Provinciebestuur van Groningen in brief aan minister en don dit noq het \x/eer vl Dr. Platteel overleden Vrouw lijke cadetten Uitgebreide maatregelen om V-l te demonteren Kamer stelt vragen over tankauto’s Bijna zes miljoen auto’s in 2000 VAN DEK KEAAEH NAAK ROEMENIË VI Verontrusting over technische staat Fi Inhaalcampagne polio-inenting kost 2'A miljoen RIJ 1 Evacuatie honderden Rotterdammers Politiecommissaris ontheven uit functie DI 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS 2 2 DINSDAG (V; (Van onze redactie binnenland) Intt M WEERRAPPORTEN DEN HAAG. Eemshaven zal als aanlandingsplaats voor het Algerijns aardgas tien maal veiliger zijn dan in de Maasvlakte. Aldus het provinciebestuur van Groningen en het Havenschap Delfzijl in een reactie gisteren op wat zij de onware informatie noemen van het gemeentebestuur van Rotterdam en van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging over de bruikbaarheid van de Eemshaven als aan landingsplaats. o o o o o 2 o o o o o o Vening Meineszprijs Verdronken matroos Benoeming Rijdend personeel nodig Onderzoek Datum rijbewijs Tartaren willen terug Heffingen H2 giste is de de Dl naar zulle denk waai Sche te k zich wor< 'kek van Positie Steve Bikoplein Hoogwater 5 83 Kermis op Zondag verc mut Eemshaven is tien keer veiliger dan Rotterdam (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binneland) C f". (Van onze redactie binnenland) 27 0 (Van onze redactie binnenland) 20 29 0 beslissing nemen waar dat schip dan zal aanleggen. GS van Groningen en de commissaris van de koningin mr. E. Toxopeus hebben hun bezwaren tegen deze „onjuistheden” uiteengezet in een brief aan minister Tuin man van Verkeer en Waterstaat. Zo beweert het Rotterdamse gemeente bestuur, dat de Maasvlakte de veiligste plaats is voor aanlanding van vloeibaar aardgas. Dat echter de Eemshaven dat is, wordt door het Groningse provinciebe stuur volgehouden, ondanks het feit dat het risico van aanvaring en stranding bij gebruik van de Eemshaven groter is, van wege de langere vaarweg langs de Neder landse kust over een drukbevaren route. 22 22 23 25 22 20 21 24 22 24 17 28 27 26 29 24 29 26 21 28 25 22 33 29 25 36 28 29' 24 25 21 25 29 30 24 26 27 0 0 1 0 0 0.1 0 0 0 0.1 o 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o GRONINGEN (ANP). De commissa ris van politie in Groningen, de heer L. Wit, wordt ontheven van zijn functie bij de gemeentepolitie in Groningen. Hij zal met ingang van 1 september ter beschik king worden gesteld van de minister van Binnenlandse Zaken, die hem zal belasten met landelijk politiewerk. AMSTELVEEN. Aan entstoffen voor de inhaalcampagne in de vaccinatie tegen polio is tot nu toe 2,5 miljoen gulden uitgegeven. Dit blijkt uit stukken van de Ziekenfondsraad, die donderdag zal be slissen over het verzoek van staatssecre taris Veder-Smit (Volksgezondheid), de inhaalcampagne te financieren uit het Fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Met de inhaalcampagne is vrij kort na het uitbreken van de epidemie begonnen. De campagne was gericht op de ongeveer 450.000 Nederlanders van 26 jaar en jonger die nog niet, of onvolledig, tegen kinder verlamming waren ingeënt. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid zei gisteren desge vraagd, dat er nog geen schatting valt te maken van het aantal mensen dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid zich alsnog te laten vaccineren. Staatssecretaris Veder-Smit heeft giste ren laten weten, dat zij zeer binnenkort de Tweede Kamer een overzicht gaat geven van het tot dusver gevoerde beleid naar aanleiding van de polio-epidemie. Nader onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Leiden heeft volgens een woordvoerder van het ministerie overigens uitgewezen, dat de tienjarige jongen uit Noorden (ge meente Zevenhoven), die daar met verlam mingen is opgenomen, niet aan polio lijdt. Het totaal aantal gevallen van kinderver lamming is tot dusver 101. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden van der Doef en Castricum (beiden PvdA) zijn voornemens staatssecretaris mevr. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) vragen te stellen over de toestand van tankauto’s op Nederlandse wegen. Aanleiding hiervoor is het alarmerende onderzoek in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, waaruit blijkt dat 78 procent van de tankauto’s in de Bondsrepubliek ernstige gebreken vertoont. De bewindsman is het met het Kamerlid eens dat het grote aantal auto’s in het jaar 2000 het nodig maakt in de naaste toe komst te beginnen met een onderzoek naar de mogelijkheden tot verbetering van de ROTTERDAM. Meer dan 180 man van de Rotterdamse politie zullen don derdag in de wijk Hoogvliet aanwezig zijn om vier specialisten van de Explo- sieven Opruimingsdienst (EOD) in alle rust de demontage van een gisteren opgegraven V-l te kunnen laten uit voeren. Gistermiddag had men de bom zover uitgegraven dat definitief kwam vast te staan dat het om de zware vliegende bom ging die omwonenden op een dag in 1945 naar beneden had den zien storten. auto. Van Rossum denkt hierbij aan de grootte, het energieverbruik en de lucht vervuiling. De raming van het toekomstig aantal auto’s is gebaseerd op een analyse en prog nose van het rijbewijzenbezit in Neder land. Deze voorspelling wordt gebruikt bij het opstellen van het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Aan de hand hiervan wordt besloten tot een beleid ten aanzien van verkeei’ en vervoer op de lange ter mijn. Als verzadigingspunt wordt in dit schema een aantal van 5,77 miljoen auto’s geraamd. Volgens minister Tuijnman gebeurt het merendeel van het onderzoek naar ener gieverbruik en luchtvervuiling in het bui tenland. Dit hangt samen met het feit dat het onderzoek vooral door de auto-indus- trie zelf, of in haar opdracht, plaatsvindt. derdag getroffen heeft noemt hij dan ook niet overbodig. De Vening Meineszprijs 1976 die wordt uitgereikt aan jonge onderzoekers van een der aardwetenschappen, is toegekend aan dr. N. van Breemen uit Wageningen. De prijs is een geldsom van 10.000 gulden. Dr. Van Breemen studeerde af in de richting bodemkunde en bemestingleer. De rijkspolitie in Zeeland heeft gisteren uit de Westerschelde het lichaam opge haald van de 20-jarige Westduitse matroos R. Berlenbach. Hij viel een week geleden van boord van de tanker Haniel, toen hij met koffie op weg was van het achterschip naar de brug. Transvaalbuurt omgedoopt in Steve Bi- koplein. Met de naamsverandering heeft de gemeenteraad de nagedachtenis willen Oud-staatssecretaris Klein van Onder wijs en Wetenschappen is door de Hoge- Zowel de spoorwegen als de streekver- voersbedrijven en de gemeentelijke ver voersbedrijven hebben de komende jaren veel rijdend personeel nodig. Dit deelt minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) op Kamervragen mee. Bij de NS is plaats voor 340 machinisten en 220 con ducteurs, bij het streekvervoer kan men 800 chauffeurs gebruiken en bij het ge meentelijke vervoer 350. Staatssecretaris De Jong (Onderwijs) wil nagaan of er betere onderwijsmoge lijkheden zijn voor niet-leerplichtige an derstaligen. De bewindsman denkt daarbij aan gerichte cursussen of avondonder wijs. Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) is niet van plan te bevorderen, dat bij vernieuwing van het rijbewijs de da tum van het behalen van het eerste rijbe wijs wordt vermeld. Hij actwoordt dat op Kamervragen. Duizenden Tartaren hebben twee nietl; we petities ondertekend met een oproep aan het Kremlin hun het recht te geven terug te keren naar hun vaderland op de Krim. Bijna alle Tartaren zijn in 1944 naar Cantraal-Azië en Siberië getransporteerd omdat zij met de nazi-troepen zouden heb ben samengewerkt. De bedragen van de heffingen voor het tegengaan van de verontreiniging van op pervlaktewateren, zullen verder stijgen. De te verwachten stijging is voornamelijk een gevolg van de verdere uitbouw van de voorzieningen ter bestrijding van de wa terverontreiniging. onbew mist mist mist mist onbew. onbew mist mist mist zw. bew onbew onbew onbew. onbew mist onbew onbew h. bew onbew. zw bew 1. bew onbew geh. bew onbew onbew onbew onbew. h. bew. onbew zw. bew regen onbew. 1. bew onbew. 1. bew onbew mist h bew zw. bew. onbew h. bew. 15 17 18 17 12 22 15 10 20 19 14 11 13 17 20 De controle is uitgevoerd naar aanleiding van de ramp met de tankauto op een Spaanse camping in juli. De Kamerleden willen weten of de onderzoeksresultaten niet de vraag oproepen hoe de situatie is met Nederlandse tankauto’s en met Duitse, die aan het vervoer tussen de Bondsrepubliek en Nederland deelnemen. Van der Doef en Castricum zullen de staatssecretaris de vraag voorleggen of zij bereid is een zodanig onderzoek in te stellen, dat op korte termijn duidelijkheid ontstaat over de technische staat van de Nederlandse tankauto’s. In dit onderzoek zouden ook buiten landse tankauto’s moeten worden betrokken, aldus de Kamerleden. Het Tweede-Kamerlid Cornelissen (CDA) toonde zich gistermorgen eveneens veront rust. Met de regering in Bonn is contact opgenomen. Indien de zaak inderdaad zo alarmerend is als uit publikatieq blijkt, dan zal dit voor de CDA-fractie zeker aanleiding zijn de regering hierover te benaderen, zo liet de heer Cornelissen weten. De gemengde commissie, die tot taak heeft dit kade- rakkoord „in te vullen”, komt 18 september in Boe karest bijeen. Deze bijeen komst vormt, aldus de Roe meense ambassadeur, „een goede gelegenheid om na te gaan wat reeds tot stand is gekomen en om de doelstel lingen voor de komende pe riode vast te leggen. Ooi een v de Ar dat V ten ei vroeg De gen, de st< 1 rikan ook v len ja blijve Wa Na vakt: leide zaan uitge De gek o van wille ders De tuur Pd van onge slote hun Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tunis £3 13 11 10 11 11 14 13 11 13 13 10 19 17 15 16 12 14 14 12 12 11 14 18 19 Binnen een straal van 325 meter moet iedereen geëvacueeerd worden; onge veer 370 bewoners van drie flats in de omgeving zullen tijdelijk elders onder gebracht worden. Tot een afstand van 500 meter mag niemand vanaf acht uur ’s ochtends zijn huis verlaten. Deze huizen worden door patrouillerende agenten bewaakt. Alle ramen en deu ren moeten in verband met een eventu ele explosie, waarbij een hevige druk golf ontstaat, tegen elkaar worden opengezet. Komt Rotterdam met het argument, dat de positie van de stad als wereldhaven en distributiecentrum van energie geducht zou worden getroffen als de keus niet op de Maasvlakte zou vallen, Groningen stelt daar tegenover, dat de werkgelegenheid daar veel meer dan in Rotterdam zal profi teren van het vestigen van een overslagsta- tion. Groningen rekent op ongeveer 270 ar beidsplaatsen, maar, aldus de heer Toxo peus, voor ons is de werkgelegenheid niet eens het belangrijkste. Voor Groningen staat voorop, dat de stagnerende industrie ontwikkeling van het Eemshavengebied zou worden doorbroken. Het eerste schip met vloeibaar Algerijns aardgas is over ongeveer zes jaar te ver wachten. Het kabinet zal in het najaar de In Nederland werd in 1977 voor in totaal 1,7 miljoen onderzoek door TNO ver richt. Hiervoor verleende de overheid sub sidie. Het betrof, aldus Tuijnman, onderzoek naar verbetering van de LPG-apparatuur en vermindering van de uitstoot van scha delijke gassen bij kleine tweetaktmotoren van bromfietsen. Ook het energieverbruik van deze motoren wordt onderzocht. De overheid ondersteunt ook onderzoeken naar een schonere en zachtere dieselmotor en heeft een studie betaald voor de verdere Het projectiel, dat waarschijnlijk vanaf de door de Duitsers geïmprovi seerde lanceerbasis in Pernis is afge vuurd, boorde zich bijna 33 jaar gele den in de zachte veenbodem van een aan het toenmalige dorp Hoogvliet grenzend weiland. Ofschoon al die ja ren bekend was dat er een V-l in de bodem lag, heeft men niet eerder stap pen ondernomen om het onding te ver wijderen. Majoor W. Busscher van de EOD, die belast is met het onschadelijk maken van de bom, spreekt hier zijn bevreem ding over uit. Volgens hem weet de EOD pas sinds vorig jaar van het be staan van de V-l af. Vanaf dat moment zijn dan ook het onderzoek en de voor bereidende werkzaamheden gestart. „Het wordt geen makkelijk karwei, te meer daar de bom met de neus, waarin zich de drie ontstekingen van dit type bevinden, naar beneden steekt”, aldus de majoor Busscher. De staart met de aandrijving van de bom kwam men met graven op anderhalve meter diepte tegen. De neus van het zeven meter lange apparaat ligt op 2,5 meter diepte. Omdat de V-l zo kort na zijn start reeds neergestort is, bevatte het nog bijna alle brandstof. Meer dan 400 liter uiterst brandbare kerosine heeft men via een gat in de tank laten wegvloeien en vervolgens overgepompt in vaten. Alleen dit karwei heeft al het nodige gevaar opgeleverd, aldus majoor Bus scher. Volgens de majoor kan het pro jectiel als het geactiveerd wordt tot op ruim een kilometer afstand ernstige schade aanbrengen. De voorzorgs maatregelen die de gemeente voor don- DEN HAAG. Bijna zes miljoen auto’s zullen in het jaar 2000 gebruik maken van de Nederlandse wegen. Dat is twee mil joen meer dan het aantal dat momenteel in ons land rondrijdt. Tot deze raming komt minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) in antwoord op schriftelijke vra gen van het SGP-Kamerlid ir. Van Ros sum. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld dour het KNMI: Rustig zomerweer met af en toe wolkenvelden Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimumtemperatu ren: omstreeks 12 graden. Maximumtemperatu ren: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent Weer in binnen- en buitenland Dit is gisteravond in de Groninger ge meenteraad bekend gemaakt door de bur gemeester, de heer H. G. Buiter. Het ontslag van de heer Wit als commis saris is een gevolg van een onderzoek dat werd ingesteld, naar aanleiding van uitla tingen van anti-semitische aard, die de Groningse commissaris van politie zou hebben gedaan. Op basis van het onderzoek kan volgens burgemeester Buiter worden aangenomen dat de heer Wit van september tot novem ber 1977 inderdaad enkele uitdrukkingen van anti-semitische strekking heeft ge bruikt. Zij waren gericht aan het adres van individuele personen. De burgemeester achtte het gebruik van deze uitlatingen onaanvaardbaar en zei dat deze een verdere samenwerking tussen Wit en hem in de weg stonden. HILVERSUM. Na een langdurige ziekte is dr. P. J. Platteel, destijds de laatste gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en van 1968 tot 1976 bur gemeester van Hilversum, overleden. Hij is vandaag, overeenkomstig zijn wens, in alle stilte begraven. Burgemeester Polak van Amsterdam i heeft gisteren het Pretoriusplein in de pau] ter c zette eren van een van de leiders van het verzet lijkt tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afri- der ka. Biko stierf vorig jaar in gevangen- het schap, na door de Zuidaf rikaanse politie te zijn mishandeld. Dit erfeli ren inter heids men lijkhi In der c vele genei drinÉ de D mens heid den” Hij meer die ii borei In gebo de gs re s( schaf ten. zzw z verand. zzw verand zzw zw z zw z wzw n windst ozo nno wzw ono windst. wzw verand. nw zzw nnw ozo zzw no windst n windst. z nnw z n o n zzo z wzw n n n In Breda zijn gistermorgen de eerste vrouwelijke cadetten een officiersop leiding begonnen aan de 'Koninklijke Militaire Academie. V.l.n.r.: Christina Beumer, Cobie van Soeren en Hanneke Kools (de laatste twee zijn MILVA’S) bij de fourier gistermorgen. Het is voor de eerste maal in het 150- jarig bestaan van de KMA in Breda, dat vrouwelijke cadetten zijn toegela ten op de opleiding voor beroepsoffi cier. meense en Nederlandse mi nisteries van Buitenlandse Zaken, „een ontmoeting die reeds tot de tradities behoort”, aldus de Roe meense ambassadeur. Volgens Rotterdam zou de aanlooproute van de Eemshaven alleen bevaarbaar zijn bij hoogwater, maar, zegt Groningen, ge zien de diepte en de breedte van het toe komstige vaarwater is het te allen tijde bevaarbaar voor aardgastankers van 125.000 kubieke meter. In het touwtrekken om de toekomstige aanlandingsplaats, legt Rotterdam de na druk op de gevaren, die het eiland Borkum loopt door het langsvaren van gigantische gastankers. Groningen verwijst naar een onderzoek van TNO, waaruit blijkt dat de risico’s voor Borkum tien maal zo klein zijn als die voor Hoek van Holland. Volgens berekeningen van een interde partementale commissie vertoont het risi co voor beide havens echter geen verschil van betekenis. Ook buiten het afgezette gebied wordt iedereen geadviseerd de ramen van de huizen te openen en zoveel mo gelijk binnenshuis te blijven. Een loei ende sirene zal aangeven op welk tijd stip de operatie is geslaagd. Nederland en Roemenië hebben, enige tijd geleden, een akkoord over economi sche, industriële en techni sche samenwerking geslo ten, dat het kader biedt voor nauwere samenwer king tussen Roemeense staatsbedrijven en Neder landse particuliere onder nemingen. - XS Kermis op zondag behoeft niet in strijd te zijn met de zondagswet. Dat vindt de p Raad van State, nadat onder meer de Raad der Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) in Emmeloord tegen een besluit van de bur- 1 gemeester van Noordoostpolder in beroep H. was gegaan. De burgemeester had name lijk toestemming gegeven voor het houden - - van kermis op zondag. king WOENSDAG 23 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.36 uur onder 20 48 uur Maan op 23.13 uur onder 12.46 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 03.46 uur en 15.59 uur Hoogwater 07.49 uur en 20.15 uur DEN HAAG (ANP). De minister van Buiten landse Zaken, dr. C. A. van der Klaauw, zal komende lente een bezoek brengen aan Boekarest. Dit heeft de Roemeense ambassa deur in Den Haag, dr. Trai an Pop, gisteren meege deeld. Roemenië is het eer ste Oostblokland dat de minister bezoekt. De afge- lopen jaren behoorden Roemenië en Joego-Slavië in het algemeen tot de eer ste Oosteuropese landen die Van der Klaauws voor gangers bezochten. De laatste jaren zijn de betrekkingen tussen Ne derland en Roemenië, dat in het Oostblok een onaf hankelijke politiek volgt en niet deelnam aan de inva sie van Warschau Pactdan- den in Tsjecho-Slowakije, sterk verbeterd. Roemenië is het eerste Oosteuropese land dat ontwikkeling van de Stirling motor, die door Philips ontwikkeld is. Minister Tuijnman overweegt echter geen intensivering van het onderzoek vooral vanwege de relatief beperkte moge lijkheden in ons land hiertoe door het ontbreken van een eigen omvangrijke mo tor- en auto-industrie. Vanwege de hoge kosten gelooft hij dat onderzoeken door de vervoersector zelf, met name om te komen tot een zuiniger brandstofverbruik van bedrijfsvoertuigen, nauwelijks haalbaar zijn. De verbetering van de auto wordt door hem niet gezien als een taak van de oliemaatschappijen. door een Nederlandse pre mier werd bezocht - Piet de Jong - en, het enige dat koningin Juliana heeft ont vangen. President Nicolae Ceaucescu heeft, ten tijde van het premierschap van mr. Biesheuvel, als enige president van een Oost blokland een bezoek aan Nederland gebracht. De Roemeense ambassa deur spreekt over „een po sitieve ontwikkeling van de Nederlands-Roemeense be trekkingen op alle terrei nen”. Deze herfst zullen de minister van Financiën Frans Andriessen, leden van de Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken, en delegaties van de partijbesturen van CDA en PPR bezoeken aan Boeka rest brengen. In de tweede helft van september zullen in Den Haag gesprekken plaats vinden tussen vertegen woordigers van de Roe- c IJ., dA TT V TAATAZA VAA. schoolraad van de Technische Hogeschool L in Twente, benoemd tot lid van een ver; kenningscommissie, die zich met de lange; I termijnontwikkeling van de hogeschool jü. gaat bezighouden. s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2