Bellen vanuit en naar auto vereenvoudigd Autoradio’s steeds perfecter i Firato legt accent op veelbelovende communicatievormen I Radio en tv-programma’s vanaf Firato Firato-informatie DAGELIJKSE UITZENDINGEN MET BEKENDE ARTIESTEN s Pistool bevecht statische elektriciteit Landelijke actie Zondonor start Nieuwe naald voor oude platen KLEUREN-TV MET GEHEUGEN lp EEN BOX ALS EEN ORGELPIJP op Firato NIEUWE AUTOTELEFOON BEGIN 1979 IN GEBRUIK I I Tuner-versterker nu met computer - :.,Z ii is isi1 gnng: ngs i 1 I i I i i I 1 15 19 7 8 WOENSDAG 30 AUGUSTUS a ïl I «w gaans zeer succesvolle exposities van stereo-apparatuur, tv’s en ander elektronisch speelgoed. Ook dit jaar zendt de omroep weer dagelijks radio- en televi sieprogramma’s met bekende medewerkers en artiesten uit vanaf de Firato. Voor de tech nische fijnproevers zijn er de monstraties van de laatste snufjes op omroepgebied, en ei' is een „Workshop” om zelf tv- programma’s te maken. Na tuurlijk demonstreert men in de omroepstand met Teletekst. I in de RAI in Amsterdam de tweejaarlijkse tentoonstelling Firato gehouden. Het is alweer - de 20ste in een reeks van door- 1 AMSTERDAM. Deze jubileumtentoonstelling heeft een bijzonder accent ge kregen. Veel aandacht is besteed aan de nieuwe, veelbelovende communicatievormen viewdata en teletekst. iilS! ÉS AMSTERDAM. De eerste I tien dagen van september wordt V I i s' de Obelisk I is 728 per j||| het grootst Uit een onderzoek van de NOS blijkt dat het bezit van een autoradio ten nauw ste samenhangt met het aantal kilome ters dat wordt afgelegd. Bij automobilis ten die meer dan 17.500 kilometer per jaar rijden, is het autoradiobezit 50 per cent hoger dan bij degenen die niet zo- AMSTERDAM. Driekwart van alle Nederlandse auto’s is voorzien van een autoradio, zo heeft een recent onderzoek uitgewezen. In 1973 was dat nog niet de helft. In vergelijking met onze buurlan den wordt er in ons land veel naar de autoradio geluisterd. In België heeft 47 percent van de auto’s een radio, in Frankrijk 50 percent en alleen in West- Duitsland ligt het percentage met 83 hoger dan bij ons. Via teletekst kan men tekstinformatié doorgeven aan een tv-toestel. Die infor matie wordt met het normale tv-pro- gramma meegezonden. Met behulp van een speciaal apparaatje komt de tekst op een voor de rest normale tv. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk het laatste nieuws, het weer, sportuitslagen van het eigen scherm af te lezen. voor een groot gedeelte gaan die Uitzen dingen rechtstreeks de lucht in. In een ander deel van de Westhal is een televisiestudio ingericht met tussen Viewdata is te vergelijken met tele tekst. Ook hier tekst, maar die is niet afkomstig van een uitgezonden zender- signaal. Bij viewdata zit de informatie opgeslagen in een computer. Die compu ter kan worden opgebeld. Dan wordt de telefoonverbinding aangesloten op het tv-toestel, waarin ook weer een speciale „decoder” is aangebracht. En dan maar kiezen: marktprijzen, stadsnieuws, alles kan uit de computer worden gehaald. Niet voor niets, wordt er op de 20e Firato zoveel aandacht besteed aan view data en teletekst. (De gehele Westhal van de RAI is ervoor gereserveerd). Deze twee communicatievormen gaan onge twijfeld een grote toekomst tegemoet. De NOS, PTT, alsmede een groot aantal fabrikanten van stereo-apparatuur heeft zich er inmiddels op gestort. Ook van de zijde van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) is de interesse groot. een verdergaande vereenvoudiging, het zogenaamde verkorte kiezen. Veelge bruikte telefoonnummers worden daar toe in een geheugen opgeslagen. Een sim pele handeling is voldoehde om de ge wenste abonnee të bereiken. Twee, types autotelefoon brengt de PTT op de markt: het type Castor, waar bij druktoetsset en telefoonhoorn van elkaar zijn gescheiden, en het type Pol lux, waarbij druktoetsenbord en tele foonhoorn één geheel vormen. Bij elke autotelefoon hoort verder een zenderont- vanger, die in een aparte behuizing is ondergebracht. De Firato, in 1950 begonnen als vak beurs voor onderdelen en meetinstru menten, behoort thans tot de grootste de 600 en 700 tribuneplaatsen. Zowel door direct zicht op de studiovloer als via de monitoren die kwistig zijn rond gehangen, kan men met eigen ogen zien Een algemene trend bij de Firato 78 is een vereenvoudiging in de bediening van de apparatuur. De afstandsbediening, bij kleuren-tv’s al enige tijd in gebruik, komt nu ook bij de geluidsapparatuur om de hoek kijken. TV-spelletjes zijn er op de Firato te kust en te keur. Bij de videocassetterecorders valt op dat de speelduur van de banden steeds langer wordt, met een naar men mag aannemen voorlopig maximum van vier uur. Zeer spectaculair is de video- grootbeeldprojectie, waarbij het norma le tv-beeld wordt „opgeblazen” op een scherm met een beelddiagonaal van 183 centimeter. Omroepverenigingen en de NOS geven nadrukkelijk acte de présence op de Fi- AMSTERDAM. Statische elektrici teit is een van de grootste vijanden van de bezitter van grammofoonplaten. De ze elektriciteit trekt vuil en stof aan. Er zijn veel middeltjes om of dat stof weg te halen, dan wel de statische elektrici teit op te heffen. (Dust Bug, Lenco- Clean, Parastat-roller Vac-O-Rec etc.). Super Sound heeft daar een aan toege voegd. Bij deze platenbescherm.er hoeft er niet méér te worden gedaan dan op een knop te drukken. Daarmee wordt druk uitgeoefend op een piëzo-elek- trisch kristal, waardoor een zeer hoge, doch ongevaarlijke spanning wordt op gewekt. Door het Super Sound-pistool Op de plaat te richten, wordt de elektrische lading daarvan geneutraliseerd door een tegengestelde lading. Bij regelma tig gebruik na verloop van tijd keert de statische elektriciteit immers weer terug betekent dat een langerze le vensduur voor de platen. Het Super Sound-pistool werkt zori- der batterij of snoer, en is dus niet afhankelijk van het lichtnet. Het appa raatje kost 19,95. rato. Dagelijks is te zien hoe een pro gramma tot stand komt en wordt uitge zonden. De omroepen hebben maar liefst 4000 m2 tot hun beschikking. t Het Elektron, in 'de Noordhal, is speci aal bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar die erover denken in de elektronica hun beroep te gaan kiezen. Voorlichting in het Elektron wordt onder meer gegeven door het Arbeidsbureau, het leger en het Nederlands Maritiem Instituut. Het beroep op de jeugd komt niet uit de lucht vallen: bij de vorige Firato, in 1976, bezochten ruim 20.000 leerlingen in groepsverband de tentoon stelling. AMSTERDAM. De 78-toerenplaat komt uit Nostalgia en is dus weer hele maal in. Het aardige is dat deze platen op vrij grote schaal nog te verkrijgen zijn bij rommelwinkeltjes, op markten, veilingen en voor niet eens zo veel geld. Het afdraaien van die platen kan problemen opleveren. Met een gewone naald is daar geen beginnen aan, en niet iedereen heeft nog de beschikking over zo’n ouderwetse grammofoon. Micromel heeft er iets op gevonden. Deze firma ontwikkelde een magneto- dynamisch element, waarin een speci aal geslepen 78-toerendiamant is ge monteerd. Deze diamant heeft een stompe kop, in tegenstelling tot de ge wone naalden, die spits zijn. Het com plete element kan snel worden verwis seld met de elementen bij alle gangbare HiFi-platenspelers. HILVERSUM. Voor de Vereniging Zon in Hilversum, de overkoepelende organisatie van de ongeveer 150 Neder landse zieken- en bejaardenomroepen, is de Firato het startsein voor de grote landelijke actie Zondonor. De bedoe ling is donateurs te werven, die per jaar ten minste ƒ10 aan de vereniging willen overmaken. Met dat geld kunnen huidige en nieu we omroepen van (beter) materiaal worden voorzien. Bovendien is Zon directeur Leuftink van plah een deel van de opbrengst te besteden aan een opleiding voor wat hij noemt cliëntge richt programma-maken. De actie Zondonor loopt tot 1980 en heeft als streeftotaal 120.000 donateurs. De Zon heeft op de Firato een studio ingericht, waar programma’s worden gemaakt voor een groot aantal Amster damse zieken- en bejaardenhuizen. Het hele omroepgebeuren gaat zich afspelen in de Westhal van het Rai- complex, op het niet geringe vloerop pervlak van 4000 vierkante mtter. Even als twee jaar geleden wordeii daar een complete tv-studio en een even volledi ge radio-studio ingericht. Om het moge lijk te maken dat ze allebei de hele dag op volle toeren draaien, worden ze zorgvuldig van elkaar geïsoleerd, om wederzijdse geluidsoverlast uit te ban nen. In de radiostudio concentreert het gebeuren zich rond de discojockey, die op een podium zit tegenover een tribu ne, waar ongeveer 300 mensen hem de kunst kunnen afkijken. Beurtelings zullen de verschillende omroepen hier hun radiopgrogramma's verzorgen, en Symposium over Viewdata en teletekst Het kon niet uitblijven; de nieuwelin gen Viewdata en Teletekst hebben in de betrekkelijk korte tijd van hun bestaan al voor de nodige politieke opwinding gezorgd. Want hoe zit dat nu eigenlijk met die „lees-tv”? Hebben ~we hier te maken met een vorm van televisie, of voert het opdissen van letterinformatie de boventoon? De NOS en de vereni ging de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) hebben er ieder zo hun eigen gedachtes over. De minister van CRM mag de uiteindelijke beslissing nemen. Om de opinies wat preciezer te vor men en de discussies nog wat aan te zwengelen, wordt op dinsdag 5 septem ber in het Internationaal Congrescen trum van de RAI een symposium „Viewdata en Teletekst in Nederland” georganiseerd. Op het programma staan o.a. uiteenzettingen van Colin McIntyre van de BBC (in Engeland draait al enige jaren een Teletekst-net) en John Darkin van de Britse PTT (Viewdata). Het is al enige tijd mogelijk om vanuit een auto te telefoneren, per mobilofoon bijvoorbeeld, maar dat gaat een stuk moeilijker dan gewoon even een belletje maken. De nieuwe autotelefoon heeft druktoetsen. Wie het gewenste nummer drukt, ziet dan eerst op een beeld schermpje welk nummer hij heeft inge drukt. Dit om niet goedkope vergis singen te voorkomen. Een aparte toets indrukken en de telefoonverbinding wordt tot stand gebracht, in dit geval via de autotelefooncentrale, waarin voorlopig voor 6000 gelukkigen een plgatsje is ingeruimd. Ook naar de auto opbellen wordt een De bezitter van een autotelefoon kan kiezen voor een nationaal of een interna tionaal abonnement. Met dit laatste abonnement kan men vanuit de auto in Nederland, West-Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg een ieder op deze aardbol opbellen en door iedereen, waar dan ook, worden opgebeld. De autotelefoon komt begin 1979 ter beschikking van het publiek. Dat het geen goedkope zaak gaat worden, ligt voor de hand. De voorlopig vastgestelde prijzen liggen voor het vastrecht per maand in de buurt van de 290 gulden voor een nationaal abonnement. Ge sprekskosten 1,85 per minuut. veel kilometers op hun naam brengen. Een aantal andere gegevens uit dit on derzoek: Hilversum 3 is de zender die in de autoradio verreweg het meest aan staat; 59 percent van de automobilisten luis tert minder dan een uur per dag; 64 percent van de automobilisten ge bruikt de radio om verkeersinforma tie te krijgen; de luisterdichtheid is 's middags rond 5 uur. Op de Firato introduceren de fabrikan ten hun nieuwe modellen autoradio. Dui- tronie. Het is een klein technisch won- O dertje. De digitale tuner-versterker C 3000 van Barco is een via een microprocessor bestuurde radio- ontvang- en weergave-eenheid, die geen mechanisch bewegende onderde- len of bedieningstoetsen meer heeft. Het apparaat is bovendien uitgerust met een programmeerbaar geheugen. Een belangrijk voordeel van het com- AMSTERDAM. Het is even wen nen aan die Audioline Obelisk I met II zijn lange, smalle vorm. Niet voor niets AMSTERDAM. Telefunken pre senteert op de Firato de PALcolor 8820 memocontrol. Achter deze in drukwekkende naam gaat een kleuren- tv met een geheugen schuil. Het toestel is uitgerust met eèn microprocessor en kan 60 bevelen opslaan en uitvoeren. En zo kan uw tv u er bijvoorbeeld aan herinneren dat u nog een telefoonge sprek moet voeren! Het is met de nieuwe kleuren-tv van Telefunken mogelijk van tevoren te programmeren welke programma’s men op de beeldbuis wil zien. Het appa raat schakelt automatisch in en uit op de gewenste tijden. Het is zelfs moge lijk, als men de programmasleutel er uithaalt, dat het toestel alleen de uitge kozen kinderprogramma’s te zien geeft. Ideaal voor ouders die er eens een dagje uit willen en hun kinderen niet aan de verschrikkingen van geweld op de tv wensen bloot te stellen. Wie het toestel programmeert, krijgt de bevelen in tekst op zijn scherm te zien, zodat alle misverstanden van tevo ren uitgesloten zijn. Programma’s die dagelijks op dezelfde tijd worden uitge zonden het journaal van 8 uur bij voorbeeld kunnen voor altijd wor den opgeslagen. Klokslag acht uur zet de tv dan zichzelf aan. Als een uitzending is geprogram meerd en op dat moment is er niemand ter plaatse, dan schakelt het toestel zichzelf weer na vijf minuten uit. Al leen als binnen de vijf minuten een zogenaamd „bevestigingssignaal” wordt gegeven, blijft de tv in bedrijf. De PALcolor 8820 is tenslotte ook uitgerust met kwartsprecieze aanwij zing van dag en tijd, en is daarmee de eerste kleuren-tv ter wereld die zoiets heeft. stuk eenvoudiger. Nederland is daartoe in drie zones verdeeld (Noord, Zuid, Randstad) met elk pen eigen netnummer. De PTT is ervan uitgegaan dat degene die opbelt in de meeste gevallen wel zal weten waar de auto zich ongeveer be vindt. Weet men dat niet, dan moet men het ten hoogste drie keer proberen. Bijzondere aandacht is besteed dan het bedieningsgemak van de autotelefoon. Dat moet ook wel, daar te gecompliceér- de handelingen de aandacht van de auto mobilist zouden afleiden en hij zichzelf zb in gevaai’ zou kunnen brengen. Bij het ontwerp is zelfs rekening gehouden met putersysteem bij de Barco tuner-ver- sterker is, dat elektronische afstem ming op radiozenders uiterst accuraat is. Bovendien is afstemming mogelijk op alle 4 golfbereiken. Bij de zendorkeuze licht de frequen- «si tie in van die computercijfers op. Het van een uiterst fraaie vormgeving voor ziene apparaat is uitgerust met af standsbediening. Bezoekers die met de trein naar Am- sterdam komen, doen er verstandig aan op het station een Trein-Toegang-biljet treinreis, een dagkaart voor het Am- sterdamse openbare vervoer, als de toe-p| ll; gang voor de Firato. Kosten vanaf 0| Haarlem 11,75. heeft de makers van deze geluidsbox de |l orgelpijp als leidend principe voor ogen gestaan. Voordeel volgens de fabrikant is, dat de behuizing de natuurlijke resonantie van het geluid, met name de lage tonen, ten goede komt. Hij wijst er bovendien op, dat de plaatsingsmogelijkheden van het apparaat ideaal zijn. Enkele gegevens: de Obelisk 1 heeft II een continue belastbaarheid van 60W en het aanbevolen versterkvermogen is j 30 tot 60W. (Hoogte 90 cm). De advie- |l sprijs van stuk. gg op nei siauon een irein-ioegang-unjei te kopen. Dit biljet voorziet zowel in de ti cun ciö, ccu uagAaai L vwv>i *ic.v ixm- sterdamse ooenbare vervoer, als de toe- hoe zo’n tv-programma precies ont staat. Het technisch gedeelte wordt ver zorgd vanuit een complete reportage- trein. Er wordt zorgvuldig op gelet dat alle technische handelingen met be trekking tot licht, geluid en cameraop stelling goed kunnen worden gevolgd. Wat verderop kan men een vijftal opnieuw opgebouwde decors gaan be kijken uit de tv-serie „Hollands glorie”, die de AVRO vorig seizoen heeft uitge zonden. De belangrijkste achtergron den uit de serie staan er in het gelid, en een filmprojectie toont hoe het proces van de decorfabricage verloopt. Voor mensen met een goed ontwikkelde technische knobbel zijn in de nabijheid van de radiostudio enkele ruimten in gericht waar voorlichting wordt gege ven over nieuwe ontwikkelingen, waar onder de meer-sporentechniek. Naast kijken en luisteren kan men in het omroepkwartier van de Firato het nodige zelf doen. Deelnemen aan een talentenjacht bijvoorbeeld. Wie proble men heeft met omroepzaken, kan zijn hoofdbrekens kwijt aan deskundigen. En dan is er nog - zij het alleen voor een aantal - gelegenheid tot het zelf maken van televisie in de „workshop". Voor de selectie van die gelukkigen heeft de NOS medewerking gevraagd aan het Nederlands Centrum voor Amateurto neel en de stichting Teleac. tentoonstellingen in zijn soort in Europa. Er wordt geëxposeerd op 38.000 m2, met 130 exposanten, samen goed voor 331 merken. Om een idee te krijgen van. het aantal te verwachten bezoekers: bij de vijf voorgaande Firato’s lag dat getal f? telkens boven de 200.000. ||S iU De Firato is van vrijdag 1 tot en met zondag 10 september open, dagelijks van 10.00 tot 17.00 en van 19.30 tot 22.30 uur. De toegangsprijs is ƒ7,50 per per- soon, kinderen tot 14 jaar 5. Groepen van ten minste 20 mensen betalen, mits |g zij zich van tevoren aanmelden, 5 per persoon. Sï den aan een ondergrondse parkeerga- rage als eerste fase van een drastische uitbreiding van het RAI-complex. In Amsterdam rijden de volgende bussen naar de RAI: vanaf CS tramlijn 4, vanaf het Amstelstation buslijn 8 of 15, vanaf het Muiderpoortstation bus- |f lijn 8 en vanaf station Sloterdijk bus- Ui"15 I Degenen die met de auto komen, moeten goed letten op de oranje aan- X wijzingsborden van de politie, die aan- V geven waar de parkeerterreinen van de RAI te vinden zijn. Die zijn op het ogenblik niet zo eenvoudig te traceren door de onlangs gestarte werkzaamhe- Het voorlopige einde in bedienings- II comfort lijkt te liggen by de geheel gecomputeriseerde tuner-versterker O van de Belgische fabriek Barco Elec- -S* TT-x -- Een probleem dat overwonnen moet worden, is dat de auto zelf veel lawaai maakt en bovendien fiet interieur van een auto akoestisch weinig goede eigen schappen bezit. Vier luidsprekers geven duidelijk bete re resultaten dan twee. Daarvan zijn er genoeg op de Firato te zien. In de Vere nigde Staten, waar de laatste twee jaar zeer veel belangstelling bestaat voor kwaliteitsontvangst in de auto, zijn in veel auto’s zelfs acht luidsprekers aan wezig. Verder is het mogelijk door mid del van losse boosters, (eindversterkers) het vaak geringe vermogen van autora dio of cassetterecorder op te peppen tot zelfs 50 Watt per kanaal! Dit vereist wel speciale luidsprekers. Merken die hierin voorzien zijn o.a. Visonik en Braun. delijk is, dat de opmars van stereo in de huiskamer een regelrechte invloed heeft op de ontwikkeling van de autoradio? Het is voor de industrie niet zo makke lijk een kwalitatief goede, storingvrije ontvangst in de auto te realiseren. Dit komt onder meer doordat er een beschei den voedingsbron in een auto zit, de 12 Volts auto-accu. Bovendien is de auto zelf een elektrische storingsbron. Deson danks is de kwaliteit van het geluid uit autoradio’s de laatste jaren sterk verbe terd Een van de belangrijkste ontwikke lingen daarbij was ongetwijfeld de sto- ringsonderdrukking bij FM-ontvangst. Zi j

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15