Raas voelde niets voor kopmanschap KNAU KOMT AFSPRAKEN NIET NA Medaillekansen voor Hermens en Terbroke 'fc Schipper ziek H Af 59 i /jH mt - RRHMHHR WK wielrennen 9 17 SPORT 19 7 8 A TT G TT Q T IT S ZATERDAG 26 .HMMmMK door Peter Heerkens w V gh;s fc - Jjy .al v W Titelstrijd profrenners commercieel evenement iet (Van onze speciale verslaggever) 5E 0 Jan Raas: „Ik voel me niet sterk genoeg om kopman te zijn”. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Hordenloper Harry Schulting Niet tevreden met finaleplaats Harry Schulting h- Lyda Berkhout: tevreden met plaats bij de eerste twaalf. Lyda Berkhout zonder trainer naar Praag lemers pavil- n alge- ituurs- Kooij en J. i Kooij estuur onden unctie ng be- •tie uit het be- in spe- gasten ■ie jaar :ht dan Er zal ran het ade 80 om 13 2. Joke vetera an v. d. ranten. 'intelen (C-kl.) Lyda Berkhout: „In wezen is dat tegen alle eerder gemaakte afspraken in. Er was duidelijk afgesproken dat er voor elk num mer een trainer zou meegaan. De KNAU is daar later, toen Swinkels bekendmaakte dat hij verhinderd was, op teruggekomen Men vond dat er al genoeg trainers mee gingen. Ik kan eerlijk gezegd maar weinig waardering opbrengen voor dat stand punt. Voor mij is dat een extra bewijs dat er meer belang wordt gehecht aan de loop- nummers dan aan de werpnummers”. Dat Jan Raas weigerde als enige de favorietenrol te vervullen, verklaarde hij met „vormverlies” Raas: “Ik voel mij niet sterk genoeg om een kopmanschap waar te kunnen maken. Zou ik dezelfde conditie hebben als na de Ronde van Zwitserland of in de Tour de France, dan was het geen probleem geweest voor me, maar nu durf ik het niet aan. De criteriums na de Tour zijn door de vele reizen en al het gehang dat daarbij komt, te vermoeiend geweest”. „Bovendien kreeg ik een griepje, waar mee ik ben blijven doorrijden, wat er na tuurlijk geen goed aan deed. Zodoende raakte ik mijn vorm wat kwijt, en dat zeg ik liever dan dat in de wedstrijd blijkt dat het zo is, want dan zouden de jongens die zich voor mij opofferden, zich terecht flink bedot voelen. Bovendien zou dat mijn posi tie in de komende wereldkampioenschap pen ook erg schaden. Maar dat ik niet inging-op het voorstel van Liebregts, wil niet zeggen dat ik mijzelf bij voorbaat wegcijfer. Ik acht mij beslist wel in staat een goed wereldkampioenschap te rijden, hoewel het parcours lastig is, bijzonder zwaar zelfs”. Piet Liebregts: „Ik wilde afgelopen maandag met de hele ploeg het parcours gaan verkennen. Via de KNWU was de Nürburgring voor twee uur afgehuurd, wat 900 mark kostte, maar de coureurs wilden niet. Met name Raas en Knete mann vonden het beter om er pas op het laatste moment op te gaan trainen. „An ders worden we te vroeg nerveus”, zeiden ze. Zodoende weten we nu pas wat ons te wachten staat”. Harry Schulting heeft niet die faam van Jos Hermens, Gerard Tebroke en Ruud Wielart, maar „toevallig” mag Har ry Schulting zich kort voor Praag wel verzekerd weten van de vierde plaats op de Europese ranglijst. Slechts de West- duitser Schmidt de grote favoriet in Praag en “twee Russen waren dit sei zoen sneller dan de oud-pupil van Wil Westphal. Een bijzonder aantrekkelijke uitgangs positie dus voor de jonge TH-student Harry Schulting, die zich een waardig opvolger toont van de inmiddels met de topsport gestopte Frank Nusse. „Natuurlijk is Praag een aanloop naar Moskou, waar ik weer sterker moet zijn. (Van onze speciale verslaggever) NÜRBURGRING. Behalve hard fiet sen, is het wereldkampioenschap wielren nen op de weg bij de profs per definitie ook een zaak van onderlinge akkoorden op uiterst aantrekkelijke financiële basis. De commerciële belangen immers zijn groot genoeg om vanuit financieel-econo- misch oogpunt een stevige investering te doen. Roger de Vlaminck bijvoorbeeld, verklaarde in de aanloop naar de titel strijd van zondag op de Nürburgring dat hij er een fortuin voor over heeft. Wie De Vlaminck helpt, kan geld verdienen. „Ik ga de koers in”, onthulde de donkere Belg zijn plannen, „met twee bidons drinken en een hoop geld. tos Nusse, die met 49.48 seconden nog steeds nationaal recordhouder is, maar waarschijnlijk zal dat niet lang meer duren. Harry Schulting komt steeds dichter bij de Amsterdammer, die in 'Bi Montreal bij de Olympische Spelen heel hoog had kunnen eindigen, maar vroeg tijdig moest afhaken. De kloof dreigde, maar Wil Westphal kreeg een nieuw ta lent in handen. talen. Het totaal van 55.000 gulden bete kent, dat bij succes de uitkering maximaal 5000 gulden per renner is. De in de eerste gesprekken binnen de Nederlandse ploeg verkregen eenheid viel te verwachten, omdat het grootste deel uit de ploeg van Peter Post is gerecruteerd: Knetemann, Raas, Van den Hoek, Van de Velde, Priem, Lubberding en Piet van Kat wijk. Op Joop Zoetemelk na, missen de overigen (Van Vliet, Havik, Lagerijs en Scheuneman) de kwaliteiten om eisen te kunnen stellen. Tijdens de contacten over de onderlinge samenwerking, waarvoor vanavond een afrondend gesprek plaatsvindt, is er geen tegenstelling gebleken tussen Zoetemelk enerzijds en het duo Raas-Knetemann an derzijds. Zoetemelk: „We zullen niet tegen elkaar rijden. Wanneer een van de ande ren in een kansrijke positie komt, mag hij op mijn steun rekenen. Dat heb ik in 1975 (Zoetemelk hielp toen Hennie Kuiper, red.) wel bewezen. Omgekeerd verwacht ik me dewerking van de Raleighs als dat in mijn belang uitkomt. Dat is een kwestie van vertrouwen”. Jan Raas daarover: „Natuurlijk zullen wij voor Zoetemelk rijden wanneer de koers zo loopt dat hij de beste kansen heeft. Het hangt er gewoon van af in wat voor groepje Joop dan terecht komt. Kijk, als hij met een paar rappe renners zit, heeft het geen zin hem te blijven steunen, want dan redt hij het in de sprint toch niet”. En Gerrie Knetemann: „Ik zal Zoe temelk, net als Raas, niets in de weg leggen. Wie er het beste voor staat, ver dient hulp. Misschien ben ik dat wel. Hij meldde zich af na de training op de Nürburgring, vanwege de last die hij on dervond van een enkele dagen geleden opgelopen zware kou. Als vervanger van Schipper is zijn ploeggenoot Martin Havik inderhaast naar de Nürburgring ontbo den. Een toernooi dat precies ligt tussen de Olympische Spelen van Montreal ’76 en die van Moskou ’80. Die Olym pische Spelen in Rusland werpen nu al hun schaduw vooruit. Tal van atle ten die in Praag medailles zullen pak ken nemen het twee jaar later op tegen het Amerikaanse en Afrikaanse ateletiekge weid Moskou ’80 ligt nog te ver weg om nu al van een generale reptitie te spreken. Toch hebben de Europese atletieknaties bij het samenstellen van hun ploegen voor Praag duidelijk Moskou in het achterhoofd. Ook de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die zondag met maar liefst 27, veelal jonge, atleten naar Praag reist een opmerkelijk grote equipe die in de personen van Gerard Tebroke en Jos Hermens zelfs medail lekansen heeft. Opmerkelijke aanwezigen in die grote Nederlandse ploeg zijn verder de drie marathonlopers. Roelof Veld, Ko van der Weijden en Cor Vriend. HAARLEM. Volgende week dins dag beginnen in Praag de Europese atletiekkampioenschappen die tot en met zondag 3 september duren. n haar mende n dam- itiona- >estaat ipdam- iannet, vereld- weer te maken met het feit dat ik dit jaar constant eenmaal in de vier weken de centrale training heb gevolgd bij Sjef Sin- kels”. Hoewel Lyda Berkhout in Nederland samen met Elly van Beusekom (al drie jaar nationaal recordhoudster bij het speer werpen met haar afstand van 57.90 meter) op eenzame hoogte staat, komen beiden internationaal nauwelijks in het stuk voor. Daarvoor zijn de verschillen te groot. Zo staat het wereldrecord van de Amerikaan se Kathy Schmidt op 69.32 meter, terwijl het Europese record met 69.12 meter in handen is van de Duitse Ruth Fuchs. Veel kans op een hoge eindklassering in Praag, waar zich ongetwijfeld een sterk gezel schap zal presenteren, heeft Lyda Berk hout dan ook niet. „Ik ben al content als ik door de kwali ficatiewedstrijden kom”, zo benadrukt zij. De limiet daarvoor is 57 meter, maar het is erg onwaarschijnlijk dat alle dames die overgaan naar de eindronden die af stand zullen halen. „Als ik erin slaag om in de buurt van de 55, 56 meter te gooien, dan is er een redelijke kans dat er een goede eindklassering in zit. Het uitgangs punt is in elk geval te proberen bij de eerste twaalf te eindigen. Daar zou ik zelf al erg tevreden mee zijn”. AD HEESBEEN ?yclub iorgen afge- ?n aan veten: HGC, 5CHC, tuden- Vlis- t van- >or B- zijn: SDZ, SDOB ren in Berg- DJK, msche ndam, wordt nnen. oetbal istede ijd te- pelen- 1-1. Na ’os de ir tien weer ft had i door en 2-1 (Van onze speciale verslaggever) NÜRBURGRING. Jos Schipper heeft zich wegens ziekte terug moeten trekken uit de Nederlandse profploeg voor het wereldkampioenschap wielrennen. sn de er id kt in ?ft de ag al 00 ?1 iO- de JS- os iet b- er b- b1- ki n- an (Van onze sportredactie) ARNHEM. „In de series ga ik op een finaleplaats lopen, en in de finale op een medaille”. Een uitlating die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Som migen zullen wellicht de wenkbrauwen fronsen als ze weten dat een pas 22- jarige atleet die uitspraak bezigt. Het antwoord van die atleet, en we hebben het hier over de 400 meter-hordenloper Harry Schulting, uit het Brabantse Vught, luidt dan: „Als je alleen maar met het idee naar Praag gaat om de finale te halen, mis je de goede motiva tie. Als je die finale bereikt en je vindt dat al mooi genoeg, ben je ook op de verkeerde weg”. Die conclusie trokken de meesten die hun trainingsronden draaiden op de Nür burgring, waar morgen 12 ronden van 22,8 kilometer moetèn worden gereden. Het circuit kreeg vorig jaar ten behoeve van de autocoureurs een speciale laag as falt, die remmend werkt op de snelheid omdat die voor de racesport te hoog lag. De trainende wielrenners ervoeren dat wegdek als een gruwel. lateurs, itionale öhlman idvoort e sterk Knoop oor een aarmee Ik'ben nu nog erg jong voor dit zware nummer, maar dat houdt natuurlijk niet in dat ik me in Praag tevreden zal stellen met een finaleplaats. Er bestaat een kans op een medaille. De finale is namelijk een gok, zoals dat voor meer afstanden geldt. Waarom zou die gok voor mij niet posi tief kunnen uitvallen?”, aldus een van de jonge atleten, die zoals ook op de andere nummers gebeurde het gat dichtmaakte dat viel omdat een ander, in dit geval Frank Nusse, verdween. Binnen de Nederlandse ploeg achtte men, na de eerste verkenningen,Joop Zoe temelk de meest geschikte man voor dit zwaar lopende parcours. Vooral begelei der Piet Liebregts zou die conclusie grote problemen hebben opgeleverd, wanneer Jan Raas niet een dag eerder had besloten het kopmanschap te weigeren. Aan dat opvallende gebrek aan voorkennis over de zwaarte van de Nürburgring hielpen de renners zelf overigens in belangrijke mate mee. NÜRBURGRING. Jan Raas heeft be dankt voor het kopmanschap dat KNWU- begeleider Piet Liebregts hem aanbood voor het wereldkampioenschap profs, morgen op de Nürburgring in West-Duits- land. De Nederlandse ploeg vertrekt nu met Raas, Knetemann en Zoetemelk als zogeheten beschermde renners, van welk drietal Jan Raas de functie van koerscap- tain bekleedt. Voor de trainingen in Praag is Lyda Berkhout ondergebracht bij de vijfkamp- groep, hetgeen in de praktijk betekent dat zij grotendeels op zichzelf is aangewezen, omdat een „specialist” voor de werptrai- ning ontbreekt. Een ontwikkeling, die de Beverwijkse in hoge mate betreurt, zeker nu er de laatste maanden zo n duidelijke opgaande lijn in haar prestatiecurve merkbaar is, met als climax de nationale kampioenschappen in Groningen, begin deze maand, waar zij voor de zesde maal de titel opeiste. Lyda Berkhout, die door gezinsuitbrei ding geruime tijd uit de roulatie is geweest en pas september vorig jaar de training weer heeft hervat, leverde daar haar beste seizoenprestatie (56.30 meter) en onder streepte haar vorm door in totaal viermaal de voor Praag gestelde limiet van 55 meter te halen. Lyda Berkhout: „Het gaat aanzienlijk beter dan alle voorgaande jaren. Ik ben niet alleen veel sterker geworden, maar vooral veel constanter gaan gooien. Mijn gemiddelde ligt nu ongeveer op 54 meter, terwijl dat nooit hoger is geweest dan 51 meter. Ik heb dit seizoen zelfs nog niet één keer onder de 50 meter gegooid. Volgens mij is dat een vgevolg van een gewijzigde trainingsaanpak en een sterk verbeterde techniek. En dat heeft dan ongetwijfeld BEVERWIJK. Een beetje met tegen zin vertrekt Lyda Berkhout zondag met de nationale atletiekploeg naar Praag, waar de komende week de Europese kam pioenschappen worden afgewerkt. De 25- jarige Beverwijkse speerwerpster is dui delijk teleurgesteld over het feit dat de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie geen vervanger heeft aangewezen voor werp- en stoottrainer Sjef Swinkels, die niet in de gelegenheid is bij deze Europese titelstrijd aanwezig te zijn. Aanvankelijk leek Ton Pallessen, trainer van de Bever wijkse atletiekvereniging DEM, de meest serieuze kandidaat om de plaats van Swinkels in te nemen, maar op het laatste moment zag de KNAU daar toch vanaf. „Westphal, met wie ik nog steeds vriendschappelijke banden heb, heeft me verschrikkelijk veel geleerd. De nieu we Belgische bondstrainer van de KNAU, Wilfried Geeroms, geeft ook toe dat hij voor mij in feite niet meer veel meer hoeft te doen dan begeleiden. Dat is het werk van Westphal. Het is voor 80 procent zijn werk dat hij me onder de 50 seconden bracht”, aldus Harry Schul ting, die ten opzichte van vorig jaar een winst van één seconde heeft geboekt. Wat dat betreft, wordt het kampioen schap op historische grond gereden, want in 1966 offerde Rudi Altig op de Nurburg- ring op onvergetelijke wijze een deel van zijn banksaldo om voor eigen volk de regenboogtrui te kunnen aantrekken. Die steeds weer intrigerend financiële escapa des rond de belangrijkste eendagswed- strijd van het jaar, overschaduwen bij voortduring het sportieve element. Belangrijkste verklaring daarvoor is, de voor een wereldkampioenschap vereiste opzet van een nationale ploeg in een ge meenschap die alle andere dagen van diet seizoen uit merkenteams is opgebouwd. Ondanks alles wil de internationale wieler federatie (UGI) niet anders, maar het leidt tot een vertroebeling van de sportieve waarde. Dit jaar staat de Belgische ploeg model voor die stelling. Ludo Peeters, André Die- rickx en Walter Godefroot onttrekken zich openlijk aan het door de UCI opgedrongen standpunt en gaan morgen werken voor hun merkenploeg-kopman Didi Thurau, die als sterke man van de Duitse nationale ploeg start. Geen van de Belgische vedet ten zal mogen rekenen op Paul Wellens, die zich absoluut in dienst stelt van zijn Nederlandse collega’s uit de ploeg van Peter Post, waarvan hij deel uitmaakt. Nog tekenender is de situatie rond Her man van Springel en Ferdi van den Haute, van wie hun ploegleider Romain Deloof zegt: „Ze hebben van mij de vrijheid om voor de best betalende te rijden, wie dat ook is. Ik vind dat ze dat extraatje na een seizoen van hard werken wel verdiend hebben. to-toto 'z Bij de Italianen is er ook geen gesloten front. Maar dat jaarlijks terugkerende beeld krijgt meestal toch duidelijkheid in de finale. Wanneer het erop aankomt, slui ten de Italianen meestal toch op tijd de rij, welke houding voortspruit uit het zo belangrijke geldelijke aspect. Voor het wereldkampioenschap zet de door spon sors gesteunde Italiaanse bond een pre mie in van 50.000.000 lires, bijna anderhal ve ton. Daarbij komt, gewoontegetrouw, het bedrag dat de winnaar inbrengt, wat betekent dat degenen die meewerken zich bij het behalen van de wereldtitel per man zo’n 15.000 gulden rijker weten. In het Nederlandse kamp ligt de finan ciële afspraak op een lager niveau, maar de bereidheid om voor elkaar te werken is er niet minder om. De prijzenpot bestaat uit 25.000 gulden van een sponsor, 5000 gulden van de KNWU en 25.000 gulden die degene die wereldkampioen wordt zal be- 5 h- Didi Thurau to''.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17