NIEUWE FASE RELATIE PEKING-BELGRADO i Ook curieprefecten herbenoemd teruggeroepen Kenyatta krijgt mausoleum bij parlementsgebouw Kennedymoord extra steun aan zwakke dollar Stijgend aantal slachtoffers in Rhodesië Politiek geweld in Turkije eiste al 359 doden Federal Reserve Board geeft Ook op Cuba onderzoek naar Omstreden Rus j in VN-functie I Onderhandelaar China in Hanoi WRIJFPAAL INENTEN NATRAPPEN LAST VAN GEKTE 3. DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 9 AUGUSTUS 19 7 8 door Nico Scheepmaker I' I I KJ 12 I I Hen eun at het elijke acties ’etro- ennis le be lie op it om ling oom iwho- West- ‘i. Dit Voor i jaar loeid, srlijn- hoge- srdag do’s eval [iers ken den -1 Hng Zuid- ir ge- ij tij- ritiek Dat is vaar- <wr - SF De Chinese leider Hwa Kwo-feng zwaait op de laatste dag van zijn bezoek aan Joegoslavië naar de arbeiders van een werf in Pula. In Irak is een Iraniër aangehou- Paus handhaaft kardinaal Villot furen using twee ijnde en de jk de in het ntwa- gere- am is Kuij- leven e met n het haar i het rkeer n het schil- 3 Ne- ANKARA (AP). De Turkse minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat dit jaar al 359 mensen het leven verloren hebben als gevolg van botsingen tussen linkse en rechtse groepe ringen. HAVANNA (AFP). In samenwerking met de Cubaanse autoriteiten stellen de Amerikanen op Cuba ook een onderzoek in naar de moord op president Kennedy die op 23 november 1963 in Dallas werd gepleegd. Richardson Preyer, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en voorzitter van de subcommissie van het Congres, belast met de zaak-Ken- nedy, die zich op het ogenblik op Cuba bevindt, heeft bevestigd dat hij op het eiland is in verband met dit onderzoek. Nadere bijzonderheden werden niet ge geven. Preyer zou op Cuba gesprekken hebben gevoerd met functionarissen die op de Cubaanse ambassade in Mexico werkten toen Lee Harvey Oswald, die Ken nedy doodgeschoten zou hebben, daar en kele maanden voor de moord zou zijn geweest om een visum aan te vragen. Er zijn aanwijzingen, zo zei men in Hanvan- na, waaruit men kan opmaken dat iemand anders zich toen voor Oswald heeft uitge geven HANOI (Reuter). Radio-Hanoi heeft giste ravond gemeld dat de belangrijkste Chinese onderhandelaar over de positie van de Vietna- mezen van Chinese afkomst in Vietnam, dit land gisteren verlaten heeft. De Chinese onder minister van Buitenlandse Zaken Tsjoeng Hsi- toeng, keerde naar Peking terug om verslag uit te brengen aan zijn regering. TEHERAN(UPI). In de eerste vierentwintig uur na de bekend making door de sjah van Iran dat in zijn land weer politieke partij en en groeperingen mogen optre den, hebben zich gisteren veertien partijen aangemeld. Enkele herboren partijen, waar onder het „Nationale Front” en het „Iraanse Comité voor de Ver dediging van Vrijheid en Mensen rechten” waren ondergronds ac tief op het ogenblik waarop ze weer legaal werden verklaard. De reacties op de een dag oude regering van de nieuwe premier Jaafar Sjarif-Emami waren ge- VO- of Warschau-Pactland. Nadat de beschuldigingen tegen Dneprovski waren geuit is op last van mengd. Zij variërden van negatief tot positief, al naar gelang de poli tieke positie ter linker- of ter rech terzijde. Mogelijk gaat Johannes Paulus I eerst een consistorie houden om enkele nieuwe kardinalen te benoemen, zodat hij be schikt over „nieuwe gezichten” voor nieu we benoemingen in de curie. De grootste oppositie-groepe- ring van Iran, die onder leiding van de sjiitisch-islamitische gees telijkheid staat, reageerde giste ren echter niet op de nieuwe ont wikkelingen. De voormalige Senaatsvoorzit ter Sjarif-Emami, die afgelopen zondag de olietechnocraat Amoe- zegar opvolgde na maanden van gewelddadigheden in grote steden en een politieke impasse tussen regering en oppositie, heeft zijn Het gebruik wil dat alle hoofden van de Vaticaanse departementen aftreden als een paus overlijdt. Volgens welingelichte bronnen wil de nieuwe paus zich echter eerst vertrouwd maken met de mensen en de problemen alvorens eventuele verande ringen aan te brengen in het bestuursap paraat. burger duurder en zorgt voor een minder gespannen situatie op de binnenlandse geldmarkt. Een verkrapping van de geldhoeveel- heid is gunstig in het licht van de bestrijding van de inflatie, een van de oorzaken van de koersval van de dollar. De tweede stap die werd genomen kwam neer op een vergroting van de hoeveelheid goud, die het Amerikaanse ministerie maandelijks verkoopt. Ook dit „zuigt” dollars uit de geldomloop. De derde en jongste maatregel betekent een aanval op de enorme hoeveelheid „Eurodollars” die over de wereld zwerven. De schattingen die over de totale hoeveelheid Eurodollars worden gedaan lopen uiteen van 300 miljard tot 500 miljard. Uit administratieve overwegingen heeft de Fed besloten de jongste maatregel al in te laten gaan op de eerste dag van de huidige vierwekelijkse periode. Deze begon op 24 augustus. Het nieuws over de maatregel kwam gisteren te laat om nog van invloed te zijn op het koersverloop van de dollar. Makelaars die gespecialiseerd zijn in Eurodollars vroegen zich af of en inder daad sprake van invloed op de binnenlandse geldhoeveelheid in de VS zal zijn en of de steunmaatregel van lange duur zal zijn. Opgemerkt werd dat een vermindering van de verplicht aan te houden reserve tot nul percent niet hetzelfde is als een algehele afschaffing ervan. De „Fed” kan immers ieder moment op zijn besluit terugkomen. contacten met de belangrijkste sjiitische leiders geïntesiveerd. Volgens politieke kringen heeft sjarif-Emami, zeis sjiit, tegen de geestelijken gezegd dat het na de „aanzienlijke” concessies die zijn kabinet en de Sjah aan de opposi tie gedaan hebben, „nu tijd is voor overleg”. De premier sloot enkele uren na zijn ambtsaanvaarding speelza len, verbood gokken, verving een moderne niet-islamitische kalen der, hief het verbod op politieke partijen op en verlichtte tenslotte de censuur. Sjarif-Emami heeft nog niet la- BELGRADO(DPA). De Chinese par tij- en regeringsleider Hwa Kwo-Feng en de Joegoslavische president en partijlei der Tito hebben verklaard dat er een „nieuwe fase” is begonnen in de betrek kingen tussen hun landen. Zij deden dit bij de afsluiting van het bezoek vannegen dagen Hwa aan Joegs-Slavië. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg werden hun gesprekken op het eiland Brioni gekenmerkt door vriend schap, openheid en wederzijdse achting. Hwa die eerder een bezoek van vijf dagen aan Roemenië bracht, reist vandaag naar Iran, Vervolgens vliegt hij terug naar Pe king. In het anderhalf uur durende slotge sprek stelden Hwa en Tito vast, dat de betrekkingen tussen de twee partijen zijn genormaliseerd sinds het bezoek dat Tito een jaar geleden aan China bracht. De relaties waren sinds 1958 verbroken De diplomatieke verhouding was reeds in 1970 hersteld. Hwa bracht nog eens hulde aan de niet- gebonden politiek en Joego-Slavië. „Met eerbied” had hij kennis genomen van de denkbeelden van Tito, „die een reusachti ge internationale ervaring heeft”. Zijn be zoek was een bewijs van „de achting voor en erkenning van president Tito en het socialistische Joego-Slavië” geweest. De Chinese leider deelde mee. dat ande re landen in Europa en andere wereldde- NAIROBI (AP). Het lichaam van Jomo Kenyatta, de eerste president van het onafhankelijke Kenia, zal donderdag worden bijgezet in een mausoleum op het terrein van het parlementsgebouw in Nai robi, zo is gisteren bekendgemaakt. Een aantal blanke en zwarte ministers uit de gemengde overgangsregering van premier lan Smith heeft gisteren een politieke bijeenkomst af moeten gelasten omdat er niemand kwam opdagen. Dat werd geweten aan intimidatie van de guerrillastrijders en komt de laatste tijd steeds vaker voor. Over de overeenkomst voor economi sche en wetenschappelijk-technische sa menwerking voor lange termijn dat werd ondertekend, werd gezegd dat in de ko mende jaren een constante toeneming van de goederenuitwisseling is te verwachten, terwijl ook zou mogen worden gerekend op een groeiende samenwerking en uitwis seling op industrieel en technisch gebied. Gisteren heeft zich in de hoofd stad een betoging van geringe om vang tegen de sjah voorgedaan. In het weekeinde kwamen bij spo radische geweldplegingen buiten de hoofdstad vijf mensen om het leven. Laat ik even iets citeren uit de zo juist uitgekomen verzameling'artike len „Het principe van nieuwsgierig heid” van Dick Hillenius. Actueel, nu we de 100e niet ingeente poliopatiënt hebben kunnen inboeken. „F. maakt zich geweldig woedend over de Staphorsters die hun kinde ren niet laten inenten. Folklore, cul tuurschat, karakter, allemaal goed en wel, maar ze moeten geen kinderen in de waagschaal stellen. De socioloog in ons gezelschap probeert dat oordeel te verzachten door te wijzen op het geheel van gedragingen, waarin het niet-inenten maar een onderdeel is, dat apart bekeken wel schadelijk is, maar dat niet zonder meer apart op geheven kan worden zonder het ge heel geweld aan te doen. Verder is die weigering om de kin deren in te laten enten misschien een van de nadelen van de voordelen die zo’n religieuze gemeenschap bijeen houdt. Neem bijvoorbeeld de demo cratie. Een handicap van de democra tie is, dat anti-democratische partijen toch de gelegenheid moet worden ge geven hun ideeën te spuien en zich op alle mogelijke manieren te manifeste ren. Het zou misschien verstandiger zijn om dat te verbieden, maar je tast dan wel het wezen van de democratie aan. Misschien is het een kenmerk van de (gedeeltelijke) cultuurloosheid of anders gezegd nihilisme van intellec tuelen dat ze elk onderdeel van een cultuur apart beoordelen en niet be reid zijn om het organische verband van de onderdelen te zien. Los hiervan is volgens mij het niet willen inenten, de bereidheid om voor de eigen interpretatie van het geloof kinderen in de waagschaal te stellen, niet principieel verschillend van de bereidheid van de meest hoog ontwik kelde Amerikanen, Russen, Chinezen en respectieve satelieten om hun zo nen te laten inlijven in het leger”. Het aardige van de democratie is immers, dat je alle nadelen accepteert ten bate van de grotere voordelen. Misschien geldt iets dergelijks ook voor die religieuze groeperingen die tegen inenting zijn. Ik sluit bovendien de mogelijkheid niet uit, dat dezelfde religieuze overwegingen ertoe leiden dat de minderjarige gereformeerden of hoe ze zich mogen noemen geen brommer mogen berijden, waardoor het uiteindelijke aantal doden en in validen onder die jonge gelovigen nog beduidend lager ligt dan onder de ingeënten, die wèl met hun brommer tegen een geparkeerde auto opknal len. stem- i i sub- iderd ■nado >temd eland stel is is ge- eden. VATICAANSTAD (AFP). Paus Jo hannes Paulus I heeft de Franse kardi naal Jean Villot herbenoemd tot staatsse cretaris van het Vaticaan. De paus heeft ook alle curieprefecten herbenoemd. ’ham ■erste jaar. g bo- •siteit issen is de rd en met mtai- slijke Mid-, ■rson-’ m het r ge- trook i ach- nster- oege- eente ■ns de pro- bruik wer- door :rams 3 met werk- 7 met Bovendien vind ik dat iedere sekte recht heeft op zijn eigen portie gekte. Ik heb me laten vertellen dat in een Amsterdams joods ziekenhuis na het intreden van de sabbath, als er eigen lijk niet meer op de bel gedrukt mag worden om hulp te vragen, elke druk op de bel in een circuit wordt gestopt, waarbij het onzeker is wanneer het belletje aan de andere kant bij het verplegend personeel overgaat. Dat kan na 30 seconden zijn, maar ook na 20 minuten. Dan mag het wel. Je zal hoognodig op de steek moeten! Ik zei het al: iedere religie heeft recht op zijn eigen portie „last van gekte”. Maar ik prijs natuurlijk wel mijn goe de gesternte, dat ik mijn kinderen zonder enige religieuze belasting rus tig kan laten inenten. 1978 euwe ■erste iljard voor e aan k ho- i: ge- 1 gul- r. id zal iantal luktie 'orige edrijf Eer- hoe- istan- jestu- in de issing Radio-Hanoi heeft niet gemeld of de onderhan delaar naar Hanoi zal terugkeren en ook niet of het gesprek binnenkort zal worden voortgezet. De tot dusverre gevoerde besprekingen zijn uiterst moeizaam verlopen en er is nog geen enkel resultaat geboekt. In de afgelopen maan den zijn 160.000 mensen uit Vietnam naar China .uitgeweken. De Chinese regering zegt dat Viet nam deze Chinezen vervolgt en wegzendt. De Vietnamese regering ontkent dit en zegt dat China onrust wil zaaien in het land. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft gemeld dat 400 Vietnamese militairen zich het afgelopen weekeinde op Chinees gebied hebben ingegraven. Zij hadden de bergrug Bonien bij de Vriendschapspas vrijdag veroverd, waarbij aan Chinese zijde drie doden vielen. Tien Chinese militairen worden vermist. De Chinese strijd krachten hadden de opdracht gekregen geen tegenaanvallen te ondernemen. Radio-Hanoi meldde gisteren ook nog dat op 13 augustus in de Vietnamese territoriale wate ren zes Chinese schepen aangehouden zijn. Viet nam heeft gisteren bij de Chinese ambassade in Hanoi een protest ingediend tegen deze schen ding van de soevereiniteit. GENÈVE (UPI). De Rus Geli Dneprovski, die er door Britse en Amerikaanse diplomaten van be schuldigd is een KGB-officier te zijn, is gisteren begonnen in zijn nieuwe functie van directeur-personeelsza- ken van het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties. len hem hebben uitgenodigd Deze landen zou hij tezijnertijd bezoeken. Tito aan vaardde een invitatie voor een nieuw be zoek aan Peking. Tot Hwa zei hij: „Na dit bezoek aan Joego-Slavië hebt u ’n oprech te vriend en wij weten dat wij in uw land en in uw volk ook een oprechte vriend hebben”. Tito kondigde aan dat de betrek kingen tussen de twee landen „tot nut van onze twee volkeren, de vrede, het vertrou wen en de samenwerking in de wereld zullen worden uitgebreid”. In een balans over de gesprekken werd geconstateerd dat de twee landen „ten aanzien van een reeks internationale vraagstukken hetzelfde vinden of soortge lijke denkbeelden hebben”. Wat de ont- spanningspolitiek en de ontwapening be treft, waarover duidelijk nog meningsver schillen bestaan, werd niets gezegd. Ook in de beoordeling van het internationale communisme werden meningsverschillen vastgesteld, maar hier werd de coryelusie aan verbonden dat deze geen hinderpaal vormen voor de samenwerking tussen de twee partijen. Dick Hillenius behoort tot de schrij vers aan wier columns ik mij schurk als een koe aan een wrijfpaal. Of hebt u liever dat ik schrijf dat zijn geschrif ten de slijpsteen zijn waarop mijn hersens zich wetten, of zoiets? Of moet ik maar liever volstaan met te zeggen dat ik hem zo graag lees omdat hij zo leesbaar schrijft en- bovendien nog iets te melden heeft zodat ik ge dwongen word mijn hersens al lezend nevenarbeid te laten verrichten? Right or wrong, my writer? De intronisatie (troonsbestijging) van de nieuwe paus zal zondag aanstaande Sinds de dood van Kenyatta hebben meer dan 100 arbeiders dag en nacht ge werkt aan de laatste rustplaats van het vorige week dinsdag overleden staats hoofd. De begrafenisplechtigheid zal worden geleid door 18 religieuze leiders, onder wie zowel traditionele als christelijke en islamitische priesters. ouders wier kinderen nu met verlam mingsverschijnselen in het ziekenhuis liggen, een trap na is tegen mensen die toch al hulpeloos op de grond liggen, waarbij er bovendien te veel van wordt uitgegaan dat hun verdriet en zorg minder groot zouden zijn dan hét verdriet en de zorg van bijvoor beeld ouders wier kind verlamd is door een bromfietsongeval. Ik neem dat niet bij voorbaat aan. SALISBURY (DPA). De guerrillastrijd in Rhodesië eist voortdurend slachtoffers. Giste ren werd in een in Salisbury uitgegeven commu niqué meegedeeld dat er bij nieuwe gevechten 82 zwarten zijn omgekomen. Waar deze gevech ten plaatsgevonden hadden werd niet bekend gemaakt. Het aantal doden als gevolg van de guerrillastrijd is hiermee sinds mei van dit jaar tot 1700 gestegen. Amerikaanse banken die op de buitenlandse kapitaalmarkt dollars willen lenen, waren tot gisteren verplicht om in de kas van de „Fed” een reserve aan te houden van vier percent van het geleende bedrag. Voor Amerikaanse filialen van buitenlandse banken gold een verplichte reserve van één percent. Nu deze reserve niet meer aangehouden hoeft te worden zal de vraag naar dollars op de buitenlandse kapitaalmarkt, de zogenoemde Euro dollars, toenemen, zo hopen de monetaire autoriteiten in de VS. De maatregel is de derde in een serie van belangrijke stappen die de „Fed” en het Amerikaanse ministerie van Financiën hebben genomen om het vertrouwen in de zwakke Amerikaanse munt wat op te vijzelen. De eerste stap behelsde een verhoging van het discontotarief met een half percent tot 7,75 percent. Dit maakt uiteindelijk het lenen van geld voor de Amerikaanse WASHINGTON (ANP). De Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, heeft gisteren besloten om leningen van Amerikaanse banken op de buitenlandse kapitaalmarkt niet langer te belasten met het verplicht aanhouden van een reserve van vier percent over het bedrag van die lening. Deze vrij technische stap is genomen om de vraag naar dollars op de buitenlandse valute- markten te vergroten en daarmee de koers van de dollar te steunen, zo deelde een woordvoerder van de „Fed” gisteren mee. plaatsvinden, aldus een mededeling van het Vaticaan. De naamsverandering van de plechtigheid, die bekend stond als kro ning, is een duidelijke aanwijzing dat de nieuwe kerkvorst niet de tiara, de drievou dige pauselijke kroon, wenst. De primaat van België, kardinaal Sue- nens, heeft volgens Belgische kranten in Rome tegen journalisten gezegd dat kardi naal Luciani „met een meerderheid van ruim driekwart” tijdens de vierde stem ming tot paus is gekozen. Hij noemde deze meerderheid buitengewoon en onver- wacht. De kardinalen die deelnemen aan 'een concaaf kunnen geëxcommuniceerd wor den als zij de precieze uitslag van de stem ming onthullen. Om tot paus gekozen te worden had men tijdens het jongste con claaf zeker 75 van de 111 stemmen, een meerderheid van tweederde plus een, no dig. ten doorschemeren of hij de volksvertegenwoordiging zal ont binden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Dit is geëist door de geestelijkheid. Deze eist ook de vrijlating van „meer dan 230” geestelijken die in de negen maan den van onrust zijn gearresteerd of verbannen. In zijn nieuwe functie heeft Dne provski toegang tot vertrouwelijke gegevens omtrent ongeveer 3.000 Ge- neefse VN-werknemers. Voor hij de baan in Genève kreeg, werkte hij op de afdeling personeelszaken van de VN in New York. Een westerse diplomaat verklaarde gisteren te vinden dat de directeur- personeelszaken van de VN een vol- I strekt neutraal persoon zou moeten I zijn, en geen staatsburger van een van vIn Irak is een Iraniër aangehou- De reden waarom ik tot nu toe niet den die zegt dat hij betrokken is geschreven heb over de inentingswei- geweest bij de bioscoopbrand in geraars is, dat elke filippica tegen de Abadan, die onlangs aan min stens 377 mensen het leven kostte. Dit maakte het Iraakse persbu reau gisteren bekend. uucpiuvsAi wenen gtuii io up van I de secretaris-generaal van de VN, I Waldheim, een onderzoek ingesteld. io nnlifnr ninf Irrwvinvi 4-xx de supermachten of zelfs van een NA- VO- of Warschau-Pactland. Veertien politieke partijen melden zich na concessie Sjah Het persbureau haalde een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bag dad aan, volgens wie de arrestant aan Iran zal worden overgedra gen. De regering is hiervan in ken nis gesteld. Tegenstanders van het bewind hebben tot nu toe de Iraanse regering zelf verantwoor delijk gesteld voor de brand. Waldheim, een onderzoek i Hieruit is echter niet komen vast te i staan dat de Rus inderdaad voor de Russische geheime dienst KGB werkt. In verband met het geweld zijn 1162 personen, voor het merendeel studenten, in hechtenis genomen, aldus de minister. Politieke waarnemers in Ankara menen dat het voortbestaan van de regering-Ece- vit afhangt van de mate waarin deze erin slaagt dit geweld een halt toe te roepen. Het „Geheime leger voor de Bevrijding van Armenië” heeft gisteren verklaard verantwoordelijk te zijn voor de tien aan slagen die vorige week in Ankara en Istan- boel zijn gepleegd. Het deed dit in een communiqué dat in Beiroet werd uitgege ven. Deze aanslagen waren slechts een waar schuwing, zo heette het. De Turkse rege ring heeft geen andere keus „dan erken ning van de nationale rechten van het ;rens- Armeense volk”, aldus het geheime leger. trijfël O r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3