SPAANS PERSBUREAU MELDT MOEILIJKHEDEN IN BRAZILIË Politieke wil niet aanwezig HAVEN BEIROET NOG NIET OPEN GOUDPRIJS KELDERT DOOR DISCONTOVERHOGING IN VS Zwarte leiders verdeeld over conferentie moord op Luther King Verrassende verklaring in onderzoek naar OESO voorspelt ernstige crisis in scheepvaart Conflicten kenmerken opening WK-zwemmen Rhodesië Ballonvaarders willen nu rond de wereld L VRAAG NAAR SCHEPEN VERMINDERD [in 2 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG AUGUSTUS 19 7 8 3 1 9 (Van onze redactie buitenland) ?hot nent DEN HAAG/BRASILIA. In kringen van het Braziliaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat moeilijkheden zijn ontstaan door het stellen van „extra veiligheidseisen” voor de levering van verrijkt uranium door de Urenco-partners Nederland, Engeland en West-Duitsland. Volgens het Spaanse persbureau EFE, dat dit meldt, wil het Braziliaanse ministerie niet zeggen welke de nieuwe voorwaarden’zijn die problemen opleveren. In Den Haag wordt echter categorisch ontkend dat zich moeilijkheden voordoen over nieuwe veiligheidsvoorwaarden isen Moeilijkheden Vastbesloten Herstellen ging ;prijs nebben srlagen vereld- kaanse I hangt st in de en Pa- tatie lileen Letter of intent" »eval 1? Den Haag ontkent nieuwe problemen over Urenco-eisen (Van onze redactie buitenland) (Vervolg voorpagina) PARIJS (DP A). De huidige crisis waarin de zeevrachtmarkt van de wereld verkeert zal nog een aantal De opleving die in 1976 werd opge merkt bleek van korte duur. Er be staat een nauwe samenhang tussen de behoefte aan seheepsruimte voor het goederenvervoer over zee en de alge mene economische ontwikkeling, zo stelt de OESO vast. Het tonnage van de koopvaardijvloot nam vorig jaar toe met zeven procent. ■rkne- Es op sment rde in de le- anger eriaal ir van Haag id) ële bij- rjrzitter Kamer nen ge- eldhan- traat in AMSTERDAM (ANP). Het besluit van de Federal Reserve Board tot een verhoging van het disconto van de twaalf Amerikaanse centrale banken van 7,25 tot 7,75 procent heeft gisteren in het begin van de handel op de goudmarkt in New York (in de vooravond Nederlandse tijd) voor een daling van de goudprijs van niet minder dan vijf dollar gezorgd. De prijs zakte in korte tijd van 212 tot 207 dollar per ounce (31,1 gram). De koers van de dollar, die sinds de opening van de wisselmarkt in New York een onregelmatig verloop had gehad, begon duide lijk te stijgen. De discontoverhoging kan worden beschouwd als een eerste reactie van de voorzitter van de Federal Reserve, G. William Miller, op het verzoek van president Carter om maatregelen tegen de voortdurende koersdaling van de dollar te nemen. Een hogere Amerikaanse rentevoet kan geld van buitenlandse beleggers naar de Verenigde Staten lokken en dat kan de koers van de dollar ten goede komen. Hogere rentetarieven en dus duurder krediet hebben ook een remmende invloed op de inflatie. En dat is wel nodig in de Verenigde Staten, want de waardeverminde ring van het geld als gevolg van prijsstijgingen bedraagt er op het ogenblik op jaarbasis bijna tien procent. Het Witte Huis heeft zich gisteren gehaast om te laten weten dat het „begrip heeft” voor de discontoverhoging in verband met de inflatiebestrijding. Een woordvoerder zei maakte, aldus Eist. Ray had ook gezegd dat het doodschieten van een zwarte politi cus van betekenis hem tot een „nationale held in bepaalde delen van de Verenigde Staten zou maken". Ray luisterde rustig naar het voorlezen van de verklaring van Eist. Hij noemde de uitlatingen van de gewezen politieman echter vals. Zijn advocaat voegde hieraan toe dat hij had gehoord dat Eist bij Scot land Yard was ontslagen op beschuldiging van meineed en mogelijke betrokkenheid bij misdrijven. „Eist is een corrupte poli tieman, een schandvlek”, aldus advocaat Mark Lane. In zijn verklaring had Eist ook nog ge zegd dat naar zijn, indruk Ray alleen de moord had gepleegd. Eerder had Ray zelf meegedeeld dat hem een lichtere straf in het vooruitzicht was gesteld, als hij ie mand kon noemen die bij de aanslag op Ds. King was betrokken. Ray werd des tijds tot 99 jaar gevangenisstraf veroor deeld. te verwachten dat de komende weken een reeks van maatregelen zal worden genomen die allemaal bedoeld zullen zijn óm de koersdaling van de dollar tot staan te brengen. Inmiddels had ook de Sovjet-Unie op nieuw geprotesteerd tegen de vlaggenpa- rade, die de opening van de wereldkampi oenschappen in West-Berlijn gisteravond opluisterde. De Sovjet-Unie zegt het gebruikelijk te vinden dat in het Olympia-stadion de vlag gen van alle 49 deelnemende landen tij dens de openingsplechtigheid zullen wap- De CDU is van mening dat juist een stad als West-Berlijn zich uitstekend leent voor de organisatie van internationale evene menten op sportief en cultureel gebied. Vierentwintig uur voor de officiële ope ning van de wereldkampioenschappen zwemmen openbaarden zich twee conflic ten. Het eerste vond zijn oorzaak in een in het officiële programma opgenomen ad vertentie van de Berlijnse CDU christen democraten), waartegen de DDR heftig protesteerde. De CDU roept de internatio nale sportorganisaties daarbij op om de toenemende boycot van West-Berlijn door communistische landen met gelijke munt terug te betalen. al zakken, toen bleek dat Carter op zijn tevoren aangekon- digde persconferentie eigenlijk niets te vertellen had over het dollarprobleem. Hij herhaalde voor de zoveelste keer dat de koersdaling zorgwekkend is en dat de toestand van de Amerikaanse economie er helemaal geen rechtvaardi ging voor vormt. Hij vergat even een inflatie van tegen de tien procent, een tekort van vele miljarden dollars op de handelsbalans, een nog altijd zeer omvangrijke olie-in- voer (al dalen de importcijfers de laatste maanden enigs zins) en een werkloosheid van dik boven de vijf procent van de beroepsbevolking. De dreiging van een boycot vormt klaar blijkelijk een onderdeel van een nieuwe serie grotere aanvallen op de sport-politie- ke situatie van West-Berlijn. Het congres van de internationale handbalfederatie (IHF), dat van 7 tot en met 11 september in de IJslandse hoofdstad Reykjavik plaats vindt, krijgt een voorstel van de Sovjet- Unie te handelen ovei- een reglementswij ziging met betrekking tot internationale evenementen. Daarbij zouden aangesloten landen moeten worden verplicht alleen internationale wedstrijden te laten plaats vinden op het grondgebied van het eigen land. Een boycot door de Oostbloklanden van deze zwemkampioenschappen lijkt afge wend, onder andere ook door de toezeg ging van de FINA dat zij maatregelen zou nemen tegen die landen die om politieke redenen zouden wegblijven bij de ope ningsceremonie. BEIROET. Voor de tweede maal is een poging om de zeehaven van Beiroet weer in gebruik te nemen, mislukt. De haven van Beiroet is al zeven weken ge sloten als gevolg van de gevechten in de Libanese hoofdstad. Maar gisterochtend werd iedere hoop op verbetering met twee inslaande granaten in het havengebied de bodem ingeslagen. Hoewel alle partijen garanties vooraf had den gegeven dat de haven open kon en een officiële lezing volhoudt dat de granaten uit „onbekende richting” kwamen, kon iedere amateur-militaire waarnemer zon der enige kennis van ballistiek gewoon zien dat het vuur afkomstig was van chris- ten-rechtse militaire posities. De haven van Beiroet ligt aan de voet van de Oostbeiroetse christenwijk Ashra- siha, toneel van hevige gevechten tussen de christen-rechtse militie en Syrische troepen van de Arabische vredesmacht. Opening van de haven zou dus een enorme verbetering in de veiligheidssituatie bete kenen. Het is nu overduidelijk dat de politieke wil tot een verbetering in de situatie bij de christen-rechtse leiders nog niet Sanwezig is. De twee granaten van gisterochtend waren overigens de eerste die er in een hele week werden afgevuurd. SALISBURY (Reuter/AFP). Bisschop Abel Moezorewa, lid van de huidige ge mengde overgangsregering in Rhodesië en leider van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad, heeft zich gisteren uitge sproken tégen een voorstel van de Vere nigde Staten en Engeland om een confe rentie te houden, waaraan alle partijen die betrokken zijn bij de Rhodesische kwestie, zouden kunnen deelnemen. Premier Smith van Rhodesië verklaarde gisteravond dat de interimregering niet onwelwillend staat tegenover een confe rentie van alle bij Rhodesië betrokken partijen. Smith vertelde verslaggevers dat de regering meer informatie wenst over de voorgestelde conferentie, voor zij een defi nitief besluit neemt. rdam egrip sn te n als r De rd op ij pels en. zoon inde uiden e stu- ‘weer boot r een sn hij boot, rrast. woor- ïerste nwis- loten, dat een 10 vier- /olgend e bouw gulden, -wacht. d bijge- jerings- al euro- nse ge- ten van ordigd. WASHINGTON (UPI). Voor de com missie van het Huis van Afgevaardigden, die zich bezighoudt met een onderzoek naar de moord op ds. Martin Luther King, is gisteren een verrassende verklaring voorgelezen van een Britse politieman, volgens wie James Earl Ray kort na zijn arrestatie in Londen had verklaard de moord op Ds. King te hebben gepleegd. Het Spaanse persbureau EFE, dat over Ambtenaren van het ministerie van Financiën in Was hington hebben gisteren verklaard dat president Carter vastbesloten is de strijd tegen de koersdaling aan te binden. Het programma van maatregelen is echter nog niet helemaal rond. Het uitblijven van mededelingen over onmiddellijke maatregelen op zijn persconferentie van donderdagavond betekent niet dat de president de zaken op hun beloop wil laten, zo zeiden ze met nadruk. De president vindt het bovendien niet juist om overhaast te werk te gaan, zo voegden ze er aan toe. De koersdaling is tenslotte met enige onderbrekingen pas zo’n anderhalf jaar aan de gang. Het bleef gisteren overigens kwakkelen met de dollar. Donderdag deed zich een flink herstel voor als gevolg van de verklaring van president Carter, dat hij zich ernstig ongerust maakt over de voortdurende waardeverminde ring van het Amerikaanse geld en zijn voornaamste adviseurs, minister van Financiën Blumenthal en „Fed”- chef Miller, heeft gevraagd er wat tegen te doen. De dollarkoersen gingen donderdagavond in New York Gisteren bleek duidelijk dat Carter er niet in was geslaagd het vertrouwen in het Amerikaanse geld te herstellen. In Tokio deed zich weliswaar na een veel lagere opening in vergelijking met donderdag een herstel voor maar in West-Europa gingen de duimen bij het begin van de geldhandel duidelijk omlaag. De stemming bleef overal erg nerveus. Van meer belang achtte men de bekendmaking van de Bundesbank dat de Westduitse monetaire reserves in de afgelopen week met 1,8 miljoen mark (zeg maar 900 duizend dollar) zijn toegenomen. Daaruit werd opge maakt dat de Westduitse centrale bank nog steeds flinke steunaankopen verricht om een verder af glijden van de dollar te voorkomen. Als de haven zou opengaan, zou dat een geweldig positief psychologisch, politiek en financieel effect hebben op Beiroet en heel Libanon. Zakenlieden en syndicaten van havenarbeiders laten de laatste weken steeds luidere noodkreten horen: als de haven niet snel opengaat, sterft de Libane se economie - beroemd om zijn miraculeu ze na-burgeroorlogse Wirtschaftswunder - een vroegtijdige dood. De laatste tijd zijn de prijzen enorm gestegen door in de ha ven vastgelopen voorraden en door alter natieve transportmethodes (luchtvracht, e.d.). heeft crach- n een mpag- vakije sische ert. In issade ran de Tsje- e ont- lingen idhou- rt. Begm deze week werd in Den Haag overleg gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de drie Urenco-partners over de tekst van de nota’s, waarin de voorwaar den worden neergelegd, waaronder Uren co verrijkt uranium zal leveren aan Brazi lië. Het overleg vloeide voort uit besprekin gen over hetzelfde onderwerp, die een maand geleden in Brasilia zijn gevoerd, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De uitwisseling van nota’s tussen de be trokken landen zal, naar het zich laat aan zien, „eerder een kwestie zijn van weken dan van maanden”, aldus de woordvoer der, die met nadruk stelt dat zich geen onoverkomelijke moeilijkheden hebben voorgedaan, die een ernstig obstakel voor de verdere afwikkeling kunnen betekenen. Een dergelijke bescheiden groei is in meer dan tien jaar niet meer voor gekomen. De vraag naar seheeps ruimte stond in geen verhouding met het aanbod. Eind vorig jaar bedroeg het gezamenlijke tonnage van sche pen die bij gebrek aan emplooi waren opgelegd 48 miljoen ton. Dat is der tien procent meer dan eind december 1976. Het overgrote aanbod van laadca- paciteit heeft de prijzen op deze markt bijzonder gedrukt. De tarieven waren vaak niet eens voldoende om de kosten van brandstof en havengel den te dekken. Als er geen radicale verandering komt in deze gang van zaken zal een groot aantal rederijen er binnen een paar jaar mee moeten stoppen, aldus de OESO. Vmeri- in een d, om renten ebben Ook vond de Russische ambassadeur het onjuist dat bij de opening de vlag van de Bondsrepubliek zou wapperen naast die van Colombia, waar de laatste, en de Verenigde Staten, waar de volgende we reldkampioenschappen worden gehou den. Het protest van de DDR vroeg om een rechtzetting van deze opvatting door de FINA en afkeuring van het beleid, dat het organisatiecomité heeft gevoerd. Zowel de FINA als het organisatiecomité hebben zich inmiddels gedistantieerd van deze ad vertentie. Op een persconferentie nam zwembond- voorzitter Harm Beyer gisteren opnieuw afstand van de CDU-advertentie, al zei hij wel het onbegrijpelijk te vinden dat de drukker van het programmaboekje een dergelijke, tot protesten van Oostbloksta- ten oproepende advertentie, had op laten nemen. „moeilijkheden” op het Braziliaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bericht, betoogt dat Brazilië reeds controle heeft toegestaan door de Internationale Organi satie van Atoomenergie om het gebruik te voorkomen van plutonium (dat vrijkomt bij de opwekking van verrijkt uranium) voor het maken van kernwapens. Uit het feit dat slechts de overeenkomst tussen West-Duitsland, Brazilië en ge noemde organisatie wordt opgevoerd, en niet de zekerheid dat vóór het begin van de opwerking overeenstemming zal zijn be reikt over een opslagregiem, zou men kun- nen afleiden dat Brazilië niet akkoord wil gaan met deze door premier Van Agt in de Tweede Kamer geformuleerde „extra vei ligheidsvoorwaarde”. In Den Haag wordt gèen geloof gehecht aan deze theorie. Men gelooft evenmin dat door extra veilig heidsvoorwaarden moeilijkheden zijn ont staan. In Den Haag maakt men echter wel duidelijk onderscheid tussen overleg tus sen regeringen, en zuiver commerciële contacten tussen Urenco en de Braziliaan se maatschappij Nuclebras, welke via Londen lopen. Een andere zwarte Rhodesische leider, stamhoofd Jeremiah Chirau, evenals Moe zorewa lid van de overgangsregering, maar als leider van de volksorganisatie ZAPU, had eerder zijn instemming be tuigd met zo’n conferentie. Een dergelijke conferentie is achter haald door de feiten, want het leger van het Patriottisch Front, dat een guerrilla oorlog tegen Rhodesië voert, heeft deze oorlog vrijwel gewonnen, zo heeft Joshua Nkomo, een der twee leiders van het front gisteren in een interview met de Financial Mail in Johannesburg verklaard. „Een partij die zich overwinnaar voelt zal niet gaan praten op voorwaarden die zij zou hebben aanvaard aan het begin van of midden in de oorlog”, zo verklaarde hij. Toekomstige besprekingen over Rhodesië zullen voortaan moeten worden gehouden op basis van de standpunten die het Pa triottisch Front inneemt, zo voegde hij hieraan toe. undige i naar ding is -is me- ndheid eeld in 'an het ;ens de en aan- 'erdere rd zegt gerea- jaren voortduren. De vraag naar koopvaardijschepen is het afgelopen jaar opmerkelijk verminderd, zo schrijft de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) in het jaarverslag over de scheepvaart in 1977. De verklaring was afkomstig van Alexander Anthony Eist, die in juli 1968 als medewerker van Scotland Yard op dracht kreeg Ray te bewaken. Volgens Item was er een vertrouwensrelatie tussen hen ontstaan. In gesprekken had Ray, met een zekere trots, laten blijken dat hij de Warte Amerikaanse leider had doodge schoten. De enige fout die hij, naar zijn ffiggen, had gemaakt was dat hij het moordwapen had weggegooid toen hij een Politieman zag. Uit de conversatie was gebleken dat Ray zwarten haatte en daar geen geheim van „We moeten ervan overtuigd zijn dat de conferentie niet al het goeds dat we ge daan hebben weer teniet doet”, aldus de premier. Een vertegenwoordiger van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken, John Graham, en de ambassadeur van de V.S. in Zambia, Stephen Lou, zijn op het ogenblik in Salisbury voor bespre kingen met de drie zwarte nationalistische leiders van de interimregering. Engeland en de V.S. willen per sé dat de interimrege ring samen met de leiders van het Patriot tisch Front, Robert Moegabe en Joshua Nkomo de conferentie bij woont. Robert Moegabe heeft gisteren in Loesa- ka besprekingen met Nkomo over interne aangelegenheden afgebroken. Moegabe is, onverwacht, naar Lagos gevlogen voor be sprekingen met de Nigeriaanse leiders. De reden van zijn bezoek aan Nigeria is on duidelijk, maar er wordt vermoed dat over militaire zaken gesproken zal worden, aangezien hij vergezeld wordt door zijn opperbevelhebber, Josiah Tongogara. Nkomo gaf geen commentaar op de reis van Moegabe. Verwacht wordt dat Moega be binnenkort weer terugkeert naar Loe- saka om zijn besprekingen met Nkomo voort te zetten. peren. Ook de FINA is die mening toege daan, maar moest dit plan van de hand wijzen omdat het Olympia-stadion niet over voldoende vlaggemasten beschikt. Via de Russische vertegenwoordiger in het FINA-bestuur, vice-president Firzov, hoopten de Russische autoriteiten te berei ken dat het organisatiecomité en de we- reldzwembond zouden afstappen van het plan om aan de 36 beschikbare vlaggemas ten in het Olympia-stadion de dundoeken van de bij de zwembond aangesloten fede raties (achttien) en van de stad West-Ber lijn te hijsen. Aanvankelijk werd van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mee gedeeld, dat de nota’s gelijk met de zoge naamde „Letter of intent” aan de Tweede Kamer zouden worden voorgelegd. In deze „Letter of intent” verleent de regering Urenco toestemming voor de uitvoer van verrijkt uranium op voorwaarde dat de waarborgen-overeenkomst tussen Brazi lië, West-Duitsland en de Internationale Organisatie voor Atoomenergie van toe passing zijn, en dat bij de levering vol doende zekerheid bestaat dat vóór met de opwerking wordt begonnen, overeenstem ming zal zijn bereikt over een deugdelijk opslagregiem. De kwestie van dit opslagregiem, aldus de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, levert thans geen moeilijkheden meer op. Het nadere overleg van ambtelijke des kundigen van de betrokken landen dat nog nodig is, is eerder een gevolg van proble men over de juiste bewoordingen waarin de nota’s zullen worden gesteld. erdam ren bij chef- i, was terrein in het en viel »at en >nd te- 4 Drie havenarbeiders in Beiroet rennen voor hun leven, terwijl rond hen granaten inslaan, die een poging om de haven weer open te stellen torpedeerden. PARIJS (DPA/AFP). De drie Amerikaanse ballonvaarders die een geslaagde vlucht hebben gemaakt van de Verenigde Staten naar Frankrijk zijn van plan om met een ballon rond de wereld te reizen. Zij willen dat karwei in dertig dagen klaren. De ballon moet wel hoger kunnen vliegen dan de „Double Eagle II” waar mee ze hun geslaagde Atlantische over steek gemaakt hebben Op een persconferentie in Parijs ver telden Ben Abruzzo, Maxie Anderson en Larry Newman over hun ervaringen van de afgelopen dagen. „Ons doel was de Eiffel-toren. Dat is niet helemaal gelukt. Het moeilijkste moment kwam toen we boven Ierland in een koufront terechtkwamen en binnen enkele minu ten van 8.000 meter hoogte daalden naar 1500 meter. Toen de zon echter weer doorbrak stegen wij gelukkig weer”. 4 4 a

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3