en dan CDA en PvdA willen onderzoek dit noq naar Limburgse overheidssteun Voorzitter Kok: over enkele onderdelen eventueel praten Vrageiiover Congres besteedt ruim aandacht aan het roken Dankert wil mensenrechten opnemen in Lomé-verdrag I Vragen naar besteding 2 miljard Po in al wekt verzet op In Rotterdamse Doelen Gratis methadon Oi in Den Haag Cl tei on K< Verenigde Staten Nieuwe spreiding schoolvakanties Ons land grootste investeerder in Discussie in Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken Salarissen van topambtenaren hergewaardeerd 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 AUGUSTUS 2 9 DINSDAG DI 1 y (Van onze redactie binnenland) Actiever beleid Vaagheid Eventueel praten Brits pokkengeval Veroordeling V erkeersonge vallen Oliesteun Drakenboom NAVO-Tornado’s Trampassagiers Hypotheken DEN HAAG. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wijst de meeste punten in de be- zuinigingsnota van de regering, Bestek’81, zeer nadrukkelijk („radicaal”) af. Na afloop van een vergadering van de federatieraad, waarvan alle 25 voorzitters van de bij de FNV aangesloten bonden deel uitmaken, maakte FNV-voor- zitter Wim Kok dit bekend. „Als de meerderheid van de Tweede Kamer de beleidslijn van de regering volgt, riskeert ze een levensgrote vertrouwenscrisis met de vakbeweging”, aldus Kok. ROTTERDAM. Het tweede Europese congres Roken en Maat schappij is gisteren in de Rotterdamse Doelen van start gegaan. Ruim driehonderd deelnemers uit 35 landen zullen vier dagen met elkaar van gedachten wisselen over de maatschappelijke problemen die door het roken worden veroorzaakt. Nieuwe voorwaarden Overeenstemming ei S h (Van onze redactie binnenland) I FNV wijst Bestek merfractie van de VVD heeft ontdekt 1 ■tr Dl minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat wijzen de Kamerleden De het weer De Nederlandse stichting Leven en Ge- dat het goedkoper kan zijn een maan dabonnement voor een treintraject in gedeelten te kopen, dan om een maandkaart voor het gehele traject te nemen. In schriftelijke vragen aan Beer, Hermans en Van Erp op een dergelijke merkwaardige situatie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Consumentenbond is ongelukkig met de vakantiespreidings- plannen van minister Pais van Onder wijs. Minister Pais wil de zomervakanties van het voortgezet onderwijs verkorten en andere vakanties verlengen. De Consumentenbond zegt dat verkor ting van de zomervakanties de zo nodige vakantiespreiding nog moeilijker maakt. Eerst plaatselijk buien en geleidelijk meer zon. Hogere mlddagtemperaturen. Zij vragen de bewindsman hoe het te verklaren valt dat een NS-maanda- bonnement BesLEindhoven 37 gulden kost, Eindhoven-Deurne 83 gulden (in totaal dus 120 gulden) en een abon nement Best-Deurne 128 gulden. Bo vendien vragen zij minister Tuijnman of hij zich realiseert dat slimme trein reizigers, door acht gulden voor zich zelf uit te sparen, de loketbeambten van de NS extra werk bezorgen. De Beer, Hermans en Van Erp wil len van de minister ook weten of dit soort merkwaardige tarieven ook el ders voorkomt. Tenslotte vragen zij of hij van plan is daar iets aan te doen. 28 33 22 20 0 0 vooral met handelsactiviteiten bezig hield. Vooral voor wat betreft deze steun, waarbij het om een bedrag van vijfhon derd miljoen gulden zou gaan, willen de. Behalve de medische aspecten van het tabaksgebruik wordt ook ruime aandacht besteed aan de relatie tussen reclame en roken, de rechten van de niet-roker en de economische gevolgen van het nicotine- probleem. Ongeveer tachtig medici, juris ten, vertegenwoordigers van gezondheids organisaties en ziekenfondsen zullen over deze onderwerpen het woord voeren. Minister Ginjaar van Volksgezondheid opende gisteren het congres. De bijeen komst wordt georganiseerd door de Inter nationale Temperance Association in Was hington en haar Europese zusterorganisa ties in nauwe samenwerking met de We reldgezondheidsorganisatie in Genève. De twee hoofdbezwaren van de FNV tegen de regeringsplannen zijn het ontbre ken van een gericht en selectief werkgele genheidsbeleid en de economische en so ciale gevolgen van de ombuigingsoperatie, met name voor de mensen met de laagste sociale uitkeringen. Over enkele onderdelen van Bestek ’81 wil de FNV eventueel wel praten. Kok noemde sommige elementen uit het hoofd stuk gezondheidszorg (exclusief de in de ziekenfondssector voorgestelde bijdragen) en de problematiek inzake de indexerings- mechanismen. De FNV heeft geen be zwaar tegen een studie naar de manier, waarop netto-inkomens en netto-uitkerin- gen tot stand komen of, zoals Kok het noemde, naar de „netto-trajecten”. De directe buitenlandse investeringen in de Verenigde Staten bedroeg vorig jaar in totaal 34,07 miljard dollar. Dat is elf pro cent meer dan het bedrag van 30,77 mil jard dollar dat in het voorafgaande jaar voor buitenlandse rekening in de VS werd geïnvesteerd. Nederland was het afgelo pen jaar goed voor een bedrag van 7,09 miljard dollar en bereikte daarmee, even als in 1976 met 6,26 miljard dollar, de eerste plaats. Groot-Brittanniè is de op een na belang rijkste investeerder in de Verenigde Sta ten met een bedrag van 6,34 miljard dollar tegen 5,8 miljard dollar in 1976. Bezuinigingen op de rijksbegroting zijn voor de FNV evenmin bij voorbaat onaan vaardbaar, als er maar wordt gekeken naar de gevolgen ervan voor de kwaliteit van de voorzieningen, de werkgelegenheid en de inkomensverdeling. Verder stemt de FNV in met de eerste fase van de kinder bijslag- en kinderaftrekoperatie. PvdA en het CDA weten wat daar tegen over staat aan werkgelegenheid. Nadat minister Van Aardenne op eer dere vragen van de PvdA-fractie had De FNV heeft echter onoverkomelijke bezwaren tegen de aanpak van het inko- DEN HAAG. Volgens het PvdA-kamerlid Piet Dankert moeten de ontwikkelingslanden de indruk krijgen dat de Euro pese Economische Gemeenschap meer aan grondstoffen hecht dan aan mensenrechten als in het „Lomé-twee-verdrag” geen operationele paragraaf wordt ingevoegd die de handhaving van de mensenrechten in de deelnemende landen waarborgt. De parlementariër maakte tijdens het debat over de Europese politiek in de kamercommissie voor Buitenlandse Zaken opmer kingen over de mensenrechten in de ontwikkelingslanden. De negen landen van de Europese Economische Gemeenschap en 53 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caraïbische gebied en de Stille Zuidzee zijn bij het Verdrag van Lomé ontwikkelingssa menwerking en handelsvoordelen overeengekomen. Volgend jaar moet het verdrag worden vernieuwd. De opmerkingen van Dankert werden niet door alle leden van de kamercommissie onderschreven. De GPV’er Verbrugh stelde dat het een hele kluif zou worden als men de mensenrechten ter sprake wilde brengen bij de éénpartijstaten in de Derde Wereld. Hij stelde voor, zich in de Lomé-onderhandelingen te beperken tot die artikelen die gaan over het recht op leven en zich uitspreken tegen slavernij en foltering. laten weten dat voor een onderzoek door de Rekenkamer geen aanleiding was, heeft het CDA een hernieuwd verzoek daartoe van de socialisten ondersteund. mensbeleid. Voor de federatie vormen de regeringsplannen geen aanvaardbare bij drage in de strijd tegen de grote economi sche problemen en met name tegen de werkloosheid. Het werkgelegenheidsbe leid waarvoor de regering kiest is volgens Wim Kok gebaseerd op een eenzijdige en onvoldoende analyse van de economische situatie. De FNV vindt verder dat de regering in Bestek ’81 onaanvaardbare lasten legt op Het gaat daarbij zo, blijkt uit een mede deling van het kabinet aan de Tweede Kamer, om een paar honderd topfunctio- Ook D’66’er Brinkhorst was geen voorstander van een operatio nele paragraaf over de mensenrechten. Hij wilde het belang van de mensenréchten bepaald niet onder schatten, maar wees op de gevoeligheden die ten aanzien hiervan bij vele ontwikkelingslan den bestaan. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken stelde onder meer dat hij samen met zijn Britse ambtgenoot Owen in de Europese ministerraad de nadruk had gelegd op de noodzaak van een operationele paragraaf. Het uitsluitend in de inleiding van het verdrag wijzen op de mensenrechten bood volgens Van der Klaauw geen mogelijkheid deze rechten actief te bevorderen. Van der Klaauw achtte het echter zeer goed mogelijk dat het Nederlands-Britse standpunt niet haalbaar zal blijken te zijn. De bewindsman sprak zich fel uit tegen een onbeperkte duur van de tweede Lomé-overeenkomst. De bewindsman betreurde het dat zijn collega’s van andere lidstaten het daar niet mee eens waren. De minister zegde de kamercommissie toe dat voortdurend op diverse fronten de realisering van een operationele paragraaf zal worden bepleit. Wanneer het geld niet daar terecht is gekomen waarvoor het bedoeld is - het scheppen van arbeidsplaatsen - dan is er alle reden om na te gaan waar het geld dan wel terecht is gekomen. Het CDA-kamerlid Van der Linden en zijn socialistische collega Woltgens wil len dat de Rekenkamer precies nagaat wat er met de twee miljard gulden aan steun is gebeurd. Woltgens: „Het gaat mij erom te laten nagaan of de enorme bedragen die in de regio gepompt zijn wel doelmatig zijn aangewend. Er is alle reden toe om dit na te gaan, zeker wanneer je ziet dat bedrij ven die, toen ze steun kregen nog tiendui zend werknemers hadden, nu nog maar duizend mensen in dienst hebben. de schouders van groeperingen die dat volgens de federatie niet verdienen: de trekkers van sociale uitkeringen, ambte naren en trendvolgers. Volgens Kok is een verbreking van de koppeling van de netto sociale uitkeringen aan het netto mini mumloon op het ogenblik zeer nadrukke lijk aan de orde. Er is geen alternatief bezuinigingsplan door de FNV opgesteld omdat de federatie niet als een soort schaduwkabinet wil fun geren. In tegenstelling tot de Christelijke Ne derlandse Vakbeweging (CNV) zegt de FNV niet tot welk bedrag de bezuinigingen beperkt zouden moeten blijven. Zoals be kend wil de regering-Van Agt totaal onge veer tien miljard gulden bezuinigen. Kok benadrukte gisteren wel dat de FNV-visie om de problemen te lijf te gaan „fundamenteel afwijkt” van die van de regering. Over twee weken komt de FNV met een definitief en uitgewerkt oordeel over Bestek ’81. De FNV werkt aan de nota over het zogenaamde volumebeleid: het beperken van de toename van het aantal arbeidson geschikten, zieken en langdurig werklo zen. Eind september zal die nota worden gepubliceerd. Kok noemde gisteren Bestek ’81 in het algemeen „Een summum van vaagheid waarin niet te vinden is wat men precies gaat doen en waarom”. Een enigszins be trouwbare berekening van de effecten op inkomens en werkgelegenheid ontbreekt volgens de FNV-voorzitter eveneens. trum voor Surinamers aan de Assen- delftstraat in Den Haag. Volgens Breu- gem hebben Surinaamse en Nederland se verslaafden daar „een vrijplaats” gevonden. In een kort geding is het vonnis gevallen dat het pand op 31 augustus moet zijn ontruimd. Een 40-jarige fotografe uit Birmingham is met pokken besmet. Het is het eerste pokkengeval in Engeland sinds vijf jaar. De fotografe werkt op de verdieping bo ven de medische school van de universiteit in Birmingham waar men met virussen omgaat. Sinds vorige week vrijdag is de fotografe in een ziekenhuis geïsoleerd en zijn de leden van tien gezinnen die met haar in contact zijn geweest in quarantai ne geplaatst. Vijfhonderd vermoedelijke „contactpersonen” zijn gevaccineerd. Een voormalig oppositielid van het Zuid- koreaanse parlement is tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij tij dens een reis door zijn kiesdistrict kritiek had geleverd op het regeringsbeleid. Dat is krachtens een drie jaar geleden uitgevaar digd presidentieel decreet verboden. Bij een verkeersongeluk op een kruising van rijksweg 60 bij Hulst zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Het zijn de 38-jarige Belg W. H. Vandewaetere en de 36-jarige M. Franck die vermoedelijk de Franse nationaliteit heeft. De auto van het tweetal was geschept door een vrachtwa gen die door het rode stoplicht was gere den. De 61-jarige J. A. van de Boog uit Mid delburg kwam gisteren bij een verkeerson-' geval op rijksweg 58 bij Vlissingen om het leven. Zijn echtgenote werd zwaar ge wond. Bij het verwisselen van rijstrook werd de auto van het slachtoffer van ach teren aangereden. Bij een verkeersongeluk in Rotterdam is gisteren de 66-jarige mevrouw J. W. Kuij- pers-Kramer uit de Maasstad om het leven gekomen. Ze reed op haar fiets toen ze met een motorfiets in botsing kwam. In het ziekenhuis overleed de vrouw aan haar verwondingen. Het PPR-kamerlid Waltmans wil dat het Britse regeringsrapport over de mogelijke ontduiking van de economische sancties tegen Rhodesië door Shell, British Petro leum en Total aan de Kamer ter kennis wordt gebracht. Waltmans wil van de be trokken bewindslieden ook een reactie op het rapport, speciaal waar het gaat om gedeelten die betrekking hebben op Ne derlandse bedrijven en personen. In de tropische kas van de Landbouwho geschool in Wageningen staat een West- afrikaanse drakenboom in volle bloei. Dit is voor Europa een zeldzaamheid. Voor zover bekend heeft deze boom 150 jaar geleden voor het laatst in Europa gebloeid, namelijk in de tropische tuin van Berlijn- Dahlem. De kas van de landbouwhoge school is dinsdag tot en met donderdag van 15.00 tot 21.00 uur opengesteld. De NAVO zal in-1981 over achthonderd gevechtsvliegtuigen van het type Tornado beschikken. De toestellen zijn bestemd voor de luchtmachten van Italië, Engeland en West-Duitsland. Het Tornado-toestel is volgens Europese eisen ingericht en is ge schikt voor alle weersomstandigheden. Tot nu toe zijn er al bijna 2,000 proefuren gemaakt. Het aantal trampassagiers in Amster dam is de afgelopen vijf jaar sterk toege nomen. Uit een telling van het Gemeente Vervoer Bedrijf (GVB) blijkt dat tijdens de winterdienst 1977/78 maar liefst 25 pro cent meer mensen van de tram gebruik maakte dan in 1972/73. De instappers wer den afgelopen winter geregistreerd door automatische apparatuur die in de trams is ingebouwd. De drukste tram is lijn 3 met 58.000 instappende passagiers per werk dag, de minste passagiers had lijn 17 met 17.000 passagiers per werkdag. In v persor in hec Politie dat he vit aft slaagt Het van A. verant slagen boel z comm ven. Dez.< schuw ring h ning - Armet 12 10 11 12 7 10 10 WASHINGTON (ANP). Nederland neemt de eerste plaats in op de lijst van buitenlandse investeerders in de Verenig de Staten. Vorig jaar bedroeg het Neder landse aandeel in de kapitaalstroom naar de Verenigde Staten meer dan twintig procent, zo beeft het Amerikaanse minis terie van Handel gisteren meegedeeld. DEN HAAG (ANP). Het kabinet is van plan wat te gaan doen aan de salaris sen van topfunctionarissen met een inko men dat ver boven de hoogst ambtelijke salarisschaal uitstijgt. narissen onder wie onder meer de commis sarissen van de koningin en de burgemees ters van gemeenten met meer dan 60.000 inwoners. De onderlinge verhouding van hun sala rissen en hun afstand tot de hoogste schaalmaximum zijn historisch gegroeid en niet altijd even duidelijk en logisch, schrijft het kabinet. ANI van B bekem het lei bots in ringen HA1 met d Amer in na; die oi geplet HA! ravon onderl mezen land g minis; toeng, te bre Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Gedurende het eerste halfjaar van 1978 is voor 33,3 miljard gulden aan nieuwe hypotheken ingeschreven. In het eerste halfjaar van 1977 werd voor 26,4 miljard ingeschreven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft deze stijging toe aan het feit dat per hypotheek aanzienlijk ho gere bedragen werden ingeschreven: ge middeld 166.000 gulden tegen 134.000 gul den over dezelfde periode vorig jaar. Riet van hi digdei van hi nedy, bevini eiland Nad geven heb be op de werkt nedy kele i gewee zijn a; na, we ander geven 14 8 12 21 17 11 11 9 5 7 9 6 6 6 16 18 11 6 15 19 16 4 19 5 7 19 18 6 9 6 20 18 21 De methadon, een vervangingsmid del voor heroïne, zal volgens Breugem pas worden verstrekt na een onderzoek door de arts. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Ka- regen regen regen motregen geh. bew regen regen motregen geh. bew zw. bew. regen on bew. onbew. regen onbew. zw. bew 1. bew onbew regen onbew zw. bew. zw. bew geh. bew geh bew onbew onbew zw bew onbew 1. bew onbew h bew. 1. bew 1. bew 1. bew onbew zw. bew. onbew. onbew zw. bew 1. bew 1. bew. zw. bew onbew. 1. bew wzw zzw zzw zw zw w w zzw wzw zzw nw windst n w no wzw windst. windst w windst. windst w n zzw wzw windst. nnw nw windst zo nw n no windst. windst w verand nnw nno no n zw zzo windst. 0.3 1 2 2 0 0.1 0.2 0.1 0 0 2 0 0 0.4 0 0 0 0 5 0 0 19 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 2 0 0 0 .0 o o Rad delaai het ge De uitersi enkel den zi, uitgei» ham Vietné China Het gemel afgelo ingegr Vrieni Chine militai krachi tegen? Rad 13 au; ren ze nam h Hanoi ding v 0< Vanaf de sluiting van de Limburgse mijnen heeft de overheid het Limburgse bedrijfsleven financieel gesteund om de gevolgen van de sluiting te verzachten. Dat gebeurde in de vorm van subsidies en investeringspremies. De werkloosheid in Limburg is de laatste jaren echter sterk toegenomen, ondanks de steun maatregelen. Eén van de bedrijven die steun kreeg was de particuliere Oranje Nassau-mijn, die geleidelijk werd omgevormd van mijnbedrijf tot een maatschappij die zich DEN HAAG (ANP). Het Haagse consultatiebureau voor alcohol en drugs is gisteren begonnen met de gra tis verstrekking van methadon aan verslaafden. Volgens hem moet de niet-roker in de toekomst zijn rechten meer langs juridi sche weg opeisen. Ook zou hij graag zien dat de overheid de roker meer beperkin gen oplegt. zondheid verrichtte het voorbereidende werk. Deze organisatie kreeg vooral be kendheid door haar „vijf-dagen-plannen” om mensen van het roken af te helpen. De directeur van de Amerikaanse anti- rookbeweging, J. F. Banzhaf, drong op de eerste congresdag in felle bewoordingen aan op een actievere opstelling in de strijd tegen de nicotineverslaving. Van congres sen en symposia moet men volgens de Amerikaan niet teveel heil verwachten. rf- FNV-voorzitter Kok tijdens de vergadering van de federatieraad over Bestek '81. Links van hem vice-voorzitter Spit. Weer in binnen- en buitenland Het provinciaal bestuur van Zeeland zal Broomchemie in Temeuzen een aantal voorwaarden stellen voor de produktie van Tetra Broom Bisphenol (BBA). Vorige week woensdag ontsnapte bij dit bedrijf een kleine hoeveelheid giftig broom. Eer der dit jaar kwam een vjel grotere hoe veelheid vrij. De diverse betrokken instan ties zullen de nieuwe voorwaarden bestu deren en zonodig aanvullen. Het ligt in de bedoeling voor 1 november een beslissing te nemen. Zambia en Zaïre hebben overeenstem- I ming bereikt over het aanstellen van sub commissies die veiligheidskwesties, grens geschillen, immigratieproblemen en het vergemakkelijken van het grensverkeer tussen de twee landen behandelen. In het verleden hadden de twee landen verschil lende grensgeschillen. ’81 af Het project is gestart op verzoek van de gemeente en de verslaafden zelf. Er is een ambulant team opgericht dat de verstrekking gaat begeleiden. Een arts heeft de supervisie over het program ma. Dit is gisteren meegedeeld op een persconferentie door drs. J. Breugem, algemeen directeur van het consultatie bureau. Methadon wordt al gratis ver strekt in Amsterdam en Rotterdam. Doel is volgens hem de verslaafden uit handen ?an dealers te halen. Directe aanleiding voor de start van het project is de dreigende sluiting van een tref een- DEN HAAG. Het CDA en de PvdA willen dat de Rekenkamer gaat onder zoeken wat er met twee miljard gulden aan overheidssteun aan Limburg is ge béurd. H 5; 17 17 16 16 17 17 17 17 17 16 I *7 30 26 15 27 20 19 21 15 20 19 6 25 25 21 16 33 30 30 14 24 18 20 28 26 15 20 18 25 27 27 WOENSDAG 30 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06.47 uur onder 20.30 uur Maan op 03.31 uur onder 18.48 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 10.34 uur en 22.56 uur Hoogwater 02.37 uur en 15.09 uur Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 4 tot 11; minimumtemperatuur omstreeks 10 graden; maximumtemperatuur omstreeks 19 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 60 procent. WEERRAPPOltTEN W 3

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2