Mogelijk open gesprek over Mogelijke Rhodesië verzoening ambtenaren Rotterdam en vinden elkaar Vereniging sluit acties voor Marokkanen 7 schippersbeurzen In 12 steden Rijnmond raad L’ Damiate Pers L H Gijzelingsactie verloopt zonder bloedvergieten ee 1 Kamer krijgt polio-verslag Oud-gouverneur Tjarda overleden De Jong: Bruins Politieman zou verkrachter zijn wellicht voor Westduits hof Staatsgreep mislukt Van der Stee Diplomaat Iran vermoord in Tripoli 24-uurs actie Letterkundigen IJmuider Courant willen eind aan bezetting van Tsjecho-Slowakije Nettoresultaat Shell gestegen Bezwaren tegen huisvesting van zigeuners sprak leiders partijen Antillen Hogere winst Delta-Lloyd EÜ DO i. 7»? I I I VI zitparadijs meubelkeur zitparadijs I meubelkeur 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS 1 8 VRIJDAG V R F 11 I t Iedereen die nu een echt lederen of stoffen bankstel vanaf f 2.000,- koopt -r-tnj krijgt U bb»-. - yuÉi i. ove van bez nat bes dui laai har toe; 100 jaa wei wet sch Ma in de periode van ^^*3/8 tot 1/10. Honderden lederen bankstellen van 2000,- tot 15.000,- V I d f (ADVERTENTIE) Programcollege Amsterdam rond 9 (Van onze redactie binnenland) uit Nederland, België en Frankrijk regelt, 0,70 145,- „Tjarda” van Starkenborgh Stachouwer was gouverneur-generaal van 1936 tot 1945. Nadat hij uit Japanse krijgsgevan genschap was bevrijd, op 19 augustus 1945, nam hij ontslag omdat hij zich niet kon verenigen met de houding der Neder landse regering tegenover de Indonesische nationalisten. WASSENAAR (ANP). De oud-gouver- neur-generaal van het voormalige Neder- lands-Indié jhr. mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer is woensdag 16 augustus in zijn woning in Wassenaar op 90-jarige leeftijd overleden. De crematie heeft in alle stilte op Ockenburg in Den Haag plaatsgevon den. ket, waarin ook de aangelegenheden zit ten, die regionale aspecten hebben. Het nettoresultaat voor het effect van valuta-omrekeningen komt hierdoor in het eerste halfjaar op 568 miljoen pond tegen 819 miljoen pond in dezelfde periode van 1977. Het uiteindelijke nettoresultaat komt na een nadelig effect van valuta-omreke ningen van 172 miljoen pond (was 96 mil joen pond) uit op 396 miljoen pond (was 723 miljoen pond). Het blijkt dat de resultaten aanmerke lijk beïnvloed zijn door de toepassing van de Amerikaanse richtlijnen inzake de om rekening van vreemde valuta's. In het eer ste kwartaal van 1978 leidde dit tot een nettoresultaat van slechts 6 miljoen pond, wat uiteraard ook zijn weerslag heeft op de cijfers over het eerste halfjaar. ISLAMABAD (AFP). Een poging het bewind van de Afghaanse president Noer Mohammed Taraki omver te werpen, is door ingrijpen van de strijdkrachten mis lukt. Generaal Abdoel Kadir, de chef gene rale staf generaal Shahpoer en de direc teur van het ziekenhuis in de hoofdstad Kaboel, Ali Akbar, zijn gearresteerd. De nieuwe wethouders zullen worden: Voor de Pvda: J. Schaefer met de porte- ROTTERDAM. De vereniging Toer beurt Noord-Zuid, die de beurtvaart voor zo’n 6.500 particuliere binnenschippers heeft gisterochtend haar zeven schippers beurzen voor 24 uur gesloten voor be vrachters. Deze actie is bedoeld als waar schuwing aan de Nederlandse bevrach ters die proberen het systeem van de evenredige vrachtverdeling te ondermij nen. CHICAGO. Na een gijzeling van tien uur hebben gisteravond twee Kroaten die in het Westduitse consulaat-generaal in Chicago acht mensen vasthielden, zich overgegeven. houdt, aldus de vereniging. De actie van Toerbeurt Noord-Zuid liep vanochtend om negen uur af. GRONINGEN (ANP). De inwoners van de dorpen Zuidwending en Ommelan- derwijk (gem. Veendam) zijn van mening dat huisvesting van een grote groep zigeu ners in de directe omgeving van deze dorpen ongewenst blijft. Voorlopig is het de bedoeling dat de zigeunerfamilies in semi-permanente wo ningen zullen worden ondergebracht op een terrein naast de vuilstortplaats bij Zuidwending. Tijdens een roerige hoorzitting die gis teravond in hotel „Spelde” in Ommelan- derwijk werd gehouden, bleek het grootste deel van de aanwezigen hiertegen gekant. De voorzitter van het contact-comité van beide dorpen, de heer E. Smid, kon reke nen op luid applaus. Hij betoogde dat de kleine geïsoleerde woongemeenschap al lesbehalve geschikt was om zoveel zigeu ners op te vangen. De gemeente Maassluis in Zuid-Holland blijft zich verzetten tegen de verplichting een woonwagenkamp in te richten. Het gemeentebestuur meent dat dit onmoge lijk is in verband met dfe geringe opper vlakte van de stad. De provincie heeft het bezwaar van de gemeenteraad ongegrond verklaard. B en W hebben besloten beroep aan te tekenen bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. dochter van de Westduitse consul-generaal en een man van tachtig. De andere gevangenen werden onder schot gehouden en de twee Kroaten dreig den hen uit het raam te gooien als op hun eisen niet werd ingegaan. De onderhande- lingen met de twee mannen werd onder meer gevoerd door de broer van Bilandzic. In Washington was men in voortdurend overleg met de autoriteiten in Bonn en Belgrado. Tijdens de gijzelingsactie verzamelden zich tientallen Kroaten aan de overkant van het gebouw en zwaaiden daar met de Kroatische vlag en riepen leuzen. Aan de gijzeling kwam een einde toen de twee een telefoongesprek hadden kunnen voeren met de 42-jarige Bilandzic vanuit zijn gevangenis in Keulen. Bilandzic zou het hoofd zijn van de Kroatische Volksbe vrijdingsbeweging. Verder wordt gevraagd alle politie ke gevangenen in dat land vrij te laten en de ondertekenaars van Charta’77 niet langer meer te vervolgen. De Russische natuurkundige Poli kanov en andere leden van de groep dissidenten die in Moskou toezicht houden op naleving van de slotverkla ring van Helsinki, hebben aan de vooravond van de tiende verjaardag van de inval in Tsjecho-Slowakije een solidariteitsbetuiging gestuurd aan hun Tjechoslowaakse geestverwan ten. In Rome heeft een vporaanstaand lid van de Italiaanse communistische partij, Giancarlo Pajetta, gisteren de tiende verjaardag van de invasie in Tsjecho-Slowakije een „open wond” - genoemd in de relatie tussen de com munistische partijen in Europa Minister Van der Stee, die gisteren uit de Antillen op Schiphol is teruggekeerd, wil de na zijn aankomst geen mededelingen doen over deze besprekingen. „Deze ge sprekken waren vertrouwelijk en infor meel”, aldus minister Van der Stee. Op de Antillen zijn moeilijkheden ont staan over de samenstelling van de Konin- krijkswerkgroep. In juni zijn de onderhan- delingen daarover vastgelopen. Curac.ao wil meer vertegenwoordigers in de werk groep dan Aruba, terwijl Aruba politici in de groep opgenomen wil zien in plaats van deskundigen. Op de vraag of de jongste besprekingen van minister Van der Stee de instelling van deze werkgroep heeft bespoedigd ant woordde de minister dat het zijns inziens niet voor september, oktober zal zijn, voor dat hij opnieuw naar de Antillen zal reizen om na te gaan hoe de partijen onderling uit de geschillen zijn gekomen. ROME (UPI). In Tripoli heeft giste ren een man een Iraakse diplomaat dood geschoten, zo heeft het Italiaanse persbu reau ANSA uit de Libische hoofdstad gemeld. De 50-jarige Hoessein Mohammed Ali kreeg drie kogels in de hartstreek, toen hij voor de ingang van de Iraakse ambassade uit zijn auto stapte. De dader werd aange houden. Volgens ANSA moet de moord gezien worden in het raam van de strijd tussen de gematigde Palestijnen onder Jasser Arafat en hun militante landgeno ten, die door Irak worden gesteund. LEIDSCHENDAM (ANP). Op het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne is gisteren intern overleg ge pleegd over het verloop van de polio- epidemie in Nederland. Er werd onder meer aan deelgenomen door staatssecre taris Veder-Smit en dr. H. Bijkerk, hoofd van de afdeling infectieziekten van het ministerie. AMSTERDAM (ANP). In een laatste onderhandelingsbijeenkomst hebben de delegaties van PvdA/PPR, CDA, CPN en D’66 gisteravond overeenstemming be reikt over de samenstelling van het nieu we programcollege en de verdeling van de portefeuilles. Er komen volgens het ak koord negen wethouders: vijf voor de PvdA, twee voor het CDA, een voor de CPN en een voor D’66. Het vorige college telde acht wethouders. feuille voor stadsvernieuwing, volkshuis vesting, grondbedrijf en bouw- en woning toezicht. M. van der Vlis voor ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer; oud-mi- nister mevrouw mr. Vorrink voor openba re gezondheid, ziekenhuiswezen, kunst en milieu en L. J. Kuijpers voor sociale zaken, sport en recreatie. Drs. H. Sinnige zal weer worden belast met financiën en bestuurs informatie. Voor het CDA. H. Spoelstra met de portefeuille voor openbare werken en per soneelszaken drs. E. Heerma krijgt econo mische zaken, haven- en luchthavenzaken. Onderwijs, volksontwikkeling en jeugd zaken gaat naar de CPN-er drs. R. van der Velde. De portefeuille gemeentebedrijven, herhuisvesting, juridische zaken en verze keringswezen komt in het bezit van de D’66-er mr. G. J. Wolffensperger. De gemeenteraad, die in september weer bijeenkomt, zal het besluit over de uitbrei ding van het aantal wethouderszetels nog moeten goedkeuren. Vervolgens buigen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich over het raadsbesluit. Wanneer zij geen goedkeuring aan een dergelijke uit breiding verlenen zullen onderhandelin- gen over de portefeuilleverdelingen op nieuw moeten beginnen. STOCKHOLM-MOSKOU-ROME (AFP/AP). In de Zweedse hoofd stad Stockholm hebben 571 letter kundigen een pettitie getekend die vandaag is bezorgd op de ambassa des van de landen van het Warschau pact. In de petitie vragen de letter kundigen de bezettingstroepen van het pact uit Tsjecho-Slowakije terug te trekken. SCHIPHOL (ANP). Minister Van der Stee, belast met Antilliaanse zaken, heeft tijdens zijn vakantie op de Nederlandse Antillen met de leiders van een aantal politieke partijen gesproken over de pro blemen rond de samenstelling van de Ko- ninkrijkswerkgroep. AMSTERDAM (ANP). In twaalf Ne derlandse steden worden de komende da gen acties gevoerd uit solidariteit met de 182 met uitzetting uit ons land bedreigde Marokkanen. Vandaag staan er demon straties op het programma in O.m. Haar lem, Gouda en IJmuiden. Overal in het land worden steuncomité’s opgericht, voor zover die er nog niet waren. Zondag 26 augustus wordt een grote landelijke manifestatie gehouden op het Amstelveld in Amsterdam. Tijdens die manifestatie wordt onder meer een con cert gegeven waarvan de opbrengst naar de Marokkanen gaat. De Marokkanen die in de Amsterdamse kerk De Duif al enige tijd in hongerstaking zijn, vinden dat staatssecretaris Haars van Justitie nu moet beslissen over hun uitzet ting uit Nederland. In een brief aan de Tweede Kamer wijzen ze er op, dat de onzekerheid ondraaglijk wordt. Het dagelijkse bestuur van de CHU staat achter het vreemdelingenbeleid van me vrouw Haars. Volgens het bestuur is het een „rechtvaardig" en „barmhartig" be leid, „dat een goede weergave is van de christelijke rechtvaardigheid die uit het CDA-program spreekt”, aldus de CHU. Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) meent, dat de Marokkanen moeten worden uitgewezen. Als ze toch mogen blijven kunnen de werkgevers daarvoor geen enkele verantwoordelijk heid dragen, aldus het VNO. Apeldoorn Europaweg 170 Tel. 055-23 36 66 Schevenlngen Gevers Deynootweg 83 (100 m. van Kurhaus) Tel. 070 - 55 3086 Zondags geopend BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning ROTTERDAM (ANP). Na jarenlange discussies en ruzies hebben de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijn mond elkaar gevonden in een afbakening van de taken. Het rapport daarover, op gesteld door de dagelijkse besturen van de beide overheden, moet nog wel worden goedgekeurd door de gemeenteraad en de Rijnmondraad. AMSTERDAM. De Delta-Lloyd Ver zekeringsgroep (onderdeel van het Britse Commercial Union-concern) heeft in het eerste halfjaar de omzet zien stijgen met 16,3 procent van 780,2 miljoen tot 907,0 miljoen. De kosten namen toe met 8,2 procent van 115,2 miljoen tot 124,6 mil joen. De winst na belastingen kwam uit op ƒ31,7 miljoen tegen ƒ17,1 miljoen in de overeenkomstige periode van 1977, aldus Delta-Lloyd. De winst van het levensbedrijf nam toe. Het resultaat van het schadebedrijf in to taal verbeterde. De autorekening zowel in Nederland, waar de door de overheid toe- gestane premieverhogingen gaan door werken, alsook in België, gaf een betere uitkomst te zien. Het schadeverloop in de brandverzekering ontwikkelde zich daar entegen ongunstig. Voor heel 1978 ver wacht het bestuur een beter resultaat dan dat van 1977 46,6 miljoen). Pe kabe 154; 192; scho kreel 82-57 Dt ƒ13. VD ƒ3.2 a- D van UI were tarb< kiste ten s 50 k Pr 14,87 tong 16,2£ 7,53. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18,30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De beide mannen, de 35-jarige Bozo Ke- lava en de 32-jarige Mile Kodzoman, eisten de vrijlating van de Kroaat Stepjan Bi landzic, die onlangs in West-Duitsland is veroordeeld wegens poging tot moord op een Joegoslavisch diplomaat. De bezetting van het consulaat op de negende verdieping begon gistermorgen om tien uur. Twee mannen zwaaiend met vuurwapens en naar zij zeiden in het bezit van explosieven, drongen toen het gebouw binnen. Van de acht gegijzelden werden er al spoedig twee vrijgelaten, de 16-jarige In een brief aan staatssecretaris Smit- Kroes en de Tweede Kamer dringt de vereniging aan op een wettelijk kader waarin de toerbeurt vastgelegd zou moe ten worden. Volgens de heer Rijnhout van Toerbeurt Noord-Zuid, wordt er sinds de schippersblokkade in 1975 al gesproken over een toerbeurtsysteem waarvoor de regels wettelijk vastgelegd zijn. Dit systeem, dat op aanwijzing van de voormalige staatssecretaris Van Hulten na de blokkade voorlopig op vrijwillige basis is ingevoerd, wordt volgens de heer Rijn hout meer en meer door de bevrachters ontdoken. Het komt steeds vaker voor dat ondernemingen ladingen aan schippers aanbieden die nog niet aan de beurt zijn. Daarbij komt dat men zich ook niet aan het vast overeengekomen minimumtarief DEN HAAG (ANP). Volgens prof. dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam, zal de Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins wellicht voor een Westduitse rechtbank terecht moeten staan. „Dat is een mededeling die de officier van justitie tegenover ons gedaan heeft”, aldus ver klaarde De Jong gisteravond. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat de ruzie tussen de neutrale ambtenaren centrale (ACOP) en de christelijke centra le (CCOOP) op korte termijn zal worden bijgelegd. Het hoofdbestuur van de Alge mene Bond van Ambtenaren (ABVA), de belangrijkste bond binnen de ACOP, zal maandag in een speciale vergadering be zien of CCOOP-voorzitter Wieringa, om wie het conflict draaide, zal worden uitge nodigd voor een verzoenend gesprek. De centrales voelen er wel voor om het con flict bij te leggen om zodoende een sterker front te vormen tijdens de komende be sprekingen met minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken over Bestek '81. De neutrale ambtenarenorganisatie ACOP had de banden met de christelijke centrale verbroken omdat men vond dat Wieringa zich in juni, aan de vooravond van de ambtenarenacties tegen de bezuini gingsplannen van het kabinet, niet aan de gemaakte afspraken zou hebben gehou den. Wieringa had er onder meer op gewe zen dat staken van ambtenaren bij de wet verboden is. DEN HAAG (ANP). Het nettoresul taat van de Koninklijke-Shell Groep Is in het tweede kwartaal van 1978 gestegen van 307 miljoen tot 390 miljoen pond sterling. Het nettoresultaat voor het ef fect van valuta-omrekeningen daalde van 350 miljoen tot 282 miljoen pond. Het voordelig effect van de valuta-omreke- ningen bedroeg aldus 108 miljoen pond, tegen een nadelig effect van 43 miljoen pond in het tweede kwartaal van 1977. De overeenstemming is mogelijk gewor den, doordat Rotterdam en Rijnmond nu in hoofdlijnen gelijk denken over de be stuurlijke ontwikkeling van het gebied. Rijnmond zal zich ontwikkelen tot een provincie met een beleid, dat vooral op sturing gericht zal zijn en veel minder op uitvoering. Rotterdam blijft als grote ge meente bestaan en behoudt een takenpak- Over een beslissing van een Westduits gerechtshof om Bruins niet aan Nederland uit te leveren, omdat hij op grond van een decreet van Hitler uit 1943 de Duitse natio naliteit zou bezitten, zei De Jong het be roep op het decreet volstrekt ongefun deerd te vinden. De vraag of Nederland stappen moet ondernemen om alsnog te proberen Bruins naar Nederland uitgeleverd te krij gen, is volgens De Jong een zaak van het Openbaar Ministerie: „Ik stel me voor dat het Openbaar Ministerie of een hogere Duitse rechtbank ons om een officieel rap port vraagt om te weten hoe deze zaak ligt. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) DETROIT (AP). Een politieman in de Amerikaanse stad Detroit heeft zich gisteren door het hoofd gescho ten, nadat hij was beschuldigd van een groot aantal verkrachtingen. De 31-jarige agent is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De man wordt er van verdacht de zogeheten „weekendverkrachter” te zijn, die al sinds augustus van het vorig jaar Detroit onveilig maakte. Behalve van dertien verkrachtin gen wordt de agent ook beschuldigd van 20 roofovervallen, inbraken, schietpartijen en autodiefstallen. LONDEN/SALISBURY (Reuter/UPI/- AFP). Volgens het Londense dagblad Daily Mail is de Rhodesische premier lan Smith bereid rond de tafel te gaan zitten met Joshua Nkomo en Robert Moegabe, die ieder een vleugel van het Patriottisch Front leiden. Eerder sprak zich het stamhoofd Chi- rau, een van de drie leden van het Rhode- sisch overgangsbewind, uit voor een con ferentie waaraan alle partijen, ook de mili tante guerrillabeweging van Nkomo en Moegabe, zouden moeten deelnemen. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie is er tijdens dit overleg een stuk voorbereid voor de Tweede Kamer. Hij zei, dat dit een feitenrelaas zal bevatten over de gang van zaken tot nu toe. Volgens hem worden er geen beleidswijzigingen of nieu we maatregelen in aangekondigd. Sinds het begin van de epidemie in mei zijn bij het ministerie honder gevallen van polio gemeld. Zandvoort Stationsplein 13-15 (tegenover het station) Tel. 02507 - 69 75 Zondags geopend t/m 23/9 Alle filialen donderdagavond koopavond tot 21.00 uur K ü- De twee Kroatische terroristen (links met bril, in het midden snor) worden hier weggeleid door agenten, nadat zij zich na een gijzelingsactie van tien uur in het Westduitse consulaat hadden overgegeven. 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4