bi j opening EK Eerste gouden medaille voor Russin Svetlana Oelmasova SCHULTING PLAATSTE ZICH MOEITELOOS Nieuw wereldrecord voor Bardauskiene Boycot van West-Duitsland r spoftpuntiq J NATIONAAL RECORD VOOR GERARD TEBROKE Eenmansactie Medailles Souplesse Bewijs Tijdverspilling - middelen te hanteren, kan ook Capes geen enkel ,fc H 23 19 7 8 AUGUSTUS WOENSDAG 30 SPORT 22 EzESRi I k F PRAAG. West-Duitsland heeft dinsdagmiddag de ope ningsceremonie van de Europese atletiekkampioenschappen ge boycot. Het bestuur van de West- duitse Atletiek Unie nam het be sluit de ploeg niet te laten deelne men aan de plechtigheid, toen bleek dat de équipe zou binnen marcheren achter een bord met de afkorting van de naam bonds republiek Duitsland. Jos Hermens I jJ- Harry Schutting: „Pas als ik in de finale kom, zal ik risico’s nemen.” Geoffrey Capes: kruistocht tegen doping 5 i I De delegatie diende bij de Europese At letiek Associatie (EAA) een protest in, dat werd toegewezen. Het bestuur van de EAA eiste daarop dat de organisatoren de af korting zouden wijzigen. Volgens de laat- sten zou het niet mogelijk zijn qp zo korte termijn het bord over te schilderen. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG. Geoffrey Capes zet zijn eenzame kruis tocht tegen de doping in de atletiek voort. De Britse kogelstoter bond veertien dagen geleden in het open baar de strijd aan tegen het gebruik van anabole steroiden door Oosteuropese atleten. Inmiddels is hij er wel achtergekomen dat zijn stem die van een roepende in de woestijn is. Want verder dan de grens van Oost en West reiken zijn waarschuwende woor den niet. Desondanks is de Engelse mastodont niet ontmoedigd. Hij vecht als een David tegen de Goli ath door tegen de misstanden in zijn geliefde sport, die hij al twintig jaar met volle overgave bedrijft. „Natuurlijk weet ik dat er niet naar me wordt geluisterd. Zeker niet in die communistische landen. Daar komen zulke opmerkingen niet in de krant. En ondertussen gaat het gebruik van steroiden gewoon door. Het wordt zelfs met de dag erger. Tot er iemand aan doodgaat. Misschien dat ze er dan anders over gaan denken. Daarom ga ik door. Niet voor deze generatie, maar voor de toekomst van de jonge atle ten”, laat-hij krijgshaftig weten. Na zijn triomf op de Gemenebestspelen in Edmon ton (Canada) bond Capes de kat de bel aan. Hij zou niet deelnemen aan de Europese atletiekkampioen- schappen in Praag, omdat er tegen de volgens hem volgespoten Oosteuropeanen geen eer te behalen was. ■tr De Russin Svetlana Oelmasova won gisteravond in Praag de eerste gouden medaille op de 3000 meter dames. Zij finishte voor de Roemeense Natalie Marasescu (links) en wereldrecordhoudster Grete Waitz uit Noorwegen. (Van onze speciale verslaggever) PRAAG. De Russin Vilgamene Bardauskiene heeft op de openingsavond van de Europese atletiekkampioenschappen in Praag het wereldrecord versprin gen op 7.09 m gebracht. Het record stond al op haar naam. Tebroke kwam trouwens ook al gebro ken over de streep. Vertwijfeld greep hij naar zijn maagstreek. „Ik heb ontzet tend last van mijn maag gehad. Het ging helemaal niet”, klaagde de Arnhemse atleet. De trieste ondergang van twee potientiële medaillewinnaars. Jos Hermens liep inderdaad een sublie me race. Vanaf het eerste moment nestel- Die boycot ging echter niet dóór, in het gigantische Spartakiade-stadion in Praag, waar de Brit zich voor bereidt op die ongelijke strijd, legt hij uit waarom hij toch het vliegtuig naar Tsjechoslowakije heeft geno men. „Vooral mijn coach heeft erop aangedrongen toch te gaan. Verder kon ik het niet maken tegenover mijn baas. Ik krijg enorm veel vrij om te trainen. En alleen trainen zonder aan wedstrijden deel te nemen kan ook niet”, vertelt de 29-jarige politieman uit Huthersfield. Zelf wil hij daar nog niets van horen. Ook niet na de op zekerheid gelopen serie, die hem een tweede plaats (in 50.39) achter de Rus Dimitri Stukalov opleverde. Pas wanneer hij vandaag de finaleplaats haalt, zal de tweedejaars student elektrotechniek aan de TH in Eindhoven, zijn strategie misschien herzien. Dan wordt zijn „pas senschema” wellicht veranderd om de broodnodige tijdwinst te kunnen boeken. Schulting loopt met een onregelmatig aantal passen tussen de horden. De eerste vijf doet hij in dertien stappen, daarna twee in veertien en de laatste twee in vijftien. „Als je dat elke keer doet en je loopt gemakkelijk vijftig rond, verander je niet zo gauw. Het scheelt je wel een paar tienden van seconden, maar er is ook een kans dat je verkeerd uitkomt”, vertelt hij. Daarom zal hij in overleg met de Belgische trainer Wilfried Geeroms pas vlak voor de eventuele eindstrijd besluiten of het ver standig is dat risico te nemen. weken vóór de grote internationale wedstrijden wordt met het gebruik gestopt, betoogt Capes, waardoor ze de strenge controles daar ontlopen. „Het is toch te gek dat in het Westen veel geld wordt uitgegeven om de dopingtest te verbeteren, terwijl in het Oosten han denvol geld gespendeerd wordt om die test juist steeds te verslaan en voor te zijn”. schaduw van Frank Nusse heeft gelopen. Toch meent hij dat dat niet in zijn nadeel is geweest. „Juist omdat Frank vaak naar het buitenland ging, mochten wij mee. Op die manier heb ik toch al heel wat interna tionale ervaring op kunnen doen”. Voor Schulting was hét gisteren niet de eerste kennismaking met het Strahov-stadion. Eerder dit jaar liep hij er een testwed- strijd. „Ik vind het een enorm fijn stadion. De tribunes zijn erg steil en het publiek stimuleert enorm”, besluit Schulting, die ook is ingeschreven voor de 4x400 m. De eenmansactie van de Brit is echter gedoemd te mislukken. Een andere mogelijkheid om het gezwel van de stimulantia aan te pakken ziet hij echter niet. Ook niet door het via de Internationale Atletiek Fede ratie (IAAF) te spelen. „Die Oostbloklanden hebben daar zo’n enorme invloed in. Een onpartijdige contro le krijg je er bij de Internationale Federatie nooit door”, laat hij weten. Voorlopig laat hij het dus maar bij het uitdelen van speldeprikken. In de hoop dat in zijn land wordt geluisterd. „Ik ben coach van de beste Engelse jeug- geluisterd. „Ik ben coach van de beste Engelse jeugd- atleten. Dat zijn twaalf jongens en daar zit echt wel moet, zou ik zeker moeten zeggen dat ze iets moeten gaan gebruiken. Nou, daar begin ik mooi niet aan. Daardoor zullen de verhoudingen altijd wel scheef blijven liggen. Je hebt eigenlijk twee Olympische Spelen nodig. Eén voor niet-gebruikers, en één voor atleten die zich volspuiten”, besluit Capes. Roemeense Natalia Marasescu en de ge doodverfde favoriete Grete Waitz uit Noorwegen. Arno Körmeling kwam eenvoudig door zijn serie op de 800 m. Nauwelijks ver moeid bezette hij de tweede plaats met 1.48.10. De overige prestaties van de Ne- De eerste medailles, die er in Praag te verdelen waren, leverden dinsdagavond een briljante wedstrijd op. Op de laatste 250 m van de drie kilometer dames stoof de ontketende Russin Svetlana Oelmaso va in een fenomenale eindspurt langs de heb nog vier broers, die geen van allen aan sport doen. En ze zijn allemaal even groot en zwaar als ik”. Een ander effect van zijn woede-uitbarstingen is dat het contact met de Oosteuropeanen nu helemaal verbro ken is. „Ze zeiden toch al nooit veel. Ze waren gewoon bang om met je te praten”, vertelt hij. donderdag een injectie kreeg tegen de pijn werd zijn ondergang. „Ik had er al twee ronden last van, maar ik dacht: ik hinkel wel door”, zei hij. Tot het fatale moment van de scheur. Als een gebroken man stapte Hermens uit de baan. „Ik was ervan overtuigd dat ik goud kon pakken. Brendan Foster nam al elke keer de kop over om het tempo te druk ken. Dus ik wist dat ik voor hem niet bang hoefde te zijn. De Roemeen Floroiu zat er ook helemaal door, en de Fin Vaino, die won, had ik in de laatste honderd meter nog makkelijk kunnen pakken”, stamelde hij. Maar het bleef niet bij die ene opdoffer van verloren goud alleen. Want nauwelijks was de race afgelopen, of Hermens hoorde dat Gerard Tebroke, die zesde werd, het nati onale record met een seconde verbeterd had en bracht op 27.36.60. „Ook dat nog”, klonk het somber uit Hermens’ mond. Schulting is eigenlijk per ongeluk op het hordenlopen terechtgekomen. Zijn vereni ging, Prins Hendrik uit Vught, beschikte op een bepaald moment niet over een loper diq op dat onderdeel kon worden ingezet en daarom werd hem met zachte drang aangeraden dat eens te proberen. „Maar van nature ben ik eigenlijk geen hordenlo per. Door mijn lengte van 1.90 m ben ik zelfs wat stijf. Toen ik ermee begon, kon ik niet eens met m’n handen op de grond komen als mijn knieën gestrekt waren. Ik heb er nu op getramd om leniger te wor den, want het komt er bij het hordenlopen vooral op souplesse aan”. Dat de opkomst van Schulting wat onop gemerkt is geweest, komt omdat hij in de bewijs leveren dat het zo is. „Ik weet dat ik op dat punt zwak sta”, zegl, hij, „want je zou ze stuk voor stuk aan moeten wijzen. Maar laten we nu eerlijk zijn. Er loopt in heel Engeland en ook in Nederland geen vrouw rond, die eruit ziet als een van die Oosteuropese atletes. Dat zijn net mannen. En het blijft ook vreemd dat je van de kampioenen van een paar jaar terug nu niets meer hoort”.i Na zijn geruchtmakende uitspraken is Capes (win naar van brons op de EK in 1974) ook al geconfron teerd met verwijten aan zijn adres. Met zijn 1.97 m lengte en een lichaamsgewicht van 136 kilo behoort hij ook niet bepaald tot de dwergen. Hij zal zelf ook wel niet brandschoon zijn, werd hem voor de voeten geworpen. „Ik ben een groot tegenstander van doping- gebruik”, zegt hij met gekrenkte trots. „Trouwens, ik Hoewel de Oostbloklanden de onuitwisbare naam hebben uiterst lichtzinning de injectiespuit en andere Als een mokerslag teisterde de vroeg tijdige opgave het moreel van Hermens. Want opnieuw kon hij zich in een groot internationaal toernooi niet op zijn best manifesteren. Waren de Olympische Spelen in Montreal al een hel voor hem, de landencross in Glasgow een ware martelgang door een onverklaarbare le- verblessure, nu eindigde de 10-kilometer- race op de Europese kampioenschappen in Praag in een complete desillusie. De achillespees in zijn linkerbeen waar hij tijdens de Van Damme Memorial in Brussel al last van had en 'waarin hij (Van onze speciale verslaggever) PRAAG. Als een hoopje doffe ellende zat Jos Hermens gisteravond zielig in eengedoken in een hoekje van de kleed kamer van het Praagse Strahov-stadion. De Nijmeegse topatleet, die ruim zes kilometer lang regelrecht leek af te ste venen op Europees goud, moest door een spontane spierscheuring de baan voor tijdig verlaten. De blessure op zich was weliswaar niet al te ernstig, maar het betekende een enorme mentale knak. Snikkend bracht hij uit: „Ik heb ook altijd wat. Het mag gewoon niet luk ken”. En hoofschuddend voegde hij er aan toe: „En dat terwijl ik ervan over tuigd was dat ik had kunnen winnen”. 8.32.1 realiseerde, was op dat moment verslagen, maar Marasescu ging de eind sprint nog aan. Oelmasova was echter niet te kloppen en bezorgde haar land in een tijd van 8.33.20 de eerste gouden medaille. Marasescu werd tweede in 8.33.50 en Waitz greep het brons in ,8.34.30. De prestaties van de Nederlandse deel neemsters was op de 3000 m ronduit onder de maat. Met een zwakke tijd van 9.25.50 werd Carla Beurskens 21e. De vreugde die van haar gezicht afstraalde, kwam dan ook niet voort uit de gerealiseerde tijd, maar wel uit het feit dat ze nationaal kampioene Tineke Kluft uit Roosendaal had verslagen. De Brabantse werd 22e met 9.31 rond. PlZiMlTl 4 O lz«TÖ¥«A»1 r\4- r»«-x 4 CT Tl»- 4- il- 4- -- 4 Hoewel de boycotactie dus niet werd doorgezet, zijn zijn opvattingen volstrekt niet gewijzigd. „Want het blijft natuurlijk je reinste tijdverspilling. Tegen die „Duitse machines” kunnen wij toch niets beginnen”, merkt hij op. „Als het aan mij had gelegen, hadden ze het geld niet hoeven te verspillen. Waarom moeten wij met vijftig man naar de Europese kampioenschappen, als er toch maar vijf of zes medailles te behalen zijn. De motivatie is niet zo erg groot”, vertelt Capes die met 20.62 m zevende staat op de Europese seizoen- ranglijst van 1978. Vooral het controlesysteem betitelt Geoff Capes als een grote giller. De Oosteuropeanen breken in eigen land record na record, „maar dat gebeurt”, zegt hij, „allemaal zonder dat er een dopingcontrole is. Enkele (Van onze speciale verslaggever) PRAAG. „Pas als ik in de finale kom, zal ik risico’s nemen”. Harry Schulting, de 22-jarige atleet uit Vught, plaatste zich gisteren op de Europese atletiekkampi oenschappen in Praag vrijwel moeiteloos voor de halve finale 400 m horden. Maar de eerste tien hordes op de kunststofbaan van het Strahov-stadion betekende slechts een eerste hindernis naar mogelijk blinkend eremetaal. Toch is hij met zijn vierde plaats op de Europese seizoenrang- lijst van dit jaar (49.85), zijn constante vorm en zijn stalen zenuwen een potentië le kanshebber op een medaille. De uitslag van de finale 3000 meter dames 1. Svetlana Oelmasova (Sov) 8.33.2, 2. Natalia Ma rasescu (Roe) 8.33.5, 3. Grete Waitz (Nop) 8.34.3, 4. Maricia Puica (Roe) 8.40.9, 5. Giana Romano va (Sov) 8.45.7, 6. Cornelia Büerki (Zwi) 8.46.1, 7. Raisse Bejoelsova (Sov) 8.48.7, 8. Paula Fudge (Gbr) 8.48.7. 21. Carla Beurskens (Ned) 9.25.50, 22. Tineke Kluft (Ned) 9.31.00 de hij zich in de spits en uiterst ontspan nen liet hij alle tempowisselingen op zich afkomen. Met hem zochten ook de Brit Brendan Foster, de Roemeen Ilie Floroiu en Tebroke de voorste posities op. Foster werkte vertragend, de anderen zwiepten het tempo steeds angstaanjagend hoog op. Tot 3200 meter voor het einde. Plotse ling zwikte Hermens ineen. Hij stapte uit de baan, sprong er weer in, maar hin kend moest hij zijn weg vervolgen en zocht hij de kleedkamer op. Wereldrecordhoudster Waitz, die dit jaar derlandse deelnemers waren, zoals te ver wachten was, niet groot. Lage plaatsen en uitschakeling waren er voor Truus van Amstel op de 400 m (54.37), Tilly Verhoef en Ellie Henzen op de 100 m (beiden 12.04) en Ellie van Hulst op de 400 m (2.03.9). Sylvia Barlag, die de vijfkamp nog te wachten staat, haalde de kwalificatie ver springen zoals verwacht niet. Haar 6.12 was 28 cm onder de limiet. Manchester City, tegenstander van FC Twente in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker, heeft in het kader van de leaque-bekercompetitie een 2-0 over- winning geboekt op de vierde divisieclub Grimsby Town. Liverpool verloor de be kerwedstrijd tegen de tweede divisieclub Sheffield United met 0-1. Joop van Maurik heeft met zijn oude club FC Utrecht overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. De nu getrof fen overeenkomst houdt in dat Van Mau rik een vrije transfer heeft. Het arbitrage- verzoek heeft hij ingetrokken. De Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond heeft met ingang van 1 september Ben Crnm aangetrokkén als bondscoach van de nationale senioren- en jeugdselec- ties. Het trainersduo Jo Maas en Jan Tuik zal vanaf 1 oktober niet meer gezamenlijk de nationale heren zaalhandbalselectie be geleiden. Het NHV heeft besloten de A- selectie alleen onder de hoede te stellen van Jan Tuik. Jo Maas zal worden belast met de opleiding van jong talent. De 28-jarige Engelse motorrijder Mike Sharpe is bij een training voor de Max Grand Prix op het TT-circuit van het ei land Man om het leven gekomen. Sinds er op Man motorraces zijn, zijn hierbij 122 personen om het leven gekomen. Mario Andretti, die het afgelopen week einde in Zandvoort de grote prijs van Nederland won, laat de 500 kilometer lan ge autorace in Californië schieten om zich te concentreren op de Grand Prix van Italië. Harry de Boer uit Hilversum heeft giste ren in Zoetermeer een criterium voor ama teurs gewonnen. In Rosmalen zegevierde Hannie Top uit Wekerom bij een koers voor dames over 76 kilometer. Nederland heeft in de zevende ronde van het toernooi om het Europese bridge- kampioenschap voor landenteams van spelers tot 25 jaar dat in Stirling wordt gehouden opnieuw verloren, nu van Grie kenland (8-12). De Sovjet-Unie en Spanje zullen in de finale uitkomen van het toernooi om het Europese juniorenkampioenschap basket bal. De Nederlander Van der Veen is derde geworden in de vierde race voor het Euro pees kampioenschap zeilen in de finjollen- klasse dat bij Marstrand wordt afgewerkt. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond worden op 30 september en 1 oktober in de Arnhemse Escahal de EEG-worstelkampioenschappen gehou den. De Sovjet-Unie heeft de WK-worste- len vrije stijl volledig overheerst: zes gou den, drie zilveren en een bronzen medaille. Na die dramatische uitschakeling be gon de finale. Het draaide uit op een adembenemende eindspurt. Daaruit dook de Fin Martti Vaino als triomfator op. Met zijn 27.31.00 was hij angstig dicht bij het Europees record van Foster, die in de strijd om goud, zilver en brons geen rol van betekenis kon spelen. De Italiaan Venanzio Ortis legde beslag op de tweede plaats, in dezelfde tijd als nummer drie, de Rus Alexander Antipov. Beiden kwa men uit op 27.31.5. De uitslagen: finale 19.000 meter: 1. Martti Vainoi (Fin) 27.31.0, 2. Venanzio Ortis (Ita) 27.31.5, 3. Alexander Antipov (Svo) 27.31.5, 4. Brendan Foster (GBr) 27.32.7, 5. David Black (GBr) 27.36.0, 6. Gerard Tebroke (Ned) 27.36.6, 7. Ilie Floriou (Roe) 27.40.0, 8. Knut Kvalheim (Noo) 27.41.3, 9. Enn Sellik (Sov) 27.53.6, 10. Jerzy Kowol (Pol) 27.53.6,11. John Treacy (ler) 28.19.6, 12. Leon Schots (Bel) 28.49.4. Op 18 augustus van dit jaar sprong de 25-jarige atlete in Kuchinov 7.07 m. Ze was daarmee de eerste vrouw die de 7-m-grens doorbrak. De recordverbetering kwam gisteravond tot stand in de kwalificatie verspringen. Volgens de reglementen van de Interna tionale Atletiek Associatie (IAAF) dient bij een dergelijke plechtigheid een bord met de afkorting van Duitsland de West- duitse ploeg vooraf te gaan. „Als de afkorting op het bord niet wordt gewijzigd”, verklaarde August Kirsch, de voorzitter van de Westduitse Atletiek Unie drie uur voor de plechtigheid, „nemen wij niet aan het défilé deel”. „Ik had goud kunnen pakken

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23