werken Heerenduinweg veilig DIAMANTEN HUWELIJK BEGON IN DRENTHE Ise in nieuwe I thuishaven burgerlijke stand Nieuw museumgebouw biedt meer ruimte om te hcivcn- berichtcn Interieur gebouw „De Ark” binnenkort gemoderniseerd P g Verbouwing Insingerschool voor het vordert Velsen It UITBREIDING VAN BIJEENKOMSTEN ALLEENSTAANDEN Pieter Vermeulen" I MBM 4 5 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN AUGUSTUS WOEN S D A G 3 0 GEBREKKIGE VERWARMING EN AKOESTIEK 3# IX. I I - V J - kV I - I Woensdag aangekomen: Tor Scandina via, Noordzee; Abha, Iznir; Golar Petro- trade, Shellhaven; Poetenitz. Hamina. die ing zou ps- rla- stig Mol zan ge- eer en 3rd tot srd re en na in ing es ten Dinsdag vertrokken: Hollandia, Ham burg; Fjordaas, IJmuiden, Monrovia; City of Valetta, Rotterdatn; Gulf Duke, Cont. Plat; Bernisse, Londen; Realengracht, Ar changel; Garrison Point, Londen; Choc taw 1, Cont. Plat; Argonaut, Zeebrugge; Hoegh Trader, Emden; Pep Spica, Manty- luoto; Venus, Stavanger; Tor Scandinavia, Gothenburg; Ned-Lloyd Niger; Vlissingen; Tor Scandinavia, Noordzee. Woensdag vertrokken: Rhin, Bordeaux; Heidelberg, Bremen; Kara, Montreal; Ma rianne Tholstrup, Le Havre; Austvik, Rot terdam. Nu al is het interieur van het schoolge bouw sterk gewijzigd. Alleen al door het doorbreken van de muren tussen de klas lokalen is de sfeer van een school helemaal verdwenen. De vijf naast elkaar gelegen lokalen staan nu door grote doorgangen met elkaar en met de gang in verbinding. Straks zullen vier van deze ruimten en de gang met de materialen uit het museum worden ingericht. Het gebouw telt totaal zeven lokalen en een klein kantoor. Vier lokalen zijn in elk (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de voormalige Insinger school, nu het toekomstig Pieter Vermeu- lenmuseum, wordt hard gewerkt aan de verbouwing tot expositieruimte. Volgens plan zal omstreeks eind oktober de laatste hand aan de bouwtechnische werkzaam heden worden gelegd, waarna met de in richting van het museum in dit oude schoolgebouw aan het Moerbergplant- soen in IJmuiden kan worden begonnen. En dan kan in het voorjaar van 1979 de verhuizing van het in het Cultureel Cen trum gevestigde Pieter Vermeulen mu seum worden gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De voormalige kleuter school Kerkplein 5 in Oud-Velsen (jeugd- sociëteit De Ark) gaat de komende maan den dicht voor een inwendige verbou wing. De hervormde diaconie, die het uit 1860 daterende gebouw beheert, wil het pand voor verenigingen en andere huur ders bruikbaarder maken door de instal latie van centrale verwarming. Uit de benedenvertrekken en van de etage ver dwijnen de ondoelmatige gaskachels. si- De verbouwing van de voormalige Insigerschool aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden tot museumruimte voor het Pieter Vermeulenmuseum is in volle gang. Max Kisman werken aan de inrichting die door de laatsten wordt ontworpen. Er zullen nieuwe vitrines komen, de kleuren van vloeren en muren worden aangepast aan de geëxposeerde materialen, de juiste indeling* wordt vastgesteld. Ook deze werkzaamheden zullen drie a vier maan den in beslag gaan nemen. Hoewel de bijeenkomsten in Zeewijk bleken te beantwoorden aan een sterk gevoelde behoefte waren er toch een paar zaken die in het dienstencentrum niet kun nen worden gerealiseerd. Daarom zijn de heer E. Eijpen en mevrouw T. Kooiman - de grondleggers van de bijeenkomsten - gaan uitzien naar een plaats van samen komst waar bijvoorbeeld levende muziek mag worden gemaakt en alle soorten drankjes worden getapt. De bijeenkomsten in het dienstencen trum op vrijdagavond blijven gehand haafd. De entrée bedraagt daar 2,-. In Royal zullen de belangstellenden 5,- moe ten betalen. Op beide plaatsen beginnen de bijeenkomsten om 8 uur. IJMUIDEN. Met ingang van zondag 10 september zullen de bijeenkomsten voor alleenstaanden - waarmee in juni werd gestart in het dienstencentrum Zee wijk - worden uitgebreid met wekelijkse bijeenkomsten in Café Restaurant Royal. de igd de de ing de er af :tie ke- zan zan uit zan een ele- ise- orp dat een zan >ert Ige- IB) zer- lijn aar igd sen net hij ge- zan naf ke- 1de :he rdt jle- rer- ent ig” ler- de geval voor het museum zelf gereserveerd. Grote winst van de verhuizing straks zal, zo blijkt uit de woorden van de conserva trice Joke Herder, de winst aan werk- en bergruimte zijn. Zoals de plannen nu defi nitief zijn, zal één lokaal berg- en werk ruimte worden. Het tweede lokaal in de aanbouw is bestemd voor wisselexposities van natuur-historische zaken. Eén lokaal wordt geheel voor bezoeker- tjes ingericht, met instructiemogelijkhe den (dia- en filmprojectie), werktafels en een leesboekje. Het lokaal zal worden ge bruikt door schoolgroepen die in het mu seum een les komen doen, waarbij in dit lokaal werkopdrachtjes kunnen worden uitgevoerd. De leeshoek zal wat boeken bergen over het planten- en dierenleven, waarin bezoekende kinderen wetenswaar digheden kunnen opzoeken. Het is de be doeling dat deze leeshoek ook open zal zijn voor individuele bezoekjes. Naar idee van Joke Herder zal de mu seumbezoeker straks in logische volgorde de zaken kunnen bezichtigen. De eerste zaal, waar de grote maquette van IJmui den komt te staan, zal dienen als introduc tie. Hier wordt getoond Wat IJmuiden nu Op het adres Berkenstraat 14 in IJmuiden-Oost vierde het echtpaar G. Dragstra-H. Saadhoff dinsdag de zestigste huwe- lijksverjaardag. Burgemeester P. J. Molendijk kwam 'het dia manten bruidspaar 's middags feliciteren. G. Dragstra (80 jaar) en diens 83-jarige echtgenote traden zestig jaar geleden in het huwelijk in Nieuw-Weerdingen (gemeente Emmen). Na een lange periode als veenarbeider en grondwerker kwam de bruidegom in 1928 naar Noord-Holland om een nieuwe brood winning te zoeken. Het wisselvallige bestaan als turfsteker met winters zonder een cent inkomsten beviel hem allerminst. Op aanbeveling van vrienden die al geruime tijd bij het toen nog piepjonge bedrijf MEKOG werkten klopte hij daar aan om een betrekking. En dat lukte. Van de ene dag op de andere kon hij aan de slag. Al heel gauw konden vrouw en kinderen naar het is, en hoe het is gegroeid. Direct hiermee verbonden is de vergelijking tussen de visserij vroeger en die van nu. In de twee de ruimte worden de visserijtechnieken uit de doeken gedaan, waarbij de achteruit gang van de visstand en de gevolgen hiervan vooral het leven in de zee als vanzelf aan de orde komt. Van de zee wordt de stap gezet naar de kust, met de daarbij behorende vogels. Duinvorming en waterwinning zijn onder werpen die weer naar de volgende zalen leiden. Daar zullen fauna en flora van polderland en bos worden tentoongesteld. Vogels, insecten, de diorama’s, bomen en planten, aangevuld met foto’s zullen het hoofdbestanddeel vormen van het deel binnenland. Zoals bekend bezit het Pieter Vermeulenmuseum tal van scheepsmodel len die de vooruitgang in de visserijtech nieken duidelijk maken. Tot slot zal de vroegere gang van de school plaats bieden aan de bijzondere vogels, de tropische insekten en schelpen en uitheemse zoog dieren. Hoewel de collectie van het museum nauwelijks kan en zal worden uitgebreid, zal in het nieuwe museum vooral aandacht kleuterschool die nu op de hoek Vondel- laand-Driehuizerkerkweg in Driehuis ge vestigd is. Maria Boreel stichtte het ge bouw in 1860 als „bewaarschool” voor plaatselijke kleuters. Dinsdag aangekomen: Sanders Koppel Antwerpen, IJmuiden; Calabria, Sagunto, IJmuiden; Sir, Winston Churchill, Felix- stone; Kampoen Lion, Antwerpen; Saga fjord, Hamburg; Cnaopus, Hamina; Smit- Lloyd 46, Cont. Plat, Velsen; Nova Shore, Cont. Plat, Velsen; Marianne Tholstrup, Rouaan; Argonaut, Brunsbuttel; Balbina, Newsportnews; Duneck, Leningrad, Zaan dam; Tonkoui, Antwerpen; Venus, Ber gen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Tor Scandinavia, Gothenburg; Austvik, Hammerfall; Platessa, Seahaw; Franz Holm, Pateniemi; Baro, Wilmington; Ise, Hamburg, IJmuiden. In de grote zaal beneden wordt aan drie zijden een geluidwérende wand aange bracht, om geluidsoverlast voor omwonen den te voorkomen. De ruimte die regelma tig gebruikt wordt voor disco-avonden, krijgt een akoestisch plafond van schuin aflopende constructie om een betere akoestiek te verkrijgen. Het verbouwings- plan omvat verder totale vernieuwing van de toiletten achterin het gebouw en vergro ting van de hal aan de straatkant. De huidige keuken wordt verplaatst en krijgt een geheel nieuwe uitrusting. Een andere verbetering is vernieuwing van de raam- luiken aan de buitenkant waar voor het overige niets verandert. Het restauratie werk blijft hier beperkt tot nazien en even tueel vernieuwing «van het houtwerk en het opnieuw voegen wat het gebouw een fleu riger aanzien zal moeten geven. De voor malige bewaarschool staat op de monu mentenlijst wat veranderingen aan het ex terieur uitsluit. Omdat de opknapbeurt alleen binnen plaatsheeft draait de her vormde diaconie helemaal alleen voor de niet geringe kosten op. De hervormde diaconie ziet alleen na modernisering mogelijkheden voor verde re exploitatie. „Sluitende exploitatie zit er niet in” zegt diaken J. G. Bresser. „Een betere zaalbezetting behoort na herope ning echter wel tot de mogelijkheden”. Een slechte akoestiek en de gebrekkige verwarming waren tot nu toe de opval lendste gebreken aan het gebouw. De her opening wordt begin volgend jaar ver wacht. Het pand Kerkplein 5 herbergde tot het begin van de jaren vijftig de Maria Boreel- worden besteed aan de toevoeging van achtergrondinformatie bij de tentoonge stelde materialen. Voor dit aspect was de ruimte in het Cultureel Centrum onvol doende. Wanneer eind oktober de grootste klus sen zijn afgerond, gaat Joke Herder met de ontwerpers Ronald Timmermans en westen komen. „Het klikte gelijk. Ik ben er niet meer wegge weest”, zegt de bruidegom die destijds zonder moeite in Velsen- Noord een woning kon betrekken. Sinds 1958 woont het echtpaar nu al aan de Berkenstraat in IJmuiden-Oost. Velsen is helemaal hun vaste stek geworden. Drenthe bleef door de jaren heen trekken maar door overlijden van daar wonende generatiegeno ten werd de band met dat gebied toch langzaamaan losser. Een evacuatie terug naar Drenthe in de winter 1944-1945 (per aardap- pelboot) geschiedde min of meer noodgedwongen. Daarna trok het echtpaar eens per jaar steevast een paar dagen uit voor een bezoekje aan de geboortestreek. Samen met zes van de zeven kinderen werd de diamenten huwelijksverjaardag dinsdag ge vierd met een etentje (in gebouw Velserduin” in IJmuiden-Oost) gevolgd door een receptie. Dinsdagavond om half ze ven liep de Duitse haven sleepboot Ise de haven van IJmuiden binnen. Dit ge avanceerde type schip, waarover wij gisteren reeds uitvoerig publiceerde, zal voorlopig een half jaar de dienstverlening van Bureau Wijsmuller in de IJmond ondersteunen. Voor het IJmuidense sleepbedrijf is dat half jaar een proefperi ode. Bekeken zal worden of men na verloop van die pe riode gebruik zal blijven maken van de Ise. Als de proefnemingen gunstig uit vallen wordt overwogen de havenvloot van Wijsmuller met één of meerdere van dit soort boten uit te breiden. Vandag zou de Ise, die in charter onder Duitse vlag blijft varen, netjes in de kleuren van Bureau Wijs muller worden geschilderd. Op de foto het moment dat de Ise de contouren van IJmuiden - haar tijdelijke nieuwe thuishaven - voor de boeg krijgt. BEVALLEN: K. Dik-Meijvogel, z., IJmuiden; D. Eef- ting-Brands, z„ IJmuiden; J. J. van der Plas-Korf, d., IJmuiden; S. R. Bronsveld- Stoop, z., Santpoort; N. L. de Jong-van der Linden, d., IJmuiden; A. W. ter Haar-Ooms, d., IJmuiden. OVERLEDEN: J. van Oosten, 78 jr., w.v. A. Davids, IJmuiden; M. E. Kwaad, 87 jr., e.v. E. Luikman, IJmuiden; W. Duiker, 76 jr., e.v. M. C. Snijders Blok, IJmuiden; K. A. Ci- bulski, 69 jr., w.v. E. H. Röbken, Velsen- Zuid; G. G. de Ruijter, 84 jr., w.v. J. Vermeeren, Driehuis; A. Klijn, 72 jr., e.v. J. Fennema, IJmuiden. ■-**^*" - y? Zonder enig ceremonieel vertoon is duinweg rijden om via een nieuwe aan- maandagochtend de zo lang begeerde be- sluiting de rijbaan rechts- of linksaf op te veiligde voetggngersoversteekplaats op rijden. Een uitzondering is gemaakt voor de Heerenduinweg in IJmuiden in gebruik wielrijders die „rechtdoor” mogen en ui- genomen. Voor bezoekers van het zwem- teraard voor de voetgangers die de licht bad, de speeltuin en het wandelpark aan installatie met de hand kunnen bedienen, de zuidzijde van deze weg een stukje Naar aanleiding van vragen die donder- „veiligheid”. Maar de grootste bijzonder- dag door het raadslid D. H. Kuijper wer- heid is wel dat deze voorziening de eerste den gesteld zal de beveiliging nog worden in zijn soort is in de bebouwde kom van gecompleteerd door een signaal dat ook IJmuiden. De aansluting van de Velser- blinden en slechtzienden in de gelegen- duinweg op de Heerenduinweg is voor de heid stelt veilig de overkant van de Hee- nieuwe beveiligde oversteekplaats ettelij- renduinweg te bereiken. Personeel van de ke tientallen meters verlegd. Komende uit dienst Openbare Werken legde gistermid- de eerstgenoemde weg moeten weggebrui- dag de laatste hand aan de afwerking van kers via de parallelweg langs de Heeren- beveiligde „zebra”. -A '•‘"j Mi te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5