TANKS TEGEN BETOGERS IN ABADAN Saoedi-Arabië houdt vast aan US-dollar Salisbury Te veel kwik in bloed eskimo’s aangekondigd Israel valt uiteen Chauffeurs in Spanje beboet Kenyatta opgebaard 1 Protest Moskou Zes doden bij acties in Oliemiljonair wil top Carter- Brezjnjev Verkiezingen in Pakistan Kamervragen over rol in VN Regeringspartij in tegen verdrag China-Japan II Giscard sprak met Afrikaanse leiders WW Beroemde baby In bondsrepubliek nog 3618 gevallen van nazi-misdaden Democratische Vernieuwingsbeweging donderdag r ONTLEDING MULTATULI TAALKUNDIG REDEKUNDIG BETEKENIS Geheime ontmoeting tijdens vakantie PIMM 2 3 0? 9 AUGUSTU* BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) lisme w I kaas lijven mt mr. ssen of led een als hut sel de dt hij in edreigd 'zoek t vrij lissen lijntoe- lardere et Tsje- )e drie nisstraf loren ijzing nook motel inatie Ml - plaats te zoge- Het is t in op- evoerd. en mee erk vol- TEHERAN. In Iran duren de ongeregeldheden voort. In Abadan werden gisteren tanks gebruikt tegen duizenden betogers die een spoor van vernielingen trokken door de stad, uit protest tegen het feit, dat naar hun mening weinig doeltreffend is opgetreden bij de bioscoop brand van zaterdag. i trijfël Ongeregeldheden in Iran duren voort (Van onze redactie buitenland) aas bij: 'ier kilo op de derhalf Ruiter hreven. ike van vberne, e vlees- lanker- de stof gerings- nd ver- n bij de >ses ge- de Sov- >eberov wegens ier, een maand lat was cenhuis Tleden. vergif- Maandagnacht werd een guerrillastrij der door een agent doodgeschoten toen hij in een winkelcentrum een handgranaat wilde gooien. Volgens de politie had de man een ak-47-geweer bij zich, waarmee, zo zouden proeven hebben aangetoond, op 27 juni twee Westduitse missionarissen zijn gedood. De vluchtende guerrillastrijder overviel, aldus de politieautoriteiten, daarop een taxichauffeur die hij van zijn geld beroof de en wiens auto hij in brand stak. Daarna zou de man een passerende bus onder vuur hebben genomen en ook een auto hebben beschoten, waarbij chauffeur en passagier werden gedood. Daarna wist de man definitief te ontkomen. In de Rhodesische hoofstad is gisteren een nationalistische guerrillastrijder ter dood veroordeeld. De man had bekend 18 zwarte Rhodesiërs te hebben gedood. In de hoofdstad Teheran werd gister nacht de groentemarkt in brand gestoken. Honderdzestig winkels gingen in vlammen op. Gisterochtend werden nieuwe aanslagen gemeld. In de industriestad Tabriz, in het noordwesten van het land, werden door een explosie met daaropvolgend brand in drie bedrijfsgebouwen een persoon ge dood en drie mensen gewond. In andere steden werden in bedrijven waar alcoholi sche drank wordt gemaakt en in een aan tal restaurants brand gesticht. OTTAWA (Reuter). Bij dertig eski mo’s die in het Canadese Sugluk wonen, is een te hoge dosis kwik in hun bloed ge vonden. Bij proeven bleek, dat de eskimo’s veer tien keer zoveel kwik in zich hebben als gebruikelijk is. Vermoed wordt, dat zij aan deze hoge dosis komen door het eten van walvissen en zëehonden. Door de vervui ling van het zeewater krijgen deze dieren erg veel kwik binnen. MADRID (DP A). De gouverneur van de Spaanse provincie Tarragona heeft dertig chauffeurs van tankwagens, gela den met gevaarlijke stoffen, beboet. In een ander interview, dat gisteren in een Frans tijdschrift werd gepubliceerd houdt de sjah het westen voor: „Ik ben de enige met genoeg macht, kracht en gezag om een democratisch bewind te vestigen. Ieder ander zou door de gebeurtenissen van vandaag worden overweldigd en het zou een volkomen anarchie worden.” De Iraanse leider zegt verder, dat zijn volk dezelfde vrijheden moet krijgen als in het westen, maar niet ineens. Eerst moetsn de sociale en economische- hervormingen zijn voltooid. Als een van de voornaamshe oorzaken van de huidige onrust noemt de sjah het feit dat de SAVAK, de geheime politie, niet meer wordt gerespecteerd, nadat deze or ganisatie is gereorganiseerd. „Wij hebben het voorstel (van de ad-hoc- commissie van de OPEC) om de dollar voor het uitdrukken van de olieprijs te vervangen door een groep valuta’s verwor pen. Wij menen dat de dollar de belang rijkste valuta is en mijn voorspelling is zonder meer dat de dollar aan het eind van het jaar zijn voormalige kracht zal hebben herwonnen. Uiteindelijk is de dollar de KOEWEIT (Reuter). Saoedi-Arabië is nog steeds tegenstander van een verho ging van de olieprijs en wil evenmin, dat de Amerikaanse dollar wordt vervangen als geldeenheid om de olieprijzen in uit te drukken. Dat heeft de Saoedische kroon prins, Fachd, meegedeeld in een vraagge sprek met het in Koeweit verschijnende blad al-Siayassach. Het gaat om de Beweging voor Demo cratie, onder leiding van de oud-opperbe- velhebber en huidige vice-premier Jadin en de Beweging voor Vernieuwing. Van het begin af aan is er een felle strijd gevoerd tussen deze twee partijen over het wel dan niet toetreden tot de regering- Begin. Vier maanden nadat Begin zijn regering had samengesteld, won Jadin het pleit en trad ook de Democratische Ver nieuwingsbeweging toe met als beloning vier ministerszetels voor de 15 kamerleden tellende fractie. grootste en sterkste geldeenheid ter we reld”, zei prins Fachd. Hij voegde eraan toe dat de olieprijzen (van de Organisatie van Olie-exportlanden - OPEC) niet zullen worden verhoogd, ten zij er zich buitengewone omstandigheden voordoen. Vervanging van de dollar voor het bepa- Giscard is met zijn zoon op olifanten- jacht geweest en het was niet bekend dat hij deze familievakantie met een werkbe zoek zou afronden. Hoogst waarschijnlijk is er geheim overleg geweest over het Parijse plan tot vorming van een gezamen lijke legermacht, die pro-Franse landen zouden kunnen inzetten tegen plaatselijke opstandelingen welke steun uit nationalis tische of communistische landen krijgen. Het uiteenvallen van deze partij kan belangrijke gevolgen hebben voor de sa menstelling van de regeringscoalitie. Ex- partijleider en vice-premier Jadin wil sa men met twee andere ministers van zijn partij deel blijven uitmaken van de rege ringscoalitie. Zij vertegenwoordigen nu echter nog maar zeven tot acht kamerle den, aangezien de overige fractieleden er de voorkeur aan geven de oppositie in te gaan. en de splitsing in de partij was een feit geworden. De nieuwe regering, de derde in een half jaar, is de eerste die volledig uit burgers bestaat. RAWALPINDI (Reuter). De militai re leider van Pakistan, generaal Moham med Zia-ul-Haq, heeft gisteren bij de in stallatie van een nieuwe regering in Pa kistan, verkiezingen aangekondigd. Vol gens generaal Zia zullen in oktober vol gend jaar algemene verkiezingen worden uitgeschreven. De Pakistaanse leider die dertien maan den geleden de macht greep en toen ver kiezingen binnen 90 dagen beloofde, heeft ook gedeeltelijk het vijf maanden oude verbod op politieke activiteit opgeheven. Politieke partijen hebben nu toestemming binnenshuis bijeenkomsten te houden, al dus Zia. „Nederland heeft een belangrijke rol op gegeven”, aldus Van den Bergh in schrifte lijke vragen aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Hij wil weten welke andere betekenisvolle posities in de Verenigde Naties als compensatie zullen gelden voor de opgegeven zetel. an hun en pro-' op deze ntrales, imburg ng. De i gewe- nensen, niet te n-etaris afdstad >ersoon land te hetzelf- assade- i heup- .isverre Arago- Chris- dat de STUTTGART (DPA). In de Duitse bondsrepubliek lopen nog 3618 zaken die te maken hebben met nazi-misdrij- ven. DEN HAAG (ANP). Het Tw«ede-Ka- merlid Van den Bergh (PvdA) heeft het moeilijk met de beslissing van de Neder landse regering af te zien van het bezet ten, voor een periode van twee jaar, van een zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De zetel wordt nu aan Noorwegen gegund. Bij die brand kwamen volgens officiële cijfers 400 mensen om, maar officieuze bronnen noemen een getal van rond de 700. im, Po- e Euro- nd. Het :erdam- aven. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren bij Japan een krachtig offi cieel protest laten horen tegen het vriend schapsverdrag, dat dit land heeft gesloten met China. Het hoofd van de centrale dienst voor het oplossen van nazi-misdaden in Lud wigsburg, Adalbert Rückerl, zei in een vraaggesprek dat het na 35 jaar steeds moeilijker wordt nog zaken op te los sen. Volgens Rückerl betreft de verjaring 1980 allen die personen „van wie men tot dusverre nog niet weet, dat zij bij een nazi- misdaad betrokken zijn ge weest. Tegen alle anderen kan ook na 1980 vervolging worden voortgezet”, aldus Rückerl. PARIJS. In de Centraalafrikaanse hoofdstad Bangui heeft dinsdag in alle stilte een topontmoeting plaats gehad tussen keizer Bokassa van het Centraalafrikaanse keizerrijk, het Franse staatshoofd Giscard d'Estaing, president Moboetoe van Zaire en president Malloem van Tsjaad. In een televisiegesprek heeft de sjah van Iran gezegd, dat hij naar democratisering van zijn land streeft en daarbij Frankrijk als voorbeeld neemt. Vooral de zogeheten anti-hegemonie- clausule ergert Moskou. Door de Sovjet- Unie wordt deze clausule uitgelegd als een beschuldiging aan haar adres, dat zij een expansieve politiek zou voeren. In de brief aan het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken zegt het Kremlin nu, dat de Sovjet-Unie maatregelen zal moeten ne men om de Russische belangen te verdedi gen. Giscard hebben vernomen of diens regel matige ontmoetingen met premier Jalloed van Lybië de laatste weken een spoedige regeling met de rebellen van het Frolinat in het vooruitzicht stellen. Dat zou dan tevens verklaren waarom de laatste dagen een hevige strijd binnen deze guerrillaor- ganisatie is ontstaan. Tenslotte zou er gesproken zijn over het derde conflict waarbij Frankrijk recht streeks betrokken is: de westelijke Sahara. In Mauretanië is door een staatsgreep een nieuwe regering aan de macht gekomen, die wellicht bereid zal blijken zijn bezet ting van het arme zuidelijke deel van dat gebied op te geven als antwoord op het bestand dat eenzijdig is afgekondigd door de bevrijdingsbeweging Polisario. Deze bevrijdingsbeweging onderhoudt nauwe betrekkingen met Algerije, wiens minister van Buitenlandse Zaken, Bouteflika, de laatste weken eveneens meermalen bij Gi scard is geweest. De Marokkaanse koning Hassan heeft echter al laten weten de bezetting van het rijke noordelijke deel van dat gebied niet op te zullen geven en zich gewapenderhand te zullen verzetten tegen een dergelijke oplossing. tografen werden mishandeld en camera mensen zagen hun apparatuur stukgesla gen. Na afloop van de begrafenisplechtig heden trok een menigte van 2000 mensen de stad in, viel banken aan en gooide ruiten van gebouwen kapot. Een andere guerrillastrijder werd dins dagmiddag in een industriegebied bij Sa lisbury door de politie doodgeschoten. Een guerrillastrijder kon ontkomen nadat hij dinsdagavond het vuur had geopend op een groep politiemensen. Drie agenten werden gewond. Drie zwarte burgers die op dat moment door de politie werden ondervraagd, raakten eveneens gewond. Een minderheid van de fractie bleef het hier moeilijk mee hebben. Het gebeurde dan ook regelmatig dat een deel van de fractie tegen voorstellen van de regering stemde. Het voornaamste bezwaar van de ze rebellerende groepering lag in de bui tenlandse politiek. De Democratische Ver nieuwingsbeweging was de verkiezingen ingegaan met een program dat zich uit sprak vóór een territoriaal compromis ten aanzien van de bezette gebieden. De rege- ring-Begin is echter gekant tegen enige vorm van zo’n territoriaal compromis op de westelijke Jordaanoever. Vorige week moest Jadin op een onbe langrijk technisch punt het onderspit del ven in de partijraad, waar hij tot dan toe een meerderheid had. Jadin besloot een nieuwe partijraad bijeen te roepen om alsnog zijn zin te krijgen. Zijn tegenstan ders deelden mee hier niet aan mee te doen ge" en 'erdwij- ing van ng bij Ouder- De geldstraffen, in totaal 45.000 gulden, werden uitgedeeld omdat de chauffeurs, ondanks een verbod hierop, nog steeds gebruik maken van smalle en door vele woonkernen leidende kuststraten. De tankwagenrijders doen dit om de tol op de grote autowegen te ontlopen. JERUZALEM. Na een lange politieke strijd is gisteren de Israëlische Democrati sche Vernieuwingsbeweging officieel uiteengevallen in precies dezelfde partijen waaruit ze oorspronkelijk voort is gekomen. SALISBURY (AP). In de Rhodesische hoofdstad Salisbury heeft de politie giste ren bekendgemaakt, dat bij ongeregeldhe den de afgelopen dagen twee zwarte guer rillastrijders, twee agenten en twee bur gers zijn gedood. Drie politieagenten en drie burgers liepen verwondingen op. Bij verschillende gewapende interven ties zijn de Franse luchtmachtbases in Gabon steeds de belangrijkste doorvoer havens van mensen en materieel geweest. Maar het voorstel tot verdere militaire samenwerking is nog steeds nauwelijks van de grond gekomen. Vandaar dat Pa rijs de laatste maanden diplomatieke in spanningen ondersteunt om tot een vreed zame oplossing van de bestaande conflic ten te komen. Zo heeft president Moboetoe van Zaire president Neto van Angola ont moet en beloofd dat hij de rebellen van FNLA, Unita en FLEC niet langer zal steunen wanneer zijn tegenvoeter de FLNC-rebellen in Sjaba niet langer steunt. President Malloem van Tsjaad zou van In Abadan leidde de begrafenis van de slachtoffers van de bioscoopbrand, giste ren tot hysterische tonelen. Mannen, vrou wen en kinderen wentelden zich in het stof en bedekten hun hoofd met aarde. Persfo- MOSKOU (AP). De Amerikaanse oliemiljonair Armand Hammer, heeft gis teren gezegd dat hij in een gesprek met de Russische president en partijleider Brezjnjev, morgen op de Krim, zal aan dringen op een topconferentie tussen Brezjnjev en zijn Amerikaanse collega Carter. Hammer, indertijd een goede vriend van Lenin, wil die top om de „huidi ge misverstanden” uit de weg te ruimen. len van de olieprijzen zal een nadelige uitwerking hebben op de omvangrijke dol- larinvesteringen van Saoedi-Arabië en daarom wil het dat de OPEC haar prijzen in dollars blijft uitdrukken. In het verleden, zo merkte prins Fachd op, heeft Saoedi-Arabië zijn olieprijzen alleen verhoogd met het oog op de „gewel dige stijging” van de prijzen van ver- bruiksgoederen uit de geïndustrialiseerde wereld. „Wij denken niet aan een verhoging van de olieprijzen, zolang de wereldprijzen van verbruiksgoederen niet duidelijk omhoog gaan. Daarom zullen de olieprijzen alleen worden verhoogd als er uitzonderlijke om standigheden zijn”, zei de Saoedische kroonprins. Op de hbs heb ik me altijd zoveel moge lijk afzijdig gehouden waar het de taal kundige en redekundige ontleding betrof, ook wel de woordbenoeming en zinsontle ding genoemd. Ik vond het tijdverspilling, zag het nut er niet, van in, en de praktijk heeft me geen ongelijk gegeven. Hoewel ik toen niet in staat was een zin te ontleden, en nu helemaal geen idee meer heb hoe zoiets zou moeten, schreef ik toen toch de beste opstellen van de klas, en kan ik me nu ook nog heel aardig redden. Het voor stel om het verplichte grammaticaonder wijs af te schaffen en de daardoor vrijko mende tijd te besteden aan „echt taalon derwijs”, is me daarom uit het hart gegre pen. In Televizier Magazine toonde Henri A. A. R. Knap zich een tegenstander van de afschaffing van het grammaticaonder wijs. Hij had daar een aantal zinnige argu menten voor die ik hier niet herhaal, maar ik voelde me wel gerechtigd hem te vra gen, Idee 1 van Multatuli voor me te ontle den, al was het maar omdat ik er zelf met geen mogelijkheid toe in staat was. Multa- tuli’s Idee 1 luidt als volgt: „Misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet”. Henri Knap was sportief genoeg om zich aan deze „test” te onderwerpen, ook al zei hij dat hij niet graag zijn hand of die van een ander voor het resultaat in het vuur zou steken. Zie hier wat Henri Knap ervan maakte. „Misschien” bijwoord. „Is” koppelwerkwoord. „Niets” onderwerp. „Geheel” bijwoord. „waar” bijvoeglijk naamwoord. „en” voegwoord. „zelfs” bijwoord. „dat” aanwijzend voornaamwoord. „niet” voegwoord. Ik vroeg hem of dit nu zinsontleding of woordbenoeming was geweest, hij dacht eerst even zinsontleding, kwam daar toch op terug, het was woordbenoeming, maar aan zinsontleding wilde hij zich toch liever niet wagen, „na vijftig jaar”. Feit bleef, zei hij, dat hij van een en ander veel plezier had gehad bij het leren van vreemde talen. Voor alle zekerheid heb ik dezelfde vraag met dezelfde zin ook nog even voor gelegd aan Bert Edens, auteur, samen met Aat Vervoorn, van het zojuist verschenen boekje „Technisch Taalgebruik”, waarin zij een keuze uit hun columns in PT-taal over allerlei vormen van taalgebruik heb ben gebundeld (uitgever De Tijdstroom). In overleg met Vervoorn kwam Edens tot de volgende woordbenoeming: „Misschien” bijwoord. „is” koppelwerkwoord. „niets” onbepaald voornaamwoord. „geheel” bijwoord. „waar” bijvoeglijk naamwoord (daar over bleek overigens enige twijfel moge lijk). „en” nevenschikkend voegwoord. „zelfs” bijwoord. „dat” aanwijzend voornaamwoord. „niet” bijwoord. Wat de zins- of redekundige ontleding betreft merkte Bert Edens om te beginnen op, dat het om een samengestelde zin gaat, bestaande uit twee hoofdzinnen, waarvan de tweede hoofdzin elliptisch is, dat wil zeggen: onvolledig is, omdat de persoons vorm ontbreekt. Zoals bijvoorbeeld ook in „wat een troep!” in plaats van „wat is het hier een troep!”. De twee hoofdzinnen worden verbonden door het voegwoord „en”. Verder is „niets” onderwerp, en „is geheel waar” naam woordelijk gezegde. „Misschien” is bij woordelijke bepaling, evenals „geheel”. Een discussiepunt is, of in de tweede hoofdzin „dat” onderwerp is, of „zelfs dat”. In de grammatica van Paardekoper zal „zelfs dat” als onderwerp worden aan gemerkt, in andere grammatica’s alleen „dat”. Tenslotte is „niets” een bijwoorde lijke bepaling. Het voorstel van de adviescommissie komt er als ik het goed begrepen heb op neer dat ontledingen van Multatuli’s zin voortaan achterwege worden gelaten, en dat in de vrijgekomen tijd de zin en beteke nis van dit aforisme nader worden beke ken. Dus wat voor verschil zou het ge maakt hebben als Multatuli geschreven had: „Misschien is niets helemaal waar, en ook dat niet”, of: „Niets is geheel waar, en zelfs dat niet”, of: „Niets is geheel waar, en misschien ook dat niet”, of: „Misschien is niets geheel onwaar, en zelfs dat niet”? I (Van onze redactie buitenland) ü- Soldaten houden in de Keniase hoofdstad Nairobi de wacht bij het opgebaarde stoffelijke overschot van president Jomo Kenyatta. Op de achtergrond, in het midden, zijn vrouw Mama Ngina. ■fr Dit is Louise Joy Brown, het kind dat wereldbekendheid zou verwerven onder de naam reageerbuisbaby en die op 25 juli werd geboren in Engeland.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3