en Speliademarkt met razendsnelle omzet Vrijwilligers kampen met geldgebrek Dogtroep improviseert in Ruïne van Brederode op ys erican in 301 .1 Air- heeft koop groot- e Ver- int Afgestudeerd Kernproeven IN KADER VAN EKSTAVO Dameskapsalon Jean Pierót Jean Pierót Mode Coiffures Verjaagd Vakantiewerk 4 -r---- GREENPEACE START NIEUWE ACTIE IN DECEMBER 19 7 8 AUGUSTUS VELSEN-IJMUIDEN 2 4 DONDFROAG r o tmaat- Hij heeft die uitdaging aangeno men en de zaal was stampvol, er was ook veel pers. Tijdens het debat bleek al dat de zaal voor het overgrote deel op onze hand was en ook in de kranten werd ons standpunt gesteund. Kort geleden kregen wij een brief van iemand op Ijsland die ook helemaal ach ter ons staat, en die schrijft dat de discussie nog steeds niet geluwd is. Maar het aardigste vonden wij toch wel dat de kapitein van één van de vier walvis jagers ermee is gestopt, hij heeft zijn baan opge zegd. Na alles wat wij losgemaakt hebben had hij er geen zin meer in. De actie heeft dus in ieder geval resultaat gehad, het is alle maal niet voor niets geweest”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Het doel van deze actie is het redden van de walvis, een van onze eisen is dan ook de commerciële walvisvangst voor tien jaar stop te zetten. Zolang dit niet gebeurt gaan wij door. Komend weekeinde (vrijdag, zaterdag en zondag) houdt Greenpeace Europa een conferentie in Amsterdam waarin de ervaringen en resultaten van de hu afgelopen acties worden besproken en suggesties worden gedaan en plannen gemaakt voor volgende acties. Dat die komen staat wel vast, het wanneer is alleen nog onzeker. Dat hangt van de financiële situatie af en zoals bij zoveel vrijwilligersorganisaties is dat ook bij ons altijd een heet hangijzer”. Pieter Lagendijk, bioloog, is na bijna 4 maanden actievoeren op zee met het Greenpeace-schip de „Rainbow Warrior” weer terug in Nederland. Het actieschip voer gisterenmiddag de pieren van IJmuiden binhen op weg naar Amsterdam. De actie, die in. mei begon, kreeg enige weken geleden landelijke bekendheid toen de bemanning tijdens het hinderen van Spaanse walvisjagers proble men kreeg met de Spaanse marine. - 1 yjrfWBP weer thuis Rainbow Warrior na acties tegen walvisjagers U- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (ADVERTENTIE) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIm ia! via am ko- streeks ers die lit Am- achten- ïstellen gen tot nde en chema uizend Vanaf a haar ar pas- lichtin- m krij- logelij- ies van klein 'eleden len ge- iichten morden ertrek- gs aan ndigd, ?oloog aedoe- >ed op oeling kende mevr. iraan- ierrez, Tinde- met de kapitein en gevraagd waarom hij het eigenlijk deed en of hij er niet mee op wilde houden”. „Die kapitein was overigens best ge schikt, hij werd ook helemaal niet kwaad. Hij deed het omdat het zijn baan was, zei hij, het was in opdracht van zijn baas en als ze zonder walvissen terugkwamen kre gen hij en zijn bemanning geen cent. De volgende dag lagen er tot onze stomme verbazing twee marineschepen die pro beerden te verhinderen dat wij de jager volgden, de kanonneerboot ramde ons daarbij bijna. Onopzettelijk overigens, het was gewoon het gevolg van een verkeerde manoeuvre van hen. De paniek op die boot was bijna nog groter dan bij ons. Nadat zij gezien hadden hoe wij de boel saboteerden grepen zij niet meer in. Zij verwachtten kennelijk harde actie, op een geweldloze manier van hinderen hadden zij denk ik niet gerekend”, aldus Lagendijk. ’ELSEN. Vrijdag 25 augustus begint jaarlijkse collecte voor de kankerbe- jding, op die dag komt een aantal vrij- Ligers bij alle inwoners van Velsen gs om een papieren zakje van het Ko- r dagen later komen zij weer langs om zakje met inhoud op te halen. Uit de rengst worden onder meer de onder een naar de oorzaken van de ziekte en r betere behandelingsmethoden ont- m 25 procent van alle sterfgevallen aar heeft de een of andere vorm van er als oorzaak. De mensen die wel willen geven maar door wat voor ak dan ook geen zakje in de bus m, kunnen alsnog geld storten op iro 26000 ten name van het Koningin Imina Fonds. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 Sinds mei van dit jaar is het schip ook twee maal actief betrokken geweest bij protesten tegen de kernproeven en het dumpen van radioactief afval. Begin mei lag het schip als symbolische ondersteu ning voor de kust van Noord-Schotland waar op dat moment een grote demonstra tie werd gehouden tegen de bouw van een kernreactor op die plaats. Later kreeg de bemanning van het kantoor in Londen door dat vanuit Londen een boot met radi oactief afval zou vertrekken om dat circa 600 kilometer ten zuiden van Engeland te dumpen. De „Rainbow Warrior” volgde het schip en probeerde dumping te voorkomen door met rubberbootjes op de plaats te gaan ■Cr De tactiek van de actievoerders in beeld; met snelle, wendbare rubberbootjes tussen de walvis en de jager gaan liggen zodat harpoeneren vrijwel onmogelijk is. liggen waar de vaten overboord gezet zou den worden. Voor de bemanning van het vrachtschip geen enkel probleem, de in beton gegoten vaten werden zonder par don overboord gegooid. Aan het feit dat daarbij een rubberboot vernield werd en de twee mensen daarin bijna verpletterd hadden zij geen boodschap. Alle mensen aan boord zijn vrijwilligers, het werk wordt niet betaald. Iedereen heeft er zijn vakantie aan opgeofferd en voor een deel onbetaald verlof genomen, er zijn er ook bij die ontslag hebben geno men bij hun vorige baas. Alles bij elkaar zijn zo’n 10 nationaliteiten aan boord ver tegenwoordigd. Behalve Pieter Lagendijk is ook eerste machinist Simon Hollander Nederlander. Hollander meldde zich aan nadat hij een film van en over Greenpeace op de televisie had gezien, op een dergelijk schip varen leek hem zinvoller dan ge woon op de koopvaardijvloot of visserij. Pieter Lagendijk hoorde van de actie van een vriend, en informeerde eens naar de mogelijkheden. Inge Wildschut uit IJmuiden zit in de (vtermans)leiding van dit Speliade-onderdeel. De markt komt neer op een verplaatsing van de activiteiten die tijdens de Speliade 1978 in en rond de Eenhoomschool aan de Eenhoomstraat worden gehouden. Inge behoort daar tot de vaste staf. De Speliade is een welkome onderbreking van een naar haar smaak wel erg lange vakantiepe riode. Volgende maand gaat ze Nederlands doen aan de Gemeen te Universiteit in Amsterdam. Na het eindexamen atheneum (aan het Ichthus College in IJmuiden) vindt ze 3lA maand een te lange periode om intensief vakantie te vieren. Het omgaan met kinde ren is voor haar de aantrekkelijke kant van het Speliadewerk. nog wat langer te blijven rondhangen op de markt waar 's mid dags om twee uur nieuwe voorraad werd aangevoerd. t Van nders ie een tan de orden euwe. emier ompé, ran de ichrift sr van evers- 1 reeft en de 3, L. B. it zijn Texas te ko- t voor- lan zal goed- n com- grotere tschap- routes „Rainbow Warrior” dankbaar gebruik uit te varen en zo snel mogelijk buiten de territoriale wateren te komen. Pieter Lagendijk was bij aankomst in Spanje, in La Coruna, van boord gegaan en naar Vigo gereisd. Daar is een verwer kingsfabriek voor walvissen en hij pro beerde daar wat meer gegevens over te krijgen. Toen de directeur hem zag foto graferen kreeg hij door dat Pieter meer was dan alleen maar een toerist en jaagde hem weg met honden. Toen hij later terug kwam om het nog eens te proberen werd hij zelfs met een geweer verjaagd. Lagendijk: „Spanje is een moeilijk land wat de walvisvangst betreft. Er is een internationale commissie van 17 landen die elk jaar het quotum vaststelt dat ge vangen mag worden van elke walvissoort. Die quota zijn al veel te hoog, maar Spanje werkt bovendien buiten die commissie om, zij zijn er niet bij aangesloten. Er zijn dan ook geen gegevens over de hoeveelheid walvissen die Spanje elk jaar wegvangt en van welke soort. Van de 10 soorten zijn er 5 beschermd, waaronder de blauwe vinvis en de bultrug. Het is vrijwel zeker dat Spanje die dieren ook vangt, toen ik tij dens het fotograferen werd weggejaagd werd net een vis binnengesleept die ver dacht veel op een bultrug leek, misschien dat ze daarom zo paniekerig reageerden Zeker weet ik het niet, daarvoor was het nog te ver weg, maar die reactie zegt eigenlijk genoeg”. Greenpeace is een beweging die in 1971 in Canada ontstond uit protest tegen kern proeven, en langzamerhand uitgegroeid tot een wereldwijde milieu-organisatie. Behalve de acties tegen de kernproeven en de walvisvangst worden ook jaarlijks ac ties ondernomen om de jacht op jonge zeehonden tegen te gaan, vrijwel alle ac ties halen ook de wereldpers. Ook de „Rainbow Warrior” houdt zich met deze activiteiten bezig, waarschijnlijk in de cember wordt weer uitgevaren tegen de zeehondenj ager s. bow Warrior” heeft, in juni van dit jaar de walvisvangst daar dwars gezeten, en ont ving kortgeleden een brief uit Ijsland waarin een aantal gevolgen van hun activi teiten werden opgesomd. Lagendijk: „De walvisvangst op Ijsland stelt eigenlijk niet zoveel voor, het is min der dan 1% van hun economie en er wer ken 200 mensen in die bedrijfstak waarvan 160 part-timers. Het is op Ijsland seizoen arbeid, alleen in de maanden juni, juli en augustus wordt op walvis gejaagd. Er zijn dan ook veel studenten op de walvisjagers die daar hun vakantiewerk doen. Er be stond dan ook helemaal geen gespannen verhouding tussen hen en ons, het was eigenlijk wel leuk. Als er niet gejaagd werd en wij gewoon achter elkaar aan voeren werden er wel chocoladerepen over en weer gegooid en gepraat en gela chen. Wij troffen puur toevallig steeds dezelfde jager, de drie andere IJslandse jagers hebben wij helemaal niet gezien. Toen wij weer eens gezamenlijk terug keerden in de haven zonder walvis bezoch ten wij de fabriek en daagden de directeur uit voor een openbaar debat in een hotel. Lagendijk: „Ik was net afgestudeerd en had geen baan, tijd genoeg dus. Bovendien was er geen enkele wetenschapper aan boord, bij confrontaties met pers en men sen uit het andere kamp kon dat een nadeel zijn. Het Wereld Natuur Fonds Ne derland (WNF) heeft Greenpeace toen ver zocht mij ook aan boord te nemen en daar gingen zij mee akkoord. Dat verzoek wil den zij graag inwilligen, uiteindelijk kwam het geld waarmee dit schip is gekocht van het WNF, dat het weer uit de actie „Geef om de natuur” had gekregen. De boot heeft twee ton gekost, het is een twintig jaar oud Brits vaartuig voor visserij-on- derzoek, maar nog in uitstekende staat”. Eind september gaat de „Rainbow War rior” naar Londen, waar het schip een grote beurt krijgt. Als er genoeg geld is vaart het december weer uit ter bescher ming van de jonge zeehonden. Zolang de mens bezig blijft diersoorten uit te roeien, blijft Greenpeace zich daartegen overi gens op een geweldloze manier verzet ten. Soms heeft dat ook op korte termijn resultaat, zoals nu op Ijsland. De „Rain- haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. vangen. Daarom doet het publiek er goed aan zich vrijdagavond zelf te gaan overtuigen in de Ruïne van Brederode. Het programma begint om 9 uur. Vanaf 8 uur be gint de kaartverkoop aan de ingang van de Ruïne van Brederode. De toegangs prijs bedraagt 4; CJP-pas 65 2,50 en kinderen tot 12 jaar gratis. Als de weersomstandig heden daartoe aanleiding geven zal de voorstelling worden gegeven in het Wit te Tejater, Kanaalstraat 257 in IJmuiden. De walvisjager gaf het na drie dagen op en werd geëscorteerd tot in zijn thuisha ven, daar ging ook de „Rainbow Warrior” voor anker. Kort daarop kwamen een loods, twee marine-officieren en een tolk aan boord en gelastten de kapitein het schip af te meren aan de kade. De beman ning moest mee en de zaak zou uitgezocht worden. De bemanning kreeg het donker bruine vermoeden dat zij, eenmaal aan land, in arrest genomen zouden worden. Toen de officieren vroegen of zij van de boordradio gebruik mochten maken om contact met hun meerderen op te nemen werd dat geweigerd. De vier mannen gin gen voor dat overleg toen terug naar de wal, van deze gelegenheid maakte de Twee Spaanse marineschepen een fregat en een kanonneerboot probeer den tussenbeide te komen toen de „Rain bow Warrior” een Spaanse walvisjager uit Cape Finisterre het harpoeneren on mogelijk maakte. Lagendijk: „Onze tak- tiek was met de „Rainbow Warrior” de jager volgen tot wij walvissen op het spoor kwamen, dan werden de rubberbo ten met snelle buitenboordmotoren gelan ceerd en die manoeuvreerden zich tussen de jager en de walvissen. De jagers durf den dan niet te schieten omdat het risico te groot was dat ze ons raakten. Wij had den dit schip op deze manier de eerste dag het jagen onmogelijk gemaakt, gepraat Eigenlijk is het moeijijk om datgene wat deze ar tiesten brengen in tekst te SANTPOORT. Het Amsterdamse gezelschap „Dogtroep” zal vrijdaga vond het derde en tevens voorlaatste zomeravond- evenement verzorgen dat in het kader van Ekstavo wordt georganiseerd. De plaats van handeling is de Ruïne van Brederode. Het lijkt een uitgelezen plek voor deze theatergroep die de inhoud van zijn pro gramma afstemt op de {Haats van handeling. f Deze formule brengt met zich mee dat nauwelijks ge sproken kan worden van een repertoire. De grote kracht van de groep ligt in de improvisatie. Maar die wordt dan ook bedreven op een manier die alleen maar bewondering afdwingt. Dogtroep valt op door zijn ongecultiveerde fantasie. De mensen die het pro gramma maken beschik ken over de gave om datge ne te brengen wat het pu bliek boeit, ontroert, ver rast of op andere wijze ge vangen houdt. Veertig kinderen uit IJmuiden-West kwamen als doorgewin terde standwerkers uit de verf tijdens de rommelmarkt die woensdag in het kader van de Speliade aan de Planetenweg werd gehouden. Voor het winkelcentrum op de hoek van de Linnaeuss- straat stond ’s ochtends om half elf tweedehandsgoed uitgestald op veilingkistjes. Een ruime sortering van overjarig meubilair en spullen die met veel flair als curiositeit werden aangeprezen. Met de toeloop van een talrijk en zeer kooplustig publiek was het eigenlijke marktgebeuren wel heel snel achter de rug. Kloks lag elf uur was er niets meer over van de stoelen, radiotoestellen, schemerlampen en de lectuur die kort tevoren in zo’n ruime voorraad door de jeugd uit de wijk was aangesleept. Voor wie later kwam had de leiding bijkomende attracties als blikgooien, sjoelen en een grabbelton achter de hond Reden genoeg dus om ■A Eerste machinist Simon Hollander en bioloog Pieter Lagendijk, beide vrijwilligers aan boord van het actieschip. •«-A... 5® I ü- Een kleurrijke en komische scène uit een vroeger programma van Dogtroep

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5