len I ■1 Mb?- I” K 38U ne II door Ko van Leeuwen I Theater Werkteater Haagse Comedie Baal Sater .1 I Globe De Appel Centrum Blijspel vrijwel verdwenen ét 'V'j I - (023) 1 'I 4- 'Sr a een i dan Repertoiretoneel maakt ernst met de komedie ruim t raam gastregie komt doen; De Drie zusters wordt door Hans Croiset geregiseerd. t. n ing roek. Elisabeth Andersen, klaslek en eigentijds toneel. I T ?ken- 'erte- Het PubHekstheater zet het spelen van Tsjechov voort met Oom Wanja en De drie zusters. Hier de bezetting van Oom Wanja. Vlnr. Lous Hensen. Hans van den Berg, Jules Hamel, Mariëlle Fiolet, Slem Vroom (Oom Wanja), Jan van Royen, Marijke Veugelers en Jan Retël behoren. De elk jaar weer groeien de vrije niet direct gesubsidieerde theatersector heeft die taak van het repertoiretoneel overgenomen en met succes, want een goed blijspel trekt volle zalen en dat betekent zekerheid in de zaken. kwaliteit aan humor bezitten. Voor stukken van Neil Simon of Alan Ayckbourn staan de vrije producenten in de rij met werd als dubbelspionne. Peter Oosthoek gaat het stuk regisseren; Els van Rooden, speelt Mata Hari. Op 29 september is de première in Amsterdam. Lodewijk de Boer gaat bij Centrum zijn eigen nieuwe stuk De Pornograaf regisseren. De Boer schreef een toneelstuk over de makers van pornografie. Hoofdpersoon erin is een zekere David, van oorsprong portret- en huwelijksfotograaf, belust op geldelijk voordeel afgegleden naar de porno als fotograaf en als filmer. De première is in december. Begin oktobér komt Centrum met een lunch voorstelling. Gespeeld wordt „Uitgestelde vragen”, een bewerking door Ton Vorstenbosch van eén verhaal van de hedendaagse schrijver R. J. Peskens uit diens bundel M'n moeder is eigenlijk een Italiaanse. Overigens zullen de eenakters van Keeffe ook afzonderlijk als lunchvoorstellingen worden gespeeld. Voor het lunchthater blijft ook Keefman (Jacques Commandeur; nu voor het vierde seizoen) op het repertoire, evenals de stukken Tussen de middag en Later op de avond van Don Dekker. Ook Een bekentenis (Marcellus Emants) en Scheiden (Vorstenbosch) zullen nog worden doorgespeeld. Ton Vorstenbosch werkt voor Centrum ook weer aan een nieuw stuk, in opdracht van het comité 400 jaar Utrecht. De acteur Jules Hamel heeft Centrum na jaren verlaten en gaat free-lance werken. Hij zal als gast bij het PubHekstheater gaan spelen. Ook weg is Frans Vorstman, na enkele gastrollen nu in vaste dienst bij het PubHekstheater. Nieuw bij Centrum zijn Henk Rigters (komt van Globe) en Hidde Maas. Op deze pagina een overzicht van de plannen van de gesubsidieerde toneelgezelschappen. knisperend geld. Wat voor de gesubsidieerde gezelschappen aan vrolijkheid overbiijft is tweede keus. Op zich geen ontwikkeling waar je bezorgd om moet zijn. De verdeling lijkt zo gek nog niet: de vrije toneelproducenten zorgen voor toneel op de planken dat onbezorgd mag amuseren en de gesubsidieerde gezelschappen kunnen zich bezig houden met repertoire van meer serieuze aard. Mensenhater (Le Misantrope) van Molière. Gerrit Komrij maakte de vertaling en Geradjan Rijnders gaat het regisseren. De vierde produktie van Globe is Lessing’s komedie Minna’von Barnhelm, waarmee de groep wéér een bijdrage uit de Duitse literatuur levert. Dolf Verspoor vertaalde; Ulrich Greiff doet de regie. Dan komt dit gezelschap nog met twee kleine zaal produkties. Van Knut Faldbakken wordt De Stier en de Maagd gespeeld onder regie van Paul Vermeulen Wjndsant en van de Nederlander J. Van Oüdshoórn het toneelspel Zondag. Een nog nooit gespeeld stuk, dat door Globe wordt vergeleken met de indringende huwelijksdrama's van Strindberg. blijft doorspelen, komt met maar liefst acht premières. De eerste is Parodie van de Engelse auteur Tom Stoppard. Een gefantaseerde ontmoeting tussen drie beroemdheden: Lenin, de Ierse schrijver James Joyce en de Frans-Roemeens dichter Tristan Tzara. Ze worden met elkaar in contact gebracht door de Britse consulaire ambtenaar Carr, gespeeld door Henk van Ulsen (gastrol). Van Shakespeare komt het Haagse gezelschap met Coriolanus, een weinig gespeeld maar interessant soldatenstuk dat in Rome speelt. De veldheer Coriolanus zal door Guido de Moor worden gespeeld, zijn moeder door Elisabeth Andersen, die bij de Haagse Comedie te gast is. Regie Dinu Cernescu. Verder gaat de H. C. van Jean Anouilh De repetitie of de bestrafte hefde spelen, eerder in ons land opgevoerd onder de titel De liefde gestraft. Loek Schareman maakte een nieuwe vertaHng; Jo Dua doet de regie. Van Calderon speelt Den Haag Het leven een droom, onder regie van Pierre Laroche; van David Mamet American Buffalo, regie Carel van der Plas en van (de als cartoonist bekende) Jules Feiffer Hold me!, regie Eddie Habbeman. Ook toneel van eigen bodem bij de Haagse Comedie: van Rudolf een stuk dat zich in de tenniswereld afspeelt en dat Wimbledon heet. Het stuk is op verzoek van het gezelschap geschreven en de regie gaat Christiaan Nortier doen. De laatste drie produkties gaan in première in het HOT, de eerste vijf in de Koninklijke Schouwburg. Bernard Droog gaat bij Theater de titelrol spelen in De kapitein van Köpenick, een welhaast klassiek te noemen stuk over de macht van het uniform. René Lobo gaat de regie doen. Droog is ook te zien in Bouwmeester Solness van Hendrik Ibsen, onder regie van Ehse Hoornens. Van Edward Albee gaat het Arnhemse gezelschap Alles voor de tuin spelen, waarvoor de Engelse regisseur Robert Kidd is aangetrokken. Dan doet Theater nog Klein Leed, een nieuw stuk van de Engelse auteur Peter Gill. Dat betekent tevens het regie-debuut voor Andy Daal, tot nu toe als acteur aan Theater verbonden. toneelschrijven. Het gaat bij hem minder om het verhaal dan om de mensen die erin voorkomen. Ger Thijs gaat het stuk bij Theater regisseren. in de 1644. wor gt 20 onze r a s. HET REPERTOIRETONEEL lijkt met het speelseizoen dat nu voor ons ligt eindelijk eens royaal afstand te hebben genomen van het blijspel. Op een enkele uitzondering na (De Getemde Feeks bij De Appel) treedt het gesubsidieerde toneel de toeschouwer nu met een ernstig gezicht tegemoet. Voor het eerst lijkt ook bij de grote gezelschappen als De Haagse Comedie, Globe en Theater het De zes produkties die Globe uitbrengt variëren van operette tot eigentijdse komedie en van zeventiende-eeuwse komedie tot Nederlands realisme. Daarom ziet het repertoire er als volgt uit. Begonnen wordt met Mooie Helena, vrij naar Jacques Offenbach’s operette, onder regie van Ulrich Greiff met.in de lioofdrol Marlous Fluitsma. Een stukje Griekse mythologie op romantische muziek. Dan volgt Dimanche van Michel Deutsch, vertaHng Remco Campert, regie Paul Vermeulen Windsant. Dimanche gaat over het meisje Ginette dat meent het majorettenconcours te moeten winnen als opstapje naar het grote leven buiten haar geboortedorp. Globe kijkt vervolgens naar het Franse klassieke toneel en ziet dan De frkre- a.o ppen )por- Theater uit Arnhem gaat zijn jubileumseizoen in: de groep bestaat een kwart eeuw. Dat gaat gevierd worden met een Italiaanse comedie en de keuze is gevallen op Carlo Goldoni’s omvangrijke stuk La Villeggiatura. Het kreeg de Nederlandse naam Het Buitenverblijf en het is een stuk geworden dat twee volle avonden in beslag neemt. Oorspronkelijk bestond het zelfs uit drie avondvullende programma’s, maar Theater heeft dat tot twee terug gebracht. De twee avondprodukties kunnen niet los van elkaar worden gezien: vervolgtoneel bij Theater dus. Bob de Lange keert met dit stuk weer in de schouwburg terug. Deze jubileumproduktie wordt geregisseerd door de Italiaan Orazio Costa. Het Werktheater waarvan deze week de film Camping de bioscopen ingaat, heeft plannen om volgend voorjaar een film te maken naar aanleiding van de twee produkties over stervensbegeleiding die het gezelschap gemaakt heeft. Deze twee projekten zullen het komende seizoen in verband met de vele aanvragen worden doorgespeeld. Daarnaast gaat Werkteater ook nieuwe ideeën ontwikkelen en is er een vaag plan om in de maand december te gaan optreden in de eigen tent op het Museumplein. De filrti over stervensbegeleiding zal overigens geen registratie zijn van de bestaande produkties, zoals dat indertijd met de film Toestanden wel het geval was. Het zal een op zichzelf staande rolprent worden die alleen het onderwerp met de twee produkties gemeen heeft. Verscheidene gezelschappen gaan dit seizoen Ibsen spelen. Toneelgroep 'Theater doét het, Fact doet het bij de Toneelraad Rotterdam en in Den Haag gaat De Haagse Comedie Ibsen’s toneelspel De pijlers van de samenleving spelen". Hoofdpersoon is reder Bernick (Wim van Rooij) die op het hoogtepunt van zijn carrière ten val dreigt te worden gebracht dooi’ een misstap uit zijn verleden. Kees Coolen gaat het stuk regisseren. De Haagsê Comedie, die De Voprpagina nog Gerardjan Rijnders en Mia Meijer hebben na Schreber weer samen een toneelstuk geschreven. De titel luidt Tasso in Weimar en toneelgroep Baal gaat het opvoeren onder regie van Paul Vermeulen Windsant. Twee historische gegevens lopen in dat stuk door en naast elkaar. Welhcht een beknopte analyse van Goethe als mens en kunstenaar. Hoe dan ook, Goethe speelt er een belangrijke rol in. Op 26 augustus is in het Shaffy theater in Amsterdam de première. Baal gaat na De Hypochonders van het achterliggende seizoen wederom een stuk van Botho Strauss spelen. Dat wordt Bekende gezjchten, gemengde gevoelens. Dan komt Baal ook nog met een muziekprojekt rond George Sand, waarvan de titel nog niet bekend is. Toneelgroep Sater is begonnen met cïfe repetities van Het Verhoor, een toneelstuk dat door het Sater-collectief is gemaakt. Peter de Baan, die ook de DAF-prodiiktie ensceneerde, doet de regie. Het stuk is geïnspireerd op de gebeurtenissen in Duitsland rond de Berufsverbote. Sater tekent een Nederlandse situatie en wil laten zien hoe mensen bij ons op hun waarde geschat worden. Sater gaat ook nog aan een andere grote zaal produktie werken, waarvan titel en inhoud nog niet zijn vastgesteld. IRIS EN De actrice Elisabeth Andersen gaat ook bij Theater een gastrol spelen. Zij doet dat in Trilogie van het weerzien, geschreven door Botho Strauss, van wie toneelgroep Baal uit Amsterdam vorig seizoen De Hypochonders speelde (Baal gaat dit seizoen ook een nieuw stuk van Strauss spelqn). Botho Strauss heeft een heel eigen manier van Nu is het ook zo dat de gezelschappen de laatste jaren steeds meer worden geconfronteerd met een schaarste besef te zijn doorgedrongen dat de aan blijspelen die werkelijk traditionele formule „ernst en luim”, de afwisseling van ernstig toneel met klucht- of lachwerk gerust tot het verleden mag gaan Schrijver Gerben Hellinga heeft zich verdiept in de cabaret figuur Pisuisse en schreef een toneelstuk over het cabaret van vroeger onder de titel Mensch durf te leven, een der leidjes van Jean Louis Pisuisse. Het vormt de tweede eigentijdse bijdrage, tevens van de hand van een Nederlands auteur bij het PubHekstheater. Geen musical, wèl een stuk waarin muziek en muziekmaken een centrale rol spelen. Op het repertoire van PubHekstheater staan tot eind september nog Platonow van Tsjechov en De Rechtvaardigen van Albert Camus. Ook met de Griekse klassieken gaat het PubHekstheater verder. Koning Oidipous zal worden gespeeld en op dezelfde avond zal deze tragedie van het noodlot worden gevolgd door Oidipous in Kolonos beide van Sofokles, regie Hans Croiset. De rol van Oidipous is voor Jules Croiset; Annet Nieuwenhuyzen gaat koningin lokaste spelen. Ook deze Oidipous twee-eenheid is weer een logisch vervolg op de eerdere Griekse i tragedies die dit gezelschap op de planken bracht. Aan eigentijds toneel schenkt het PubHekstheater aandacht met de opvoering van Agnes B., geschreven door de Duitse auteur Franz Xavier Kroetz, van wie Centrum jaren geleden Overstekend Wild speelde. Als uitgangspunt koos Kroetz het treurspel Agnes Bernauer van de 19e eeuwse Duitse schrijver Friedrich Hebbel. Kroetz gebruikte van Hebbel’s stuk alleen het raamwerk en vulde dat in met meer actuele handelingen. Als thema heeft het stuk de principiële houding van een mens tegenover het onrecht dat anderen wordt aangedaan. Josée Ruiter speelt de rol van Agnes; Ton Lutz doet de regie. Bij het Onafhankelijk Toneel in Rotterdam komen we weer Gerardjan Rijnders tegen. Speciaal voor dit gezelschap heeft hij een stuk geschreven dat voorlopig als titel heeft Rosemary Clooney’s baby. Het is een tragi-komedie die begin *Ï-S? september in première gaat ter gelegenheid van de opening van de verbouwde Schouwburg Zuid in CT Rotterdam. Verder heeft het Onafhankelijk Toneel nog geen definitieve plannen voor het aanstaande seizoen. „Maar,” zegt Jan Joris Larners van het O.T.: „bij ons is verder nog alles mogehjk”. Zuidelijk Toneel Globe start het nieuwe seizoen met een sterk verjongde bezetting, na de komst van de nieuwe artistieke leiding (vorig seizoen), die wordt gevormd door Ulrich Greiff, Gerardjan Rijnders en Paul Vermeulen Windsant, alle drie jonge regisseurs, van wie Rijnders ook toneel schrijft. Hun belofte luidt: „...om zich heen hebben zij een groep enthousiaste jonge akteurs en aktrices verza/neld, die vastbesloten zijn de schouwburgen te vullen mèt ontroerende, afstandelijke, gevoelige, intellektualistische, spannende, moeilijke, geinige, droevige, feestelijke, ouderwetse, muzikale, baanbrekende voorstellingen Voor het eerst in zijn zesjarig bestaan gaat toneelgroep De Appel een blijspel spelen en dat wordt De Getemde Feeks van Schakespeare. De actrice Geert de Jong, terug van haar uitstapje naar de Haagse Comedie, gaat de titelrol spelen. Haar tegenspeler wordt Eric Schneider die het PubHekstheater voor De Appel heeft ingeruild. Erik Vos gaat het stuk regisseren. De Appel opent het seizoen overigens met twee produkties die ter gelegenheid van de Evenementenmarkt, vorig seizoen, zijn ontstaan uit improvisaties. Dat zijn De aardappeleters en Abstruus. Toen waren het korte produkties, nu worden ze verder uitgewerkt tot avondvullende programma’s. Peter van der Linden gaat met een aantal Appel-acteurs en-actrices een improvisatievoorstelling maken waarbij wordt uitgegaan van gezichten. Daaraan doen ook een beeldend kunstenaar en twee musici mee. In de tweede helft van het nieuwe seizoen wil De Appel nog drie nieuwe produkties uitbrengen. De keuze daarvoor staat nog niet vast. Toneelgroep Centrum komt met hedendaags toneel uit Engeland (Barrie Keeffe) en Duitsland (Harold MüHer), maar wendt zich ook tot Nederlandse auteurs. Van Keeffe is op 13 september in Haarlem (Toneelschuur) de première van de twee korte stukken Gotcha en Killing Time, die de Nederlandse titels „En nou ik”-en „Vergeet I ’t maar” hebben gekregen. De stukken zijn vrij nieuw. Het eerste kwam gereeds in 1976, het tweede een jaar later. Gotcha speelt op de laatste dag van het schooljaar. In een berghok worden een leraar en een lerares door een leerling gegijzeld, nadat hij hen daar in omhelzing aan trof. In Killing Time staat de uitzichtloosheid van ae schoolverlaters (werkloosheid) centraal. Twee stukken die qua sfeer bij elkaar aansluiten. Dramaturg Rob Scholten maakte beide stukken geschikt voor ons land en Eddy Habbema regisseert ze. Centrum gaat verder een nieuw stuk van Ton Vorstenbosch spelen: Mata Hari. Vorstenbosch heeft zich verdiept in het mysterieuze leven van deze in Friesland geboren vrouw die bekend werd als internationale courtisane, uitvindster van de strip tease en die veroordeeld en geëxecuteerd Het gezelschap dat zijn grote liefde laat uitgaan naar vooral het klassieke repertoire, het PubHekstheater, speelt ook het komende seizoen weer Tsjechov. In voortzetting van het spelen van de toneelwerken van deze grote Russische auteur opent het PubHekstheater het seizoen met Oom Wanja, dat van Tsjechov als ondertitel „scènes op het land" meekreeg. De titel rol zal worden gespeeld door Siem Vroom, die na vele jaren Globe nu voor het eerst bij het gezelschap op het Leidseplein komt. Het PubHekstheater sluit haar meerjarig Tsjechov-projekt af met de opvoering van een der fraaiste werken van deze schrijver, De drie zusters. Petra Laseur, Sigrid Koetse en Christine Ewert zullen daarin respectievelijk Masja, Olga en Irina spelen. Oom Wanja zal geregisseerd worden door Ger Thijs van toneelgroep Theater, die in Amsterdam een Voor Centrum schreef Ton Vorstenbosch zijn nieuwe stuk Mate Hari. Hier Els van Rooden, die de titelrol gaat spelen bij een afbeelding van Mata Hari. Eddy Habbema gaat bij Centrum twee korte stukken van de Engelse auteur Barrie Keeffe regisseren.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27