Kleur rook moeilijk te herkennen Zeven mensen in storm omgekomen Algemene staking in Nicaragua Begin: boycot Olympische Spelen ochtagiond Ik ben maar een klein mannetje 11 Paus Johannes Paulus I: <1 Terug naar islamitische kalender Lachende paus Nieuwe paus Schrijnend J F*s sass 3 19 7 8 AUGUSTUS MAANDAG 28 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker ’aties riens ROME. Zaterdagavond vijf voor half zeven had de katholieke kerk een nieuwe paus, maar al leen de 110 kardinalen die hun collega Luciani hadden gekozen, wisten het. Buiten het conclaaf, op het Sint Pietersplein en waar er ook naar de televisie werd ge keken of naar de radio werd ge luisterd, heerste ruim drie kwar tier volslagen onzekerheid. Was de rook uit het beroemde schoor steentje van de Sixtijnse kapel nu wit of zwart, en was de nieuwe paus dus al of niet gekozen? De zekerheid kwam pas toen de gor dijnen achter het balkon van de Sint Pieter opzij werden gescho ven om kardinaal Pericle Felici door te laten. Toen brak het ge juich los, al voor hij de officiële aankondiging gaf in de eeuwen oude formule: „Ik verkondig u een grote vreugde; wij hebben een paus”. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) olven pers pers en ie Am- Zwolle :ariërs. zangen zan de perste en het aki je lebben en aan Praag" i de si- et trok Carré [id van ihoslo- en van •aroma hulp ;ham nken ske” trijfël S K Drie kwartier verwarring na keuze van kardinalen (door Hein ten Kortenaar) Nieuwe regering in Iran gevormd Beide kardinalen kenden de partriarch van Venetië al jaren. Kardinaal Alfrink „Hij kan niet voor Pignedoli of Baggio stemmen en hij kan ook zichzelf niet al te opzichtig naar voren schuiven. Daarom zal hij zijn stemmen waarschijnlijk rond kar dinaal Albino Luciani van Venetië groepe ren, zodat hij bij latere stemmingen iets te ruil aan te bieden heeft. Als de impasse en de verwarring dan voortduren, zoals de verwachting is, dan kan hij zelf naar voren treden als een sterk verzamelpunt”. Alfons ;eleden lertens ïld van riester, ;ing en net de lertens Insche- eweest •landse De snelle afloop van het conclaaf was voor iedereen een verrassing. Kardinaal Willebrands, die tevoren had gezegd dat de kardinalen er wel vier of vijf dagen over zouden doen, sprak zelfs van een „klein wonder”. Ook kardinaal Alfrink, die al tweemaal aan vroegere conclaven had deelgenomen, toonde zich verrast: „De veelheid aan visies over kerk en wereld die er onder ons bestond, leek er eerder op te wijzen dat het deze keer een heel moeiza me keuze zou worden.” „Ik ben maar een klein mannetje, en ik ben gewend kleine dingen te doen en in stilte”. Zo beschreef de kardinaal-patriarch van Venetië, Albino Luciani, zichzelf eens tegenover de Italiaanse journalist Giancarlo Zizzola. Van nu af, als paus Johannes ontmoette hem op een Pax-Christicongres in Venetië, kardinaal Willebrands was sa men met de voorzitter van de Wereldraad van Kerken zijn gast tijdens een ontmoe ting in die stad. Zij kennen hem als „bui tengewoon bekwaam, vriendelijk en pre tentieloos”. „Er is in de pers wel gezegd dat de kerk behoefte heeft aan een smiling pope, een glimlachende paus”, zei kardinaal Alfrink nog, „en die hebben we nu zeker. De toe komst zal leren dat het een goede keus is geweest. Als hij die vreugde op de kerk en de wereld weet over te brengen, is het de beste paus die we maar hadden kunnen kiezen”. Beide kardinalen ontkenden ten stelligste dat er sprake geweest zou zijn van manipulaties. Er was al heel snel spra ke van een gemeenschappelijke overtui ging, terwijl er toch bij het vooroverleg nog nauwelijks over bepaalde personen was gesproken. De twee kardinalen bleken onder de indruk van zijn „magistrale troonrede”, die paus Johannes Paulus I in één nacht had voorbereid en gistermorgen tot de kardinalen had gehouden. In die rede kon digde de paus zijn programma aan, dat zal bestaan in een voortzetting van het werk' van zijn twee voorgangers, met bijzondere nadruk op de evenwichtige toepassing van het Vaticaans Concilie, op de kerkelijke discipline van geestelijken en leken, op de taak van de evangelisatie („eerste plicht van heel de kerk”), op de oecumenische toenadering tot de andere christelijke ker ken („zonder afwijkingen in de leer, maar ook zonder aarzelingen”), op een „serene en opbouwende” dialoog met allen, en ten slotte op de wereldvrede, waartoe de kerk op alle mogelijke manieren moet bijdra gen. Over het tweede Vaticaanse Concilie zei de nieuwe paus, dat hij er de „wijze richt- naar de islamitische tijdrekening. Daar mee is de twee jaar geleden ingevoerde verandering van de kalender ongedaan gemaakt en leeft het land nu weer in het jaar'1356, zoals in andere mohammedaan se landen het geval is. Het begin van de mohammedaanse jaartelling is het mo ment dat de profeet Mohammed van Mek ka naar Medina trok. De conservatieve geestelijkheid had de wederinvoering van de oude kalender geëist. Sharif-Emami deelde verder mee dat zijn regering een hoeder van de religieuze traditie zal zijn. Allen die de „vereiste kwaliteiten” hebben zullen het komende jaar kunnen deelnemen aan de parle mentsverkiezingen en hun vaardigheden kunnen gebruiken binnen het kader van de „wettelijk erkende partijen”, aldus de nieuwe premier. Wat is er dus waarschijnlijk gebeurd? Benelli deed wat die zegsman voorspelde, hij gaf zijn eigen stem en die van zijn medestanders in eerste instantie aan de kansloze Luciani, Pignedoli en Baggio, ook niet op hun achterhoofd gevallen, ko zen toevallig ook de door niemand getipte Luciani als eerste tussenstation voor hun stemmen, Bertoli, lang niet dom, deed het zelfde zonder iets te vermoeden van de manoeuvres van zijn concurrenten en Wil lebrands gaf zijn stem gewoon aan Luciani omdat die naast hem zat. En wat bleek toen, de eerste dag de beste al? Dat Lucia ni, dank zij het virtuoze simultaanspel van de Heilige Geest opeens, voordat iemand er op verdacht was, voldoende stemmen op zich had verenigd. Geen wonder dat hij zo moest lachen op het balkon! k'eroor- r heeft luis in jf hart- •irgisch sr J. F. sventig errich- •ak on- ran het jens de vielen i borst verden iverige opge- Vielrij- pt met verven aken is ÏNWB. begon- aamde verven :ht van en aan arkeer- in ster- nan de trapte -olgens laar de ir. Am- wonin- ik. Het its. Het dregd. Tijdens zijn seminariejaren in Belluno begon Luciani zich te interesseren voor de ideeën van de Italiaanse priester-wijs- geer Antonio Rosmini, een man die in zijn gedachten over de innerlijke hervor ming van de kerjc zijn tijd ver vooruit volslagen warsheid van ieder uiterlijk vertoon, maar ook door het feit dat hij een van de eerste Italiaanse bisschoppen De nieuwe premier, een ingenieur die al vele jaren een naaste medewerker van de sjah is, was premier van augustus 1960 tot mei 1961. Hij is 15 jaar voorzitter van de Senaat geweest en stamt uit een religieuze mohammedaanse familie. Hij trad inder tijd als premier af nadat een leraar bij ongeregeldheden die tegen de regering wa ren gericht, was gedood. Hij verklaarde toen dat hij niet in een sfeer van bloedba den wilde regeren. De nieuwe premier deelde in een bood schap tot het volk mee, dat Iran terugkeert De nederlaag kwam voor Patrick O’Do- novan des te harder aan, omdat zijn con current, Peter Hebblethwaite van The Sunday Times in zijn voorbeschouwing Albino Luciani wel degelijk noemde. Heb blethwaite voert een belangrijke Vaticaan se roddelaar op, die hem de strategie van kardinaal Benelli uit de doeken deed: Alweer een waterdicht systeem naar de ratsmodee!. Meer dan een eeuw lang is er afwisselend een corpulente paus met een „R” in zijn naam, en een magere paus zonder „R” in zijn naam gekozen, dit keer was een dikke met „R” aan de beurt, en wie kiezen ze dan, of all papabili?. Albino Luciani!. Geen „R” te bekennen en zo te zien is hij niet dik ook. Bovendien lijkt hij wat op De Quay, die trouwens ook katho liek was toen hij in Nederland de hoogste post mocht gaan bezetten. Werk- ierege- igering ran de Deze •ol van an het ierzoe- Hoog- niddag andere bij Le- ij door -jarige ns het huidig e Z. P. lardin- Bij windsterkten van 8 tot 10 en wind stoten die een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur bereikten, moesten bo vendien 22 schipbreukelingen worden ge red, zo deelt de Westduitse reddingsdienst mee. Een ongeluk met vier doden ge beurde ter hoogte van het eiland Rottume- roog. Het Westduitse jacht Hampeldudel sloeg in de branding om. Een gezin van vier personen, waarbij twee kleine kinde ren, verdronk. Van de vier opvarenden van een ander jacht verdronken er twee bij Fehmarn (Oostzee). Bij het eiland Spiekeroog ver dronk ook een zeiler. Zijn metgezel kon worden gered. BREMEN. (DPA) Zware stormen bo ven de Noord- en Oostzee hebben dit weekeinde aan minstens zeven mensen het leven gekost voor de Westduitse en Nederlandse kust. De tragiek van een zondagsblad heb ik zelden zo schrijnend geïllustreerd gezien als in The Observer van gisteren. Zaterdagavond om half zeven kringelde er al onbestemde rook uit dat eenvoudige schoorsteenpijpje dat zo scherp contras teert met het gebouw waar het op staat. U moet zich dat even voorstellen: 111 kardi nalen zijn verenigd in de Sixtijnse Kapel, waar zij overhuifd worden door de pla fondfresco’s van Michelangelo. Zij stem men een keer, twee keer, drie keer en de vierde keer worden zij het al eens over een dunne paus zonder „R”. Deze beslissing van wereldbetekenis wordt doorgegeven aan een nederige employé, die al vanaf het begin van het conclaaf voor alle zekerheid post had gevat bij dat simpele potkacheltje dat na de dood van Paulus VI nog even zoek was. De man strijkt een lucifer aan, maar die dooft meteen weer. Maar met de tweede lukt het, het spul in het potkachel tje vat vlam en als het goed is moet er nu witte rook uit dat gammele schoorsteen pijpje komen. Maar omdat hij voorlopig nog zwarte rook had verwacht, had hij het kacheltje tevoren al volgestopt met zwar- te-rookbrandstof en blijkbaar had hij in zijn zenuwen en zijn haast, toen de witte- rookboodschap kwam, het kacheltje niet voldoende uitgehaald voordat hij er het witte-rookspul in had gefrommeld, want de rook leek eerst wel even wit, maar werd toen grijzig en zelfs een beetje rood, ook al omdat niemand er aan gedacht had om dat schoorsteenpijpje na de laatste keer in 1963 even schoon te vegen, zodat aan de binnenkant nog dertien jaar milieuvervui ling zat aangekoekt. Maar terwijl die be slissende rook dus uit dat schoorsteenpijp je omhoog kringelde, draaiden in Londen al de persen van de zondagsbladen. In The Observer stond een artikel van Patrick O’Donovan (de naam zegt het al), die elf van de grootste kanshebbers onder de kardinalen stuk voor stuk vrij uitvoerig onder de loep nam: Baggio, Benelli, Berto li, Koenig, Lorscheider, Pignedoli, Pironio, Villot, Willebrands, Gantin en Cordeiro. Wat een triomf zou het niet voor Patrick zijn, als hij de juiste honderd kardinalen geëlimineerd bleek te hebben!. Maar zie, oh kommer!, oh kwel!, nog voor de krant de deur uit was wist de hele wereld al dat kardinaal Albino Luciani tot paus gekozen was, een naam die hij ongenoemd liet, dus wat voor boodschap hadden de Observer- lezers dan nog aan zijn mening dat Johan nes Cardinal Willebrands „the great and good man within the English order of admiration” is?. Paulus I, is hij geen klein mannetje meer en zal hij eraan moeten wennen grote beslissingen te nemen en belangrijke daden te stellen, die in de hele wereld gezien, beoordeeld en becommentarieerd zullen worden. was. Na een onderbreking wegens de Tweede Wereldoorlog, toen hij bij de Alpenjagers werd, ingedeeld, zette hij zijn theologische studies in Rome voort, waar hij aan de Gregoriaanse universi- teit promoveerde op een proefschrift over Rosmini. Na enkele jaren als dorpskapelaan, werd hij vicaris-generaal van zijn dio- cees, speciaal belast met het godsdien stonderwijs. In die hoedanigheid bezocht hij een voor een alle eenzame afgelegen bergparochies waar- het bisdom rijk aan is. In 1958 behoorde hij tot de eerste bisschoppen die door paus Johannes be noemd werden (zij hadden elkaar een paar keer in de trein ontmoet: „Hij was steeds aan het woord”, vertelde Luciani later, „dus hoe kon hij iets van mij afwe ten?”). De paus zond hem naar Vittorio Vene to, waar hij dadelijk opviel door zijn was die geheel gekozen priesterraden instelde en hun besluiten opvolgde, ook als hij het er niet mee eens was (de sluiting van een klein-seminarie, waar van de studenten naar een openbare school werden gestuurd, was daar een van de voorbeelden van. Hij erkende De Kamers van Koophandel van het land besloten in een vergadering van hun stuurgroep met 36 tegen drie stemmen, steun te geven aan een algemene staking. Verwacht wordt dat de meeste winkels en grootwinkelbedrijven in het land in de komende dagen gesloten zullen blijven. De staking is uitgeroepen door het zoge noemde brede oppositiefront FAO nadat linkse Sandinistische guerrillastrijders vo rige week met succes een bezetting met gijzeling uitvoerden van het nationale pa leis in de hoofdstad Managua, waarin, het Congres zetelt. Zij konden na twee dagen vrij naar Panama vertrekken samen met rond 50 politieke gevangenen wier vrijla ting zij hadden afgedwongen. later zelf dat het een wijs besluit was geweest). Op het concilie sloot hij zich aan bij de aanhangers van de bisschoppelijke colle gialiteit en hij erkende dat de kerk, met name in Italië, zich eeuwenlang had ver gist door zich te verzetten tegen de gewe tensvrijheid, in de overtuiging dat „de dwaling geen rechten bezat”. Er werd dus nogal wat van hem verwacht, toen hij in 1969 tot patriarch van Venetië werd benoemd. En inderdaad legde hij er sterk de nadruk op „de kerk van de armen”: hijzelf schafte ook hier alle uiterlijk ver- ■ü- De nieuwe paus in beeld. Van links naar rechts: paus Johannes Paulus 1 als een 15-jarige schooljongen (met pet op). De paus toen hij in 1958 bisschop van Venetië werd. Johannes Paulus I bij paus Johannes XXIII die hem tot bisschop ver hief en de heilige paus samen met zijn voorganger, tijdens een rondvaart in Ven etië. TEL AVIV. (Reuter) Premier Mena chem Begin van Israel heeft zaterdag avond een beroep gedaan op alle landen om de Olympische Spelen van 1980 in Moskou te boycotten. MANAGUA. (Reuter) De top van het bedrijfsleven in de Middenamerikaanse staat Nicaragua heeft zich gisteren ook tegen president Somoza gekeerd. lijnen” van zal volgen, maar tegelijk zal „waken voor een vertekening van zijn in houd en betekenis door edelmoedige maar onvoorzichtige tendenzen, maar ook voor TEHERAN. (Reuter, UPI en AFP) Iran heeft gisteren een nieuwe regering gekregen. Slechts enkele uren nadat Jamshid Amouzegar na een ambtstermijn van ongeveer een jaar zijn ontslag bij de sjah had ingediend, volgde de 68-jarige voorzitter van de Senaat, Jaafar Sharif-Emami, hem op als premier. In diens regering van nationale eenheid hebben op de 22 ministers slechts vijf leden van het vorige kabinet zitting. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Amir Khosrow Afchar-Qasem- loo, een diplomaat, en de minister van Binnenlandse Zaken is een generaal, Gha- rabaghi, bevelhebber van de landstrijd krachten. ie „Het esberg bereid ist pas- ït Eiks- na het iet met een vertraging van de vernieuwingsdrang door remmende en al te angstige invloe den”. Later op de morgen hield paus Jo hannes Paulus een kort toespraakje tot de dichte menigte die zich op het Sint Pieters plein had verzameld. Hij legde uit hoe hij tot de keuze van zijn naam was gekomen, maar „begrijp me goed, ik heb noch de wijsheid des harten van Paus Johannes, noch de ontwikkeling en beschaving van Paus Paulus. Maar nu ik op hun plaats sta, zal ik proberen de kerk te dienen en ik hoop dat u me zult helpen met uw gebed”. Op een bijeenkomst voor steun aan jo den die de Sovjet-Unie wilen verlaten, zei Begin, dat een land dat zijn politiek an dersdenkenden en idealisten vervolgt, geen recht heeft om gastheer van Olympi sche Spelen te zijn. Hij drong er bij de wereld op aan groter druk op de Sovjet-Unie uit te oefenen, zelat dissidenten geholpen worden en jo den in staat gesteld om te emigreren. Albino Luciani werd op 17 oktober 1912 geboren in Forno di Casale, een dorp in Belluno, in de noordoosthoek van Italië. Zijn vader, een ongeschoold arbei der, trok ieder jaar naar Zwitserland, om ’s winters naar zijn dorp terug te keren, waar hij zich inzette voor de socialisti sche zaak, waar hij hartstochtelijk in geloofde. Maar anders dan de meeste socialisten uït die tijd was hij niet anti- clericaal en hij verzette zich niet toen zijn zoon priester wilde worden. sierselen en ceremonie af en gaf zijn clerus verlof kerkelijke bezittingen te gelde te maken ten bate van de armen. Maar de vooruitstrevende initiatieven die er in het industriële deel van zijn diocees waren genomen, zoals priester- arbeiders, katholieke arbeidersvereni gingen en basisgemeenten, remde hij ogenblikkelijk en met strengheid af, hij ontbond kerkelijke organisaties die er op het gebied van kerk en staat, echtschei ding en politieke vrijheid meningen op na hielden die niet strookten met de officiële bisschoppelijke lijn, waar schuwde in een brief aan zijn clerus tegen „de ongehoorzaamheid van geeste lijken”, met name op politiek terrein, en toonde zich uiterst bezorgd over de ont wikkelingen van het theologisch onder zoek sinds het concilie. „Veel katholieken”, zo meende hij, „hebben zich door het concilie laten ver blinden, in plaats van zich erdoor te laten verlichten”. Binnen de Italiaanse bis schoppenconferentie, waarvan hij vice- voorzitter was, vertegenwoordigde hij de conservatieve lijn, waar het aankwam op openlijke veroordeling van het marxis me, echtscheidings- en abortuswet. In persoonlijke onthechtheid, eenvoud en hartelijkheid lijkt de nieuwe paus zeker op paus Johannes, die hem tot bisschop maakte; in 'zijn bezorgdheid over de ontwikkelingen die op het conci lie volgden, heeft hij meer weg van paus Paulus, die hem kardinaal maakte. Is M

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3