GEORGE HAINES, CHEF-COACH AMERIKAANSE ZWEMPLOEG: WK-honkbal met Teleurstellende prestaties tijdens CHIO-Rotterdam olympisch tintje VANDERBURG: OPNIEUW GOUD Gele kaart voor scheidsrechter Zege poloërs - KRITIEK NEDERLANDERS SOP PARCOURSBOUWER ’5 'I 1 w gebc Owen waarschuwt de Sovjet-Unie n *s B.V. e \x/k zwemmen jnt 5 SPORT AUGUSTUS 6 1 Q7R I jionaai door Piet Teeling WEST-BERLIJN. De aftakeling van de DDR en de wederop standing van de Amerikanen hebben in de eerste week van de wereldkampioenschappen zwemmen duidelijk een stempel ge drukt op de zwemstrijd in West-Berlijn. Een zwemstrijd overigens, die in meer dan één opzicht een voorbode vormt voor de Olympi sche Spelen in 1980 in Moskou. Immers, de VS waren slechts met één doel naar West-Berlijn afgereisd: zoveel mogelijk psychologi sche klappen uit te delen aan de zegevierende damesgrootmacht bij de laatste Olympische Spelen in Montreal, de DDR. (door Jan van der Nat) 2 te gelijke e, een 1 00-02.0- Tracey Caulkins (links): „Ik ben voor de gein met zwemmen begonnen. (Van onze sportredactie) Prinsen HUGO SIMON ie Grote Prijs van Rotterdam. (Van onze speciale verslaggever) anaf 13.0 Haarlem er WASAI ARATIE LONDEN (DPI). De Britse minister 'au Buitenlandse Zaken, David Owen, toeft de Sovjet-Unie gewaarschuwd, dat lij niet voetstoots moet aannemen, dat de Olympische Spelen van 1980 ook inder daad zullen plaatshebben in Moskou, als lij voorbij blijft gaan aan de rechten van ie mens. „Als het Britse volk en volkeren elders ie indruk zouden krijgen dat de Sovjet- De veranderde opzet bij de AAU - de Amerikaanse zwemfederatie - heeft nu Dick Wieken blijkt zonder Sil niet in staat tot het leveren van topprestaties en Henk Noorden belandde op een bescheiden ni veau nu hij de op stal gezette troef paarden Pluco en Cat’s Whiskers niet onder zich heeft. Gevolg daarvan is niet alleen dat voor beiden tijdens de grote finale slechts een plaats op de tribune is weggelegd, maar ook dat Ben Arts met een allerminst optimale équipe de landenwedstnjd tege moet gaat. Nooren heeft daarin zijn plaats wel behouden, doch Wieken is vervangen door debutant Jan Broek eveneens ge vormd bij Stal Waning in het Drentse' Zuidwolde die zich in de drie kwalifica tiewedstrijden voor de Grote Prijs met Faroek als negentiende klasseerde achter de weer regelmatig rijdende Anton Ebben (ex-aequo vierde) en Johan Heins (14e). De conclusie lijkt trouwens gewettigd dat de zilveren WK-ploeg momenteel een beetje is uitgeblust en na de inspannende periode naar rust verlangt. Bovendien missen enkele ruiters hun beste paarden. De nationale ploeg bestaat nu uit Nooren met Elpalatin, Ebben met Jumbo Design, Broek met Faroek en Heins met Pandur. De deelnemende landen zijn in startvolg- En toch is haar sterretje onvoorstel baar snel gerezen. Die mening is niet alleen haar trainer Paul Bergen toege daan, dat vindt ook haar eigen moeder, die in West-Berlijn zowel de verrichting van haar jongste (Tracey) als haar oudste dochter (Emmy bij het dameswaterpolo) volgt. „Toen ze op achtjarige leeftijd met zwemmen begon, wilde ze alleen maar rugslag zwemmen. Ze had er een simpele verklaring voor. Ze wilde niet dat haar gezicht nat zou worden”, verklaart haai' moeder. ook bij de dames zijn uitwerking niet gemist. Montreal was overduidelijk nog slechts op de herenleest geschoeid. West- Berlijn heeft duidelijk gemaakt dat de betere begeleiding ook aan de sociale kant en de betere trainingsmogelijkhe- den (meer zwembaden, meer trainers) en de ver doorgevoerde selectieprocedures ook voor het dameszwemmen van belang zijn geweest om zich weer aan de top van het wereldzwemmen te nestelen. Tracey Caulkins trekt daar duidelijk profijt van: „In het verleden waren er geen studiebeurzen aan universiteiten voor ons weggelegd. Dat is de laatste jaren sterk veranderd. Ik had er nooit op gerekend toen ik met zwemmen begon dat ik ook een scholarship (betaalde stu die en verblijfkostenregeling in combina tie met zwemtraining) zou krijgen”. Voor Caulkins is het mogelijk gebleken en zal als alles goed gaat („waaróm ook niet”) in 1980 aan de Harpeth Hall Academy in Nashville Tennessee afstuderen. WEST-BERLIJN. Na haar gouden medaille bij de solo-uitvoering van het kunstzwemmen, heeft Helen Vanderburg, de Canadese van Nederlandse afkomst, met Michelle Calkins ook de titel bij de duetten behaald. Met hun uitvoering op muziek uit de Waltonsymphonie nr. 1 van Sjostakowitsj eindigde het Canadese duo met ruim verschil boven de Japanse zus jes Masako en Yasuko Fujiwara. Het brons kwam in handen van het Ameri kaanse duo Pamela Tryon en Michelle De beste individuele verrichtingen kwa men tot nu toe op naam van de Oostenrij ker Hugo Simon, de winnaar van het derde onderdeel. Geoffrey Glazzard uit Enge land en de Ierse kapitein Gerry Mullins. Enkele opvallende uitvallers voor de Grote Prijs: de ongeïnspireerde wereldkampioen Gerd Wiltfang, die gisteren overigens voor de eerste maal parcoursen voltooide, en zijn landgenoot Fritz Ligges. De oud-win- naars in Rotterdam, de Franse Braziliaan Nelson Pessoa, de Canadees John Simp son en de Westduitser Hauke Schmidt, danken hun verlengde optreden uitslui tend aan de traditie dat voor vroegere winnaars automatisch een plaats is gere serveerd. orde: Ierland, VS, Canada. Nederland, Po len, West-Duitsland. Engeland en Italië. Tracey zelft voegt eraan toe: „Toen ik met zwemmen begon, deed ik het alleen maar voor de gein. Plannen had ik hele maal niet, ik wist helemaal niets van sport. De enige naam die ik in het zwem men wel eens had gehoord, was die van Mark Spits", aldus de 15-jarige werelre- cordhoudster op de 200 en 400 m wissels lag. Haar werkelijke doorbraak vond ove rigens pas vorig jaar plaats. Toen Paul Bergen drie jaar geleden bij Nashville Aquatic Swimming Club aanklopte als nieuwe trainer, was Tracey Caulkins een Barone, die ook na de verplichte oefenin gen op de derde plaats hadden gestaan. En hard heeft Tracey Caulkins ge traind. Dag in dag uit. week in week uit. „Maar of ik er gelukkig mee ben? Vroeger met één scheidsrechter zag je misschien 60 a 70 procent van de over tredingen. Nu met twee man is dat per centage hoger. Maar wat helpt het? Het waterpolo is er niet beter op geworden en de bevrediging, die je toch ook als scheidsrechter w ilt hebben, minder. Als de één het slecht doet, kan de ander het op zijn dak krijgen”. BOLOGNA. Het 25ste wereldkampi oenschap honkbal, dat gistermiddag in Bologna van start ging, zal zeer duidelijk in het teken staan van de olympische erkenning. Honkbal heeft die erkenning sinds kort, maar dat wil nog niet zeggen dat de sport ook op de olympische kalen der komt. Bergen: „Tracey wilde hard trainen. Had zichzelf ontdekt. Ze was helemaal, en dat is ze trouwens nog, wild van het zwemmen”, aldus de huidige trainer van de Amerikaanse, die overigens noeste Daarmee is de teenager uit Nashville wel het duidelijkste voorbeeld van het veran derde principe bij het Amerikaanse da meszwemmen: het allen voor één en het één voor allen heeft zijn uitwerking niet gemist. The winning mood Van de Amerikaan se dames en de hechte teamgeest zal ook de komende twee dagen zijn uitwerking niet missen. Niet op de 200 m vlinderslag met als duidelijke favoriete Tracey Caul- kins, niet op de vier maar 100 m vrije estafette afstand. Ook daarin heeft Ame rika het favoriete team voor Oost-Duits- land dat in West-Berlijn wel heel nadruk kelijk met de neus op de aftakeling is gedrukt. Bergen’s geheim en dat van Tracey Caulkins over haar forse progressie in het afgelopen jaar (2.19,31 op de 200 m wisselslag in 1977 tegen 2.14,07 nu, en 4.48,93 op de 400 m wisselslag in 1977 tegen 4.40,83) is inmiddels ook de buiten wacht bekend. Tracey: „Begin dit jaar brak ik mijn enkel. Door met gips en een plastic zak om mijn been te trainen moest ik in het water een grotere weer stand overwinnen. Daardoor ben ik ster ker geworden. Daardoor heb ik nu ook twee wereldrecords weten te veroveren en drie gouden plakken". Uiteraard was Sieto Mellema het met de argumenten voor de zwakke prestatie van de meeste Nederlanders niet eens. „Het was helemaal niet zo’n zwaar parcours. Ik ben zelfs onder het maximum van het vraagprogramma gebleven. Er werd ge woon bijzonder slecht gesprongen, mis schien ook omdat het minder warm was. Natuurlijk zijn veie paarden vermoeid. Ik zal daar ook rekening mee houden voor de landenwedstrijd en misschien voor de Grote Prijs. De ruiters moeten echter niet aankomen met de wens om maar één meter veertig te springen. Als je dat wilt, moet je niet international gaan rijden. Van de grote jongens in Aken mag je toch wel iets verwachten. Van de verliezers krijg je na afloop altijd commentaar. De winnaar hoor je niet”. (Van onze speciale verslaggever) WEST-BERLIJN. Het Nederlands waterpolozevental heeft de eerste wed strijd in de strijd om de bezetting van de plaatsen dertien tot en met zestien gewon nen. Nederland versloeg Canada met 7-1. Met drie treffers had Dick Nieuwenhui zen van het Hilversumse HZC De Robben een belangrijk aandeel in die overwin ning. van de at verschij jrmeld). I surantiëi el opzich st schrift Prestaties dié de fijngebouwde blonde Caulkins overigens nauwelijks doen ver anderen. Op persconferenties laat zij de heren journalisten rustig vragen als er opnieuw een Amerikaans succes op wel ke discipline dan ook te verwachten is. In dat opzicht is George Haines, de chef-coach van de Amerikanen, volledig geslaagd. „Nu was het Amerika dat op de eerste dag het psychologisch voordeel veroverde en niet zoals in Montreal de Oostduitsers. De klap is de DDR niet meer te boven gekomen en ik denk zelfs dat het moeilijk voor de DDR zal worden om straks in Moskou het verloren terrein weer terug te winnen. We zijn met onze bloedjonge lichting toch al in het voor deel. Voor de DDR-zwemsters ben ik niet langer bang, onze grootste concurrent voor ’80 is de Sowjet-Unie zelf”, aldus Haines. gang van zaken waartegen de Amerika nen protesteerden, omdat zij in geval van een gelijkspel zouden zijn overgegaan naar de laatste vier. Dat protest werd afgewezen. Tegen Roemenië werden aanvankelijk verdere maatregelen in het vooruitzicht gesteld, maar het bleef bij een waarschuwing. De Fina-beoorde- lingscommissie achtte de leiding van bei de scheidsrechters onvoldoende. Een kwalificatie, die gelijk staat met een waarschuwing bij voetbal, omdat in ge val van herhaling uitsluiting volgt. Goose, die negentien jaar lang als scheidsrechter de touwtjes alleen in han den had en minder dan een jaar van zijn arbitrale pensionering afstaat, vindt die In de eerste periode buitte de formatie van Ivo Trumbic tweemaal een numerieke meerderheid uit. Eerst door Stroboer en vervolgens door Nieuwenhuizen. Door treffers van diezelfde Nieuwenhuizen en aanvoerder Tony Buunk vergrootte het Oranjezevental de voorsprong in de twee de periode tot 4 treffers. Het Canadese team maakte geen ge bruik van het mannetje meer toen Nieu wenhuizen aan het eind van de derde peri ode voor 45 seconden uit het water was gestuurd door de Italiaanse scheidsrechter Ferri. Met slechts één treffer in een even moeizame derde periode liep de formatie van Trumbic naar een 5-0.voorsprong, die in de laatste periode na twee maal een numerieke meerderheid evenzovele tref fers van Van Es en Buunk opleverde.' Om de eer te redden scoorde Canada, nadat Van Es uit het water was gestuurd via Gross. Die eerste klap bleek een daalder waard te zijn. Uitgedeeld door de 15- jarige Traeey Caulkins, tot voor de Ame rikaanse kampioenschappen in Wood lands een nauwelijks tot de verbeelding sprekend zwemsterretje, dat in West- Berlijn met haar drie gouden medailles en haar twee wereldrecords haar „marktwaarde" aanzienlijk heeft weten te verhogen. Een voorbeeld ook van het veranderde imago van het Amerikaanse zwemmen, dat het in Montreal nog moest hebben van enkele uitschieters zoals Shirley Babashoff, Jill Sterkel of Kim Peyton. De Amerikanen waren toen al bij voorbaat bang om de twees trijd met de DDR te verliezen, waardoor de psychologische uitwerking zijn doel niet miste: geen enkele gouden medaille op de persoonlijke nummers. Iedere morgen tussen half zes en half acht in het 50-meterbad van Nashville. Iedere avond in het 25-yards-bad even buiten het country and music-stadje. In het begin 5000 yards 's morgens en 8000 yards ’s avonds. Tussen de 2 en 3 km pei- training. Later opgevoerd tot zo’n totaal van 14 km per dag. WEST-BERLIJN. Na vier Olympi sche Spelen en drie wereldkampioen schappen te hebben meegemaakt is scheidsrechter Wil Goose uitgerekend bij zijn laatste grote waterpolotoernooi het wereldkampioenschap in West- Berlijn zelf als scheidsrechter tegen het geel aangelopen. jol, de ’4052. en casse beluistsre adioconso □straat 15 rting Moeilijkhs I, toilet po B V 1296 voor nieu lie voorl nieuwboi n Erke rijbl prijst -333934 VERWA skking, sa ties, lot compl riolerirffi s BV W 1-12. Utn '4 Om alvast maar een beetje aan het idee te wennen, kreeg de openingsceremonie in het fraaie Falchi-stadion van Bologna een olympisch tintje. Parachutisten daalden neer (één van de vijf overigens buiten het stadion) met de bekende vlag met de vijf ringen. Een Italiaan, een Cubaan en een Amerikaan legden daarna een soort olym pische eed af en tenslotte werd naast de vlaggen van het gastland Italië en de inter nationale honkbalfederatie Ainba, het olympische dundoek gehesen. Een dergelijke procedure was eigenlijk wel te verwachten, want tenslotte heeft ROTTERDAM. De weinig impone rende prestaties van de Nederlandse rui ters op het CHIO in Rotterdam, die tot nu toe geen enkele hoofdprijs naar zich toe trokken, zijn ook gisteren aanleiding ge- weest tot duidelijke meningsverschillen H^HBk&ssen de deelnemers en de parcoursbou- Wer, de Groningse burgemeester Sieto Blellema. Aanleiding daartoe vormde de Berde kwalificatiewedstrijd, waarin niet liiinder dan vijf van de zeven Nederlandse Combinaties voortijdig het parcours ver lieten, nadat zij van de hindernissen een lavage hadden gemaakt. Alleen Jan Broek en Anton Ebben voltooiden de race ui klasseerden zich, met Johan Heins, die »p de eerste twee dagen zijn plaats had veilig gesteld bij de 25 kandidaten voor de Uw uitlas korting rijzen Oó utoradipir Oldtimer lu Mini» t maken t reftecM plannen koestert om zijn baan in Nash ville te verruilen met die in Austin (Texas). „Het ziet er niet naar uit dat Tracey mee gaat. Alleen Mary Joan Pen nington, een clubvriendinnetje van’Tra cey, gaat mee. Eigenlijk vind ik het jam mer, want ik had nog graag twee jaar met Tracey willen samenwerken. Ze houdt er een uiterst professionele zwe- minstelling op na. Voor haar komt het zwemmen op de eerste plaats. De andere dingen pas veel later”, aldus Bergen. Johan Heins: „Voor een dergelijk par cours zou een hoogte van één meter veertig genoeg zijn geweest”. Ook de Nederlandse chef d’équipe, Ben Arts, deelde de oppositie van de ruiters, hoewel hij zich aanzienlijk genuanceerder opstelde. Arts: „Mellema heeft er geen rekening mee gehouden, dat het wereld kampioenschap voor de jongens een ge weldige brok zenuwen en concentratie be tekende, die nu van hen zijn afgevallen. Hij had de parcoursen hieraan moeten aanpassen. Wij hebben echter in feite geen enkel rabht van spreken. In het program ma stond duidelijk dat het volgens tabel C ging, maar dat heb ik ook over het hoofd gezien. Protesten hebben geen enkele zin. Dat hadden we dan eerder moeten doen”. Sieto Mellema, donderdag reeds een be kritiseerde figuur wegens de bouw van een pittige wal. die geen genade kon vinden in ie ogen van veel ruikers, ging gisteren ipnieuw over de tong na een soort jacht- springconcours, waarin uitermate povere ll prestaties werden geleverd. Gerd Meier, J Arnold Neessen, Dick Wieken, Johan I Jeins en Henk Nooren bliezen voortijdig le aftocht na een ruïneuze rit, die geen snkel perspectief meer inhièld. Later ont laadde zich de kritiek boven het hoofd van ie heer Mellema. Zoals van Dick Wieken: I.Op zo’n manier bederf je het voor het [ubliek. Sommige ruiters zijn hier na het ware concours van Aken met hun tweede 1 if derde paard gekomen en daar had meer ekening mee moeten worden gehouden Unie de ethiek en de beginselen waarop de Olympische gedachte toch nog altijd steunt, aan haar laars lapt”, zei Owen, dan geloof ik dat een groot vraagteken SOU moeten worden geplaatst en dan zou iet geen zier uitmaken wat een regering teweerde”. Owen zei een en ander op de televisie, bij te aanbieding van zijn boek Human g (hts dat zojuist in Engeland is versche- De Nederlandse deelneemsters, Marijke Engelen van het Nijmeegse NZC, en Ca- trien Eyken, konden de prestatie die Ange lica Honsbeek en Helma Gluvers tijdens de vorige editie van de WK in Call hadden geleverd een vierde plaats niet evena ren. Hun puntentotaal van 158.167 was goed voor een zevende ^plaats. De uitvoe ring van de Nederlandse meisjes was ge lijk aan die van vorig jaar bij de Europese kampioenschappen. Catrien Eyken heeft de plaats ingenomen van Helma Gluvers, die vorig jaar met Marijke Engelen beslag legde op het zilver. ervice ge □e is Oldtipii Haarlet 28 |r b<| JRANTPil met medl Het niveau van vorig jaar kon de Al- phens-Nijmeegse combinatie dit jaar niet halen. De Zwitserse equipe Baur-Sturze- hegger en de Westduitse meisjes Broere- mann-Haehisch nestelden zich boven Ne derland, dat vorig jaar achter Engeland tweede werd. De Engelse meisjes Jacque line Cox en Andrea Holland legden beslag op de vierde plaats. Morgen start de groepsuitvoering. gedeelde verantwoordelijkheid maar niets. Hij voelt zich de dupe van het sy steem van de tweehoofdige leiding, dat anderhalf jaar geleden werd ingevoerd. De stoot ertoe gaf de Verenigde Staten bij het congres van Montreal met steun van landen uit Afrika en Azië, waar het zwemmen op zich al als een moeilijke zaak wordt beschouwd, laat staan zwem men mét een bal in de hand. Naar de mening van de scheidsrechters zelf werd in het geheel niet gevraagd. „Ik heb me zelf ertoe geprest me aan te passen”, aldus Goose. eldoorne Tel. ^23 '324/YC net een gage van 7000 gulden gehonoreer- helft van 1 imheden I □ten van t.b.v. het I errichten iewerker 202,- per De 54-jarige Rotterdammer floot woensdagavond bij de geruchtmakende wedstrijd Roemenië-Sovjet-Unie aan de ene kant van het olympische bad, toen het publiek eiste dat zijn collega Petraso- vits aan de overkant, met wie hij de verantwoordelijkheid deelde, wegens be voordeling van de Russen in het water zou worden gesmeten. Goose floot bij de stand 7-7 treffers af van zowel Roemenie als de Sov’jet-Unie, terwijl Petrasovits een Russich doelpunt goedkeurde op het moment dat Roemeense spelers de kant opkwamen om verhaal te halen. Ze wei gerden de laatste zeven seconden uit te spelen en kregen de reglementaire 5-0 nederlaag aan de natte zwembroek, een van die zwemsters van wie er 13 in een dozijn gaan. „Maar-ze had talent”, aldus Bergen. „Het was voor mij een uitdaging om haar en nog een handvol anderen naar de top te brengen. Ik heb er drie jaar voor nodig gehad. Ik heb bewezen dat het mogelijk is. Als je maar zwem mers en zwemsters onder handen krijgt die je kunt motiveren. Die je duidelijk kunt maken dat alleen hard trainen je naar die top kan brengen”. „Onze concurrent wordt Sovjet Unie Lord Killanin, de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, beloofd de komende twee weken een kijkje te komen nemen in een van de drie steden, waarin totaal 66 wedstrijden zullen worden afge werkt. Qua organisatie zouden de Italianen nog wel het een en ander kunnen leren. De hele aanloop naar het WK was zeer chaotisch. In het perscentrum schoof iedereen zijn verantwoordelijkheid af en in het stadion van Rimini werd gisteren nog koortsachtig gewerkt aan de gravelbanen. Op de eerste dag kwamen alleen Italië en Australië in actie. Het werd behaald geen boeiende wedstrijd, die door de Italianen - als altijd flink volgestopt met in de Vere nigde Staten opgegroeide knapen - gemak kelijk werd gewonnen met 3-0. Voor het enige vuurwerk zorgde Richard Spica. Hij sloeg drie van de vier keer een honkslag. De Australische coach David Went hield zijn sterkste werper achter de hand. Hij startte met Wonnacott, die later werd ver vangen door Ramsden. Dat houdt waar schijnlijk in dat Australië’s eerste pitcher, Ray Michell, vandaag tegen Nederland op de heuvel zal staan. In die wedstrijd, die wordt gespeeld in Parma, lijken er zonder meer winstkansen te zijn vooi' Nederland. In de honkbalweek werd een keer met 4-3 gewonnen van Aus- r tralie en een keer met 0-1 verloren, maar in de laatste wedstrijd was er in de slotin- - nings door de overvloedige regenval geen sprake meer van normaal honkbal. 'X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15