IN TWEEDE KWARTAAL VAN 1978 Bom bij Figee Directe betaling bekeuring blijkt goed te vallen Kortsnoi vraagt om uitstel H hensen haarlem bedrijfskleding BONT& LAMS VACHT ,EEN VROUW ALS EVA’ IN HAARLEMSE SFEREN 26 vanderpol MORRIS, before you buy GRIEK”- DANSLES! het \x/oord is aan... vandaag: Zwendel herweet Dollar zakt weer I Umuider Courant Geen vervolg proces tegen journalisten SKCML Europese speelbal o Helm Zomers Weer in buitenland ’1 airconditioning agenda pagina 7 4^ I VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 (ADVERTENTIE) Jacob Cats: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 244 llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mil n. DANSLES? SCHRÖDER! EN lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllHIIIIIIII van 1978 een positief resultaat geboekt van 54,1 miljoen gulden. Dat is een aanzienlijke verbete ring ten opzichte van het eerste kwartaal, toen nog een verlies werd geleden van 42,1 miljoen. Op grond van de bestaande onze kerheden op de staalmarkt durft de directie van Estel op dit mo ment nog geen uitspraak te doen over de vraag in hoeverre deze gunstige ontwikkeling zich in het derde kwartaal van dit jaar zal voortzetten. suède en nappa (ook grote maten) Hoef je straks op een feest niet voor joker te staan! heb jij je al opgegeven voor een danskursus? Elke zondag soiré Aanvang 8 uur Raamsingel 16 - Haarlem Tel. 315015 OW BEZORGKLACHTEN: maandag i/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 pagina'* I UMUIDEN. Estel NV in Nij megen, waarin Hoogovens en het Westduitse Hoesch samenwer ken, heeft in het tweede kwartaal Danscentrum ^SïGrlffioentSS& de gehele^kollektie Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 - Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ....2-3-4 Plaatselijk nieuws5-6-7-9 Radio en televisie/Strips.... 17 Beurs18 Sport23-25-27 Puzzel19 Medische diensten7 Gastenhoek11 Modejournaal19 Foto/Film19 Filmpagina15 IJmuider Courant v 4 54- Maria Schneider (links), Mike Bender als zoontje van Eva en Monique van der Ven tijdens de opnamen Weersverwachting van het KNMI F (ADVERTENTIES) 7. I Aanvang der clubs vanaf 10 september. .j Tien jaar geleden, op 21 augustus 1968, trokken zwaarbewapende troepen van het Warschau-pakt Tsjechoslowakije binnen om een einde te maken aan de „Praagse Lente”, het korte, hevige proces van huma nisering der communistische staatsmacht. De liberale communist Dubcek en zijn regering werden afgezet en onschadelijk gemaakt. Zij werden door de Russen niet terechtgesteld, maar dat scheelde een haartje. Veertig jaar geleden beleefde Tsjecho slowakije de inval van de Duitse Nazi- troepen, waarmee een Duitse bezetting van zeven jaren begon. Het vredesverdrag van München tussen Hitler en de Frans- Engelse geallieerden offerde Tsjechoslo wakije op aan een onhoudbare Europese vrede, die de inleiding tot de tweede werel doorlog vormde. Zo werd Tsjechoslowa kije tweemaal binnen een halve eeuw van zijn nationale zelfstandigheid beroofd en in de steek gelaten door het westen, dat niet bereid was voor de Tsjechen te vech ten. In de hoofdstad is men er dan ook geen voorstander van de transactiemogelijkhe den nog verder uit te breiden. Volgens het departement van Justitie zit er dat er voor lopig ook nog niet in. De Amsterdamse politie wijst ook op de bezwaren. „Justitie heeft een deel van zijn werkzaamheden afgeschoven naar de poli tie en dat geeft voor ons een heleboel meer rompslomp. Maar dat geldt natuurlijk voor de korpsen in het hele land, niet alleen voor die van Amsterdam". MOSKOU (AP). Een Russische recht bank heeft vandaag besloten niet door te gaan met het proces tegen twee Ameri kaanse correspondenten, Graig R. Whit ney en Harold D. Piper. Rond 11 uur werd gehandeld op 2,13 wat twee cent onder het slot van gisteren lag. Hierbij was de handel aan de matige kant. Wie twee hasen jaegt, vanghter veeltijds geen. Heldere nacht met plaatselijk mist banken. Weinig wind en minimumtem peraturen van 13 tot 8 graden. Over dag droog en zonnig met maximumtem peraturen van 21 tot 26 graden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost. Tegen negen verdachten in een om vangrijke zwendelaffaire met valse rijbe wijzen eiste de officier van justitie in Haarlem gisteren straffen van zes we ken tot twee jaar. Het openbaar ministe rie had moeite om de bewijslast te leveren. ^Zijlstraat 62 Haarlem Tel 310413 AMSTERDAM (ANP). De koers van de Amerikaanse dollar is vandaag op de Amsterdamse wisselmarkt weer inge zakt. BAGUIO CITY. Uitdager Viktor Kortsnoi heeft vandaag om uitstel ge vraagd van de donderdag afgebroken der tiende partij uit de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken tegen titel houder Anatoli Karpov. De wedstrijdlei ding deelde vrijdagmorgen mee dat de partij zal worden uitgespeeld op de eerst komende vrije dag. Het is de tweede maal dat om uitstel wordt gevraagd in de tweekamp. Eerder deed Karpov dat. Scandinavië, Finland: bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 Zij hoeven niet langer rectificaties in hun kranten af te laten drukken van hun verslagen die door de rechtbank be schouwd werden als „laster”. Rechter Lev Almazow verklaarde, dat hij van verdere vervolging af zag, nadat de eiser, de commissie voor toezicht op radio en televisie-uitzendingen, bekend had ge maakt dat niet langer op rectificatie zou worden aangedrongen. De Sovjet-Unie riskeerde in 1968 een derde wereldoorlog, maar bleek de weste lijke reactie goed gepeild te hebben. Van daag. tien jaar later, houden nog steeds vijf Russische divisies de Tsjechen in be dwang en het pro-Moskou-regime in Praag in stand. Tsjechoslowakije is officieel in- gelijfd bij de Russische invloedssfeer en het westen heeft er vrede mee. Als op het bedrijfsresultaat van het tweede kwartaal de interestlasten worden afgetrokken, resteert een negatief saldo van 15,4 miljoen gulden. In dit cijfer zijn de hogere baten uit deelnemingen verdis conteerd. Het behaalde resultaat is vooral te dan ken aan de verbeterde situatie in de divi sies Staal en Staal verwerking. Ten dele door bijzondere orders kon de produktie- capaciteit van de divisie Staal beter wor den benut. Het prijsniveau van de walse- rijprodukten steeg slechts gering ten op zichte van het voorgaande kwartaal. Ook de uitkomsten van de divisie Staalverwer- king konden worden verbeterd door hoge re omzet- en produktiecijfers en door kos tenbesparingen. Daarentegen is het resul taat in de divisie Handel verslechterd, in het bijzonder door de lagere afzet in West- Duitsland. De omzet van het Estel-concern steeg in het tweede kwartaal ten opzichte van de eerste drie maanden van dit jaar met 6,2 percent. De personeelsbezetting daalde in het tweede kwartaal met 836 werkne mers. De totale vermindering sinds begin 1977 bedraagt 4617 werknemers, hetgeen bijna zes percent is van de oorspronkelijke bezetting. Momenteel werken bij Estel nog 75660 man. De investeringen in duurzame produktiemiddelen en deelnemingen be droegen in het eerste halfjaar van 1978 247 miljoen gulden tegenover 267 miljoen in het eerste halfjaar van 1977. In het gehele boekjaar 1977 werd voor een be drag van 700 miljoen geïnvesteerd. In een toelichting noemt de Estel-direc- tie de resultaten bemoedigend. „Maar we moeten wel goed voor ogen houden dat de situatie in de Europese staalindustrie niet wezenlijk is verbeterd en moeilijk te voor spellen blijft. De marktmaatregelen die in Europees verband worden genomen (het plan Davignon) hebben een positieve in vloed op de gang van zaken bij de industrieën. Daarnaast is dankzij een ver beterde samenwerking in Europees ver band en niet het minst door de terug houdende opstelling van de Japanse staal industrie een belangrijke verhoging van het opbrengstniveau op de export markt tot stand gekomen”, aldus de direc tie. Zij spreekt van een kunstmatige markt situatie. Als het stelsel van marktregelin gen zou breken en die mogelijkheid blijft aanwezig zouden de prijzen en daarmee de resultaten weer snel naar beneden gaan, zo voorspelt Estel. Voor Hoogovens is door een en ander sprake van een betere afzetverwachting tot eind 1978, dan in het begin van dit jaar. „Op wat langere termijn blijft ook de toestand bij het IJmuidense bedrijf onzeker. Van belang is dat de aanpas singsmaatregelen, die vruchten beginnen af te werpen, worden doorgevoerd”, aldus de directie. Evenmin als de westelijke mogendheden in 1938 hebben de Tsjechen gewapend verzet tegen de Russische overval ge pleegd. Het zou uiteraard een hopeloos verzet zijn geweest dat op de bloedigste wijze zou zijn uitgeroeid, zoals dat in Hon garije in 1956 gebeurde. De vraag is echter of een gewelddadige opstand tegen de Russische bezetting wellicht later tot wat grotere bewegingsvrijheid zou hebben ge leid, zoals dat ook in Hongarije en Polen het geval is geweest. De lijdelijke aanvaar ding door de Tsjechen van het Russische geweld heeft in ieder geval geen beloning gekregen: terwijl in Polen en Hongarije tlthans een zekere mate van nationale ielfbeschikking bestaat, is Tsjechoslowa kije aan handen en voeten gebonden met een prop in de mond. Het regime in Praag is volkomen collaboratie! ten opzichte van loskou en de Tsjechische elementen. In 1968 werden meer dan een half miljoen eden van de partij geroyeerd, omdat zij eacht werden bacillendragers van de li- eralisatie te zijn. Het is een tragische gedachte dat het leest westers georiënteerde, meest vrij- eidslievende en politiek zowel als cultu- ieel meest mondige volk van het commu- istische machtsblok nu al een halve eeuw illoos object van de Europese machts trijd is. Nog tragischer, omdat de Tsje- hen altijd trouw zijn gebleven aan hun ocialistische instelling en de voortrekkers I ijn geweest van een democratische, libe- I ale vorm van socialisme in Europa als I eactie op het onmenselijke, autoritaire I lationaal-communisme van Stalin. De I 'sjechen zijn eigenlijk de eerste „Euro- I tommumsten” ter wereld geweest, die een I lodel hadden voor de toepassing van een I umaan en democratisch socialisme en I aarmee een unieke plaats innamen in I lost-Europa. Maar zij hebben nooit de I ans gekregen hun nationale en sociale I oeping te volgen. I Het is eigenlijk een wonder dat de Tsje- Ithen ook nu nog steeds niet de moed I ebben opgegeven. Hun kracht is gelegen IB een ironische berusting en een grote I waakzaamheid, die in het westen herhaal- I lelijk en duidelijk waarneembaar is. DEN HAAG. De mogelijkheid om bekeuringen direct, bij constatering, te betalen, blijkt bij het publiek, politie en justitie goed te vallen. De opbrengsten zijn „fors omhoog” gegaan, aldus woord voerders van enkele politiekorpsen, sinds de transactiemogelijkbeden op 1 mei jongstleden aanzienlijk werden ver ruimd. Het ministerie van Justitie veron derstelt een meeropbrengst voor de schat kist van tenminste 20 miljoen gulden, boven de geraamde 138 miljoen voor 1978. I Eferi Dansschool kies je met zog Elke avond van 7-9 u inschrijving Kennemer Haarlem s 1e danscentrum Zijlstraat 24 Plaatselijk nog een bui, maar vanuit het zuiden meer zon. Middagtemperatu- ren van omstreeks 15 graden in het noorden tot 23 graden plaatselijk in het zuiden. Benelux, Denemarken, Noordwest- Duitsland: Droog en vrij zonnig. Temperaturen van 20 graden dicht bij zee tot 25 graden meer in het binnenland Britse eilanden, Noordwest-Frankrljk en Noordwest-Spanje: Eerst vrij warm met zonnige perioden maar vanuit het noordwesten geleidelijk opdringende bewolking met plaatselijk regen. Middagtemperaturen van rond 20 graden in het noordwesten tot 26 graden in het zuidoosten. Rest van Spanje, Frankrijk en Duits land, Alpengebied, Italië, kustgebie den en eilanden Middellandse Zee: Zonnig en droog. In berggebieden echter plaatselijk wolkenvelden. Mid dagtemperaturen van rond 26 graden bij zee en in de Alpen tot 33 graden plaat selijk in het binnenland van Spanje en Zuid-Frankrijk. Balkan: Wisselend bewolkt met op enkele plaatsen een bui Middagtemperaturen van 24 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Griekenland: Zonnig en droog. Rond 30 graden Canarische eilanden: Aanhoudende noord-oostpassaat met maxima van rond 25 graden aan de noordkusten tot 30 graden aan de zuid zijden. HAARLEM. Vanmiddag zorgden de eerste opnamen voor „Een vrouw als Eva”, de nieuwe film van regisseuse Nouchka van Brakel en producent Matthijs van Heijningen voor de nodige opschudding in de Haarlemse binnenstad. Winke lend en pauzerend publiek was getuige van enkele spelmomenten in en voor het pand van het Haarlems Matrassenhuis in de Grote Houtstraat waar de beide hoofdrolspeelsters Monique van de Ven en Maria Schneider aan te pas kwamen. Later in de middag werd ook nog gedraaid in het pand van een supermarkt aan de Gedempte Oude Gracht. Een groot gedeelte van de opnamen voor Een vrouw als Eva die volgend jaar januari in ons land in première zal gaan, zullen de komende weken in en rond Haarlem tot stand komen. Regisseuse Nouchka van Brakel voelt zich namelijk bijzonder aangesproken door de specifieke sfeer van de Bavostad, zo vertelde ze. In haar film wordt de problematiek aangesneden van een verhouding van een getrouwde vrouw (Monique van de Ven) met een lesbienne (Maria Schneider). Verwacht wordt dat een film met een dergelijke rolbezetting Maria Schneider werd vooral bekend door haar medewerking aan de film Last Tango in Paris terwijl Nouchka van Brakel ook Peter Faber laat meespelen en thematiek internationaal zeker zal aanslaan. HAARLEM. Bij graafwerkzaamhe den op het terrein van de machinefabriek Figee in de Waarderpolder, zijn werklie den op een uit de Tweede Wereldoorlog daterende vliegtuigbom gestuit. Deze is vermoedeiijk afkomstig van het bombar dement op de fabriek in 1942. Deskundi gen van de explosievendienst onderzoe ken vanmiddag het projectiel. Zijlweg 49, tel. 326906, Haarlem. Estel-Hoogovens boekt winst van 54,1 miljoen Dit is geen figuur uit een sience ficti onfilm. maar een cameraman van de NOS tijdens de honkbalwedstrijd tussen Nederland en Australië (4-3), gister avond tijdens de Honkbalweek. Zijn plaats, op de dug-out, houdt de nodige risico's in. Vandaar de helm. Elke avond geopend voor inschrijving van I 7-9 uur.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1