Wagtmans verwacht een Nederlandse wereldkampioen Bleekemolen: r Heins zevende „Al blij met kwalificatie” GOED ZIEK VAN ONS” „BUITENLANDERS ZIJN n Onder controle Botsen Koersopdrachten Optimisme 5 SLAGMAN CHARLES URBANUS: 24 25 SPORT 19 7 8 AUGUSTUS VRIJDAG 2 5 5 d '3 ...,V (Van onze speciale verslaggever) Michael Bleekemolen: geen drama Rini Wagtmans: erg optimistisch Kortsnoi koos voor andere tactiek (Van onze sportredactie) 4- Viktor Kortsnoi Charles Urbanus: beste slagman JAN VAN DER NAT n te trijd i als /eer t de r uit •ens óng de 'ens Het kan in sommige gevallen zelfs sa mengaan. Want terwijl Nederland in de twee laatste dagen van de honkbalweek nederlagen opliep tegen Cuba en Austra lië, was er succes voor Charles Urbanus. Hij werd de beste slagman van het toer nooi en liet gerenommeerde slagmensen als de Japanner Ochiai en de Cubaan Munoz achter zich. Urbanus: „Ik ben wel een beetje trots op die eerste plaats. Ten slotte is een gemiddelde van 0.433 in een dergelijk toernooi niet niks.” De herinneringen aan de tiende honk balweek zijn voor Urbanus derhalve goed. Dit in tegenstelling tot het negende evene ment. Toen, in 1976, was Charles Urbanus nog werper. Zonder meer een van de ta- BAGUIO-STAD. Op de Filippijnen vond gisteren een aardverschuiving plaats. Deze was niet het gevolg van de waterbouwkundige plannen van de regering, die tot zodanige spanningen met de plaatselijke bevol king aanleiding gaven, dat actiegroepen daarover zelfs de deelnemers aan het IBM-toernooi in de RAI bewerk ten. Nee, Kortsnoi was de oorzaak. In de zestiende partij tegen Karpov koos hij met zwart voor het eerst niet het open Spaans, gelijk in de tweede, vierde, achtste, tiende, twaalfde en veertiende partij, maar het Frans. Kennelijk had hij geen bevredigend verweer gevonden tegen Karpovs opstelling in de veertiende ontmoeting. Pal voor de tijdcontrole deed Karpov het echter minder goed. Hij liet namelijk toe dat Kortsnoi met a6- a5 de stelling kon openbreken en het initiatief nam. In het afgebroken toreneindspel heeft zwart de beste kan sen, Of dit voldoende is voor winst, zullen diepgaande analyses moeten uitmaken. Doordat het de ploegleiders is verboden de coureurs per auto te volgen, is Wagt mans in dat opzicht dus volstrekt afhanke lijk van zijn renners. „Maar ongeacht wie zich niet aan de opdrachten houdt, is een landverrader en hoeft nooit meer op een selectie te rekenen”. Het door Wagtmans voor Nederlandse begrippen uiterst strak gehanteerde regi me vertoont verdacht veel overeenkom sten met de manier waarop de Oostblok landen hun topsporters voorbereiden op internationale kampioenschappen. Wagt mans beaamt het onmiddellijk, omdat „al leen op basis van een goede begeleiding en een strakke discipline het nog mogelijk is te wedijveren met de Oosteuropese lan den”. Ter ondersteuning van die stelregel werd het de wegrenners woensdag ook verboden aanwezig te zijn bij de 100 kilo meter tijdrit. Naar het idee van Wagtmans had het vijftal (Hassink, Van Meer, Pirard, Maas en De Rooy), dat naast Oosterbos uitkomt in de individuele wegwedstrijd, daar niks te zoeken. „Hun werkterrein”, aldus Wagtmans, „lag niet daar, maar op de weg waar zij behoren te trainen. Feest neuzen als die baanrenners heb ik niet nodig. Want neem me niet kwalijk, wan neer Ponsteen zo’n wereldtijd kan rijden als vorige week in München, dan moet dat toch een indicatie zijn hoe hard er in Nederland gefietst kan worden”. hoeverre de zes renners de discipline kun nen opbrengen om als ploeg te rijden en niet, zoals in het verleden zo vaak gebeur de, als individu. „Voorlopig houd ik er rekening mee dat ik de komende twee jaar nog niet kan gooien”, zegt Urbanus. „Het is een blessu re aan een aanhechtingsspier, die alleen Zijn gedachten gaan daarbij terug naar 1966, toen Evert Dolman op de Nürburg- ring op dezelfde wijze de wereldtitel greep. Stad en land reisde Pirard af om over die vluchtpoging met Dolman alles aan de weet te komen. „Met hem heb ik een hele avond zitten praten over welke versnelling je moet gebruiken en hoe ik mij op dit kampioenschap moet voorbereiden”. Als toekomstig professional aan de zijde zijn overgeslagen op de renners. Zo is Frits Pirard, toch allerminst een win- naarstype, er zelfs van overtuigd geraakt, dat hij kan worden gehuldigd als de nieu we wereldkampioen. „Wanneer ik de kans krijg en van Wagtmans de toestemming om vooruit te koersen. In de omloop van de mijnstreek, waar ik zondag 63 kilome ter solo reed, heb ik bewezen dat ik het aankan”. met zeer veel rust zou kunnen genezen. Door mijn studie (derdejaars op de acade mie voor lichamelijke opvoeding) kan dat echter niet. Ik moet veel lichamelijke ar beid verrichten, en hoewel ik die arm zoveel mogelijk probeer te ontzien, heb ik er nog steeds last van.” Charles Urbanus doet het echter als kor te stop toch ook een zeer belangrijke plaats in de ploeg zeer goed. Bovendien is hij als slagman bijna onmisbaar. De combinatie pitcher-slagman komt nog maar zelden voor. Sinds de invoering van de aangewezen slagman voor de werper van Joop Zoetemelk bij Miko-Mercier zou Pirard zijn wereldtitel vanzelfsprekend uitstekend kunnen gebruiken. Toch lijkt Bert Oosterbosch de voornaamste Oranje- kandidaat om het succes van André Ge vers van 1975 te prolongeren. Ook Wagt mans is die mening toegedaan. „Let maar op, die is zaterdag door niemand te stuiten. Oosterbosch lijkt een beetje op zo’n renner die je eens in de zoveel tijd tegenkomt. Hij heeft uitzonderlijke kwaliteiten maar mist alleen nog de ervaring”. „Maar wie het ook zal zijn”, is de visie van Frits Pirard, „de wereldkampioen komt in elk geval uit onze ploeg. En dat is niet gebaseerd op het succes in de ploe gentijdrit, maar louter op de manier waarop wij de laatste twee maanden iedereen naar huis hebben gereden. Maar geen van de zes mag verzaken. We zullen, net als de Oosteuropeanen, als ploeg moe ten rijden en dan kan geen land of renner ons van die wereldtitel afhouden”. ROTTERDAM. De Pool Jan Kowalc zyk heeft gisteren het eerste onderdeel van de tweede wedstrijddag van het 31e CHIO te Rotterdam gewonnen. Hij bleef in het „take your own line” foutloos in 60.6 seconden, vier seconden sneller dan nummer twee Gerry Mullins uit Ierland. Van der Ham was met een vierde plaats beste Nederlander. Het tweede onderdeel werd een zege voor Kevin Bacon. De Australiër had 67.5 seconden nodig voor het jachtspringpar- koers, dat twaalf hindernissen telde. Hugo Simon werd tweede, beste Nederlander was Henk Nooren met een vierde plaats. De Westduitse Ruth Klimke bracht het dressuuronderdeel op haar naam. De Ne derlandse Annemarie Keyzer eindigde als tweede. De prijs van de Scheepvaart, een springparkoers, werd gewonnen door de Belg Stanny van Paesschen. Johan Heins werd zevende. Parkoersbouwer Sieto Mellema heeft het trouwens moeten ontgelden op de tweede dag van het Rotterdamse CHIO. De burgemeester van Stedum (Groningen) had volgens velen (vooral de Amerikanen) een veel te zwaar parkoers gebouwd. Vooral een nieuwe wal was de ruiters een doorn in het oog. De jury wilde niet direct een oordeel vellen, waarop Mellema riep: „Wat willen de heren nu precies. De vol gende keer zal ik een bordje „gevaar” voor de wal plaatsen.” geven coaches de heuvelman rust als het kan. Urbanus: „Als ik weer zou kunnen wer pen, is het natuurlijk aan de coach om te beslissen of hij mij ook laat slaan. Ik denk het wel, want er loopt in Nederland nog geen tweede rond die meer dan 0.400 kan slaan. Natuurlijk doe je dan extra werk, wat je pitchersresultaten niet ten goede zal komen. Maar daar ben ik niet bang voor. Zo gauw het kan, wil ik weer terug op de heuvel.” Bleekemolen: „Ik geloof echter wel in mijn kansen. Toen ik tot die 1.21.6 kwam waren de banden niet in orde en zat ik bovendien verre van perfect in de wagen. Mijn zithouding is inmiddels aangepast, waardoor ik de wagen beter onder contro le kan houden. Tot die garde jeugdige renners, die zich op de Nürburgring hebben verzameld, be hoort echter niet Arie Hassink, die met zijn 27 jaren de veruit oudste is van het sextet wielrenners dat morgen de tweede wereldtitel binnen vier dagen tot Neder lands bezit wil maken. Om tal van redenen botste het aanvan kelijk ook herhaaldelijk tussen Wagtmans en de voormalige wegkapitein, wiens WK- uitzending ook pas definitief gestalte kreeg toen in het voorbije weekeinde dui delijk werd, dat nationaal kampioen Jos Lammertink onvoldoende hersteld bleek van een keelaandoening. Wagtmans nu: „Ik heb enorm veel bewondering voor Hassink, maar in het begin heeft hij voort durend geprobeerd zijn eigen zin door te drijven. En dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres”. Ofschoon de ideeën van Hassink over de totaal vernieuwde aanpak niet in alle op zichten parallel lopen met die van Wagt mans, heeft hij in de ex-professional ech ter wel degelijk de vakman herkend. „Een nieuwe ploegleider geeft altijd nieuwe im pulsen”, concludeert hij ter bescherming van Middelink, „maar ik geef onmiddellijk toe, dat ik van Wagtmans veel nieuwe dingen heb geleerd. Je proeft zijn ervaring in alles. Zelden heb ik ook iemand meege maakt dié zoveel koersinzicht heeft als hij. Die strengheid van hem spreekt me boven dien wel aan, want iedereen heeft het op zijn tijd nodig om eens flink opgejut te worden of op z’n sodemieter te krijgen”. Dat gevaar is ook nadrukkelijk aanwe zig voor ieder van het zestal die zich niet strikt houdt aan de koersopdrachten die Wagtmans vanavond zal verstrekken. „Wordt de tactiek gevolgd, zoals ik die heb uitgestippeld, dan hebben we een geweldige kans op een wereldkampioen. We bepalen in elk geval zelf de koers en demarreren wanneer wij dat willen. Met de concurrentie heb ik niks te maken”. Alles zal echter afhangen van de vraag in v< o| Het optimisme dat Wagtmans aan de vooravond van deze WK uitstalt, lijkt te 200 iea zijn zelf wer- jk in sters wen, neer nks- ig en iden l, al- i het i jk al „Als ude- eede pit- arga Bo- erla- niet dan, hter- :t de ip- as- /er ste 4ft •na rit ten Jx) ers ev- ler >p. het oer- igen I en rrij- Ve- il de Ve- den ir. n de open téén ach- en ette - en rste oop nog rint i de (Van onze speciale verslaggever) BOLOGNA. Zelfs Charles Urbanus, de korte stop van het Nederlandse honk balteam, ging zich even te buiten. Na de schitterende 2-1-overwinning op Japan in de Haarlemse honkbalweek riep de 23- jarige Amstel-Tijger uit dat Nederland de wereldtop nu nadert. Een op z’n zachtst gezegd merkwaardige uitspraak van ie mand die normaal alles zeer goed kan relativeren. Een paar dagen later, aan de vooravond van het 25e wereldkampioenschap honk bal, dat vandaag in Italië van start gaat, is Charles Urbanus iets voorzichtiger gewor den. Maar nog steeds gelooft hij in een goede notering van Nederland. Charles Urbanus: „Ik denk dat er een vijfde of zesde plaats vöor ons in zit. Wij hebben in Haarlem een paar zeer goede wedstrijden gespeeld. Je mag natuurlijk nooit vergeten dat de wereldtop aanwezig was. Japan is derde, Zuid-Korea vijfde op de wereld ranglijst. Wij hebben van allebei een keer gewonnen, en de tweede keer tegen Zuid- Korea hadden wij de wedstrijd na die grote voorsprong natuurlijk nooit uit han den mogen geven.”' Urbanus zelf speelde in die tweede partij tegen de Zuidkoreanen een belangrijke rol. Positief maar ook negatief, door na een prima start een paar fouten te maken. Ups en downs die het beeld van de hele ploeg kenmerkten. Sterke momenten wer den afgewisseld met zeer zwakke. Om in Italië hoog te eindigen, zal er een constante vorm aan de dag gelegd moeten worden. Tenslotte moeten er in twaalf dagen elf wedstrijden worden gespeeld. In de tien dagen die de honkbalweek duurde, bleek lentvolste die Nederland ooit had gehad. Er wachtte hem een grote toekomst, en sommigen voorspelden hem zelfs een car rière bij de Amerikaanse profs. Maar in die negende honkbalweek sloeg het nood lot toe. Een armblessure door overbelas ting schakelde hem uit voor het zo belang rijke werk op de heuvel. Het zal nog enige tijd duren voordat Charles Urbanus kan terugkeren als pitcher. Tot aardverschuivingen op het bord leidde Kortsnois Franse verdediging overigens allerminst. Na 12 zetten theorie was er een vrij slaapverwekkende stelling ont staan, in welke Karpov niet het gebruikelijke plan olgde om het stopveld d4 voor zwarts geïsoleerde pion ip d5 te bezetten, doch een andere weg insloeg. Deze leidde tot verdere afruil en mondde uit in een eindspel met vier torens met ongeveer gelijke kansen. NÜRBURG. De bewondering voor de Nederlandse wielerprestaties van de laat ste maanden, met daarbij als (tijdelijk?) hoogtepunt de verovering van de wereld titel in de ploegentijdrit, is omgeslagen in pure verwondering. Althans bij de bui tenlandse wegcoaches, die zich inmiddels verbijsterd afvragen hoe het in hemels naam mogelijk is, dat een bij de amateurs toch wegkwijnende wieiernatie als Ne derland ineens weer zo nadrukkeljjk op de voorgrond treedt. „De buitenlanders”, verzekert Rini Wagtmans na een serie gave triomfen in buitenlandse etappe koersen, „zijn zo langzamerhand goed ziek van ons. Ze begrijpen niet wat er ineens aan de hand is, net zo min als zij snappen, dat het van het ene jaar op het andere zoveel beter gaat”. Niet geremd door enige bescheidenheid is Wagtmans ook ijdel genoeg om de eer van die totale omwenteling sinds het ab rupte vertrek van Joop Middelink als wegcoach grotendeels voor zichzelf op te eisen. Hij beschouwt zichzelf als een „erg pientere wielerman”, zie zowel op het medische als technische vlak redelijk ge schoold is. „Ik heb bovendien een goed koersinzicht. Sommigen hebben één woord nodig om iets te begrijpen, ik maar één letter. Dat kan ook bijna niet anders, want tenslotte ben ik vanaf de wieg opge groeid in het wielrennen. Daarom kan ik de jeugd ook erg veel leren”. 25. b3-b4, Ke6-f7; 26. Ld2-e3, Lb6xe3; 27. Td3xe3, Td8- b8; 28. Te3-e2, Tb8-b5; 29. Tdl-al, Td7-b7; 30. Tel-d2, Kf7-e6; 31. Tal-a6, Tb5-b6; 32. Ta6-a2, Ke7-d6; 33. Kfl- e2, Tb7-e7; 34. Ke2-d3, a7-a6. Nu is het binnendringen met Tel een lichte dreiging. 35. Td2-dl, Kd6-c7. Pareert deze dreiging en maakt het mogelijk met Tdal pion a6 onder vuur te nemen. 36. Ta2-al, Kc7-d8; 37. f2-f3 Verhindert Te4:, zodat Kd4 mogelijk wordt. 37Te7-e5; 38. Kd3-d4, Kd8-c7; 39. Tdl-el Om het binnendringen met Te2 te voorkomen, was Td2 vermoedelijk veiliger. 39 Kc7-d6; 40. f3-f4, Geeft zwart de gelegenheid op het laatste moment leven in de brouwerij te brengen. 40 Teöxel; 41. Talxdl, a6-a5! Hiermee neemt zwart het initiatief. 42. b4xa5 en afgebroken. Mogelijkheden zijn: 42c5:; 43. c3, Tb2:; 44. a6, Ta2; 45. f5 met indirect dekking van pion a6 wegens Te6:. Omdat c5: niet wegloopt, is vermoedelijk 42Tb2: direct beter. Bijvoorbeeld: 43. Tal, c5:; 44. cd3, Tb7 en zwart kan op verovering van pion a5 gaan spelen met Kc6-b5 en Ta7. Vandaag wordt de partij voortgezet. E. SPANJAARD (Van onze sportredactie) ZAND VOORT. Michael Bleekemolen ul het niet als een ramp ervaren, als hij zich morgenmiddag niet weet te kwalifi ceren voor de Grand Prix van Nederland. De Haarlemse coureur vindt, dat hij dit seizoen nog te veel ijzers in het vuur heeft om van een afgang te spreken, als hij er jondag niet bij is. „Mocht het niet lukken in de Grand Prix dan kan ik nog alles goedmaken in de Formule drie. Ik heb in het Europees kampioenschap 30 punten 28 minder dan leider Jan Lammers) en kan met nog drie wedstrijden voor de boeg dus nog aardig dicht bij de topjon- gens komen in de Formule drie. Aan de andere kant is het natuurlijk een enorme uitdaging voor me om me te kwalificeren voor de Grand Prix in een wagen, die op het eerste gezicht niet met de snelsten mee kan”, aldus Michael Bleekemolen. De Haarlemse coureur (28) gelooft, dat hij het dit jaar beter zal doen dan vorig jaar, toen hij zich in een March probeerde te kwalificeren voor de race op Zandvoort. Een avontuur, dat stukliep op ondermeer de corruptie binnen het team van March. Bleekemolen rijdt dezer dagen in een wa gen van ATS, die eigendom is van de Westduitser Günther Schmid. De ATS- wagen is een mixture van de oude Penske en March. Bleekemolen: „Het team van ATS werkt veel professioneler dan bijvoorbeeld March vorig jaar. Die Schmid is helemaal maf van de Formule 1. Hij heeft veertig mensen in dienst om twee Formule 1 au to’s te runnen, dat zegt al heel wat. Hij heeft de wagens en know-how van March vorig jaar voor vier miljoen opgekocht”. De wagens van Schmid hebben dit jaar de grootste moeite gehad om zich te kwali ficeren voor een Grand Prix. Dat wordt deels geweten aan de bolides zelf, deels aan de coureurs. Kopman Jochen Mass bij voorbeeld lijkt het racen een beetje beu. Vijf minuten voordat hij moet trainen, meldt hij zich pas bij zijn wagen, om meteen na afloop te vertrekken. In de tweede wagen rijden meestal coureurs uit het land, waar op dat moment de Grand Prix wordt gehouden. Hans Binder werd in Oostenrijk gecontracteerd, Bleekemo len moet op Zandvoort bewijzen goed overweg te kunnen met de tweede wagen van ATS. Dat zal erg moeilijk worden, want tijdens een test, anderhalve week geleden bleef hij met zijn tijd van 1.21.6 ver achter bij iemand als Bruno Giacomelli, die op 1 augustus op Zandvoort 1.19.59 noteerde. KARPOV (WIT). KORTSNOI (ZWART). 1. e2-e4, e7-e6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl-d2, c7-c5; 4. e4xd5, e6xd5; 5. Lfl-b5:, De positionele strijd gaat hier om het bezetten van het veld d4 voor pion d5, welke wordt geïsoleerd. Er volgen overbekende zetten. 5Lc8-d7; 6. Ddl-e2, Dd8-e7; 7. Lb5xe7, Pb8xd7; 8. d4xc5, Pd7xc5; 9. Pd2-b3, De7xe2; 10. Pglxe2, Pc5xb3; 11. a2xb3, Lf8-c5; 12. Lcl-d2, Pf8-e7; Dit alles werd reeds exact zo gespeeld in 1948 in Moskou tussen Euwe en Botwinnik. Het vervolg was toen: 13. Lc3, om veld d4 onder controle te krijgen en pion d5 te gaan bestoken. Botwinnik antwoordde met 13Pc6, waarna wit met 14. Tdl volgens de analyses een risicoloos drukspel had kunnen krijgen, Het is niet duidelijk waarom Karpov dit plan niet eens probeert. 13. Pe2-f4, 0-0; 14. 0-0, Tf8-d8; 15. Pf4-d3, Lc5-b6; 16. c2-c3, f7-f6. De stelling heeft al een eindspelachtig karakter gekre gen. De tekstzet beoogt Kg8 te centraliseren. 17. Tfl-dl, Kg8-f7; 18. Kgl-fl, Pe7-f5; 19. Ld2-el, Pf5- e7; 20. Pd3-b4 Pion d5 is het aanvalsobject, dat echter gemakkelijk te verdedigen is. Er lijkt niet veel aan de hand te zijn. 20Td8-d7; 21. Tdl-d3, Ta8-d8; 22. Tal-dl, Kf7- e6; 23. Lel-d2, Pe7-c6; 24. Pb4xc6, b7xc6. Nu is pion d5 niet zwak meer. Wits enige kans op initiatief is nog om na loperruil te spelen op de velden d4 en c5. Mocht Bleekemolen, wiens deelname aan de (trainingen van) de Grand Prix een slordige 90.000,- moet kosten, zich kwali ficeren voor de race, dan is het niet uitge sloten, dat hij voor de rest van het seizoen is verzekerd van een plaats in de tweede ATS-wagen. Boy Hayje komt het komende weekein de ook in actie op Zandvoort. Niet in de Formule 1, maar wel in de groep vijf- toerwagen-klasse. Hayje, die internatio naal moeilijk meer aan de bak komt, rijdt na de Grand Prix in een nieuwe Datsun- toerwagen. De auto is uitgevoerd met een 1990 cc motor, die 245 pk levert. Oorspron kelijk zou Hans Deen de nieuwe Datsun Sunny berijden, maar Renault, waar hij voor rijdt, heeft de Haarlemmer verboden om voor een concurrerend merk te racen. Het programma voor zaterdag en zon dag is: Zaterdag: 10.00-11.30 uur training For mule 1, 13.00-14.00 training Formule 1, 14.30-15.00 race Golf GTI, 15.20-16.00 trai ning toerwagens, 16.15-16.45 race Renault vijf. Zondag: 10.30 aanvang voorprogramma. 13.00-13.30 Warming up Formule 1, 14.10 Opstelling Formule 1 wagens, 14.35 begin startprocedure, 14.45 Start Grand Prix (75 ronden) 17.00-17.25 race toerwagens. De 30 coureurs die deelnemen aan de trainingen van de Grand Prix van Neder land zijn: 1. Niki Lauda, 2. John Watson, beiden Brabham-Alfa Romeo, 3. Didier Pironi, 4. Patrick Depailler, beiden Tyrrell, 5. Mario Andretti, 6. Ronnie Peterson, beiden Lo tus, 7. James Hunt, 8. Patrick Tambay, beiden McLaren, 9. Jochen Mass, Michael Bleekemolen, beiden ATS, 11. Carlos Reu- temann, 12. Gilles Villeneuve, beiden Fer rari, 13. Emerson Fittipaldi, Copersucar, 14. Jean Pierre Jabouille, Renault, 15. Hans Stuck, 16. Clay Regazzoni, beiden Shadow, 17. Rupert Keegan, 18. Vittoria Brambilla, beiden Surtees, 19. Jody Scheckter, Wolf, 20. Derek Daly, Ensign, 21. Jacques Laffite, Ligier Matra, 22. Alan Jones, Williams, 23. Ricardo Patrese, Ar rows, 24. Hector Rebaque, Lotus 78, 25. Nelson Piquet, McLaren M23, 26. Brett Lunger, McLaren M26, 27. René Arnoux, Martini, 28. Keke Rosberg, Wolf, 29. Bru no Giacomelli, McLaren M26, en 30. Artu ro Merzario, Merzario. GOVERT WISSE „Falen en succes dicht bij elkaar de Nederlandse ploeg niet in staat con stant te spelen. Charles Urbanus: „Wij zijn er niet aan gewend elke dag te spelen. Voor ons levert in zo’n geval concentratie en motivatie problemen op. En omdat honkbal een sport van millimeters kan zijn, gaat het dan mis. Maar ik ben er nog steeds van overtuigd dat wij het kunnen, maar dan moeten we het kunnen opbrengen veel achter elkaar te spelen. Natuurlijk, ook dan is een inzinking niet te vermijden. Perfect spelen kan nu eenmaal niet. De ploeg heeft in Haarlem eigenlijk onder een constante druk gestaan, en dan blijven fouten niet uit. Toevallig speel je dan tegen Japan of Zuid-Korea, en die jongens profi teren onmiddellijk van een foutje. Ik heb al gezegd dat het vaak een millimeterkwes- tie is, en daarom liggen vooral in honkbal falen en succes zo dicht bij elkaar.”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25