ZUID-KOREA NAM REVANCHE I honkbolwcck BLOEMENDAAL: WEINIG MOEITE MET SPANJE DSS behaalde monsterzege Strafschoppen troef inAmsterdam-703 Biljartcentrum heropend Stootslagen 1 R’ Wrt" 1 Atletiekrecords in Berlijn 55 I I Vierde keer I I I I I J I I I I I ?1 I I I 15 SPORT AUGUSTUS 19 7 8 ZATERDAG 1 9 A door Jan van der Nat en Peter van den Boom t t t te it WEST-BERLIJN. Drie we ken na haar mislukte aanval op het wereldrecord van de Oostduit se Karin Rossley, slaagde Krysty- na Kacperczyk in haar opzet. Met een nieuw wereldrecord vergat ze even de tranen die haar in Düssel dorf, drie weken geleden, over de wangen stroomden na haar te leurstellende race op de 400 m- horden. Met een tijd van 55,44 revancheerde zij zich in West-Ber- lijn. Veel homeruns, maar nog meer fouten honkballers 1 Charles Urbanus (14) feliciteert Paul Smit met zijn homerun SCHITTEREND DUEL (Van onze biljartmedewerker) SEEN i zich ter in is als aren- heeft zich bben niet inen: r het ten is t. In in de at de ben t die al de twee ver- ir de Ver- -titel be- 1 HAARLEM. Nederland heeft geen kans gezien om ook het tweede duel tegen Zuid-Korea in de tiende Haarlemse Honk- balweek in winst om te zetten. De Aziaten wonnen op de valreep met 9-8. Het was een bijzonder rommelig duel, waarin Oranje door onnodig veel fouten en mis verstanden in de verdediging de kansen op een overwinning, die zeker aanwezig waren, vergooide. Routinier Boudewijn Maat had een korte bondige mening over de einduitslag: „Wij hebben de punten aan de Zuid-Koreanen netjes op een pre senteerblaadje aangeboden, want wij wil den kennelijk niet winnen. Uiteraard heb ben zij ons cadeautje dankbaar geaccep teerd”. Charles Urbanus, die persoonlijk, afgezien van een veldfout met drie honk- slagen waaronder een homerun uit vier beurten, bijzonder op dreef was, meende dat Nederland onverdiend had verloren. Urbanus: „Wat wil je, wij hebben zes van de acht runs aan de Zuidkoreanen wegge geven. Dat betekent zonder meer, dat wij hadden moeten winnen.” veldfouten konden in de boeken worden aangetekend. Tesamen met twee maal vier wijd, mag het nog een wonder heten, dat de Zuid-Koreanen maar twee man over de thuisplaat konden krijgen, 5-3. In de vierde inning werd het 5-4, nadat II Kwon Kim kon rondkomen. Hij kwam op de honken door een honkslag, maar de fout van derde honkman Smith werd niet gescoord. Paul Smit klapte hierna de bal het veld uit, maar twee runs van Zuid- Korea trokken de stand recht, 6-6. Louis Jacobs kon hierna nog scoren evenals Ar nold Smith, die de 36ste homerun van het lange corner kreeg Mathilde Mendia alle gelegenheid tegen te scoren. Verder liet het veel sterkere Bloemendaal het niet nenkomertje van spits Ruud Geels, die kort na het begin een paar meter vrij heid kreeg van de als voorstopper de buterende Henk van Rijnsoever en dat op de hem bekende wijze - snelle spurt in de ruimte, de bal aannemen en me teen scoren - verzilverde. Weliswaar deed Peter Ressel (AZ) verdienstelijk moeite zich als aanwinst te manifesteren, maar zijn goedbedoel de pogingen strandden op onwennig heid om in samenwerking met Pier Tol en Kees Kist tot produktie te komen. Daarvoor moest slimme vos Willem van Hanegem worden gemobiliseerd, die een levensgroot misverstand in de Bel gische defensie afstrafte: 1-1. In de tweede helft leken beide ploe gen hun leven wat te beteren, met als intermezzo een strafschop tegen AZ, knap uitgelokt door de voor Van der Eist ingevallen Ronny Martens die daarop - gerechtigheid - wèl faalde. Binnen drie minuten werd de stand daarna op 2-2 gebracht door achtereen volgens Kees Kist en Frank Vercoute- ren. Verder reikte de produktiviteit van de ploeg niet, ook al bleek het uitwisse len van Pier Tol voor Jaan de Graaf een Dat Ajax zich voor de eindstrijd plaatste van het 703-toernooi, dankte het voor een niet onaanzienlijk deel aan Piet Schrijvers. De stevige doelman stopte in de eerste serie strafschoppen (noodzakelijk door de 2-2, na 90 minu ten) de schoten van Carlinhos en Edin- ho, waardoor Ajax na de missers van Lerby (tégen de paal) en Meutstege (ver naast) toch nog niet was uitgeschakeld. Arnesen en Robertinho benutten ver volgens hun penalty’s. Van Dord maak te in de daarop volgende beurt ook geen fout, maar Arthur trof niet het net, maar een fotograaf, waardoor Flu- minense werd verwezen naar de kleine finale tegen AZ’67. verbetering in de Alkmaarse formatie, die tegen ploegen van kaliber nog ken nelijk voldoende zelfbewustheid mist. Ajax gaat voor de vierde keer in successie een poging wagen het Am- sterdam-voetbaltoernooi te winnen. De drie voorgaande keren moesten de Amsterdammers de eer laten aan resp. RWDM, Anderlecht en AZ’67. Ajax zette Fluminense daarna onder stevige druk. De Amsterdammers wa ren vooral op de rechtervleugel gevaar lijk. Ajax speelde zonder specifieke rechterspits, omdat Tscheu la Ling met een zweepslag langs de kant was geblé ven. Zijn vervanger Lerby vond in de 57e minuut het hoofd van Ray Clarke. De van Sparta overgekomen spits kopte over Wendell terug naar Meijer, die op zijn beurt Ajax op gelijke hoogte bracht met Fluminense. In de 20e mi nuut resulteerde een ver doorgevoerde combinatie van de Brazilianen in de Ajax-defensie in een goal van Carlos Alberto. Nog in dezelfde minuut echter zette Lerby zijn ploeg opnieuw op gelijke hoogte met Fluminense. De Deen kop te de bal via de binnenkant van de paal langs Wendell. Ajax kreeg daarna nog enkele kansen, maar miste precisie, waardoor de wedstrijd evenals AZ- Anderlecht in een 2-2 na 90 minuten eindigde. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Het Italiaanse ASS Cro- cetta uit Parma heeft gisteravond de soft- baltrip door Nederland afgesloten met een duel tegen de regerende Nederlandse kampioen Nelissen-DSS. De Italianen die in hun eerste twee wedstrijden imponeer den, bleken tegen DSS niet in staat hun faam - opgebouwd in de Italiaanse compe titie waar te maken. Volstrekt kansloos werd van DSS, dat de gehele selectie binnen de lijnen bracht, met 9-0 verloren. De pitchers Braudilio Vincent voor Cuba en Isamu Kida voor Ja pan waren wel de sterkste die de landen tot nu toe op de heuvel brachten, maar de slagkwaliteit van beide ploegen was zo goed, dat er HAARLEM-IJMOND. Onder grote belangstelling werd gisteravond het op 17 december vorig jaar afgebrandde biljart centrum Jac. van Beem van het district Kennemerland door voorzitter Jaap van Weeren heropend. Aanvallend hebben de Italianen in dit eenzijdige duel weinig te vertellen gehad. Slechts twee hits wisten de Azurri via Sara Solinas en Renata Giansanti te plaatsen. Honkslagen, die overigens niet in scorings kansen resulteerden. Nelissen-DSS, dat voornamelijk door het goed afstraffen van Italiaanse fouten in de beginfase een 4-0 voorsprong nam, sloeg haar grote slag in de vierde inning. Drie vrije lopen en uitste kend slagwerk van Annemiek Mul, Wil Huisman en Loes Buenting deden de thuis club toen de uiteindelijke 9-0 zege tot stand brengen. Haarlemse gemeentebestuur bij de tot standkoming van dit centrum dat niet min der dan vijf biljarts heeft. 1 dat nval- elen. jaan. e de we- le de libe- e ze- agne van in de elen. I» e ii e t NelissenDSS 0-1-3-6-0-0-X 9 José Kuyper 3-1-0-1 en Kitty Liefting 2-2-2-1. ASS Crocetta 0-0-0-0-0-0-0- 0 Enrica Catuzzi 0-3-4-4- en Renata Giansanti 1-2-4- 0. De Nederlandse scheidsrechter Fred van Groningen Schinkel wordt telkenmale herinnerd aan zijn tekens na de, door een deel van het publiek betwijfelde, homerun van Louis Jacobs afgelopen woensdag. Elke keer wanneer er een bal in zijn rich ting wordt geslagen imiteert het publiek bij het derde honk hem. Gisteravond was dat een keer of tien het geval. De amoureuze avonturen van twee jon ge mensen werden gisteren wreed ver stoord. Terwijl zij, ergens achter de tribu ne, met hun gedachten ver van honkbal verwijderd waren, plofte er plotseling een fout geslagen bal voor hun voeten. Het is oppassen geblazen in het stadion. Over al. De geweldige start van Charles Urba nus gistermiddag ontlokte een toeschou wer de opmerking: „Urbanus-Korea 3-1”. Later wijzigde hij zijn mening in: „Urba nus en Co”. Urbanus raakte in die wedstrijd behal ve de bal ook de Zuidkoreaanse achter- vanger Jae Won Shim. Doordat deze zijn masker half af had, liep hij een snijwond boven de linkerwenkbrauw op. Zeven hechtingen, een hersenschudding en twij fels over zijn deelneming aan het WK waren het gevolg. Het homerun-totaal werd op de zesde .dag opgevoerd tot 36. Nederland tekende voor de volledige dagproduktie. De Cu baan Antonio Munoz blijft lijstaanvoerder met vijf homeruns. Het programma voor het weekeinde, zaterdag: 14.00 uur: Cuba-Zuid-Korea; 20.00 uur: Japan-Australië. Zondag, 14.00 uur: Nederland-Japan; 20.00 uur: Austra- lië-Cuba. it de i FC leeft •n is il be- ik de islot- ster- ante- toch i wat j wel zo jgiwisi lyre der- stoe- nge- jker pu- seld. oog- Het kan pro- sven laar der- :lub- Licht nale :hre- EEN schappen zwemmen, die werden opgevro- lijkt met internationale atletiekwedstrij den, haar huidige seizoenvorm. In Düssel dorf kwam zij tot een tijd van 55.96 sec., achter de Duitse titelhoudster Sylvia Holl man. Ook het minder courante nummer, de 1000 m-dames, leverde een wereldrecord op. Ulrike Bruns, die tot dusver het wereldrecord en Europees record op haar naam had staan met een tijd van 2.32,6, verbeterde haar tijd met 6 sec. tot 2.32 rond. De Oostduitse atlete, die in Montreal op de 1500 meter beslag legde op het brons, versloeg de Duitse recordhoudster Brigit- ta Kraus, die finishte in een tijd van 2.34. Opvallend blijft ook de vorm waarin de Dortmundse Annegret Richter verkeert. Op de 100 m lijkt zij met een tijd van 11,16 sec. (derde op de wereldranglijst) een be dreiging te gaan vormen voor de Oostduit se wereldrecordhoudster Marlies ölsner, die vorig jaar tot een tijd van 10,88 kwam. Richter verwees de Zweedse Linda Haglund naar de tweede plaats in 11,25. De 50.000 toeschouwers in het Olympia-stadi- on zagen de Pool Branislav Malinowski, winnaar van het zilver in Montreal, naar voor het publiek van veel en uitste kend fielden viel te genieten. Japan nam in de eerste inning al de leiding, door de eerste man van de slaglij st Mitsugu Kobayashi, die na een honkslag thhis werd gebracht door Kazuhisa Hino. Cuba raakte de Japanse werper Kida wel, maar de Japanners ver werkten de bal in het veld keer op keer zo verschrikkelijk snel, dat de spelers er wanhopig van werden. De geweldenaar Antonio Munoz bleef zijn kalmte bewaren en in de laatste slagbeurt van Cuba sloeg hij koel en berekend Augustin Marguette, op een moment dat er al twee man uit waren, binrien, 1-1. Vooral in de eerste helft was Bloemen- daal oppermachtig, wat dan ook resulteer de in twee doelpunten. Halverwege de eer ste helft wist Lieke Dirkes, vlak voor het Spaanse doel, door goed doorzetten, de bal te onderscheppen, waarna de Spaanse doelvrouwe kansloos werd gepasseerd. Bloemendaal bleef na dit doelpunt aan dringen. De Bloemendaalsters waren tac tisch beduidend sterker dan hun opponen ten, waarvan het veldspel een nogal chao tische indruk maakte. Bloemendaal kon dit tactisch overwicht echter niet in doel punten uitdrukken. Vlak voor rust kwam Bloemendaal dankzij een knap doelpunt van de zeer actieve Sandra le Poole op 2-0. Na enkele Spaanse verdedigsters te hebben gepas seerd, verraste zij de Spaanse doelvrouwe met een hoog schot met de punt van haar stick. Na rust was er meer lijn in het spel van de Spaanse dames te bespeuren, en dit resulteerde al snel in een doelpunt. Uit een Sandra le Pool (links) op weg naar de tweede treffer van Bloemendaal tegen Spanje komen. Vlak voor tijd kreeg Bloemendaal nog enkele strafcorners te nemen, maar deze kansen konden niet benut worden. toernooi realiseerde. De Zuidkoreanen, die inmiddels na Bart Volkerijk en Jan Hijzelendoorn de Antilliaan Eligio Kelly als pitcher tegenover zich hadden gekre gen konden in runs echter bij blijven. Met nog één slagbeurt voor de Aziaten voor de boeg was de stand 8-8. Martin Ronnen- bergh klom op de heuvel en zag Hyo Jo Chan op het eerste honk komen. Er werd een infield hit gescoord, maar een afschu welijk misverstand tussen pitcher en der de honkman lag er aan ten grondslag. Chan kwam met één man uit op het derde honk en coach Ernie Meyers trok linkervelder Harm Horeman naar het in field. Dat moest de Amerikaan wel doen om de Zuid-Koreanen het scoren te belet ten. II Hwan Kim plaatste de bal hierop keurig op de plaats die Harm Horeman net had verlaten. Chan scoorde het winnende punt, 9-8. De korte stop van Amsteltijgers had zelf in de eerste slagbeurt met een prachtige klap over het hek Nederland op een 2-0 voorsprong gezet, omdat hij Arnold Smith kon meenemen. In de tweede slagbeurt van Oranje werd Louis Jacobs, die met 2 uit vier aan slag goed mee kon komen, op beschamend domme wijze van het tweede honk gepikt. Hij stond nog zes meter van zijn honk, toen hij de bal in de handschoen van de honkman hoorde ploffen. Ook Harm Horeman probeerde in die inning vergeefs een honk te stelen. In de gelijkmakende slagbeurt kwam Zuid-Korea terug tot 2-1. Nederland liep uit tot 5-1 na een fraaie tweehonkslag van Urbanus, waarop Arnold Smith kon sco ren. Een homerun van Ben Richardson volgde. De gelijkmakende slagbeurt ver liep voor Nederland desastreus. Het was huilen met de pet op. Niet minder dan vijf De technische commissie van de KNAU heeft vrijdag alsnog Tilly Verhoef aange wezen als vierde atlete voor de 4x400 me ter estafetteploeg tijdens de Europese kampioenschappen in Praag. De KNAU had al drie atletes, Coby Körmeling, Lilian Mandema en Truus van Amstel geselec teerd. Tilly Verhoef, die lid is van Parthe non, zal ook uitkomen op de 100 en 200 meter. een uitstekende tijd lopen op de 300 m steeple-chase. Hij finishte in 8.11.63, waarmee hij naar de tweede plaats op de wereldranglijst klom. Het Amerikaanse wonderkind Renaldo Nehemuah bleef met zijn tijd van 13,44 sec. op de 110 m-horden 0,2 sec. boven het wereldrecord van de Cubaan Casanas. Bij internationale wedstrijden m de Russische plaats Kischinjov heeft Wilma Bardauoskene het wereldrecord versprin gen verbeterd. Zij passeerde als eerste vrouw de zeven meter grens met een sprong van 7.07. Het oude record stond sedert 19 mei 1976 op naam van de Oost duitse Siegrun Siegl met 6.99. (Van onze hockeymedewerker) BLOEMENDAAL. Het nationale hockeyelftal van Spanje is de toernee door Nederland ter voorbereiding op het in eigen land in september te houden wereldkampioenschap bij de dames slecht begonnen. Tegen een geïnspireerd spelend Bloemendaal verloren de Spaan se dames met 2-1, maar gezien het grote veldoverwicht van de Bloemendaal-da- mes was een grotere uitslag zeker moge lijk geweest. In zijn openingswoord bracht hij zijn dank uit aan de velen die aan de verbou wing hebben meegewerkt. Speciaal be dankte hij de heer Plantema, hoofdopzich ter van Openbare Werken van de gemeen te Haarlem. Namens de Haarlemse sport raad, feliciteerde vice-voorzitter Rose- krans het districtsbestuur met het her nieuwde centrum. Willem Gardien, voor zitter van de biljartvereniging DOS bood een bokaal aan voor de gebruikers van het districtscentrum. Ere-voorzitter Jan Kauffman deed als lid van de landelijke commissie jeugdzaken een beroep op de vele aanwezigen tot grotere activiteit voor het jeugdwerk. De voorzitter van het dis trict Zaanstreek, die heer Van Duffelen, roemde vooral de doortastendheid van het Cijfers: Korea: 012121101 9, Nederland: 203011001 8. Werpers: Din Shi Kim (2 2/3 inn) 2-1-4-1, Chui Soon Park (2 2/3 inn) 2-1-4-0, Dong Won Choi (1 inn) 0-0-3-0. Bart Volkerijk (4 1/3 inn) 2-6-5-5-, Jan Hijzelendoorn (11/3 inn) 0-2- 0-1, Eligio Kelly (2 1/3 inn) 0-1-2-0, Martin Ron nenberg (1/3 inn (0-0-3-0. Homeruns: Charles Urbanus met één man, Ben Richardson, solo, Arnold Smith, solo (allen Nederland). Cu»a: 0 00000001000 1, Japan: 10000000 0 0 0 0 1, Werpers: Braudilio Vinent (12 inn) 16- 5-7-0, Isamu Kida (9 inn) 4-2-7-1, Shigekazu Mori (3 inn) 2-0-0-0. De stand: Japan 5-9, Korea 5-6, Cuba 5-5, Nederland 5-4. Australië 4-0. In de verlenging kreeg Japan in de elfde inning nog mogelijkheden te over om de partij in positieve zin te beslissen, maar drie man op de hon ken met twee man uit bleek niet voldoende voor de zege. In de laatste gelijkmakende in ning probeerde Antonio Munoz de bal nog over het hek te slaan, qiaar de „meester-timmerman”, die met vijf homeruns, de lijst aanvoert kwam niet verder dan de Japanner Kobayashi, die in het midveld, met zijn rug tegen de reclameborden, de bal ving. Het was het sprankelende slot van een duel, waarbij in de scoreboeken heel wat uitroepte kens vanwege schitterende akties konden worden geplaatst. .TM Boudewijn Maat: „Jammer, dat die tak- tische zet van Meyers met zes man in het infield niet lukte. Ronnenbergh gooide de laatste bal, die ook nog een beetje afdreef per ongeluk aan de buitenkant en toen had Kim het verder gemakkelijk. Wij hebben volgens mij verloren, omdat het voor ons vreemd is zoveel wedstrijden achter el kaar op onze tenen te moeten staan. Daar raken wij duidelijk zowel geestelijk als lichamelijk vermoeid door. Die Koreanen hebben daar veel minder last van, omdat zij gewend zijn 150 wedstrijden per jaar te spelen. Zij zijn van gelijke sterkte als Ne derland, maar hun routine geeft de door slag. In Italië zullen wij als wij in normale vorm verkeren niet kansloos tegen hen zijn. Maar als het daar net zo gaat als vandaag dan gaan wij mooi de bietenbrug op”. Charles Urbanus was het in grote lijnen met Maat eens. Hij stak overigens zijn bewondering voor het spel van de Korea nen niet onder stoelen of banken. Urbanus: „Ik vind ze erg slim spelen. Zij stelen de honken geraffineerd en snel, ze stoten voortreffelijk en „hitten en runnen" gaat ze zeer gemakkelijk af. Zij weten hierdoor onze verdediging zo onder druk te zeggen, dat fouten gewoon niet uit kun nen blijven. Verder vind ik, dat het Neder- lands team vandaag erg sloom speelde en F- dat wijt ik aan de warmte”. Ajax-Fluminense werd het aanzien pas waard in de tweede helft, toen de Amsterdammers een in de 40e minuut opgelopen achterstand probeerden goed te maken. Francesco Marinho, die zich tijdens de Europese tournee van Fluminense graag in de kijker speelt voor een vet buitenlands contract, be nutte, nadat hij door Piet Schrijvers was neergelegd, zelf de door scheids rechter Weerink toegekende straf schop. (Van onze sportredactie) Kacperczyck onderstreepte gisteravond bij de opening van de wereldkampioen- HAARLEM. De honkballief- hebbers waren niet voor niets van heinde en ver naar het Pim Mulier- stadion getrokken. Meer dan acht duizend toeschouwers zagen een ge weldig honkbalduel tussen de grootmachten Cuba en Japan. De wedstrijd eindigde onbeslist 1-1 na twaalf innings. Deze uitslag wijst in de richting van een duel tussen twee overheersende pitchers, maar niets was minder het geval. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax en Ander- lechh zullen zondagavond in het Olym pisch Stadion gaan uitmaken wie win naar wordt van het toernooi Amster dam 703. Beide ploegen bereikten de eindstrijd na een gelijkspel met 2-2 tegen resp. Fluminense en AZ, die het prijsschieten vanaf de 11 meter-stip minder goed onder de knie hadden. Ajax en Fluminense hielden laat op de avond de spanning er het langst in, omdat na „tien onbeslist” de strijd vraag ontstond of spelers die al een strafschop hadden genomen, opnieuw aan bod mochten komen. De beraad slagingen duurden lang, maar uitein delijk mocht het niet. Bij de 14e straf schop faalde Arthur, waarmee Flumi nense in de kleine finale zat. Anderlechts reservedoelman Jac ques Munaron mocht dan door het stoppen van liefst drie strafschoppen tot held van deze ontmoeting worden gebombardeerd, in feite was het na tuurlijk de schuld van de falende Alk maarse schutters Kees Kist, Kristen Nygaard en Ronald Spelbos. Want het missen van een strafschop blijft zeker voor een profvoetballer een onverteer bare, niet met excuses te camoufleren zaak. Het was overigens een opwindend slot van een krachtmeting die allesbe halve de indruk wekte dat beide ploe gen al hun registers open trokken. Vooral in de eerste helft kende het matte schouwspel maar weinig opwin dende momenten, ondanks het ..bin- Jaap van Weeren

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15