ANWB wil de national Bw I Klachten over aanwezigheid van toeristische routes Ir I ze weet niet goed hoe” „De vrouw wil wel, maar TOUtB Onderzoek routes MARGRIET’S HANNY VAN DEN HORST: gebruik van de 5 door Guillaume Spiering a De Hoge Veluwe door Kees Tops Wijzigingsvoorstel Vijand MiSi Ruiterbewijs Beheersplan Niet alleen A X* E Door een telefonisch misver stand tussen die medewerkster en de redactie van Margriet Is laatstgenoemde partij in het be wuste verhaal niet aan het woord gekomen. In bijgaand vraagge sprek krijgt Margrlet-hoofdredac- trlce Hanny van den Horst alsnog de gelegenheid haar visie op een en ander te geven. Twee weken geleden verscheen in Erbij een artikel, waarin een medewerkster een overzicht gaf van de Nederlandse weekbladen voor vrouwen. De centrale vraag daarin was, of deze tijdschriften metterdaad voor de vrouw van nu schrijven. De bond is een groot, deskundig en door de overheid erkend orgaan op het gebied van toerisme en alle daarmee samenhangende zaken geworden. Maar hoe meer de ANWB bijna ontelbaar veel disciplines In eigen huls haalde, des te meer kwam een proces op gang waarin de gevolgen en de uitwerkingen van die disciplines tegen elkaar worden afgewogen. Er gaat bijna geen dag voorbij In het imposante ANWB-hoofdkantoor in Den Haag of beleidsbepalende functionarissen vragen zich af: waar zijn we nu toch weer mee bezig? 1 H( dien I wate wore -x Ooit was de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond: Algemene Nederland se Wielrijdersbond in Den Haag (In de volksmond kortweg en gemaks halve de ANWB genoemd) een soort veredelde gezelligheidsclub voor fietsers. Nu is de ANWB een van de grootste (zo niet de grootste) belangenverenigingen in ons land, waarbij het accent niet meer ligt op de W van wielrijders, maar op de T van toeristen. «Si *1 hr IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllH van een nationaal park. Hanny van den Horst doet dat moed moet geven, ze de spirit moet geven zelf mee te denken". De beslissing die de ANWB nu zelf ten aanzien van de toeristische routes heeft genomen vloeit voort uit de doelstelling: de bond is wel voor recreatie, maar met in achtneming van natuur en milieu. Dat heeft geleid tot het principebesluit dat gemotoriseerd verkeer moet worden ge weerd uit de bestaande en nog in te stellen nationale parken. En dat betekent, dat de ANWB wil dat toeristische routes, die mo menteel door bestaande en potentiële na tionale parken voeren door een tracéwijzi- ging om die parken heen worden geleid. Een zaak die men nu onder de loep heeft genomen zijn de toeristische routes. Daar van zijn er 41 in Nederland. Eind augustus komt er één bij: een 150 kilometer lange route door de Noordoostpolder en Ooste lijk Flevoland. Dat is ook meteen de laat ste toeristische route. De ANWB vindt dat nu aan de vraag is voldaan en dat ons land vol is. Behalve dat de bond de hand in eigen boezem steekt, zijn de toeristische routes van de openstelling van de eerste route in 1962 af onderwerp van kritische bespreking geweest. Met name gemeente besturen, recreatieschappen en aanwo- nenden deponeren vaak klachten bij de ANWB over nadelige gevolgen van de aan wezigheid van een toeristische route. De bond onderzoekt klachten uitermate se rieus en komt meestal met een wijzigings- plan over de brug. Dat heeft ertoe geleid dat geen van de 41 routes nog in haar oorspronkelijke vorm bestaat. De ANWB vindt dat toeristische routes niet door nationale parken moeten voeren, omdat die parken moeten worden aange merkt als natuurreservaten en gemotori seerd verkeer daar niet hoort. De gebieden zijn daarvoor te kwetsbaar. Mogelijker wijs leidt een tracéwijziging van een toe- Ze wordt erin gesteund door de jury van de stichting Lucas Ooms-Fonds, die Mar griet de nationale jaarprijs voor de tijd- schriftjournalistiek heeft toegekend, om dat dit blad „de emancipatie van vrouwen in brede lagen van de bevolking (3 miljoen lezeressen, 1 miljoen lezers) invoelbaar maakt vanuit de concrete leefsituatie Werken vanuit die situatie van huis vrouwen de lezeressen stelt zo zijn beperkingen. Hanny van den Horst: „De vrouw is in beweging. Uit de resultaten van het Margriet-onderzoek „Vrouw ’78", die we eind deze maand publiceren, blijkt onder meer dat de algemene interesse van de vrouw de laatste tien jaar sterk is toegenomen. Zo is een van de uitkomsten dat de rol van de vrouw in de politiek groter zou moeten zijn. Dan denk ik: Nou, nou, dat is een statement”. Hanny van den Horst: „Dat is de discre pantie. De huidige situatie is, dat de vrouw wel wil, maar niet weet hoe. Een politiek interview wordt gauw geken- Het vreemde is, dat de vrouw daarente gen geen diepgravende politieke inter views in haar blad gedoogt. De zaak ligt nu bij de onderscheiden pro vincies en hun ja of nee is van doorslagge vend belang. Óp basis van de contacten met de provincie Gelderland en op basis van door deze provincie uitgebrachte no ta’s, verwacht de ANWB dat de weg naar een „ja” van Gelderland een goed gepla veide weg is. Als dat „ja” er is, ontwerpt de bond een wijzigingsvoorstel voor het tracé van de route. Dat voorstel wordt met de provincie doorgesproken. Het uiteindelij ke wijzigingsvoorstel wordt voorgelegd aan de rijksoverheid, die voor of tegen kan De ANWB stelt zich in deze zaak uiter mate hard op. Als wordt besloten tot wijzi ging van het tracé van een toeristische route, maar er kan geen overeenstemming worden bereikt over het nieuwe tracé of er is überhaupt geen alternatief aanwezig, zal de bond de betreffende provincie advise ren de gehele toeristische route op te hef fen op basis van de stelling: „Er is in dat gebied geen toeristische cirkel te trekken zonder een nationaal park aan te tasten”. Met ingang van 1 januari 1979 heeft de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland het bezit van een Overigens is de ANWB in feite tegen stander van het opheffen van de toeristi sche routes. Het toerisme in de gebieden met een route zal blijven bestaan en de handhaving van routes leidt tot georgani seerd toerisme; de opheffing ervan tot ongeorganiseerd toerisme. Financieel zou de opheffing van routes voor de ANWB erg aantrekkelijk zijn. De handhaving van routes kost de bond jaarlijks handen vol geld. De inkomsten per route bestaan uit de verkoop van routekaarten; de controle en het onderhoud lopen in bedragen die daarvan een veelvoud zijn. ruiterbewijs verplicht gesteld voor het rij den op haar terreinen. Nederland telt 250.000 ruiters; slechts 3000 van hen zijn in het bezit van het ruiterbewijs. De ANWB streeft ernaar, dat een ruiterbewijs uitein delijk verplicht wordt voor het paardrij den waar dan ook. Trouwens, als een vrouwenblad een men senblad moet worden, dan kun je ook zeggen dat een mannenkrant een mensen krant moet worden". ding kun je zien als de verschillende inte ressevelden, zoals mode, het culinaire, ge zondheid, opvoeding binnen al die ge bieden verandert al zo verschrikkelijk veel, dat je je vanzelf met veranderingen als geheel bezighoudt”. Noemt u het niet een mannenkrant om dat vrouwen er minder in lezen, het finan ciële nieuws bijvoorbeeld? „Dat is wel zo, maar ik vind toch dat een krant teveel volgens een mannenvisie ge maakt wordt. Ik geloof dat het beste blad gemaakt wordt door mannen en vrou wen De ANWB veegt daarmee een groot aan tal suggesties, dat in het verleden door allerlei personen en instanties is gedaan op een hoop. Met de meeste van die suggesties is niets meer gedaan dan het uitspreken ervan. De bond heeft ze nu geherformu leerd en wil dat ze worden verheven tot beleidsmaatregelen. De 'ANWB komt tot deze ruim omschreven maatregelen omdat de in 1975 verschenen regeringsnota over nationale parken op dit punt ernstig te kort zou schieten. tuiging van de ANWB niet thuis in een nationaal park. Het argument: ze beteke nen een aanslag op de beleving van dege nen die komen voor het specifieke van een nationaal park en de gebruikers van deze voorzieningen richten zich in eerste instan tie niet op het kennisnemen en genieten van een nationaal park. Er zijn ook gebie den in Nederland, die op bepaalde tijdstip pen voor recreatiedoeleinden zouden moe ten worden gesloten, bijvoorbeeld ten tijde van de paringsperiode van zeehonden of als er (natuurwetenschappelijk) onder zoek wordt verricht. Twee onderzoeken moeten volgens de ANWB nog worden verricht. Integratie van natuur en openluchtrecreatie in gebie den met als hoofdfunctie natuur kan nog steeds zeer onvoldoende worden vertaald in een concreet inrichtings- en beheersbe- leid, omdat er volstrekt te weinig onder zoek is verricht naar de invloeden van de openluchtrecreatie op het natuurlijk mi lieu. Het tweede onderzoek moet worden verricht naar de invloed van de ene recre ant op de beleving van de andere recreant. Vooral voor een beleid voor openluchtre creatie en nationale parken is een derge lijk onderzoek volgens de ANWB hard nodig. Deze beide onderzoeken moeten worden verricht door de overheid. De bond zelf gaat ook een onderzoek houden naar het gebruik en de besteding van toe ristische routes. De ANWB heeft voor dat gebruiker als van de niet-gebruiker) kan worden ontzenuwd. De bond schat dat realisering van dit plan rond twee jaar in beslag zal nemen. „Ik begrijp het ook niet van zo’n geïnter viewde. Kijk, als hij bepaalde, harde uit spraken doet, is dat voor zïfn verantwoor ding. Maar vanuit die persoon vind ik het erg onvoorzichtig. Hij moet toch weten dat je als je een ander tegen de schenen schopt, niets wint en alleen maar een vijand maakt? Kijk, vrouwen als groep hebben heel weinig zelfvertrouwen. Lang zamerhand durven ze mee te praten. Dan vind ik, dat je ze als blad en Margriet zijn. Het rijk heeft in deze procedure niet het recht van amendement. De ANWB heeft nog meer in petto om van de nationale parken meer park te maken dan nu het geval is. Een hoge prioriteit heeft het verplicht stellen van het sinds vorig jaar bestaande ruiterbewijs voor het paardrijden in nationale parken. Daardoor wordt een sanctiemogelijkheid tegen ruiters geopend, in casu de intrek king van het ruiterbewijs. Dan kan ook niet iedereen meer gaan paardrijden in een dergelijk park. Voor het behalen van een ruiterbewijs moeten lessen worden genomen en moet een proef worden afge- iegd. De ochte blijkt vlieg< verte waar dat o teit 5 verra ineen geiïn: groef speec haast en R blijkt schri een i trouv k V merkt door een zekere agressiviteit. In de politiek is dat normaal, felle standpunten innemen, maar huisvrouwen zijn daar niet op gesteld. Hetzelfde geldt voor dis cussies over godsdienst. Politiek en gods dienst verdragen ze niet in een blad dat ze in de eerste plaats voor de gezelligheid lezen. Het is net als bij verjaardagsbe zoek Een grote en al geruime tijd bestaande wens van de ANWB is de opstelling van een inrichtings- en beheersplan voor elk nationaal park. In een dergelijk plan moet worden aangegeven hoe en op welke ter mijn een bepaald einddoel kan of moet worden bereikt. De bond zelf heeft al een aantal zaken geformuleerd dat in deze plannen zou moeten worden opgenomen. Zoals het ontwerp-streekplan voor de Ve luwe een hoofddoelstelling heeft (stringen te bescherming van natuur en milieu), zo wil de ANWB dat deze plannen ook een hoofddoelstelling krijgen: instandhouding en ontwikkeling van de aanwezige natuur- Een rechtstreekse beïnvloeding van de emancipatie zegt Hanny van den Horst niet te bewerkstelligen. „Als wij morgen met een totaal nieuwe maatschappijge- dachte komen, maar de lezers vinden die gedachte niet terug in de kranten en op de televisie, dan heeft dat geen zin. Je kan dingen niet rechtstreeks, niet alléén ver anderen". Feminisme is voor Hanny van den Horst niet meer dan emancipatie die uitsluitend op de vrouw is gericht. En aangezien ze meent dat een voorwaarde van emancipa tie is, dat groepen mannen en vrouwen bijvoorbeeld zich niet tegen elkaar die nen af te zetten, is ze een tegenstander van het radicale feminisme, dat een man zo niet tot een schurk, dan toch tot een nul bestempelt. „Een feministe van het eerste uur, voor wie ik een grote bewondering heb, is Hedy d’Ancona. Zij is als Eerste Kamerlid voor de PvdA daadwerkelijk met fenimisme bezig, maar zij heeft de wijsheid, het be stormen van de hemel aan te passen aan de werkelijkheid van vandaag. Op een dergelijke manier proberen wij dat met Margriet. In een voor vrouwen min of meer traditionele bedding besteden we aandacht aan zaken die daarbuiten liggen en die aan het veranderen zijn. Die bed- „f Luitf een uitdc verv te b van huisvrouwen, dus niet over hun hoofden heen in mooie theorieën". Hanny van den Horst zal de prijs op 28 augustus in het Haarlemse stadhuis in ontvangst nemen. De ANWB heeft de besturen van de provincies waarin dergelijke toeristische routes liggen een brief geschreven, waarin wordt voorgesteld het overleg over die tracéwijzigingen zo spoedig mogelijk te openen. Het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland kreeg ook een der gelijke brief omdat er een toeristische rou te loopt door het nationale park Veluwe- zoom. Een eventueel nationaal landschapspark op de Veluwe blijft voor lopig geheel buiten deze discussie, omdat daarover ook op recreatief terrein nog veel te weinig bekend is. „Je moet goed lezen, dan staat het er”, aldus de kop van het artikel over „de milde emancipatie van de vrouwenbla den". Een uitspraak van Libelle-redactri- ce Mieke de Haas. Margriets Hanny van den Horst: „Emancipatie van de vrouw, dat is je bewust worden van je waarde als mens, niet alsmaar afhankelijk zijn van de ander, niet alles op één kaart zetten, niet dromen van de prins op het witte paard, omdat dat maar een gewone boe renjongen op een ouwe knol kan blijken te zijn. Bij ons hoef je daarvoor niet extra goed te lezen. Het staat er heel duidelijk". Een ander heet hangijzer (overigens niet alleen voor de ANWB) is de afsluiting voor gemotoriseerd verkeer van zandwegen op de Veluwe. Die zaak ligt moeilijk, omdat wettelijke verkeersmaatregelen alleen kunnen worden genomen om redenen van veiligheid van het verkeer. Openbare we gen kunnen niet aan het verkeer worden onttrokken om redenen van natuur en milieu. De ANWB is al geruime tijd in overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat om de verkeerswetgeving op dit punt te wijzigen. Het ministerie ver richt zelfs een studie naar deze problema tiek, een studie die in de ogen van de bond veel te lang duurt. Er is haast bij deze zaak, omdat door een intensief recreatief ge bruik van zandwegen het gevaar voor as- faltering van deze wegen steeds groter wordt. Het uiteindelijk streven van de ANWB is erop gericht alle onverharde wegen vrij te maken van gemotoriseerd verkeer, met uitzondering van de aanwo- nenden. ristische route tot verminderde inkomsten van mensen die nu nog aan een route wonen. De bond betrekt dat aspect niet in zijn overwegingen. De ANWB wil op zijn eigen straatje blijven en vindt daarom dat de overheid zich met dit aspect moet be moeien. Geconfronteerd met een uitspraak die ooit in de Haagse Post stond, „Het goede vrouwenblad heft zichzelf op; het schrijft voor mensen", zegt Hanny van der Horst (wier blad volgende maand overigens veertig jaar bestaat): „Ik heb het idee dat een vrouwenblad nog een hele tijd kan blijven bestaan. Als je je steeds verjongt en vernieuwt, en als je je antennes uit blijft zetten, dan zal er nog een heleboel te doen zijn. De grotere participatie van de vrouw op de arbeidsmarkt, de grotere participatie van de man in het huishou den, veranderingen in het koopgedrag dat kun je allemaal verder uitbreiden. De bond stelt dat het noodzakelijk is in een nationaal park gebieden aan te wij zen die in verband met kwetsbare vegeta ties en de fauna (een kwestie van natuur beheer) geheel moeten worden gevrijw aard van recreatie. Bromfietsen, snelva rende motorboten, speeltuinen, terreinen voor verblijfsrecreatie, jachthavens en waa dergelijke behoren naar de stellige over- gedr geze afwil onderzoek zijn oog laten vallen op de Hondsrugroute en de Hollands-Midden- route. Uitgangspunt van het onderzoek is i het verkrijgen van een basis waarop de kritiek op toeristische routes (zowel van de wetenschappelijke, landschappelijke en cultuur-historische waarden. Waartoe de ze doelstelling behoort te leiden, heeft de bond kort geleden neergelegd in een nota. Hoogst ongelukkig is de ANWB met de situatie in het nationale park De Hoge Veluwe. Het zwaartepunt (het bezoekers centrum, het restaurant, het museum Kröller-Möller en dergelijke) ligt midden in het park en niet aan de rand. Dat is een verkeerde situatie, maar de ANWB is rea listisch genoeg om te erkennen dat het ondoenlijk is dat zwaartepunt te verplaat sen naar de rand. De grote stromen van gemotoriseerd verkeer naar het zwaarte punt (100.000 auto’s per jaar) zijn strijdig met de gewenste zonering en ontsluiting van aan nationaal narlr Vermindering van dit verkeer moet vol gens de ANWB worden gezocht in een forse uitbreiding van het aantal witte fiet sen en in experimenten met vormen van openbaar vervoer, waarbij een frequent rijdende busdienst door het park tussen de plaatsen Hoenderlo en Otterlo een uit gangspunt is. Op den duur zou het particu lier gemotoriseerd verkeer helemaal uit het park moeten worden geweerd en wor den vervangen door busvervoer, fietsen en wandelen. Tc: Westduin parken motor-vrij ma] Cc ir?

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 18