01 Vermoedelijk gecoördineerde actie Demonstratie NOS doet mee Marokkanen op Binnenhof krijgen Umuider Courant Technocraten in kabinet Portugal Goldschmeding’s Orgelschool Turken dreigen met acties tegen bioscopen Zigeunergezinnen naar Veendam Bedrijfsleerling moet minimumloon Minder vertraging op Schiphol aan tv-proef in de ruimte Damiate Pers Dikke pret in Notting Hill Gevangenen snijden hun polsen door I Diamonds Direct „Kostelijke weken voor Moskou” Regering aan FNV: Pr Ga ook orgel spelen Onderzoek naar neerschieten van geboeide arrestant INFORMATIEDAG zaterdag a.s. van 10-5 uur Eerste serieuze „humanoid”-geval in ons land 3 Herman Schipper BV f D I 4 AUGUSTUS 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 2 9 l (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. Drie politieagenten zijn gistermor gen tussen half elf en kwart over elf doodgeschoten in het Spaanse Galicië, Baskenland en Catalonië. De terreuraanslagen, die vrijwel tegelijkertijd plaats vonden, doen vermoeden dat hier sprake is van een geoördineerde actie, ’s Avonds werd in de badplaats Funterrabia in Baskenland nog een poli tieagent vermoord. HAARLEM Herman Schipper - waar uw sieraad een belegging en uw belegging een sieraad is. VE van i te ge kom wetk giste ling deze stam deze kenr Ül - Heiligeweg 3 Amsterdam 5 I Vier politieagenten d in Spanje gedood (Van onze redactie binnenland) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHh Dikke pret in het Londense Notting Hilldistrict waar de afgelopen twee dagen het llllllllll (ADVERTENTIE) 1 Enkelen van hen moesten in de ziekenaf- (ADVERTENTIE) l 0,70 f 145,- Haarlem - Umuiden ilHIlll Gaat u deze winter weer t.v. kijken? Of. wilt u wel eens wat anders? Wat let u: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Met een fakkeloptocht van de Haagse Majeilakerk naar het Bin nenhof hebben met uitwijzing bedreigde Marokkanen en Nederlandse sympathi santen nogmaals de aandacht gevestigd op de zaak van de illegale Marokkanen. Een deel van de groep van in totaal 182 Marokkanen heeft een toevlucht gezocht in de Amsterdamse kerk De Duif om uitwijzing te voorkomen. Hoewel de Schiedamse politie in af wachting van dè resultaten van het onder zoek geen mededelingen wenst te doen, wordt aangenomen dat de 25-jarige arres tant door een politiekogel ernstig werd gewond, toen hij een onverwachte bewe ging maakte bij het fouilleren. Bij de aanhouding van de Schiedammer waren zeven politieagenten met kogelvrije vesten betrokken. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. Ondervonden de Neder landse luchtvaartmaatschappijen giste ren aanzienlijk minder vertraging in hun verkeer met Zuid-Europa dan in het afge lopen weekeinde, de situatie op de Parijse vliegvelden en die van Palma de Majorca, Hamburg en Londen verslechterde zelfs nog als gevolg van de stiptheidsactie van de Franse luchtverkeersleiders. Onze orgelschool vindt u in In Mondragon, een dorpje in de Baskische provincie Guipuz- coa, schoten twee mannen de in burger geklede 46-jarige guardia civil Aurelio Salgueiro Leopez op straat neer, toen deze zich naar het postkantoor wilde begeven. Deze politieman had de laatste tijd herhaaldelijk bedreigingen van de ETA ontvangen. De gebruikte munitie kogels van het kaliber 9 mm is van hetzelfde soort als de ETA gewoonlijk bij zijn terreuracties gebruikt. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. In het centrum van Barcelona openden drie mannen het vuur op een stilstaande politiejeep. In de jeep vond de 23-jarige politieman Luis Antonio Rodriguez Garcia de dood. De terroris ten vuurden tegelijkertijd op een andere politieagent, die op wacht stond bij het postkantoor. Deze politieman kon zich achter een muur verschuilen en zette samen met een andere politieman de achtervolging in. Dankzij een groot opgezette actie van de politie konden de drie daders na een vuurgevecht in het stad spark Ciudadela worden gearresteerd. Bij de schietpartij raakte een van de terroristen aan een been gewond. Vanaf januari dit jaar zijn er in totaal 38 terreuraanslagen geweest op de Spaanse politie, waarbij 17 agenten om het leven kwamen en 29 gewond raakten, van wie sommigen ernstig. Grote Markt 8 Tel. 324880 (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het afgelopen weekeinde hebben 35 gedetineerden in een Franse gevangenis zich vlak voor het bezoekuur bij het luchten met glasscherven de pol sen doorgesneden. Nooit les gehad? U heeft geen orgel en weet er niet veel van af? Goldschmeding heeft prima orgelscholen voor beginners van alle leeftijden. Een moderne lesmethode en kundige leraren. Eén van hen zal aanwezig zijn op onze speciale De gevangenis van Clairvaux staat be kend als de strengste van het land en de gedetineerden wilden de aandacht vesti gen op de nog strakkere discipline die onlangs zou zijn opgelegd door de nieuwe directeur. Begin dit jaar werd een bewa ker zwaargewond bij een gijzeling, en kort daarop was er een andere protestactie. Het merendeel van de gevangenen is daarop overgeplaatst naar speciale „zware veilig- heidsafdelingen” van andere strafcentra. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Sinds enige tijd kent ook Nederland een eerste vermoede lijk authentiek „humanoid”-geval. Het gaat om een 60-jarige vrouw uit Nijme gen, die vijf jaar geleden tegenover de politie in haar toenmalige woonplaats Uden (NB) verklaarde om twee uur ’s nachts drie mensachtige wezens (hu manoids) en een onbekend vliegend voorwerp (UFO) te hebben gezien. Veendam heeft gisteren van het ministe rie van CRM zwart op wit gekregen dat de gemeente een vertrouwensman en een pro jectcoördinator kan aanstellen, die zich gaan bezighouden met de begeleiding van de opvang van de zigeunergezinnen. Zoals bekend hebben vooral de dorpe lingen van de buitendorpen Ommelander- wijk en Zuidwending zich nogal bot verzet tegen de plannen van B en W om een aantal zigeunergezinnen huisvesting te bieden. De groep zigeuners, die vanuit Laren in de gemeente Ede, Veendam en Nieuwe- gein gehuisvest wordt, komt overigens pas op 15 november. Deze afspraak is gemaakt tussen de gemeentebesturen en het minis terie. Gisteravond werd in Nieuwegein een informatieavond gehouden voor de bewo ners van de wijk Doorslag, waar 18 zigeu nergezinnen komen te wonen. Deze „hoor zitting" leverde gemengde reacties op, die uiteenliepen van „straks kan m’n vrouw de was niet meer buiten hangen” tot „probeer integratie zo goed mogelijk te doen”. GRONINGEN. De gemeenteraad van Veendam beeft gisteravond besloten om in beginsel tien zigeunergezinnen binnen de gemeentegrenzen te huisvesten. Over de plaats waar het kamp moet komen, is nog geen uitspraak gedaan. Het blad verwijst verder naar soort gelijke waarnemingen in het buiten land. Wat opvalt is de gelijktijdigheid van de meeste rapportages: tussen ne gen en tien uur ’s avonds en tussen twee en drie uur in de vroege ochtend. Ook de „rolveger” is door buitenlandse waarnemers genoemd. In totaal zijn over de hele wereld ongeveer tweedui zend serieuze humanoid-waamemin- gen geregistreerd. De vrouw rapporteerde naar haar zeggen de volgende morgen de Udense politie over het gebeurde. De NOBOVO is er echter niet in geslaagd het betref fende proces-verbaal bij de politie te achterhalen. Het onderzoekbureau gelooft niette min in de oprechtheid van de vrouw. „Haar verklaring mogen wij niet zon der meer van de hand wijzen. Een grap is uitgesloten. De vrouw is er trouwens geen type voor”, aldus het tijdschrift voor Ufologie. „Men besloot Rusland aan te vallen, maar de aanval werd door de EEG afgeblazen”, aldus Dankert, volgens wie vice-premier Wiegel „even voor Napoleon had gespeeld”. Minister Van der Klaauw volstond met te ant woorden dat het gebaar van Neder land „nuttig en nodig” was geweest. Het Tweede Kamerlid Piet Dankert (PvdA), die gisteren in de Kamer de regering deze „blunder” verweet, meende dat het kabinet iets had beslo ten, een begin maakte met uitvoering van dit besluit en pas toen meedeelde dat de uiteindelijke beslissing zou af hangen van wat de andere EEG-lan- den er wel van zouden vinden. Volgens de in Utrecht werkzame corres pondent van de Turkse krant Hürriyet, Ilhan Karacay, zullen de Turken „alles op alles zetten om vertoning van de film in Nederland te voorkomen”. Hij zegt dat er al acties met rookbommen worden voorbe reid. Er liggen, volgens Karacay, brieven en telegrammen klaar aan het ministerie van CRM, de twaalf bioscopen waar de film zal gaan draaien, de Bioscoopbond en de Turkse ambassade. „Midnight Express” is de verfilming van het boek van de Ameri kaan Billy Hays, die in Turkije gevangen heeft gezeten wegens smokkel van verdo vende middelen. Woordvoerder H. van Klooster van War ner Bros Holland BV, de maatschappij die „Midnight Express” in Nederland uit brengt, liet gistermiddag weten dat de film normaal in première zal gaan. „Ik zie niet dat de film kwetsend is voor de Turk zelf. Het is een aanklacht tegen het gevangenis wezen daar. Dat zit allemaal niet zo lekker en we zijn niet van plan dat onder stoelen of banken te steken”. De Turkse ambassade gaat proberen de Turken die in beroering zijn gekomen, te kalmeren, aldus een woordvoerder van de ambassade gistermiddag. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Nederlandse bioscopen moeten rekening houden met acties van Turken als overmorgen de film „Midnight Express” in première gaat. Onder sommi ge Turken in ons land is grote beroering ontstaan over de inhoud van de film, die volgens hen beledigend en vernederend is voor Turkije en het Turkse volk. AMSTERDAM (ANP). De regering is het met de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) eens dat een leer- en ar beidsovereenkomst niet gescheiden moet worden. Dit is gisteravond in Amsterdam op een persconferentie na de federatie- raad van de FNV bekendgemaakt. De juristen die tot dusver in meerder heid in de regering de dienst uitmaakten, zijn nu vervangen door technici. Het kabinet bestaat uit zeven ingenieurs, drie economen, drie advocaten, drie mili tairen en een dierenarts. Zeven ministers hebben al eens een portefeuille beheerd, onder dè socialist Mario Soares of onder ef 'i van de aan hem voorafgaande voorlo pige regeringen. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ti inci ovei raar den bek Mei of h geb< woc heri dell heir het trok zelf kwa besl voo hek ster wel ten) riep lem de blai voo Daa terl de eige besl mez I SCHIEDAM. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar een „triest onge luk”, waarbij zondagmiddag een geboeide arrestant door een 21-jarige politieagent in de buik werd geschoten. LISSABON. (AFP) Het nieuwe Por tugese kabinet onder leiding van Alfredo Nobre da Costa bestaat uit technocraten die geen binding hebben met een politieke partij. HILVERSUM. De NOS is een van de ruim twintig deelnemers aan een experiment met een omroepsatelliet, die in 1982 gelanceerd gaat worden. Alle deelnemers zijn verenigd in de European Broadcasting Union (EBU). De totale kosten van het project be dragen zo’n 220 miljoen gulden, waar van er ruim 4 miljoen voor kosten van de NOS zal komen. Voor de ontvangst van program ma’s die via deze satelliet binnen ko men is een schotelantenne nodig en verwacht wordt dat de kijkers in Ne derland na 1986 16 verschillende zen ders kunnen ontvangen. Of Nederland in de toekomst ook een eigen omroepsatelliet de lucht in zal sturen is nog onbekend. De NOS doet nu mee met de experimenten om geen achterstand op te lopen bij de opgedane ervaringen. Het in gebruik- nemen van een omroepsatelliet wordt niet door iedere Nederlandse omroep met even veel plezier tegemoet gezien. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-Ï4, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Op in V< men oven „Bea muic een Drie] lendi woni De ten v met Ou van „wor schn trag< vest moei reno antiA tijdr wore Nu ondc alle mine over wore paar die i het noer Zo gron te d< oper cuss er di Ve deze hebt ken. M; der Uit 1 het van hant gega res c al b hout deling worden opgenomen; de toestand van een van hen werd ernstig genoemd. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen, maar de uitgerukte eenheden van de op roerpolitie hoefden niet op te treden. Een ander slachtoffer, Alfonso Estelas Fuilnau (42), hoofd van een speciale politiedienst in de stad Irun en tevens eigenaar van een hotel in Funterrabia, werd door twee jongemannen met een serie schoten neergemaaid toen hij in een auto wilde stappen. In de Galicische stad Santiago de Compostela vond de 41- jarige guardia civil Manuel Vaszquez Cocharron de dood, toen een ongeveer 20-jarige jongen midden op de markt de loop van een pistool op het hobfd van de politieagent zette en afdrukte. De politieman was in gesprek met zijn zuster, die op de markt een kraam heeft. Volgens nog niet bevestigde berichten is een van de daders gearresteerd. Een onbekende terreurgroep, die zichzelf de Gewapende Gali cische Liga noemt, heeft gistermiddag in een telefoontje aan het plaatselijke radiostation de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. De woordvoerder van deze groep las in het Galicisch een boodschap voor, waarin meegedeeld werd dat de liga zich nog meer tegen de politie zal richten. Voorts kondigde hij aan dat de liga binnenkort in heel Spanje „alle gekoloniseerde bevolkingsgroepen zal bevrijden”. In sortimige gevallen kwam men tot een achterstand van dertig uur op het schema, waarbij vooral de chartervluchten het zwaarst getroffen werden. Op het vlieg veld van Palma de Majorca konden twin tig vliegtuigen niet vertrekken. Van de Franse luchtverkeersleiders mocht er maar een toestel per uur opstijgen. Twee duizend Britse vakantiegangers moesten de nacht op het vliegveld van Gatwick doorbrengen in afwachting van vertrek van hun toestel. Op Schiphol liep het zo’n vaart niet, al vertrokken verschillende vliegtuigen vele uren later dan was gep land. Transavia spande de kroon met de vlucht die gisteravond 40 uur te laat van Schiphol naar Ibiza vertrok. Twee andere vluchten kregen 24 uur vertraging. Daar staat tegenover dat de meeste machines van Transavia, KLM en Martin Air „rede lijk” op tijd konden vertrekken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Door het plan de betrekkingen met de Sovjet-Unie te bevriezen heeft Nederland de Russi sche ambassadeur in Den Haag, en zijn opdrachtgevers in Moskou, een paar kostelijke weken bezorgd. Het heeft geen Rus een reisje naar het Westen gekost, en toen de eerste, de minister van Landbouw, dreigde te komen, werd de boycot afgelast”. De ruim aand voors ring de rs toen inzie kans de SI hadd legra BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden i tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal Kt; III plan wort inzie belo legd toeg slott akkt via i kuni Of dat gebeurt, is nog onzeker, omdat de Raad van State bekijkt of nieuwe door Amnesty International aangedragen fei ten over vervolging waaraan de Marokka nen bij terugkeer in hun land blootstaan reden geven tot herziening van het besluit van Justitie tot uitwijzing van de Marokka nen. De groep demonstrerende buitenlanders en hun Nederlandse sympathisanten hiel den vannacht een nachtwake op het Bin nenhof, die werd gevolgd door het aanbie den van een petitie aan Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling. De petitie behelsde onder meer een verzoek om de Marokka nen vanwege humanitaire redenen een verblijfsvergunning te geven. Een zelfde verzoek hebben gisteren meer dan honderdvijftig advocaten ge daan in een brief aan staatssecretaris me vrouw Haars van Justitie. De advocaten stellen dat de staatssecretaris om humani taire redenen de Marokkanen direct een verblijfsvergunning moet geven en niet de uitspraak van de Raad van State moet afwachten. Ze vinden dat mevrouw Haars op grond van haar eigen politieke verant woordelijkheid de verblijfsvergunningen moet af geven. „De Marokkanen verkeren in grote onze kerheid. Ook zijn nu opnieuw grote ver wachtingen bij hen gewekt over de mpge- lijkheid om in Nederland te mogen blijven. Om humanitaire redenen moet er nu een eind komen aan de onzekerheid waarin de betrokkenen verkeren”, aldus de advoca ten. Het Nederlands Onderzoekbureau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Ob jecten (NOVOBO) heeft het verhaal van de vrouw onlangs te horen gekre gen en neemt het serieus. Vroegere humanoid-meldingen in ons land heeft het bureau tot dusver afgewezen als „bewezen grappen” of „verzinsels van zogenaamde onderzoekers”. De Udense vrouw nam de humanoids waar in de herfst van 1973. Om kwart over twee ’s nachts zag zij door het toiletraam van haar woning drie gestal ten op het trottoir. De wit uitziende „mannekes” schuifelden langzaam voorbij met een op een rolveger gelij kend voorwerp, waarmee de stoepte gels werden afgetast. De wezens verdwenen, toen zij de vrouw achter het raampje gewaar wer den. Even later zag de vrouw voor haar woning een grote rode bal. Toen zij haar man had gewekt waren wezens en bal verdwenen. jaarlijkse Westindische carnaval werd gevierd. Deze keer werden tijdens de festivitei ten 28 politiemannen en 15 burgers gewond. Ruim 40 mensen werden gearresteerd, voorgaande jaren ging het er echter aanmerkelijk hardhandiger aan toe. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll De FNV zal deze week nog de boycotac tie, die eruit bestond dat de bond uittrad uit het overkoepelend orgaan van alle leer lingenstelsels, COLO, opheffen. De ontkoppeling van een leer- en ar beidsovereenkomst kwam er in feite op neer, dat werkgevers aan schoolverlaters een leercontract aanboden in ruil voor een „zakgeld” van 50 gulden per week. Het NW-jongerencontact noemde dit plan, dat begin vorig jaar door vier Henge lose metaalbedrijven werd gelanceerd, „een slimme truc om het minimumloon te ontduiken”. Een maand daarna kreeg de Vereniging voor Metaal- en Electrotechnische Indus trie (FME) om dezelfde reden van de wer kende jongeren en de vakbonden de wind van voren. Ondanks de vele kritiek van werknemerszijde bleven zich bedrijven aandienen die de omstreden leercontacten aan vooral LTS-ers aanboden. Ruim 31.000 werkgevers hebben in 1977 in totaal ongeveer 70 miljoen rijkssubsi- die gekregen voor ongeveer 230.000 werk nemers in het kader van de regeling voor de minimumlonen. In vergelijking met 1976 steeg het aantal aanvragen weinig. Het aantal werknemers voor wie subsidie werd ontvangen, steeg met ongeveer 20 procent. Dat kwam omdat, in tegenstelling tot 1976, vorig jaar ook aanspraak bestond voor werknemers die tot 5 procent meer dan het minimumloon verdienden. Kom eens praten over proeflessen. Over prijzen van betaalbare orgels. Over mogelijkheden van huur en huurkoop. Gratis studeren in onze lesruimte? Kan ook! Goldschmeding is vindingrijk. Welkom!

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4