Gedeputeerde Achterstraat is niet gelukkig met „aanbrei-woningbouw maar: Haarlemmermeer moest altijd werken met één hand Een gouden krokettengreep Rika ’s slager lach van dc dag I 1 i. I It* J 3 J, j J 4,AU ■Hl >t w F Underdog-positie I i Met éèn hand V Belachelijk 8 9 AUGUSTUS 19 7 8 ZATERDAG 1 9 IJMOND 1. R, SR fii - i 7 Autonomie I !S /11. >7 Bk) gl: R door Udo J. Buys door Rien Polderman HET ZIET ER NU toch wel naar uit dat drs. J. Achterstraat zichzelf onderhand als gedeputeerde heeft geaccepteerd. Achterstraat gelooft er niet meer in, dat de WD nog een poging zal doen om gebruik te naken van zijn aanbod om zijn zetel in GS over te nemen. „Ze mogen nog steeds best op mijn plaats. Maar politiek gezien is het geen haalbare kaart”, meent hij. Dus zit het er in, dat hij als gedeputeerde blijft. (Al blijft hij betreuren, dat de PvdA zo absoluut heeft geweigerd een college van GS te vormen, waarin naast PvdA en CDA ook de WD een plaats zou hebben). Achterstraat wil nog wel rechtzetten, wat in het interview met zijn collega Korver werd gesteld over de CDA-mening over PPR-deelneming in het college. „Wij hebben geen veto uitgespro ken over de PPR en Zuurbier. Als de PvdA als progressief blok had villen optreden en daarbij de PPR als college-partner had willen neenemen, dan hadden ze dat zelf moeten weten. Maar we vonden het onjuist om een kleine partij afzonderlijk een zetel toe te staan, die aan de WD werd geweigerd.” ■fa ssRw i SR 'f V. X 7 'W 9 X. s ig s Paul Roos: frikandellen sn i „Ik weet niet eens of ik dan wel geëist zou hebben, dat wij Ruimtelijke Ordening moesten hebben. Anders had het gelegen, als Van der Knoop was weggegaan. U werd als Statenlid en als direkteur ï>an het sociografisch bureau wel be- En als de verkiezingsuitslag anders was geweest? Als het CDA nog sterker uit de slag was gekomen? Achterstraat: „Ik denk het niet. Ik was immers ook best gelukkig in die andere rol. Ik had absoluut geen ambitie om gede puteerde te worden. Het offer aan de WD was dus helemaal niet zo groot.” Heeft uw bereidheid om uw zetel aan de VVD af te staan, nog iets te maken met de portefeuilleverdeling? Met andere woor- ien, had u hetzelfde standpunt ingeno- nen, wanneer u eerste gedeputeerde voor ie Ruimtelijke Ordening was geworden? Dat drs. Achterstraat zich heeft geschikt h zijn nieuwe functie wil overigens nog iiet zeggen, dat hij er al helemaal aan jewend is. Vooral van zijn portefeuille ■conomische zaken heeft hij het idee, dat üj die pas over een half jaar goed kan (verzien. Wat ruimtelijke ordening betreft ïgt de zaak natuurlijk anders, dat is zijn rak. Maar voor deze laatste portefeuille is hij tweede man. Als laatste in onze reeks vraaggesprekken met de drie nieuwe leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is vandaag drs. J. Achterstraat aan de beurt. Drs. Achterstraat kan worden beschouwd als kenner van de Haarlemmer meer. Als student werkte hij mee aan een rapport over de Haarlemmermeer en daarmee begon eigenlijk al zijn loopbaan die nauw met de polder verweven is. Achterstraat werd naar Hoofddorp ontboden om het rapport uit te leggen en dat werd het begin van het contact, dat leidde tot de oprichting van het sociografisch bureau De Meerlanden in 1957, waarvan hij direkteur is. Het doet hem pijn om van zijn bureau afscheid te moeten nemen. Drs. Achterstraat behoort tot de AR- vleugel van het CDA. Hij is sinds 1970 lid van Provinciale Staten van Nöord- Holland. Hij is 50 jaar, woont in Badhoevedorp, is gehuwd en vader van drie zoons. Drs. Achterstraat gaat onder meer de portefeuilles economische zaken, natuurbe scherming en recreatie beheren. „Ik vond ze in 't verleden vaak te opti mistisch over de woningbehoefte. Maar daar zijn ze van terug gekomen. Dat opti misme is nu weer omgeslapen naar pessi- schouwd als de grote tegenspeler van Van der Knoop. Nu moet u ineens met hem samenwerken. Hoe voelt dat? Wat waren precies uw bezwaren tegen de inbreng van de PPD? Achterstraat: „Dit is inderdaad ’n zaak voor complementair (wederzijds aanvul lend. RP) bestuur, van gemeente, gewest Kennemerland en provincie. Haarlemmer meer zal aan die situatie moeten wennen. Het gemeentebestuur moet daar nog mee leren leven. Het groeikern-zijn heeft de consequentie, dat anderen moeten kunnen meepraten.” Maar als je je oor te luisteren legt, je let goed op wat er bijvoorbeeld in de raad van Haarlemmermeer wordt gezegd, ontkom je niet aan de indruk, dat nog lang niet iedereen daar aan toe is. Er is een sterke stroming, die vijandig staat tegenover be moeienis van buiten, vanuit Kennemer land bijvoorbeeld. Dat brengt ons bij de Haarlemmermeer en de NORON-bebouwing. Hier is de ste- debouwkundige uitwerking van de plan nen toch bepaald niet alleen ’n gemeente lijke zaak. De Haarlemmermeer ligt inge klemd tussen het stedelijk gebied van de Amsterdamse en Haarlemse agglomera ties. Er is toch niet aan te ontkomen, dat met dat gegeven wordt rekening gehou den. Haarlemmermeer kan zich in de gege ven situatie toch niet meer opstellen als een agrarisch eilandje en in de stedebouw- kundige plannen doen alsof er nog alle ruimte is. MAR JOKE EN GERT waren aanvan kelijk niet van plan op vakantie te gaan, maar toen het slechte weer aanhield stapten ze zoals zovele andere Nederlan ders, toch maar naar het reisbureau. „Vakantie is voor ons lekker pretentie loos veertien dagen lang in de zon rond hangen”, zei Gert. „Maar we lezen ook erg veel”, vulde Marjoke hem aan, die zelf smult van Bommelverhalen. Vorig jaar bezochten ze Mallorca. „Maar ik vind het hier eigenlijk leuker, minder toeristisch", aldus Marjoke, die onder wijzeres is op een school in Amsterdam Achterstraat steekt een dun sigaartje op en vervolgt: „En nu blijft het natuurlijk zo, dat je in Haarlem dingen hebt, die je in Hoofddorp nooit zult krijgen. Laat de mensen daarvoor maar rustig naar Haar lem komen. Maar aan de andere kant moet het natuurlijk niet te gek worden. Ook de Haarlemmermeer zelf heeft recht op eigen voorzieningen als daar voldoende draag vlak voor is. Haarlem heeft te laat inge zien, dat je ook wat naar die regio toe moet brengen. In Hoofddorp is men niet altijd gelukkig geweest met die hooghartigheid van Zuid-Kennemerland. Het is een ty pisch Haarlemmermeertrekje om vanuit een underdog-positie te zeggen: „We zullen het zelf wel klaren, we hebben jullie niet nodig.” En nu is Kennemerland voor zijn woningbouw op de Haarlemmermeer aan gewezen.” In deze tegestelling moet dus comple mentair bestuur worden bedreven. Drs. Achterstraat hoopt, dat men in Hoofddorp zal accepteren, dat Zuid-Kennemerland bij de uitwerking van de NORON-plannen eén vinger in de pap wil hebben. Aan de andere kant zal Zuid-Kennemerland niet al te opdringerig moeten doen; zich in toom moeten houden. „Hoe tactischer men de zaken aanpakt, hoe beter. Kennemer land moet beseffen, dat men in de Haar lemmermeer iets prijs geeft, ’t Is een offer en dat is zeker hier een hele gebeurtenis.” Drs. Achterstraat voelt zich geen partij in de rivaliteit tussen Haarlemmermeer en Zuid-Kennemerland: „Van het begin af was ik van mening, dat er voor Haarlem bouwruimte te vinden was in de Haarlem mermeer." Van die mening maakte hij ook geen geheim, wat in het CDA niet altijd in dank werd aanvaard. Volgens Achterstraat zou Haarlemmer meer een dergelijke methodiek voor de uitwerking van de NORON-plannen best accepteren. Behoort in de Haarlemmermeer een Alkmaarse opzet tot de mogelijkheden? (De Alkmaarse wijk Huiswaard II kreeg zijn afwisselende karakter door samen spel en botsing tussen een aantal archi- tekten, onder leiding van de Haarlemse bouwmeester Buma als conditionerend architekt). Achterstraat: „Die mogelijkheid moet in elk geval terdege worden onderzocht. Zelfs al was het maar om goed geargumen teerd te kunnen vaststellen, dat ’t niet kan. De nieuwe weg om de Noord bij Hoofd dorp zou bijvoorbeeld wel eens een barriè re kunnen zijn.” Wat vindt hij van de recentelijk bekend geworden mogelijkheid om ook ten oosten van Hoofddorp nog wat te bouwen. (Daar voor wordt, zoals gemeld, in het diepste geheim nog een extra NORON-variant ontworpen). Hoe was het mogelijk, dat er zo’n groot verschil zat tussen de oude geluidshinder- lijnen en de nieuwe geluidscontouren- kaart? (Zoals gemeld, blijkt de geluids hinder van Schiphol volgens de nieuwste gegevens in Hoofddorp minder erg, dan altijd was aangenomen. Volgens de nieu we geluidshinderkaart valt een vrij groot gebied ten oosten van Hoofddorp nog bui ten de lawaaizone. Hoofddorp bleek zon der reden jarenlang in slechts één rich ting uitgebreid. d.rood, )00 km Prijs Tel. iha’s 5-47 misme. De PPD levert gegevens, waarop GS hun beleid moeten bouwen Maar ik was het vaak met die gegevens niet eens. En verder vind ik, dat de PPD zich niet te gedetailleerd met gemeentelijke zaken zou moeten bezighouden. Ik zou graag het be lang van de gemeentelijke autonomie wil len onderstrepen. We moeten ons afvra gen, wat is typisch voor de regio, wat is typisch voor de provincie, wat is typisch voor de gemeente. We moeten ons als pro vincie niet bemoeien met zaken als het uitbouwen van keukens. Dat is een ge meentelijke zaak. Het is in zijn algemeen heid ook geen taak van de PPD om stede- bouwkundig bezig te zijn. Dat moeten ze aan de gemeenten overlaten, ook al heb ben ze bezwaren tegen een bepaalde bena dering. Als mijn jongens andere platen willen kopen, dan ik mooi vind, dan moet dat kunnen, die vrijheid moeten ze heb ben. Maar ik begrijp natuurlijk best, datje als stedebouwkundige bij de PPD je han den wel eens voelt jeuken. In zijn alge meenheid moet je echter zeggen, hier moe ten we als provincie afblijven. De PPD moet zich bepalen tot het streekplanwerk, bestemmingsplannen toetsen aan ’t streek plan.” HET IS VREEMD, MAAR WAAR. Rotterdammer Paul Roos en com pagnon FransBlanker hebben nog een braakliggend stukje handel aan de Costa del Sol gevonden. Een zo voor de hand liggend stukje handel ook, zo dat het op zijn zachtst gezegd vreemd is dat niemand eerder het heeft ontdekt. Want, terwijl de Hollandse bars en fritesten ten al lang zijn ingeburgerd aan de Cos ta, waren bitterbal, kroket en frikandel tot nog toe vergeten. Goed, er waren hoteliers die zelf wel eens een kroket of bal rolden, maar daarmee hield het op. En Roos en Blanker zijn daarom maar gelijk in het groot aan het werk gegaan en openden een fabriekje waar al dat lekkers nou vandaan komt, op zes kilo meter van Marbella. HÉ, KIJK EENS, RikaJansen, is een uitroep die je op de boulevard van Fuengirola regelmatig kunt horen. Want „zwarte Riek” woont er in het midden van wat wordt aangeduid als de „Neder landse boulevard”. Na haar vertrek uit Zandvoort en van Kees Manders geniet ze van de zon aan de Costa del Sol en lijkt er tevredener dan ooit sinds haar huwelijk alweer twee jaar geleden, met de jonge Duitse slager HardiSeidel, die in een zijstraatje van de boulevard een goedlopende Deutsche Metzgerei, een Carniceria Alemana of kortom een Duitse slagerij heeft. „HET IS EEN WERELDZAAK”, zei Nederlandse barhouder Piet van Loon me. Aan het grote leeftijdsverschil tus sen de beide echtelieden is men in Fuen girola zo langzamerhand wel gewend. „Er zijn natuurlijk wel mensen die er tegenaan kijken”, maar aan henzelf zie je het niet”, aldus de barhouder. En Hardi Seidel denkt er precies zo over. „We zijn heel gelukkig, het is heel fijn”, zei hij me. Op de foto Hardi met als inzet een ar chieffoto (uit 1967) van Rika Jansen. 2 TL bj. Vr.pr. iat 127 Vr.pr. 24268. ALS HET KWIK VER BOVEN de der tig graden stijgt is niets heerlijker dan een frisse duik, dacht ook de 30-jarige MarjokeVeenlanduit Rijsenhout, toen ze, nagestaard door de lenzen van OOK IN NEDERLAND had Roos al wat „bakluchtervaring", want naast een goed lopende autospuiterij in Rotterdam, exploiteerde hij, als een vorm van geld belegging, ook nog een patatzaak. „Toen ging ik eens naar Spanje, heb wat ge praat, hoorde dat er een gat in de markt zat en ben er in geklommen”, vertelde hij eenvoudig. Met vrouw Karin en 12- jarige zoon P a u 11 j e woont hij nu in een schat van een huis op het strand van Los Boliches. „Voor een prijsje van 425 per maand, maar dat was een mazzeltje”, zei hij. ROOS SPEELDE AANVANKELIJK nog met de gedachte zijn waar in te voeren, maar dat stuitte Op zoveel proble men, dat hij de fabrikage toch maar zelf ter hand heeft genomen. „Het loopt uit de kunst. Ik lever voornamelijk aan Hol landse zaken", aldus Roos, die pas begin april ging draaien, „wij zijn de enige, dat is de grote basis waar we op werken om zo snel mogelijk de markt te veroveren, voordat iemand anders ook begint”. ROOS WIL de frikandel ook op de Spaanse markt introduceren. „Maar dat geeft wat moeilijkheden. In Holland zijn die dingen kapot geschreven, daar wor den ze gemaakt van varkenshuid en een hoop kruiden, maar wij doen het met zuiver vlees”, vertelde Roos, die alweer aan uitbreiding van zijn handel met saté en hamburgers denkt. Wat zou dat trou wens in het Spaans zijn? W. l; Alfa enz.; a Luxe, km en Simca S; Ford 3,- met str. 36, tel. iuurste bekle- et nw. 4500,-. ro voor iderdos b.v., H’lem, id dea- jebruik- )EN R.O. >r gaaf, 72 met sc. '74 ver 88 el klein Austin nault R 850; bj. '71 en rijdt e auto Via Schalkwijk en de, naar Achter- straats mening, voor deze wijk zelf te grote hoeveelheid winkeloppervlak, komt het gesprek weer op de NORON. De gedepu teerde gaat er zo in ,op, dat hij voor de tweede keer zijn thee laat koud worden. Achterstraat blijkt de mening van zijn collega Van der Knoop te delen, dat de NORON-uitwerking zo veel mogelijk ruimte moet laten aan toekomstige ont wikkelingen. Dat wil zeggen, de bebou wing tussen Haarlem en Hoofddorp moet zodanig worden ontworpen, dat deze elk moment kan worden afgerond, zonder dat daarmee de mogelijkheid wordt afgesne den voor meer woningbouw in de toe komst- en de eigen centrum-bebouwing die deze grotere hoeveelheid woningen op een zeker moment zou rechtvaardigen. De gedeputeerde ontkent het niet. Maar ter verdediging van Haarlemmermeer voert hij aan, dat tot voor kort plannetje voor plannetje moest worden bevochten om het verwezenlijkt te krijgen. „Haarlem mermeer moest altijd werken met één hand, de andere had men nodig om de deur open te houden. Als men in 1960 had geweten, wat uiteindelijk totaal tot stand zou komen, dan had men vanuit die totaal visie kunnen werken. Dat is dan ook het voordeel van de NORON; het grote aantal is nu bekend; dat is ’n winstpunt. Anders kwamen er nog tien Paxen (Nieuwe wijk bij Hoofddorp. RP) bij. Haarlemmermeer is zelf niet helemaal schuldig aan het bou wen volgens de aanbrei-methode.” Wat de Bijlmer betreft merkt Achter straat op, dat het „populair” is om er op te schelden. Maar de Bijlmer is inderdaad zo slecht niet. De wijk is vanuit een totaal conceptie ontworpen. Er is ’n goede infra structuur bijvoorbeeld. Een fout was, dat men te lang heeft gewacht, met de winkel voorzieningen.” Drs. Achterstraat heeft meer waardering voor de Bijlmer, dan voor Schalkwijk en de Haagse overloop- stad Zoetermeer. Maar dan moet men wel breken met de manier van bouwen, die tot voor kort praktijk was in de Haarlemmermeer. Want daar blijkt geen samenhangende vi sie uit. Het ene fantasieloze wijkje werd aan het andere gebreid. Aan de Bijlmer ligt in elk geval nog enige visie ten grondslag. Aan de uitbreidingen van Hoofddorp ontbreekt die ten ene male. tanden lekord a 1600 landen allatie, e eig.; a 616 i 1000 zowel 200 m Mlegro rsnell.; 50 TC i 1100 II '75, 5, een prima 00 '72 eend radio. jxe '73 I. 023- fotograaf Fred Steenman, in de koelte van de Middellandse zee dook. Dat was in Fuengirola, waar Marjola met haar vriend, de 31-jarige Gert Mid delkoop (inzet) op vakantie was. VOORDAT ZE ZICH SAMEN in Rij senhout nestelden woonde Gert, die we tenschappelijk medewerker is aan de Ge meentelijke Universiteit in Amsterdam, in Heemstede. Hij heeft planologie als richting en volgt daarom in deze krant met plezier de avonturen van mijn colle ga RienPolderman, die planologie eveneens als specialisatie heeft. Achterstraat: „Tussen Haarlemmer meer en Zuid-Kennemerland bestaat in derdaad een soort gespannen sfeer. Dat komt doordat Kennemerland altijd het idee heeft gehad een verzorgende functie te hebben voor de Haarlemmermeer. De polder werd een tijd lang vanuit Haarlem bestuurd, het polderbestuur vergaderde namelijk in Haarlem. De eerste burge meester van Haarlemmermeer woonde in Heemstede. Vijftien jaar geleden was het nog zo, dat je als polderling voor een bepaald soort babyvoeding naar Haarlem moest. Toen er een ziekenhuis moest wor den gebouwd, moest dat maar liever niet in de Haarlemmermeer maar in Zuid-Ken nemerland. Hetzelfde gold voor het Pro testants Christelijk Lyceum. Er bestond in Zuid-Kennemerland ten opzichte van de Haarlemmermeer zo’n beetje de gedachte: komen jullie nu maar naar Haarlem, dan kun je nog wat beschaving opdoen. Wat wonen betreft was het ook zo: Als ’t niet anders kon, ging je in de Haarlemmermeer wonen Achterstraat: ,,’n Rekenfout. Hoe langer je er over nadenkt, hoe belachelijker het wordt, ’t Is eigenlijk gek dat we dat zo gemakkelijk accepteren.” Hij geeft toe, dat de ruimtelijke ordening in de Haarlem mermeer aan die rekenfout is opgehangen. „In elk geval is het een les voor de toe komst om zulke geluidslijnen niet al te absoluut aan te houden.” Hoe frustrerend het vliegtuiglawaai ook voor de ruimtelijke ontwikkelingen in de polder is geweest (Achterstraat weet uit eigen ondervinding hoe hinderlijk dat la waai kan zijn, hij woonde zelf acht en een half jaar pal onder de bulderbaan), toch ontdekt hij er ook nog gunstige kanten aan: dankzij de geluidshinder blijft een deel van de Haarlemmermeer behouden voor agrarisch gebruik. De nieuwe gede puteerde vindt dat een heel positieve zaak. „Ik heb het gevoel dat te veel agrarisch gebied te gemakkelijk als potentiële bouw ruimte wordt gezien. Ik denk dat je niet straffeloos over een bepaalde grens heen kunt, als je het agrarisch karakter van de Haarlemmermeer wil handhaven.” En Achterstraat is daar ondanks het ruim tebeslag van de NORON een voorstan der van. gasin- aat bj. i S de r geel, 5250; s met '75, 5- 5 geel Austin acces blauw ij. nov. Simca <K400 2950; nruil 3 boven Drs. Achterstraat: „Ik heb dat van die tegenspeler nooit zo ervaren. En in ’t per soonlijk vlak heb ik alleen waardering voor Van der Knoop. Hij is een vriendelij ke, joviale man; we kunnen het goed met elkaar vinden. Als er al sprake was van tegenspeler, dan was ik dat meer van het college als totaal, vooral wanneer dat naar mijn mening te veel afging op de PPC (Provinciale Planologische Commissie). Ik heb begrip en waardering voor Van der Knoop. Hij zat nog maar ’n halfjaar in de commissie Ruimtelijke Ordening; toen werd hij al gedeputeerde met die porte feuille. Dat betekende, dat hij vooral in het begin dus zeer afhankelijk was van de PPD (Provinciale Planologische Dienst). Na verloop van tijd heeft hij daar meer greep op gekregen. Kon hij zich onafhan kelijker opstellen. Je zou kunnen zeggen, dat ik de tegenspeler was van de PPD.” i.L., bj. I. bord, il. 023- w iron J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9