Honkballers wonnen van Japan honkbalweek Avontuur bestaat nog.Proef’t. Stootslagen S Honkbalcijfers oro i Lilt. a AUGUSTUS 19 7 8 MAANDAG 21 13 sen *11 sportief door Jan van der Nat en Peter van den Boom 5 aar t :ts en klusie :he- in -f". HAARLEM. Nederland zorg de tijdens de tiende Haarlemse Honkbalweek voor een stunt van de eerste orde door het superieur geachte Japan, dat op de wereld ranglijst vlak achter wereldkam pioen Cuba als tweede moet wor den in geschat, elf innings naar een 2-1 nederlaag te spelen. Slechts weinigen zullen te voren dit resultaat, tegen de magnifieke Japanse ploeg, die tot dusver in de Honkbalweek zich veruit de sterk ste toonde en nog ongeslagen bleef, voor mogelijk hebben ge houden. Martin Ronnenbergh is het stralende middel punt van de Nederlandse zege op Japan. De Giants-pitcher speelde een formidabele wed strijd 20^25 1 HISTORISCHE ZEGE SPORTIEF 1 rot- Mtl (ADVERTENTIE) Zuid-Korea of Japan met Ml Ml, :m, Japan nam in de derde inning de leiding toen Mitsugu Kobayashi, de eerste man van de slaglijst, een honkslag kon plaat- - sen, waarna hij twee honken kon stelen. Hij werd binnen geslagen door een hoge opofferingsklap van Hino, die door een zeer goed op dreef zijnde Ben Richardson in het rechtsveld fraai werd uitgevangen: 0-1. Nederland kwam in de vierde slag- beurt gelijk. Paul Smit sloeg een honkslag. De grote man achter deze sensationale zege was pitcher Martin Ronnenbergh. ,Het eerste ging verloren. Boudewijn Maat sloeg wel, maar niet ver genoeg en Paul Smit sneuvelde in het zicht van de haven. De tweede maal was het raak. Jos Kervers, die als pinchhitter in plaats van Louis Jacobs was ingezet, produceerde een stootslag, die zover buiten het bereik van de Japanse infielders terecht kwam, dat Charles Urbanus kon scoren: 1-2. Hierna vierde de Nederlandse ploeg In de avondwedstrijd van zaterdag had Japan weinig moeite met het zwakke Australië. Het werd 8-0 voor de spelers uit het land van de rijzende zon. Opmerkelijk was eigenlijk alleen, dat de Japanners geen enkele keer kans zagen een homerun te slaan. Cuba tenslotte had gisteravond geen medelijden met de Australiërs, die met 10-3 aan de kant werden gezet. Het was een duel, dat zeer zeker het aankijken waard was. Australië trok zich van de reputatie van de Cubanen weinig aan en sloeg elf honkslagen, waaronder twee homeruns van John Hodges en Kevin Greatrex. Bij Cuba was Antonio Munoz, aan slag altijd zeer produktief, slecht op dreef. In vier beurten raakte hij de bal geen enkele maai. Fernando Sanchez daaren tegen sloeg een gemiddelde van 1.000 (4 uit 4). Cuba verloor zaterdag met 4-2 van Korea en liet zich daarmee de laatste kans op de eerste plaats in het toernooi ontglippen. De Cubanen namen wel de leiding door Fernando Sanchez in de derde inning via een honkslag en een fraaie klap van Alberto Martinez: 1-0. Een homerun van Pedro Rodriguez betekende in de vierde slagbeurt 2-0 voor Cuba. Zuid-Korea kwam in de zevende inning sterk terug middels een homerun van Bong Yen Kim, die ook Hio Jo Chang over de thuisplaat bracht. Ook Hae Chong Park sloeg de bal over het hek. Korea leidde met 3-2 en zou uiteindelijk met 4-2 zegevieren omdat in de laatste inning Young Seok Ku kon rondkomen. HAARLEM. De fraaie 2-1 overwinning van Nederland op Japan zorgde ervoor, dat de spanning, voor wat betreft de eindzege in de Tiende Haarlemse Honkbal week, nog niet is verdwenen. Wanneer Zuid-Korea namelijk kans ziet om mor genmiddag de Japanners te verslaan, dan gaan zijzelf met de eindzege strijken. Dat duel, dat om twee uur begint belooft dus bijzonder spannend te worden. feest. Martin Ronnenbergh ging op de schouders. De Japanners dropen met de staart tussen de benen af. De altijd zo beleefde Aziaten waren bijzonder teleur gesteld. Zelfs zo, dat zij de Nederlandse ploeg niet met de overwinning feliciteer- flen. Ook hun coaches konden zich er niet toe zetten om hun collega’s de hand te reiken. Hamilton Richardson had hier ove rigens geen problemen mee. Hij vierde met zijn ploeg het feestje mee. Richardson: „Ze zullen de pest in heb ben, dat ze verslagen zijn. Dat is hun probleem en niet het onze. Wij hebben vandaag bewezen, dat we veel sterker zijn dan wij eigenlijk zelf wel beseffen. Let wel: Na Zuid-Korea, dat op ongeveer de vijfde of zesde plaats van de wereldrang lijst staat, hebben wij nu ook het nog sterkere Japan geklopt. Dat is niet niks, dat is een prestatie die ik als „geweldig” zou willen betitelen”. Richardson was wat radicaler in zijn mening over de oorzaak van de vele wijd- ballenvan Ronnenbergh. Richardson: „Die Cubaanse scheidsrechter Davis is in mijn ogen niet best. Hij ziet de plaat aan elke kant een decimeter kleiner. Hij vertelde mij voor de wedstrijd, dat hij in Cuba al twintig jaar lang gemiddeld elke twee da gen een wedstrijd leidt. Wel, ik hoop, dat hij het in die twintig jaar niet zo slecht Gerard Voogd, de voorzitter van het organisatiecomité, is door, de KNBSB on derscheiden met de eremedaille in goud. Voogd kreeg die onderscheiding voor zijn verdiensten op internatonaal gebied. Op 2 maart van het volgend jaar zal het bestuur de bondsvergadering bovendien voorstel len Voogd tot erelid te benoemen. Er werden gisteren nog meer onder scheidingen uitgereikt. Aan Karei de Graaf, sinds 1961 lid van het organisatieco mité. Dit is zijn laatste „week”. Hij werd benoemd tot bondsridder. En aan NOS- verslaggever Theo Reitsma, die van de spelers een bal met handtekeningen kreeg voor zijn verdiensten in het nationale honkbal. Na gisteren voert Charles Urbanus nog steeds de lijst van beste slagmensen aan. De Nederlandse korte stop sloeg 11 uit 23 (0.478). Het homeruntotaal liep dit weekeinde op tot 41. De Cubanen Rodriguez en Mu noz voeren de lijst aan met ieder vijf. Het programma vanavond 20.00 uur Cu- ba-Nederland; morgen: 14.00 uur Japan- Korea en 20.00 uur Nederland-Australië. Waar gebeurd bij de kassa: een vóór dringende man werd door een agent ge vraagd achteraan te gaan staan. Man ver dwijnt, maar komt direkt weer terug met de mededeling: „Daar staat al iemand...” Dc fraaie Zuidkoreaansc namen lokken allerlei woordspelingen. Volgens een toe schouwer schijnt er ook al een Haarlem- se-Koreaan te zijn. De naam: Ke Nau Park... heeft gedaan, als hij nu hier in Haarlem deed.” Naast de vele positieve kanten die er aan het Nederlandse spel tegen Japan vielen te herkennen moet toch ook wor den gewezen op het feit, dat de Japanners liefst achtmaal een honk stalen. Catcher Paul Smit zag geen kans om de bal op tijd op het te stelen honk te krijgen. Toegege ven: de Japanners zijn zeer snelle honklo pers, maar acht gestolen honken is toch te veel. Misschien, dat Hans Augustinus de catcher van de landskampioen Kinheim over een betere arm beschikt dan Smit. Augustinus, moet deze week zijn eerste kans in het nationale team nog krijgen. Myers zou er goed aan doen om voor het wereldkampioenschap volgende week in Italië begint routinier Augustinus nog eens te testen. Resteren nog de negen maal vier wijd, die Martin Ronnenbergh te verwerken kreeg. Voor een winnende pitcher zeker niet weinig. Ronnenbergh: „Ik moest wel op de randen van de plaat gooien, waar door de bal vaak wijd werd gegeven. Ik moest er ondanks dat ook mee door blij ven gaan, want iedere zwakke bal over de plaat zou worden weggeramd”. Cuba: 001100000=2, Korea: 0 0 0 0 0 0 3 0 1=4. Werpers: Rogelio Garcia (8 2/3 inn) 104-8-0, Juan Oliva (1/3 inn) 1-0-0-0-0, Younh Ho Kwon (3 inn) 1-0-4-0, Chui Soon Park (6 inn) 5-1-0-1. Homeruns: Pedro Ro driquez, solo Cuba. Bong Yen Kim met één man en Hae Chong Park, solo, beiden Korea. Japan: 00000215X 8. Australië 0 0 0000000 0. Werpers: Yoshiyuki Manebe (4 inn) 3-1-1-1, Kinya Tohki (3 inn) 2-0-1-0. Yasuyuki Yamamoto (2 inn)4-0-0-0. Hij werd verder gebracht door Charles Urbanus en Boudewijn Maat kon hem met een mooie klap over de thuisplaat krijgen (1-1). In de vijfde inning kreeg Nederland nog een fraaie kans om te scoren, toen Wim Hageman zijn tweede honkslag van het toernooi produceerde, waarvan hij kennelijk zo schrok, dat hij zich even later van het eerste honk liet pikken. Daarna duurde het tot de elfde inning eer Neder land tot scoren kon komen. In de gelijkma kende slagbeurt, maakten de Japanners de eerste en enige veldfout van de wed strijd. Paul Smit sloeg richting korte stop Kawabe, die met een forse boog over zijn, toch echt niet kleine, eerste honkman Hi- Hij bleef koel tijdens de Japanse druk, al noest hij niet minder dan negen maal vier wijd toestaan. Slechts drie honksla gen kreeg Ronnenbergh te incasseren. Dit bewijst, dat de 21-jarige Amsterdammer in een bijzonder goede vorm verkeerde. En dan te bedenken dat Ronnenbergh zich enkele weken geleden niet meer beschik baar stelde voor het nationale team, om dat zijn vader in een conflict met de bond was gewikkeld en hij partij voor zijn vader koos. Gelukkig kon het conflict in der minne worden geschikt, waardoor werper Martin Ronnenbergh nu tegen de honkbalgigant Japan historie kon schrij ven. Marlboro Natuurlijk heeft Ronnenbergh het niet alleen gedaan. Uiteindelijk scoorde Neder land ook nog twee runs en daar had hij geen deel aan. Bovendien werd hij ditmaal door zijn veld op zeer goede wijze ge steund. De nationale formatie, die in de laatste wedstrijden bijzonder veel veldfou- ten maakte, speelde uitgerekend tegen Ja pan een foutloos duel. Ongetwijfeld zullen Je. Amerikaanse coach Ernie Myers en zijn assistent Hamilton Richèrdson, die overi gen* 1 dit maal weer als hoofdcoach fun geerde, pitcher Martin Ronnenbergh tot meest waardevolle speler van het Neder landse team uitroepen, omdat de werper van Giants Diemen als infielder ook nog een extra steentje aan de overwinning bij droeg. In de achtste inning ving Ron nenberg namelijk zelf een keihard gesla gen bal van de Japanner Kazuhisa Hino nagenoeg moeiteloos en verder was hij niet minder dan negen maal na zijn wer pen daadwerkelijk betrokken bij het uit gaan van een Japanner op het eerste honk. Brian Wonnacott (7 inn) 2-4-8-0, Robert Surplice (1 inn) 0 0 4 1. Nederland: 00010000001=2, Japan; 00100000000 1. Werpers: Martin Ronenbergh (11 inn) 2-9-3-0, Shigekazu Mori (4 inn) 4-0-5-0, Osamu Fukuma (6 inn) 5-34-1, Kinya Tohki (1/3 inn) 0-0-0-0. Australië. 000210000 3, Cuba: 0 3 0 2 01031=10. Werpers: Tony Miller (3 inn) 3-3-5-2, John Ramsden (6 inn) 4-1-9-2, Felix Pino (9 inn) 5-3-11-1. Homeruns: John Hod ges, solo, Kevin Greatrex, solo, beiden Australië. Fernando Sanchez, met één man, Cuba. De stand: Japan 7-11, Zuid-Korea 6-8, Cuba 7-7, Nederland 6-6- Australië 6-0 De „Koning van de Steal” in actie. Kobayashi is eerder op het derde honk, dan de bal in de handschoen van Arnold Smith. „Safe”. Het teken van de Cubaanse arbiter Ivan Davies - niet bepaald in topvorm - is duidelijk. Charles Urbanus scoort het winnende punt. Coach Hamilton Richardson is blij. romitsu Ochiai‘(l,93 m) heengooide. De Japanse werper Kinya Tohki, die net op de heuvel was gekomen, nadat eerder Japans sterkste werper Shigekazu Mori en na hem Osamu Fukuma in de problemen waren gekomen, moest hierna aan Charles Urba nus een honkslag toestaan. Toen Ben Ri chardson hierop vier wijd kreeg, waren de honken vol en was er nog geen enkele nul gevallen. Nederland had drie „match points” in handen. s Rk 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13