Somoza niet van plan af te treden Bestuur Het Dorp p over actie ANIB I Verzet tegen nieuwe Oude Pekela neemt geen afscheid van woningwetwoningen Sake van der Ploeg twee cent Franse minister beschuldigt verkeersleiders IJmuider Courant wanbetalers publiceren Voedingsbonden en D.E. begraven strijdbijl Damiate Pers vanderpol regeling verkoop Petitie erkenning RMS aangeboden aan Kamer Dochtertje omgebracht: Dollar zakt Vierling in Vinkeveen PvdA wil namen verontwaardigd 6,50 en -HEMELS Mogelijk stappen tegen opsteller zwartboek Dordts ziekenhuis Bisschop Simonis boos over beurs Vandaag debat over Molukkennota Politie ontfermt zich over 8000 kippen p-j.van ouwerkerk airconditioning „Sekskwaliteit ’78” „Lekkage probleempje” bij Landrover van Landmacht üw Keurslager waarom zou u 't met minder doen 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS A O WOENSDAG 4 W V HONDURAS 'Waspan Boaco •Juigalpa Bluefïêl Is La Flor COSTA RICA 290 j nu al 80 jaar tussen de wielen! Sauna’s en zwembaden RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem FRICANDEAU Puerto Cabezas Bonanza* NICARAGUA San Juan~ fidel Nortec iMasayi -TTrcrr-^xpyinto ^zChinandèg^^V) Pjvai Rosbiefschijf met champignons 100 gram 1.98 Een heerlijke schijf van malse stukjes rosbief. Geraffineerd gekruid en gevuld met champignons. Een smakelijk keuken- geheimpje van uw Keur slager. 2x2 minuten flink heet in de koekepan bakken of op de barbecue. León •Siuna NICARAGUA Prinzapolc^—Q^ »Jinotega X o Matagalpa (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Vliegtuigen van de luchtmacht van Nicaragua heb ben gisteravond „burgerlijke verzetshaarden” gebombardeerd in de stad Matagalpa, 120 kilometer ten noorden van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. In Matagalpa zouden rebellen bijna de helft van de stad in handen hebben gehad. Over slachtoffers was niets bekend. In de stad wonen 60.000 mensen. j26.78 Luchtmacht Nicaragua bombardeert stad (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) f (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIES) De Tweede Kamer heeft, zoals bekend, (ADVERTENTIE) 0,70 145,- automobielbedrijven haariem - bloemendaal - ijmuiden NOORD- ('AMERIKA Spoorweg Panamerikaanse weg met verse groente en aard naar keuze (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Douwe Egberts en de Voedingsbonden FNV zijn weer ver zoend. De verhouding was kort geleden ernstig verstoord geraakt nadat de Voe dingsbonden FNV de directie van Douwe Egberts ervan hadden beschuldigd al be zig te zijn met een reorganisatie in twee sigarenfabrieken, Panter in Veenendaal en Smit en Ten Hove in Kampen, terwijl het overleg met de vakbonden nog moest beginnen. Mohammed Siad Barre, de president van Somalië, zal op 5 en 6 september een werkbezoek brengen aan Nederland. De Somalische president hoopt tijdens zijn bezoek, dat deel uitmaakt van een Europe se rondreis, met de Nederlandse autoritei ten van gedachten te wisselen over de situatie in de Hoorn van Afrika. GRONINGEN. In opdracht van de officier van justitie heeft de Emmer politie in Klazinerveen, zich ontfermd over 8000 kippen, die zes dagen lang geen voer heb ben gehad. De dieren leden honger omdat de eigenaar door financiële moeilijkheden geen voer meer kon kopen. De Emmer politie heeft gisteravond en vanmorgen de uitgehongerde dieren gevoerd. Vanmor gen waren echter toch 30 kippen de hon gerdood gestorven. Tot nog toe maakte het Rijk als laatste instantie uit of woningwetwoningen ver kocht mochten worden. De Partij van de Arbeid vreest, dat door nieuwe regeling van staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting nog meer goedkopere huurwonin gen aan de woningvoorraad worden ont- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De actiegroep „Erken ning RMS” heeft gistermiddag aan Twee de Kamervoorzitter Vondeling een petitie met 1.300 handtekeningen aangeboden. In deze petitie wordt gevraagd niet alleen het beleid van de RMS te ondersteunen, maar ook de regeringsnota over de positie van de Molukkers in Nederland af te wijzen. Voorts wordt de erkenning van de Republiek der Zuid-Molukken geëist. om de overleving van de democratie”. De president die verklaarde, dat de Nationale Garde hem steunt, maakte gisteren ook bekend dat meer dan 100 leden van de garde zijn gearresteerd wegens samenzwe ring tegen zijn bewind. Na de persconferentie werd de Venezo laanse jounalist Menendez in Managua op gepakt. De Venezolaan vroeg Somoza of hij bereid was af te treden om verder bloedvergieten te voorkomen. Een zicht baar verbolgen president maakte daarop een einde aan de persconferentie. Kort daarna werd de journalist in zijn hotel gearresteerd. Inmiddels heeft Clat-Nederland, de soli dariteitsbeweging met de vakbonden in Zuid-Amerika, in een telegram aan de Amerikaanse president Carter, gevraagd alle steun aan Somoza te beëindigen. De kinderen, drie jongens en een meisje, werden vrijdag geboren en maken het uitstekend. De zwaarste weegt 5*/a, de lichtste 4% pond. Tijdens de zwangerschap kreeg de moeder hormonen in tabletvorm. Deze zouden echter dermate onschuldig zijn, dat de kans klein is dat ze van invloed zijn geweest op de geboorte van de vierling. staatssecretaris herhaaldelijk gezegd, dat de overheid erop zal toezien dat de ver koop van woningwetwoningen de plaatse lijke huurmarkt niet verstoort. Ik heb toen een motie, waarin werd gevraagd om een voorgenomen verkoop te laten toetsen door de minister, in het volste vertrouwen ingetrokken. Nu vergeet staatssecretaris Brokx ineens wat hij in de Tweede Kamer heeft gezegd”. Verwacht wordt, dat volgende week dinsdag in de Tweede Kamer de eindstem ming over de nota wordt gehouden. DEN HAAG(ANP). Op de legerplaats ’t Stroe zijn vorige week klachten ontstaan over lekke oliekeerringen bij sommige nieuwe Landrovers van de Koninklijke Landmacht. Inspectie-eenheden van de krijgsmacht en deskundigen van de im porteur van Leyland Nederland hebben een onderzoek ingesteld, waarna bij 30 van de bijna 600 in gebruik zijnde landrovers het mankement werd geconstateerd. Volgens een woordvoerder van de leger- voprlichtingsdienst ging het om een „ver waarloosbaar probleempje”, dat inmid dels uit de wereld is geholpen en, in tegen stelling tot andere berichten, niet heeft geleid tot een rijverbod voor deze voertui gen. Door de lekkage ontstond de mogelijk heid dat op de remyoering oliedruppeltjes terecht kwamen, waardoor de remmen onklaar konden raken. De lekkende olie keerringen zijn inmiddels vervangen en waar nodig zijn ook de voorremvoeringen vernieuwd. De lekkages ontstonden doordat de be- Volgens de bisschop is de beurs een hoogst aanstootgevende en ergerniswek kende zaak. Ook al heeft men onlangs besloten, onder meer op aandrang van het CDA in de Rotterdamse gemeenteraad, het meest omstreden onderdeel, de peep show, te laten vervallen. De peepshow is een stand waar men tegen betaling een blote vrouw kan zien. Bisschop Simonis meent dat alleen al door de betiteling „beurs” het commercië le karakter van de manifestatie ondubbel zinnig vast staat. Op de beurs wordt de sekskwaliteit, dat bedoeld is als teken en uitdrukking van de meest intieme en duur zame liefdesrelatie, als een consumptie artikel geëtaleerd en aangeprezen, aldus de bisschop, die zich hierover tot burge meester Van der Louw heeft gericht. DORDRECHT (ANP). B. en W. van Dordrecht overwegen gerechtelijke stap pen tegen de opsteller van het onlangs verschenen zwartboek over het Dordtse gemeenteziekenhuis, mevrouw C. Baars. Dit heeft de wethouder van Volksgezond heid in Dordrecht, J. Zaaijer, gistermid dag namens het college verklaard in een vergadering van de gemeenteraad van Dordrecht. Met name de beschuldiging van de op steller dat enkele hartpatieënten zouden zijn overleden teggevolge van medische onzorgvuldigheden, wordt door B en W en de bestuurscommissie van het ziekenhuis als buitengewoon grievend ervaren, omdat deze aantijging alle grond mist, aldus wet houder Zaaijer. Di Anti Urn ston fjor< Lloj Con Rou New dam gen; Tor Han Hoh Han W< via, trad Heic rie»n terd AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse wisselmarkt is de notering van de Amerikaanse dollar vandaag verder ge daald. Omstreeks half elf werd gehandeld op 2,1565 wat ten opzichte van gisteren twee cent lager was. Handelaren noemden als belangrijkste oorzaak het forse tekort op de handelsba- lans van de VS in juli. Er was sprake van een „rommelige en vrij drukke handel”. gin dit jaar afgeleverde landrovers lange tijd op de legerplaatsen hebben gestaan voordat ze in bedrijf werden genomen. Sommige oliekeerringen raakten door het niet in gebruik zijn „droog” met als gevolg een lekkage. De landrovers vielen nog bin nen de garantieperiode. De landmachtleiding heeft grote spoed gezet achter de opsporing van het manke ment, aangezien veel voertuigen moeten worden ingezet bij de NAVO-oefeningen medio september. De Landmacht heeft ruim 3.000 Landrovers besteld bij Ley- land; de eerste 600 van de afgeleverde 1300 voertuigen zijn nu in gebruik en de overige 700 zullen de komende maanden gaan rij den. Het euvel van de oliekeerringen zal nauwlettend in de gaten worden gehou den, aldus de legervoorlichtingsdienst. PROVINCIALEWEG 204 ZAANDAM TEL. 075-162069 per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van derMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Di burf of X Plat char taw Hoe luoti Gotl Tor O ech lijk mai en hun N de l win win aan piej beti aan N bot doe lok, ver lok: mei Str. gan wor H een V sch len ver pla har het ricl sch soe En ver tru seu OUDE PEKELA (ANP). Oude Peke la zal geen afscheid nemen van Sake van der Ploeg, die vier jaar burgemeester van deze gemeente is geweest. Op vragen uit de gemeenteraad hebben B. en W. van Oude Pekela geantwoord, dat zij geen initiatieven zullen ontplooien om ter gele genheid van zijn afscheid iets te organise ren. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haariem tel. 023 - 31 90 53 - - - bloernendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 Ook werd er gisteren zwaar gevochten tussen opstandelingen en Nationale Garde in de steden Jinotepe en Diriamba, 45 kilometer ten zuiden van Managua. Alhoe wel door het leger voortdurend versterkin gen naar de steden worden gevoerd, scheen de opstand zich alleen maar uit te breiden. Op een persconferentie zei president So- moza gisteren, dat hij niet van plan is af te treden. „Het gaat momenteel in Nicaragua IZU/D- AMERIKA <1 ARNHEM. (ANP) Ontslag van rechts vervolging wegens volledige ontoereke ningsvatbaarheid, maar wel onvoorwaar delijke tbr heeft gisteren de officier van justitie mr. H. R. Lauwaars geëist voor de De Voedingsbonden FNV betitelden die handelwijze als „slinks, achterbaks en ma lafide”. Toen bleek dat de Voedingsbon den FNV deze uitspraken niet wilden te rugnemen, spande DE een kort geding aan dat gisteren diende voor de Utrechtse rechtbank. Uiteindelijk kwamen de twee partijen daarin onder het toeziend oog van prof, mr. V. J. A. van Dijck, de president van de Utrechtse rechtbank, tot een compromis. In een gezamenlijk uitgegeven verklaring staat te lezen dat de Voedingsbonden het gebruik van de betreffende woorden be treuren en dat de woorden gematigder hadden behoren te luiden. Beide partijen toonden zich na afloop tevreden met de schikking. Vooral onder de PvdA-burgemeesters bestaan grote weerstanden tegen deze ge dwongen heffing van twee procent van het bruto inkomen uit de te vervullen functies. Raads- en statenleden maken het minste bezwaar. De bijdrage wordt geheven omdat de PvdA ervan uitgaat dat de betrokken functionarissen hun, vaak goedbetaalde, functies te danken hebben aan het partij- lidmaatschap. De bijdrage wordt gevraagd van socia listen in vertegenwoordigende lichamen, zoals gemeenteraden, Provinciale Staten en het parlement. Ook partijgenoot-burge- meesters en commissarissen der Koningin worden geacht aan het fonds bij te dragen. Bij het partijbestuur is niet bekend om hoeveel weigeraars het precies gaat. Offi cieus echter houdt men er rekening mee dat meer dan honderd partijgenoten niet betalen. Publikatie van de namen zal niet eerder dan volgend jaar kunnen gebeuren, omdat alle betrokkenen nog eens moeten worden aangeschreven. Uit een enquête die het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers heeft gehouden onder 39 organisaties, blijkt dat een overgrote meerderheid van de Molukkers in Neder land tegen het plan van minister Wiegel is om het bestaande Molukse inspraakor- I gaan te vervangen door een gemengde commissie van overleg. Volgens het in spraakorgaan is de enquête representatie- ver dan die van minister Wiegel. Zijn mi nisterie van Binnenlandse Zaken schreef vijfenzeventig organisaties aan, maar de wijkraden die een belangrijke rol spelen in de gemeenschap, kregen niet de kans hun mening te geven. vanmiddag het debat gevoerd over de Mo lukse problematiek. Dat wordt zo nodig morgen voortgezet, bij de aanbieding van i de petitie gistermiddag zie dr. J. Rutuma- lessy, dat de ondertekenaars van de petitie erop aandringen, dat de volksvertegen woordiging luistert naar de wensen van de Zuidmolukse gemeenschap en begrijpt wat er leeft onder de Molukkers. De raad heeft daarmee ingestemd. Vol gens gemeentesecretaris G. Kazemier van Oude Pekela wordt ook buiten het ge meentehuis om geen afscheid van de heer Van der Ploeg voorbereid. De heer Van der Ploeg vertrok met zijn echtgenote een maand geleden naar Drachten, nadat hij ontslag had gevraagd als burgemeester van Oude Pekela. Na een hartaanval was hij al sinds vorig jaar met ziekteverlof, en bij een keuring werd hij onlangs voor 80 procent arbeidsonge schikt verklaard. Burgemeester D. G. van den Noort van Muntendam treedt al vanaf juni op als plaatsvervanger in Oude Peke la. Nadat hij als vakbondsbestuurder en Kamerlid bekendheid had gekregen, werd de heer Van der Ploeg in 1974 benoemd tot burgemeester van Oude Pekela. Het werd een roerige ambtsperiode, waarin hij re gelmatig in conflict kwam met de gemeen teraad. Dat conflict werd aangescherpt na uitlatingen van de heer Van der Ploeg in een dagblad interview over de bevolking van Oude Pekela. Tijdens zijn burgemees terschap werden diverse malen de ruiten van zijn woning ingegooid. Daarin wordt stelling genomen tegen die „handdruk” en tegen een doorberekening ervan in de verpleegprijzen. Verder zou volgens de ANIB 65 procent van de dorps bewoners van plan zijn Het Dorp te verla ten. Dit cijfer, zo zegt de bond, is afkomstig van de GG en GD in Arnhem. Voorzitter Bijleveld legt zijn betaalde functie, hij is in loondienst, om medische redenen neer. Volgens het bestuur wordt een regeling getroffen voor de heer Bijle veld, die gezien kan worden als een over brugging naar het pensioen. Het ontkent dat deze „sociaal verantwoorde regeling” doorwerkt in de verpleegprijzen. Het per centage vertrekkers is „volkomen uit de lucht gegrepen”. De bewonersraad, het orgaan waarin de bewoners van Het Dorp vertegenwoordigd zijn, heeft inmiddels in een brief aan de ANIB geprotesteerd tegen het plan van de bond om maandag een protestvergadering i te houden. De raad betreurt het dat de bond hem genegeerd heeft. Ook de onder nemingsraad van Het Dorp zet zich af tegen de uitlatingen van de ANIB. De actie wordt tendentieus genoemd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het PvdA-partijbes- tuur heeft besloten de namen te publice ren van partijgenoten, die weigeren geld te storten in het „fonds bijzondere activi teiten”. Volgens een schatting gaat het om enkele honderden socialisten in verte genwoordigende posities, die weigeren de bijdrage te voldoen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 ■f 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) VINKEVEEN. In de Amsterdamse Lutherse Diaconesseninrichting heeft mevrouw Marian Kiene uit Vinkeveen een vierling gekregen. Daarentegen kregen wel slapende of in middels ter ziele gegane locale stichtingen een enquête-formulier van de minister, aldus het inspraakorgaan. Uit de „Moluk se” enquête blijkt dat van de 39 organisa ties er maar vier achter de plannen van Wiegel staan.. i Als gevolg van hun stiptheidsactie wor den de vertragingen op de vliegvelden waar vakantiegangers zich verzamelen steeds langer. Vertragingen tot 24 uur op vooral Spaanse vliegvelden, zijn geen uit zondering meer. Als gevolg van de actie van de luchtver keersleiders zou gisteren bijna een botsing hebben plaatsgevonden tussen een char- tervliegtuig van LTU en een lijnvliegtuig van Air France. De LTU-piloot besloot niet op toestemming van de verkeerslei ding te wachten en vloog „op zicht” over Frankrijk. Hij kwam op een verkeerde hoogte terecht en miste op een haar na het Air France-toestel, dat op weg was van Zwitserland naar Frankrijk. Bezoekt onze showroom of vraag documentatie aan (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Het bestuur van Het Dorp bij Arnhem ontkent verontwaardigd dat zijn voorzitter Bijleveld weggaat met een gouden handdruk ter waarde van 450.000. Met deze ontkenning reageert het bestuur op een pamflet van de Alge mene Nederlandse Invalidenbond (ANIB) dat begin deze week in Het Dorp is ver spreid. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse minister van Transport Le Theule, heeft de Franse luchtverkeersleiders gisteren beschul digd van sabotage. trokken. De socialist Marcel van Dam wil Brokx op korte termijn via een interpella tie in de Tweede Kamer over deze kwestie nader aan de tand voelen. Vandaag neemt Kamervoorzitter Vondeling een beslissing over het verzoek van Van Dam. In VVD-kring wordt redelijk positief op de nieuwe regeling voor de verkoop van woningwetwoningen geoordeeld. De libe ralen zouden echter de regeling uitgebreid willen zien, waardoor de zittende huurders van woningwetwoningen automatisch een kooprecht verkrijgen. Staatssecretaris Brokx zegt in de nieuwe richtlijnen die hij gisteren uitgaf, dat de verkoop slechts mogelijk is wanneer koper en verkoper het er over eens zijn. Voorts wijst hij er na drukkelijk op dat gemeenten er goed op dienen te letten dat er voldoende goedko pere huurwoningen voorradig blijven. Het CDA vindt dat de overheid een ge meentebeleid ten aanzien van de verkoop van woningwetwoningen moet kunnen toetsen. Die toetsingsmogelijkheid is nu weggevallen. Het CDA zal in een speciale fractiecommissievergadering nader be zien hoe men zich tegenover de nieuwe regeling zal opstellen. De socialist Van Dam is zeer teleurge steld over de nieuwe regeling van Brokx. „Tijdens de laatste begroting heeft de Arnhemse rechtbank tegen een vrouw en man. Beiden worden beschuldigd het ander half jaar oude dochtertje van de vrouw te hebben verdronken. Voor de rechtbank bleek, dat de man een hekel had aan het kind en het vaak sloeg. Een eerdere poging om het meisje om te brengen lukte niet. Uitspraak dinsdag 12 september. ROTTERDAM. De Rotterdamse bis schop, dr. A. J. Simonis heeft de beurs Sekskwaliteit *78 en menselijke relaties, die van 1 tot en met 10 september in de Ahoy’-hal wordt gehouden, in alle toon aarden veroordeeld. DEN HAAG. De Partij van de Arbeid en het CDA vinden het onjuist dat gemeenten voortaan zelfstandig beslissingen mogen nemen over de verkoop van woningwetwoningen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4