Sandinisten DANSLES! I het weer vragen asiel in Panama Acht jaar geëist voor schot hagel op jachtopziener Kapers Boeing eisen vrijlating Rudolf Hess H hensen haarlem bedrijfskleding CDA overweegt verhoging benzine-accijns Griffioen vanderpol KOMENDE TIEN JAAR: Bom ontdekt bij hoofdkwartier Britse leger ERASMUS WONKUNST- SPECMN. □eter wonen hiiïegom Umuider Courant vandaag: Kennemer danscentrum Vertraagd recht 3500 m2 woonideeën Grote kollektie rustiek eiken-, klassieke «d en moderne meubelen. Mis in Sint Pieter Veel gestolen waar in woonwagencentrum Alternatief Stagnatie het woord is aan... airconditioning..? Nederland blijft tegen eenzijdige Britse visserijmaatregelen «kaamtoMMi WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN En verder Strandverwachting Tamelijk koel Boekhandel "’*8!^ 68ste jaargang no. 250 pagina's 2 (Van onze redactie binnenland) 25,- l Elke zondag soiréé Aanvang 8 uur samen slechts Donderdagavond koopavond Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond2 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 19 Sport23,24,25 Puzzel13 Foto/Film13 Schrijvende lezers6 Filmpagina19 Eigenhandig21 Er even tussenuit13 VRIJDAG 25 AUGUSTUS1978 Jacob Cats: DEN HAAG. De huren zullen de komende tien jaar naar verwach ting jaarlijks met 5 procent worden verhoogd. Dit heeft staatssecreta ris Brokx van Volkshuisvesting vanmorgen meegedeeld. 2 boeken van Leonard de Vries ’I I. J mu ide r Courant (ADVERTENTIE) Huren jaarlijks met vijf procent omhoog I (ADVERTENTIE) S'I’AA TSSECRETARIS BROKX iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (ADVERTENTIE) 1 Aanvang der clubs vanaf 10 september (ADVERTENTIE) Weersverwachting van het KNMI een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Ml*' Vier weer ontdekte andere misdadigers van ongeveer dit kaliber bevinden zich nog onder bescherming van de Duitse Bonds republiek Het Nederlandse recht wacht op hen aan de Duitse grens. Men bestudeert deze verhoging van indi recte belastingen met het doel de financië le gevolgen van het toegenomen begro tingstekort te dekken. Naar verluidt, zou dit tekort het streefpercentage van 5 in middels met 1,5 procent hebben overschre den. „Juist de indirecte belastingen zijn in strumenten om het bestedingspatroon te be3nvloeden ten behoeve van selectieve economische groei”, aldus drs. Ruud Lub bers, vice-voorzitter van de CDA-Kamer- fractie in het KVP-blad Pojitiek Perspec tief. (Zie ook pagina 2) De totale kosten van woningwetwonin gen in het Westen en in de groeisteden en - kernen blijken gemiddeld 3000 gulden ho ger te liggen dan elders in het land. Door het verlagen van de stichtingskosten hoe ven de huren van de woningwetwoningen juist in die gebieden waar de woningnood het hoogst is, niet hoger uit te vallen. Een Dansschool kies je met zorg Mededelingen in het eerste verhoor en de verklaringen van drie getuigen weer spraken dit standpunt. De officier achtte poging tot doodslag dan ook bewezen. Een psychiatrisch rapport wees uit dat ver dachte in verminderde mate toerekenings vatbaar moet worden geacht. De raadsvrouwe van de Haarlemmer, mevrouw mr. Salomons, was niet van oor deel dat opzet zou zijn bewezen. Als er een straf zou volgen, vroeg zij een termijn gelijk aan de periode van het voorarrest. Op 7 september doet de rechtbank uit spraak Als het gezellig moet zijn (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. Een onbekend aantal ka pers heeft zich vanochtend meester ge maakt van een Boeing-707 van de Ameri kaanse maatschappij Trans World Airli nes (TWA), dat op weg was van New York naar Genève met als eindbestemming Ni ce. Het toestel landde om 8.35 uur onze tijd op de Geneefse luchthaven Cointrin. Daar overhandigden de kapers aan de autoriteiten een verklaring van 20 bladzij den, bestemd voor het Internationale Rode Kruis in Genève; volgens de politie een „zeer vage” boodschap, waarin de vrijla ting wordt geëist van Rudolf Hess, een plaatsvervanger van Adolf Hitler, die sinds het eind van de Tweede Wereldoor log in een geallieerde gevangenis in Berlijn vastzit. Voorts verlangen zij dat vier Kroa- ten en een Palestijn worden losgelaten. Volgens het Rode Kruis wordt ook de vrijlating geëist van Sirhan Sirhan, de Jordaniër, die in 1968 Robert Kennedy vermoordde. Volgens de jongste informatie bevinden zich aan boord elf bemanningsleden en 79 passagiers, onder wie de dochter van de Amerikaanse ambassadeur in Genève. William J. vanden Heuvel. De machine staat, omsingeld door tal van politiemen sen, op een afgelegen deel van de luchtha ven. De kapers, die zich midden boven de Atlantische Oceaan meester maakten van het toestel, zeggen te handelen namens een „Raad van de wederkerige alliantie voor vrede, recht en vrijheid overal ter wereld' Volgens het hoofd van politie en justitie in het kanton Genève. Guy Fontanet, ver loopt het overleg met de kapers moeizaam, doordat zij niet rechtstreeks willen onder handelen, maar het gesprek alleen via de gezagvoerder van het vliegtuig willen voe ren. In Bern is een crisiscentrum ingericht, onder leiding van de Zwitserse minister van Justitie, Kurt Furgler. De kapers dreigen het toestel vanmid dag 18.00 uur onze tijd op te blazen met tijdbommen, als hun eisen niet worden ingewilligd PANAMA (AFP). De groep van 25 Sandinistische guerrillastrijders, die het nationaal paleis van Nicaragua 45 uur lang bezet hield, is gisteravond in Pana ma aangekomen. In haar gezelschap be vonden zich 59 politieke gevangen die door de regering van Nicaragua waren vrijgelaten in ruil voor de levens van de gijzelaars die in het paleis werden vastge houden. De Sandinisten hebben in Pana ma politiek asiel aangevraagd. Verwacht wordt dat hun die zal worden verleend. Wie geen lieve kinders heeft, weet voorwaar niet dat hij leeft. B. en W. van Velsen willen door instelling van een ambtelijke werkgroep wat meer lijn brengen in de beleidsvoe ring voor het probleemgebied Oud-IJ- muiden. Coördinatie tussen de betrok ken secretarie-afdeiingen ep gemeente lijke diensten en een meer voortvarende aanpak werden als voordelen genoemd in de gemeenteraad waar wethouder J. W. Meijer gisteravond de instelling be kend maakte Het hogedrukgebied boven Ierland blijft in het weekeinde een iets te koele noordwestelijke stroming van zeelucht geven Geleidelijk wat meer opklanngen en een matige zeewind. In de middag 18 tot 20 graden Zeewater: 18 gra den Vooruitzichten overwegend matig, af en toe vrij goed strandweer Het Zuidafnkaanse leger heeft giste ren bevestigd dat het achtervolgingsac- ties op Zambiaanse grondgebied heeft gehouden Doel van de acties: het ver nietigen van Swapo-bases, van waaruit deze week een aanval op een Zuidafri- kaanse basis in Namibië gedaan werd. Zie pagina 3. Het ministerie van Justitie maakte gisteren bekend dat woensdag in Venlo de Nederlandse oorlogsmisdadiger Jan Kruyer is gearresteerd Deze was in 1952 vanuit een werkkamp naar West- Duitsland gevlucht Umuiden. Lange Nieuwste 243, tel 13144 Santpoort Hoofdstr. 234 tel. 378371 Een wal haveloze bollenschuur aan de Waterlandweg in Driehuis zal moe ten wijken voor de woning die burge meester P. J Molendijk van Velsen daar wil bouwen Een voorstel de benodigde grond in erfpacht uit te geven komt volgende week terug in de gemeente raad na opschorting gisteravond. Wisselend bewolking en op de meeste plaatsen droog weer Matige tot krachti ge noordwestelijke wind. Minimumtem peraturen ongeveer 12 graden, maxi mum temperaturen omstreeks 18 gra den BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer overweegt bij het komen de debat over de bezuinigingen te pleiten voor verhoging van de benzine-accijns. VATICAANSTAD (Reuteri. De kar dinalen van de rooms-katholieke kerk die zich vanmiddag om half vijf in conclaaf begeven voor de verkiezing van een nieu we paus, hebben vanmorgen in de Sint Pieter voor het welslagen van het con claaf een mis opgedragen. De Franse curiekardinaal Jean Villot, die staatssecretaris van paus Paulus de Zesde was, was eerste celebrant. Hij geldt als een der mogelijke kandidaten voor het pausschap. Kardinaal Villot merkte op dat het kar- dinaalscollege nog nooit zo representatief is geweest, gezien de vele continenten en landen die erin vertegenwoordigd zijn. UTRECHT. Bij een grootscheepse zoekactie, die de politie gistermorgen uit voerde in het Utrechtse woonwagencen trum De Huppel, zijn vijf mannen gear resteerd. Zij worden verdacht van diefstal van caravans en andere goederen, en illegaal wapenbezit. De politie, die met 35 man op de been was, nam veertien vuurwapens in beslag. Tevens werden twee gestolen cara vans en enkele „verdachte” auto’s wegge sleept. Ook ontdekte de politie 7000 stuks munitie en een aantal gestolen goederen, waaronder een partij koffie, 24 leren jas jes, een aantal tapijten, een buitenboord motor en 14 biljetten van duizend gulden. De gemeenteraad van Beverwijk hol de zich donderdagavond voorbij. De wegenstructuur, zoals die in de nota ..Uitgangspunten structuurschets Be verwijk voorkwam, wierp zoveel stof tot discussie op, dat er volgende week donderdagmiddag, als de raad opnieuw vergadert, enkele beleidsbeslissingen naar de toekomst moeten worden ver schoven. De vestiging van een groepspraktijk voor tandartsen in Umuiden is op dit moment nog een driemanszaak. Twee deelnemers aan het project haakten voortijdig af omdat met de voorbereiding naar hun mening teveel tijd gemoeid is. De ambtelijke rompslomp rond de bouw krijgt van de opgetreden stagnatie de schuld. Haarlem's 1e danscentrum Zijlstraat 24-30 bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 De arrestatie van een sinds 1952 voort vluchtige oorlogsmisdadiger heeft bijk- baar nog niets te maken met een ijveriger opsporingsbeleid, want de tip kwam van een journalist, maar men kan ook veron derstellen dat deze keer actiever werd ge reageerd op een tip dan voorheen. In ieder geval is een van de beruchte „Silbertanne- moordenaars”, die na 1943 in Nederland een spookachtige moordpartij aanrichtten waarvan ruim 50 Nederlanders het slacht offer werden, gepakt. Het recht heeft weer zijn loop, althans ten opzichte van deze man, die al eenmaal genade voor recht kreeg toen zijn doodvonnis werd omgezet in 20 jaar. agenda pagina Het ministerie gaat ervan uit dat een woningwetwoning rond 90.000 mag kos ten, omdat bij die prijs een huur van rond de 425 per maand ontstaat. Bij deze huur hoeft een gemiddeld gezin met twee kinde ren geen aanspraak op individuele huur subsidie te doen. Plannen voor woningwet woningen die hogere maandelijkse huren opleveren, keurt het ministerie in de regel niet goed. Brokx is niet bereid die huur- grens op te trekken, omdat er naar zijn mening in de laatste zes jaar'nauwelijks kostenstijgingen zijn geweest. Er zijn nog geen aanwijzingen wie ver antwoordelijk is voor het plaatsen van de bom. DEN HAAG(ANP). Nederland blijft eenzijdige vangstbeperkende maatrege len, zoals de Britse regering afgelopen week weer heeft aangekondigd, afwijzen. Het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag heeft dit meegedeeld. De recente Britse maatregelen betreffen in het bijzonder een beperking van de haringvangst in de Ierse Zee tot 9.000 ton. waarvan 8.100 ton zou worden voorbe houden aan de Britse vissers en die van het eiland Man. Voorts zullen de Britten van 25 september tot 1 januari 1979 een alge meen haringvangstverbod in dat gehele gebied toepassen. delde stijging van de exploitatiekosten 7,5 procent zijn. Staatssecretaris Brokx heeft voorts be kendgemaakt. dat de stichtingskosten van nieuw te bouwen woningwetwoningen in het westen van het land en in de groeiker nen en groeisteden met 3000 gulden per woning verminderd mogen worden voor het berekenen van het huurpercentage. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Acht jaar gevangenis straf eiste gisteren officier van justitie mr. F. P. M. Slits tegen een 29-jarige Haarlemmer. Deze wordt ervan beschul digd in de late avond van 7 december vorig jaar in de Zandvoortse duinen de 26- jarige jachtopziener T. F. in den Bosch in het onderlichaam te hebben geschoten. De Haarlemmer verklaarde dat zijn ha- gelgeweer per ongeluk zou zijn afgegaan toen hij viel. De Sandinisten, de vrijgelaten politieke gevangenen en de laatste vijf gijzelaars (onder wie de aartsbisschop van Managua) kwamen met twee vliegtuigen in Panama- stad aan, nadat ze op het vliegveld van Managua een heldenafscheid hadden ont vangen van duizenden Nicaraguanen. Een overkoepelende organisatie van alle oppositiepartijen heeft gisteren een op roep tot een algemene staking gedaan. Rafael Cordova Rivas, president van de Democratische bevrijdingsunie, een van de partijen die deel uitmaakt van het oppo- sitiefront, zei dat tot op heden alleen de politieke partijen erin hebben toegestemd de staking vandaag te laten beginnen maar dat geprobeerd werdt de Kamers van Handel en Industrie over te halen mee te doen. Op de Breestraat keken duizenden mensen naar een nostalgisch gebeuren: ringsteken Zie de plaatselijke pagina's Geen keus meer voor dames Jongens, heren, stellen en paren kunnen 's avonds van 7-9 u. nog inschrijven Dit jaar is de huurverhoging 7 procent. De afnemende inflatie maakt het mogelijk dat het huurverhogingspercentage kan zakken Tot nog toe bedroegen de jaarlijkse ex ploitatiekosten 10,5 procent. In de komen de tien jaar zal volgens Brokx de gemid- ■ir Terwijl een priester de vliegtuigtrap beklimt, zwaait „mr. O", leider van de gijzelingsactie in het nationaal paleis van Managua, naar de achterblijvenden in Nicaragua. 1) Vermakelijke natuurkunde in de huiskamer „Tom Tit” 150 verba zingwekkende experimenten 2) „Uit het leven gegrepen aangrijpend tijdsbeeld MÖNCHENGLADBACH (Reuter). Britse en Westduitse bomdeskundigen hebben gisteravond een bom onschadelijk gemaakt die ontdekt werd nabij het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger in Mönchengladbach. De bom, die een zwaarte had van tussen de 20 en 60 kilo, was verstopt in een gehuurde Westduitse auto. De auto stond geparkeerd voor een gebouw van de Britse strijdkrachten op het kamp Rheindahlen. De „Silbertanne” werd ondertekend door de hoogste politiechef in Hitler-Duits- land, Rauter, en uitgevoerd door de voor man van de SS Feldmeyer. Kleine com mando’s van Nederlandse SS-ers doken op willekeurige plaatsen over het gehele land bij nacht en ontij op als moordende spook- bngades. De bekende schrijver van popu laire volksliteratuur A. M. de Jong was een van de slachtoffers. Deze eigen terreurac tie van de SS was een wraakneming op de liquidatie van de Nederlandse comman dant van de Oostfront-vrijwilligers en de Nederlandse SS, generaal Seyffardt, die door verzetslieden in Den Haag voor zijn woning werd doodgeschoten op 5 februari 1943 Nadat ook enkele andere collabore rende Nederlandse functionarissen waren vermoord, kwam het antwoord in de des tijds geijkte Duitse vorm: onschuldigen stelselmatig laten neerknallen door Neder landse vrijwilligers die zich uit moord- en wraaklust voor dit karwei meldden. Een van hen was de nu weer gearresteerde 62- jarige vluchteling. Geen slachtoffer van de oorlogsomstandigheden, geen misdadiger uit noodweer of onder dwang, maar een vrijwillig moordende, laffe fanaticus, die 26 jaar onverdiende vrijheid heeft genoten en daar nu nog 13 jaar van zal moeten inleveren Tel 310413 J-1 HL Leidsestraat 128 -Telefoon 02520 17667)1731 Zie pagina 2. Elke avond geopend voor inschrijving van S Zijlweg 49, Tel 326906, Haarlem

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1