ETA en GRAPO verantwoordelijk voor moorden Steeds meer mensen weg uit Rhodesië Zuid-Afrika wil stadstaten voor zwarten stichten ’n Ei hoort erbij Denen krijgen coalitie socialisten-liberalen Politiefunctionaris zou informatie over Iraanse studenten doorspelen VN publiceren lijst schenders boycot-actie 1 GELUKSGEVOEL Bezetters zeggen bewijs te hebben DRAAIORGEL R 4 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1 0 AUGUSTUS 19 7 8 er ht ;k e Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. I I ei lg m- ?e- ijf ist De ni- er- er- en rs- er lg lis lg it- nt door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. De nieuwe Por tugese regering is gisteren offici eel beëdigd. Eerste minister Alfre do Nobre da Costa zei bij die gelegenheid geen zakenkabinet voor de lopende kwesties te willen zijn. Uitgangspunten voor de nieuwe regering zullen zijn het respect voor de Grondwet, inte gratie in de Europese Gemeen schap en de verplichtingen tegen over het Internationale Monetaire Fonds. 1 Kabinet Portugal beëdigd in A- De nieuwe Portugese premier Alfredo Nobre da Costa wordt beëdigd. President Eanes (links) kijkt toe. (ADVERTENTIE) IS er I T KOPENHAGEN. Voor de eerste keer in de politieke geschiedenis van Dene marken zijn de liberaal-rechtse partij Venstre en de sociaal-democraten er in geslaagd een coalitie te vormen. Samen hebben beide partijen na veel compromis sen een overeenkomst weten te bereiken. Voor het zover was werd drie weken lang intensief onderhandeld. De nieuwe min derheidsregering onder premier Anker Jorgensen van de sociaal-democratische partij heeft de steun van 88 zetels in het 179 zetels tellende Deense parlement. de Raadkamer, dat de negen in hechtenis moeten blijven tot 5 oktober, de datum van hun berechting. Dat komt neer op een voorarrest van anderhalve maand. De stu denten is lokaalvredebreuk en vrijheids beroving ten laste gelegd. Volgens Van Bennekom is de houding van justitie in dit geval „onverklaarbaar veel strenger dan vier jaar geleden” toen een vergelijkbare actie werd ondernomen. De betrokkenen hebben indertijd terecht gestaan voor de politierechter. Het vonnis luidde honderd gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. „Voor de negen zal het naar alle waar schijnlijkheid op een veel hogere straf uitlopen, terwijl de feiten gelijk zijn”, al dus Van Bennekom. „De politie sluit zich systematisch af voor de meest belangwek kende aspecten van deze zaak en ziet al leen de formeel strafrechtelijke kant”. De negen bezetters zijn nu ongeveer een week in hongerstaking. In Amsterdam is sinds donderdag een solidariteitsstaking gaande in de Mozes en Aaronkerk. Hier aan nemen ongeveer dertig mensen deel. democratische partij is uit protest tegen deze uitlating demonstratief afwezig ge bleven bij de beëdiging. Niettemin zegt Nobre da Costa de parlementaire demo cratie te zullen respecteren, zoals die in de Grondwet is vastgelegd. Zodra de kiesregi- stratie is bijgewerkt dat zal niet voor volgend jaar zijn zal de regering de vertrouwenskwestie stellen. Lijkt de regering dat vertrouwen niet te krijgen, dan zullen er vervroegde verkie zingen worden gehouden. Maar eerst zal het parlement nog akkoord moeten gaan met het regeringsprogramma, dat begin volgende maand zal worden aangeboden. (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) den, wordt op de lange baan geschoven. De Deense vakbonden zijn weinig geluk kig met deze oplossing van de sedert 25 juli durende regeringscrisis. Een woordvoer der van het overkoepelend orgaan van vakbonden, Eric Bording, zei dat de beide coalitiepartijen „zover uit elkaar liggen, dat ik echt niet kan begrijpen hoe zij rekening kunnen houden met de wensen en verlangens van de werknemers”. Maar ondanks het feit dat ook deze regering geen meerderheid heeft in het Folketing, zoals het parlement in Denemarken wordt genoemd, ziet het ernaar uit dat zij voorlo pig stevig in het zadel zit. En Denemarken heeft sinds tijden slechts onstabiele rege ringen gekend. Het Amerikaanse ministerie van Ar beid publiceerde gisteren de inflatiecij- SALISBURY (DPA). In weerwil van de aansporing van premier Ian Smith, „het nog enige maanden vol te houden”, meent de emigratie van blanke Rodesiërs, in afwachting van de instelling van het zwarte meerderheidsbewind aan het eind van het jaar en met het oog op de steeds slechter wordende militaire toestand in de guerrilla-oorlog, voortdurend toe. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Twee terroristische groe peringen hebben de verantwoordelijk heid opgeëist voor de moordaanslagen van maandag op vier politieagenten. Eta- Militar eiste in een anoniem telefoontje aan het Baskische dagblad „La Voz de Espana” de verantwoordelijkheid op voor de moorden op de Guardia Civil in Mon dragon en in Renteria. Er was een buitenlander met vrouw en zoontje, die de manser vroeg of hij een tientje kon wisselen, maar daar had de orgelman niet van terug. Toen nam de man toch maar gratis een foto van zijn vrouw en zoontje bij het draaiorgel, hoe wel zij eerst wilde wachten, omdat er al een donkergetint jongetje voor het orgel had plaatsgenomen om gefotografeerd te worden en moeder blijkbaar niet wilde dat later, over honderd jaar, als al die foto’s via een boedelverkoping op de vlooien markt terecht zouden zijn gekomen, een snuffelende belangstellende zou denken dat dat tweede, donkerder jongetje, kenne lijk de vrucht was geweest van een misstap van moeder. Hoe gemakkelijk, bedacht ik toen, is het eigenlijk niet om voor eeuwig je voortbe staan in de wereld te garanderen, ook als je niet beroemd bent, je naam nooit wordt genoemd in de krant en je foto door nie mand begeerd wordt. Het beste is natuur lijk om er jong mee te beginnen, hoewel je dan niet de zekerheid hebt van de oudere man of vrouw, die al ondervonden heeft dat hij (of zij) het kleurloze leven van de oppassende employé zonder kind of kraai heeft geleid. Opeens benauwt het hem dat niemand na zijn dood nog aan hem zal denken en dat niemand meer zal weten hoe hij er uitzag. Hij besluit dat dit niet mag gebeuren en vanaf dat moment trekt hij er elke dag op de fiets op uit (hij is gepensioneerd, heeft de tijd aan zichzelf) en stelt zich onopvallend op alle beziens- waardige plaatsen op. Honderden foto’s per dag worden er gemaakt door Fransen, Japanners, Amerikanen, Noren en Brazili anen van het paleis op de Dam, van het monument, van het Anne Frankhuis, van de Waag in Edam van het huis van Sijtje Boes, van de klompenmakerij, van de rondvaartboot en van het draaiorgel en na tien jaar zijn er over de hele wereld een miljoen vakantiekiekjes verspreid (in do zen, in albums, in portefeuilles) waarop links in de hoek, onopvallend, als bij toeval omhoog kijkend, op een kaart turend of langslopend, een onopvallend grijsharig heertje voorkomt met onder aan zijn beide broekspijpen een broekveer. Als u met uw tijd geen raad weet, kan ik u een eenvoudig, maar erg aardig dagtrip je aanbevelen. Wel moet aan enkele voor waarden worden voldaan. Het moet zater dag of zondag zijn en bij het ochtendkrie ken al moet de zon schijnen. Is aan die voorwaarden voldaan, dan rijdt u met uw eigen auto, of met trein, bus of tram, naar Amsterdam, waar u om 9 uur, half tien in het centrum moet zijn. U begeeft u naar de Dam, waar het al een druk geroezemoes is van toeristen, die op deze arbeidsloze och tend het rijk alleen hebben, zoals duiven en mussen altijd het rijk alleen hebben en onbekommerd over de middenweg rond banjeren als het om een uur of vier, vijf in de ochtend licht begint te worden. Het verschil tussen een populatie van toeristen op de vroege ochtend en een populatie van Amsterdammers en toege stroomde randstedelingen op de vroege ochtend van een werkdag is, dat de laat- sten zich allemaal wat gemelijk voortrep pen naar hun arbeidsplaats, terwijl de eersten alleen wat rondkijken, ronddren telen, even op een bank gaan zitten, nog wat foto’s nemen en wachten tot het sein gegeven wordt waarop zij in de sight- seeing-bus mogen plaatsnemen die hen naar Volendam en de klompenmakerij in Edam zal voeren. Hun gezichten staan verwachtingsvol en zijn gemiddeld ook fleuriger en verzorgder gekleed dan het woon-werk-volk dat zich op doordeweekse dagen over de Dam rept, naar school en kantoor. Daar komt bij dat het draaiorgel al volop speelt. Op de zaterdagochtend dat ik dit tripje uitprobeerde, was het het draaiorgel van Anton Plyer uit Bussum, „Systeem Carl Prei”, dat zich strategisch had opge steld tussen hotel Krasnapolsky en het kantoor van waaruit de touringcars naar alle bezienswaardige streken van Neder land uitvlogen. Ik heb een tijdje bij het draaiorgel staan kijken, het is vergeleken met de viool of de accordeon natuurlijk een grof instrument, maar als het gedra gen lied van de Grebbeberg eruit spuit, gaat er toch wat door je heen, als vaderlan der. Ik noem dat het Geluks Gevoel, afge kort GG, en dat GG groeit alleen nog maar als je ziet hoeveel GG’s zo’n draaiorgel aan de omstaande buitenlanders bezorgt. De hoeveelheid GG-eenheden die door zo’n draaiorgel in enkele uren tijd op vele hon derden buitenlandse toeristen wordt over geplant, is misschien wel even groot als de totale hoeveelheid GG-eenheden die de gemiddelde mens in zijn hele leven opsou peert. Ik beken het eerlijk, ik schiet vol als ik daar getuige van ben. Om met de dich ter te spreken: „Het feit dat ik in Holland ben geboren, en bovendien precies in Amsterdam, bewijst toch wel dat ik ben uitverkoren: ik kreeg de hamvraag en ik won de ham”. WASHINGTON (ANP). Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans in juli is (voor seizoensinvloeden gecorri geerd) fors toegenomen tot 2,99 miljard dollar vergeleken met een tekort van 1,6 miljard dollar in juni. Het is het grootste tekort sinds februari van dit jaar en het op drie na grootste in de Amerikaanse geschiedenis, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Handel gisteren meege deeld. De Verenigde Staten voerden in de jongste verslagmaand voor 11,79 miljard dollar aan goederen uit tegen 12,13 mil jard dollar in juni. De waarde van de invoer nam in deze periode toe van 13,72 miljard dollar in juni tot 14,78 miljard in juli. Over de eerste zeven maanden van dit jaar bedraagt het nadelig saldo op de Amerikaanse handelsbalans 19,36 mil jard dollar vergeleken met een tekort van 14,78 miljard dollar in de overeen komstige periode van 1977. ui en ds an m, tie 1 is m Ja m 23 te ge GENÈVE (Reuter, AFP). De Verenig de Naties hebben gisteren een lijst gepu bliceerd met de namen van 1.439 onderne mingen, bankinstellingen, organisaties en individuelen die ervan worden beschul digd dat zij politieke, militaire en econo mische hulp verstrekken aan de blanke minderheidsregeringen in het zuiden van Afrika. Op de lijst komen de namen van Neder landse bedrijven voor die commerciële be trekkingen met Rhodesië hebben onder houden. Alle handel met Rhodesië is sinds 1968 verboden. [n m iet ed ‘rd Ier de rS- r iet de ïp- ?ld igt as ta lo er- lie in le an er •ri de de ;al re an er ?n lit »n n. ie- ek els us *s- O JL Q. gg' 5 S o a. GG C/l O o 2 CT rie rs. er en de en er tie de •n, et n. :en za- ch en in In as n. fers over de maand juli. De inflatie heeft in deze maand voor seizoensinvloeden gecorrigeerd 0,5 procent bedragen tegen 0,9 procent in de voorafgaande maand. Het jongste cijfer is het laagste sinds december vorig jaar. In de twaalf maan den tot eind juli‘heeft de inflatie in de VS 7,7 procent bedragen. Het indexcijfer dat de stijging van het prijspeil voor verbrui kers aangeeft staat nu op 196,7 (1967 is 100). De smalle toeneming van de inflatie met bijna een procent per maand in de drie maanden vóór juli heeft veel aaan het gezichtsverlies van de dollar bijge dragen. De rechts-georiënteerde liberale partij heeft jaren lang alleen samenwerking met de conservatieven nagestreefd. Maar een grote groep jongeren zorgde voor een ver nieuwingsbeweging binnen de liberale partij, die ertoe bijgedragen hebben de stap over de oude politieke grenzen moge lijk te maken. De nieuwe regering zal haar crisispro gramma morgen aan het parlement ter goedkeuring voorleggen. De minder roos kleurige economische situatie moet onder meer worden opgevijzeld door het verho gen van de btw van 18 naar 20 procent en hogere directe belastingen. Een miljarden project, het bouwen van een brug over de Grote Belt tussen Denemarken en Zwe- Het statistische bureau in Salisbury maakte gisteren bekend, dat in juli 1.342 blanken zijn geëmigreerd. Daar tegenover staat een immigratie van slechts 231 blan ken, het „nadelig saldo” van 1.111 blanken is het grootste gedurende één maand sinds 1977. Volgens niet-officiële schattingen zijn sinds begin 1976 reeds 40.000 blanken Rho- desiërs voorgoed vertrokken. In totaal wordt de blanke bevolking nu nog op slechts 240.000 zielen geschat. Hierdoor is de verhouding in getalssterkte tussen zwarten en blanken gekomen op 27 tegen 1. Een van de meest vooraanstande zwarte journalisten in Rhodesië wordt vermist van zijn boerderij in een oorlogszone ten zuiden van Salisbury, zo heeft zijn vrouw gisteren bekendgemaakt. De 42-jarige Justine Nyoka is werkzaam voor de BBC en Zuid-Afrikaanse dagbla den en hij geldt als Rhodesië’s bekendste zwarte commentator op Afrikaanse zaken. Het ministerie van Arbeid deelt verder mee dat het besteedbaar inkomen in de VS in juli reëel met 0,2 procent is toege nomen na in juni niet te zijn veranderd, dit in tegenstelling met eerdere berichten die spraken van een vermindering van 0,4 procent in juni. PRETORIA (Reuter). Zuid-Afrika overweegt acht zwarte „stadstaten” aan te leggen om te pogen het probleem van de zwarten in de steden op te lossen, met handhaving van het apartheidsbeleid. Dit is gisteren in regeringskringen te Preto ria vernomen. De nieuwe centra, die nabij zwarte „thuislanden” zouden moeten komen, zou den worden aangewezen als economische en industriële groeipunten. De overtollige zwarte arbeidskrachten van bestaande steden zoals Soweto, zouden daar kunnen worden opgenomen. De „thuislanden” zouden tevens daardoor levensvatbaarder worden. Zuid-Afrika heeft in de eerste zes maan den van dit jaar bijna een miljard dollar uitgegeven aan de import van olie en de- fensiemateriaal, zo kan uit een analyse van de statistieken van de centrale bank, de douane en het departement voor accijnzen worden opgemaakt. De analyse werd gisteren gepubliceerd door het Zuidafrikaanse dagblad „Rand Daily Mail”. Volgens het blad kwamen de uitgaven overeen met die van 1977. De hoge uitgaven zijn het gevolg van het Zuidafrikaanse beleid om van vitale grondstoffen en reservematerialen grote voorraden aan te leggen met het oog op een eventueel embargo. AMSTERDAM. De Iraanse studentenbeweging in Nederland zegt in het bezit te zijn van een document waaruit zou blijken dat een topfunctionaris van de Wassenaarse politie alle inlichtingen over Iraanse studenten doorspeelt naar de Iraanse ambassade. Mr. W. van Bennekom, een van de raads lieden van de negen Iraniërs die vorige week woensdag de ambassade in Wasse naar hebben bezet, heeft dit gisteren be kendgemaakt. Het zou gaan om een in het Iraans gestelde brief die in mei 1975 door de toenmalige zaakgelastigde in Wasse naar werd gezonden naar het Iraanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Daarin heeft volgens de studenten ge staan dat het „hoofd” van de Wassenaarse politie alle informatie die het via de Neder landse inlichtingendienst bereikte, zou doorgeven aan de Iraanse ambassade. De betrokken functionaris zou in het document niet met name zijn genoemd, evenmin als zijn exacte functie. Over de herkomst van het document wilde Mr. van Bennekom (nog) niets zeggen. De advocaat noemde het gisteren „na vrant” dat de negen bezetters, ondanks de bewijsstukken voor deze „bedenkelijke vorm van samenwerking” toch in voorar rest worden gehouden. De Haagse rechtbank besliste gisteren in (ADVERTENTIE) Halfvolle melk hele liter tijdelijk 79 Nobre da Costa is niet bang dat het ontbreken van partijdeelname aan zijn kabinet een belemmering voor de regering zal vormen. Dat de ministers niet gebon den worden aan enige partijdiscipline, geeft hun juist de vrije hand voor een pragmatische oplossing van de proble men. Vorige regeringen hebben volgens Nobre da Costa wel een belangrijke wetge vende arbeid verricht, maar kwamen niet toe aan het praktisch oplossen van de hete hangijzers vanwege de partijpolitieke ver wikkelingen. In een interview met het Franse dagblad Le Monde had Nobre da Costa begin deze week al laten weten een begin te willen maken met de betalingen van de schade vergoedingen voor in 1975 genaaste bedrij ven. Ook de mogelijkheid tot oprichting van coöperatieve bankinstellingen buiten de genationaliseerde banksector zal wor den uitgewerkt. De bezuinigingspolitiek blijft echter gehandhaafd, maar de belas tingdruk zal worden verlicht. De nieuwe regering zal ook zonder meer de wet op de landhervorming toepassen. Maar Nobre da Costa zal op uitnodiging van de collectieve boerderijen een bezoek aan de Alentejo brengen, het gebied waar de meeste collectieve boerderijen en coö peraties werkzaam zijn. „Als men mij kan bewijzen dat zulke ondernemningen ren dabel zijn, waarom zou ik dan niet van mening veranderen?”, aldus de nieuwe Portugese premier. Nobre da Costa liet zich in het interview nogal minachtend uit over de politieke partijen. Hij zei dat het Portugese volk de partijpolitiek „zat” is en pragmatische op lossingen wil. Bovendien zei hij dat de politieke partijen in de formatiebesprekin- gen binnenskamers iets heel anders zeiden daarbuiten tegen de pers. De christen- De GRAPO, de anti-fascistische verzets groep van de Eerste Oktober, eiste gister middag door middel van een telefoontje aan enkele Madrileense dagbladen de ver antwoordelijkheid op voor de dood van de Policia Armada in Barcelona en voor de moord op de Guardia Civil in Santiago de Compostela. Deze laatste moordaanslag werd maandag nog opgeëist door de vrij onbekende groep Liga Armada Gallega (LAG). Gisterochtend werd Spanje wederom opgeschrikt door een nieuwe aanslag op de politie, die geen slachtoffers eiste. Om zes uur vernielde een krachtige bom een groot gedeelte van het politiebureau Soria. Tekort handelsbalans VS in juli fors toegenomen Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten is een van de voor naamste oorzaken van de koersval van de dollar, die het gisteren na de bekend making van de cijfers dan ook weer zwaar te verduren kreeg. Opmerkelijk is' dat de invoer van ruwe olie in de jongsee verslagmaand voor de tweede achtereen volgende keer is verminderd. Er werden in juli 195,24 miljoen vaten (van 159 liter) aardolie ingevoerd vergeleken met 197,42 miljoen vaten in juni. De waarde van de olie-import verminderde met twintig mil joen dollar tot 2,62 miljard dollar. De invoer van voedingsmiddelen nam ech ter met 197,4 miljoen dollar toe, de invoer van fabrieksprodukten met 362 miljoen en de invoer van ijzer en staal met 146 miljoen dollar. trijfël

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3