r I Conclusie onderzoek Leidse juristen fel aangevallen Damiate-boekenvoordeel ELKE DAG EEN NIEUW HOOGTEPUNT P beurs deze week W a 99 GROOT NIEUWS voor tekenaars ontwerpers architecten enr. Milieu Keflavik zwarte schaap van Usland IRS Maatregelen Vaak niet bekend Waardebon Behoorlijk Waardebon Waardebon ra 8 BINNEN- EN BUITENLAND 1 Q 7 R AUGUSTUS ZATERDAG 26 I jneel l L er DE GEUZEN VAN DOKKUM Aktieno. 099-042 4,60 Naam: Naam: Naam: Adres: Adres: Adres: Plaats: Plaats: Plaats: Haarlems Dagblad: EN IN Deze aktie loopt van 28 augustus tot en met 7 oktober 1978 Normale prijs Voordeelprijs Prijsvoordeel abonnees De boeken zijn verkrijgbaar - tegen inlevering van de waardebon - bij de erkende boekhandel en onze kantoren: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Ged Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) AQUARIUM-HANDBOEK VOOR BEGINNERS J V. Rasmussen HET BELOOFDE LAND Aktieno. 099-041 Geldig van 28 augustus t/m 7 oktober '78 HET BELOOFDE LAND Henk Krosenbrink DE GEUZEN VAN DOKKUM Ton Oosterhuis 16,- 12,50 3,50 5. J instituut Amsterdam vns Jkgirariumhtmdimk voor beginnen Geldig van 28 augustus t/m 7 oktober '78 AQUARIUM-HANDBOEK VOOR Aktieno. 099-043 BEGINNERS Geldig van 28 augustus t/m 7 oktober '78 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Bij hun onder zoek naar het rendement van het Kroonberoep bij bestemmings plannen zijn de Leidse juristen Van den Berg en Bouwman-Geer aedts er ten onrechte van uitge gaan dat een afwijkende beslis sing van de Kroon beter is dan die van de gemeenteraad of Gedepu teerde Staten. Om dit waar te kunnen maken, hadden de onder zoekers echter veel meer inhoude lijk op de beslissingen in moeten gaan. Normale prijs 19,50 Voordeelprijs 14,50 Prijsvoordeel abonnees Normale prijs 24,50 Voordeelprijs 19,90 Prijsvoordeel abonnees 4,60 Mfl Medewerker VNG erzor- (ADVERTENTIE) r NA VO-basis ‘9 s Ijsland is struikelblok iplo- formatie tsen Men. tids- llllllilllllll jrn ,,De gezellige sortering Hausse van Wall Street naar Damrak overgeslagen >ns. oude IIIIIIIHIIIIII (Van onze redactie economie Nadat de discussie hierover steeds uitdraaiden op vechtpartijen, werd het de Amerikanen verboden de basis te verlaten. Uitgezonderd op woens dagen, wanneer alle verkoop van al coholhoudende drank is verboden en de soldaten in burgerkledij dienen te zijn. Door gebrek aan informatie doen de meest vreemde geruchten de ronde. Er zouden geheime nachtclubs en bordelen zijn, alleen voor deze sol daten, waar ook op woensdag een borrel valt te halen en menigeen is van mening dat de soldaten na 10 uur niet meer op straat zouden mogen komen. Gesteund wordt de Ameri- kaanse basisleiding door het reactio- Een struikelblok in de onderhande- lingen is de basis Keflavik, waarover onderhandelingen gaande zijn. Deze Amerikaanse NAVO-basis, die wel het kwade geweten van Ijsland wordt genoemd, ligt 50 kilometer ten zuiden van de hoofdstad. De basis is een erfenis van de vorige regering, die had besloten dat een klein land een supermacht nodig heeft als bescherming tegen andere supermachten Keflavik wordt in Ijsland het zwar te schaap in de familie genoemd, dat moet worden verstopt als er bezoek komt. De eerste moeilijkheden begon nen al in het begin van de jaren zestig, toen de eilandbewoners ineens Coca- Cola- en tandpastareclames op de te levisie kregen van de Amerikaanse zenders. (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) De demonstraties toen leidden ertoe dat een eigen televisiestation werd gebouwd en dat de Amerikaanse zen ders werden afgeschermd. Het radi ostation daarentegen zendt nu nog 24 uur per dag uit, waarbij voornamelijk de nieuwsberichten de woede opwek ken van alle IJslanders, die een beetje links van het midden staan. naire dagblad Morgunbladit, dat re gelmatig schrijft dat de Russische vloot op wacht ligt tot de Amerikaan se troepen zijn verdwenen. Hoeveel er eigenlijk aan deze Ame rikaanse basis wordt verdiend, is on bekend. Resteert de vraag hoeveel Amerika eraan is gelegen de basis te behouden en of men in dit geval eco nomische pressie op de IJslandse re gering wil uitoefenen. Regerings woordvoerders hebben in ieder geval laten weten optimistisch gestemd te zijn over de onderhandelingen en ne men aan dat de rol als waakhond voor Ijsland binnen enkele jaren uitge speeld zal kunnen zijn. Maar het ziet er niet naar uit dat Ijsland een links- gerichte regering gaat krijgen. De Amerikaanse invloed op het eiland is daarvoor te groot. Nederlands - Engels Frans - Duits - Spaans Italiaans Russisch Steno Typen - Wiskunde - Boekhouden MBA Middenstandsdiploma Vraagt prospektus jubelen i klokken toper, tin, lampen, geweren, Het standpunt van de onderzoekers schoot ook bij de gemeenten in het ver keerde keelgat. Zij zijn het roerend met de Weerdesteijn: „Bij lezing van het onder zoek dringt zich één conclusie onafwend baar op aan de lezer: Bij voorbaat zijn de Weerdesteijn bestrijdt de conclusie van de onderzoekers dat de gemeenten niet beter ingespeeld raken op de planologi- Toen eind vorige week duidelijk werd dat massaal indekken tegen het dollarver- lies uitliep op een forse onderwaardering van de Amerikaanse dollar en dit markt technisch leidde tot enig herstel, kondig den de gezamenlijke Amerikaanse centra le banken snel een discontoverhoging van een half procent aan, tot 7,75 procent. De strategie van de Amerikaanse autori teiten tegen de steeds, weer opduikende dollarcrisis, werd deze week wat duidelij ker. Het geheel komt neer óp hetsleutelén binnen de kleine marges. Dat wil zeggen, de echte crisis rustig Over zich heen laten sche visie van de hogere overheden naar mate ze meer bestemmingsplannen ma ken. „Wie enigszins op de hoogte is van de praktijk van de ruimtelijke ordening, weet", aldus Weerdesteijn, „dat de plano logische visie van de hogere overheden bij de Voorbereiding van een bestemmings plan vaak niet bekend is, of dat er juist een heleboel ‘onderling tegenstrijdige visies van de verschillende overheden circule ren. Bovendien kan zo’n visie in de jaren van behandeling van een bestemmings plan aan wijziging onderhevig zijn 'tisch-ïsraelisch beraad in Camp David mislukt en de VS daarvan de schuld krij gen. Tenslotte werd destijds de oliecrisis ook door Saoedi-Arabië uitgevonden en in werking gesteld. ten aanzien van de bezwaarden gezien de bestede tijd ep het resultaat twijfelachtig moet worden geacht. Gemiddeld nemen de gemeenten 1,7 maanden voor de behande ling van de bezwaarschriften. Weerdesteijn: „Hier nemen de onderzoe kers dus de duur van de procedure als maatstaf voor de kwaliteit van de behan deling: hoe langduriger hoe beter. Geen wonder dat zij zo’n hoge pet op hebben van de Kroon.. Des te merkwaardiger is het dat zij desondanks voorstellen doen om de duur bij de Kroon te bekorten (termijnen, meer personeel)”. De door de milieu-organisaties verdedig de stelling dat de Kroon onmisbaar zou zijn voor de verdediging van het milieu, wordt volgens Weerdesteijn door de resul taten van het Leidse onderzoek belangrijk leggers zich als gegadigden voor nieuwe en oude leningen. De 8,5-procentslening van de ABN werd op 101 procent zo’n enorm succes, dat de eerste notering reeds 102 procent werd. gerelativeei d. De VNG’er noemt enkele voorbeelden van zaken waarin gemeentenT in de bescherming van het milieu verder wilden gaan dan de Kroon toelaatbaar achtte. „Wanneer men daarbij de bestem- mingsplannen optelt, waarbij gemeenten en provincies zichzelf al beperkingen op- leggen, dan is dit voldoende reden voor de milieu-organisaties hun standpunt op nieuw in overweging te nemen”, aldus Weerdesteijn. Zelf concludeert hij dat er na afschaf-, fing van het Kroonberoep voldoende rechtszekerheid zal blijven. Het Kroonbe roep is volgens Weerdesteijn alle kosten en moeite, alle nadelen voor de overheden en burgers die een groot belang hebben bij het van kracht worden van een bestem mingsplan niet waard. Het feit dat slechts 7,3 procent van de bezwaarden tot aan de Kroon doorvecht, bewijst volgens de VNG- medewerker dat de gemeenteraad en Ge deputeerde Staten als beroepsinstanties goed fungeren. pandbrieven tot 100 procent, en trokken de 8,25 procent-stukken in. ha'3 i-47 Dat schrijft mr. W. Weerdesteijn, mede werker van de Vereniging Nederlandse Gemeenten in het clubblad van de VNG. In het artikel haalt hij fors uit naar de Leidenaren, die enkele maanden geleden op grond van de uitkomsten van hun onderzoek (een analyse van ruim 1000 Zuidhollandse bestemmingsplannen) con cludeerden dat het Kroonberoep moet blijven. Uit de studie was gebleken dat in een groot aantal gevallen de Kroon van de beslissingen van de lagere overheden af wijkt. De Leidenaren schaarden zich daarmee onder de tegenstanders van het wetsontwerp om het Kroonberoep voor bestemmingsplannen gedeeltelijk af te schaffen, één van de laatste produkten van ex-minister Gruijters. Dag- en avondopleiding TOLK/VERTALER ENGELS. CAM BRIDGE-opleidingen, INFORMATICA (computer kunde), SOCIALE WETGEVING AMSTERDAM. Deze week sloeg de hausse van Wall Street over naar het Damrak, waar de Amsterdamse effecten beurs over de gehele linie bij snel stijgen de omzetten fors hogere noteringen liet zien. Elke dag werd er als het ware een nieuw hoogtepunt bereikt, met uitzonde ring van de scheepvaart, die niet mee kon komen. Hoewel Wall Street zich eveneens niet onbetuigd liet en het verloren terrein van de vorige week langzaam maar zeker terugwon, ging het hier veel rustiger toe. Wel kwam de barrière van de 900 weer in zicht, die op sommige beursdagen zelfs tijdelijk werd overschreden. De VNG-medewerker betreurt het dat de Leidenaren de categorie „gedeeltelijk gegrond” niet hebben uitgesplitst. Om het rendement van een beroepsprocedure vast te kunnen stellen, lijkt het van belang na te gaan in hoeverre het in deze categorie gaat om „vrijwel geheel” of juist van „vrijwel geen” gelijk krijgen, aldus Weerdesteijn. Van den Berg en Bouwman-Geeraedts stélden dat de gemeentelijke handelwijze 1 i nlicht oud-bewindsman eens dat de lahge proce dures (beroep tot en met de Kroon) inge kort moeten worden om de gemeentebes turen de gelegenheid te geven sneller iets van de grond te brengen. Weerdesteijn heeft de studie van Van der Berg en Bouwman-Geeraedts daarom aan een kritisch onderzoek onderworpen. Zijn bezwaren tegen het Leidse produkt zijn niet mis. Ten onrechte wordt in het rapport, aldus Weerdesteijn, een minder gunstige indruk gewekt van met name het gemeentelijk, maar ook het provinciaal handelen op het gebied van de ruimtelijke ordening. „Dat blijkt echter niet 'uit de onderzoekresultaten, maar is het gevolg van de vooringenomenheid waarmee de onderzoekers die resultaten hebben ge3n- terpreteerd”. een volledig assortiment normatone en architectone unieke telefoon post service kantoorcentrum Breestraat 52 Beverwijk tel 02510-27741 willemsparkweg 191 amsterdam zuid telefoon 020-764220' Het is een basis met een bezetting van ongeveer 3700 militairen; een stukje Texas waar bijna nooit bezoe kers worden toegelaten. an en in kan an de echts- n Uw emha- istede week. Gesteund door zeer gunstige winst cijfers over het tweede kwartaal, en daar mede het eerste halfjaar 1978, steeg ABN rond 10 en de AMRO-bank rond 3. Ook voor de obligatiemarkt kwam meer be- De hypotheekbanken, die als belangrijk ste graadmeters fungeren voor de stem mingen op de kapitaalmarkt, verhoogden "sThiëlijlvde afgifteprijs vaiT dc 8 -procent- -beurs:"' Op de obligatiemarkt schoten de meeste leningen behoorlijk omhoog, en ook daar namen de dagelijkse omzetten sterk toe. Maar het meest stond toch de lokale markt in het teken van de hausse. Hier begon evenals reeds geruime tijd in Wall Street, de nawerking van de gunstige winstcijfers z’_n invloed te krijgen. Na eerst de interna tionals eri bankaandelen omhoog te heb ben gedreven, kwam de kooplust opdagen voor een brede groep aandelen, waarvan eveneens goede verwachtingen worden ge koesterd. Gesteund in dit verband door een aantal gunstige publikaties, zoals over Océ-Van der Grinten, die deze week opliep van 164 tot circa 180. Wessanen met eveneens een positieve uitspraak, steeg van 76 tot rond 80 en Audet steeg van 655 op Ook voor de banken was het een goede 670 door de winststijging van 35 procent Het rendement van het Kroonberoep is voor die 7,3 procent die wel in Den Haag komt relatief gering. 17,9 procent daarvan krijgt gelijk, 28,3 procent gedeeltelijk gelijk, de rest wordt in het ongelijk ge steld. Naast de beroepsmogelijkheden bij gemeenteraad en GS zouden nog enkele beroepsmogelijkheden (o.a. het spontane vernietigingsrecht van de Kroon of het uitlokken van een aanwijzing door de minister) blijven bestaan. Voldoende vol gens de schrijver om het Kroonberoep voor de bestemmingsplannen met een ge rust hart te kunnen schrappen. In valutakrlngen echter wordt nog altijd betwijfeld of a) deze maatregelen werke lijk. zoden aan de dijk zullen zetten, en meer dan een slechts tijdelijk herstel zul len beogen. Zelfs de positieve stemmen die nu regelmatig in Saoedi-Arabië opklinken voor de dollar, dienen met een korreltje zout te worden genomen, want de politiek van dat land tegenover de Amerikaanse munt is niet duidelijk. Enerzijds heeft het ongetwijfeld groot belang bij een gunstige ontwikkeling voor de dollar, maar ander- zijds kunnen kwade, nationalistische ge- razen en, als die zich rnarkMechnisch sa- voelens de overhand krijgen als het Egyp- neert, met kleine middelen het herstelpro ces steunen. Dat is het goedkoopst en vergt vrijwel geen ingrijpende maatregelen. LUImmumm 14x22 cm 248 pag Gebonden, met originele omslag van Reint de Jonge Het vernaai speelt zich at omstreeks het midden van de vorige eeuw Tegen histori sche achtergrond volgt men de verhouding tussen Derk Jan van de boerderij het Kreyl. de jonge hereboer en de vrouw van Jan van Vonderman. een van de pachters van het Kreyl Een verhouding die al spoedig uitgroeit tot liefde en niet zonder gevolgen blijft Deze liefde roept spanningen op Ook de buurt blijft met afzijdig en wanneer de boerderij het „Vonderrpan afbrandt, isernog maar één mogelijkheid voor Jan overgeble ven, emigratie naar Amerika, het Beloofde Land. 50 jr EZEL- tevens oezigh alleen iu ge- 7455 op de voorgrond en gaf de grote internatio nale beleggers gelegenheid vooral daar hun aandacht aan te schenken. Voor de Amsterdamse effectenbeurs had het een fikse hausse tot gevolg, met sterk aantrekkende noteringen. Voor het eerst sedert weken, ja zelfs maanden, kon den nu ook de meeste internationale aan delen hiervan profiteren. Gesteund door sterk meevallende resultaten in het tweede kwartaal, meldden zich binnenlandse, maar vooral ook buitenlandse kopers, zo dat Koninklijke Petroleum bijvoorbeeld zo’n 7 kon oplopen. Ook Unilever kwam 7 hoger te liggen, terwijl voor Philips en Hoogovens 2 tot 3 meer werd betaald. fstan- •k kan ;a. 35 ling is met advies en onder controle van Frank de Graaf, conservator Artis-Aquanum en met foto s van Arend van den Nieuwenhuizen uit Heemstede 1472 x 207? cm. 144 pag Paperback, met vele technische tekeningen, tabellen en 62 foto's. Op de vele vragen die bij de aquari- umhouder in spe rijzen geeft dit boek op heldere en overzichtelijke wijze een antwoord De lezer wordt stap voor stap begeleid vanaf het ogenblik waarop besloten zal moeten worden welk soort aquarium aangeschaft of misschien wel zelf gemaakt moet worden, tot het moment dat de bak met zijn bewoners Is Ingericht. Het boek bevat een grote hoeveel heid praktische aanwijzingen op het gebied van belichting, verwarming, filteren en keuze van vissen en plan ten REYKJAVIK. De kabinetscrisis op Ijsland duurt voort. Sinds de ver kiezingen van 25 juni blijft het een voortdurend touwtrekken tussen links en rechts. De leider van de communistische partij Ludvik Jo- sefsson is er niet in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, omdat hij niet tot overeenstemming kon komen met de sociaal-democraten. Deze week werd daarna bekendgemaakt dat de maandelijkse goudverkopèn, die vergeleken met de ^nationale goudschat- van de Verenigde Staten van onbetekenen de omvang zijn, in de komende herfst zullen worden verdubbeld. Overigens voor slechts vier maanden. gemeenten in de ogen van de onderzoekers slecht, de provipcies een beetje slecht en de Kroon goed. Daarom moet het Kroon beroep behouden blijven. Deze vooringe nomenheid blijkt op vele manieren. Woordkeus, een bepaalde formulering van conclusies, (ver-)stoppen van oordelen in het beschrijvende deel van het onderzoek, dit alles heeft niet de neutraliteit die/men van een wetenschappelijk onderzoek mag verwachten”. Met dezelfde cijfers uit het rapport kan men tot heel andere conclusies komen, die dan als onderbouwing van het VNG-stand- punt kunnen dienen, concludeert de VNG- medewerker, die zijn woorden met voor beelden staaft. Maar ditmaal toch een week met een flihk herstel voor de Amerikaanse dollar. In Amsterdam steeg de waarde van 2,09 tot 2,18, en dat is niet gering. De terugge keerde rust op het valutafront plaatste de verschillende effectenbeurzen weer meer 15’/? x 23 cm. 213 pag Gebonden. Als op een winterdag in 1568 de jonge Fokke Abels zijn vriend Magere Jelle helpt te ontkomen aan zijn Spaanse achtervolgers, is dat het begin van een reeks spannende avonturen die hem zijn geboortestad Dokkum doen verlaten en laten zwer ven door het land van Groningen en Friesland. Gebaseerd op historische gegevens voert dit verhaal de geuzen uit Dok- kum ten tonele, die zich, na maanden van geheime voorbereidingen, in mei 1568 schaarden aan de zijde van Lodewijk van Nassau, wiens aanval bij Heiligeriee het begin van de tach tigjarige oorlog markeerde „Oordeel Kroon hoeft niet altijd beter te zijn in hèt eerste halfjaar. Maar ook voor ande re topfondsen, zonder nog nadere infor matie, was men bereid flink meer te beta len. Elsevier vervolgde z’n opmars van de vorige week van 285 tot circa 300 en langstelling. Nu de gulden niet meer door Ennia steeg van 133 op 140. Rond 3 tot uit de dollarcrisis voortvloeiende onrust ƒ5 meer werd betaald voor KBB, ACF, werd geplaagd, meldden buitenlandse be- Pakhoed, HBG, VNU en AMFAS. Een gunstige beursstemming dus, die, zoals het elke goede hausse betaamt, af- zwakt naarmate het weekeinde naderbij komt. Ook ditmaal namen tegen het einde van de week de winstnemingen weliswaar toe, maar het feit dat deze op wat lager niveau snel konden worden verwerkt, wijst op een nog altijd zeer krachtige on dergrond van de Amsterdamse effecten-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9