illegale olielozingen Te weinig afgiftepunten voor de afgewerkte olie I OLIE 01» III T STHAiM) PASOP IkW'. v 7 ALLEEN MENTALITEIT EN BEETJE TIJD NODIG” TT 5? e iü»™ door Flip Feij Een foto van een olielozende binnen- vaarttanker (midden), genomen als be wijsmateriaal bij het proces-verbaal van waarneming (links boven). Links onder: Eén van de drie helikopters van de rijkspolitie in volle vlucht boven Schiphol. In kleine letters staat erop Zelfs vogels zijn jaloers". Foto dienst luchtvaart rijkspolitie Afgiftepunten Minister Boven: Eén van de vijf vleugelvliegtuigen, die de rijkspolitie ten dienste staat voor de uitoefening van haar taak Vanuit het toestel wordt het verkeer gecontroleerd. „Niemand kan mij aan het verstand brengen dat al die olielozingen nodig zijn. Luitenant Remers van de vliegdienst van de rijkspolitie op Schiphol zegt het op een toon die evenveel heeft van oprechte verontwaardiging als van ondeugende uitdaging. Een beetje redelijke tegenwerping blijft natuurlijk uit. Waarmee hij vervolgt, is ook bekend: „Het milieu is ontzettend waardevol. Het is met geen geld te betalen. De bedreiging ervan moet waar mogelijk worden tegengegaan.' Het zijn conclusies na een verhaal over de dagelijkse belevenissen van zijn dienst. Het opsporen van ontoelaatbare onzorgvuldigheden op het land en op het water. Olielozingen zijn er een voorbeeld van. Samen met de rijkspolitie te water wordt er met man en macht aan gewerkt, de menselijke leefomgeving de moeite waard te houden en daartoe is het niet zelden nodig, dat de mens tegen zijn eigen gedrag wordt beschermd. Soms gebeurt dat door een ouderwets beroep op het gezonde verstand, een andere keer door middel van gevoelige sancties. Een afwisselend bestaan, evengoed. We gingen eens na hoe het zit met die lozingen van olie en andere vettige troep en wat daar zoal tegen wordt ondernomen. Onze verslaggever hees zich in een heli kopter van de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie: Het nagaan van ongewenste olielekkages en het optreden daartegen maken deel uit van frequente politiesurveil- lances vanuit de lucht. Ook sprak hij, aan boord van de RP 46, met drie Rijkspolitiemensen te water over de als onbegrijpelijk ervaren nalatigheid van veel landgenoten op en om het Rvater en over het nochtans toegenomen milieubesef. Wie zo in de vakantietijd het strand betreedt, loopt grote kans blote voeten of luchtig schoeisel te bevuilen met een smerig zwart goedje dat zich moeilijk laat verwijderen, zeker van kledingstukken. Stookolie, vrij wel altijd illegaal geloosd door een of ander schip. Milieuverontreiniging van een heel duidelijke, waar neembare soort. Alleen, de gemiddelde strandbezoeker jegint er weinig tegen. Loos alarm - L We kunnen niet toestaan dat die rotzooi overboord gaat jke en •toe de- leeft de n nota. >ot aan- n door laan op 'gesties preken •formu- ven tot jmt tot i omdat ta over istig te met de 'e Hoge ’oekers- nuseum midden at is een 3 is rea- dat het erplaat- aen van waarte- strijdig tsluiting roet vol- in een itte fiet- nen van requent assen de een uit- particu- naal uit en wor- etsen en Adjudant Van Dokkum, wil de mensen op het water niet allemaal over één kam scheren: „De meesten zijn van goede wil. De mensen op de vaart zijn over het alge meen harde werkers; ze getroosten zich doorgaans meer moeite om aan hun boter ham te komen dan menigeen op de wal en weinig atgittepunten voor afgewerkte olie en aanverwante artikelen zijn. Als het aan hem lag, zou ook voor de binnenvaart wettelijk voorgeschreven moeten zijn, dat op elk schip een oliehoek wordt bijgehou den: „Die regeling geldt behalve voor de zeescheepvaart alleen nog maar voor de Rijn, maar zou algemeen moeten worden. Aan de hand van zo’n boek zou dan ge makkelijk na te gaan zijn of er olie over boord gegaan is of niet. Nu is het dikwijls gemakzucht. Het gaat dan van hup, weg ermee. Geen haan die ernaar kraait. En wij maar zoeken." Luitenant Remers: „Als vanuit een heli kopter of vliegtuig wordt waargenomen, dat olie wordt geloosd, is de eerste actie gericht op het stoppen van de overtreding. gens de tegratie in gebie- kan nog /ertaald leersbe- onder- l van de lijk mi- worden ie recre- icreant. Dat gebeurt bijvoorbeeld door de schipper daartoe via de luidspreker te sommeren. Op hetzelfde moment kan vanuit de lucht worden gefotografeerd en in de meeste gevallen wordt de naam van het schip vastgesteld en de rijkspolitie te water inge schakeld. De politiemensen in de lucht maken dan een proces-verbaal van waar neming, dat door de collega’s te water wordt aangevuld met een proces-verbaal van verhoor, dat uiteindelijk als één geheel naar de officier van justitie wordt gezon den." De commandant vliegdienst vindt, dat de rechterlijke macht in het algemeen terecht zwaar aan dit soort overtredingen tilt. Adjudant Van Dokkum meent, dat er te Adjudant Van Dokkum haakt in op de olielozingen en haalt een opmerking aan van de Nijmeegse A. A. M. van Agt, die'in zijn functie van minister van justitie eens een tochtje meemaakte: „De tegenwoordi ge minister-president noemde ons bij die gelegenheid de eerste milieu-politie van Nederland. En inderdaad, wij doen dit werk al jaren. Het oppervlaktewater be hoort eenvoudigweg niet verontreinigd te worden. Niet alleen vanwege het milieube lang, maar denk ook eens aan het enorme economische belang. Hier in de Ooster- schelde ligt zo’n tachtig miljoen gulden onder het water. Oesters en mosselen, waar veel mensen hier uit de buurt hun bestaan aan te danken hebben. Dat kan en mag niet zomaar kapot gemaakt wor den. Aan boord van de RP 46 bestaat begrip voor het tijdrovende karakter van proce dures die tot een wetgeving moeten leiden. Het besef heerst, dat het lang niet meevalt, elke kwalijke gebeurtenis met olie en wa ter door middel van lettertjes in de Staats courant onmiddellijk effectief te lijf te gaan. Aan het slot van de overpeinzingen wordt vastgesteld, dat er vaak een wereld van verschil bestaat tussen wat eigenlijk niet mag en wat feitelijk niet mag. Waar die olie vandaan komt? „Het zijn vaak restanten van een lading. Bij het innemen van nieuwe lading moeten eerst de tanks goed schoongemaakt worden. Is er bijvoorbeeld eerst gasolie vervoerd en moet er later super-benzine in, dan moet die rest gasolie eruit. Als het goed is, gebeurt dat op erkende afgiftepunten, die verspreid langs het water gevonden kun nen worden. In de meeste gevallen hoeft dat niet eens wat te kosten. Er is alleen een goede mentaliteit en een beetje tijd voor nodig. Aan beide wil het helaas nogal eens ontbreken en dan komen wij in touw.” Luitenant Remers van de vliegdienst woont en werkt in de Randstad Holland en kan zich dat gejaag tegen de klok levendig voorstellen: „Schepen moeten varen. Daar zijn ze per slot van rekening voor. De beloodsing op zee gebeurt tegenwoordig wel met helikopters, alleen uit een oogpunt van tijdbesparing. Je kunt dan wel na gaan: als het goedkoper is om een helikop ter te laten vliegen dan om even op het gemakje op een loodsboot te wachten, krijg je er meteen een idee van welke bedragen er met de scheepvaart gemoeid zijn. Wij zijn ons daar terdege van bewust, maar kunnen toch echt niet toestaan dat die rotzooi zomaar overboord gaat." het advies wat verder van de vaargeul te gaan zitten. De politieboot zet zich weer in beweging en koerst naar het haventje van Halsteren. In een soort telefoonboek wordt nog geke ken of de buitenboordmotor aan het zo juist bezochte vaartuigje al dan niet ergens wordt gemist. Dit blijkt niet het geval. „Jaarlijks verdwijnen er vele tientallen van die motoren. Zelden wordt er een teruggevonden. We hebben wel eens hard op gedacht dat ze in grote hoeveelheden tegelijk in een of ander vreemd land aan de man worden gebracht. Ze moeten toch ergens blijven.” Het is onverstandig, zo wordt vastgesteld, om een schip te verla ten zonder eerst de motor in veiligheid gebracht te hebben. ijk is in te wij- vegeta- natuur- 'evrijw- snelva-1 Treinen ens en 'e over- in een beteke- in dege- van een an deze instan- 'enieten k gebie- tijdstip- en moe ien tijde nden of onder- iluchtre- n derge- fB hard moeten leid. De houden van toe hoor dat i op de Midden- ■rzoek is arop de el van de ter) kan geven vaak blijk van een positieve instel ling. De wetsovertreders zijn vaak steeds dezelfden. We kennen ze goed, ze leren het nooit. Je kunt ze trouwens overal tegenko men.” De beide wachtmeesters van de post Reimers waal vinden, dat de nadruk nogal is komen te liggen op de olievervuilers. Ze onderkennen dit kwaad, maar geven te vens de raad het eens wat dichter bij huis te zoeken: „Wat dacht je van de dagjes mensen aan de waterkant of van de vis sers? Wij kunnen het van een eindje al zien: de zorgvuldige types hebben tasjes en koffertjes bij zich waar ze alles in stoppen en mee terug naar huis nemen. De romme lige types hebben bij wijze van spreken aan tien vierkante meter nog niet genoeg. Ze gooien van alles in het water, blikjes, glas tot kledingstukken toe. Bij de Kreek- r aksluizen worden op gezette tijden vrachtwagenladingen tegelijk uit het wa ter gevist en dat terwijl het hier nog niet eens zo druk is, vergeleken met westelijker de Oosterschelde af, richting Noordzee.’' De bemanning van de rijkspolitieboot signaleert toch een bewustwordingspro ces, dat gaande is in de goede richting. Ze ontvangen steeds meer tips over verontrei nigingen en merken dat ook veel mensen zich vriendelijker tegenover het milieu zijn gaan gedragen. Dat houdt ze zo’n beetje op de been, daar ter hoogte van de sluizen in de Schelde-Rijnverbinding. De vliegdienst van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie speelt een belangrijke rol bij het opsporen van verontreinigin gen. Op Schiphol staan drie tweemotorige helikopters van het type Bolkow-B O 105, die eenmotorige Cessna-Reimsrockets en twee tweemotorige Cessna 337-Skymas- ters (vleugelvliegtuigen). In september worden er twee nieuwe helikopters bij verwacht. De toestellen worden ingezet voor alles wat maar enigszins denkbaar is in het politiewerk: algemene surveillance, ver keerscontrole, scheepvaartcontrole, re cherchezaken en hulpacties. In een mum van tijd zijn ze op de gewenste plek. In de lucht kom je nog geen files tegen en even min spelen situaties als het wachten op een open brug en tegenwerkende verkeerslich ten. Als er echt iets aan de hand is, is het vliegend materieel op afroep beschikbaar voor elke politiedienst. De bemanning van de RP 46 op die ochtend op de Oosterschelde is het dat blijkt uit alles met de collega van de vliegdienst eens. De drie politiemannen vertellen sterke staaltjes van de zaken waarmee ze in aanraking komen en doen dat op een manier, die een soort immuni teit voor verrassingen of gekke dingen verraadt: „Op het water kun je van alles meemaken”, zegt er een, nadat juist is geiïnformeerd naar de papieren van een groepje van vijf vissers in een gammel speedbootje, vrijwel in de schaduw van de haastige beroepsvaart tussen Antwerpen en Rotterdam. De gevraagde bescheiden blijken overeenkomstig de wettelijke voor schriften en de vissers één haalt nog net een spartelende rode poon uit zijn ver trouwde vochtige omgeving ontvangen De rijkspolitie in de lucht verleent aller lei hand- en spandiensten. Zo wordt regel matig voor Rijkswaterstaat gevlogen om te bekijken waar een bepaalde olielozing zich heeft afgespeeld en van welke om vang die is. De informatie wordt gebruikt bij de besluitvorming om het oliebestrij- dingsvaartuig „Smal Agt” in actie te bren gen. Rijkswaterstaat wil voorkomen, dat dit schip de Scheveningse haven voor een loos alarm verlaat. Luitenant Remers: „De olielozingen worden geconstateerd in gecombineerde surveillances. Er wordt in feite op alles gelet wat daar beneden gebeurt en zonodig worden passende maatregelen getroffen.” En dat bleek tijdens de vlucht boven Zeeland. In het Verdronken Land van Saeftinghe waren bij afgaand water heel wat activiteiten gaande, die vanuit Emma- haven of Kruispolderhaven niet te contro leren waren. Verschillende plezierbootjes waren op een drooggekomen gedeelte ge trokken en de recreanten genoten van een zomerse dag. Bij een stel met fuiken vis sende mannen cirkelde de helikopter wat rond op korte afstand. Beneden werd de hint meteen begrepen: een van de vissers rende naar zijn weg wapperende tas en haalde daar zijn visver gunning uit te voorschijn. De meevliegen de adjudant van de Zeeuwse rijkspolitie te water wist, dat het in orde was en vroeg de vlieger wat verderop te kijken. Onderweg werden wat foto’s gemaakt, onder meer bij een speedboat met waterskiërs, die zich in de vaargeul bevond. De politie is overal tegenwoordig en als er wordt gewuifd, dan wuift ze meestal vriéndelijk terug. - A v- -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19