s Herensociëteit in Engeland zal zich blijven handhaven „Zonne-zeppelin is goed transportmiddel” I H ii JORDAANSE INGENIEUR: Snel terugverdiend 15 L ft*. kJ* 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS I I r k DEN HAAG (ANP). Ander halve eeuw geleden zonk bij Ja pan een schip, dat in Nederland was gebouwd in opdracht van de Japanse keizerlijke marine. Toen enkele jaren geleden werd vast gesteld, waar precies het schip ten onder was gegaan, werd de be langstelling van Japanse ge schiedkundigen gewekt. Zij vroe gen Nederland of er nog iets be kend was van het schip. In het Algemeen Rijksarchief in Den Haag vond men de tekening van het schip tot grote vreugde van de historie-onderzoekers. Japan kreeg keurig de afdrukken van de werktekeningen thuisbezorgd. Isen 3,50 el (Door Lloyd Timberlake) tact bracht met dr. Een kijkje op een van de centrale middengangen van het Rijksarchief. Op deze middengangen komen op elke verdieping tientallen zijgangen uit. j I Rijksarchief NederlandJIan jgO belangf oor de gehele wereld 1138 15,70 4,78 Er gingen duikers aan het werk en niet tevergeefs. Zij doken twaalf kanonnen op die in Luik waren gegoten en twaalf stuks die van Duitse makelij waren. Dat klopte niet met hetgeen op de tekeningen stond aangegeven. Waarom die Duitse kanon nen? Of het Nederlands Rijksarchief hier voor een verklaring wist? De deskundige ambtenaren van het ge bouw aan het Blijenburg in Den Haag LONDEN (ANP). Die unieke Britse instelling, de herensociëteit, heeft haar strijd tegen inflatie en veranderende maatschappelijke verhoudingen nage noeg gewonnen. In het patricische Londense Mayfair en aan de Mali is het herensociëteitsle ven weer in volle bloei, na jaren van tegen een crisis aanleunende moeilijk heden door gestegen kosten en perso neelsproblemen. „De Britse sociëteit is er en blijft er”, zei John Robson, secretaris van „Brook’s Club”, gesticht in 1764 en naar eigen zeggen de eerste zuivere herenclub ter wereld. „Zonder nu direct te juichen zijn we optimistisch”, zegt secretaris Gerry Lin- dow van het 154-jarige „Athenaeum”, waarvan Trollope, Dickens, Thackeray, Macaulay en Arnold Bennett lid zijn ge weest. De ontspannen stemming is nieuw. Drie jaar geleden schudde het wereldje van lederen fauteuils en diepe tapijten dat drie eeuwen lang het heiligdom en het rustoord van de Britse heer was geweest, op zijn grondvesten. Sinds het einde van de tweede wereld oorlog was het aantal Londense sociëtei ten door fusies of opheffingen teruggelo pen van over de honderd tot zeventig. Onder de verdwenen clubs waren de Junior Carlton, de Guards, de Constituti onal en de St. James’s. Een paar sociëteiten zij kunnen niet tot de beste behoord hebben lieten verbouwen toe om het personeelste kort op te heffen. Reglementen werden zochten weer in de oude archieven en toverden een brief van de Nederlandse marinewerf tevoorschijn, waaruit bleek, dat op dat moment de Luikse fabriek de gevraagde 24 kanonnen niet kon leveren, maar slechts de helft ervan. Toen heeft de leiding van de werf besloten de overige twaalf kanonnen in Duitsland te bestellen. De Japanse historici waren dolgelukkig met deze bijzonderheid over het terugge vonden keizerlijke oorlogsschip, waaraan zij veel waardè hechten. Een open doekje voor het Nederlandse rijksarchief. Dit is een van de „sterke staaltjes”, die rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink weet te vertellen. Het rijksarchief is sinds 1903 in het gebouw aan het Bleijenburg gevestigd. In het najaar van 1979 zal het nieuwe gebouw bij het station Den Haag Centraal in gebruik worden genomen, vlak bij het nieuwe gebouw van de Konin klijke Bibliotheek en naast een parkeerga rage. Een strategische plaats, ook al zo gekozen omdat het Rijksarchief zich ver heugt in een nog steeds groter wordende toeloop van mensen die beroepshalve of voor hun plezier meer over gewichtige of minder gewichtige zaken willen weten. Het oude gebouw is te klein geworden. Elk jaar krijgt het Rijksarchief een grote hoeveelheid brieven, rapporten, tekenin gen of documentatie aangevoerd, afkom stig van alle mogelijke rijksinstellingen gewijzigd, zodat zakenlunches mogelijk werden. Door een fusie gingen de conservatie ve (Tory)sociëteit en de Bath-sociëteit in elkaar op, wat de „lava-tory”-grap deed ontstaan. Hier en daar begon men zich in gemoe- de af te vragen of de herenclubs sterven de waren en de Engelse heer aan het verdwijnen. Maar nu zijn de directies optimistischer. Het Britse persbureau Reuter ging de sociëteiten zo eens langs en trof een tamelijk ontspannen sfeer aan. Zeker, de moeilijkheden rond geld en staf in een tijdperk van televiesie en massavermaak waren er nog wel, maar er was een recente verbetering te consta teren. „O, het gaat heel goed”, zei Richard Williams, secretaris van de Travellers’ Club, waarvan de leden zeggen dat zij met 150 pond sterling het hoogste lid maatschapsbedrag van alle clubs in Lon den betalen. „Drie jaar geleden lagen de zaken bepaald heel anders”, aldus Willi ams. Veel sociëteitssecretarissen zeggen dat nu de kosten in gewone restaurants stij gen, veel leden van clubs het goedkoper Een medewerker van het Rijksarchief maakt aantekeningen uit een van de histori sche boekwerken van het archief. LONDEN. De transportproblemen waar de tropische ontwikkelingslanden mee kampen, kunnen worden opgelost door het inzetten van zeppelins die voor zien zijn van zonnecellen. Dit is de vaste overtuiging van Gabriel Choury, een Jor daanse ingenieur die is verbonden aan het Imperial College in Londen. Choury’s me ning wordt gedeeld door dr. Edwin Mow- forth, een geleerde van de universiteit van Surrey. Het basisidee is afkomstig van de Jor daanse deskundige. Het moment waarop hem „een lichtje opging” was alleen niet zo geschikt, namelijk 10 jaar geleden toen alle brandstof nog spotgoedkoop was. De tijden zijn echter veranderd en de kans is groot dat Choury binnenkort zijn ontwerp ook werkelijkheid ziet worden. Het ligt in de bedoeling een gewone zeppelin te bouwen. Deze wordt dan uitge- Volgend jaar gaat het Rijksarchief ver huizen. Reeds twee jaar zijn de mensen van het archief al bezig met het inpakken in zuurvrij papier van de 55.000 strekken de meter documenten. In het nieuwe negen verdiepingen tellende gebouw zal plaats zijn voor 103.000 meter archiefmateriaal en bovendien wachten 28.610 laden op zaken die de moeite van het bewaren waard zijn. Er is dus voor de komende jaren ruimte genoeg. Dat is maar goed ook, want de papierwinkel die de overheid produceert, wordt elk jaar groter en bo vendien ligt bij de verschillende ministe ries nog 300 kilometer ongeordend archief. Het tweetal heeft berekend dat hun 80 meter lange ontwerp onder optimale om standigheden 10 uur lang een snelheid van ruim 100 kilometer per uur kan halen. Zijn de omstandigheden zeer slecht, dan nog kan het schip zes uur lang deze snelheid halen. Daarbij is uitgegaan van een lading van tussen de drie en vijf ton. Het luchtschip heeft een geringe hoe veelheid wind nodig om te kunnen vliegen. De zonnecellen moeten zonlicht hebben om hun werk te kunnen doen. Deze om standigheden komen overvloedig voor in Noord-Afrika en het Arabisch Schierei land, en in mindere mate in grote delen van Zuid-Amerika en Australië. De aanloopkosten van de zonnezeppelin zijn vrij hoog. Zonder aandrijving kost een schip 1,6 miljoen dollar. De meerkosten in vergelijking met een conventioneel aange dreven zeppelin kunnen echter binnen drie jaar worden terugverdiend, waarna het schip door het minieme energiever bruik alleen maar winst oplevert. ben ook de herensociëteiten de naam gekregen dat ze lichtelijk excentriek en van een schilderachtige zuurheid zijn. De clubfolklore schildert het zichzelf overle vende lid af dat met een grimmige uit drukking op het gezicht achter het raam zit te genieten van Jan Rap die nat wordt of dat ongewenste elementen afweert met een „beastly chap doesn’t measure up”. In de Garrick Club was een keer brand uitgebroken. Lompe brandweerlieden stormden de trap op en werden bove naan staande gehouden door secretaris Barker, die bars vroeg om vertoon van de lidmaatschapskaart. De clubs veranderen tegenwoordig wel. In de Beefsteak uit 1876 klaagde een directielid dat jongere generaties he ren liever vertier schijnen te zoeken in de gezellige wirwar van discotheques en nachtlokalen, in plaats van, de stenen paleizen der sociëteiten met hun salons met hoog plafond, geluid weerkaatsende marmeren vloer en bejaarde heren, een glas cognac koesterend voor een open haardvuur. De Chevrons Club op Dorset Square, vroeger sociëteit van de gemenebestoffi- cieren, is verkocht aan een firma in Koe- <0 I 10,80 530e 8,00 4,50 9,40 4,50 6,00 9,70 3,60 0,00 3,20 230 9,00 t>,00 9,00 1.80 3.00 7,50 4,00 530 5,50 4,80 1,00 3.50 ),00 3,00 MO 1,50 3,10 3,00 3,00 3,50 >30 7.60 1.80 1,00 '30 ’.00 >.00 >30 130 1,00 ,60 130e 1.00 ,00 1,50 1.60 .60 <00 >,00 <00 i.OO 368,00 erd scheepskapiteins. Alles werd in tweevoud bijgehouden: een exemplaar voor het moe derland; een exemplaar voor het archief in Indië. Bij de souvereiniteitsoverdracht in 1950 kreeg de Republiek Indonesië het daar aanwezige archief overgedragen. Het archief van de VOC in Den Haag is voor historici van vele landen van onschat bare waarde. Nationalistisch China (Tai wan) zond een professor met enige assis tenten uit om het archief te bestuderen. Zij kregen van hun regering een jaar de tijd; dagelijks zitten de Chinese en Nederland se historici de documentatie van de VOC na te pluizen. In de leeszaal zit al enige tijd ook een Belg die onderzoekt hoe de Belgische rech terlijke organisatie tussen 1815 en 1830 in elkaar zat. In die tijd immers behoorde wat nu België is tot Nederland, dus de stukken die betrekking hebben op het on derwerp zijn in ons Rijksarchief. Surina mers hebben in de (te kleine) leeszaal uit gezócht welke wetten er in vervlogen tij den in het toenmalige West-Indië golden. Men vindt in het archief het „Ruyghe blauwe register”. Dit „ruygh” heeft be trekking op de band waarin het register is gebonden. Die is van koeievel met het haar er nog op. Het indrukwekkende document is eigenlijk de administratie van de graven van Holland van 1518 tot 1540. De grote Het was het koninklijke Britse genoot schap voor luchtvaart dat Choury in con tact bracht met dr. Mowforth, een geleerde die al geruime tijd probeerde het idee te doen herleven dat zeppelins uitstekend geschikt zijn om als luchtvrachtschip te dienen. Aan de samenwerking tussen de twee deskundigen ontsproot het ontwerp van een grote „zonnezeppelin”. baas over deze streken was toen Karei de Vijfde en zijn handtekening kan men in het boek vinden, bijvoorbeeld onder be noemingen. Het oudste stuk, dat het Rijksarchief rijk is, dateert uit 1050, de tijd waarin de Noor mannen nog in onze streken kwamen ha len wat van hun gading was. Dit op perka ment geschreven document heeft betrek king op een privilege dat een Hollandse graaf verleende aan de Abdij te Egmond. Soms, vertelt rijksarchivaris Ribberink, staken particulieren, die hun familiege schiedenis willen onderzoeken, plotseling het speuren naar hun herkomst. Dat ge beurde toen iemand ontdekte, dat de kin deren van een voorouder in een weeshuis waren opgegroeid, omdat.de moeder van die kinderen was vermoord door een familielid, dat daarbij hulp had gehad van een dienstbode. Het misdrijf was uitgeko men en het tweetal werd tot de doodstraf veroordeeld. Een ander staakte de genea logische naspeuringen toen bleek, dat een voorvader in het toenmalige Indië een stuk of wat vrouwen had die ieder weer kinde ren hadden gekregen van deze man. Dat zijn hele andere zaken dan nagaan wie recht heeft op overpad over een stuk land of wie de eigenaar is van een stuk grond waar de Nederlandse Spoorwegen een spoorlijn over willen aanleggen. Ook bij actuele zaken wordt de hulp van het Rijksarchief ingeroepen. Dat deed bij voorbeeld Marokko in verband met de aanspraak op eigendommen van de vroe gere Spaanse Sahara. Nederland was vroeger een grote mogendheid, die over de 1,00 1,50 ,50 ,37 ,00d 130 ,90 1.50 ’,50 ’,00 1,50 l,00d ,50d 130 1,00 1,20 1,70 3,10 >30 1,00 1,20 130 1,70 1.00 rust met zonnecollectoren over de hele oppervlakte van de ballon. Daarmee wordt energie opgewekt die de motoren kan aandrijven. Choury ziet het schip als bijzonder geschikt voor de ontwikkelings landen die veel zon hebben. Vaak hebben deze landen grote transportmoeilijkheden door een gebrek aan wegen en spoorlijnen. Transport door de lucht is vaak de enige mogelijkheid, hoewel een peperdure. Tevens menen de deskundigen dat een zonnezeppelin net zoveel vracht kan ver voeren als drie doorsnee vliegtuigen die nu in de ontwikkelingslanden worden ge bruikt. Choury en Mowforth zijn nu op zoek naar mensen of bedrijven die een prototype van de zeppelin willen financie ren. Choury hoopt daarbij gebruik te kun- nen maken van zijn contacten in het Mid- den-Oosten, in het bijzonder in Saoedi- Arabië en Libië. gehele wereld een vinger in de pap had. In het Nederlandse archief zal wel iets te vinden zijn over vroegere verdragen, dacht Marokko en gelijk had men. Particuliere archieven van staatslieden worden dikwijls door de betrokken staats man zelf of door de nabestaanden aan het Rijksarchief geschonken. De meeste van die archieven mogen slechts met toestem ming van de familie of van de rijksarchi varis voor wetenschappelijk onderzoek worden geraadpleegd. Openbaar worden ze in elk geval na vijftig jaar. Tot de particuliere archieven van staats lieden die in het Rijksarchief zijn opgeno men, behoren die van Schermerhorn, Van Mook, Beel en van Romme. De deskundi gen van het archief beschouwen het ar chief van Romme als het belangrijkste privé-archief voor de Nederlandse politie ke periode van 1946 tot 1960. Het beslaat zestien meter boekenplank. zoals ministeries, kinderbescherming en gerechtelijke instanties. Niet alles wordt bewaard: als het wette lijk daarvoor vastgestelde tijdstip is be reikt, wordt nagegaan welke stukken be waard moeten blijven. De rest wordt ver nietigd, echter niet zonder toestemming van het Rijksarchief. Niet alle overheidsstukken komen in Den Haag terecht; elke provincie heeft een rijksarchief waar stukken uit die provin cie worden opgeslagen als zij van histo risch belang zijn. Maar, bijvoorbeeld, de documentatie die betrekking heeft op de Vrede van Munster in 1648, die dus be trekking heeft op de juridische erkenning van ons land als zelfstandige staat, vindt men in het Rijksarchief. Dit historisch belangwekkende boekwerk met o.a. de handtekening van de verliezer van de 80- jarige oorlog, de Spaanse koning Philips, wordt bewaard in een brandkast, die niet zonder speciale toestemming mag worden geopend om beschadiging van deze „ge boorteakte” van Nederland te voorkomen. Lange rijen in perkament gebonden boe ken vormen het complete archief van de Verenigde Oostindische Compagnie: briefwisselingen tussen koopmanshuizen in het vaderland en de vertegenwoordigers van de VOC in het verre Indië; inventaris lijsten van pakhuizen; rapporten van vinden hun gasten in de sociëteit te ont vangen. De herenclub is vrijwel een Brit se uitvinding. Voortgekomen uit de zes- tiende-eeuwse koffiehuizen, bereikten zij in het Vicoriaanse tijdperk een pluche pracht het imperium waardig. Door dat imperium reizende heren vonden in de sociëteiten de schuilplaats om te ontkomen aan lastige vrouwen, maiitresses of schuldeisers en ze vonden er de troost van de gesloten jongenswe reld van pensionaat of kostschool uit hun jeugd. Merkwaardig is dat alleen Engelsen soelaas schijnen te vinden in clubs die gesloten mannenwerelden zijn. Franse heren bijvoorbeeld, verkozen altijd het gezelschap van vrouwen. De Britse clubs hebben een rijke ge schiedenis. De Travellers’, gesticht in 1819 om vooraanstaande buitenlanders te ontvangen, wijst op een speciale leu ning aan de hoofdtrap die werd aange bracht voor het gemak van de acnttien- de-eeuwse Franse diplomaat en staats man Charles Maurice, prince de Talley rand-Perigord, kreupel sinds zijn kinder jaren. Zoals zoveel Engelse instellingen heb- Overigens wijst het tweetal erop dat het schip weliswaar is ontworpen voor zonni ge streken, maar in aangepaste vorm mo gelijk ook is te gebruiken in Europa en Noord-Amerika. weit. Voormalig „chairman” Edward Terrell betreurt het ten zeerste. „Die club was mijn oogappel. „Ze was er voor harer majesteits krijgsmacht. Wat er nu mee gebeurt moet je maar afwachten”, verzucht hij. De Reform-sociëteit kan ook op een paar historische feiten beogen: koningin Elizabeth en haar zuster prinses Marga ret leerden er zwemmen en volgens se cretaris Richard Tennat situeerde Jules Verne er dat deel van zijn roman „De Wereld Rond in Tachtig Dagen”, dat speelt in de speelkamer van een club. De leden van de Reform betwijfelen of Ver ne de sociëteit ooit gezien heeft. Over excentriciteit gesproken: er is een Londense sociëteit die zo heet: „The Ec centrics”. „Toch vragen wij niet van onze leden dat zij op handen en voeten krui pend binnenkomen”, zegt een bestuurs lid „tongue in cheek”. The Eccentrics heeft banden met de Athletic Club in New York en andere sociëteiten in Zuid- Afrika, Australië en Peru. Athenaeum onderhoudt nauwe relaties met de Cos mos in Washington en de Century in New York. Wat een sociëteit eigenlijk is, illustreert een lid van de Garrick: „Clubs zijn plaat sen, waar men een zilveren zoutvaatje waar niks uitkomt verkiest boven dat van plastic dat het w e 1 doet." De exclusiviteit van de clubs wordt geiïllustreerd door het antwoord dat een journalist kreeg die had gevraagd een interview te mogen afnemen in Boodle’s, een sociëteit uit 1762: „Dit is een sociëteit voor Engelse heren. Wij spreken niet met journalisten.”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21