Festikon ’78 in Singer Laren BEN JE LAAT MET JE A b.v. komende exposities SCHOOLBOEKBESTELLING? Liefdewerk wankele basis voor jazzblad Monumenten op Schiedamse werf bosch\ verkoop en service A Otto Haringa Volop informatie voor hengelsportliefhebbers wij ontvingen Concertpianist Stevan Bergmann 75 jaar 1 r- Vissen zijn niet zo stom als velen denken Door Johan van Kempen AANKLOPPEN BIJ CRM WAS TEVERGEEFS 1 1 Minimum KUNST 19 7 8 AUG ZATERDAG 2 6 10 4 iiiiii tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen BOEKHANDEL H. DE VRIES heeft veel, heel veel schoolboe ken in voorraad, maar dan moetje toch niet lang meer wachten! Breng of stuur (antwoordno. 277 in open envelop zonder postze gel) je bestellijst omgaand aan STUDIEBOEKCENTRUM VAN KENNEMERLAND I BLARICUM. Stevan Bergmann; een naam die veel muziek liefhebbers uit Haarlem en omgeving zich nog zullen herinneren. Want met hoeveel solistische optredens met orkest en ook met recitals, heeft deze van origine Oostenrijkse pianist het culturele leven van de Spaarnestad in de naoorlogse jaren extra allure verleend! Jansweg 26-28 Haarlem Y Tel. 023-322231 - bibliotheek tot zekere eenzijdigheid hrt weg te houden”. M.E. ?vi- nt. azz ’Hoofdredacteur Han Schulte van Jazz-Press: „CRM is een zeer passieve instelling". Bij- (ADVERTENTIE) MB k ER Maatschappelijke thema’sie aan de orde komen zijn: mensen met sociale, fysieke en psychische problemen, onvrijheid van me ningsuiting, gevaren van kernenergie en - bewapening, film en sociale actie, vrouw en media. aar s to jol. De De laatste twee decennia werd Berg mann niet meer op de podia gezien en menigeen zal zich hebben afgevraagd of deze pianovirtuoos het tijdelijke reeds met het eeuwige had verwisseld. tenverzamelingen dan composities. Ik volg het allemaal, wat er nu gemaakt wordt, maar het meeste is toch zeker je reinste drek! Partituren maken is nu eenmaal niet voor iedereen weggelegd, net zo min als het beoefenen van astrologie. Dat heeft niets met zelfverheffing te maken, zo lig gen de feiten.” Stevan Bergmann heeft duidelijke en goed geformuleerde meningen over de kunst en haar taak in de wereld. Jaren geleden gaf deze krant hem ook al de ruimte om zijn gedachten, over de beteke nis van de kunst in het leven, aan de lezers HILVERSUM (ANP). In het Singer complex te Laren wordt van 19 tot en met 24 september de educatieve filmweek „Festikon ’78" gehouden. Tijdens deze manifestatie van het Verenigd Neder lands Filminstituut en Fugitive Cinema worden zes dagen lang films vertoond in drie zalen. Tevens worden programma’s verzorgd over het gebruik van audiovi suele media (fotografie, dia's, geluid, 8 mm film, video) in onderwijs, welzijns werk en ander educatief werk. Het betreft een administratiegebouw uit 1905 en twee werkplaatshallen. Deze hal len komen oorspronkelijk van de indus- trie-tentoonstelling die in 1902 in Dussel- dorp in het tegenwoordige West-Duitsland werd gehouden. Op de monumentenlijst zijn ook boerde rijen uit de zeventiende tot en met de negentiende eeuw geplaatst in Den Hoorn, Stolwijk, Roordahuizum, Havelte en Mar- rum. Huizen kwamen onder bescherming in Moddergat, Zwolle, Wassenaar en Ilpen- dam. In Moddergat is nu ook een negen- tiende-eeuwse schuur beschermd monu ment, wat ook geldt voor de pastorie van de Hervormde Kerk (1868) in Ilpendam en de in 1772 gebouwde „oude kluis” van Huize Padua in Boekel. Een uitstekend boek dat veel infor matie geeft over maar liefst 215 vissoor ten in Europa is „Elseviers Gids van de Zoetwatervissen” samengesteld door Peter S. Maitland. In dit geval is het boek de 29,50 ten volle waard. Diverse aspecten met betrekking tot de sport- visserij worden in deze uitgave van Agon Elsevier op goed gedocumenteer de wijze gepresenteerd: het kweken van vis, de sportvisserij, aquariums, vervuiling. Kortom: iedereen komt aan zijn trek ken, zowel degenen die graag grafieken „lezen”, als de lezer die vooral geiïnte- Een rustig plekje, ’s morgens vroeg. Eén hengelsportliefhebber uit het snel groeiende sportvissersleger. Een boek dat zeker de moeite waard is: „Van Vis tot Vis communicatie in de vissenwereld”. Een uitgave 19,90) van Focus Elsevier uit de Aqua Terra reeks. De aangedragen informatie is wel licht wat meer bestemd voor de aquari- umhouder die meer wil weten over de inhoud van zijn „bak" dan voor de sportvisser, maar een interessant boek blijft het. Enkele uitgebreid behandelde onder werpen: kleurwaarneming bij vissen, electriciteit (niet alleen de sidderaal kan stroomstoten afgeven maar ook bijvoorbeeld de Nijlsnoek, de olifants- of tapirvis en de siddermeerval), licht- taal, trillingtaal, geluidentaai en geu- rencommunicatie. Conclusie na het le zen van dit boek: vissen zijn niet zo stom als velen wel denken. Pop- I De 47A, Mor man, iting. pro- S. rijs 'is), sen tlle als ed- ge- rde tde lipt tje- tol- Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zijl weg 286, Haarlem Tel.: 023-313289 20.00 21.00 Poli- des 23.40 ezie- B.45 len- ?ur- 0.30 Re- ?ek- 0.00 ma. ige. tv- Im- lllll >or- ng. rie. 7er- Der lm. >or- 1.45 en- 1.33 ige. der aal. lm. Ged. Oude Gracht 27, Haarlem, tel. 319458 s. 2). „En CRM. Nou CRM, dat is me wat. Op papier zijn er subsidiemogelijkheden, maar als je aanklopt en om inlichtingen vraagt dan knallen ze de deur zo’n beetje voor je neus dicht. Pas toen ik zei dat ik de kranten zou vertellen hoe CRM een ver- „Margriet weet raad”, gevoel, ge drag, moraal in Nederland 1938-1978, door C. Brinkgreve en M. Korzec, uitga ve Het Spectrum 9,50). „Zonnige dagen, of niet soms?” door Gertie Evenhuis, uitgave Erven Tho mas Rap 19,50). „Het uraniumschip”, tweehonderd ton uranium spoorloos verdwenen, door Dennis Eisenberg, Eli Landau en Menahem Portugal), uitgave H J W Becht 19,50). ALMELO. Jazzbladen zijn in dit land geen lang leven beschoren. Een paar jaar wil het wel lukken, maar dan gaat het fout. Er komt ruzie in het kleine kringetje redacteuren, de abonnees laten het afwe ten of er is geldgebrek; altijd is er wel wat waardoor het blad overlijdt voor het be hoorlijk volwassen heeft kunnen worden. Jazz-Press is het laatste slachtoffer. Op 17 september 1975 verscheen het eerste nummer. Eind augustus van dit jaar komt het laatste in de bus. Oprichter en hoofdre dacteur is Han Schulte uit Almelo. Hij vertelt over zijn „liefdewerk”, de belang stelling voor de jazz en de frustrerende rol van het Ministerie van Cultuur, Recréatie en Maatschappelijk werk, in de wande ling: CRM. „Een oplage van tussen de 1500 en 2000 hadden we: 1100 abonnees en een behoor lijke losse verkoop. Slecht is het niet, ande re jazzbladen schopten het minder ver. De kans dat er veel meer abonnees zouden komen leek me gering. Het aantal jazzlief hebbers lijkt wel groot, maar volgens mij houdt het op bij 1 tot 2 procent van de bevolking. De platenmaatschappijen gaan uit van 3 tot 4 procent, maar die zitten aan de zeer ruime kant”. „Een oplage van 5000 is noodzakelijk om een blad exploitabel te kunnen maken. Je kunt dan iemand in vaste dienst aanstel len. Of twee mensen die er halve dagen aan werken. Dat kan nu niet. Geld voor een vaste kracht is er niet en aan al dat liefdewerk komt een keer een eind. Ik heb overdag mijn eigen werk en aan Jazz- Press werkte ik in de avonduren. Dat gaat een tijdje goed, maar je kunt niet elke dag met een duffe kop op je werk komen. Er waren een paar mensen die ook veel werk verzetten, maar zelfs met drie, vier man was het niet te doen. Ik ging roofbouw op mezelf plegen en zoiets kun je niet einde loos volhouden. Daarom heb ik gezegd dat ik ermee wil stoppen”. Weer een blad naar de knoppen dus. En een goed blad ook nog, want wie Jazz- Press las bleef heel behoorlijk op de hoog- zoek pleegt af te handelen, kreeg ik ant- te van de laatste nationale en internationa le ontwikkelingen op jazzgebied. In het blad stonden veel recensies van concerten en veel plaatbesprekingen. Hete hang- ijzers in het Nederlandse jazzwereldje werden ook aangepakt en wie vragen over platen of concerten had kon bij de redactie terecht. Uiterlijk is Jazz-Press in drie jaar tijd sterk veranderd. Van een op slecht papier gedrukt blad werd het een maande lijks magazine dat er zeer behoorlijk uit zag. Niets aan de hand dus. Veel informatie netjes gebundeld. Dik voor mekaar. Hoe wel Han Schulte: „Wat me drie jaar geleden voor ogen stond hebben we eigen lijk wel bereikt. Ik wilde een blad dat een goede inhoud had. Want je gaat wel eisen stellen. Je wilt eigenlijk steeds meer. Je wilt de kwaliteit opvoeren. Maar daardoor kom je wel op een punt dat je zegt: ja, nou kunnen we alleen verder als we iemand hebben die hele dagen aan het blad kan werken. En die iemand was er niet. Want subsidies kun je wel vergeten. Er is een Stichting Jazz in Nederland, maar die heeft geen geld voor een blad”. (ADVERTENTIE) Niets is echter minder waar. Want wie hem in zijn oergezellige huisje vol kunst voorwerpen, op een uitgelezen plekje in het groene Blaricum weet te vinden om hem vandaag met zijn 75ste verjaardag te feliciteren, zal het tegendeel ontdekken. Die zullen Bergmann vol jeugdige vitaliteit aantreffen, samen met zijn zeer hartelijke bestaan kan toch onwillekeurig tot echtgenote die hem (en eventuele gasten!) steeds met de grootst mogelijke zorgen omringt. Toen Bergmann in 1948 Rachmaninov speelde in New York, juichte de New York Times: „Sinds Rachmaninov-zelf is er nie mand meer geweest die zijn muziek zó grandioos en met zoveel begrip heeft ge bracht als Stevan Bergmann.” En dit is slechts één van de vele loftuitingen die de talloze recensies over deze meesterpianist die zich over de hele wereld en in combinatie met de belangrijkste orkesten en grootste dirigenten liet horen ken merkten. Hoe is het mogelijk dat Stevan Berg mann zo voortijdig en met stille trom van de podia verdwenen is? „Omdat de maat schappij, inclusief de muziekwereld, zo corrupt is”, verklaart deze, aan de voor avond van de dag waarop hij 75 jaar Van CRM hoorde ik verder niets, want dat is een zéér passieve instelling. Zelf doet dat ministerie helemaal niets. Dat is het meest kwalijke. Als er geen centen zijn, oké, niets aan te doen. Maar cultuur probe ren te handhaven zonder dat je een poging doet om een minimum aan belangstelling te tonen, dat is me te gek. Er zijn misschien niet al te veel jazzliefhebbers in Neder land, maar er zijn er méér dan er operalief hebbers zijn. De subsidie aan de opera bedraagt 40 tot 50 miljoen. Voor de jazz is er nog geen miljoen. Dat geld is voor de musici en niet voor jazzbladen. Op zich is dat terecht, want die musici hebben al veel te weinig, maar het betekent wel dat het podium voor musici en jazzliefhebbers en dat is een jazzblad toch niet kan blijven bestaan”. Door een paar fanatici wordt op het ogenblik geprobeerd een opvolger van Jazz-Press van de grond te krijgen. Erg hoopvol zijn de laatste berichten niet. Een beter blad dan Jazz-Press maak je niet één-twee-drie en meer geld dan Han Schul te had zal wel niemand los krijgen. De jazzliefhebbers gaan dus weer een blad loos tijdperk tegemoet. Tot de volgende enthousiasteling have, goed en gezin in de waagschaal stelt en achter de typemachine kruipt Stevan Bergmann bij de vleugel in zijn Blaricumse woonkamer: „Mijn leven is een voorbeeld van geslaagde acties van concertdirecties om een kunstenaar bij het publiek uiteen te zetten. Bergmann kondigt aan I dat er op dat (journalistieke) gebied in de nabije toekomst nog wel het éen en ander van hem te verwachten valt. Dat hij daarbij dan weer een groter verband tussen de dingen aan de orde wil stellen, verduidelijkt hij tenslotte nog zó: „Als het goed is, is een musicus een afge zant van boven”. Bergmann wijst omhoog om dan zachter te vervolgen: „Het is als een missie... Werkelijk grote muziek kan een ommekeer in een mensenleven te weegbrengen.” Het hengelsportseizoen is alweer in volle gang. De uitgave van verschillen de boeken over het veelomvattende on derwerp hengelsport zijn het bewijs van een levendige leesbelangstelling van het snelgroeiende sportvissersle ger. Ook nu blijkt echter dat kwanti teit niet altijd een garantie voor kwali teit is. Een prijzig 29,50) boekwerk, dat alleen geschikt is voor mensen die re gelmatig een vistocht naar de Arden nen ondernemen is „Hengelsportgids van de Ardennen heg ABC voor alle viswaters met 500 visplaatsen.” Ge schreven door H. Balzat, A. Bussart en E. van Hecke. Een uitgave van de Ne- derlandsche Boekhandel Antwerpen/ Amsterdam. 18.10 18.35 Kö- ■icht, iziek pro- lour- nann laai. Tot 15 oktober is in het Króller-Müller- Museum in Otterlo op de Veluwe een over zichtstentoonstelling te zien van de Belgi sche kunstenaar Panamarenko. Zijn oeu vre bestaat uit veelsoortige objecten, va riërend van magneetschoenen, Holly- woodachtige viltpoppen, meikevers tot au to’s en vliegtuigen. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) afdeling Zeeland houdt tot en met 14 september in het Zeeuwse kunstenaarscentrum (Molstraat 13 in Middelburg) een informatieve exposi tie over de woon-, werk-, en leefsituatie van de beeldende kunstenaars in deze re gio. Tekeningen en etsen van Tom Eyzen- bach worden van 3 tot 25 september ge toond in het Singer Museum in Laren (NH). Tekeningen van Peter van Straten zijn van 2 tot 29 september te zien in Galerie Clemar aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag. In Pulchri Studio, op het Lange Voor hout in Den Haag is deze week een ten toonstelling geopend van oude Koreaanse schilderijen. De expositie, die tot 12 sep tember kan worden bezocht, omvat een honderdtal werken uit de Yl-dynastie‘ die liep van 1392 tot 1911. Eerder dit jaar was in het Singer Museum in Laren een ten toonstelling van 20e-eeuwse Koreaanse schilderkunst te zien terwijl folkloristische schilderijen in het Ethnologisch Museum in Leiden werden getoond. resseerd is in de (werkelijk schitteren de) illustraties. De verschillende vissoprten, beho rend tot 29 verschillende families wor den uitvoerig „ontleed”: lengte, ge wicht. kenmerken, verspreidingsge bied’ voortplantingstijd, voedsel, waar de als commerciële vis en/of sportvis. Een aanwinst voor de boekenkast. .8.50 pro- euer ktu- our- i, tv- >3.00 jeel- „En af en toe een salvo”, een bloem lezing uit een kleine 150 verschillinde dagboeken, samengesteld door Michel van der Plas, uitgave Amboboeken 27,50). „Gerechten uit de snelkookpan” door Isolde Brackle, uitgave Luitingh 22,90). „Werken met audio en video” door Wim van Bussel, uitgave Het Spectrum 19,50). Bij de uitgeverij Oberon-Dargaud verschenen weer twee nieuwe stripver halen: „Het hol van de vampier”, een avontuur van Tangy en Laverdufe, en „Onthutsende onthullingen over Oli vier Blunder”; prijs per deel 5,50). „Opmars der strafschopgebieden” door Jan Mulder, uitgave Erven Tho mas Rap 22,50). „Hengelsportgids van de Ardennen het ABC voor alle viswaters met 500 visplaat sen”, H. Balzat, A. Bussart en E. van Hecke, uitgave Nederlandsche Boekhandel Ant werpen/Amsterdam, 29,50. „Elseviers Gids van de Zoetwatervissen”, Peter S. Maitland, uitgave Agon Elsevier 29,50. „Tweehonderd kunstaastips”, Jan en John Schreiner, 'uitgave Focus Elsevier, 10,50. „Van Vis tot Vis communicatie in de vissenwereld”, Aqua Terra-reeks, uitgave Focus Elsevier, 19,90. geleden in een dorpje tussen Wenen en de Hongaarse grens werd geboren. „Maar het is wél pijnlijk, als je door je talent zóveel te geven hebt, en je daar de kans niet meer voor krijgt. Mijn leven is een voorbeeld van geslaagde acties van de concertdirec ties om een kunstenaar bij het publiek weg te houden.” „Ik ga daar overigens echt verder liever niet dieper op in, maar ik wil wél zeggen dat ik voor mezelf van de nood een deugd heb gemaakt door me op allerlei terrein verder te ontwikkelen. Nou had ik toch al geen slechte basis, een gymnasiumoplei ding en zo, maar een gericht muzikanten- een zekere eenzijdigheid leiden. En hoe vaak zie je dat niet. Met hoeveel musici kun je eigenlijk een behoorlijk gesprek voeren, buiten het vak om? En dat, terwijl de muziek juist het hele leven betreft, of an ders gezegd, in het grote verband moet worden gezien.” Stevan Bergmann, die zijn Weense af komst in het taalgebruik voortdurend ver raadt (ook al woont hij al een halve eeuw in Nederland), vertelt over de geesteswe tenschappen waarmee hij zich nu uitge breid kon bezighouden en over het feit dat hij nu eveneens in staat was om zoveel te componeren. Muziek waar overigens naar zijn zeggen op het ogenblijk niet om ge vraagd wordt „Reactionair? Hoe komt u daar bij. Hoe veel premières heb ik niet gegeven. Nee, het gaat hier eerder om onderscheidings vermogen. Het zijn tegenwoordig meer no- woord. Ik had al acht weken gewacht, maar na mijn opmerkingen over de kran ten had ik binnen 48 uur antwoord. Maar de heren waren toen al wel erg kwaad, ja. In hun wiek geschoten of zo. Veel wijzer werden we ook niet van het antwoord. Een uitkering kon in elk geval niet worden w gegarandeerd". „Tweehonderd kunstaastips” is een aanvulling op de serie „Tweehonderd tips”, dit keer van de schrijffabriek Jan en John Schreiner. Het boekje, dat wordt uitgegeven door Focus Elsevier kost 10,50 en bevat veel practische wenken .en goede foto’s. Enkele kanttekeningen: Over de snoek wordt gezegd dat deze (bedreig de) vis „solitair leeft, dus niet in scholen jaagt, maar zich verbergt en wacht op een passerende prooi”. Een stelling die weliswaar vaak in eigen land opgaat maar zeker niet op bijvoorbeeld de Finse Aland-archipel. Daar hebben we met eigen ogen vanaf kleine eilanden snoekformaties zien langskomen én. het (kunst)aas zien (en voelen) pakken. Eenzelfde soort kritiek hebben we op tip 142 waarin de kleine Rapalla-plug „een van de minst aanbevelenswaardi- ge” pluggen wordt genoemd. Wederom in Finland, maar óók in eigen land, hebben we vele keren het genoegen mogen smaken een keurige uitvoering van Esox Lucius met de plug te ver schalken. „Muzikantenbestaan leidt DEN HAAG (ANP). De gebouwen van de werf Gusto In Schiedam zijn van algemeen belang uit een oogpunt van ar- chitektuur-historische en industriële en archeologische waarde. Ze zijn daarom op de aanvullende ontwerplijst van be schermde monumenten gezet. We kunnen ons voorstellen dat Bra banders en Limburgers hier zinnige informatie uit halen, maar voor een sportvisser, die liever in eigen land een hengel hanteert, is er op andere manie ren aan de benodigde informatie te komen. Het boek is duidelijk voor Bel gië geschreven. Als maximale lengte van snoek wordt bijvoorbeeld 1 meter opgegeven, terwijl alleen over „kop- worn” wordt gesproken met de ver melding dat meun of maalder namen zijl? die „vroeger” werden gebruikt! Andere, voor Nederlandse begrippen, vreemd aandoende woorden: „einde- jaarsfeesten”, „gediversifiëerd” en „private” vijvers. We hadden gehoopt dat door de me dewerking van de bekende hengel- sportscribent Van Hecke, die ook veel in Nederlandse media publiceert, dit soort zaken uit het boek zouden worden gelaten, maar helaas. Het fotomateriaal is duidelijk onder geschikt gemaakt aan de tekst, waar door het boek een uitgave is geworden voor de wandelende „encyclopedist”. Wat er aan fotomateriaal is gebruikt, mag soms ook geen naam hebben: op pagina 148 staan vier forellen wel zeer armetierig afgebeeld, terwijl één van de snoekjes op pagina 267 nauwelijks de (Nederlandse) wettelijke minimum- maat zal halen. We zijn benieuwd hoe de tweede druk er uit ziet. KT.* - - - z

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11