brek aan slaap bij topsport geeft complicaties klaar voor de strijd sau IS Brigitta afgeschilderd als een oud vrouwtje door Piet Teeling r. Genieten Nachtuilentype door Scarlet Paasman Geprikkeld Ook Australië I /aar- l- voor- kking rich- V. B.V. F n wij ntak- kom- ddel- Elkeen maakt zich bij tijd en wijle zorgen over een teveel, maar vaker over een tekort aan slapen. Zeker sportmensen, en in het bijzonder topsporters, hechten veel waarde aan duur en kwaliteit van hun slaap. Sportarts Hein van Opstal geeft vanuit de praktijk de volgende slaapad- viezen. „Er is veel zuurstof nodig om het spierstelsel ’s nachts te ontdoen van afvalprodukten en om de verbruikte energie weer op te bouwen en aan te vullen. Aanvoer en doorvoer van zuurstof wordt het best bevorderd wanneer alle spieren ontspannen zijn en de bloedvaten wijd zijn en langzaam doorstromen. Een warm bad of warme douche geeft precies dat resultaat en reinigt de poriën, waardoor de zuurstoftoevoer via de huid ook verbetert. Een hard bed bevordert die zuurstoftoevoer, frisse lucht in de slaapkamer door een open raampje bevordert dat. Ook naakt slapen bevordert de opname van zuurstof, en bovendien wordt zo de doorstro ming van het bloed niet belemmerd door hier of daar knellende nachtkle ding, of erger nog: ondergoed". „Slaap verder bij voorkeur in een wat „kale” slaapkamer met een gladde vloerbedekking. Ten slotte de duur van de slaap: hoewel de behoefte aan slaap zeer verschillend is, moet men streven naar 8 a 9 uur slapen, voor zeer jeugdige sportbeoefenaars zelfs 9 tot 10 uur”. Deze en nog vele andere aanwijzingen geeft Van Opstal in een klein boekje, Adviezen voor Sportbeoefenaars. Tot 1976 waren de Olympische Spelen een veel waardevoller evenement dan een wereldkampioenschap. Prestaties lagen op een hoger niveau; wereldre cords werden aan de lopende band verbeterd. Zeker bij het zwemmen mocht het opvallend worden genoemd, dat München en Montreal een hoger aanzien genoten bij de zwemmers zelf dan een wereldtoernooi. München leverde uiteindelijk 30 wereldrecords op, Montreal 29. De statistici hadden in Cali en Belgrado heel wat minder te noteren. Belgrado 73 leverde nog 18 records op, Cali, twee jaar later, slechts vijf. Als het aan FINA-president Javier Ostos ligt, moet een wereldkampioenschap in je toekomst toch een belangrijkere rol gaan vervullen dan tot dusver. „We moeten”, aldus de Mexicaan, „proberen om een wereldtitelstrijd naar eenzelfde niveau te tillen als de Olympische Spelen of naar een nog hoger”. Cynthia Woodhead (rechts) en Petra Theumer zullen op de 800 meter vrije slag voor een hard gevecht zorgen. Offensief tegen Oostduitse n haar Tracey Wickham iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin licita- jn je angs s deze bellen t is ook foto, bij voor rreld- leven rrant- luïteit isias- ireekt ebied klaar voor om een einde te maken aan de Oostduitse alleenheerschappij. Zij hebben afgerekend met het trauma dat de Oost duitse meisjes niet te kloppen waren, zij zijn niet langer bang om naast een DDR- zwemster op het startblok te staan. Een eerste aanwijzing tot de herovering van het internationale zwemaanzien in de wereld, was de landenontmoeting tussen de VS en DDR, begin dit jaar in Texas. Daar werd de DDR met 176 tegen 168 punten door de nieuwe generatie Ameri kaanse zwemsters verslagen. Maar ook de Amerikaanse kampioenschappen, begin deze maand, wijzen in die richting. Kim Linehan, amper 15 jaar oud, nam op de 400 m-vrije slag het wereldrecord van de Oostduitse Petra Thuemer over. De even oude Tracey Caulkins ontnam Ulrike Tau ber het wereldrecord op de 200 m-wissel- slag waarmee nog maar twee namen uit de jonge lichting van Amerika zijn genoemd. Er zijn er meer, zoals Nancy Hogshead, vorig jaar de aanvoerster van de wereld ranglijst op de 200 m-vlinderslag. Of Cyn thia Woodhead, de wereldrecordhoudster op de 1500 m-vrije slag, die zeker op de 200 m-vrije slag in ieder geval een regel rechte bedreiging vormt voor de Oostduit- t se wereldrecordhoudster Barbara Krause. je acht uur slaap nodig hebt, dan werkt dat in de hand dat je het gevoel hebt te kort te komen wanneer je minder slaapt. Vele proefpersonen in ons laboratorium heb- ben de indruk niet te hebben geslapen, bijvoorbeeld door herinneringen aan hel dere dromen of door perioden van on- diepslapen, terwijl bij dat onderzoek in het „Eten, drinken en slapen, sex en warm teregulatie zijn verrichtingen die deels rechtmatig of automatisch worden gere geld, deels door ervaringen en gewoonten. Gemeenschappelijk hebben deze vijf ver richtingen dat ze met gevoelens van plezier en genieten gepaard gaan. Veel eten, veel drinken en ook veel slapen worden haast vanzelfsprekend gevonden door een niet gering aantal mensen", aldus prof. Visser. nale kampioenschappen van minder ge halte waren. Maar ook internationaal is zij haast een vergeten grootheid, die in Mon treal nog een bronzen medaille op haar geliefde vrijeslagafstand kreeg toebe deeld. laboratorium blijkt dat deze personen toch de hele nacht hebben geslapen. De mens heeft duidelijk geen weet van het eigen slapen”. Over slapen en sport, topsport in het bijzonder, zegt prof. Visser: „Een goed ge motiveerd topsporter zal genoeg slaap die nen te krijgen, dus in zoverre uitgerust dienen te zijn dat de dagtaak goed kan worden verricht. Vooral bij de training voor de topsport bij schoolgaande kinde ren is een beperking van de normale slaap- duur als gevolg van de trainingsuren geen denkbeeldige complicatie. Als maatstaf voor de effectiviteit van de slaap kan de sportarts afgaan op de prestaties in de Twee types slaapgedrag vallen bij kinde ren en volwassenen op. De ochtendmensen en de nachtuilen. Bij de vroegertjes komt de warmteregeling ’s morgens veel sneller op gang en daalt ’s avonds sterker; de nachtuilen blijven tegen de avond kwiek en produktief maar komen ’s ochtends moeilijk op gang. Er zijn aanwijzingen dat deze verschillen in slaapgedrag en tempe ratuurregeling samenhangen met celmeta- bolisme en hormoonproduktie. Bovendien blijken ochtendmensen vaak meer intro vert en avondtypes meer extravert te zijn. „Kind noch volwassene van het nacht uilentype zal makkelijk vroeg opstaan om te gaan trainen en daar de topsporter voor vele spelsporten (gezien het „karakter” van de sport) vaak een extraverter type zal zijn, zal hij ook vaak het nachtuilengedrag vertonen en daardoor alle gemotiveerd heid nodig hebben om vroeg te gaan trai nen. Met name in de zwemsport en bij jonge kinderen lijkt een goed en snel op dagelijkse arbeid. Bij kinderen kan dus de schoolprestatie als bruikbare waardeme ter gelden”. liëren néér) aaide irantie- komen 5,- per gang komende warmteregeling een voor deel. Trainen tussen de middag is geen adequate oplossing voor de problemen, daar bij ieder mens rond het middaguur een daling optreedt in het vermogen tot werken”. schappij voorbij te zijn. Met Michelle Ford en Tracey Wickham als belangrijkste te genspeelsters van Petra Thuemer. Het Oostduitse zwemmen daarentegen is op geen enkele manier verzwakt. Ook al zal de DDR-top het dit keer moeten doen zonder de zwemontdekking-van-de-eeuw: Kornelia Ender. Het meisje dat de DDR- successen ontelbaar maakte, is na Mon treal van het zwemfront verdwenen en heeft haar taak overgedragen aan meisjes als Barbara Krause, Petra Thuemer, An drea Pollack, Birgit Treiber en Ulrike Tau ber. Krause met name maakte twee maan den geleden een definitief einde aan het tijdperk van haar voorgangster Ender. En zo verdwenen in Oost-Berlijn ook de wereldrecords op de 100 en 200 m uit de boeken van de statistici om daarin een nieuwe naam op te nemen: Krause, na Tauber de oudste zwemcoryfee in de ploeg van de Oostduitsers. Want in de DDR ben je oud als je 19 bent. En oud is ook Enith Brigitta. Met haar 23 jaar de oudste in de Nederlandse ploeg. Maar ook de oudste zwemster die voor een taak staat om de strijd tussen Amerika en de DDR niet te monotoon te laten worden. Zij wil het afscheid uit de zwemsport vie ren met een medaille. En het liefst niet, zoals in Cali of in Belgrado, met een bron zen plak. Daarom koos de Amsterdamse voor een voorbereiding in de VS, om an derhalve maand later met een enorme dosis trainingsstof en ervaring naar eigen land terug te keren. „Er is een wereld voor me opengegaan toen ik in Amerika trainde. Het is in ieder geval beter dan het „geklungel” in eigen land”, aldus Enith. Maar door die trai ningstrip naar Amerika leek Enith Brigi- tha afgedaan te hebben. Zelf zei ze dat haar trainingsopbouw gericht was op de wereldkampioenschappen in West-Berlijn en dat daarom haar prestaties bij de natio- kwam de Amerikaanse Kim Linehan op nieuw tot een geweldige prestatie: ruim 11 sec. sneller dan Annelis Maas. Maar ook de 18-jarige Wageningse klampt zich vast aan de tijd die de 15-jarige Amerikaanse begin dit seizoen vastlegde. „In Vancouver kwam ik ook tot een tijd van 4.16, terwijl Kim Linehan toen nog 4.14 zwom. Dus waarom wanhopen? De trainingsstage in Amerika doet ook nu zijn uitwerking gel den. Ik zal me alleen moeten richten op een tijd van 4.10 wil ik in de buurt van Thue mer en Linehan blijven”, aldus Annelies Maas. Voor de Wageningse zijn er echter meer kapers op de kust, die haar van de prolon- In de Duitse kranten werd Enith afge schilderd als een oud vrouwtje. Er stond geschreven dat het eigenlijk onbegrijpe lijk was dat zij nog tot de top behoort, die voornamelijk wordt uitgemaakt door 15- en 16-jarigen, en dat iedereen wel had gedacht dat ze zou stoppen na haar optre den vorig jaar in Jonköping bij de Europe se kampioenschappen. „Ik geloof dat Enith dit moet verwerken”, zegt Bert Sit ters, de bondstrainer voor Nederland. „Ze moet dit helemaal alleen verwerken en ze is daardoor geprikkeld. Het zijn de zenu wen, die meespelen voor een dergelijk toernooi. Enith wil nog één keer iets groots presteren. Haar trainingstijden benaderen die van vorig jaar. Maar ik verwacht toch wel dat ze onder haar tijd van Montreal zal komen (56,61 op de 100 m-vrije slag)”. „Het staat voor mij vast dat ze in ieder geval baat heeft gehad van die intensieve trainingsvoorbereiding in Mission Viejo”, aldus de bondscoach. Enith Brigitha zelf: „Ik heb het echte sprintgevoel gevonden. Dat miste ik in Amersfoort bij de Neder landse kampioenschappen. Ik heb dan ook geen enkele reden om nu nog aan te zitten hikken tegen het wereldrecord van Barba ra Krause”. Daar waar het verschil tussen Enith Bri githa en de wereldtop (lees: Krause) slechts anderhalve seconde bedraagt, ligt nog immer het grote gapende gat van Annelies Maas op de 400 m-vrije slag met de Oostduitse en Europees recordhoudster Petra Thuemer. Een gat van 10 sec. ruim, maar dat is nog niet alles, want in Amerika Het lijkt erop dat de Mexicaanse voorzit ter van de wereldzwembond gelijk gaat irijgen. Dat West-Berlijn in de komende reek een hausse aan wereldrecords te vachten staat, lijkt ook een vast gegeven te zijn op basis van de resultaten eerder dit eizoen. Wereldrecords die voornamelijk e verwachten zijn van de Amerikaanse lelegatie, die zich bij de eerste twee we- eldtoernooien in Belgrado en Cali nog rat terughoudend opstelde, maar in West- Jerlijn nu eindelijk wil afrekenen met de llleenheerschappij van de Oostduiters in ie begin-zeventiger jaren. In ’73 lieten de Oostduitsers de Amerikanen alle hoeken ran het bad in Belgrado zien. Cali, twee jaar later, vormde daar in feite geen uit- londering op. De trainers in de Verenigde Staten ston- ien aanvankelijk voor een raadsel, maar besloten toen al dat de DDR niet eens en roor altijd aan de top zou mogen blijven. Set in 1973 voor de eerste maal door de DDR-zwemautoriteiten ingestelde systeem om vrouwen even zwaar te belasten in de training als de mannen, werd prompt door de Amerikanen overgenomen. Dat sy steem moet ze nu terugvoeren naar de top, die ze in Belgrado vijf jaar geleden kwijt raakten. De nieuwe, jonge generatie zwemsters in de VS (Tracey Caulkins, Cynthia Wood head, Nancy Hogshead, Alice Browne, Stephanie Elkins en Kim Linehan) is er Maar niet alleen in Amerika lijkt men de slag van 1973 te boven te zijn gekomen, ook Australië lijkt hard op weg verloren terrein van Montreal geen enkele me daille in te halen. Daar waar lange- afstandspecialiste Jenny Turrall in 1975 nog triomfen vierde na haar behaalde gou den medaille op de 800 m-vrije slag in Cali, lijkt Tracey Wickham in Australië nieuwe impulsen te hebben gegeven. Ook daar raakte Oost-Duitsland een wereldre cord kwijt. Wickham bleef liefst 9 volle seconden onder het wereldrecord van Pe tra Thuemer. Niet alleen op die afstand vormt Austra lië een even grote bedreiging voor de DDR als de Verenigde Staten. Ook op de 400 m- vrije slag lijkt de Oostduitse alleenheer- Prof. Visser vertelt verder: „Weten schappelijk onderzoek heeft aangetoond dat wat korter slapen op prestatie en reac tievermogen nauwelijks invloed heeft, hoogstens is wat meer gemotiveerdheid nodig. Daarentegen geven slaapmiddelen (om tenminste wat te slapen) een meetbaar slechte conditie doordat de meeste slaap middelen zeer lang in het lichaam beschik baar blijven. Dat velen zich onverantwoord zorgen maken over hun nachtrust mag blijken uit het verhaal van Harm Kuipers: hij maakte zich altijd zorgen als hij voor een belang rijke wedstrijd niet kon inslapen, tot hij na een nacht slecht slapen en andere „ver boden zaken” een wereldtijd reed!” Sport arts Henk van Opstal nog even over „het misverstand dat seksueel verkeer de nacht voor een wedstrijd verboden zou zijn: „Ik sluit me graag aan bij de conclusie van een symposium over sport en seksualiteit: er zijn alleen maar voldoende argumenten om seks tijdens een wedstrijd af te raden”. Koning. keizer, admiraal, slapen moeten allemaal. „Slaap is nodig voor alle lensen en voor alle zoogdieren. Voor het erstel van „waaksystemen”, die te maken ebben met gerichte aandacht, vrije wil en aergie, en met het vormen van verbindin- 8n in geheugensystemen, vooral tussen as geleerd materiaal dat nog niet ver- 'erkt is en oudere geheugensporen. Slaap eeft geestelijk en lichamelijk een herstel- nde en verfrissende functie” Woorden an een Amerikaanse slaaponderzoeker, amelijk Hartman, die zich al jarenlang tensief over dit onderwerp buigt. Woor- en ook die niemand zullen bevreemden, laap en slaapbehoefte kennen we alle- laal uit eigen ervaring. Prof. dr. P. Visser, hoogleraar psychofy- iogie aan de universiteit van Amster- im, houdt zich al zes jaar bezig met aap- en droomonderzoek. „Al maken we as al zolang druk over dat slapen, eigen- ik is er nog betrekkelijk weinig van be- snd. Neem nou die slaapbehoefte. Mij urikt dat die behoefte mede cultureel tpaald is. Als je altijd al gehoord hebt dat en het jezins- nin. 25 kkeling suprematie bij zwemmen gatie van haar zilveren Europese medaille op de 400 m willen afhouden. Ook Austra lië is duidelijk favoriet met Tracey Wick ham en Michelle Ford in het voorste gelid. Terwijl ook de Amerikaanse Cynthia Woodhead eerder dit jaar al een opmerke lijke verschijning bij het zwemmen, tot kandidate voor het eremetaal mag worden gerekend. Daar waar Maas en Brigitha op de vrije slag de toon voor Nederland moeten aan geven, staat Monique Bosgra hoog geno teerd op de kortste rugslagafstand. Haar vijfde plaats op de wereldranglijst doet veel goeds vermoeden. Alleen de vraag of ze inderdaad een halve seconde sneller kan zijn dan in Amersfoort, kan alleen zij beantwoorden. Verder dan „ik zal mijn best doen” komt de weinig spraakzame Utrechtse niet. Dat Nederland en dus Monique Bos gra een finaleplaats zal weten te berei ken, mag worden aangenomen. Maar in de slag om eremetaal lijken de kansen voor de Utrechtse uiterst klein. Daarvoor heb ben Treiber, Stille (beiden DDR), Jezek (USA) en Forster (Australië) tot dusver nog te snel gezwommen. Maar er blijven nog meer vragen in West-Berlijn over om te stellen. Bijvoorbeeld waartoe de Russi sche zwemmers en zwemsters tijdens dit derde wereldkampioenschap in staat zijn. Want hoewel ook de wereldkampioen schappen in West-Berlijn de Russische ploeg een kans op succes op de schoolslag voor Ulia Bogdanova zal brengen, heeft Sergey Waizechowski toch meer op met de Olympische Spelen van 1980. Zijn lange- termijnplanning is daarop afgesteld, zeker bij de heren. Andrei Krylov, de 200 m- specialist uit de Sovjet-Unie, die vorig jaar in Jönkoping achter de Westduitser Peter Nocke beslag legde op het zilver, moet over twee jaar in Moskou 2 sec. sneller gaan dan de wereldrecordhouder en Olympisch kampioen Bruce Furness. j .-S ’te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25