Oscar van Alphen legt fascisme bloot in Robert Shaw overleden Amusementsrevue Bubbling Brown Sugar vrijdag in première in Carré Huldebetoon aan gouden dagen Harlem W IN TOPFORM Britse acteur-schrijver „Het Rijke Onvermogen" w a Kunstraad schort Charles Boyer dood door zelfmoord Leiden beklad door anti-Travolta Club werkzaamheden op GS o door John Oomkes B BEWIJS VAN GOEDEEMAAK Bekend door rollen in Jaws, The Deep en The Sting Succes Nederlanders op vocalistenconcours Glamour ■rtf». EMEBGfll 8 19 7 8 AUGUSTUS 2 9 9 DINSDAG KUNST als 1 MEUBELEN I (Van onze kunstredactie) LEIDEN. Sinds enkele maan den is er in Nederland een John Travolta-rage gaande. Travolta is door zijn optreden in de film Sa turday Night Fever in één klap razend populair geworden; talloze tieners proberen uit alle macht zijn fameuze danspasjes te imite ren. Dat de Travolta-rage niet op iedereen aanstekelijk werkt, werd in de nacht van zondag op maan dag in Leiden duidelijk. instituut Amsterdam vns willemsparkweg 191 amsterdam-zuid telefoon 020-764220' HAARLEM. Het lijkt een gru welijke gedachte te stellen dat het gezegde „l’histoire se repète” ook van toepassing zou kunnen zijn wanneer we een vergelijking ma ken tussen het hedendaagse, de mocratische en het vooroorlogse, fascistische Duitsland. Met een verbijsterende regelmaat wordt immers aan de hand van steeds meer overeenkomsten aange toond dat er in wezen niet zo heel veel veranderd is tussen nu en de tijd van de Tweede Wereldoorlog. r M9V5I K Duitslandreportage onthutsend s) CEES STRAUS Ie .1 (ADVERTENTIE) N (ADVERTENTIE) it U CITROEN I Nederlands Engels - Frans - Duits - Spaans - Italiaans - Russisch - Steno - Typen Wiskunde - Boekhouden - MBA Middenstandsdiploma Vraagt prospektus Als acteur speelde Shaw in Engeland zowel op het toneel als in film en voor de televisie. Sinds 1964 trad hij ook op in New York. Zijn eerste optreden op Broadway was in „The Caretaker” van Harold Pin ter. Daar speelde hij in 1968 ook in „The PHOENIX (Arizona) (AP). De zater dag overleden acteur Charles Boyer blijkt te zijn overleden aan een overdosis slaap pillen, zo is na lijkschouwing maandag bekendgemaakt. Boyer heeft twee dagen na de dood van zijn vrouw, met wie hij 44 jaar getrouwd was, zelfmoord gepleegd. De acteur zou maandag 79 jaar zijn gewor den. Boyer trouwde in 1934 met Patricia Pat terson. Volgens de Los Angeles Times is zij vorige week donderdag overleden aan kanker. Ze is begraven op een begraaf plaats in Lós Angeles. Aanvankelijk werd verondersteld dat Boyer’s dood het gevolg was van een hart aanval. Na lijkschouwing is er echter een dodelijke hoeveelheid van het slaapmiddel seconal bij hem aangetroffen, in combina tie met een zeer kleine hoeveelheid alcohol. Shaw hechtte zelf meer aan zijn werk als schrijver. Ook op dit gebied was hij zeer verdienstelijk. Zijn eerste roman, „The hiding place”, was in 1959 een keuze van de Britse Boekenclub. Drie jaar later ont ving hij voor zijn tweede roman, „The sun Doctor”, de hoogaangeslagen Hawthorn- denprijs. Voorts schreef hij „The man in the glass booth”, dat bedoeld was als een deel van een trilogie. Dit werk werd later voor het toneel bewerkt en met succes opgevoerd in Londen en New York. Van zijn hand was ook het stuk „Figures in a landscape” dat werd verfilmd en „Cato Street” dat hij voor het Britse Nationale Theater schreef. „Als erop deze wereld nog een renaissanceman bestaat, moet dat Robert Shaw zijn”, schreef een Newyorkse toneelrecensent ongeveer tien jaar gele den. gen”. Het onvermogen zit in het feit dat Duitsland maar niet van zijn verleden kan loskomen en rijk slaat dan op de welvaart die er misschien debet aan is dat het onver mogen nog geen fatale gevolgen gaat krij gen. Van Alphen heeft met zeer scherpe ogen bij onze Oosterburen rond gekeken. Hij Haarlem Barteljorisstraat 13-17 heeft zijn bevindingen genoteerd en ze vervolgens bijeengebracht in verschillen de „rubriekjes” die ieder voor zich naar believen kunnen worden uitgebreid. Het zijn voor de hand liggende thema’s gewor den als „Kerk en macht”, „Geweld”, „Man, vrouw en kind” die nauw verwante aspec ten van „alleen” het hedendaagse, maar daarom niet minder afschuwelijk, het vol man in the glass booth’, het stuk van zijn hand dat een jaar tevoren in Londen in première was gegaan. In het begin van zijn toneelcarrière was Shaw verbonden aan het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford-upon-Avon, waar hij in 1949 de buteerde in „Macbeth”. Als filmster kreeg hij internationaal be kendheid door zijn schurkenrol in de Ja mes Bondfilm,, From Russia with Love”. In „The Sting” met Paul Newman en Ro bert Redford was hij het slachtoffer. In „The Royal Hunt of the Sun” speelde hij de rol van Pizarro, terwijl hij in „Figures in a landscape” een voortvluchtige was. In 1974 kwam het overweldigende succes van „Jaws”. Ook in „The Deep” dat als een vervolg kan worden beschouwd, speelde Shaw. Voorts had hij een belangrijk aan deel in „Force 10 from Navarrone” en in zijn laatste film „Avalanche Express”, die beide binnenkort zullen worden uitge bracht. komen verkeerde Duitsland belichten. Van Alphen registreert nuchter. Hij maakt zijn foto’s niet pakkender dap ze zijn, maar haalt wel alles uit de techniek als het nodig is om onder hels moeilijke omstandigheden te werken. Hij staat in de frontlinie van de demonstranten die bij Brockdorf de klappen krijgen, maar steek zijn (fotografische) neus ook in een vies A Robertshaw (rechts) samen met Roy Schneider in de film Jaws. Twee' wanden op de tentoonstelling Het Rijke Onvermogen in de Vishal in Haarlem die respectievelijk het gezin en het geweld in de Bondsrepubliek belichten. onder gaat (hij doet dat in series) terwijl de fascistische eenling al spoedig onderdeel wordt van' de groep. Heel duidelijk is dat te zien in de beelden van een jaarlijkse prijs uitreiking die wordt georganiseerd door de Deutschlandstiftung, een verzameling van uiteenlopende autoriteiten die op een dergelijke bijeenkomst eens flink van leer kunnen trekken tegen de „verwording” van de democratie, de jeugd of van de kunst. Tegen het decor van een uiterst fraaie zaal staan sprekers die in hun volge vreten patserigheid niet voor elkaar on derdoen, maar eenmaal gezeten een schok kend voorbeeld van perfiditeit oproepen. Dag- en avondopleidmg TOLK/VERTALER ENGELS. CAMBRIDGE opleidingen, INFORMATICA (computer kunde), SOCIALE WETGEVING KOM KIJKEN NAAR DE OOGSTRELENDE k. ZIT IDEEËN VAN TOPFORM. BLJ Enige concessionnalre Citroèns AUTOBEDRIJF HOOGEVEEN Grilpenstelnweg 10 - Haarlem Telefoon 023-248221 (ADVERTENTIE) bracht hij door op de Orkaden bij Schot land. Zijn vader pleegde zelfmoord toen Robert 12 jaar was. Na twee jaar aan de Londense toneelschool te hebben gestu deerd, begon Shaw zijn toneelloopbaan. Hij was driemaal getrouwd en had in to taal tien kinderen. Zijn eerste huwelijk, met Jennifer Rourke, eindigde met een echtscheiding. Vervolgens trouwde hij met de actrice May Ure, die in 1975 overleed. Sinds drie jaar woonde hij met zijn derde vrouw, Virginia Jansen en zijn tien kinde ren op een landgoed in het Ierse graaf schap Mayo. Keer op keer gebruikt Van Alphen het verleden om de oorzaken van het heden daagse kwaad toe te lichten. Hij fotogra feert de werkelozen van nu, daarmee een brug leggend naar de crisisjaren, hij toont het moderne Duitsland met zijn snelwegen waardoor je onvermijdelijk moet denken aan de manier waarop Hitler zijn volk met Autobahnen stroop om de mond smeerde. Daar tussen door duikt steeds de kop van Franz-Josef Strauss op, standaardvoor beeld van alles wat er in Duitsland aan zwart verleden bestaat. Maar Van Alpen vervalt dan niet in clichés door alleen de „foute” generatie te laten zien. Hij bewijst met zijn foto’s ook dat de fascistische gedachte bij een gedeelte van de jeugd danig wortel heeft geschoten en dat de jongste kinderen al heerlijk met het mo dernste wapentuig mogen spelen. Zo wordt iedere plaat een stellingname waar bij het volstrekt duidelijk is waar Van Alphen staat. (De tentoonstelling Het Rijke Onvermo gen die tot en met 17 september in de Vishal is te zien, dagelijks van 10-17 uur en op zondag vanaf 13 uur, maakt op initiatief van de Nederlandse Kunst Stichting een reis door ons land. In de Vishal wordt ze gebracht onder auspiciën van het Frans Halsmuseum.) Rbbert Shaw was te Westhoughton, in Lancashire (Noordwest-Engeland), gebo ren als zoon van een arts. Zijn jeugd boekje bij een deelnemer aan een neo- nazistische vergadering. Uitgaande van het individu becommentarieert hij de mas sa, daarmee het wezen van de fascistische demagogie vastleggend waarin het indivi du weliswaar noodzakelijk is om de massa te vormen, maar dat verder volstrekt on nuttig is. Het is opvallend dat Van Alphen aantoont dat de milieudemonstrant ten •A Marilyn Johnson, een van de hoofdrol speelsters in de zwarte revue Bubbling Brown Sugar. In Londen werd deze show vorig jaar uitgeroepen tot musical van het jaar. mening van twee van de hoofdrolspelers van Bubbling Brown Sugar, de acteurs- zangers Avon Long en Jo Attles. Beiden zijn al een eindje in de zeventig, maar zodanig kwiek en lenig, dat choreograaf Billy Wilson (jarenlang bij ons Nationale Ballet) ze makkelijk zegt in te kunnen passen in het snelle concept van de show. Beide ouderen zeggen, elkander aanvul lend, dat Bubbling Brown Sugar niet al te zeer afsteekt tegen het zwarte amusement van vroeger. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse Kunstraad heeft maandagavond .besloten zijn werkzaamheden op te schor ten. Op een vergadering van veertig van de 75 leden van de Kunstraad werd een motie aangenomen, waarin dat besluit is neergelegd. De raad zal zijn werkzaamheden hervat ten als de gemeente er mee akkoord gaat dat het personeel van dit adviesorgaan wordt uitgebreid met een administratieve kracht per 1 januari 1979 en met twee beleidsmedewerkers per 1 juli van dat jaar. Het bestuur had al eerder verklaard dat de raad op basis van de bestaande bezet ting niet op verantwoorde wijze kan func tioneren. Het besluit de werkzaamheden op te schorten houdt in dat de Kunstraad geen advies meer uitbrengt aan het gemeente bestuur over het kunstbeleid. Ook de voor bereidende werkzaamheden zoals be raad waarbij commissies betrokken zijn, worden voorlopig gestaakt. De Am sterdamse Kunstraad zal alleen zijn bu reauwerk voortzetten in verband met de grote achterstand. DEN BOSCH (ANP). Bij het 25e Inter nationale Vocalistenconcours in Den Bosch hebben drie Nederlanders maan dag de halve finales bereikt. Tiny Peters uit Broek-Sittard deed dit bij de sopranen, Tom Hofman uit Meerssen slaagde erin bij de tenoren en Arthur Schildmeyer uit Am sterdam bereikte de halve eindstrijd bij de bas-baritons. Tot de halve finales werden in de respec tievelijke klassen vijftien sopranen, vier tenoren en zes bas-baritons toegelaten. Het beeld van de wellustig geëtaleerde repressie, die wordt opgeroepen door ge welddaden van velerlei soort maar ook door vreedzame acties van milieubescher mers, laat zien dat er heel weinig voor nodig is om het cellofaanlaagje los te scheuren dat in Duitsland beschaving heet en waar onder slechts een fascisme voortwoekert gelijk maden in rottend vlees. Als de geschiedenis zich herhaalt, dan moet dat ook gelden voor hen die het nazisme bestrijden. In de laatste tien jaar voor de Wereldoorlog waren dat behalve sommige politici vooral schrijvers en kun stenaars die onversaagd, maar vaak ook ongehoord een appèl richtten aan een be volking die zich liever overgaf aan een nietsverplichtend soort amusement a la Heintje Davids. Namen van auteurs als Ter Braak, Jef Last en Vestdijk (zijn „Else Böhler” bracht hem spoorslags in Sint Michielsgestel) en beeldende kunstenaars als Gerd Arnzt, Peter Alma, Albert Hahn en L. J. Jordaan kunnen in dit verband worden genoemd. Het geldt wanneer we de na-oorlogse generatie belichten vooral ook voor Oscar van Alphen van wie op het ogenblik een onthutsende fotoreportage in de Vishal is te zien onder de titel „Het Rijke Onvermo- Bubbling Brown Sugar is de wijdse be naming van een oorspronkelijk Ameri kaanse show, die in gedeeltelijk dezelfde bezetting als in de Broadway-editie voor een periode van zestien dagen naar Neder land komt. In New York trok de revue twee jaar lang volle zalen. Een Londense versie van dit theaterevenement beleeft inmiddels zijn negende maand. „Joy that’s what it’s all about”, zingt de vrijwel voltallige bezetting in het ope ningsnummer Bubbling Brown Sugar, al dus aangevend dat het beeld van de gou den dagen van Harlem vanzelfsprekend wat geromantiseerd zal zijn. Erg veel de tails over de sociale en multiraciale ver houdingen in het Amerika ten tijde van de beurskrach, of een perfecte historische reconstructie van een getto, zal de show dan ook niet opleveren. Robet Cooper, producer en regisseur van de continentale editie van Bubbling Brown Sugar, erkent desgevraagd dat het gaat om entertainment in de vorm van een revue. „Feitelijk willen we niets anders dan nog eens de aandacht vestigen op de fantastische muziek en dans die het voor oorlogse Harlem heeft voortgebracht”, zegt hij met grote nadruk. „Die tijd werd de „Black Renaissance" genoemd. Mensen als Earl „Father” Hines, Duke Ellington, Fats Waller en J. J. Johnson brachten toen hun fantastische muziek ten gehore in clubs als de Savoy Ballroom en de Cotton Club. Toen al togen de vele vooraanstaan de blanke artiesten naar Harlem, snoven daar de zwarte cultuur op en werden er door beïnvloed. Bubbling Brown Sugar is niets anders dan een huldebetoon aan die grote zwarte componisten van toen”. verbaasd zijn als je eens wist hoeveel men sen er zijn die de oorsprong van deze muziek niet kennen. Ik kan dat misschien illustrenen met het volgende voorbeeld. Eubie Blake, inmiddels in de 90, is nog altijd als pianist actief. Dan komt er wel eens iemand na afloop van een concert op 'm af en zegt: u klinkt net zo als Gershwin. Weet je dan wat het antwoord van Eubie is? Hij draait zich om en loopt zwijgend weg. Mensen als Gershwin deden immers hun inspiratie op in Harlem”. Zijn verhaal wordt ondersteund door de „Wij krijgen nogal eens te horen dat deze show te zeer alles oppoetst. Maar de shows hadden ver voor de oorlog al alle glamour, compleet met lichten, kostuumwisselingen en grote bezettingen. In 1929 stond een grote groep zwarte artiesten, topmensen uit Harlem, al in de Moulin Rouge in Parijs. Glamour, ja, maar dat hoeft nie mand te verbazen, want in Harlem gebeur de het allemaal. Daar was toen een uitge breid uitgaansleven met vele clubs”. Is Bubbling Brown Sugar dan toch een redelijk betrouwbare kopie van het vroe gere entertainment in Harlem? „Jo Attles lacht breed: „Ach, betrouwbaar. De sfeer verschilt niet zo heel veel met vroeger, al1 gaat het nu allemaal wat meer berede neerd, professioneler. Vroeger had je in een gezelschap een familieverband, waar bij de sterren de jongeren opleidden. Nu is het vaak wat harder geworden, maar in wezen is er bij zo’n revue niet zoveel veran derd. Toen moest en zou je erbij horen, dat zal nu wel niet anders zijn, ook al is Har lem allang niet meer de plaats waar het allemaal gebeurt”. Voordat Bubbling Brown Sugar half september naar Parijs verhuist, doet een ieder er in ieder geval verstandig aan de revue te aanschouwen, al was het maar omdat de show veel toptalent uit de Ver enigde Staten lijkt te bevatten. Naast Avon Long en Jo Attles komen Vivian Reed, Marüyn Johnson, Jack Hammer, Ursuline Kairson, Barry Preston, Ann Duquesnay, Myles Savage, Lora Lee Cliff. AMSTERDAM. De jaren '70 zullen ooit gekenschetst worden als een tijd waarin de mensen graag terugkeken om niet met de economische teruggang en de problemen van alledag te worden geconfronteerd. Gevoelens van nostalgie vieren immers anno 1978 nog altijd hoogtij, niet in het minst in de showbizz en de amusementsindustrie, waar het romantiseren van het verleden alle kans krijgt. Zo gaat vrijdagavond in het Amster damse theater Carré een groots opgezette revue in première, die de glorierijke jaren ’20 en ’30 van de Newyorkse negerwijk Harlem in herinnering wil brengen. Swing, amusement en jazz, gebracht in een wervelend tempo. Dat staat de bezoe kers van Carré dus binnenkort te wachten. Bubbling Brown Sugar zal bovendien tel kens als een van de klassieke songs van toen wordt gezongen, voor een brokje her kenning zorgen. Een kleine greep uit de gouden successen in de show? Sweet Geor gia Brown, Way Down Yonder, Swing Low Swett Chariot, Honeysuckle Rose, Stormy Monday Blues, Them their Eyes, Sophisti cated Lady; te veel om op te noemen. En dan bevat de nieuwe continentale versie van de revue volgens het produktieteam nog meer muziek en dans dan de Ameri kaanse en Engelse versies. Het zal inmiddels duidelijk zijn dat het verhaaltje, noodzakelijk om de diverse „evergreens” aan elkaar te rijgen, niet zo belangrijk is. De ontstaanswijze van Bubbling Brown Sugar is daar ook debet aan. Voordat de première op 1 maart 1976 op Broadway kon plaatshebben, kreeg het oorspronkelijke idee om rond het thema Harlèm een show te creëren, langzamer hand vorm in een workshop-situatie (ver gelijkbaar met de manier waarop de musi cal A Chorus Line ontstond). In korte trekken speelt Bubbling Brown Sugar zich echter als volgt af. In de ope ningsscène heeft de handeling plaats in het hedendaagse Harlem, waar een paar oud gedienden uit het vooroorlogse theater een aantal jongeren probeert duidelijk te ma ken dat men vroeger van heinde en verre kwam om sterren uit de gouden tijd van Harlem te kunnen bewonderen. Een jong zwart en een jong blank paar worden door de bejaarde artiesten meegenomen op een denkbeeldige reis in de tijd, zodat zij de sfeer en de muziek van het Harlem uit de jaren ’20 en ’30 zullen leren kennen. Regisseur Bob Cooper: „Dat laatste as pect is het kernpunt van de show. Je zult Vier leden van de zgn. Anti-John Travolta Club bekladden ’s nachts in de binnenstad van Leiden tallo ze ramen, muren en schuttingen met anti-Travolta-leuzen. De vier jeugdige „schilders” werden ’s morgens vroeg door de politie aangehouden. DUBLIN (UPI). De Britse acteur en schrijver Robert Shaw die vooral bekend is geworden door zijn optreden in de veel bekroonde films ,Jaws” en „A man for all seasons”, is maandag op 51-jarige leeftijd overleden. Nabij zijn woning in het Ierse Tourmakeady, op 240 km ten westen van Dublin, kreeg hij achter het stuur van zijn auto een hartaanval. Hij stopte, stapte uit en overleed langs de kant van de weg. r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9