GOUD VOOR AMATEURS IN PLOEGENTIJDRIT OP DE WEG Zoetemelk stelt Zilveren plak voor Keetie van Oosten-Hage beslissing uit sportpuntiq Keijzer succesvol Licentie voor Ger Lagendijk p 99 99 Cl Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruik’m dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet, y □ureai -.rst i r pttpost f 4® t lof 1 \X/K wielrennen n 15 SPORT AUGUSTUS DONDERDAG 2 4 V en?" e: vest. k voor: Gebruik'm goed. >nelle >as- I Moraal lis en. mt nis (Van onze speciale verslaggever) BRAUWEILER. Alsof hij zojuist zelf tot we reldkampioen was gekroond, zo uitbundig gedroeg Rini Wagtmans zich aan de eindstreep in Brauwei ler. De gebalde vuist telkenmale in triomf omhoog stekend begaf de wegcoach zich bijna in trance naar de vier coureurs, die zoeven de ploegentijdrit over 98,2 km hadden voltooid in de ongelooflijk snelle tijd van 1.59.51. De op één na beste tijd ooit bij een wereldkampioenschap gereden (de broers Petter son reden in 1968 de 100 km in 1.49,65), betekende niet alleen het vorstelijke gemiddelde van 49,2 km per uur, maar zou bij nader inzien tevens goed zijn voor de wereldtitel. Een beter WK-debuut voor een bondscoach is niet denkbaar. Motivatie te 9 door Peter Heerkens I I r-l 107? I Ik heb verkeerd gegokt M8? (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) BRAUWEILER. In de korte tijd dat sndediensW] imgeving vaj BRAUWEILER. In de korte tijd dat Beate Habetz koerst, heeft ze in de kleine wereld van het dameswielrennen een flin ke reputatie verworven als sprintspecia- liste. Haar spurtsnelheid was afgelopen jaren al vele malen goed voor een over winning, zodat haar tegenstandsters in het wereldkampioenschap wisten wat hun te doen stond. De venijnige demarra- De Nederlander Bert Klop heeft het laatste onderdeel van het wereldkampi oenschap militaire vijfkamp in Neustadt (Oostenrijk) een cross over 8 kilometer op zijn naam gebracht. ges waarmee de dames hadden kunnen proberen haar zodanig te verrassen dat ze uit de eerste rij van kanshebsters ver dween voor de finale begon, bleven echter uit en zo kon de pas 17-jarige blonde Westduitse vanuit de meest ideale positie met gemak de wereldtitel pakken. Keetie van Oosten-Hage over het uitblij ven van ontsnappingspogingen waartoe de Nederlandse ploeg, die bedrijvig reed, in staat moest worden geacht: „Toen er een paar keer gedemarreerd was, bleek dat Hugo Simon maakte overigens voor het forse aantal van 6000 toeschouwers (de eerste dag is traditiegetrouw gratis) met Gladstone de beste indruk. De kleine Oos tenrijker, die enige weken geleden in Gees- teren de grote prijs van Twente won, bleef in de barrage van de eerste kwalificatie wedstrijd foutloos in 47,3 seconden. Van de 46 deelnemers hadden er zich slechts acht geplaatst voor de verlenging. Veel paarden weigerden dienst in het zicht van de sloot, terwijl ook de wal, de driesprong en de achtste hindernis, (een wel erg los hangend hek) voor de nodige problemen zorgden. Zo liep Europees kampioen Jo- Het tweede onderdeel, een springwed- strijd „speel uw spel” waarbij ruiter en paard binnen 60 seconden op de hindernis sen zoveel mogelijk punten moeten zien te verzamelen werd gewonnen door de Ame rikaan Conrad Homfeld op Pueblo. Johan Heins was op de derde plaats de beste Nederlander. niemand het risico durfde nemen om te wachten tot Beate Habetz er zelf achter aan ging. Er waren er altijd wel een paar uit andere ploegen die meteen reageerden. Zodoende hoefde Habetz zich weinig zor gen te maken. Ik heb me toen verder niet ingespannen, omdat ik wilde gokken op de eindsprint. Mijn kansen lagen daarbij na tuurlijk niet erg gunstig, maar toch durfde ik het er best op te wagen. Ik kwam nog maar één keer, tijdens een criterium in Brabant, in een eindsprint - rechtstreeks tegen haar uit en hoewel ik toen verloor, zag ik tegen deze finale niet op. Je weet nooit, dacht ik”. Aan het einde van een door gebrek aan goede ontsnappingspogingen uitermate saaie koers, kreeg Keetie van Oosten-Hage al gauw duidelijkheid in haar gokpoging. Vanuit haar wiel demarreerde Beate Ha betz zó sterk weg dat ze in de kortste keren een beslissende voorsprong nam Achter Keetie van Oosten-Hage miste Minnie Brinkhoff op het nippertje de bronzen medaille. Ze verspeelde die aan de Italiaanse Emanuella Lorenzo, die met haar manoeuvre om vooraan te komen Minnie Brinkhoff in moeilijkheden bracht. „Ze reed me zowat het hek in”, huilde de Nederlandse die op de vierde plaats ein digde. De meest actieve wielrenster van de en legde Wagtmans vooral sterk de nadruk op de discipline. Bart van Est daarover: „Onder Middelink was het heus niet zo, dat wij buitensporige dingen deden, maar van een werkelijke ploegdisci- pline was geen sprake. Het deed allemaal wat geforceerd aan. Middelink koos bovendien de slechtste momenten uit om kritiek op een renner te leveren. Zoals pal na de finish. En dan komen er automatisch spanningen. Voor een topsporter is het een absolute noodzaak vertrouwen in je coach te hebben. Wagtmans ziet in een koers ook zaken die Middelink nooit zag. Zijn schat aan ervaring die hij als coureur heeft opgedaan, is verschrikkelijk belangrijk. Zonder Wagtmans zou Theo de Rooy bijvoorbeeld ook nooit Rijnland-Pfalz hebben gewonnen.” De begeleiding van de tijdritploeg liet Wagtmans echter groten succesje te melden. Annemarie Keijzer won met Amon de eerste proef om de Prix Saint Georges. De Zaanse bleef met een totaal van 1375 punten de Westduitse amazone Ruth Klimke met Privatier elf punten voor. Vier van de vijf juryleden plaatsten Annemarie Keijzer als eerste. Alleen de Zwitser Sarasin vond de vierde positie voor haar hoog genoeg. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse equipe, in Aken zo triomfantelijk winnaar van het zilver, zaterdag in de landenwed- strijd vleugellam zal zijn. Rond de top drie, Johan Heins, Anton Ebben en Henk Noo- ren bestaan momenteel geen problemen. Het gaat om de bezetting van de vierde plaats. Dick Wieken kon slechts tot en met Aken over het paard Sil beschikken. Zijn baas Leon Melchior van stal Zangersheide had dat zo bepaald. Voor zaterdag wilde Ben Arts, chef d’équipe van de Nederland se ploeg, een keuze maken uit Wieken met Graniet en Arno Neessen met Livius. In het voornaamste springconcours van de openingsdag, de eerste kwalificatiewed strijd voor de grote prijs, waren beide combinaties bijzonder zwak op dreef. Wie ken ging enkele malen achtereen in de fout en beëindigde zijn parkoers vroegtijdig, Neessen maakte er een soort cowboyrit van, kwam op de driesprong ten val en liep maar liefst 26,5 strafpunten op. Er zullen zaterdag overigens acht equipes aan de start verschijnen: West-Duitsland. België, Polen, Nederland, Groot-Brittannië, Ier land, Canada en de Verenigde Staten. De verschillende doorkomsttijden vertoonden ook een opmer kelijke regelmaat, hetgeen niet op de laatste plaats te danken was aan het collectieve verzet (53x14) waarmee gereden werd. „Maar het waren ook wel degelijk de kleine dingen die tot dit succes hebben bijgedragen”, concludeerde Rini Wagtmans, die twaalf jaar geleden in Keulen al eens zilver behaalde als lid van de tijdritploeg. „De jongens hebben zelf gevraagd om de aërody namische pakken en helmen, die we een dag voor de wedstrijd nog voor ze hebben gekocht. Kun je daarmee het zelfvertrouwen van een renner opvoeren, dan mag zoiets geen punt van discus sie zijn.” Het resultaat was er dan ook naar. Gisteren had Zoetemelk een gesprek met de leiding van zijn huidige, Franse, ploeg. Na afloop daarvan vertelde hij, dat hem goede voorstellen waren gedaan, die financieel niets afwijken van hetgeen Pe ter Post hem in het vooruitzicht heeft gesteld. Dat maakt voor de man die on langs voor de vierde keer de tweede plaats in de ronde van Frankrijk behaalde de beslissing erg moeilijk. Daarom heeft hij nog enkele dagen bedenktijd gevraagd om nog eens goed af te wegen of hij bij Caput blijft of naar Post komt. Tijdens de training voor zijn aanval op het werelduurrecord achter motoren op overdekte banen, die gepland is voor 4 september, is Fred Rompelberg gisteren in het sportpaleis van Antwerpen na een klapband ten val gekomen. Bij een snel heid van tegen de 80 kilometer per uur sprong zijn voorband aan flarden. Rom pelberg werd naar het ziekenhuis ge bracht. Daar werd vastgesteld dat de scha de beperkt was gebleven en dat de renner niets had gebroken. Wel moet bekeken worden of de aanval op het werelduurre cord door de kneuzingen en schaafwonden die hij opliep nog wel kan doorgaan. De Franse wielrenner Jean-Jacques Fussien is woensdag in een ziekenhuis in Orleans overleden aan de gevolgen van de verwondingen die hij maandag had opge lopen tijdens een ongeluk. Hij reed toen tijdens een trainingsrit in Fontainebleau achter op een caravan. Het duurde lange tijd voor Fussien kon worden geïdentifi ceerd, omdat hij geen papieren bij zich had. Gezien de ernst van zijn verwondin gen werd in Fontainebleau besloten hem over te vliegen naar Orleans. De 26-jarige Fussien reed dit jaar als kopman bij de Franse Fiat-ploeg. ROTTERDAM (ANP). In Rotterdam is woensdag het 31e CHIO begonnen met een springconcours om de prijs van de Rotterdamsche Jockeyclub, volgens tabel a, over een lengte van 583 meter met twaalf hindernissen en vijftien sprongen, waarvoor een maximale tijd stond van 100 seconden. De maximale hoogte van de hindernissen bedroeg 1.40 meter. Het eer ste onderdeel werd gewonnen door de Ier Con Power met Castle Park voor de Bra ziliaan Nelson Pessoa met Chopin. han Heins met Pandur bij het hek vier strafpunten op. Hierdoor miste hij de bar rage en werd slechts elfde. De beste Neder lander was Anton Ebben, die met Jumbo Design tweemaal bijzonder rustig en stijl vol rondging en alle hindernissen heel hield (vijfde). Eerder veroverde Heins met Seven Val leys de derde prijs in het springconcours „speel uw spel”. Hij vergaarde in één mi nuut 950 punten, 60 minder dan de Ameri kaanse winnaar Conrad Homfeld met Pu eblo. Het eerste onderdeel, het springcon cours om de prijs van de Rotterdamsche Jockeyclub, leverde een overwinning op voor de Ierse legerkapitein Con Power met Castle Park. Henk Nooren eindigde met Upstream als negende. Wereldkampioen Gerd Wiltfang was in Rotterdam de grote afwezige. Hij had zich wel aangemeld, maar verscheen (nog) niet. De organisatie meldde dat de Westduitser door autopech was vertraagd. Uit de dressuurrhig, als altijd omgeven door serene stilte, viel een Nederlands GERMIGNY-L’EVEQUE (ANP). Joop Zoetemelk heeft zijn beslissing voor welke ploeg hij volgend jaar gaat rijden met enkele dagen uitgesteld tot zondag, de dag van het wereldkampioen schap op de weg op de Nürnburgring in West-Duitsland. I I. hebben in dl (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het bestuur van de UEFA reageerde deze week in gunstige zin op het verzoek van Ger Lagendijk, secretaris van de VVCS, op een makelaarslicentie. Tenzij er vóór 30 september schriftelijk be zwaren bij de UEFA zijn binnen ge komen, wordt de naam van Lagen dijk door de Europese voetbalorgani- satie op de officiële makelaarslijst bijgeschreven. Het is de bedoeling van Lagendijk (36) dat de netto revenuen niet ten eigen bate worden aangewend maar ten goede zullen komen van de Stich ting Arbeidszaken. Eerder heeft de UEFA een soortgelijk verzoek van Inter Footballs Ruud Bonewit afge wezen. De laatste officiële voetbal- makelaar in Nederland was wijlen Friedrich Donenfeld. i deels over aan Jan Gisbers, die in overleg met hem voor de vijf tijdrijders (inclusief reserve Egbert Koersen) een wedstrijdpro- gramma samenstelde dat volledig was gericht op de ploegentij drit van Brauweiler. „Daar moest de explosie komen”, aldus Gisbers. „Daar heb ik ook steeds weer op gehamerd. Iedereen moest als een vaatdoek over de streep komen Maar de manier waarop die vijf de laatste twee maanden hebben geleefd, is geen jaar vol te houden.” Ter ondersteuning van dat ene. Grote Belang werden ook de individuele wedstrijden van de betrokken coureurs gekortwiekt. „Ik heb er verschillende criteria voor moeten laten lopen”, bekende Bert Oosterbosch. „Dat heeft me flink wat geld gekost, maar daar heb ik nooit een punt van gemaakt. Die trui vond ik belangrijker dan het geld.” In het contract dat Oosterbosch onlangs afsloot met ploeglei der Romain Deloof van een Belgische profploeg (Zeepcentrale) liet hij echter wel een clausule opnemen, dat zijn contract bij een eventuele wereldtitel alsnog zou worden herzien. „Op die ma nier”, aldus Oosterbosch, „vang ik het geld dus toch weer terug.” Bert Oosterbosch gold in deze tijdrit samen met Jan van Houwelingen. de enige niet-Brabander in het gezelschap niet alleen als de grote gangmaker, maar zijn recente overwinning op de Rus Pikkuuz vormde bovendien een niet geringe stimulans. „Doordat Bert in de Ronde van het Zwarte Woud Pikkuuz in een tijdrit met vier minuten verschil versloeg, gaf dat de hele ploeg een geweldige moraal”, signaleerde Bart van Est. „Een voordeel was bovendien dat de ploeg al vroeg bekend was, zodat we voor onze plaats niet in de zenuwen behoefden te zitten.” Bewust koos het kwartet ook voor een snel vertrek. De drie minuten daarvoor vertrokken Noren golden daarbij als mikpunt voor de Nederlanders, die tussen de 50e en 75e kilometer werden achterhaald. Bovendien bestond er bij de vier Oranje-rijders enige vrees voor de Westduitsers, van wie Bart van Est verwacht te dat zij als razenden zouden vertrekken, „om zodoende te proberen ons in te lopen.” Die vrees bleek volstrekt ongegrond. Evenals dat gold voor de tbch min of meer tevoren ingecalculeer de triomf van de Russen, die de eerste 25 km weliswaar nog het snelst overbrugden, maar vervolgens steeds meer op het Oranje- kwartet verloren. 31 93 04: i Uitslag wereldkampioenschap op de weg Da mes: 1. Beate Habetz (Wdl) 70 km en 500 m. in 1.45.02, 2. Keetie van Oosten-Hage (Ned), 3. Ema nuella Lorenzo (Ita), 4. Minnie Brinkhoff (Ned), 5. Ritva Nykkanen (Zwe), 6. Frieda Maes (Bel), 7. Rossella Galdiati (Ita), 8. Calina Zareva (Sov), 9. Beth Heiden (Vst), Bella van der Spiegel-Hage (Ned), 11. Brenda Atkinson (Gbr), 12. Morena Tartagni (Ita), 13. Connie Carpenter (Vst), 14. Josiane Bost (Fra), 15. Luigina Bissoli (Ita), 28. Anne Riemersma (Ned). 31. Petra de Bruin (Ned), 40. Truus van der Plaat (Ned), allen z.t. se heeft in dl direct starter ran Haarlem d vele andtfi i Toch moest het viertal Bert Oosterbosch, Jan van Houwelin gen, Bart van Est en Guus Bierings nog bijna een half uur wachten alvorens de wurgende onzekerheid van hen afgleed. In een achterkamer op een paar honderd meter van de eindstreep 1 steeg plots een oorverdovend gejuich op toen het kwartet tijdrij ders via het openstaande venster de tijd van de Russen vernam. Rini Wagtmans brak op dat moment zijn verklaring voor het overweldigende succes spontaan af om zich vervolgens in de armen van de coureurs te storten. Als enige van de 27 landen was het Oranje-viertal onder de twee uur gebleven; het verschil met de gedesillusioneerde Russen bedroeg maar liefst 1 minuut en negen seconden en met de Zwitsers 1.38 minuut. Speurend naar het formidabele optreden van de tijdritploeg, op welk gebied de Nederlanders een voortreffelijke reputatie hebben opgebouwd (Olympisch kampioen in 1964 en ’68, zilver bij de WK van 1971 en brons bij de Spelen van München) maar daarop de laatste jaren danig aan prestige hebben verloren, noemde Wagtmans het gouden succes van Brauweiler allereerst de triomf van de eendracht en de discipline. „Ik heb altijd beweerd", sprak de opvolger van Joop Middelink, „dat Neder land de beste renners ter wereld heeft, maar dat het de jonge garde ontbreekt aan discipline. Maar niemand wilde mij toen geloven.” Net zomin als de buitenwacht erg veel waarde toekende aan zijn optimistische prognose dat een plaats op het erepodium wel degelijk binnen de mogelijkheden lag. Die prognose was niet alleen gebaseerd op de indrukwekkende overwinningenlijst van de laatste twee maanden, waarin de tijdritploeg alles won waar ze aan de start verschenen, maar vooral op de grote bereidheid van de renners om zich volledig voor de ploeg in te zetten. „Wil je tot succes komen”, erkende Herman Krott grif, „dan moet je vier renners hebben die zich tot op de draad leeg kunnen rijden.” En daaraan ontbrak het de laatste jaren bijna volledig. „We ns ziekenhui tijd beschik raaien Voor het Zuidstrand van Zandvoort worden van vrijdag 25 tot en met zondag 27 augustus voor de tweede achtereenvol gende keer de Europese kampioenschap pen Prindle catamarans gehouden. hadden”, meende Jan van Erp, de sponsor van drie van de vier leden van het gouden tijdritkwartet, „ook twee of drie jaar geleden best wereldkampioen kunnen worden. Maar de laatste jaren werd de ploegentijdrit steeds, verknald door renners die er nauwelijks interesse voor hadden en voor zo’n ploegentijdrit ook niet te motiveren waren.” Bij zijn aanstelling tot toekomstige opvolger van Middelink, die een paar maanden geleden alle banden met de KNWU plots verbrak, belegde Wagtmans een vergadering met de BV AS (Belangenvereniging van Amateur Sponsors), waarin hij voor samenwerking en medewerking pleitte. Daarop ontstond een selectie van veertien renners, met daarbij vijf tijdrijders. Vanaf dat moment werd een gericht programma samengesteld KNWU-ploeg was Anne Riemersma ge weest. Ze ondernam een paar keer ont snappingspogingen, maar die reikten nooit erg ver. „Het parcours was te licht om behoorlijk weg te kunnen komen”, oordeelde de Friezin. Dat gebeurde op ongeveer 500 meter van haar ouderlijke woning in het gehucht Brauweiler, waar de vreugde zich ontlaad de in emotionele taferelen. De dorpelingen vierden vol overgave het grote feest rond Beate Habetz, hun krantenbezorgster, die elke ochtend rond half vijf haar ronde doet. Twee jaar geleden breidde ze haar plaatselijke bekendheid uit door met veel succes te gaan wielrennen. Ze behaalde dit seizoen alle Duitse titels en miste slechts op het nippertje een medaille bij het we reldkampioenschap sprint in München. In een pelotonnetje van vijftig wielren- sters, dat op een kaal parcours rond Brau weiler elkaar het wegkampioenschap be twistte, bleek de schrik voor Beate Habetz er goed in te zitten. „Vanaf de start”, aldus de als 29e gefinishte Anne Riemersma, „kon je merken dat iedereen angst had voor haar”. De vraag waarom er dan geen actie was gevoerd, die de snelle Duitse op achterstand had kunnen zetten, concen treerde zich vooral op Keetie van Oosten- Hage. De Zeeuwse eindigde met duidelijk verschil als tweede, wat Keetie haar zeven tiende wereldkampioenschapsmedaille opleverde: negen op de baan, acht op de weg. Arno Steffenhagen, die vroeger voor Ajax uitkwam, heeft een contract tot het einde van het jaar getekend bij de tweede divisieclub St. Pauli. Aan het einde van het jaar vertrekt Steffenhagen naar de VS waar hij voor Chicago Stings gaat spelen. Tom Okker is in de tweede ronde van het internationale tennistoernooi in Brookline (vs) in de tweede ronde van het herenenkelspel uitgeschakeld door de Pool Wojtek Fibak. De setstanden waren 3-6, 6-1 en 6-3. Gerrit Möhlman heeft gisteravond een amateurkoers in Apeldoorn gewonnen. - - Gerrit Pronk zegevierde in de ronde van de Lier. De Nederlandse ploeg op weg naar het goud tijdens de ploegentijdrit voor amateurs op de weg. V.l.n.r. Augustinus Bierings. Bert Oosterbosch, Bart van Est en Jan van Houwelingen. d- Keetie van Oosten-Hage won gisteren een zilveren medaille door haar tweede plaats tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen voor dames. Rechts de Duitse Beate Habetz, die het goud veroverde. Triomf van eendracht en discipline sj ij j

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15