ORIGINEEL AFSCHEIDSGESCHENK politienieuws DINSDAG AAN DE SLAG Zwemvierdaagse Heemskerk trekt 350 deelnemers Druk weekeinde voor Donkey Shot SMYRNA New Look van zakennieuws Stoutenbeek Volop strijd in intersport TAFELKLEDEN BORST NIEUWE RAAD HEEMSKERK nu1 59 Laatste bewoners vertrekken eind september f 1 Haarlem anno 1900 De Lichtboei Bibliotheken op zaterdag open VERGADEREN OVER BENOEMINGEN „Ot en Sien Show” I M SPECIALE AANBIEDING Sportraad A O BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 AUGUSTUS 3 0 WOENSDAG Aan de ouders, oproep tot deelname aan de - |h T WONINGINRICHTING op zaterdag 9 sept om 11 uur op het Proveniersplein (Grote Houtstraat kruising Gierstraat) (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Het kloos ter van het revalidatiecentrum „Heliomare” gaat sluiten. Wan neer begin oktober de laatste van de negentien bewoonsters (allen zusters van de congregatie van Onder de Bogen uit Maastricht) het klooster zal hebben verlaten, zal de ruimte via een interne ver bouwing bij het revalidatiecen trum worden getrokken. Hoewel er in de toekomst geen nonnen meer in „Heliomare” zullen wo nen, blijven er wel religieuzen werkzaam. Zij zijn of worden echter buiten het revalidatiecen trum gehuisvest. ft-. normale prijs 192,- 5 Ig i - - W' A's? w revalidatiecentrum getrokken wsssassmsf (ADVERTENTIE) it (ADVERTENTIE) ARMAND 'i i0 i 16 voor kinderen van 4-12 jaar met door moeder zelfgemaakte kleding uit die tijd Ot en Sien mogen ook apart optreden Aanmelding per briefkaart waarop naam, leeftijd en juiste adres aan Promotie City Haarlem, Gasthuissingel 50, Haarlem. Fraaie prijzen voor uw kinderen Informatie volgt na ontvangst briefkaart „Heliomare”, in het begin van de jaren dertig opgericht als herstellingsoord voor lijders aan bot-tuberculose, kende tot kort voor de oorlog alleen religieus personeel. Toen de zusters Mélanella (in „Heliomare” werkzaam vanaf 1938) en Adélia (werk zaam vanaf 1939) er door hun orde heen werden gezonden, troffen ze in het kloos ter een zestigtal medezusters aan, die öf in de verpleging öf in de huishoudelijke dienst hun dagtaak vonden. Vooral gedurende de oorlogsjaren is door de nonnen veel werk verzet. Vrij spoeidg na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd het gebouwencomplex Ongeval. Bij het schilderen van een woning aan de Zeestraat is de ladder waarop een 58-jarige schilder uit Bever wijk stond, gaan schuiven. De man kwam vier meter lager in een bloembak terecht. Hij is met een hoofdwond en een hersen schudding opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Botsing. Een 40-jarige automobilist uit Velsen had niet gezien, dat een 33- jarige chauffeur uit Limmen afremde om de inrit van het gasbedrijf aan de Bever- wijkse Parallelweg in te draaien. De Velse- naar ramde de wagen op volle snelheid en moest met hoofdletsel worden overge bracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. HEEMSKERK. De eerste ronde van de avondzwetnvier- daagse die in het openluchtbad „De Waterakkers” werd gehou den kenmerkte zich door een grote opkomst. Er doken deze avond 350 zwemmers in het water. De vierdaagse wordt landelijk door de KNZB gehouden en wordt in Heemskerk georganiseerd door zwemclub OEZA en De Waterakkers. Vorig jaar kwamen er een goede 300 deelnemers en nu 350. In Amsterdam werden de patiënten in een voormalig joods ziekenhuis onderge bracht, terwijl de zusters elders in de stad verbleven en maar moesten zien, hoe ze de patiënten (veelal Limburgers, die niet meer naar huis konden) en zichzelf aan voedsel hielpen. Negen maanden duurde deze martelgang: toen was het vrede en kon het gezelschap weer naar Wijk aan Zee terugkeren, waar de zusters met be hulp van vrijwilligers maanden werk hadden aan het herstel van de door de Duitse bezetters aangerichte vernielin gen. De oorlog betekende een allesbehalve prettige periode, maar toch denken de zusters Mélanella en Adélia met veel ge noegen terug aan de hechte band die in die dagen tussen de nonnen en hun patiënten werd gesmeed: de voortdurende strijd om eten en onderdak bracht allen nauw bij- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Uit louter benoemin gen bestaat de agenda van de raadsverga dering, waarin dinsdag 5 september de nieuwe raadsleden van Heemskerk wor den beëdigd. Direct na de installatie staat de verkiezing van de vier wethouders op het programma, waarna de samenstelling van de diverse raadscommissies onder de loep zal worden genomen. De openbare vergadering begint om 19.30 uur in „De Vrijburcht” aan de Vrijburglaan. complete gedaanteverwisseling heeft on dergaan. De aanpassing aan de verander de koopgewoonten heeft wél de liquidatie van de stoffen- en herenmode-afdeling in gehouden, maar binnenhuisarchitect Lo- man uit Heemstede kreeg hierdoor de kans een sfeer te scheppen waarin de gespecialiseerde damesmode, de nieuwe bont- en avondkledinghoek en de spik splinternieuwe accessoiresafdeling met snufjes uit Parijs, Milaan en Florence goed tot hun recht komen. De interne verbou wing en aanpassing is geleidelijk verlopen. „Letterlijk van muur tot muur en van plafond tot plafond is vernieuwd”, aldus directeur P. G. Stoutenbeek, die zaterdag, toen de braderie in de Breestraat in volle gang was, duizenden mensen in zijn nog niet geheel opgeruimde zaak kreeg en alom waardering en applaus oogstte voor de New Look van Stoutenbeek, waarin een fikse uitbreiding van de etalages aan de zijde van Nieuwstraat goed paste Vervelde-Wagenaar; en ir. J. P. Kroon van de PPR. De radicalen verloren één raadze tel, die net als de CDA-zetel aan D’66 is toegevallen, welke partij na vier jaar met twee man z’n rentree in de Heemskerkse gemeentepolitiek maakt. Na de stemming, over de wethoudersbe- noeming moeten de drieëntwintig raadsle den zich bezig gaan houden met de samen stelling van de raadscommissies en de aanwijzing van vertegenwoordigers voor diverse bestuurslichamen en semi-over- heidsinstellingen. In totaal dienen zesen- twinig besturen en commissies voor een periode van vier jaar opnieuw te worden geformeerd. Voorgesteld wordt onder meer de commissie ad-hoc raadhuisbouw ongewijzigd te handhaven. Van deze com missie maken vier raadsleden en vier amb tenaren deel uit. Voorts wordt de door de drie belangen groeperingen samengestelde voordracht van Sportraadleden ter goedkeuring aan de raad voorgelegd, welk ledenbestand dan nog met drie raadsleden dient te wor den aangevuld. Kandidaat voor het lid maatschap van de Sportraad staan wat de. verenigingen betreft de heren D. Gulde- mond (namens de voetbalverenigingen), J. J. M. ten Hagen (tennis), J. Ruis (handbal, korfbal), J. Wessles (badminton), G. Zand- stra (turnen), T. Hof (zwemmen), J. Duine- veld (kleindieren), C. van der Welle (des kundige, leraar lichamelijke opvoeding), R. Kloek (deskundige, huisarts), J. P. Kroon (onafhankelijk beleidssecretaris) en mevr. Y. W. T. Scholten-Hugen (verte genwoordigster niet-gereglementeerde re creatiesport). Bij deze kandidaatstelling is door de belangengroeperingen al rekening gehouden met de uitbreiding van de spor traad met twee personen. Armand is een protestzanger, die al en kele jaren in de muziekwereld meedraait. Met nummers als „Ben ik te min”, „En een van hen ben ik”, „En dat is juist de pest” bracht hij de Nederlandse hitwereld in het midden van de zestiger jaren in rep en roer. Na een langdurige stilte bracht hij in 1972 een langspeelpkaat uit, gevolgd door een dubbelalbum in 1974 en een verzamel- elpee in 1977. BEVERWIJK. In de Intersportcompe- titie van vijf sportverenigingen was dins dagavond het softbal aan de beurt. Het team van Odin-jongens redde het niet te gen KZC-jongens, die met 9-4 met de eer gingen strijken. De jongens van Phoenix waren niet opgewassen tegen het geweld van de Racing-knapen. Zij werden met 18-1 weggespeeld. Voor de Odin-meisjes was er ook geen eer te behalen, want de KZC-meisjes sloten de wedstrijd met een 12-6 zege af. Phoenix-meisjes en Racing- meisjes deelden de punten, 6-6. Donder dagavond om half zes wordt de intersport- competitie op het Rooswijkveld voortge- zet. Stand na twee wedstrijden: Racing jongens en KZC-jongens, elk 4 punten; Racing meisjes 3 punten; KZC meisjes 2 punten en Phoenix meisjes 1 punt. De groep Spaak wordt geleid door de Heemskerker Erwin van Ligten, die Hans Heidt, Gerard Kroone, Ton Dijkman en Willem Swikker om zich heen weet. Spaak speelt een soort muziek, waarin invloeden van jazz, funk, reggae, jazzrock en neder pop zijn te ontdekken. Het optreden begint om 9.30 uur. HEEMSKERK. Donkey Shot gaat een druk weekeinde tegemoet. Vrijdagavond 1 september barst het popgeweld van Spaak los, zaterdagavond 2 september treedt de zanger Armand op en een film op zondagavond besluit het weekeinde in het jongerencentrum aan de A. Verher- entstraat. De filmvoorstelling op zondagavond be gint om half tien. Vanaf 1 september is er weer voor ieder een vanaf 16 jaar een jaarlidmaatschaps- kaart verkrijgbaar bij het centrum. De kaart kost vijf gulden. Negentien zusters zijn het klooster tot op de dag van vandaag trouw gebleven. Zij zijn allen gepensioneerd en verhuizen de komende weken vooruitlopend op de defi nitieve sluiting van het klooster naar be jaardencentra in alle windstreken van Ne derland. De eerste groep vertrekt volgende week, terwijl de laatste zusters het kloos ter naar verwachting eind september/be- gin oktober zullen verlaten. HEEMSKERK. Vrijdag 1 september is er in de Lichtboei in de Maasstraat de eerste kienavond van' het seizoen. De avond begint om 20 uur en is alleen toegan kelijk voor volwassenen. herstellingsoord niet meer met louter reli gieuzen in goede banen te kunnen leiden, en aan het eind van de veertiger jaren deed het eerste lekenpersoneel z’n intrede. Mo- De naoorlogse jaren brachten méér ver anderingen met zich mee. Halverwege de jaren vijftig schakelde „Heliomare” om van een tbc-herstellingsoord naar een re validatiecentrum, waarna het complex aan een onstuitbaar groeiproces begon. Tien jaar later werd een gedeelte van het klooster bij het centrum getrokken, toen een vrij groot percentage van de daar wonende zusters extern werd en een flatje betrok. i- st t- 1- >r Kandidaat voor de wethoudersbenoe- ming staan de heren A. F. M. van Herpen (CDA), P. Vos (CDA), C. C. Verhoog (CDA) en B. ten Haken (WD). de heren Van Herpen en Vos maakten ook deel uit van het vorige college. Wethouder H. J. M. Roozen komt op eigen verzoek niet in het college terug, terwijl de WD-wethoudster mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar tijdens de onderhandelingen over de collegevor- ming buitenspel kwam te staan. HEEMSKERK/BEVERWIJK. Met in gang van zatendag 2 september zijn de vestigingen van de bibliotheek weer iedere zaterdag normaal geopend voor het pu bliek van 10 tot 12.30 uur. k it ie i.: j- JS PLANETENWEG 38-42 UMUIDEN TEL. 15991 >r Het zal voor de zusters wel wennen worden, geven de religieuzen Adélia (bij na 70) en Mélanella (net 65) grif toe. Bei den stellen met grote nadruk altijd met enorm veel plezier in Wijk aan Zee te hebben gewoond en gewerkt. Ze zullen in het Zaanse bejaardenhuis, waar ze met vijf medezusters van „Heliomare” naar toe verhuizen, de zilte zeelucht missen en zijn dan ook vast van plan, de plaats waar ze zo’n veertig jaar van hun leven hebben doorgebracht nog regelmatig op te zoe ken. Iedere deelnemer moet vier avonden, van zes tot half acht is hiervoor de mogelijkheid, 500 meter zwemmen ofwel tien baant jes van 50 meter. Men mag ook even uitrusten onderweg maar men moet in het water blijven, trouwens er zijn voldoende controleposten om dit in de gaten te houden. Heeft men de vierdaagse vrijdagavond volbracht dan wacht er een herinne- ringsmedaille. Vanavond is de brandweer present die bij het zwembad een blusdemonstratie verzorgt, terwijl op de slotavond drumband „De Wijckers” uit Beverwijk komt voor een muzikale show aan de waterkant. van „Heliomare” aan de Relweg in Wijk aan Zee door de bezetters gevorderd, waarna de tweehonderd patiënten met hun verzorgsters moesten uitwijken naar de kweekschool aan de Beverwijkse Baan- straat. Aangezien deze lokatie wel even iets meer dan de voor de patiënten heil zaam geachte vijfhonderd meter van de kust aflag, moest in de hongerwinter van ’44 opnieuw worden verhuisd. Zuster Mé lanella kan zich nog levendig voor de geest halen, hoe alle patiënten per schip naar Amsterdam werden gebracht en wat voor een problemen die tocht over de van mij nen vergeven wateren opleverde. ii. ■ü- Opnieuw sluit „Heliomare" een ontwikkelingsfase af het klooster gaat nu definitief dicht. menteel telt „Heliomare” circa vierhon derd personeelsleden, van wie een kleine minderheid nog lid is van de congregatie van Onder de Bogen. een, waardoor er werkelijk van een een heid sprake was. Na de oorlog kwam daar verandering in. De zusters bleken de gang van zaken in het Als nieuwe raadsleden worden beëdigd de heer L. van IJsseldijk (CDA); de PvdA ers M. J. de Groot, D. Bestenbreur, B. Hollebrand en T. de Roos-Van Rooden; de heer L. W. M. van der Kolk (WD); de heer J. Nijssen en mevrouw J. Roorda-van de Boom van D’66. Zij volgen respectievelijk op de CDA-ers H. J. M. Roozen en H. J. Boeree (het CDA verloor één zetel);, de PvdA-ers E. J. P. van Doesburg-van Does burg, C. van Heijst, D. M. Neeter-Richter en H Pelgrim; dé WD-ster mevrouw J. H. BEVERWIJK. Stoutenbeek Mode aan de Breestraat heeft zich omgevormd tot een moderne speciaal-modezaak, die de modebewuste vrouw op haar wenken be dient. Vanmorgen heeft Stoutenbeek de deu ren van het 2000 m2 grote modepaleis geopend dat in de afgelopen maanden een Klooster „Heliomare” wordt bij ir Een overzicht van het bad De Waterrakkers waar 350 mensen aan de zwemvierdaagse deelnamen. Na afloop kreeg iedereen een stempel op de kaart. WIJK AAN ZEE. Vooruitlopend op het vertrek van de laatste kloosterzusters heeft de Wijk aan Zeeër bejaardenso- ciëteit „De Remise" gistermiddag afscheid genomen van de zeven nonnen, die lid van de soos waren. Voorzitster mevrouw Van der Linden betuigde namens de bejaarden haar oprechte spijt over de op handen zijnde verhuizing, die de zusters over vrijwel alle Nederlandse pro vincies doet uitwaaieren. „Wijk aan Zee zal u missen”, aldus mevrouw Van der Linden, die hoopte dat de religieuzen snel aan hun nieuwe omgeving zouden wennen, al zal dat zo zei ze waarschijnlijk wel wat problemen met zich meebrengen „want u woont al zo lang in Wijk aan Zee, dat u toch voor minstens veertig procent zout in uw bloed heeft”. Namens de bejaardensociëteit werd aan de zeven religieuzen een ingelijste foto aangeboden, waarop de onlangs overleden zuster Celinia staat afgebeeld, uitkijkend over de terrassen van „Heliomare". Deze foto sierde in 1930 de voorpagina van de Katholieke Illustratie. Het originele geschenk werd door de zusters in grote dank aanvaard, evenals de bloemenruikers, waarmee voorzitter Van Zon van de Algemene Bejaardenbond de twee zusters die van deze organisatie lid zijn kwam uitwuiven. a SSR rn sss

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7