I m stroomversnelling Vier uur tv opnemen PRESENTATIE VIEWDATA EN TELETEKST AAN NEDERLANDS PUBLIEK I J Ontwikkeling video recorder in in Jumbo-kleuren-tv voor huiskamer Frequenties voor Hilversum 1, 2, 3 worden gewijzigd Direkt gesneden platen betere kwaliteit i I WèTEMEN NIET UITWISSELBAAR r «Mi ft 1 tm 10 september ■M 19 7 8 AUGUSTUS WOENSDAG 30 n aan R c- I 3. ■B «km* NWS i i HFWELIJh BEFÊIXITEEM ffiOEBER Firato-krant Viewdata Teletekst 'WH ■f In mensenjaren uitgedrukt, mag de video-cassetterecorder met zijn zeven jaar nog wel een jonkie zijn, als gebruiksapparaat voor de consument begint hij zijn vlegeljaren al aardig te bo ven te komen. Een probleemloos verlengstuk van de tv-ontvanger is hij geworden, dat zich ook zeer wel leent voor het maken van eigen tv-opnamen. En dat alles in zwart-wit of kleur en met bijbe- horend geluid. AMSTERDAM. De grote „top hits” van deze Firato zijn twee systemen die naar de mysterieu- ze namen Viewdata en Teletekst luisteren, en voor het eerst aan het Nederlandse publiek zullen worden getoond. Toeristische Tips Behoefte I ft t lees-tv” is in aantocht De p. keren ge- doven). g I pV ■f': r. I sa jarenlang tot één uur beperkt is geble ven, is nu de cassette met wat meer tijd van draaien in opmars. Philips VCR Longplay gaat tot drie uur, Betamax (ontwikkeld door Sony) 3 uur en 15 minu- maal in zijn ingewanden heeft opgesla gen. Wilt u nieuws, sport, beurskoersen, winkelprijzen, weerberichten, toeristi sche informatie, uitgaansmogelijkheden of gewoon weten hoe laat de laatste trein naar Arnhem vanuit Utrecht vertrekt? Bij uw tv-toestel (wel een apparaat aanschaffen met een Viewdata-decoder de industrie moet blijven draaien, niet waar) zit een drukknopkastje met af standsbediening. Vanuit uw luie stoel kunt u met behulp van dat kastje kiezen voor het soort informatie dat u wilt, simpel door een paar nummertjes aan te slaan. samenwerking met de PTT op de Firato de computer gaan voeden met materiaal dat over het algemeen ook in de dagbla den verschijnt. En dan zal blijken dat Viewdata een uitstekend verlengstuk van het dagblad zou kunnen worden. Beurskoersendienst, 2.600.000 keren gevraagd in 1976 Weekendsport ANP, 650.000 keren ge vraagd in 1976. Al die diensten kunnen worden uitge breid met Viewdata en komen dan in lettervorm op de beeldbuis in uw huiska mer. Bij het zichtbaar maken van die informatie kan gebruik worden gemaakt van letters, cijfers, leestekens, lijnen en wat eenvoudige grafische mogelijkhe den. „Videograferen” is dus binnen het be reik van de consument gekomen. Een zwart-wit-camera is voor een redelijke prijs te koop, en ook de betaalbare kleu- rencamera ligt in het verschiet. Draagba re video-apparatuur bestaat al langer, maar alleen in professionele uitvoering worden tot dusver resultaten geboekt die zich kunnen meten met de moderne ge luidsfilm. Wat hier aan video-cassetteap- paratuur is vermeld, kan dus alleen bin nenshuis worden toegepast. Ook al te koop, en waarschijnlijk bin nenkort wat algemener, is de „scanner” (filmaftaster), die het mogelijk maakt eigen 8-mm-filmpjes op video-cassette over te „schrijven” of om ze direct op uw kleurenbeeldbuis te projecteren. Een heel ander aspect is de mogelijk heid van tweerichtingverkeer met View data. Want in principe is het mogelijk dat twee abonnees met elkaar kunnen com municeren via het systeem. In welke ma te dat te realiseren zal zijn, hangt voor een groot deel af van het soort toetsen- opnemen van een ander programma dan dat waarnaar u kijkt; opnemen van een programma terwijl u helemaal niet thuis bent, ook als het op te nemen programma pas 10 dagen later wordt uitgezonden. De verschillen bij de diverse merken zijn klein. Ieder merk heeft bovendien nog wel iets extra's. Een bandtelwerk met geheugentoets, een pauzetoets voor stilstaand beeld, de mogelijkheid om achteraf nog geluid toe te voegen, en een video-in en -uitgang. Die in- en uitgang apart kunnen wel van belang zijn als u zelf met een tv-eamera aan de slag wilt. De kwaliteit van de opgenomen beelden met een goede camera op die aparte ingang is aanmerkelijk beter dan opna mes via de antenne-ingang, doordat een aantal bewerkingsfasen van het beeld- signaal wordt overgeslagen. Vdor tv-kijkers, die een grootbeeld-tv nog niet groot genoeg vinden, is er nieuws. National demonstreert op de Fi rato de Jumbo-grootbeeld-tv met een 152 cm beeld! De importeur meldt, dat de (kleuren) beeldkwaliteit ook bij daglicht bijzonder goed is. De gordijnen hoeven niet meer dicht. Na gebruik kan de hele zaak in elkaar geklapt worden en blijft er een „kistje” over wat volgens de gege vens wel 84 kg weegt. Iets om je aan te vertillen! Aan de prijs overigens ook: 14.700 excl. btw. Naast de Viewdata-uitzendingen zal op de Firato de zichtbaar aanwezige ANP- redactiestaf dan ook een „Firato-krant” als ochtendblad in elkaar zetten, met bij elk bericht het nummer afgedrukt waar onder het betreffende brokje nieuws in het Viewdata-systeem is op te roepen. Stelt u zich even voor. U zoekt via de Hoe wordt een grammofoonplaat ge maakt? Van de opnameruimte tot het eindprodukt is een lange weg. Het opge nomen geluid doorloopt een hele reeks omzettingen. De luchttrillingen van de microfoons worden omgezet in elektrische trillingen, die weer worden omgezet in een magne tisch patroon dat op band wordt vastge legd. Van deze band wordt een moeder plaat gesneden, waarbij de magnetische signalen worden omgezet in trillingen van de snijbeitel. Daarvan wordt via een „tussennegatief” weer een groot aantal persmatrijzen gesneden. Bij iedere bewerking gaat iets van de kwaliteit van het oorspronkelijke geluid verloren. Om dit kwaliteitsverlies te on dervangen heeft men het volgende be dacht. Het geluid uit de opname wordt direct gebruikt om de moederplaat te snijden. Dat stelt zeer hoge eisen aan uitvoerende artiesten en opnametechni ek De opname moet in één keer helemaal goed zijn. Van de ene moederplaat kan maar een beperkt aantal persmatrijzen worden afgeleid. Het betekent dat de oplage van direkt gesneden platen gering is. De enige manier om weer zo’n soort plaat te maken, zou zijn de artiesten weer bij elkaar halen en van voren af aan beginnen. De geluidskwaliteit van direkt gesneden platen is aanzienlijk beter dan een plaat uit de „massa-produktie”. Dat zijn in het kort de mogelijkheden van Viewdata. Vooral voor actualiteiten een hoogst belangwekkende zaak, want voor het eerst kunt u op elk willekeurig moment het laatste nieuws ergens van opvragen. Niet meer wachten tot de krant wordt bezorgd of tot op het hele uur de radionieuwsdienst uitzendt. Van daar dat de vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP) en de stichting Alge meen Nederlands Persbureau (ANP) in bord dat we thuis zullen krijgen. Voorlo pig zal er alleen met de cijferknopjes kunnen worden gewerkt. Maar dat bete kent bijvoorbeeld wel dat als u de pagina (een schermpje vol heet in Viewdata-taal een pagina) „gelukstelegrammen” te voorschijn hebt getoverd, alleen het in drukken van een cijfertje genoeg is om. aan te geven welke tekst u naar de jubila ris wilt versturen. Wel even zijn abon neenummer erbij vermelden. In een wat verdere toekomst zal het dan mogelijk worden, werkelijk met elkaar te commu niceren via Viewdata, als er toetsenbor den komen die te vergelijken zijn met dat van een schrijfmachine. ”■3 daardoor moeiteloos wor den opgenomen. De recor der heeft een ingebouwde schakelklok, dié tot tien dagen van tevoren kan worden geprogrammeerd. Nieuws op videocasset- te-gebied is er ook van Nordmende. Op de Firato is de Spectra Video-vision VHS te zien, die een inte ressant snufje heeft. Het is met deze recorder Vooral het afgelopen jaar is de ontwik- keling van de video-recorder in een 3 stroomversnelling geraakt. Het is nu dan ook mogelijk de verschillende systemen op een rijtje te zetten. Want hoeveel stan- Televisiebeelden zijn opgebouwd uit 625 horizontale lijnen. Van die lijnen komen er bovenaan 25 niet in het beeld. Ze zijn te vergelijken met de marge op een beschreven blad papier. Een slimme jongen heeft enkele jaren geleden ont dekt dat er met die „loze” lijnen nog best iets is te doen. De ruimte van twee van die lijnen vulde hij met letterinformatie door middel van een serie (digitale) elek tronische impulsen. Wanneer in de ont vanger die twee lijnen met een decoder van de overige beeldinformatie geschei den worden, levert dat weer een scherm vol lettertjes op. Dat is Teletekst gaan heten. Ook voor de ontvangst van Teletekst is dus een (kleuren)televisieontvanger no dig met een decoder, en ook hier krijgt de gebruiker bij zijn toestel een kastje met cijferknopjes. Maar omdat Teletekst dus werkt via de niet gebruikte lijnen van een gewone tv-uitzending, is de toepassing wat anders. U kunt namelijk kiezen voor Teletekst PLUS het lopende tv-programma, of Te letekst ZONDER de uitzending die aan de gang is. Het eerste is aardig voor alternatieve ondertiteling: de een wil ti tels, de ander niet (van groot belang voor ten; VHS (ontwikkeld door JVC) heeft ook een speelduur van drie uur. De cas sette van Grundig gaat het verst, met op dit moment vier uur en in het najaar zelfs tot vijf uur ononderbroken speelduur. Vanzelfsprekend zijn voor alle systemen ook cassettes met kortere speeltijd te koop. Het prijspeil van de video-cassettere- AMSTERDAM raï Een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van de kleuren-video-cassettere- corders betekent de SVR 4004 van Grundig. Deze recorder heeft een speel duur van maar liefst vier uur. Dat is nog niet het eind, want nog dit najaar wordt het mogelijk met dezelfde recorder een vijf uur du rende band af te draaien. Een hele avond tv kan corders ligt in de buurt van een wat duurdere kleurenontvanger. En dat is wel begrijpelijk, want in feite is de recor der een complete kleurenontvanger, maar dan zonder beeldbuis. Alle recor ders hebben op z’n minst acht toetsen om voorkeurzenders te kunnen programme ren, en dat kan onafhankelijk van het tv- toestel. U kunt de ontvanger desnoods in de reparatie geven, de recorder kan toch opnemen. Voeg daarbij de ook op alle systemen aanwezige tijdschakelklok, en er ontstaat een keur van gebruiksmoge lijkheden; v(WfSM* W M uur Ook ondertiteling in verschillen de talen is denkbaar (interessant voor bijvoorbeeld gastarbeiders). Als u de tweede mogelijkheid gebruikt, en het aan de gang zijnde tv-programma geheel laat verdwijnen, kunt u in de inhoudsopgave kiezen uit de verdere mogelijkheden. selbaar zijn. Drie daarvan werken vol gens de VCR-standaard, dat wil zeggen dat de fysieke eigenschappen van de cassettes nog overeenstemmen, maar bij- voorbeeld bandsnelheid en spoorinde- M ling niet. De andere systemen luisteren W naar de namen VHS (Video Home Sys- 3 tem) en Betamax Nadat de speelduur van een cassette Op 23 november 1978 zullen de zen- ders Hilversum 1, 2 en 3 op de midden golf op een andere frequentie gaan uit zenden. Dan zal de Nederlandse radio luisteraar de afstemwijzer van zijn radio toestel een fractie van een millimeter moeten verschuiven om precies op een van deze zenders afgestemd tg zijn. Bezit ters van een autoradio met voorkeuze- instelling zullen dan ook opnieuw moe ten afstemmen op deze middengolfzen- ders. Die fractie van een millimeter op de afstemschaal betekent een frequentie- verschuiving van het uitgezonden radio signaal van 1 kilohertz (1000 trillingen per sec.). De nieuwe frequenties van de 3 middengolfzenders zullen als volgt ko men teliggen: Hilversum 1 (was 1007 kHz) wordt 1008 kHz; Hilversum 2 (was 746 kz) wordt 747 kHz; Hilversum 3 (was 674 kHz) wordt 675 kHz. Deze technische ingreep heeft te ma ken met het ingebruikstellen van het nieuwe middengolfzenderpark in Flevo land. Dit vindt waarschijnlijk in 1979 zijn beslag. Bij nieuwsflitsen en ondertiteling ver schijnt de Teletekst-boodschap over het aan de gang zijnde tv-programma. Een nieuwsflits kan bijvoorbeeld een kader tje zijn met „De stand NederlandAr gentinië is zojuist 1-1 geworden.” Onder titeling is duidelijk programma-gebon- den. De mogelijkheid bestaat dat Neder landse tv-produkties van ondertiteling worden voorzien die door slechthoren den kan worden opgeroepen via Tele tekst. Dat Teletekst uitgebreid in de omroep- stand, en Viewdata bij de PTT en NDP- ANP wordt getoond, spreekt vanzelf. Over de hele Firato zullen trouwens mo nitors zijn opgesteld waarop het Viewda- ta-gebeuren kan worden gevolgd. Twee nieuwe systemen die zich nadrukkelijk presenteren. We zullen er nog veel van horen. Dat er behoefte is aan informatie via de telefoon, is zonneklaar gebleken. In de vorm varx gesproken woord werd die informatie tot nu toe aangeboden. Kijkt u maar eens naar de volgende cijfers: Tijdmelding, 124.000.000 keren ge vraagd in 1976 Weerbericht, 24.500.000 vraagd in 1976 Geinlijn, 6.000.000 keren gevraagd in 1976 Nieuwsdienst ANP, 4.100.000 keren gevraagd in 1976 bmg” te doen, dat wil zeg gen: het beeld blijft op de band staan, terwijl (nieuw) geluid wordt op gespeeld. Dat is aardig voor amateurvideofil- mers, maar ook beroeps gebruikers, die bijvoor beeld een voorlichtings- bandje na overbrenging op andere banden van commentaar in verschil lende talen kunnen voor zien. daardisatie er ook mag zijn, op video- Tsj cassettegebied is daarvan helaas geen sprake. Wat met de cassettebandjes voor geluidsapparatuur wel is gelukt, is hier O deerlijk de mist in gegaan. Wie eenmaal voor een bepaald merk video-recorder *4! heeft gekozen, zal voor altijd ook de video-banden van dat merk moeten ko- S' pen. Of om wat duidelijker te zijn: de T video-cassette van Grundig past niet in een Sony-recorder, en een Philips-casset- te kunt u niet afspelen op een Akai- W1 apparaat enz. Eigenlijk is het om van te rillen: met de introductie van het LVR-systeem van BASF zijn er maar liefst zes video-cas- settesystemen, die onderling niet verwis- verschil van aanpak: Viewdata werkt via het telefoonnet en Teletekst via de be- staande televisiezenders. En dat geeft Viewdata een klein streepje voor, im mers het openbare telefoonnet werkt dag x hw 9 xaxwox* T Wat hangt ons nu weer boven het 4; hoofd? Wel, Viewdata en Teletekst zijn uitvindsels die wat het uiteindelijk resul taat betreft sterk op elkaar lijken; lette- X rinformatie die op uw kleurenbeeldbuis verschijnt. De naam „lees-tv” wordt wel eens gehoord. Maar er is een grondig nummer verschijnt op uw kleurenbuis een overzicht van wat de computer alle- opnemen van het programma waar u naar kijkt; '“«SST. ?4>- '44 en nacht; de tv-zenders waarvan Tele- tekst zich moet bedienen, zijn maar een /4 beperkt aantal uren ingeschakeld. We nemen beide systemen onder de loep. uien u even vvnjim vici uic telefoon contact met de Viewdata-com puter. Na het draaien van het speciale

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17