Extra subsidie voor Afval Beverwijk Zaanstad naar Befaamde solisten Na scheepsrampen nooit meer naar zee Alpha -jongerencentrum in oude dorpskerk veilingen beverwijk HL PER 1 OKTOBER A.S. VOOR ƒ37,50 PER TON Ruim anderhalve ton voor overlaadstation ’SM GERRIT SCHELVIS BLEEF KALM EN REDDE DAARMEE ZIJN LEVEN I Tijdelijke stafkracht nu mogelijk TOER-IN CONCERT IN HEEMSKERK EXPOSITIE IN BIBLIOTHEEK U 5" Zware schade bij aanrijdingen onder invloed Woningverbetering in Oostertuinen en Oosterwijk Leao-school aan Hoflanderweg Persluchtapparaten voor brandweer Nieuw pand voor accountantskantoor 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 17 AUGUSTUS 19 7 8 78/t BEVERWIJK. De gemeen ten Beverwijk, Heemskerk en Velsen zijn met de gemeente Zaanstad een gemeenschappelij ke regeling aangegaan tot het verwerken van afval in de ver brandingsoven van Zaanstad te Nauerna. Voor Beverwijk kan deze regeling niet anders dan een tijdelijk karakter dragen en is daarom aangegaan voor onbe paalde tijd. Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 F j I MB -* i I (Van een onzer verslaggeefsters) i 1 I r- I BEVERWIJK. B. en W. wülen een krediet van 160.000 om een spoorloper- oplegger aan te schaffen. Deze wagen, die wordt gestald op het terrein van de ge- meentegarage aan de Wijkermeerweg, is bestemd voor het storten en persen van het huisvuil, dat in kleine hoeveelheden wordt aangevoerd. Zoals bekend zal al het brandbare af val per 1 oktober worden afgevoerd naar de afvalverbrandingsin stallatie in Zaanstad. Het overlaadstation- netje bij de gemeentegarage gaat Bever wijk jaarlijks ƒ15.000 aan afschrijving kosten. De raad wordt voorts gevraagd een kre diet van 220.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een vuilnisauto, een zogenoemde spoorloper. Beverwijk bezit na de koop twee van dergelijke mammoet- vuilnisauto’s.In 1982 dienen er vier spoor- lopers in bezit te zijn. HEEMSKERK. Accountantskantoor IJ. P. Schuyt neemt vrijdag 1 september het nieuwe kantoor aan de Maerten van Heemskerckstraat in gebruik. De opening zal om 14 uur verricht worden door burge meester Kok. Vijftien jaar geleden begon het kantoor in een enkele kamer aan de Vivaldistraat. overleed, nooit meer ge varen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In verband met het bouwen van een nieuwe leao-school aan de Hoflanderweg, ter vervanging van de oude tegenover de brandweergarage, moet het betreffende perceel grond bouwrijp wor den gemaakt. De kosten hiervan worden geraamd op 127.800,- en aan de raad is gevraagd hiervoor een krediet te verlenen. In de raadsvergadering van april had de raad een motie aange'nomen, waarin het college van B. en W. werd uitgeno digd te onderzoeken waar binnen de ge meente gecontroleerd gestort kan wor den; het stortterrein in een bestemmings plan op te nemen en eventuele rechts middelen te benutten tot een onherroepe lijke beslissing in hoogste instantie. Be verwijk is namelijk best tevreden over de huidige wijze van vuilverwerking, het zogenoemde gecontroleerde storten. De vuilnisbelt echter moet per 1 oktober a.s. „ome” Gerrit, Leen Ko Schelvis. Maria Rondèl maakte veel radio-opna- mes en werkte mee aan televisie- en thea- terprodukties. Vanaf 1963 maakt zij deel uit van het Nederlands Kamerkoor. Zij Het stoomschip „Oriana” van de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd werd op die bewuste woensdag in de haven van het Portugese Leixoes aangevaren door de „Oporto”. Het schip liep een groot gat onder de waterlijn op en lag binnen drie kwartier op de bodem van de zee. Alle opvarenden konden worden gered, maar mèt het schip verdween hun hele hebben en houden. Bij de scheepsramp waren ook de Beverwijkers B. Coops (chef elek tricien) en Van der Veer (machinist) be trokken, die echter evenals hun Wijk aan Zeeër varensgezel nog voor de jaarwisse ling met hun gezinnen konden worden herenigd. Nadat hij van de schrik was bekomen, koos Gerrit Schelvis in 1935 opnieuw het ruime sop. Het ging goed tot november 1939, toen de „Simon Bolivar” waarop hij wederom als wasbaas had aangemon sterd, onder de kust van Engeland op een mijn voer, kapseisde, in stukken brak en zonk. Bij deze ramp lieten vele passa giers en bemanningsleden het leven, maar Gerrit Schelvis wist zichzelf dank zij een grote dosis zelfbeheersing in vei ligheid te brengen. Hij vertelde daar zelf het volgende over: „Ik hoorde een hevige ontploffing, het hele schip dreunde en beefde en iemand schreeuwde, dat we op een mijn waren gelopen. Uit de wasruimte haalde ik m’n zwemvest, deed het om en rende naar boven. Op het dek was iedereen in grote paniek: de reddingsboten zaten al vol. Een matroos zei me overboord te sprin gen, en voegde zelf onmiddellijk de daad bij het woord. Een meisje volgde hem, en kwam wonder boven wonder precies in een al gestreken reddingboot terecht, WIJK AAN ZEE. Negentien decem ber 1934 en zevenentwintig november 1939 zijn data, die ongetwijfeld in het geheugen van „ome” Gerrit Schelvis ge grift moeten hebben gestaan. Op die dagen hing zijn leven aan een zijden draadje, toen eerst het stoomschip „Ori ana” en vijf jaar later de „Simon Boli var” kapseisden en binnen de kortste keren zonken. Beide schepen hadden als wasbaas Gerrit Schelvis aan boord, die weliswaar tot tweemaal toe al zijn bezit tingen verloor, maar evenzovele malen behouden in het vaderland terugkeerde. gesloten worden en de provincie denkt er niet aan een vergunning voor een nieuwe gecontroleèrde vuilnisbelt af te geven. B. en W. melden de raad nu, dat de uitvoe ring van de motie nog wel de nodige tijd zal vergen. In de gesprekken met Zaanstad is veel vuldig gesproken over het uittreden van een gemeente uit de gemeenschappelijke regeling. Aanvankelijk was voorgesteld uittreding slechts mogelijk te maken, in dien alle deelnemende gemeenten daarin zouden bewilligen. Daarna werd een op- HAARLEMMERLIEDE. Een 45-jari- ge IJmuidenaar werd rond middernacht op het Rottepolderplein klemgereden door een onbekend gebleven bestuurder van een personenwagen. De onbekende wagen week uit naar links met de bedoeling rich ting Velsen te gaan. De IJmuidenaar werd niet opgemerkt en tegen de vangrail ge drukt. De andere wagen reed door. - zegging mogelijk gemaakt waarbij zon der meer uittreding kan plaatsvinden m.i.v. 1 januari van het derde kalender jaar volgende op de datum van bekend making van de uittreding. Uiteindelijk is nu afgesproken, dat de mogelijkheid wordt geopperd voor een uittreding op 1 januari van het tweede kalenderjaar na bekendmaking. In alle gevallen geldt, dat de regeling de eerste vijf jaar door geen der deelne mers kan worden opgezegd De vergoeding per ton te verbranden afval is geïndiceerd op het prijspeil per 1 januari 1977 en bedraagt ƒ37,50. De vergoeding kan, behoudens de aanpas sing op indexbasis, zolang de regeling van kracht is, niet worden gewijzigd. De kosten van uitbreiding van de Zaanse oven komen voor rekening van Bever wijk, Heemskerk en Velsen. BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen in Beverwijk waren woensdag als volgt. Bloemen: agapantus 45, anjers 16-32, trosanjers 175-250, asters 80-100, chrysan ten 120-180, per stuk, jaarrond 35-41, dah lia 100-150, freesia 10-32, gerbera 8-16, ixia 60-70, lelie 7-60, liatris 6-11, nerine 45-55, ornithogalum 6-10, roos 10-35, babyroos 8- 26, statice 60-125. Planten: achmea 45-600, fuchsia 125-200, calanchoe 45, nephrolepis 450, st. paulia 75-85, vriesia 175, vinca 110, gem. planten 45-100, grote gem. planten 500-1000. Groenten: andijvie 18-53, bleekselderij 23-60, bloemkool 35-99, bospeen 70-134, sel derij 28, groene kool 30-38, komkommer 22-65, peterselie 8-20, postelein 102-105, prei 78-95, pronkbonen 200-330, rabarber 55-84, radijs 20-36, snijbonen 400-540, spi nazie 50-160, sla 10-20, spitskool 20-45, to maten 300-720, tuinbonen 77-104, uien 20- 45, waspeën 25-65, retich 22-26, capucijners 260-320. var” naar Nederland vervoerd. Wijk aan Zee bereidde z’n doodgewaande plaats genoot een hartelijk welkom: bij de dorpsgrens werd hij opgewacht en met muziek van „Arion” op feestelijke wijze ingehaald. Na z’n tweede scheepsramp heeft de heer Schelvis nimmer meer een voet aan boord van een schip gezet. Als pachter van het middenbad bleef hij ech ter wel trouw aan z’n vaste werkomge ving, de zee. -*^“*^**,**^«*^^*-**»«-*^«<*,*^*»**-**-*^-«^i^l^*^**^**^*^*^**^^*^»l^*^*^*^^^^^^^^*^« OP HET ÏÏWïltë GEZICHT Volgens het gemeentebestuur leent de huidige huisvesting zich, na een ingrijpen de verbouwing door vrijwilligers van de sociëteit, het eethuisje en de theaterzaal, optimaal voor een jongerencentrum. De mogelijkheid is thans aanwezig om voor een periode van negentien maanden een tijd'élijke stafkracht aan te stellen. Dat kost de stichting Alpha een bedrag van 12.000,- per jaar. Het ministerie van soci ale zaken en volksgezondheid is namelijk bereid om het resterende gedeelte van het salaris bij te dragen. Voor die tijdelijke stafkracht heeft Alpha nu aan de gemeen te een eenmalig subsidie van 50 percent van 19.000,- is ƒ9.500,- gevraagd. 41? X BEVERWIJK. De tentoonstelling „Met open oog op de uitkijk” is van woens dag 16 augustus tot en met zondag 11 september te zien in de openbare biblio theek aan de Kerkstraat. De titel van de expositie is ontleend aan een uitspraak van Willem Sandberg, vanaf 1938 verboh- den aan het Stedelijk Museum te Amster dam. Er zijn werken te zien van Appel, Boonstra, Brands, Constant, Erb, Gerrits, Heyboer, Kersten, Leeuwens, Majoor, Nanninga, Ouborg, Rooskens en Wolve- camp. De vijftien gouaches en tekeningen zijn de aanzet tot een diepgaander studie van de abstracte kunst in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog. JE HEBT VAN DIE MENSEN die nooit iets beleven, terwijl anderen lief noch leed bespaard lijkt te worden. Tot de laatste categorie mag de Wijk aan Zeeer Gerrit Schelvis gerekend wor den, die van pakweg 1939 tot 1958 in de badplaats grote bekendheid ver wierf als strandstoelen verhuurder en badman. Even later reed een 26-jarige Heemsker ker, eveneens onder invloed van drank, tegen een lantaarnpaal op de hoek van de Laan der Nederlanden en de Merwede- straat. Hij nam de bocht te ruim. Ook zijn wagen moest worden weggesleept. aan, die tegen een muur tot stilstand kwam, maar inmiddels ook tegen de vol gende wagen, die weer de derde een zoda nige duw gaf, dat deze tegen een stenen paal van een uitrit schoof. Alle vier de wagens moesten worden weggesleept en de materiële schade is. aanzienlijk. BEVERWIJK. De vrijwillige brand weer krijgt de beschikking over negen persluchtapparaten. De kosten van de aanschaf worden geraamd op ruim negen tien mille. HEEMSKERK. In het kader van de Toer-in zomeraktiviteiten wordt zater dagmiddag 19 augustus in de hervormde kerk van Heemskerk een klassiek concert gegeven, waaraan wordt meegewerkt door Maria Rondèl, mezzosopraan, Marij ke Smit Sibinga, clavecimbel en Bob Reu- ling, cello. Voor Heemskerk is met name Marijke Smit Sibinga geen onbekende. Eerder ver zorgde zij samen met het Dokumentair Aktueel Theater een programma in deze kerk. Zij maakte toernees door heel West- Europa met het beroemde Italiaanse strij- kersensemble „I Musici”. Voor haar gram mofoonplaat „Nederlandse klaviermu ziek” ontving zij een Edison-onderschei- ding. Zij concerteert bij alle Nederlandse orkesten als soliste en begeleidster en zij is als claveciniste verbonden aan de Neder landse Omroep Stichting. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tegen half twee in de nacht van woensdag op donderdag reed een 26-jarige Beverwijker in de richting van Wijk aan Zee. Ter hoogte van perceel 147 stonden drie auto’s geparkeerd. De Beverwijker reed onder invloed van sterkedrank tegen de achterste wagen HOE DIE SCHEEPS RAMPEN in z’n werk gingen en hoe de heer Schelvis er tot tweemaal toe in slaagde het vege lijf te redden, leest u in bijgaand verhaal. Op de in deze rubriek afge drukte foto’s zoals ge bruikelijk afkomstig uit het Prentenkabinet van de familie J. van der Lin den, staat de „drenke ling” tweemaal afge- beeld. Het ene prentje toont hem in zijn functie als badman met alpino pet en geldtas in het ge zelschap van een onbe kende badgaste; op de andere foto is hij gepor tretteerd met drie van zijn broers, v.l.n.r. Jan, .3, Daarnaast is door Alpha aan de gemeen te ook om een extra subsidie voor uitbrei ding van de aktiviteiten gevraagd. Destijds heeft men op aandrang van de gemeente een aantal aktiviteiten laten vallen. Thans is volgens b. en w. gebleken, dat dit een allerminst gelukkige situatie is, omdat het Alpha-bestuur, om flinke aantallen bezoe kers te kunnen trekken, een frequent en gevarieerd programma moet kunnen bie den. Daarom willen b. en w. nu een extra subsidie van in totaal 10.374,- gaan ge ven, namelijk 7.785,- voor muziek en dans, 1.889,- voor theater en 700,- voor vormende aktiviteiten. GERRIT SCHELVIS, zoon van het bekende strandechtpaar Arie en Marijtje, overleefde twee scheepsrampen voor hij zich als pachter van het middenbad een veilig baantje aan de wal zocht. Na z’n tweede schipbreuk heeft „ome” Gerrit, die in juni 1972 op zeventigjarige leef tijd in Wijk aan Zee DE DERDE FOTO geeft een beeld van het opruimen der strand stoelen anno 1906. Met paard en wagen werden die stoelen naar het strand gebracht of van het strand weggehaald. Dreigde er storm, dan werden de rieten bad stoelen hoog tegen de duinrand aangezet. Der gelijke stoelen zijn sinds kort niet meer op het Wijk aan Zeeer strand te vinden. Omdat er zoveel werden vernield, zijn al le exploitanten overge schakeld op houten lig stoelen, die veel gemak- kelijkêr te transporteren zijn, daarmee weer een stukje historie van het strand verdwenen is. k BEVERWIJK. De Alpha-sociëteit heeft bij het gemeentebestuur een extra subsidie gevraagd voor uitbreiding van mankracht en aktiviteiten. In totaal gaat het om een bedrag van 19.874,-, waar van 9.500,- eenmalig is te verlenen. Aan de raad is voorgesteld met deze extra subsidies accoord te gaan. Sinds de Stichting Ontmoetingscentrum Alpha - noodgedwongen - het pand van de Middelaarkerk heeft verlaten en de boven verdieping van het voormalige schoolge bouw aan de C. H. Moensstraat heeft be trokken, is het aantal aktiviteiten uitge breid. Dat betekent, dat de thans aanwezi ge stafkracht veelal dertig uren in plaats van de gesubsidieerde twintig uur moet werken om Alpha enigszins te doen funkti- oneren. Daarbij zijn er nog uren nodig om het werk meer inhoud te geven, de vrijwil ligers meer bij de aktiviteiten te betrek ken, verschillende onderdelen te reorgani seren, enzovoort. specialiseerde zich in muziek uit de middeleeuwen en de renaissance. Thans is zij als docente verbonden aan het Rotter dams conservatorium voor solozang en ensemble oude muziek. Bob Reuling, de cellist, is een musicus van internationale vermaardheid. Met het Amsterdams Kernensemble waar onder andere ook de oud-Heemskerker Rinus Groot deel van uitmaakt concerteerde hij op vele plaatsen in de wereld. Op het programma voor zaterdag staan instrumentale werken van onder meer Vi valdi en een aantal liederen van onder andere Dowland en Hune. De organisatoren beschouwen dit con cert als een artistiek hoogtepunt in de reeks Heemskerkse zomeraktiviteiten. De intieme sfeer van de oude kerk kan een goede entourage zijn voor dit concert. Na afloop is er gelegenheid om de ten toonstelling te bezichtigen die is ingericht ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de kerk. Tot vijf uur wordt het orgel bespeeld door Joost Doodeman, met me dewerking van mevrouw Nannie Heij- mans, blokfluit. zonder haarzelf of anderen te verwon den.” „Ik keek eens over de reling, zag dat ik me zo’n twaalf meter boven de zeespiegel bevond en besloot, toch maar liever in een reddingboot te stappen. Net to,en ik een plaatsje had gevonden klonk er een tweede explosie. De boot werd daardoor aan stukken geslagen en iedereen tuimel de in de inmiddels met een vette olielaag bedekte zee. Overal dreven lijken en zag ik drenkelingen vechten voor hun leven. Na geruime tijd dreven restanten van een reddingsboot voorbij. Met behulp van een afhangend touw kon ik me aan het hout vastbinden en zo heb ik uren lang rondgedobberd - de vieze olielaag, het koude water, de pijn in mijn gewonde hand en de doorgestane emoties deden me echter bij tijd en wijle het bewustzijn verliezen en van m’n eigenlijke redding kan ik me dan ook niet veel meer herin neren. Later heb ik gehoord, dat ik door de bemanning van een door een Engels schip uitgezette reddingboot uit zee ben opgepikt. Dqor de olie was ik zo glibberig geworden, dat drie man me met vereende krachten aan boord hebben moeten hij sen.” „In Londen ben ik in een hotel onder gebracht, en kon ik mijn gewonde hand in een ziekenhuis laten behandelen. Van de Nederlandse kolonie hebben mijn me- de-schipbreukelingen (onder wie de Be- verwijkse hulp-wasbaas F. Monne) en ik veel steun ondervonden, vooral van de toevallig voor zaken in Londen verblij vende Beverwijkse conservenfabrikant J. Docter, die ons onmiddellijk opzocht en waar hij maar kon hulp verleende. Hij is ook degene geweest, die mijn gezin telegrafisch van mijn redding op de hoogte heeft gebracht. Op de eerste lijst van geredden kwam mijn naam namelijk niet voor, en het was voor hen dan ook een hele opluchting te weten dat ik ter nauwernood aan de dood was ontsnapt”. Met de „Oranje Nassau” werden de schipbreukelingen van de „Simon Boli- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Voor de financiering van de verbetering en splitsing van 28 duplex-woningen in 56 eengezinswoningen aan de Oostertuinen is door de gemeente geldelijke steun gevraagd aan het rijk. De staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft inmiddels een lening verstrekt tot een bedrag van 2.291.252,- tegen een rente van 7’/>%.. Het bedrag van de huurverhoging is nu vast gesteld op 91,90 per woning per maand. Voor de vernieuwing van gevelkozijnen met ramen, deuren en panelen van 158 woningwetwoningen (type A) in Ooster wijk stelde de raad in 1976 een bedrag van 1.663.363,- beschikbaar. De werkzaamhe den zijn nu zover gevorderd, dat nu ook de plannen tot verbetering van de resterende woningen, te weten 51 eengezinswoningen (type B) en 86 etagewoningen klaar lig gen. Met dit werk is een bedrag gemoeid van in totaal 2.040.456,-. Ook hiervoor zal een lening uit rijkskas worden aange vraagd en een jaarlijkse bijdrage tot maxi maal 50% van het nadelig exploitatiesaldo. 4X 4 4. X” 44 w. 'X’. -'4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9