z 1 Rust bij Telstar I weer teruggekeerd n I 1 Martin van Vianen vertrouwt op jeugd Programma voor eerste divisie f Ojffibrvating’’ 14 I Colin Ayre terug van weggeweest I I I lift Msta* I I I L I I I iilii I 14 Z 19 7 8 AUGUSTUS 1 9 7 A T F R D A G M (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) l IJMUIDEN. Op Martin van Vianen rust de taak dit seizoen weer iets te bouwen bij Telstar. IJMUIDEN. Colin Ayre. Op hem heeft Telstar zijn hoop gevestigd. Van de 22-jarige Brit wordt min of meer verwacht, dat hij samen met de routiniers Fred Bischot en Frans van Essen de jeugdige Telstar- equipe weer naar een acceptabel niveau tilt. Al tijdens de oefencam pagne bewees Colin Ayre dat hij onmisbare kwaliteiten heeft, waarvan de Velsense club dit seizoen in de eerste divisie veel profijt kan hebben. Vooral zijn routine en spelinzicht kunnen van grote betekenis zijn in de opbouwfase, waarin Telstar na het vertek van vrijwel alle ervaren selectiespelers verkeert. Kwaliteit Fysieke kracht Geen gemakkelijke opdracht voor de in Scheveningen woonachtige 37-jarige oefenmeester, gezien de beperkte financiële mogelijkhe den van de club en het spelersma- teriaal dat voor het komende sei zoen beschikbaar is. Evenals de voorgaande jaren bleek ook nu weer de uittocht van spelers niet tegen te houden. Maar liefst twaalf selectiespelers keerden de Velsense vereniging om uiteenlo pende redenen de rug toe. Met name het vertrek van Hans Drie sen (naar IVV), Jos Jonker (FC Den Haag), Ed Kraal (Volendam), Henk Medik (FC Luik) en Louis van Gaal (Sparta) moet als een gevoelig verlies worden be schouwd. Om het selectiebestand weer enigszins op peil te brengen werden wel spelers gekocht, maar alleen amateurs, waarvan ge vreesd moet worden dat zij op dit niveau nog veel te kort zullen ko men. Een uitzondering vormt de Brit Colin Ayre, die ondanks zijn leeftijd (22) door zijn routine een belangrijke pion kan zijn in het team. Van de spelersgroep die „de beste jaren van Telstar in de ere divisie” meemaakten zijn alleen de routiniers Fred Bischot (30) en Frans van Essen (30) nog over. KMI nA'. ISlipr Middenveld <1 1 F (Van onze sportredactie) Telstar-Amsterdam 4 februari: return van 27 augustus. AD HEENBEEN Colin Ayre, die twee seizoenen geleden ook al voor Telstar uitkwam, wil boven dien graag bewijzen dat hij destijds ten onrechte door de toenmalige hoofdtrainer Joop Castenmiller naar de reserve-bank, respectievelijk naar het C-team werd ver wezen ten faveure van de net aangetrok ken Frank Kramer (nu Volendam-red.). Voor Colin Ayre was een en ander aanlei ding om gedesillusioneerd naar zijn vader land terug te keren. Colin Ayre over die periode: „Behalve moeilijkheden met Cas tenmiller had ik ook problemen met me zelf. Ik voelde me hier erg alleen en boven dien werd ik telkens bij verschillende men sen ondergebracht. Een goed contact was dus vrijwel onmogelijk. Dat is nu duidelijk anders. Mijn vriendin is er deze keer bij en zij heeft hier ook al werk gevonden. Het enige waar we nog op wachten is een woning, maar daar wordt aan gewerkt”. Colin Ayre, die samen met zijn vriendin tijdelijk verblijft in hotel Royal in IJmui- den, kwam twee seizoenen geleden naar ons land, omdat er bij Newcastle United, de vereniging waar hij onder contract stond, onvoldoende mogelijkheden waren om zich te ontwikkelen. „Bij Newcastle DEN HAAG. Het programma voor de eerste helft van de voetbaleompetitie 1978- 1979 in de eerste divisie ziet er als volgt uit: Van Vianen zal het derhalve in de eerste divisie moeten stellen met een zeer onerva ren en zeer jeugdige equipe. Van Vianen. „Op papier is de selectie inderdaad erg jong. Dat houdt een stuk onervarenheid in, maar ik hoop in de loop van het seizoen een stuk routine bij de jonge spelers te kunnen kweken, zodat ze steeds beter gaan spelen.” Van Vianen zegt het geen bezwaar te vinden dat er geen „grote” aankopen zijn gedaan. Daarover: „Ik ga liever met jonge spelers in zee, die enthou siast zijn en een beter contract kunnen verdienen Er is getracht voor een redelijk bedrag een aanvaardbare selectiegroep samen te stellen en dat is gelukt. Wel is er geld achter de hand gehouden voor aan vulling wanneer toch mocht blijken dat deze ploeg kwaliteit te kort komt.” Martin van Vianen: „Het was mij erg veel waard om naar Telstar te gaan. Op de eerste plaats om in het betaalde voetbal te kunnen werken en op de tweede plaats om lekker veel geld te kunnen verdienen. De consequenties van mijn besluit heb ik aanvaard. Wat die consequenties precies zijn is nog niet bekend. De Telstar-trainer verwacht zelf dat LENS een vergoedingssom zal claimen voor het aantrekken van een nieuwe oefenmeester. terwijl Heerenveen en Excelsior weer twee technisch begaafde teams zijn. Die ver schillende speelstijlen kunnen het voor de toeschouwers aantrekkelijk maken. Ver der heeft de instelling van de periode-titel positief doorgewerkt in de publieke be langstelling”. Martin van Vianen gelooft niet dat de eerste divisie door de degradatie van FC Amsterdam en Telstar aan kwaliteit heeft ingeboet. „Ook het afgelopen seizoen is gebleken dat er weinig krachtsverschil be stond tussen de ploegen onderling. Ook de kampioen (PEC Zwolle-red.) heeft tenslot te veel puntenverlies geleden. FC Amster dam is alleen Heini Otto (naar FC Twente- red.) kwijtgeraakt, maar dat kun je toch moeilijk een verzwakking noemen. En wat Telstar betreft, misschien worden wij wel de verrassing in deze eerste divisie”, zo stelt Martin van Vianen. In de meeste oefenwedstrijden, die de Velsense formatie de afgelopen drie we ken heeft afgewerkt, experimenteerde de Telstar-trainer met Fred Bischot als libe ro. De van origine linksachter speelde ze ker in de beginfase van de oefencampagne op die positie erg onzeker. Martin van Vianen: „Het is de bedoeling dat we in de thuiswedstrijden aanvallend gaan spelen. Dat betekent in het moderne voetbal dat een libero zich in opbouwend en aanval lend opzicht moet kunnen inschakelen. Dat proces moet echter geleidelijk gaan. Het is op de eerste plaats belangrijk dat de verdediging goed is georganiseerd. Ik ben er echter van overtuigd dat Bischot die taak aan kan. Hij heeft er in ieder geval de kwaliteiten voor.” Duidelijk is dat Martin van Vianen zich van zijn eerste seizoen als oefenmeester in het betaalde voetbal (Van Vianen was als doelman van ADO en Holland Sport jaren lang actief in de betaalde sector) veel heeft voorgesteld. Over de problemen, die zich de laatste maanden bij Telstar hebben geopenbaard, wenst hij zich dan ook niet of nauwelijks uit te laten. Van Vianen: „Het is mij duidelijk geworden dat er het afgelopen jaar fouten zijn gemaakt. Men is zich bij Telstar daar ook van bewust. In tern is men echter bezig te proberen de zaak weer gezond te maken.” <i; ac S] se m st dt re hebben we besloten om het in Nederland te gaan proberen”. Hoewel de Brit zich in de korte periode dat hij bij Telstar in training is, nog geen goed oordeel heeft kunnen vormen over het niveau van de selectie meent hij toch dat er perspectief zit in deze groep. „Tel star heeft op dit moment de beschikking over veel jonge spelers, die stuk voor stuk kwaliteiten hebben. Het beste zou dan ook zijn dat deze groep één of twee seizoenen bij elkaar blijft en ervaring opdoet in de eerste divisie. Ik ben er van overtuigd dat je dan een goed team hebt. Zoals ik het nu kan bekijken lijkt me de selectie voor het komende seizoen erg jong. Het was beter Naast kwaliteit is in de eerste divisie echter ook fysieke kracht en een goede mentale instelling vereist. Het is immers een bekend gegeven dat er in deze afdeling harder wordt gespeeld dan in de eredivi sie. Het is de vraag of de jeugdige Telstar- selectie tegen een dergelijke speelwijze opgewassen zal zijn. Martin van Vianen: „Vanaf het begin is er via een agressieve training geoefend op de mentaliteit. Ik heb de indruk dat de spelers in staat zijn die hardheid voor zichzelf op te brengen. Door een goede conditie en door snelheid in het spel te brengen kun je de hardheid van de tegenstander ontlopen. Daar zullen we nog aan moeten werken.” IJMUIDEN. Na een reeks turbulente maanden lijkt de rust bij Telstar weer teruggekeerd. Een periode, waarin behalve de degradatie naar de eerste divisie vooral het aanstellen van een nieuwe hoofdtrainer centraal stond. De voorge schiedenis is nagenoeg bekend. Mircea Petescu diende voortijdig zijn ontslag in omdat als vervanger van assistent-trainer Kees Kick Jan van der Geve! werd aangesteld, hetgeen de Roemeense oefenmeester als een motie van wantrouwen beschouwde. Van der Gevel, behalve trainer van de Haarlemse amateurvereni- ging DCO beter bekend als spelersmakelaar, werd echter afgevoerd, toen hij eerder gemaakte afspraken niet bleek na te komen. Jan Rab, trainer van de eerste divisieclub Dordrecht en eerder al eens als hoofdtrainer in dienst bij Telstar, werd benaderd, maar zijn financiële eisen konden mede door de afwijzende houding van de gemeente Velsen (de belangrijkste subsidiegever van de club) niet worden gehonoreerd. Dobi Peters van EDO werd vervolgens gecontrac teerd, maar de Haarlemmer hield het al na drie weken voor gezien, omdat hij bij de Velsense club een ongezonde werksfeer aantrof. AZ-hulp-trainer Hans van Doorneveld leek de belangrijkste kandidaat om Petescu op te volgen, maar ook hij haakte af toen Telstar niet bereid bleek een afkoopsom van 15 mille te betalen aan AZ, bij welke club Van Doorneveld nog onder contract stond. Als gevolg van deze ontwikkelingen trok het bestuurslid Bob van der Aar (tevens vertrouwens man van de selectiespelers) zich terug. Verder liet ook secretaris/penningmeester R. van Bodegraven weten alleen nog de lopende zaken te willen afhandelen. Met succes werd vervolgens de 37-jarige Martin van Vianen, trainer van de Haagse amateur eerste-klasser Lenig en Snel voor één jaar gecontracteerd. Hoewel Van Vianen al mondeling tot overeenstemming was gekomen met LENS over de verlenging van zijn contract, koos hij gedreven door zijn ambities om in het betaalde voetbal aan de slag te komen toch voor Telstar. Een nieuw bewijs dat afspraken in het „voetbal wereldje” weinig of niets voorstellen. LENS heeft inmiddels de zaak in handen gegeven vn de arbitrage-commissie van de KNVB die zich verder over deze affaire zal buigen. me volledig bij neer”. Hoewel Colin Ayre zich in positieve zin uitlaat over het Neder landse voetbal, steekt hij niet onder stoe len en banken dat hij het voetbal in Enge land als kijkspel veel aantrekkelijker vindt. Daarover: „In Engeland wil het pu bliek dat er spectaculair wordt gespeeld. Taktische concepten en technische hoog standjes waarmeert men maar matig. Het publiek eist aanvallend voetbal. Ik kan daar wel achter staan. Voetbal is een pro- dukt en je moet de toeschouwers geven wat ze willen. Ik kijk dan ook liever naar het Engelse voetbal dan naar het Neder landse. In ons land is bovendien het club- voetbal het belangrijkste. Dat is wellicht ook de reden dat wij in het internationale voetbal niet zo hoog staan aangeschre- ven AD HEESBEEN 1 ho do in w< sl< sp se ve m lij da de sti S{ te dc BI dr tis te tis <ii Pi U kar Zui bal wo: een On ver op wa Ma de aar sen der bei tee afg sla bei dal Url de gei ha< I in kis vo< koi vai uit bei ho: zijl vai Ha vei I Zu uit Ur rei vo lie hu United was geen toekomst voor mij. Men wilde totaal niets proberen. Jeugdspelers zoals ik bijvoorbeeld kregen nagenoeg geen kans om in het eerste team te komen. Dat de club het afgelopen seizoen is gede gradeerd, verwonderde me dan ook totaal niet. Om wat meer ervaring te kunnen opdoen ben ik op zoek gegaan naar een vereniging in het buitenland. Er kwam eerst een aanbieding uit Amerika, maar dat trok me niet zo erg. Dat vond ik wat te ver van huis. Toen Telstar kwam heb ik dat aanbod met beide handen aangepakt”, aldus Colin Ayre. Ondanks het feit, dat de periode Telstar op een fikse teleurstelling uitdraaide, heeft hij de kans om weer voor de Velsense club uit te komen, niet laten lopen. Colin Ayre: „Ik had van Hans Glas (fysiotherapeut - red.) gehoord dat er bij Telstar na de degradatie verschillende spelers waren vertrokken en dat men erg moeilijk aan goede vervangers kon komen. Telstar heeft mij toen een voorstel gedaan dat financieel zeer aantrekkelijk was. Boven dien zou mijn vriendin geholpen worden bij het zoeken naar werk. We hebben het samen eerst goed overwogen en tenslotte 30 augustus: Eindhoven-Telstar, Vlaardin- gen-Helmond Sport, Wageningen-Amster- dam, Groningen-Cambuur, Excelsior-Den Bosch, Dordrecht-Willem II, Heerenveen- Veendam, Fortuna SC-Amersfoort, Hera- cles-SW De Graafschap vrij. Van Vianens streven is om het komende seizoen voor eigen publiek met opportu nistisch voetbal voor de dag te komen. „De nadruk zal in de thuiswedstrijden komen liggen op een aanvallend concept met drie of mogelijk zelfs vier spitsen. Het laatste jaar heeft men een seizoen meegemaakt waarin er eigenlijk uitsluitend is verde digd. Ik wil echter trachten dat accent te verleggen naar een meer aanvallende speelwijze.” Op die manier wil de Telstar- trainer ook proberen het publiek dat de laatste jaren steeds moeizamer de weg naar Schoonenberg weet te vinden, weer voor zich te winnen.” De mensen zijn uit gekeken op het tik-tak-voetbal. Er moet in het betaalde voetbal meer initiatief geno men worden in voorwaartse richting. Ik ben er van overtuigd dat de mensen dan wel weer komen kijken, zeker als er goede resultaten door worden behaald,” aldus Martin van Vianen, die meent dat het voetbal in de eerste divisie zeker zo aan trekkelijk is voor het publiek als in de eredivisie. Daarover zegt hij: „Er wordt in de eerste divisie meer „open” gevoetbald, d.w.z. er wordt op verschillende manieren ge speeld. Veendam is bijvoorbeeld een ploeg die speelt vanuit een gesloten verdediging met lange trappen naar voren. Groningen daarentegen is zeer aanvallend ingesteld. 28 januari: Fortuna SC-Heracles, Heeren- veen-De Graafschap, Dordrecht-SVV, Excel- sior-Amersfoort, Groningen-Veendam, Wa- geningen-Willem II, Vlaardingen-Den Bosch, Eindhoven-CambuurTelstar-Amsterdam Helmond Sport vrij. Zaterdag 14 april: Fortuna SC-De Graaf schap, Heerenveen-SVV, Dordrecht-Amers- foort, Excelsior-Veendam, Groningen-Wil lem II, Wageningen-Den Bosch, Vlaardingen- Cambuur, Eindhoven-Amsterdam, Telstar- Helmond Sport. Heracles vrij. 26 november: Excelsior-Heerenveen, Gro^ ningen-Fortuna SC, Wageningen-Heracles, Vlaardingen-De Graafschap, Eindhoven-SW, Telstar-Amersfoort, Hel mond Sport-Veendam, Amsterdam-Willem II, Cambuur-Den Bosch. Dordrecht vrij. 27 augustus: Helmond Sport-Eindhoven, Amsterdam-Vlaardingen, Cambuur-W age- ningen, Den Bosch-Groningen, Willem II-Ex- celsior, Veendam-Dordrecht, Amersfoort- Heerenveen, SW-Fortuna SC, De Graaf- schap-Heracles. Telstar vrij. - 23 augustus: Vlaardingen-Telstar, Wage- mngen-Helmond Sport-Groningen-Amster- dam, Excelsior-Cambuur, Dordrecht-Den Bosch, Heerenveen-Willem II, Fortuna SC- Veendam, Heracles-Amersfoort, De Graaf- schap-SVV. Eindhoven vrij 5 november: Groningen-Dordrecht, Wage- ningen-Heerenveen, Vlaardingen-Fortuna SC, Eindhoven-Heracles, Telstar-De Graaf schap, Helmond Sport-SVV, Amsterdam- Amersfoort, Cambuur-Veendam, Den Bosch-Willem II. Excelsior vrij. 3 december: Heerenveen-Dordrecht, For tuna SC-Excelsior, Heracles-Groningen, De Graafschap-Wageningen, SVV-Vlaardingen, Amersfoort-Eindhoven, Veendam-Telstar, Willem II-Helmond Sport, Den Bosch-Am- sterdam. Cambuur vrij O W 12 november: Dordrecht-Excelsior, Heer- enveen-Groningen, Fortuna SC-Wageningen, Heracles-Vlaardingen De Graafschap- Eindhoven, SW-Telstar, Amersfoort-He- mond Sport-Veendam-Amsterdam, Willem II-Cambuur. Den Bosch vrij. 3 september: Telstar-Vlaardingen, Hel mond Sport-Wageningen, Amsterdam-Gro ningen, Cambuur-Excelsior, Den Bosch-Dor- drecht, Willem II-Heerenveen, Veendam-For- tuna SC, Amersfoort-Heracles, SW-De Graafschap. Eindhoven vrij. 10 september: Vlaardingen-Eindhoven, Wageningen-Telstar, Groningen-Helmond Sport, Excelsior-Amsterdam, Dordrecht- Cambuur, Heerenveen-Den Bosch, Fortuna SC-Willem II, Heracles-Veendam, De Graaf schap-Amersfoort. SVV vrij. 17 september: Eindhoven-Wageningen, Telstar-Groningen, Helmond Sport-Excelsi- or, Amsterdam-Dordrecht, Cambuur-Heer- enveen, Den Bosch-Fortuna SC, Willem II- Heracles, Veendam-De Graafschap, Amers- foort-SVV. Vlaardingen vrij. 24 september: Wageningen-Vlaardingen, Groningen-Eindhoven, Excelsior-Telstar, Dordrecht-Helmond Sport, Heerenveen-Am- sterdam, Fortuna SC-Cambuur, Heracles-Den Bosch, De Graafschap-Willem II, SVV-Veendam. Amsersfoort vrij. 1 oktober: Vlaardingen-Groningen, Eindh oven-Excelsior, Telstar-Dordrecht, Helmond Sport-Heerenveen, Amsterdam-Fortuna SC, Cambuur-Heracles, Den Bosch-De Graaf schap, Willem II-SVV, Veendam-Amersfoort.. Wageningen vrij. 8 oktober: Groningen-Wageningen, Excel sior-Vlaardingen, Dordrecht-Eindhoven, Heerenveen-Telstar, Fortuna SC-Helmond Sport, Heracles-Amsterdam, De Graafschap- Cambuur, SVV-Den Bosch, Amersfoort-Wil lem II. Veendam vrij. 22 oktober: Wageningen-Excelsior, Vlaar- dingen-Dordrecht, Eindhoven-Heerenveen, Telstar-Fortuna SC, Helmond Sport Hera cles, Amsterdam-De Graafschap, Cambuur- SW, Den Bosch-Amersfoort, Willem II- Veendam. Groningen vrij. 29 oktober: Excelsior-Groningen, Dor- d r echt-W a geningenHeerenveen-V la a rd in gen, Fortuna SC-Eindhoven. Heracles-Tel- star, De Graafschap-Helmond Sport, SVV Amsterdam, Amersfoort-Cambuur, Veen dam-Den Bosch. Willem II vrij. De selectiegroep van Telstar met begeleiders v.l.n.r. staande: masseur Piet Deute- kom, assistent-trainer Hans Jimmink, Jannus Meijer, Jan Nederburgh, Paul Stam, Frans van Essen, John Massa, Rogier Krone, Koos Kuut, Fred Bischot, trainer Martin van Vianen en fysiotherepeut Hans Glas; geknield: Koen Akersloot, Koert de Groote, Hans Mols, Harrie Hegeman, Kees Kerkhof, Floor Burna, Colin Ayre, Ab van Oorschot, en Joop van To or. I» V f geweest wanneer er wat meer ervaren spelers in de groep hadden gezeten. Ech ter, misschien gaat deze ploeg het toch goed doen dit jaar. De tijd zal het leren”, zo stelt Colin Ayre, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al bij diverse verenigingen als se- mi-prof en als prof heeft gespeeld. Zo kwam hij behalve voor Newcastle United, ook uit voor Torquay United, Bishop Auc- land en Blyth Spartans. Clubs, die alle op het niveau acteren van de eerste divisie. Colin Ayre: „Ik ben zelf weliswaar ook nog erg jong, maar ik speel al sinds met 15e jaar op dit niveau. In die periode heb ik erg veel routine opgedaan. Ik hoop dat Tel- start daar van kan profiteren. Veel zal afhangen van de houding van de overige ider spelers willen echter niets aannemen van iemand, die even oud is dan zij. Ik denk dan ook dat de trainer Fred Bischot wel een belangrijke rol zal geven in het team. Op de eerste plaats kennen de meeste spelers hem beter en op de tweede plaats zullen ze misschien sneller iets van hem willen aannemen omdat hij al zo lang in het betaald voetbal speelt”. Welke positie Colin Ayre in de ploeg zal gaan innemen staat nog niet vast. Afgaan de op de oefenwedstrijden lijkt een plaats op het middenveld het meest voor de hand te liggen. Colin Ayre: „Het liefst speel ik als centrale middenvelder. Je bent dan veel aan de bal en bovendien word je erg spelers. Als ze willen dat ik hen help dan veel betrokken in het spel. Niettemin be- zal ik dat zeker doen. Sommige jonge paalt de trainer waar ik speel. Daar leg ik 10 december: Dordrecht-Frotuna SC, Excelsior-Heracles, Groningen-De Graaf schap, Wageningen-SVV, Vlaardingen- Amersfoort, Eindhoven-Veendam, Telstar- Willem II, Helmond Sport-Den Bosch, Am- sterdam-Cambuur. Heerenveen vrij. 17 december: Fortuna SC-Heerenveen, Heracles-Dordrecht, De Graafschap-Excelsi- or, SVV-Groningen Amersfoort-Wagenin- gen, Veendam-Vlaardingen, Willem II-Eindh- oven Den Bosch-Telstar, Cambuur-Helmond Sport. Amsterdam vrij. 14 januari: Heerenveen-Heracles, Dor- drecht-De Graafschap, Excelsior-SVV, Gro- ningen-Amersfoort, Wageningen-Veendam, Vlaardingen-Willem II, Eindhoven-Den Bosch, Telstar-Cambuur, Helmond Sport- Amsterdam. Fortuna SC vrij. 21 januari: Heracles-Fortuna SC, De Graafschap-Heerenveen, SW-D or d recht, Amersfoort-Excelsior, Veendam-Groningen, Willem II-Wageningen, Den Bosch-Vlaardin- gen, Cambuur-Eindhoven, Amsterdam-Tel- star. Helmond Sport vrij WelMtaiScan tüt COLIN AYRE: „Misschien gaat deze ploeg het goed doen in het nieuwe seizoen. Maandag 17 april: De Graafschap-Fortuna SC, SVV-Heerenveen, Amersfoort-Dor- drecht, Veendam-Excelsior. Willem II-Gro- ningen, Den Bosch-Wageningen, Cambuur- Vlaardingen. Amsterdam-Eindhoven. Hel mond Sport-Telstar Heracles vrij.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14