mogelijk dit jaar al klaar Groots welkom solo-zeiler Comité schrijft aan Provincie en gemeenteraad bij aankomst in IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) Mobilofoonnet Velsertunnel GVZ-DISCUSSIENOTA LOKT PROTESTEN UIT Provincie Protesten EILCO KASEMIER NA RUIM TWEE JAAR TERUG v Carillonklanken Verfijning O ZATERDAG BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 9 AUGUSTUS 19 7 8 6 HM Drs. J.A.M. Maes IJMUIDEN. „De ontvangst hier is overweldi gend, werkelijk fenomenaal. Dat had ik echt niet verwacht, ik dacht dat er hoogstens een paar vrien den van mij aan de wal zouden staan om mij in te halen. Maar dit slaat al mijn verwachtingen.” De massale belangstelling voor de thuiskomst van solo zeiler Eilco Kasemier, die met zijn jacht „Bylgia” in twee en een half jaar rond de wereld reisde was trouwens voor velen een verrassing, ’s Ochtends en in de vroege voormiddag was er van bijzondere drukte nog geen sprake, naarmate het tijdstip van drie uur naderde leken vanuit alle hoeken en gaten mensen tevoorschijn te kruipen en toen het jacht ook werkelijk de pieren van IJmuiden binnenvoer zagen de sluizen, dijken en havenhoofden letterlijk zwart van de mensen. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het „coördinatiecomité Het Zeewegziekenhuis moet blijven” heeft in een schrijven aan het College voor Ziekenhuisvoor zieningen (CVZ) in Utrecht zijn verontwaardiging geuit over het standpunt dat het college met betrekking tot de ziekenhuissituatie in Kennemerland. Met name de funktie, die in een door het college op 24 mei uitgebrachte discussienota, wordt toegekend aan het Zeeweg ziekenhuis vervult de leden van het coördinatiecomité met de nodige verontrusting. „Het Zeeweg Ziekenhuis dreigt een soort veredelde EHBO-post te worden voor een handjevol patiënten waarvan boven dien het bestaan op de lange duur nog onzeker is ook”, aldus het schrijven van het comité waarvan afschriften werden gezonden naar de directie van het Zeeweg Ziekenhuis, Provinciale Staten en de Inspecteur van de Volksgezondheid. w jj (r(x J behoud Zeeweg Ziekenhuis n des- en d xoekl aninkhjke e. onder laai geen off ie met ekken dient dan lige staatssecretaris van Volksgezondheid J. P. M. Hendriks, waarin werd gepleit Ook buiten de pieren was de zeezeiler al een groots onthaal bereid, tientallen zeiljachten en speedboten waren de zeiler tegemoetgevaren en escorteerden hem naar de haven. De Bylgia werd tevens verwelkomd door twee sleepboten van bureau Wijsmuller, het loodsvaartuig „Spica”, de Rijkspolitie te water en twee schepen van de havendienst. Bij het binnenvaren van de pieren stapte burgemeester Molendijk aan boord vanaf een van de schepen van de havendienst om Kasemier te verwelkomen. Nadat de zeiler via de Noordersluis - de middensluis bleek op het laatste moment defect - echt binnen was meerde hij af aan de Steigerweg. „Onderweg heb ik nog twee keer platgelegen”, aldus Kasemier, „maar alles liep gelukkig goed af. Deze boot is zo gebouwd dat hij zichzelf weer opricht, niettemin was ik de eerste keer behoorlijk bang. De tweede keer vond ik het alleen maar jammer dat ik geen fototoestel bij de hand had.” Ondanks dat hij alles alleen moest doen kreeg hij toch genoeg slaap onderweg, terwijl ook de verveling geen enkel gevaar vormde. „Ik sliep gemiddeld negen uur per dag, alles liep bijna vanzelf. En van verveling heb ik totaal geen last gehad, ik heb elke dag met volle teugen genoten. Ik had bijvoorbeeld veertig boeken bij mij die ik altijd al had willen lezen maar waar ik om de een of andere reden nog niet aan toe was gekomen. Ik heb er maar 26 van kunnen lezen, de rest van de tijd had ik het te druk met genieten. Kasemier is 20 mei 1976 uit IJmuiden vertrokken en heeft eerst meegedaan aan een race voor solo-zeilers naar Newport op Rhode Island in de Verenigde Staten. Vandaar ging hij verder naar Rio de Janeiro in Brazilië en rondde vervolgens Kaap Hoorn op weg naar Juan Fernandez in Chili. De tocht ging verder via Tahiti, Ronga en de Fiji-eilanden naar de Nieuwe Hebriden en verder via de Koraalzee naar Papoea Nieuw-Guinea. Via de Timorzee ging hij naar Bali, waar hij zijn vrouw voor het eerst na een jaar weer terug zag. „Zij is toen twee weken meegezeild, een perfecte huwelijksreis”, aldus Kasemier. Daarna zeilde hij door naar Mauritius en via Kaapstad .en St. Helena stak hij de oceaan over naar Paramaribo. Vandaar werd uiteindelijk de terugreis aanvaard via Bermuda, de Azoren en als eerste Europese haven Guernsey. Vervolgens kwam in Cher bourg de bemanning aan boord, het Kanaal is te druk bevaren om alles alleen te kunnen doen, en daarna de kust langs tot IJmuiden. Alles bij elkaar heeft Kasemier daarmee 43000 mijl afgelegd. de betreffende alinea worden verwisseld. Verder wordt het CVZ verweten dat er een grote mate van tegenstrijdigheid zit in de discussienota en de eerder gepubliceerde nota „Korte Termijn” wat betreft het noodzakelijke beddenbestand dat bepaalt of een ziekenhuis kan worden aangemerkt als basisfunctieziekenhuis. Van de zijde van de directie van het Zeeweg Ziekenhuis is het economisch di recteur drs. J. A. M. Maes die opmerkt dat de inhoud van de brief van het coördina tiecomité, het standpunt dat de SSKZ heeft ingenomen, niet doorkruist. Dat standpunt is zeer recentelijk geformuleerd en zal schriftelijk onder de aandacht van het CVZ worden gebracht. Op dinsdag 22 augustus zullen partijen over de materie van gedachten wisselen. .waarom. Door deze voorzieningen wordt de taak van politie en brandweer in de tunnel bij eventuele rampen aanzienlijk verlicht. Mevrouw A. C. M. Meijer, voorzitter van het ijverige coördinatiecomité heeft met haar medebestuurderen de discussienota nauwkeurig uitgepluist. „Onze brief met bezwaren aan het CVZ is minder opper vlakkig geproduceerd dan de discussieno ta van het CVZ”, zegt zij fel. Zij ontkent niet dat het comité zich tot Provinciale Staten heeft gericht met het verzoek om een eigen nota gezondheids zorg op de proppen te komen. „Wij zullen niets nalaten om het voortbestaan van het Zeeweg Ziekenhuis zeker te stellen. De provincie zal met het van kracht worden van de wet op de gezondheidszorg belast worden met een taak die nu door Den Haag wordt waargenomen. Wij hebben ons al in een eerder stadium met de Pro vincie verstaan maar geen enkele reactie gekregen.” In de Velsertunnel is op dit moment slechts een mobilofoonlijn aanwezig, van het Beverwijkse bergingsbedrijf Van de Boogaard. Het aanleggen van deze verbin ding was voorwaarde toen dit bedrijf be gin dit jaar het bergingscontract voor de Velsertunnel kreeg. De enige andere com municatielijnen vanuit de tunnel zijn de telefoonverbindingen vanuit de controle kamer. Vandaar lopen rechtstreekse lij nen naar politie en brandweer. In de tun nelbuizen hangen om de 60 meter ook telefoons die in rechtstreekse verbinding staan met de controlekamer. Daar de ka bel van deze lijn vlak achter de tunnelrand loopt was deze lijn kort nadat het ongeval in de Velsertunnel vorige week vrijdag plaatsvond al doorgebrand en onbruik baar. Bij de ramp van vorige week vrijdag moest de brandweer eerst een verbin- dingswagen naar het eind van de tunnel buis sturen. De brandweerlieden die in de buis bezig waren met blussingswerk- zaamheden stonden via deze wagen in verbinding met de kazerne. Als het nieu we mobilofoonnet is aangelegd en er faci liteiten voor brandweer en politie ge creëerd zijn is een rechtstreekse mobilo- foonverbinding vanuit de tunnelbuizen met de brandweerkazerne en het hoofdbu reau van politie mogelijk. Voor de heer Maes blijft het een onbe grijpelijke zaak dat juist het voortbestaan van het Zeeweg Ziekenhuis iedere keer wordt bedreigd. „Er zijn absoluut geen motieven aan te voeren die in dit opzicht een beleid als dat van de CVZ rechtvaardi gen. Er wordt in tal van opzichten voorbij gegaan aan de realiteit. De huidige staats secretaris mevrouw Veder-Smit heeft op 19 juni bij de benoeming van Van Mans- velt als nieuwe voorzitter van het CVZ gezegd dat er over de 4-promillenorm ge nuanceerd moest worden gedacht en dat deze norm zeker aan herziening of verfij ning toe is. Over een dergelijke gedachte is in de discussienota niets terug te vinden.” Over al de destijds aangevoerde argu menten voor het behoud van het Zeeweg Ziekenhuis zegt drs. Maes: „Die staan nog steeds overeind. Een dichtbevolkt min of meer geïsoleerd gebied. Het havenbedrijf, het gebied van de zware industrie, de be bouwing van de Velserbroekpolder. Verle den week hebben we nog een ramp beleefd in de Velsertunnel. Op het spitsuur. Je moet er niet aan denken wat er voor was komen kijken als hier één of meer auto bussen bij betrokken zouden zijn ge weest.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Mogelijk nog dit jaar komt er een landelijk mobilofoonnet van Rijks waterstaat waarop ook de Velsertunnel wordt aangesloten. Er is nog overleg gaande tussen Rijkswaterstaat, politie en brandweer om ook deze twee openbare diensten op dit net te koppelen, zodat bij calamiteiten de communicatieverbindin gen in de tunnel optimaal zijn. Hoe de mobilofoonvoorziening zal worden uitge voerd is nog niet bekend, er wordt nog getwijfeld tussen steunzenders of een co- ax-kabel langs de tunnelwand die als an tenne dienst doet. Prettige bijkomstig heid van de laatste mogelijkheid is dat in de tunnel de autoradio niet meer uitvalt. Het Zeeweg Ziekenhuis in IJmuiden dreigt opnieuw te worden onttrokken aan de ziekenzorg in de IJmond. 1. Uit het Antwerps beiaardboek (1746): a. marche in F, b. menuet in D, c. marche in F. 2. Wim Franken: Vlaggenspel (rapso die over volksliederen uit verschillende landen. 3. Gerard Boedijn: a. Toren aan zee, b. Saint Nan, c. La cabane, d. La pé- nitent, e. Bon homme. 4. Improvisatie. VELSEN. De Amsterdamse stadsbei aardier Wim Franken verzorgt zaterdag middag 19 augustus tussen vier en vijf uur een concert op het carillon van het ge meentehuis van Velsen. Franken vervangt beiaardier De Ligt die met vakantie is. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: s ge iende assis- an de tober en in n An- lerin- zrien- dt zal innen arden Haar- t.g.v. nden- 5 teen, eeuw geoe- met zijn jaar sircu- teydt- sn ge in ko- jaren- gheid t heb- ïtnen. Volgens de ondercommandant van de Vélsense brandweer Hederik heeft het ont breken van een dergelijke verbinding geen grote gevolgen gehad voor de ramp van vorige week vrijdag. „Al beschik je bij een dergelijke ramp over 10 toeters, 25 mobilo foons en 30 bellen, daarmee zouden de vijf omgekomen mensen niet gered zijn. Het ging allemaal te snel, wij waren na drie minuten al ter plaatse maar de hel was toen al zo groot dat er geen redden meer aan was. Het voordeel van een dergelijke installatie is dat de communicatie en daar door ook de coördinatie vergemakkelijkt wordt”, aldus Hederik Nieuwe initiatieven voor de saneringsnorm van vier bedden per 1000 inwoners. Het CVZ wordt verweten dat voorbij wordt gegaan aan de protesten tegen deze norm zoals die zijn verwoord door de LSV (Landelijke Specialistenvereniging), de Stichting Medische Registratie en de SSKZ (Stichting Samenwerkende Kenne- mer Ziekenhuizen). Bij de berekeningen die zijn gemaakt door het CVZ wordt uitgegaan van ziekenhuisvoorzieningen die zowel aan de noordkant als aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal liggen. Het coördinatiecomité meent dat daardoor merkwaardige rekenfouten zijn gemaakt. Ook het negeren van de toekomstige be bouwing van de Velserbroekpolder wordt het CVZ ten zeerste kwalijk genomen. In een voorstel van het CVZ om het IJmuidense Zeeweg Ziekenhuis en het Haarlemse Joannes de Deo nauw te laten samenwerken op één locatie wordt de voorkeur uitgesproken voor de Haarlemse locatie. Aan deze voorkeur wordt door het CVZ de voorwaarde verbonden dat bij het Zeeweg Ziekenhuis een tamelijk grote beddenreductie doorgevoerd zal zijn en huisartsen en patiënten, tegen de tijd dat de plannen gerealiseerd moeten worden, er aan gewend zullen zijn van het Joannes de Deoziekenhuis gebruik te maken voor de meer specifieke functies. Het coördina tiecomité acht dit een standpunt dat ner gens op berust en dat even ongefundeerd blijft als de namen van de ziekenhuizen in De inhoud van de discussienota die het CVZ op 24 mei van dit jaar uitbracht is voor het coördinatiecomité opnieuw aan leiding geweest te reageren op naar haar idee een ongewijzigde bedreiging van het voortbestaan van het Zeeweg Zie kenhuis. De kritiek van het comité waarin vertegenwoordigers van alle plaat selijke politieke groeperingen, de gehele eerstelijns-gezondheidszorg, de afdeling Velsen van het NW, de Ondernemings raad en het actiecomité van het Zeeweg Ziekenhuis zelf richt zich met name op Het coördinatiecomité „Het Zeeweg Ziekenhuis moet blijven” heeft de gemeente raadsleden een briefje gestuurd. Daarin wordt de gang van zaken rond de pogingen om het ziekenhuis te behouden nog eens in herinnering geroepen. Aan de raadsleden is gevraagd druk uit te oefenen op het provinciaal bestuur om te komen tot een provinciale nota gezondheidszorg. Bovendien is gevraagd om te bevorderen dat een inspraakprocedure op gang wordt gebracht overeenkomstig de gang van zaken rond de NORO-nota. Provinciale Staten is door het coördinatiecomité nog eens herinnerd aan verzoeken die door het comité op 20 april en 4 juli van het vorige jaar zijn gedaan aan GS om een inspraakprocedure op gang te brengen over een provinciale nota gezondheidszorg. Het comité zegt in zijn schrijven aan de Staten verontrust te zijn over het feit dat er wel een discussienota van het CVZ is verschenen maar dat er van de zijde van d«*Provincie wordt gezwegen. De staatssecretaris is verplicht adviezen in te winnen bij CVZ en bij de Provincie alvorens tot sluiting te kunnen overgaan, zo vervolgt de brief die besluit met het verzoek met een Provinciale nota op de proppen te komen, een vertegenwoordi ger van het comité toe te laten in het regionaal overleg gezondheidszorg en een principebesluit te nemen met betrekking tot een inspraakprocedure. 105 in :ht op a een i Rot- i Ber- emop s, ook >evor- arlem nsten. e moeite aken we lelgische uur T Eilco Kasemier (inzet) bedankt glunderend het massaal opgekomen publiek voor het welkom. Bij het afmeren aan de Steigerweg begon de hele menigte te applaudiseren. De „Bylgia" op zee, net buiten de pieren. Het schip wordt geëscorteerd door tientallen, met vlaggetjes versierde zeiljachtjes en motorbootjes. Ook waren er schepen van Wijsmuller, de loodsdienst, de havendienst en de rijkspolitie om het schip te verwelkomen. Het ontstaan van het coördinatiecomité was een spontane reactie vanuit de Velsen- se bevolking toen onze bladen in januari 1977 onthulden dat het CVZ in een con- cept-advies over de ziekenhuissituatie in Kennemerland voorstander was van een zodanige sanering dat voor het voortbe staan van het Zeeweg Ziekenhuis moest worden gevreesd. Meer dan 22.000 Velse- naren ondertekenden een petitie van het I coördinatiecomité gericht aan de toenma- n het- - - ida de i voor het behoud van het Zeeweg Zieken huis. De reacties van deze bewindsman leken aanvankelijk bemoedigend. Op geen enkele wijze zou de gezondheidszorg in Velsen en omgeving in gevaar worden I gebracht. De brandweer kon zo snel ter plaatse zijn door het rampenplan dat enige jaren geleden is opgesteld. Dat houdt in dat in geval van een ongeluk onmiddellijk alle lichten op rood worden gezet zodat de buis waarin niets is gebeurd onmiddellijk leeg stroomt. De diverse hulpdiensten kunnen dan door die buis naar de plek van het ongeluk rijden. Toen brandweer en politie arriveerden zat de oostelijke buis nog vol met auto’s die langzaam achteruitrijdend de toegang tot de onheilsplek in de tunnel vrijmaakten. De blusauto’s reden daarom door de lege westelijke buis door de tunnel en konden het vuur toen bestrijden vanaf de noordkant. Volgens alle betrokkenen (politie, brandweer en rijkswaterstaat) heeft het rampenplan goed gefunctio- neerd

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7