TWA-Boeing met passagiers normaal geland Willebrands voorziet lang conclaaf Joegoslavië en Roemenië Mogelijk nieuw kabinet Iran Toeschouwers vergiftigd Spoedige berechting Amerikaan in Moskou Straaljager beschiet dorp Nieuwe ramp dreigt Sahel ■I 0 A JA W 1 1 Portugese regering maandag van start 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1078 3 AUGUSTUS ZATFRDAG 2 6 (Van onze redactie buitenland) "'x rsteld (Van onze redacteur in Portugal Jan Halkes) (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Kone Corver) iteelt idolie chter mbad erval apers p in As- degd op akomen urt op hikking ie Zuid- lefstal icteur NCW GENÈVE. De Zwitserse politie is er nog niet achter of de kaping van een Amerikaanse Boeing 707 van-Trans world Airlines gisteren een terreurdaad is geweest of een slechte grap van een der passagiers. MOSKOU. Russische KGB-functionarissen hebben de Ameri kaanse zakenman Crawford die in Moskou werkt verteld dat hij spoedig terecht zal moeten staan. toffer (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. - Kardinaal Wille brands voorziet een langer con claaf dan de meeste van zijn colle ga’s. Kort voor hij zich gistermid dag met 110 andere kardinalen in het Vaticaans paleis terugtrok om een opvolger voor paus Paulus VI te kiezen, liet hij de Nederlandse journalisten in Rome weten, dat de pauskeuze naar zijn mening niet voor woensdag of donderdag tot stand zal komen. LISSABON. De nieuwe Portugese premier, Nobre da Costa, heeft zijn kabinet rond. Maandag zal hij officieel tot premier worden benoemd en treedt de regering in functie. Volgens een nog niet officieel Crpl/3 opwiQQpld nn 7u/ortA marlrf bevestigde lijst van het Portugese persbureau ANOP zou het nieuwe VJC1U gUWlbbClU Up ZWdllU llldlM kabinet drie nauw aan de communistische partij verwante ministers tellen. i Kaping mogelijk slechte grap Kritiek van Sovjet-Unie op bezoek Hwa afgewezen Da Costa heeft kabinet rond De kardinalen die sinds gisteren opgesloten zijn m de Sixtijnse Kapel, om een nieuwe paus te kiezen. Nobre da Costa zei gisteren dat hij bij zijn keuze van de ministers niet gepro beerd heeft het iedereen naar de zin te maken. Voorp stond de bekwaamheid van de ministers en in een aantal gevallen de politieke instelling. Met die „gevallen” zou den dan de ministeries van Arbeid, Sociale Zaken en Buitenlandse Zaken zijn be doeld. Op die posten zijn ministers be noemd die nauw verwant zijn aan de Por tugese communistische partij of de even eens communistische MDP. „Het spreekt vanzelf”, zei Nobre da Costa gisteren tegen de pers, „dat de partijen die in mij een bepaald profiel zagen, iets anders zullen zien na de kennismaking met de kéuze die ik heb gedaan’’. 'asmus- t dat de f. Hoef oen hij om er raakte van de hij zijn est niet “en mo- Is werd derland eigerde Voor de 89 inzittenden van de Boeing, die van New York op weg was naar Gene ve, begon het mysterieuze avontuur boven de Atlantische Oceaan. Ineens circuleer den er negentien pamfletten waarin be kend wordt gemaakt dat het vliegtuig was gekaapt door een groep „verenigde revolu tionaire soldaten”. Er werd de vrijlating geëist van Rudolf Hess, de rechterhand van Hitler, die gevangen wordt gehouden in de Spandau-gevangenis in West-Berlijn, van Sirhan Sirhan, de moordenaar van Robert Kennedy en van een vijftal Kroati sche vrijheidsstrijders. Als de eisen niet zouden worden ingewilligd, zou het vlieg tuig worden opgeblazen. De helse machi nes. die in koffers waren verstopt, zouden langs radiografische weg tot ontploffing worden gebracht om precies 18.30 uur. - Een van de pamfletten belandde bij een dommelende stewardess die er onmiddel lijk mee naar de gezagvoerder stapte. De captain kreeg opdracht om aan te dringen op de komst van een hoge functionaris van het Rode Kruis en een van de Amerikaan se strijdkrachten in Europa, generaal Haig. ZAGREB (Reuter). Joegoslavië en Roemenië hebben zich gisteren gekeerd tegen de stroom van kritiek die Moskou over hen uitstort in verband met het be zoek van de Chinese partijleider Hwa Kwo Feng. MÜNCHEN (DPA). In de Landkreis Regensburg in Beieren, zijn gisteren 40 personen als gevolg van vergiftiging naar een ziekenhuis overgebracht. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeg reageert met het verwijt, dat het Russische persbureau Tass zich bij zijn kritiek laat leiden door berichtgeving in de westerse pers en niet door de verklaringen van de Joegoslavische autoriteiten zelf. Tass verklaarde donderdag dat de Joego slavische kranten „het helaas niet nodig achten zich te distantiëren van de extreem anti-Russische uitlatingen van de Chinese leider”. Hwa heeft tijdens zijn bezoeken aan Roemenië en Joego-Slavië herhaalde lijk het „hegemonisme” aangevallen, de kondigt tevens aan dat de Chinees-Roe- meense contacten nog verder uitgebreid zullen worden. Het Russische dagblad Pravda schreef donderdag, dat alleen de genen met oogkleppen „de agressiviteit van Peking” kunnen negeren. TEHERAN (AFP). In Teheran waren er gisteren nieuwe aanwijzingen dat een kabinetswijziging ophanden was. Van of ficiële zijde kon geen enkele bevestiging worden verkregen. Dit schijnt erop te wijzen dat er in de twee weken voorbereidingstijd nog geen wezenlijke overeenkomst is bereikt over een beperkt aantal kandidaten. Als de keuze niet in de eerste drie dagen wordt verricht komt er, volgens de aanwijzingen van paus Paulus, een dag van bezinning en gebed. Dit zou dus dinsdag zijn, waarna woensdag de stemmingen kunnen worden hervat. In deze mening staat kardinaal Wille brands betrekkelijk alleen: vele andere kardinalen hebben de mening geuit dat het conclaaf niet langer dan twee, drie dagen kan duren. De vroegere aartsbisschop van Turijn, kardinaal Pellegrino, zei dit don derdag nog op een bijeenkomst in Assisi. Verder verzekerde hij zijn gehoor dat er van een terugkeer naar het verleden geen sprake kan zijn. Wie er ook wordt gekozen, zei hij, van de weg die de kerk sinds paus Johannes en paus Paulus heeft ingeslagen, kan niet meer worden afgeweken. En er is volgens hem ook niemand onder de kardi nalen die daar serieus over denkt. Gistermorgen droegen de 111 kiesman nen van de nieuwe paus gezamenlijk een mis op in de Sint Pieter, om de bijstand van de Heilige Geest af te smeken. De preek werd gehouden door kardinaal Jean Villot, de staatssecretaris en „camerlen- go”. Een functie die slechts iets betekent in de korte periode tussen de dood van een paus en de keuze van zijn opvolger, dan is de „camerlengo” namelijk de hoogste au toriteit binnen de kerk. In tegenstelling tot de vroegere toespraken „over het kiezen van een paus”, die eigenlijk een soort kiesprogramma inhielden, legde Villot voornamelijk de nadruk op de geestelijke nabijheid van aMe gelovigen en op de her derlijke kwaliteiten van degene die de kar dinalen geroepen zijn te kiezen. Gistermiddag trokken dé kardinalen in processie de conclaafruimte binnen, onder het aanroepen van de Heilige Geest. Toen zij alleen verzameld waren in de Sixtijnse Kapel, waar zij vanaf vandaag ook alle stemmingen zullen houden, sprak de cere moniemeester van het conclaaf de traditio nele formule uit: „Extra Omnes” (iedereen naar buiten). Vanaf dat ogenblik bleven de kardinalen alleen en zullen dat ook blijven tot zij hun taak hebben volbracht. Pas wanneer de laatste stemming een tweeder de meerderheid voor een van hen heeft opgeleverd, zal de witte rook uit de schoor steen de wereld verkondigen: de kerk heeft een nieuwe paus. De naam van de gekozene en) de naam die hij als paus wenst aan te nemen, worden ongeveer een half uur later vanaf het balkon van de Sint Pieter bekendgemaakt. landse v ken- stellen n voor m ver- ?ze tijd ve bio- van de i gepu- involle eeteelt arièrs- erzoek jen on- gewas- ikoper ■nd mi- ecreta- niet de od van al" dat kt. Vol stof bij )p. Het vragen onder in voor ■winds- twoord ■zieninr cunnen m heeft dat 1 lieer 20 icht. De •eid on- ereerde steden. arnachf lembad 'oen hij lek uit- het bad nd weer iroge te ag heb- ützend- elburg. igde de ployees wapen, in vier- van de 8-jarige t na de lij had egooid. Hij wordt ervan beschuldigd zich 20.000 roebel te hebben verschaft op de zwarte markt. Volgens Amerikaanse diplomatie ke waarnemers gebruiken de Russen de aanklacht tegen Crawford als tegenactie in verband met de affaire van de Twee Russische VN-functionarissen dié'onlangs irrde VS werden gearresteerd wegens spi- onage-activiteiten en die 12 september te rechtstaan. Chinese term om overheersing door de Sovjet-Unie aan te duiden—Tass vergeet dat Joego-Slavië nooit heeft toegestaan dat geschillen tussen bepaalde landen zijn betrekkingen met die landen belasten, al dus Tanjoeg. Tass had gemeld dat Hwa’s bezoek aan Macedonië door journalisten werd beschouwd als een daad die de be trekkingen tussen de socialistische Bal- kan-landen zal verslechteren. De Joegosla vische deelstaat Macedonië is vanouds twistappel tussen Joego-Slavië en Bulga rije. De Chinese partijleider is gisteren via Zagreb naar het Adnatische eiland Brioni gereisd, waar hij zijn gesprekken met pre sident Tito zal voortzetten. Hij heeft, toege- juichd door vele tienduizenden, een rond reis door verschillende delen van het land gemaakt. Dinsdag vertrekt hij naar Iran. i gister- sen ont- ;t 00.000 binnen de zaak VVV in B. van jari a.s. Jhriste- heer S. ld voor Hij is al orzitter, bedrijf. Wit. zal- SEEBURG (AP). Een straaljager van de Westduitse luchtmacht heeft donder dagmiddag een aantal schoten gelost op het dorp Seeburg in het zuidwesten van West-Duitsland, zo is door de Luftwaffe meegedeeld. Een woordvoerder van de luchtmacht zei, dat de jager op weg was naar een nabijgelegen oefenterrein voor schietoefe ningen. Toen de F104 Starfighter over Seeburg scheerde, werd het vuurmecha- nisme door nog onbekende oorzaak in Over de levensduur van het kabinet valt geen zinnige voorspelling te doen. Alle partijen, ook de communisten, blijven „ge reserveerd” afwachten wat de inhoud van het regeringsprogramma zal zijn. Dat pro gramma zal 7 september aan het Portuge se parlement worden aangeboden, waarna de partijen het eventueel kunnen verwer pen In socialistische kringen wordt het nieuwe kabinet als een kabinet van de president gezien, onder meer vanwege de vier militairen die als vertrouwelingen van Eanes worden gezien Het zijn de minister van Defensie, Formino Miguel, die deze functie nu al meer dan twee jaar bekleedt, de ministers van Binnenlandse Zaken, van Woningbouw en Openbare Werken en de staatssecretaris van Voorlichting. Het artikel lijkt bedoeld om de gemoede ren in het Kremlin wat te kalmeren, maar Nobre da Costa schetste zijn kabinet als een „ontegenzeggelijk bekwaam team van ministers”. Slechts een paar ministerspos ten zouden problemen hebben opgeleverd. Eén van de weinige weigeringen is die van de vorige minister van Financiën, Vitor Constancio, geweest. Als socialist kon Constancio, die veel prestige heeft, niet terugkeren in een niet-socialistisehe rege ring. 1‘h 'zijn plaats komt nu 'de directeur van de Bank van Portugal, José Silva Lopes, die net als Constancio een goede naam heeft bij de EG en het Internationale Monetaire Fonds. Naar verluidt zou Con stancio "nu naar de Bank 'van Portugal gaan. Van verschillende zijden zijn er, ook door katholieken, twijfels geuit of deze volslagen afzondering van het conclaaf nog wel zin heeft. Een van de leiders van de Italiaanse Basisbeweging, Giovanni Franzoni, hield de kardinalen voor dat het niet de paus is die de kerk maakt, maar de kerk die de paus maakt. En een Ameri kaans comité voor een verantwoorde pauskeuze ijvert nu al lang tevergeefs voor zeggenschap van de hele kerk in de keuze van haar eigen hoofd. Als deze wensen ooit mochten worden gerealiseerd, dan zou dat pas bij het volgende conclaaf zijn. „Ik voel me een pion in een politiek schaakspel”, aldus Crawford gisteren na z’n ondervraging door vijf KGB-functio- narissen, die beweerden te weten waar de Amerikaan zijn illegaal gekochte roebels vandaan had en waarvoor hij ze had ge bruikt. Crawford zei onschuldig te zijn aan welke overtreding dan ook. Bovendien verklaarde hij niet te weten wat hij met zoveel roebels zou moeten beginnen, om dat huur en andere betalingen in de Russi sche hoofdstad in buitenlandse (Westerse) valuta plaatsvinden en zelfs het meeste voedsel gekocht wordt in speciale winkels waar betaald wordt met valuta-bonnen. Op Cointrin, de luchthaven van Genève, ontstond grote opschudding toen de piloot de eisen doorgaf. Er werd een crisiscen trum ingericht en men volgde gespannen de ontwikkelingen af. De actie stond onder leiding van de Zwitserse minister Fontanet. Nog voor het ultimatum afliep, stapten de passagiers tegen een uur of vijf uit het vliegtuig. Allen waren ongedeerd. De politie voerde daar op een nauwkeurige identiteitscontrole van de inzittenden uit om er achter te komen wie de kaper was. De bommen werden niet gevonden. Geen van de passagiers kon zich een man herinneren die de pamfletten zou hebben-verspreid. „Het was donker en de stewardess is niet in staat de man te her kennen". verklaarde minister Fontanet. „De man droeg een baard maar dat kan net zo goed een valse baard zijn geweest." Op de vraag aan minister Fontanet of er sprake was geweest van een terreurdaad of van een grap, moest hij het antwoord schuldig blijven. Hij zei dat de Zwitserse autoriteiten het niet wisten. Omtrent de redenen waarom premier Jamsid Amoezegar zijn sinds iets meer dan een jaar beklede eerste-ministerschap zou willen opgeven, tast men in het duister. Politieke waarnemers speculeerden dat Amoezegars technocraten plaats zouden maken voor een kabinet dat een handrei king doet naar de oppositie. Aan de ge slaagde financiële en begrotingspolitiek van de „oliepremier” Amoezegar zou in tussen niet getornd worden. Zou de kabinetswijziging in de komende uren of dagen plaatshebben dan zouden twee belangrijke bezoekers van Iran, de Chinese partijleider Hwa Kwo-Feng en premier Takeo Foekoeda van Japan, wel eens als gesprekspartner senaatsvoorzit ter Jaafar Sjarif-Emami kunnen hebben. De keuze van een minister met commu nistische sympathieën op de post van Bui tenlandse Zaken, zou vooral zijn gedaan met het oog op gunstige betrekkingen met de vroegere Afrikaanse koloniën, die van groot belang zijn voor de Portugese ex- port-industrie. Maar van de nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken, ir. Gorreia Gago. wordt ook gezegd dat hij op goede I voet staat met Silva Lopes en een voor- standèr is van integratie van Portugal in de Europese Gemeenschap. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Sahellanden hebben in 1977-1978 met een even ernstige droogte te maken als in 1973-1974, toen na zes jaar van verminderde regenval zeker 100.090 mensen en 3,5 miljoen stuks vee van hon ger omkwamen. Roemenië streeft naar goede betrekkin gen met alle communistische landen, en de relaties met sommige landen hoeven die met anderen niet in de weg te staan, zo schrijft het officiële partijorgaan Scinteia. Het Roemeense beleid is gericht op de consolidatie van de eenheid en de solidari- teit van alle cojnmunistjsche landen en de I groei 'van de macht en de invloed van het socialisme in de wereld, aldus scinteia. gister- om het ■ommer n een Het TWA-toestel. dat gisteren werd gekaapt -:.x- - Na de arrestatie van de twee Russen werd Crawford in het centrum van Mos kou door Russische functionarissen uit z’n auto gesleurd toen hij voor een stoplicht stond te wachten. De Amerikaanse en Rus sische autoriteiten kwamen later overeen de gearresteerden vrij te laten, zonder dat zij echter de VS of de Sovjet-Unie mochten verlaten. De Russen zouden geïrriteerd zijn door de arrestatie van hun twee land genoten, omdat Washington daarmee een stilzwijgende afspraak tussen beide super machten zou hebben geschonden, om spi onnen in alle stilte naar huis terug te sturen werking gesteld en werden een aantal schoten gelost. Een onderzoek wees uit dat du. jager vijf schoten moet hebben afge vuurd: in een straat en een schuur werden even zovele kogelgaten ontdekt. Niemand raakte gewond. De woordvoerder ontkende eerdere be richten in de Duitse pers dat de piloot Seeburg had aangezien voor het oefenter rein, een „doeldorp" genaamd Gruorn op drie kilometer van Seeburg. De pïlóót had verklaard dat het vuurmechanisme plotse ling in werking trad toen hij voorbereidin gen trof voor een aanval op het doeldorp. De piloot benadrukte in zijn verklaring dat hij-het afvuurmechanisme niet zelf in wer king had gesteld. Ongeveer duizend mensen die hadden staan kijken bij de brand in een boeren hoeve werden door het gas, vrijgekomen door het verbranden van kunstmest, be dreigd De gasvergiftigingsversehijnselen wa ren een branderige en jeukende huid en een gevoel van onpasselijkheid. De Verenigde Staten en West-Europa Ie man- hebben dit jaar 700.000 ton voedsel ge stuurd, maar dat is nauwelijks voldoende. En weliswaar is het transportsysteem in middels aanzienlijk verbeterd, maar bij het begin van de regentijd worden de wegen weer grotendeels onbegaanbaar, al dus recente uitlatingen van deskundigen van verschillende internationale organisa ties. De VN-conferentie over het oprukken van de woestijnen heeft vorig jaar bere kend dat, ondanks de stijgende bevolking, ieder jaar in de wereld een oppervlakte bijna ter grootte van Nederland voor land bouw en veeteelt verloren gaat. Het vraag stuk is bijzonder nijpend in Afrika, waar de onvruchtbare zandvlakte van de Saha ra steeds verder oprukt naar een tiental landen aan haar zuidgrens. Om deze,,desertificatie" (verwoestij ning) tegen te gaan, zijn nu grote irrigatie- projecten gestart, zoals dat waarbij Saoe- di-Arabië en andere olielanden de aanleg van stuwdammen, dijken en kanalen fi nancieren in het stroomgebied van de ri vier de Senegal, die niet alleen door Sene gal maar ook door verscheidéne getroffen buurlanden stroomt. Ook is de herbeplari- ting van randgebieden ter hand genomen en het weer op peil brengen van de veesta pel. Dit jaar is een vijfjarenplan begonnen, dat tot en met 1982 rond de zeven miljard gulden kost. "Door de modernisering naar westers voorbeeld worden tevens veel van de oude gemeenschappelijke produktiewijzen aan getast, waardoor vaak nieuwe vormen van sociaal-economische ontwrichting ont staan SS

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3