Zwarte dag voor Nederlandse ploeg tijdens EK-atletiek SCHULTING ENIGE LICHTPUNT Uitslagen Hermens: record snel terugpakken Van Laar stelde teleur sportpuntiq c 1 amro bank ro J 1 r Staat de postcode in een advertentie of brief? Gebruikm dan als u reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Heb jeer welaan gedacht, dat ze je bank willen weten als je straks verdienen gaat? \x/k honkbal ffeaaaf. Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra’s voor mensen zoals jij. d- 29 28 AUGUSTUS 1978 SPORT 3 1 DONDERDAG laking k pttpost I Gebruik'm goed. Mhuk I door Jan van der Nat I I I I I I I I I I I I I 1 I I I I I I I I I I I I I Amsterdam Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket. 1Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50.* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f 22,50. Eervol verlies ■■BB (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) en voor >1. dans- (Van een speciale verslaggever) PRAAG. Harry Schulting heeft giste ren voorkomen dat de tweede dag van de Europese atletie|ikampioenschappen in Praag eindigde in een complete afgang van de Nederlandse afvaardiging. Met zijn plaatsing voor de finale van de 400 m horden behield de student electrotech- niek uit Vught een kans op een medaille. En juist dat is een van de uiterst schaarse mogelijkheden om het dreigende debacle nog een beetje af te wenden. PRAAG. Voor Mirjam van Laar ein digde het toernooi om de Europese atle- tiektitels in Praag in een grote desillusie. Italianen, die na twee innings al tegen een 0-5 achterstand aankeken. De Verenigde Staten beschikken name lijk, behalve over een jonge ploeg, ook over een team dat ontzettend graag wil slaan en het ook kan. De slotcijfers van de wedstrijd tegen Nederland zouden dat be wijzen, want Paul Zuvella sloeg vier uit vier en Jerry Desimone drie uit vier. In de tweede inning namen de Verenigde Staten een 1-0 voorsprong en daarmee kwam Nederland goed weg, omdat er met slechts een man uit drie honken werden bezet. De derde Amerikaanse slagbeurt verliep minder gloreius. Bart Volkerijk kampte even met een inzinking, gooide vier wijd op zowel Shapiro als op Zuvella en zag vervolgens. Mike Hurdle (met twee man aan boord) de bal het stadion uitknal len. Omdat ook Wallach had gescoord, was het ineens 5-0. De Nederlandse ploeg vocht echter zeer knap terug. In de gelijknamige derde in nings scoorde zowel Arnold Smith als Paul Smit. Beiden waren door een honk- slag op de kussens gekomen en een klap van Ben Richardson was voldoende om twee punten te laten noteren. De Limburgse hoogspringster overbrugde tijdens de kwalificatie nog wel de 1.75 meter, maar strandde toen de lat 5 centi meter hoger was gelegd. Maar ook wan neer die hoogte was gehaald, was ze nog niet over de limiet van 1.85 meter geko men. Huilend van verdriet verliet ze het Strahov-stadion. „Een enorme teleurstel ling”, was het enige wat ze kon uit bren gen. De Zweed Borg en de Amerikaanse Tracy Austin zijn de strijd om de open Amerikaanse titels in Flushing Meadows goed begonnen. Borg zegevierde met 6-0,6- 2 over Bob Hewitt, terwijl Austin haar landgenote Pat Bostrum met 6-0, 6-1 ver sloeg. Jimmy Connors had eveneens wei nig moete om een ronde verder te komen. Hij gunde Tom Gullikson slechts twee games 6-0, 6-2. Francesco Moser heeft in Wenen een omnium voor profs gewonnen. Fons van Katwijk is in een criterium voor beroeps renners in het Belgische Putte als derde geëindigd. Nederland heeft nog een we reldkampioen wielrennen. In Sankt Jo hann (Tirol) werd Meine Schoutema we reldkampioen bij de veteranen. De Spanjaard Orantes heeft voor de tweede maal het internationale proftennis- toernooi van Boston op zijn naam ge bracht. 0-0-2-1-0-01-1-0= 5 0-1-4-0-0-0-2-0-3=10 PRAAG. Een dag na zijn dramatische uitschakeling op de 10.000-meterrace is Jos Hermens alweer over de ergste klap heen. Weliswaar maakte de Nijmeegse atleet nog een wat terneergeslagen indruk, maar vol optimisme kijkt hij alweer vooruit naar de toekomst. „Ik wil dit seizoen nog het Nederlands record op de 10 kilometer proberen terug te pakken. Ik denk dat ik dat in Londen doe”, liet hij weten. Hermens’ grootste angst is wel dat hij dit jaar ook zijn laatste record het wereld uurrecord kwijtraakt aan Gerard Te- broke. De Arnhemmer kondigde aan op 23 september te zullen proberen Hermens’ prestatie te verbeteren. „Ik heb al een aanbieding uit Groningen gehad om daar te lopen”, vertelde Tebroke, „maar mis schien geef ik toch wel de voorkeur aan Sittard, omdat die baan sneller is”. Tebro ke zegt echter dat hij zijn recordpoging wil laten afhangen van de conditie van Her mens. „Want ik zou graag hebben dat hij erbij was”, besluit hij. aarne in met dito lamheid Huiselijk '541 FINALE 100 METER: I Pietro Mennea (Ita) 10.26. 2 Eugen Ray (Odl) 10 36, 3 Vladi mir Ignatenko (Sov) 10.37, 4 Petar Petrov (Bull 10 41, 5 Leszyk Dunecki (Pol) 10 43. 6 Allan Wales (Gbr) 10.45, 7 Nikolai Kolesjni- kov (Sov) 10 46, 8 Valery Borsov (Sov) 10.55. wedstrijden moet je uitgenodigd worden en om zo’n invitatie te krijgen moet je eerst een grote zijn”; vertelde de Belg. Een vi cieuze cirkel om moedeloos van te worden. Arno Koermeling, die fluitend door de Woensdag heeft Jos Hermens prof. Klumpert, die met de Westduitse ploeg in Praag verblijft, geconsulteerd. Deze heeft een injectie (met een eiwitpreparaat) in zijn linkerbeen gegeven om de pijn te verlichten. Hermens was na dat bezoek aan de Duitse arts tamelijk opgewekt. „Hij zei namelijk dat ik best op de vijf kilome ter kon uitkomen”, vertelde hij. Dat opti misme nam echter snel af, toen Hermens van Westduitse atleten hoorde dat Klum pert aan iedereen dergelijke adviezen geeft. „Daarom wacht ik maar af hoe het morgen gaat. Ik ben niet van plan om voor twee of drie rondjes in de series te star ten”, vertelde Hermens over de 5000-me- terwedstrijden van vandaag. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Hermens lijdt aan een verkleving van de peesschede van de achillespees. De verkle ving veroorzaakt de pijn en tijdens de fatale race van gisteravond knapten enke le vezels af. Jos Hermens overweegt zich begin oktober te laten opereren. „Het is mes en nieuwe Bloe- 56 Ook Schulting is ervan overtuigd dat hij een plak binnen handbereik heeft. „Maar het zijn hier natuurlijk geen Nederlandse kampioenschappen. Daar weet je van te voren dat je wint, maar hier moet je echt knokken voor iedere tiende en honderdste van een seconde. Dat brengt een enorme spanning met zich mee”, zei Schulting. Nog steeds heeft hij niet besloten of er tijdens de finale risico’s moeten worden genomen, door na de zesde horde toch grotere passen te gaan nemen. Geeroms: „Ik ben ervan overtuigd dat hij het kan. Maar hij moet dat zelf beslissen. Misschien wel tijdens de race. Het probleem is dat hij er niet op heeft kunnen trainen. Dat had hij willen doen op de Nederlandse kampi oenschappen, maar voor die tijd is hij acht dagen ziek geweest. Daardoor heeft hij volstrekt niet getraind”. Met de finaleplaats zijn de keuzeheren van de KNAU waarschijnlijk al blij. Dat was immers zo’n beetje het criterium voor uitzending. Schulting heeft wat dat be treft al een voldoende gehaald. De andere Nederlanders, die gisteren in de arena kwamen, bleven ver beneden de maat. Wilfried Geeroms heeft daar wel een verklaring voor. „Het ontbreekt de mees ten aan internationale ervaring. Als ze hier door de tunnel het stadion inlopen, worden hun benen afgeknepen. Maar voor zulke De plak van Stadtmüller hangt echter nog aan een zijden draad. Hij werd gedis kwalificeerd wegens driemaal onzuiver wandelen. De Oostduitsers hebben daar echter tegen geprotesteerd, en de jury d’appel zal vandaag daarover een uit spraak doen. Want de Nederlandse ploeg beleefde een uiterst zwarte dag in de Tsjechische hoofd stad. De povere verrichtingen van Mirjam van Laar werd in slechte zin nog overtrof fen door Arno Koermeling, die kansloos ten onder ging in de halve finale 800 m, en Koen Gijsbers, die in de 400 miserie niet vooruit te branden was. Daarom was de finaleplaats van Schulting als een flonke rende ster in de gitzwarte duisternis. „Morgen wordt het de meest open koers die je je kunt voorstellen”, profeteerde Schultings trainer, de Belg Wilfried Geer oms. „Kijk, Schmidt moeten we niet mee rekenen. Die wordt kampioen. Archipenco valt misschien ook nog af, maar van de derde tot en met de achtste plaats is de strijd volkomen open. Iedereen kan dat brons pakken”. een risicoloze ingreep. Het gevaar is alleen dat de bloedtoevoer, die nu wat wordt gestopt door de verkleving, weer normaal wordt, waardoor ik weer last krijg van de peesaanhechting. Maar wanneer ik me laat opereren kan ik in ieder geval de volgende dag weer pijnloos dribbelen en hoop ik 14 dagen erna weer te kunnen trainen”. serie kwam, realiseerde een uiterst matige tijd op de 800 m halve finale. In 1.49.2 (2,6 sec. onder zijn beste seizoenprestatie) kwam hij als allerlaatste door de finish. „Het was een tactische race van de Oost duitsers die met z’n tweeën voorop gingen De Amerikanen waren duidelijk even uit hun doen. Werper Ed Vandeberg (vervan ger van Leary) maakte een niet toegestane schijnbeweging en Zuvella liet een vrij gemakkelijke bal uit de handen vallen. Eddie Tromp, die het als aangewezen slag man niet zo best deed, was via vier wijd op het eerste honk gekomen en profiteerde gretig van die Amerikaanse missers: 5-3. Drie innings lang konden de Amerika nen niet tot scoren komen. Er werden wel rake klappen uitgedeeld (Volkerijk zou in zijn acht een derde innings 13 honkslagen tegen krijgen), maar door knap veldwerk werd elke poging tot scoren verijdeld. Bo vendien waren bij echte verre tikken, de buitenvelders attent. Nadat in de zevende inning het verschil was opgelopen tot 7-3, scoorde Nederland opnieuw. Arnold Smith kreeg van Mark Ross, de derde Amerikaanse werper, de bal prachtig op de knuppel en bereikte het tweede honk. Smit en Maat (gisteren twee plaatsen hoger in de slagvolgorde dan an ders) offerden zich op om de derde honk- man binnen te helpen. Door een schitterende klap van Jenken kon Nederland een inning later nog iets dichterbij kruipen. De bal belandde tegen de schutting en Richardson, zelf goed voor een slagpercentage van 0.500, kwam bin nen. Even hing er een sensatie in de lucht. Maar zover kwam het niet. Bart Volkerijk verloor zijn controle en zag de honken vol stromen. Myers haalde hem toen terecht naar de kant, maar Haage kon drie runs niet meer voorkomen. Het vertoonde spel, maar vooral de in zet geven hoop voor de toekomst. Het programma is in het voordeel van de Nederlandse ploeg, want de komende vier dagen staan de wedstrijden tegen achter eenvolgens België, Cuba en Mexico op het schema en het moet mogelijk zijn om uit die drie partijen vier punten te halen. Inningscijfers: Nederland Verenigde Staten Werpcijfers: Nederland: Bart Volkerijk (8V3 inn): 5-4-13-2; Bertil Haage (2/3 inn): 0-1-2-0. Verenigde Staten: Tim Lary (3 inn): 4-1-4-1; Ed Vandenberg (3 inn). 3-1-0-2; Mark Ross (3 inn): 1 0-3-1. Homeruns: Verenigde Staten. Hurdle (1). FINALE KOGELSTOTEN: 1 Ilona Slupia- nek (Odl) 21.41 m, 2 Helena Fibengirova (Tsj) 20.86, 3 Margitte Droese (Odl) 20.58, 4 Svet lana Kratstsjevskaja (Sov) 20.13, 5 Elejana Stojanova (Bul) 19.43, 6 Eva Wilms (Wdl) 19.20, 7 Ivanka Petrova (Bul) 18.72, 8 Svetla na Melnikova (Sov) 18.63. ri- De Italiaan Pietro Mennea wint de 100 meter voor de Oostduitser Ray en de Rus Ignatenko. Het Nederlands damesteam heeft in Minsk tijdens het toernooi om de wereldti tel volleybal met 0-3 van Italië verloren. Het Nederlandse herenteam heeft in Noordwijk een vriendschappelijke volley balwedstrijd tegen Mexico met 3-0 gewon nen. 30 leert >A, o.l.v. inschrij- vrij, seërweg 370800 Direct na de bittere teleurstelling ver dween de 22-jarige gebrilde bezigheidsthe rapeute met haar moeder naar het cen trum van Praag, om daar tussen alle be zienswaardigheden die de Tsjechische hoofdstad rijk is, haar mentale klap te boven te komen. Toch was er gezien de prestatie van Mirjam van Laar in de afgelopen periode weinig reden voor groot optimisme over haar verrichtingen in Praag. Begin dit jaar overbrugde zij weliswaar in Italië de 1.87, maar daarna zakte ze terug naar 1.83, 1.84. De Zuidlimburgse heeft dit jaar veel hinder ondervonden van een achillespees blessure, waardoor haar afzet bij de sprong niet optimaal was. Het zoeken naar een andere opbouw bleek in Praag vruch teloos te zijn geweest. Desondanks had ook bondstrainer Servé Wijsen hogere ver wachtingen van haar. „Het ging de laatste tijd toch in stijgende lijn op de trainingen. Daarom hadden we gehoopt dat ze in ieder geval door de kwalificatie zou komen”, liet hij weten De avondwedstrijd in Parma tussen Italië en België ging niet door. Kort na Nederland tegen de Verenigde Staten barstte een enorme on weersbui boven het stadion los. Besloten werd om de wedstrijd uit te stellen naar zondagmor gen 11.00 uur Italië moet weliswaar ook zondag avond in actie komen, maar had tegen de wed strijd op zondagmorgen geen bezwaar slappe houding en het gebrek aan mentali teit, die het duel tegen de Japnners beheer sten, waren verdwenen. De wil om te knok ken was terug en veel meer mag er natuur lijk niet worden geëist. De wil om er iets goed van te maken kwam al in de eerste slagbeurt van de Amerikanen een zeer jonge ploeg, waar in de oudste speler nog maar net 22 is al naar de oppervlakte. Werper Bart Volke rijk moest weliswaar honkslagen accepte ren van Codiroli en Francola, maar na de vijfde slagman verscheen er toch een nul op het scorebord. En dat op zich was al knap in vergelijking met bijvoorbeeld de KLI FINALE 100 METER: 1 Marlies Oelsner- Goehr (Odl) 11.13, 2 Linda Haglund (Zwe) 11.29, 3 Ljoedmilla Maslakova (Sov) 11.31, 4 Monika Hamann (Odl) 11.33, 5 Jjoedmilla Storotsjkova (Sov) 11.33, 6 Ljoedmilla Kon dratjava (Sov) 11.38, 7 Chantal Rega (Fra) 11.49, 8 Sonia Lannaman (Gbr) 11.67. FINALE VERSPRINGEN: 1 Wilma Bar dauskiene (Sov) 6.88 m, 2 Angela Voigt (Odl) 6.79, 3 Germina Nygrynova (Tsj) 6.69, 4 Brigitte Wujak (Odl) 6.60, 5 Gina Spana it (Roe) 6.52, 6 Susan Reeve (Gbr) 6.48, 7 Karin Haenel (Wdl) 6.48, 8 Heidemarie Wycisk (Odl) 6.44 Voor het eerst sinds 20 jaar is de Spartakiade 79, de traditionele voorbereiding van de Russen op de Olympische Spelen, een open wedstrijd Ruim 2000 atleten uit meer dan 100 landen zullen worden uitgenodigd om op deze „pré-Olympi sche Spelen” de strijd aan te binden met 10.000 collega’s uit de Sovjet-Unie. De Spartakiade wordt sinds 1956 om de vier jaar gehouden - steeds een jaar voor de Olympi sche Spelen. Nu in 1980 de Spelen in Moskou plaatsvinden, is besloten de Spartikiade als pré- Olympics te laten fungeren. In Moskou, Lenin grad, Riga en Tallin zal van 21 juli tot en met 5 augustus in 24 takken van sport (waarvan 21 olympische) de strijd worden aangebonden Op een persconferentie gisteren in Praag heeft het Olympisch Comité van de Sovjet-Unie nog eens met klem herhaald dat bij het niet-toelaten de normen van het IOC zullen worden gehan teerd. Dat betekent dat Zuid-Afrika, Rhodesië en Taiwan niet tot de deelnemende landen zullen behoren FINALE SPEERWERPEN: 1 Michael Wes- sing (Wdl) 89.12 m, 2 Nikolai Grebnev (Sov) 87.82, 3 Wolfgang Hanisch (Odl) 87.66, 4 Detlev Michel (Sov) 65.46, 5 Wassili Jertsjov (Sov) 85.06, 6 Helmuth Schreiber (Wdl) 85.58, 7 Miklos Nemeth (Hon) 83.58, 8 Pjotr Bielczyk (Pol) 81.80 VE met zoekt serieuze >ft Doel iL 7545 lopen. Daar was ik niet tegen opgewassen. Mijn tijd had misschien wel wat beter gekund, maar toen ik zag dat ik de finale toch niet kon halen, heb ik het maar opge geven”. De andere Nederlandse loper die in het veld kwam, Koen Gijsbers, kwam welis waar goed uit de startblokken, maar de talentvolle Leidenaar blokkeerde in de laatste bocht volledig. Op de laatste hon derd meter kwam hij bijna struikelend op de finish af. „Ik zat helemaal vast”, klaag de de legerofficier-in-opleiding. De prestaties van de tweede dag waren niet bepaald wereldschokkend. De slechte weersomstandigheden (regen en kou) wa ren daar de oorzaak van. De Italiaan Pie tro Menea pakte het goud op de 100 meter in 10,24. Bij het speerwerpen zegevierde de Westduitser Michael Wessing met een worp van 89.12 meter. De andere gouden medailles die er waren te verdelen, kwa men in Oostduitse handen. Marlies Olsner (100 meter dames), Ilona Slupianek (kogel stoten) en Karl-Heinz Stadtmüller (20 km snelwandelen) zorgden voor die oogst. 54 jr. nnisma- 0-56 jr gezellige '552. honkbalploeg (Van onze speciale verslaggever) PARMA. De wedstrijd duurde net iets te lang. Acht innings had de Neder landse honkbalploeg knap gespeeld. Was er uitzicht geweest op een verrassend resultaat tegen titelfavoriet de Verenigde Staten. In de laatste slagbeurt kwam ech ter de terugslag. Bart Volkerijk kon op het op de werpheuvel niet meer bolwer ken. Coach Ernie Myers verving hem door Bertil Haage, maar ook de Twent kon de Amerikanen niet meer afstoppen. Eén ding stond echter na Nederland- Verenigde Staten duidelijk vast: de 10-5 eindstand gaf geen juist beeld van de wed strijd. Natuurlijk is verliezen met een ver schil van vijf punten van een van de sterk ste, zo niet dé sterkste honkbalnatie ter wereld, geen schande. Vandaar ook dat er toch wel tevredenheid heerste in het Ne derlandse kamp. Assistent-bondscoach Hamilton Ri chardson: „Ik geloof dat dit een positief resultaat is. Het is natuurlijk doodzonde dat de score in de laatste inning nog zo opliep, maar dat was niet de feitelijke beslissing. De nederlaag stond vast na de zevende inning. Daarin ging het mis”. Richardson doelde daarbij op de situa tie, waarin zowel het eerste als het derde honk door de Amerikanen was bezet. Ach- tervanger Paul Smit gooide aan op de tweede honkman Don Wedman om te pro beren de derde nul via Zuvella te maken. Werper Volkerijk onderschepte de bal om Shapiro van het derde kussen te lokken. Het gevolg was dat geen van beide Ameri kanen uitgingen. Het is natuurlijk slechts een detail in het grote geheel. Maar wel erg belangrijk, omdat de Verenigde Staten, dat Bill Arce (in 1971 bondscoach van Nederland) als assistent-coach heeft, kort daarna de sco re opvoerde van 5-3 naar 7-3 en zo’n ver schil is natuurlijk te groot met nog slechts twee slagbeurten te gaan. Het resultaat viel desondanks beter uit dan iedereen had verwacht. Na de bescha mende 0-7 nederlaag tegen Japan was er eigenlijk nog maar weinig hoop op echt herstel en een redelijk resultaat. Maar de Oranjeploeg bewees tegen de Verenigde Staten overduidelijk zijn grilligheid. De té 20 KM SNELWANDELEN: 1 Roland Wies- ser (Odl) 1.23.11.5, 2 Potsjenoek (Sov) 1.23.43.0, 3 Anatoli Solomin (Sov) 1.24.11.5. 4 Boris Jakolev (Sov) 1.24.11.5, 4 Boris Jakolev (Sov) 1.24.27.9, 5 José Marin (Spa) 1.24.38.1. 6 Maurizio Damilano (Ita) 1 24.57.5, 7 Hartwig Gauder (Odl) 1.25.15.7, 8 Roberto Buccione (Ita) 1.25.40.9 Een maand lang niet opvraagbaar. welaerts el. 023-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29