Chapman heeft in Andretti zijn nieuwe kampioen Hans Boekman en het geval Van Dijke Alleen toppers krijgen de allerbeste banden LOTUS SUPERKLEVER VAN DE CIRCUITS Andretti miljonair Ra»» door Govert Wisse Bleekemolen Talenvirtuoos Clubgrensrechters ian Eigenwijs Vijf man per coureur Kees van Dijke Achterhoede Lelijk Onderzoekingen in m 05. I een II niitwerk en met lestelde snodigd jau van ■oogr^ Vierentwintig van de 26 coureurs die zondagmiddag om kwart voor drie starten in de Grand Prix van Nederland lijken al bij voorbaat kansloos voor een overwinning op het circuit van Zandvoort. Er moet wel heel veel mis gaan, willen Mario Andretti en Ronnie Peterson niet de dienst uitmaken tijdens de 75 ronden tellende wedstrijd (ruim 316 kilometer). De beide coureurs zijn dit jaar met hun Lotus*heer en meester geweest op de racecircuits. Mario Andretti zegevierde in de Grote Prijzen van Argentinië, België, Spanje, Frankrijk en West-Dultsland. De Zweed Ronnie Peterson won De stand in het wereldkampi oenschap is: 1. Mario Andretti 54 2. Ronnie Peterson 45 3. Patrick Depailler 32 4. Niki Lauda 5. Carlos Reutemann, beiden 31 6. John Watson, 7. Jacques Laffite, beiden 16 8. Jody Scheckter 14 9. Emerson Fittipaldi 13 in Zuid-Afrika en Oostenrijk en werd bovendien driemaal tweede achter zijn kopman Andretti. Het succes van Andretti (38 jaar, en Peterson 34 jaar) is geen toeval. Het is het resultaat van een jarenlange ontwikkeling die uitmondde in de Lotus 79, een wagen, die zijn tijd ver vooruit is. Het is het werk van Colin Chapman, de chef-constructeur, die met zijn nieuwe vinding de collega- constructeurs (voorlopig) op grote achterstand heeft gezet. Na Jim Clark en Jochen Rindt (beiden verongelukt) levert Chapman in de figuur Andretti naar alle waarschijnlijkheid een nieuwe wereldkampioen af. Het wereldkampioenschap in de formule 1 kan Mario Andretti haast niet meer ontgaan, of zijn eigen teamgenoot Ronnie Peterson moet tegen alle afspraken in met chef-constructeur Colin Chapman de koppositie van Andretti over willen nemen. Geruchten willen, dat Peterson niet langer „knecht” wil spelen en zijn negen punten achterstand op Andretti wil inlopen. Tot nu toe echter is van een conflict tussen de twee Lotusrijders niets naar bulten gekomen. Mario Andretti leek vorig jaar al een stevige kandidaat voor de wereldtitel, maar naast zijn vier overwinningen (meer dan wereldkampi oen Niki Lauda) behaalde hij weinig goede klasseringen. De Amerikaan werd uiteindelijk derde achter Lauda en Scheckter. Andretti, die dit seizoen vijf keer zegevierde, rijdt al 10 jaar In de formule 1Daarvoor beperkte hij zich tot wedstrijden in Amerika. Andretti, die in 1955 met zijn ouders het Italiaanse Triëst vaarwel zei om een beter bestaan op te bouwen in de Verenigde Staten, won onder meer de 500 mijl van Indianapolis (1969). De racerij heeft hem geen windeieren gelegd. Andretti, woonachtig in Nazareth (Pennsylvania) Is veelvoudig miljonair, bezit grote landerijen, villa’s, sportwagens en een privévllegtuig. F HM* *11 S. Chapman geeft Andretti instructies STOPPER altijd leesbare boek Honderd Jaar Sport: In de loop van dit raceseizoen is eigenlijk alleen de vraag interessant geworden wie zich achter de Lotus-rijders als beste zou kwalificeren. Goklustigen wedden dien tengevolge ook niet meer op de eerste plaats, maar op de eerst aankomende na Andretti en/of Peterson. „In z’n slaap is overleden op 82-jari- ge leeftijd na een heel gelukkig leven mijn lieve man HANS BOEKMAN. Hij heeft zijn lichaam ter beschikking ge steld van de wetenschap”. Aldus de rouwadvertentie die me vrouw C. Boekman, beter bekend als de actrice Caro van Eyk, in de kranten liet plaatsen. Op die leeftijd, op die manier een mooie dood, al had je nooit het idee dat Hans Boekman ouder zou worden dan de ongeveer 70 jaar die hij oogde. Dat hij zo oud was als hij was, viel overigens gemakkelijk af te lezen aan zijn erelijst als oud-scheidsrechter van de KNVB. Op 8 december 1939 werd hij al tot bondsridder geslagen, en het was alweer 50 jaar geleden dat hij, op 4 juni 1928 tijdens de Olympische Spelen, zijn eerste interlandwedstrijd floot: Italië-Spanje, 7-1. Het werd uiteinde lijk niet zo'n lange lijst, er volgden nog Duitsland-Noorwegen (1930), Duits- land-Zwitserland (1932), Zwitserland- Roemenië (1933) en Belgiè-Frankrijk (1937), maar hij acteerde nu eenmaal in een tijd waarin er minder internatio naal gevoetbald werd en waarin het Nederlandse voetbal minder hoog ge noteerd stond dan tegenwoordig. Een landelijk befaamde tijdgenoot van Boekman, dr. J. F. van Moorsel, bracht het bijvoorbeeld ook niet verder dan zes interlands tussen 1933 en 1936. Andere renstallen moesten om niet al te ver bij Lotus achterop te raken, ook gaan experimenteren met de stroomlijn van de wagens. Brabham kwam als tegenhanger van het „ground-effect” van Lotus tijdens de Grand Prix van Zweden met een venti lator achter de wagen. Niki Lauda won prompt, maar de aërodynamische uitvin ding van Gordon Murray moest toch de kast weer in, omdat de reglementen van de FIA afzonderlijk bewegende delen aan de wagen, die de wegligging verbeteren, ver- voor een onderdruk zorgt. De Lotus kleeft daardoor veel meer dan de andere wagens aan het wegdek. Dat levert seconden winst op in de bochten. Verder zijn onder de wagens diverse schoepjes gemonteerd, die de lucht optimaal geleiden en is de Lotus 79 voorzien van een nieuw soort differenti eel. „Van Nederlandse kant is op dit ge bied in 1925 de naam van onze toenma lige linksback Kees van Dijke histo risch geworden dooréén enkel voorval, dat zonder bijkomende omstandighe den volkomen vergeten zou zijn. Het was op de 15e maart 1925 in de wed strijd Holland-België op het Beer- schotterrein, dat de jonge Feijenoor- der Van Dijke zijn debuut in het Oran jeshirt maakte. We zien het geval nog gebeuren: de Belgische voorhoede ondernam een aanval op het doel, dat aan de rechterzijde dei perstribune gelegen was, en rechtsbuiten Dries los te een hoog schot, dat verre buiten bereik van keeper v.d. Meulens linker arm in het net dreigde te verdwijnen, toen Kees van Dijke, op de doellijn naast zijn keeper staande, de bal nog net met één hand naast het doel wist te slaan. Een schoolvoorbeeld van een penalty dus”. Renault, dat een jaar geleden zijn de buut maakte in de formule I, is voorlopig nog niet eens toe aan het verbeteren van de aërodynamica. De Franse renwagen is als enige uitgevoerd met een turbo, die echter nogal veel problemen oplevert. De Franse renstal is allang blij als Jean-Pierre Ja- bouille de wagen heel houdt. De moeilijk- „De Hollanders hebben toegegeven dat hun 1-0 overwinning in het voor jaar ongeldig verklaard dient te wor den, omdat België via Van Dijkes handsbal niet de gelijkmaker uit de penalty had kunnen scoren en daarom wordt deze wedstrijd op 6 september a.s. te Antwerpen overgespeeld". op de scheidsrechter stortten om een penalty te reclameren”. „Helaas, Kingscott sprak geen stom woord Frans of Vlaams, zodat hij niets van de Belgische protesten verstond Hij wendde zich tot de Belgische grensrechter helaas ook al geen ta lenvirtuoos die in het Frans zei dat het een strafschop was, maar de En gelsman begreep dat hij een hoekschop bedoelde, zodat hij zijn beslissing „cor ner" handhaafde". Nederland won die wedstrijd met 1- 0, wat de Belgen natuurlijk nog kwaai- er maakte, met als gevolg dat drie maanden later een Belgische krant zelfs meldde: heid van de turbo is, dat het vermogen te groot is (ongeveer 560 pk uit een 1500 cc motor) om de wagen een hele race heel te houden. Bovendien heeft teammanager Larousse nog geen afdoende oplossing ge vonden voor de oververhitting van de ci linders. Wel speelde hij twee later op hetzelfde Beerschotterrein mee in de stedenwed strijd Antwerpen-Rotterdam. Bij die gelegenheid sloeg hij 5 minuten na het begin weer een bal uit het doel over de zijlijn en weer gaf de scheidsrechter een Belg ditmaal niets anders dan een hoekschop. Daar was natuurlijk geen sprake van, dit was geen officiële interland maar een „liefdadigheidsontmoeting". Andriani Engels vermeldt nog dat Kees van Dijke, na dit geruchtmaken de debuut, nog slechts twee keer in het Nederlands elftal speelde en niet meer in een Nederland-België-ontmoeting. Aldus M J. Adriani Engels. Ik zou in zo’n geval een strafschop hebben gege ven, of anders een ingooi (Van Dijke sloeg de bal immers over de zijlijn?), maar hier zal wel sprake zijn van een verschrijving van Adriani Engels. Ik vrees ook dat zijn geheugen hem par ten heeft gespeeld wat betreft het raadplegen van de Belgische grens rechter, die in zijn grappige taaltje verklaarde dat het „penalty" was, waarop Kingscott begrepen zou heb ben dat hij „corner” bedoelde. Je hoeft waarachtig geen talenvirtuoos te zijn Door het gemis aan goede banden is een rijder als Michael Bleekemolen volslagen kansloos voor een zege in een Grand Prix. De Haarlemse coureur heeft dan ook steeds verkondigd allang blij te zijn, als hij zich zou kwalificeren voor de race op Zandvoort. Zijn ATS-wagen is bovendien om zelfs als Belg duidelijk verstaan baar „penneltie" te zeggen en met je vlaggetje naar de stip te wijzen en het is wel heel onwaarschijnlijk dat een Engelsman „corner" verstaat als je „penalty” tegen hem zegt. Weliswaar vertelde mijn vriend Bert, die juist terug is van een verblijf van twee maanden in Amerika, waar hij een zomercollege volgde, een half uur gele den nog dat niemand hem in restau rants ooit verstond als hij om „milk" vroeg (als hij dan „cow" gezegd had en „booh”, zeiden ze altijd opgelucht: „oh, milk", dit volgens hem precies zo uit sprekend als hij het had gedaan), maar toch lijkt het verschil tussen „corner" en „penalty” me groot genoeg om doo een Engelsman verstaan te worden als hij alleen maar de keus heeft tussen die twee mogelijkheden. „Partijdige” grensrechters dus, zou je kunnen zeggen. Nu is mijn vader toe vallig, na zijn scheidsrechtersloop- baan, jarenlang de vaste grensrechter geweest bij het eerste elftal van zijn club Blauw Wit, en daardoor weet ik Het kan dus niet waar zijn. Het is ook hoogstonwaarschijnlijk dat king scott de Belgische grensrechter ge raadpleegd zou hebben. In die tijd (Ad riani Engels wijst er ook op) werden interlandwedstrijden nog geleid door een neutrale scheidsrechter, die geas sisteerd werd door een grensrechter van elk der spelende landen, in dit geval dus een Belg en een Nederlander. niet één van de nieuwsten meer. De eige naar van de Westduitse stal, de steenrijke aannemer Gunther Schmid, heeft vorig jaar March opgekocht, waardoor hij zich wist verzekerd van twee plaatsen in alle Grand Prix. Jochen Mass is kopman van het team de tweede wagen wordt meestal bereden door lokale favorieten. In Oosten rijk was dat Hans Binder, op Zandvoort zal dat Bleekemolen zijn. Overigens zijn de erkende formule 1-coureurs bezig om in het vervolg lokale rijders te weren, omdat zij een te groot gevaar opleveren voor de tipjongens. Maar scheidsrechter Kingscott had hem, eigenwijs als hij was, niet geraad pleegd, ook al omdat in die tijd met louter „clubgrensrechters" (ook in de competitie) de scheidsrechters veel au- tonomer floten dan tegenwoordig. Als Kingscott even naar Hans Boekman was toegegaan, dan had hij een straf schop gegeven, was Kees van Dijke nooit beroemd geworden, en had ik nu een heel andere column moeten schrij ven. Omdat mijn vader een eerlijke grens rechter was, die niet vlagde als het geen buitenspel was, kreeg hij in de rust en na afloop in de kleedkamer van Blauw Wit altijd op zijn donder van Herman van Raalte, Piet Altink, Ferry Mesman, Cor Wilders en zijn andere clubmakkers. Een hard bestaan dus. Intussen bewijst dit wel dat King scott weinig reden had de Belgische grensrechter te raadplegen, want die stond aan de andere kant. Bij het Ne derlandse doel stond Hans Boekman te vlaggen. Een half jaartje geleden ver telde hij me nog dat hij Van Dijkes handsbal wel degelijk gezien had. Ondanks het feit dat de alleenheer schappij van Lotus een boeiende strijd om de eerste plaats vrijwel uitsluit, lijken er toch weer goed 90.000 mensen op de trai nings- en wedstrijddagen naar Zandvoort te komen. Die moeten dan alles bij elkaar een recette van 2.000.000 opbrengen. De CENAV (exploitant van het circuit van Zandvoort) moet van dat bedrag sowieso 1,2 miljoen gulden reserveren voor aller hande kosten. De FOCA (Formule 1 Con structors Organisation) eist, voordat er een meter is gereden, al 340.000 dollar, terwijl de CENAV dan ook nog de helft van de meeropbrengst ten opzichte van vorig jaar moet afstaan aan de construc- teursbond. Andere kosten: het huren van kraanwagens, elektrische knipwagens en helikopters. In totaal staan zondag 219 mensen (de meesten uitgerust met de mo dernste apparatuur) langs de baan, die direct zijn belast met de veiligheid van de rijders. Dat komt neer op vijf veiligheids mensen voor elke coureur. Hans Boekman was nog betrokken bij een van de beruchtste „malle geval len” in de geschiedenis van het Neder landse voetbal: de handsbal van Van Dijke. M. J. Adriani Engels wijdde er een heel hoofdstuk aan in zijn nog De grootste klappen zijn dit jaar echter niet uitgedeeld aan teams als Brabham, Tyrell, Ferrari en Ligier Matra, maar aan de rijders in de achterhoede. De motorisch al minder snellen worden nog eens extra benadeeld, omdat ze namelijk tijdens de wedstrijd niet over de beste banden kun nen beschikken. Dat is weer het gevolg van de nieuwe politiek van Good Year, dat alleen de grote, publicitair aantrekkelijke stallen de snelle banden levert. Good Year kan bovendien niet anders, omdat het nooit alle wagens van goede banden kan voorzien. Ferrari en Renault zijn dit jaar met Michelin in zee gegaan, dat daarmee de monopoliepositie van Good Year door dat het een vaste regel was dat de\ clubgrensrechter zowel voor als na de rust aan de kant van zijn „eigen” ver dediging stond te vlaggen. Daar kon hij het minste kwaad, omdat de scheidsrechter hem, de clubman, altijd kon negeren, en het gemakkelijker is te gretig gevlag (voor buitenspel van de tegenpartij) weg te wuiven, dan te gre tig niet-gevlag bij eventueel buitenspel van 's grensrechters eigen voorhoede. Andretti en Peterson samen op het erepodium na de Grote Prijs van België als eerste en tweede De besnorde Engelsman heeft een team van ingenieurs drie jaar lang aan het werk gezet om onderzoekingen te verrichten op het gebied van de aërodynamica. Het re sultaat van jarenlange research van de aërodynamica is terug te vinden in de Lotus 79. De zijkanten van de wagen vor men een soort extra vleugel, waardoor een optimale neerwaartse druk werd ge creëerd, terwijl een ingebouwde venturi bieden. „De stofzuiger" van Lauda was bovendien een te groot gevaar voor andere rijders, omdat de ventilator losliggende steentjes opwierp. „Doch de overigens heel goed leiden de Engelse scheidsrechter Kinscott had het geval niet zuiver kunnen waar nemen, omdat er op het kritieke mo ment juist een speler in zijn gezichts veld liep, iets wat de beste scheidsrech ter kan overkomen. Het scheen hem toe dat de Nederlandse back de bal uit het doel had gekopt en hij gaf, zonder een moment te aarzelen een corner als voor hem de meest natuurlijke zaak ter we reld. Een paar seconden bleef het dood stil in het stadion, omdat men zijn ogen niet vertrouwde bij deze verbijs- terend-verkeerde beslissing. Toen barstten de tienduizend Belgische toe schouwers los in een oorverdovend ge loei, terwijl de Belgische spelers zich brak. In de Grote Prijs van Brazilië won Reutemann met Michelin-banden, wat een schok teweeg bracht bij de concurrenten, omdat die meteen veronderstelden, dat hun banden niet meer opkonden tegen die van Ferrari. De Good Year-fabriek werd overstelpt met verzoeken om sneller mate riaal te leveren. De Amerikaanse firma kwam inderdaad met een beter produkt op de markt, maar kon nooit in dusdanig grote hoeveelheden leveren, dat alle teams op dezelfde, snelle banden konden rijden. Daarom heeft Good Year de volgende re gel ingesteld: Andretti, Peterson, Depail ler, Lauda, Watson, Scheckter, Fittipaldi, Hunt en de twee snelsten in de trainingen van de vrijdag voor de wedstrijden krijgen de snelle banden, de rest moet het met het oude materiaal doen. Het verschil tussen snelle en langzame banden kan seconden per ronde uitmaken, waardoor teams als Shadow, Surtees, En sign en ATS (Normaal gesproken al secon den achterop) zich tot achterhoedegevech ten moeten beperken. Die stallen klagen steen en been bij Good Year, maar de bandenfabriek kan de aanvraag gewoon niet aan. Nu al moeten per race ongeveer 1500 banden op de circuits aanwezig zijn, om die paar rijders, die snelle banden berijden te voorzien van het beste materi aal. Met de Grote Prijzen van Nederland, Italië, Canada en de Verenigde Staten (West) nog voor de boeg staat nu al voor 99,9 procent vast, dat het wereldkampioen schap gaat tussen Andretti en Peterson. De Amerikaan heeft 54 punten, de Zweed j 45. Daarachter komen Patrick Depailler 51 (Tyrell-Ford) met 32 punten en Lauda (Brabham) en Reuteman (Ferrari) met ie der 31. Het succes van Andretti, Peterson en Chapman moet vooral worden gezocht in de uitstekende wegligging van de Lotus 79, die halverwege dit seizoen (tijdens de Grand Prix van België) werd geïntrodu ceerd. Qua topsnelheid zijn de Ferrari’s, Brabhams en de Ligier Matra stukken sneller, maar deze bolides komen in de bochten erg veel te kort bij de wagens van Andretti en Peterson. Terwijl de concurre rende stallen vooral hun heil in het opvoe ren van de pk’s hebben gezocht, heeft Chapman zich de afgelopen jaren gecon centreerd op het verbeteren van de stroomlijn. ■>--w i -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 33