Arrestaties na poging tot staatsgreep Dode bij brand 1 e. i. Oldtimer 3 Critici betwijfelen echtheid werken van John Constable lihtreklome SIINIHN HMD DANSLES! h FNV: kortere werkweek Nijmegen Wijsmuller krijgt nieuwe sleepboot voor havendienst Moord op universiteit Openbaar vervoer vijf procent duurder nijman HAARLEM Protesten tegen gouden handdruk voorzitter Het Dorp wUfVfCfW het weer - vandaag: het woord is aan... Twee poliogevallen En verder Af en toe zon Gemeenten mogen zelf beslissen over verkoop woningwetwoningen I öi 319 309 Op de oude weg Strandverwachting Bouwplan Portefeuilles Internationale kunstwereld in beroering n, I ■Bk Kunsthandel Jos de Graaff agenda pagina DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 (ADVERTENTIE) Paus Johannes XXIII: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN I Elke zondag soiré Aanvang 8 uur Telefoonbeantwoorders Relatiegeschenken (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. In de hoofdstad van Nicaragua, Managua, is volgens een bekendmaking, een poging verijdeld om het bewind van president Somoza omver te werpen. In een kort communiqué werd vanmorgen gemeld, dat een aantal „militaire en burgerlijke samenzweerders” was gearresteerd. 68ste jaargang no. 253 li F L Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7 Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 13 Beurs 14 Sport .15,17 IJmuider Courant Complot ontdekt in Nicaragua PRESIDENT SOMOZA llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Zie ook pagina 2) Zie plaatselijke pagina’s (ADVERTENTIES) miiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i - het openbaar vervoer in de eerste plaats Wie had gehoopt dat de aarzelend door brekende afneming der inflatie de rege ring aanleiding zou hebben gegeven de Brieven van het openbaar vervoer nu eens volledig in de schaal van de anti-inflatie te irerpen, is opnieuw bedrogen uitgekomen. De vijf percent verhoging, waartoe beslo ten is, is geen kruimel minder dan vorig |aar. De verwijzing naar het jaar 1976, toen ie tarieven met 8‘/ï percent werden ópge trokken, is een dooddoener. Want 1977 en 1978 met ieder vijf percent hadden de tendens al omlaaggetrokken en het zou volkomen in de lijn van de overheidsbij drage tot vermindering van de inflatie hebben gelegen om door een verdere ver andering van de prijsstijging nu eens een [oede stoot in de richting van prijsstabili- vatie te geven. Juist met een apparaat als het openbaar vervoer, maatschappelijk Uiterst nuttig instrument om verschillende veer belangrijke doeleinden te dienen, zou bet kabinet zijn beleid op korte termijn jeloofwaardiger hebben kunnen maken. Die kans is met gegrepen. De geloof waardigheid wordt nog kleiner als men verneemt, dat de regering verwacht het verlies aan reizigers ruimschoots te zien gecompenseerd door de hogere opbreng- iten van de duurdere bus- en treinkaart jes. Dat is namelijk een louter commercië le redenering, waarbij maatschappelijke functie van een zo ruim mogelijk openbaar vervoer niet eens aan de orde komt. Men houdt er blijkbaar geen rekening mee dat deze nieuwe stimulans voor eigen vervoer een duurdere produktie betekent en bo vendien probleemvergrotend werkt op het gehele verkeersbeeld van de autowegen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een kortere werkweek om meer mensen aan een baan te helpen zal centraal staan in het arbeidsvoor waardenbeleid van de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) volgend jaar. „Een eerlijker verdeling van de beschik bare hoeveelheid werk zal beslist aan de orde moeten komen”, aldus voorzitter W. Kok gisteravond. De federatieraad van de FNV nam dit besluit gisteravond, omdat Bestek ’81, de ombuigingsnota van de regering „geen en kele bijdrage levert aan het vraagstuk van de werkgelegenheid”. Kort voor zeven uur kwam een mede werkster van de heer Leenheer, die als amanuensis verbonden was aan de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen van de Katholieke Universiteit, niets vermoedend de werkkamer binnen, waar zij het bebloede slachtoffer aantrof. s? In Frankrijk werd onlangs het derde door de gebroeders Wright gebouwde vliegtuig teruggevonden. In 1903 maakten zij hun eerste wereldberoemde vlucht. Dit toestel probeerden zij aan de Franse regering te verkopen die er echter niets in zag. Het heeft overigens slechts 59 seconden gevlogen. Met een nieuwe motor en canvas staat het nu in het Deense automobielmuseum, de ontdekkers van het vliegtuig. Deze mening is geuit door de plaatsver vangende conservator van de Tate Gallery in Londen, Leslie Parris en de kunsthisto ricus Ian Fleming-Williams, die eveneens aan de Tate Gallery is verbonden. UTRECHT (ANP). Bij twee broers van 17 en 18 jaar uit Westkapellé is polio geconstateerd. Zij zijn met verlammings verschijnselen in het ziekenhuis opgeno men. Dit heeft het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne vandaag mee gedeeld. De twee broers zijn niet tegen kinderverlamming ingeënt. Het totaal aan tal poliogevallen is nu gestegen tot 103. DEN HAAG (ANP). In het kader van de ombuigingsoperatie, Bestek ’81, is het kabinet-Van Agt van plan om de tarieven voor het openbaar vervoer volgend jaar met gemiddeld vijf procent te,laten stij gen. Wij bevinden ons nog steeds op de eerste dag van de schepping. Veertien partijen meldden zich giste ren aan, nadat de Sjah van Iran bekend maakte dat in zijn land weer politieke partijen mogen optreden. Plaatselijk een bui, maar ook af en toe zon. Vrij krachtige tot harde noordwes telijke wind. Minimumtemperaturen rond 12 graden. Maximumtemperaturen om streeks 16 graden. Het CDA en de PvdA willen dat de Rekenkamer eens uitzoekt wat er met de twee miljard gulden aan overheids steun aan Limburg is gebeurd. Ondanks steunmaatregelen is de werkloosheid in deze provincie enorm toegenomen. Zie pagina 2 NIJMEGEN. In het universiteitscom- plex te Nijmegen is vanmorgen het leven loze lichaam aangetroffen van de 39-jari- ge Nijmegenaar F. J. Leenheer. Hij is op gewelddadige wijze om het leven geko men. Koop vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 I Ten aanzien van het openbaar vervoer beeft in Nederland altijd een filosofische strijd gewoed, die de functie en het rende ment tot inzet had. „Het openbaar vervoer poet zichzelf bedruipen” was een motto iat evenzeer aanhangers telde in het pro gressieve als in het meer behoudende lamp. Daar tegenover stond de theorie dat ARNHEM. De Algemene Nederland se Invalidenbond (ANIB) heeft ernstig bezwaar tegen de gouden handdruk van 4,5 ton, die het bestuur van de stichting Het Dorp bij Arnhem wil geven aan de 57- jarige directeur mr. W. P. Bijleveld, die vrijdag afscheid neemt. Onder de gearresteerden zouden zich zeven kolonels bevinden, onder wie Luis en Bernandino Larios, neven van de in Nicaragua legendarische Fernando Lari os, die in 1921 de opstand leidde tegen Amerikaanse bezettingstroepen. De ANIB is vooral ontstemd over het plan om deze gouden handdruk door te berekenen in de verpleegprijzen. De heer Bijleveld had als voorzitter van het be stuur de dagelijkse leiding over het dorp, waar 440 gehandicapten wonen. De ANIB heeft een protestvergadering belegd, die maandag plaatsvindt. In een pamflet van de ANIB staat dat twee-derde van de gehandicapten in het dorp deze gemeenschap wil verlaten. Ook zou het verloop onder het verplegend personeel vrij groot zijn. UMUIDEN. Ten behoeve van dienst verlening in de haven van de IJmond zal Bureau Wijsmuller in IJmuiden met in gang vap 31 augustus zijn havenvloot uitbreiden met een Duits charterschip. Dat is de Duitse havensleepboot Ise van het sleepbedrijf Petersen en Alpers uit Hamburg. De Ise is uitgerust met twee dieselmoto ren met een gezamenlijk vermogen van 1920 as-paardekrachten en een capaciteit van 30 ton. Het schip beschikt over een grote mate van wendbaarheid hetgeen on der meer te danken is aan twee in het voorschip ingebouwde schottelroerpropel- lers. Hierdoor wordt het ook mogelijk de maximale trekkracht van 30 ton in alle gewenste richtingen aan te wenden. Het geavanceerde type sleepboot als de Ise wordt populair aangeduid als „watertor” en zal door Wijsmuller worden toegevoegd aan de vloot die momenteel wordt ge vormd door de Titan, de Cycloop, de Nes tor en de Hector Het bewind van Somoza wordt verder ondermijnd door een algemene staking die door zowel rechts als links is uitgeroepen. De staking begon in de provincie maar is nu overgeslagen naar de hoofdstad. Tach tig procent van de winkels en bedrijven zou vandaag gesloten zijn gebleven. De regering deelt de Tweede Kamer mee, dat men aanvankelijk mikte op een beperking van de kosten van het openbaar vervoer met ƒ115 miljoen in 1981. Dat bedrag was echter nog gebaseerd op een jaarlijkse loon- en prijsstijging van respec tievelijk 7,5 en vier procent. Inmiddels raamt men de loonstijging op maar vier procent en de prijsstijging op slechts twee tot drie procent. Daardoor zullen de kosten voor het openbaar ver voer derhalve ook minder stijgen en denkt men volgend jaar de stijging van de tarie ven tot gemiddeld vijf procent te kunnen beperken. DEN HAAG. Gemeenten mogen voortaan geheel zelfstandig beslissingen nemen over de verkoop van woningwet woningen. Dit heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting vandaag be kendgemaakt. Tot nog toe kon bet Rijk een beslissing van de gemeente om wo ningwetwoningen te verkopen ongedaan maken. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 rolledig volgens de heersende behoeften noet functioneren en desnoods met weg- jesubsidieerde verliezen mag werken, naar nooit mag worden ingekrompen tot len kostendekkend apparaat beneden de grens van zijn maatschappelijke functie. Diverse regeringen hebben geprobeerd, litussen deze twee (theorieën door, zodanig met vervoersprijzen te manipuleren, dat de kool en de geit beide gespaard bleven. In de strijd tegen de inflatie is het open baar vervoer nooit als drukmiddel ge bruikt, want de tarieven gingen jaarlijks net de modale prijsstijgingen omhoog en ieten een behoorlijk stuk uit het gezinsin komen, juist van degenene die op massa- rervoer waren aangewezen. En dat waren Hl juist niet degenen die het ruimst in hun piddelen zaten. De mededeling in Managua is de eerste officiële aanwijzing in jaren, dat ook bin nen de Nationale Garde, die als politie en‘ als leger fungeert, ongenoegen is ontstaan over het bewind van president Somoza. De garde wordt in de VS opgeleid en vormt de machtsbasis waarop de familie Somoza nu al 45 jaar steunt. Het prestige van de president kreeg de vorige week al een gevoelige deuk toen Sandinistische guerrilla’s met succes de vrijlating van politieke gevangenen mid dels een bezetting in het parlementsge bouw, afdwongen. De restauratie van de Lutherse Kerk in de Koningstraat is op een oor na gevild. Beverwijk krijgt er een monu ment bij. Augustus aan het slot niet in zomer stemming. Morgen wat meer opklarin gen, afnemende buienkans, maar nog een vrij krachtige en frisse zeewind. In de middag 17, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: vanaf donderdag stabie ler met geleidelijk wat meer zon. Wij zijn weer terug van vakantie. Alle dagen geopend. Zij zeggen dat hun bevindingen zullen nopen tot een herziene toeschrijving van onder meer „Constables” in de Paul Mel- lon-collectie aan de Universiteit van Yale en bij het Museum of Art in Philadelphia in de Verenigde Staten, in het Staatliche Museum in Berlijn en het Kunsthaus in München, in het Ashmolean Museum van Oxford en in de Tate Gallery, waar veel Britse kunstschatten worden bewaard. i Kunstcritici en -handelaren zijn van me ning dat deze bewering betekent dat een onderzoek moet worden gedaan naar de authenticiteit van de honderden schetsen en olie- en waterverfschilderijen die mo menteel worden toegeschreven aan de vroeg-negentiende-eeuwse schilder, die deel uitmaken van over de hele wereld verspreide kunstverzamelingen. Zie pagina 3 Met de wijziging in de regeling voor de overdracht van woningwetwoningen speelt het Rijk geen beoordelende rol meer en behoeft slechts over de transactie te worden ingelicht. Staatssecretaris Brokx vindt dat ge meenten het plaatselijk volkshuisvesting- belang het beste kunnen overzien. De ge meente wordt toevertrouwd te bezien of de verkoop van een woningwetwoning de plaatselijke huurmarkt niet verstoort. Er moeten voldoende goedkope huurwonin gen beschikbaar blijven. Huurder en ver huurder moeten het overigens wel eens zijn over de verkoop. De overdrachtsprijs voor na-oorlogse woningen zal voortaan worden bepaald op basis van taxatie van de waarde van de woning in bewoonde toestand. Elke avond geopend voor inschrijving van J Aanvang der clubs vanaf 10 september Zijlweg 49, tel 326906, Haarlem De PvdA en het CDA, die Beverwijk de komende vier jaar gaan regeren, hebben de bezem door de portefeuille verdeling gehaald. De partijen hebben de taken van de vier wethouders flink door elkaar gehusseld, tot groot verdriet van burgemeester Hubers, die meent dat de herverdeling geen rekening i houdt met de structuur van de ambtelij- ke organisatie. Beide partijen willen niets daarover horen. Het apparaat I dient zich aan de béleidsaandachtvel- den van de partijen aan te passen, zo i merkte wethouder ir. J. Camfferman (CDA) op. Bij een uitslaande brand in Utrecht is vanmorgen een 34-jange man om het leven gekomen. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al uit het huis. Het slachtoffer was gisteren teruggekomen van vakantie uit Spanje. Over de oorzaak tast de brandweer nog in het duister Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: LONDEN. (AP) De internationale kunstwereld is in opschudding geraakt door de bekendmaking van twee vooraanstaande Britse deskundigen, dat een groot aantal aan de Engelse landschapsschilder John Constable toegeschreven doeken in feite het werk zijn van onbekende leden van diens familie. Constable, die leefde van 1776 tot 1837, staat bekend om zijn taferelen die het oog rust geven en een directe aantrekkings kracht uitoefenen. In ieder opzicht onniaatschappehjk, al- thans volkomen indruisend tegen de socia le sanering die de overheid met alle midde len dient na te streven, valt deze tariefsver hoging in de categorie der „gemakkelijke” beslissingen volgens verouderde recepten. Wethouder Meijer van Openbare Werken heeft gisteren het verzoek van een aantal inwoners van Driehuis om de bouw van een- nieuwe woning voor de burgemeester van Velsen nog even uit te stellen, aan zijn laars gelapt. De gemeenteraad zal zich donderdag, on danks de vele bezwaren van omwonen den, moeten uitspreken over het bouw plan, zo besliste Meijer

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1