Ontvoerde Ondanks verzet van belangenverenigingen Vi zakenman IJslandse formatie is mislukt Hi co Met teruglopend personeelsbestand Betere resultaten Van Gelder Papier Weer remise in Kamervragen schaaktweekamp over ontslagen commissaris Damiate Pers vrijgelaten |st: Nieuw Hoop op redding HOEKIG Britse zeelieden FRUIT geheel verdwenen dode en gewonden Bonden akkoord met reorganisatie sigarensector DAMIATE EXTRA Umuider Courant Bezetters Iraanse ambassade in Wegblokkade uit protest tegen komst zigeuners Dodelijk gas lekt uit Titaan-raket: hongerstaking 3995 Weesp wil tracé Almerelijn niet Huizinga Adriaan, Olivier en taan IN2 Alternatieven 4 BINNEN* EN BUITENLAND AUGUSTUS 2 5 VRIJDAG I 97R VR I EN 1 (Van onze redactie binnenland) DEE Vertrek donderdag 5 oktober 1978 Bangkok J De reisgids met uitvoerige inlichtingen over deze schitterende reis is gratis verkrijgbaar bij het reisbureau. In samenwerking met het reis- en passage bureau Hoyman Schuurman organiseren wij een door Indonesië (Medan/Prapat, Jakarta, Bandung, Jogja, Surabaja, Malang en Ball) Singapore Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: VE J. Cr gezar ze da ke ro het I. stagr groei den RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem PANNEKOEKEN va 2,60 HAMBURGER2,70 VERSE KOFFIE 95 cent 27-daagse rondreis DEN HAAG. Staatssecretaris Van Lent (Defensie) weigert zijn besluit om per 1 januari de wedde van dienstplichtige soldaten te verlagen met ongeveer zestig gul den per maand, te herzien. Een duidelijk „neen” van de militaire belangenvereniging in het Geor ganiseerd Overleg (CGOM) heeft niets kunnen veranderen aan het -plan om het minimumjeugdloon te koppelen aan de gewijzigde op komstleeftijd van dienstplichti gen (van 20 naar 19 jaar). ADRIAAN, OLIVIER ENTARZAN i 9 Wedde verlaging staat voor Defensie vast 4 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 0,70 145,- Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur Het CGOM heeft de staatssecretaris op de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Reserve-officieren na gisteren unaniem negatief geadviseerd over deze wijziging van de dienstplichtwet. Sinds juli 1975 was de bezoldiging van dienstplichtigen gekoppeld aan het mini mumjeugdloon van een 20-jarige. Zoals bekend, is de opkomstleeftijd „eerste oefe ning” inmiddels van 20 jaar naar 19 terug gebracht. Met het aannemen vorig jaar van het regeringsvoorstel door het parle- Ludvik Josefsson, de leider van de Volks Alliantie-partij, zag zijn pogingen om met de sociaal-democraten en de Vooruitstre vende Partij van Olafur Johannesson, mi nister van Justitie van het vorige kabinet, mislukken op het door de nieuwe regering te volgen buitenlands beleid. De partij van Josefsson wil de Amerika nen laten vertrekken van de luchtbasis bij Keflavik, een belangrijke schakel in de Noordatlantische verdediging, en het IJs landse lidmaatschap van de NAVO opzeg gen. Hiertegen verzetten de sociaal-demo craten en de „vooruitstrevenden” zich. Deze drie partijen zijn samen met de Onafhankelijkheidspartij van de demissionair premier Geir Halgrimsson vertegenwoordigd in de op 25 juni gekozen Althing, het IJslandse parlement. De verwachting luidt dat president Kristjan Eldjarn nu de „vooruitstrevende” Johannesson zal vragen een kabinet te formeren. Eerder slaagden Halgrimsson, de sociaal-democraat Benedikt Grondal en Josefsson er niet in een regering te vormen. (Van onze sportredactie) BAGUIO STAD. In de zestiende afge broken partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken zijn Vik tor Kortsnoi en Anatoli Karpov zonder verder te spelen remise overeengekomen. De stand blijft derhalve 3-1 in het voordeel van wereldkampioen Karpov. Het remise- aanbod werd vanmorgen uit naam van Viktor Kortsnoi door arbiter Miroslav Fi lip aan Karpov overgebracht. ment is niet gesteld, dat dit systeem altijd zou blijven gelden. De Kamer vroeg destijds ook om een onderzoek naar andere methoden om het niveau van de wedde te bepalen. Staatssecretaris Van Lent verklaarde gisteren, dat de velaging van de wedde niet primair een besparingsvoorstel is geweest in het kader van de een-procents bezuini- gingsnota van het toenmalige kabinet. „Het eerder oproepen van een dienstplich tige geeft ook maatschappelijke voorde len”, zo meent hij. Hij zei, dat Defensie thans twee tabellen ÜTRECHT(ANP). In de sigarensector van Douwe Egberts zullen geen gedwon gen ontslagen vallen. De sigarenfabrie ken Panter in Veenendaal en Smit en Ten Hoven in Kampen blijven beide bestaan. De voedingsbonden FNV en de Indu striebond NW zijn akkoord gegaan met de reorganisatieplannen in de sigarensec tor van Douwe Egberts, waarbij het door D.E. voorgestelde 'aantal overblijvende arbeidsplaatsen van 153 als een minimum wordt beschouwd. Op 8 augustus maakte D.E. de plannen bekend om het personeelsbestand van de sigarenfabrieken in de periode van 1 sep tember 1978 tot 31 december 1980 met 217 man terug te brengen tot 153. Hoewel het juridisch bewijs nimmer werd geleverd, waren de aanwijzingen dat de heer Wit deze uitspraken had gedaan zo sterk dat burgemeester Buiter van Gronin gen besloot voor te stellen zijn commissa ris uit de functie te ontslaan. Faber vindt zo blijkt uit schriftelijke vragen die hij gisteren heeft gesteld aan Wiegel van Binnenlandse Zaken niet logisch dat een politiefunctionaris op grond van die beledigende uitspraken niet meer geschikt wordt bevonden voor het werk in het Groningse korps, maar wel voor een functie in het landelijk politie werk. Hij vraagt Wiegel om een nadere uitleg. Zoals bekend, zou de betrokken politie commissaris in de periode september-ok- tober van het vorig jaar enkele malen uitdrukkingen van antisemitische strek king hebben gebruikt, die onder anderen waren gericht tegen landelijke en plaatse lijke joodse politici. De staatssecretaris heeft inmiddels zelf een becijfering gemaakt, indien tegemoet zou worden gekomen aan het voorstel van bijvoorbeeld de WDM, die voorstander is van optrekking van de wedde voor de dienstplichtige tot het niveau van het be- roepspersoneel. „De geringste bijtrekking komt dan uit op 140 miljoen gulden extra per jaar en de hoogste optie betekent jaar lijks 340 miljoen gulden”, aldus de staats secretaris. werkelijke dienst te komen, waarbij de wedde dan ook wordt gerelateerd aan een 19-jarige. De verbetering van het bedrijfsresultaat is voornamelijk het gevolg van een betere capaciteitsbezetting geweest, lagere varia bele kosten door een efficiënter gebruik en verminderde grondstoffenkosten. Verder speelden lagere vaste kosten door de reor- ganisatiemaatregelen een rol. Voortzetting van reorganisatiemaatregelen zal nodig zijn om een eind te maken aan de verliessi- tuatie in enkele bedrijfsonderdelen. Het bedrijfsresultaat ging van 11 mil joen negatief naar 9,9 miljoen positief. De per saldo betaalde rente daalde van 5,4 miljoen naar 3,3 miljoen. Voor de tweede helft van het jaar verwacht het bestuur eveneens een positief resultaat. Wel kun nen bijvoorbeeld de stijgende pulpprijzen een druk op de resultaten uitoefenen. IJMUIDEN. De resultaten van Van Gelder Papier zijn in de eerste zes maanden van dit jaar aanzienlijk verbeterd. Bij een ten opzichte van het eerste halfjaar 1977 van 424 miljoen tot 412,6 miljoen gedaalde omzet, kwam het nettoresultaat uit op 5,9 miljoen (vorig jaar 14,8 miljoen negatief) of per aandeel van nominaal 50 op 4,44 (vorig jaar 11,04 negatief). De studenten zitten opgesloten in een vleugel van het Huis van Bewaring in Den Haag en zullen morgen worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. Overigens is gebleken dat een toezeg ging aan de bezetters door de politie weer is ingetrokken na hun overgave. Bij de overgave werd hun toegezegd dat zij vier tot vijf documenten mee naar het politie bureau mochten meenemen. Deze toezeg ging moest echter weer ingetrokken wor den toén een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken erop wees dat dit kon leiden tot „ernstige diplomatieke ge volgen voor de betrekkingen met Iran” Dit heeft hoofdinspecteur Rijken van de Wassenaarse gemeentepolitie gist* »en des gevraagd meegedeeld. Bij de overgave hadd a de bezetters nofe twee eisen gesteld die echter door de hoofdinspecteur waren afgewezen. Zo wil den de negen studenten dat bij hun over gave dc pers en televisie aanwezig waren en wilden zij dat hun raadsman bij de overgave aanwezig zou zijn. Crown Zellerbach afkomstige heer G. Keith Provo, op, dat het eind van de struc turele problemen in de papierindustrie nog niet in zicht is. Het Van Gelder-be- stuur is van mening, dat het om te kunnen voortbestaan niet nodig is om met de laag ste kosten te produceren. Wel is het een dwingende eis dat de kostprijzen aanzien lijk beneden het relatief hoge peil van het verleden worden gedrukt. Nadat pogingen om de 850 ton metende kustvaarder „Mary Weston” open te bran den of te lichten waren mislukt, werd besloten laag water af te wachten. De kans dat de zeelieden nog levend worden aange troffen werd echter gering geacht. De „Mary Weston” was in aanvaring gekomen met de vrachtvaarder „Yakas- se' uit Ivoorkust, en volgens ooggetuigen „binnen vijf seconden gezonken”. De herstructurering bij Van Gelder is dus nog niet ten einde. Zo is nu het perso neelsbestand teruggelopen tot 4800. In 1977 had het concern gemiddeld 5300 men sen in dienst. Eind 1978 zal het aantal werknemers nog ongeveer 4500 bedragen. De verdere maatregelen zullen zover nu valt te overzien, niet met harde ingrepen in het werknemersbestand gepaard gaan. Alleen zo kan Van Gelder concurreren met de nieuwe bedrijven die zijn ontstaan. WICHITA (Reuter). Een wolk dode lijk gas is gisteren ontsnapt uit een silo voor intercontinentale raketten nabij de Amerikaanse stad Wichita in Kansas. Een man werd gedood, drie raakten gewond en een nabijgelegen dorp moest worden geëvacueerd. De c schap voor p fabriel op de matigt den. E werk i Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman, Gedempte Oudegracht 82 (in Stadskantoor Haarlems Dagblad). HAARLEM, (tel 023 - 31 31 50). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het CDA-kamerlid Fa ber is er tegen dat de Groningse politie commissaris Wit die uit zijn functie wordt ontheven in verband met discrimi nerende antisemitische opmerkingen zal worden ingezet bij landelijk politie werk. DIRECTIE Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex. 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post DEN HAAG. De negen Iraanse stu denten die woensdag de Iraanse ambassa de in Wassenaar enige tijd bezet hebben gehouden zijn sinds die dag in hongersta king. Dit heeft de Haagse officier van justitie C. van Steenderen gisteren meege deeld. IJ» word toeko ninge legon dan t het ai te ra] land wikk volen ren o Vol Staat die b zal n< naar twee geeft event rapp< daari zen v Mo afsla kom» zijn Tanc streeft lische loe, „li we sar wonin aitgeu vraagt ie laa F VEI H. vat termii eleme gen a gedan van i van raadsl Schilt het nii van p gingsi ambt* 26 jur gehou hanteert: een voor degenen die op 31 de cember a.s. in werkelijke dienst zijn en een voor degenen, die na deze datum (wanneer de wedde wordt gekoppeld aan het mini- mum-jeugdloon van een 19-jarige) in dienst gaan. „We hebben voor deze metho de gekozen om te voorkomen dat de positie wordt aangetast van onder de oude rege ling opgekomen dienstplichtigen”, zo zei de staatssecretaris. Volgens hem worden de na 31 december op te roepen dienstplichtigen zeker niet tekort gedaan, omdat er namelijk grote belangstelling bestaat voor de mogelijk heid om reeds op 18-jarige leeftijd in Hij ging ook in op een vorig jaar door de toenmalige minister van Defensie, Stemer- dink, toegezegd onderzoek naar drie alter natieve systemen voor de wedde van dienstplichtigen. „In gezamenlijk overleg is toen besloten dat onderzoek niet voort te zetten. Maar van mijn kant ga ik wel met een ander onderzoek door, waarbij proble men als de maatschappij acceptatie, de kosten- en de prestatiekant voorop staan”, aldus de staatssecretaris. EDE (ANP). Een actiecomité van be woners in Ede heeft vanmorgen met twaalf auto’s op drie plaatsen de weg ge blokkeerd uit protest tegen de komst van tien zigeunergezinnen in hun buurt. Het actiecomité heeft geen bezwaar te gen twee of drie gezinnen. Tien is het echter te veel, aldus een woordvoerder van het comité. De blokkade is rond negen uur op last van de politie opgeheven. Het actiecomité kondigde toen aan daar na naar het Edese gemeentehuis te zullen gaan voor een gesprek met een of meer leden van het college van B. en W De ontvoerders hadden als eis voor de vrijlating de publikatie van een aantal politie communiqués geëist in kranten in Venezuela, Panama, Costa Rica, Nicara gua, Honduras, Salvador, Guatemala, Mexico, Zweden en Japan. De meeste aangezochte kranten waren met de publikatie akkoord gegaan. In Sal vador zelf echter, verbood de regering dit. Ingaan op de eis zou indruisen tegen de nationale wetten tegen subversieve activi teiten De firma „Ericsson” betaalde daarop de kranten in El Salvador voor de witte plek ken op de plaatsen waar anders het com muniqué gestaan zou hebben. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers merkte de voorzitter van de raad van be stuur, de van de grootaandeelhouder (Van onze redactie binnenland) WEESP. Een snelle aanleg van de spoorverbinding tussen het „oude land” vanaf Weesp naar de Flevopolders (de Almerelijn) volgens het door minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) geko zen tracé, is aanzienlijk minder waar schijnlijk geworden, doordat de gemeen teraad van Weesp zich gisteravond heeft uitgesproken tegen deze tracé-keuze. Doordat Weesp zijn bestemmingsplan nen zal moeten aanpassen om een snelle aanleg mogelijk te maken, is de medewer king van Weesp onontbeerlijk. De gemeenteraad aanvaardde een mo tie, waarin men zich keerde tegen het bewuste tracé. Acht van de veertien aan wezige raadsleden steunden de motie, die door PPR, PvdA en de plaatselijke partij Weesp 2000 was ingediend. De alternatieve tracés zijn volgens de raadsmeerderheid onvoldoende onderzocht. REYKJAVIK (AP). De pogingen om in Ijsland een nieuwe regeringscoalitie onder leiding van een communistisch geo riënteerde premier te vormen zijn giste ren op niets uitgelopen. JU Bij elke boekhandel ZUID-HOLLANDSCHE UITGEVERS MAATSCHAPPIJ LE HAVRE (AP). Franse duikers hebben de hoop opgegeven dat vier Britse zeelieden, die in het wrak van de na een aanvaring in de monding van de Seine gekapseisde kustvaarder zitten opgeslo ten, kunnen worden gered. Het zoeken naar de overboord geslagen kapitein is eveneens gestaakt. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht op de raketbasis, 50 km ten zuidoosten van Wichita, zei dat een van de vier aanwezige onderhoudslieden getrof fen werd door een wolk van het dodelijke gas en enkele uren later in een ziekenhuis overleed. (Het gas, stikstof-tetroxide dat wordt gebruikt als brandstof voor de Ame rikaanse Titaan H-raketten, lekte uren la ter nog steeds uit de silo. Maar een funktio- naris van de luchtmacht in Ohama (Ne braska) zei dat het gas zich oplost binnen drie kilometer van het complex en dat niemand buiten dat gebied in gevaar kan komen. Alle 150 inwoners van het dorp Rock, ten zuiden van het complex, werden geëvacu eerd. Het gebied is voor iedereen herme tisch afgesloten, behalve voor raketdes- kundigen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal SAN SALVADOR(AFP). De directeur van het Zweedse telecommunicatiebe drijf „Ericsson” in El Salvador, Kjell Bjö- erk, is vrijgelaten. Dit maakte de Zweed se ambassadeur aldaar vandaag bekend. Bjöerk werd vanaf 14 augustus door leden van de Nationale Gewapende Verzetsor ganisatie FARN vastgehouden. Wel eens een ku busvormige meloen geproefd, of een acht kantige komkommer door de sla met vier kante tomaatjes er bij Op het eerste ge zicht een grap. De Ja panse ontwerper To- moyuki Ono heeft er echter zijn (serieuze) hobby van gemaakt fruit in andere dan zijn natuurlijke vor men te kweken. Ono heeft op zijn kweek- wijze inmiddels pa tent aangevraagd. Op de foto een expositie van zijn vierkante meloenen. Het wach ten is op de ronde ba naan! De Kamerleden Stemerdink en De Vries (PvdA) hebben de staatssecretaris inmid dels in schriftelijke vragen om het resul taat van de vorig jaar toegezegde studie gevraagd. Zij vinden dat de wedde gekop peld moet worden aan de gemiddelde leef tijd van de dienstplichtigen. Bestuurslid Jan de Keyzer van de WDM zei gisteravond dat zijn organisatie contact zal opnemen met verschillende jongerenorganisaties en politieke partijen om deze achter hun standpunt te krijgen. Voorts zal worden doorgegaan met de prikacties op kazernes en in december wordt een grote landelijke protestdemon stratie voorbereid tijdens het Kamerdebat over defensie in Den Haag. Het toond siast ding i zijn fr de vit ver gs dat de gezier aardh sen er Leonhard Huizinga De kostelijke nieuwe avon turen van het vermaarde tweetal Adriaan en Olivier, met oom Wout en tante Ceciel als onafscheidelijk gezelschap 226 blz Gebonden f 26,50

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4