WHO onderzoekt Grensincident Onderzoek naar TURKEN WOEDEND OP GEVANGENISFILM 55 spionage in West-Duitsland pokkenge val in Engeland Hwa Kwo-feng opnieuw op reis 55 ukip kopGn, voor u klaar kffisr' DOOR ONDER MEER SHELL. BP EN TOTAL tussen Algerije en Marokko Toezicht op verkiezingen SAKIS 91 ZETELS DOSSIER Christen-democraten boos i Een onthutsend relaas! Verenigde Naties 3 197 8 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 31 - door Nico Scheepmaker n I It 11 n 11 r - i. 'IWW it Een opwindender film kunt u zich onmogelijk voorstellen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet is bereid het geruchtmakende En gelse rapport over olieleveranties aan Rhodesië ter beschikking te stellen aan de Tweede Kamer. Of dit ook gebeurt is echter afhanke lijk van de bereidwilligheid van de Engelse regering. Dit schrijft minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) in antwoord op schriftelijke vragen van de Ka merleden Scholten (CDA) en Van den Bergh (PvdA). De Britse rege- ring is inmiddels gevraagd het rapport aan de Nederlandse rege ring ter beschikking te stellen. L-' z leger in Namibië I T Hr KURT WALDHEIM I Film Midnight Express van de vorige regering in twijfel getrok ken, waarin de christen-democraten drie ministers hadden. Ie e- Deze aanbevelingen zijn gebaseerd op het „Program van Actie voor Onafhanke lijkheid van Namibië”, dat is opgesteld door de Fin Martti Ahtisaari. Deze is speci aal afgevaardigde voor Namibië van de Verenigde Naties en heeft onlangs het ge bied bezocht. Het program voorziet in tenuitvoerleg ging var) een onafhankelijkheidSplan voor Namibië, dat is voorgesteld door de vijf RABAT (UPI(. Algerijnse troepen heb ben zondag op Marokkaans grondgebied een aantal Marokkaanse bevoorradings- troepen in een hinderlaag gelokt. Dit heeft het Marokkaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendge maakt. Hoeveel slachtoffers er bij de ac tie zijn gevallen, is niet gezegd. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken, Mohammed Boucetta, heeft bij Algiers krachtig geprotesteerd tegen het incident. „Marokko kan niet passief blijven na een dergelijke beschamende daad. Wij hebben het legitieme recht de soevereinitiet van Marokko te bescher men”. De Algerijnse overval vond plaats op slechts enkele kilometers van de Marok kaans-Algerijnse grens, aldus welingelich te kringen. Het betrokken gebied behoort niet tot een omstreden deel van de Sahara. Het gebied is altijd van Marokko geweest, zo werd gezegd. Bij het proces maakte zijn advocaat daar een punt van; hij vroeg mijn vriedin als getuige of haar dat niet was opgeval len tijdens de reconstructie. Mijn vrien din - een moderne, redelijk progressieve, Europese vrouw - zei nee. Ik vroeg haar, nogal verward, waarom ze niet gebruik had gemaakt van deze mogelijkheid, een boekje open te doen over de toestanden van Turkse politiebureaus. Ze zei: „Maar ik was kwaad op die man, hij had me bestolen”. Alle Turken weten dat er op politiebu reaus - meer dan in gevangenissen - ge slagen wordt. Het Turkse spreekwoord zegt: Slaag komt uit het paradijs, het „hoort” erbij. En er zijn er niet veel die er wakker van liggen. De foltering van poli tieke gevangenen is hier langzamerhand wel uitgegroeid tot een grote zaak; juist deze zomer heeft een uiterst links dag blad, Aydinlik (Verlichting) ondanks voorafgaande bedreigingen een belan grijke daad gesteld door iedere dag haar fijn uit de doeken te doen wie er in de jaren 1971 tot 1973 hebben en zijn gefol terd in het kader van de zogenaamde contra-guerrilla, - en hier school het gro te taboe - een semi-militaire organisatie. Maar mishandeling van criminelen is nog voornamelijk een zaak voor Amnes ty International. Het komt maar zelden voor dat deze constante overtreding van artikel 14 van de Grondwet, die foltering westerse leden van de Veiligheidsraad en op 27 juli werd goedgekeurd. Waldheim stelt de Veiligheidsraad voor de detachering van het militaire contin gent over twaalf weken haar beslag te laten krijgen. Hij wil de Oostenrijkse gene raal Hannes Philipp benoemen tot hoofd van het militaire en civiele korps. In het rapport aan de Veiligheidsraad wordt voorzien dat de verkiezingen om streeks april van het volgend jaar kunnen plaatsvinden. De oorspronkelijk door Zuid-Afrika ge noemde datum voor de onafhankelijkheid, 31 december dit jaar, wordt door opgetre den vertragingen geen haalbare kaart ge noemd. Dit vinden ook de meeste politieke partijen in Namibië. Het is uiteindelijk aan de constituerende vergadering van Nami bië om de onafhankelijkheidsdatum vast te stellen. KARLSRUHE. (DPA) Het bureau van de federale procureur-generaal in Karls ruhe heeft gisteren bekendgemaakt dat er een onderzoek wordt ingesteld naar een mogelijk nieuw spionagegeval in Bonn. De Sociaal-Democratische Partij (SPD) deelde mee dat de naar het Westen overge lopen Roemeense politicus Ion Pacepa in lichtingen heeft verstrekt die hebben ge leid tot een onderzoek naar Joachim Brou- dre-Groeger. Dit is de naaste medewerker van Egon Bahr, die het werk van de SPD- fractie in de Bondsdag organiseert. Het onderzoek kan ertoe leiden dat de stad tot besmet gebied wordt verklaard. Functionarissen van het Engelse ministe rie van Gezondheid hebben dit gisteren bekendgemaakt. De regeringen van Jamaica en Malta hebben inmiddels verplicht gesteld dat rei zigers naar hun landen bewijzen van inen ting tegen pokken hebben als zij in de afgelopen 14 dagen in Birmingham zijn geweest. Het Nederlandse ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft be kendgemaakt dat landgenoten die naar Engeland willen een dergelijk bewijs niet nodig hebben. Volgens een woord voerder van het ministerie is van Engelse zijde meegedeeld dat „de zaak daar onder controle is”. genis van allerlei benodigdheden heeft voorzien, zou volgens Gun Aydin hebben gezegd dat hij „ondankbaar was en al leen in geld geïnteresseerd”. En tenslotte laat deze krant een Brit aan het woord BELGRADO (AFP). De Chinese pre sident Hwa Kwo-feng is van plan in de naaste toekomst een bezoek te brengen aan Frankrijk, de Bondsrepubliek en Ja pan. De mogelijkheid bestaat dat hij ook nog naar Italië en Zweden zal reizen. Dit is gisteren uit welingelichten bron in Belgra do vernomen. De Chinese leider zou de Joegoslavische president Tito hierover hebben ingelicht, zo wordt vernomen. De belangrijkste re den voor de buitenlandse reizen van Hwa Kwo-feng zou zijn dat China grote vooruit gang wil boeken op technologisch en in dustrieel terrein. De Chinese president verblijft momen teel in Iran. Eerder deze maand ging hij naar Roemenië en Joego-Slavië. Met de ommezwaai van de christen-de mocraten die aanvankelijk zeer, tevreden waren met Nobre da Costa’s benoeming, steunt alleen de liberale PSD nog het nieu we kabinet. De communisten weigerden commentaar op het interview en bewaren hun standpunt over het kabinet tot de parlementsdebatten over het regerings programma, begin september. HWA KWO g n BIRMINGHAM. (AP) De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) gaat een on derzoek instellen naar het geval van pok ken in de stad Birmingham. Enige dagen geleden werd daar een medisch fotografe bij het Academisch Ziekenhuis met ver schijnselen van pokken in quarantaine geplaatst. !t ll g I- t, r e se lit d- ie e- ;t- e- >e ie rl >P is ri et s- n- n n 5” n e e >1 Waldheim wil VN s- e- ïn el jn k- ,7 it '5 r ‘t g- ►ij le it- it- m le lit jn e- n. se n, at s- er al n 1- r is ?n ig n, st □- it e- •n ,9 Kan het waarlijk zijn dat een Nederland se politiecommissaris inlichtingen over dissidente Iraanse studenten doorbrieft aan de Iraanse ambassade? En hoe naïef is staatssecretaris Haars, als ze meent dat de Marokkaanse (geheime) politie geen be langstelling zal hebben voor gastarbeiders die het regime van koning Hassan niet welgezind zijn? Om die vragen te beantwoorden nemen we even de ervaringen van mijn zwager Sakis loannides „eigenaar van een res taurant onder de loep. Niet in Neder land, waar hij al dertien jaar woont, maar in het democratische EEG-land Italië. Elk jaar rijdt Sakis met mijn zusje en hun drié kinderen voor vakantie naar Griekenland. Drie jaar geleden werd zijn paspoort door de Italiaanse douane een kwartier lang nauwkeurig bestudeerd, maar hij mocht doorrijden. Twee jaar geleden liep de boot waarmee zij de oversteek naar Grieken land zouden maken een kwartier vertra ging op, ook weer na controle van zijn paspoort. Dit jaar bleven zulke problemen op de heenreis uit, ook op de terugreis, in Brindisi, mocht hij meteen doorrijden naar de havenstad Bari, waar ze met hun vijven in een hotel sliepen. De volgende ochtend kwamen twee mannen in burger op het belendende tafel tje in de ontbijtzaal af en vroegen of Herr Johannes aanwezig was. Ze zullen mij wel bedoelen, dacht Sakis, en meldde zich aan. Ja hoor. „Gaat u even mee”. In een hoek van de zaal toonden zij hun politie-insigne en zeiden dat hij mee moest naar het hoofdbureau. „Waarvoor?” Dat zou hij wel horen. Omdat dit nu al de derde keer was, en steeds in Italië, wilde Sakis nu wel eens weten wat er loos was en hij ging mee. Eén man moest steeds voorop (door de deur, in de auto, in de lift), dan Sakis, dan de andere drie van wie eentje een automa tisch geweer in de aanslag hield. Op het bureau zes man in afwachting. Dossier voor zich. Foto van 1968 of 1969, geboorte datum, maar één raadsel. In het paspoort staat Athene als geboorteplaats, in hun dossier Hymettus. Waarschijnlijk is dat de reden dat men hem de vorige keren het gaan: andere geboorteplaats, dus toch blijkbaar een ander. Maar Hymettus, legt Sakis uit, is een wijk in Athene, zeg maar zoiets als Buitenveldert in Amsterdam. Sakis vraagt waarom hij aangehouden is. Gewoon controle, zeggen ze. Hebben jullie dan van iedere toevallig binnenkomende toerist een foto?, vraagt hij. Ja, nu ziet u eens hoe goed de Italiaanse politie is, zeg gen ze badinerend. Dat heb ik een paar maanden geleden al in de krant gelezen, zegt Sakis sarcastisch. ontmoet verzet NEW YORK (AFP). De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de Veiligheidsraad in een rapport aanbevolen 7300 officieren en manschappen en 1200 burgers naar Namibië te sturen. Deze laatsten zouden moeten worden belast met politiediensten en het toezicht houden op verkiezingen. (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. De Portugese christen-democraten hebben zich in onverwacht felle bewoordingen tegen het nieuwe kabinet van Nobre da Costa gekeerd. Volgens de christen-democraten is het dinsdag officieel geïnstalleerde kabinet indirect aan de Communistische Partij verbonden middels een aantal ministers met communistische sympathieën. Ook is de CDS het er niet mee eens dat Nobre da Costa zich niet tot de afhandeling van lopende zaken wil beperken. De CDS begrijpt niet hoe president Eanes dit kabinet heeft kunnen goedkeuren, aldus een partijcommuniqué. Ronduit verontwaardigd is de CDS over de uitlatingen van Nobre da Costa in het Franse dagblad Le Monde. Uit protest tegen het maandag in dit blad verschenen interview meldden de christen-democra ten zich dinsdag al afwezig bij de beëdi- gingsplechtigheid van de nieuwe regering. Nobre da Costa had tegen Le Monde ge zegd, dat de politieke partijen bij de 'for- matiebesprekingen zich binnenskamers bereid toonden tot medewerking terwijl ze naar buiten toe het tegendeel beweerden. Nobre da Costa had ook de bekwaamheid Hij wordt doorgestuurd naar een hogere politiefunctionaris met wie communicatie mogelijk is. Die zegt dat er een arrestatie bevel voor hem ligt. Nu gebiedt de eerlijk heid te zeggen dat Sakis wel degelijk een vermoeden had waarom het ging. Nadat de kolonels in Griekenland de macht in handen hadden genomen, was hij de verte genwoordiger in de Benelux geweest van de „Democratische Verdediging”, zeg maar de socialisten-in-ballingschap. En in derdaad, daar ging het om. Sakis kreeg terloops inzage in het dossier en zag dat hij bovenaan stond, daaronder Spiroa Mer couri (de broer van filmactrice Melina die na de verdwijning van de junta-regering in het parlement een zetel veroverde) en prof. Milonas, die na de val van Papadopoulos c.s. enige tijd minister was. U heeft dus een arrestatiebevel liggen voor drie leden van een partij, PASOK, die op het ogenblik 91 zetels in het Griekse parlement heeft, con cludeerde Sakis. Hij zag dat in het dossier de fotokopieën lagen van alle hotels die hij tijdens voorgaande doorreizen door Italië had aangedaan, en dat er ook documenta tiemateriaal in zat van congressen die de Democratische Verdediging tijdens het kolonelsbewind in Londen en Parijs had gehouden! (ADVERTENTIES) het is de vraag of de Turkse zoveel mil der zijn dan de Engelse of bijvoorbeeld de WestdUitse Stammheim-gevangenis. Maar daar gaat het niet dm, schrijft Opaydin, het hele avontuur van Hayes is niet zo belangrijk. Het gaat erom dat Turkije zijn internationale verplichtin gen nakomt bij de narcoticabestrijding. En het is wel tegenstrijdig dat het eerst vanuit Amerika is aangevallen omdat het opiumpapavers verbouwde en nu omdat het niet lankmoediger is geweest tegen de narcoticahandelaar. Wat Engeland betreft, dat zelfs een hele oorlog tegen China heeft gevoerd vanwege de opium, dit land zou toch zeker beter moeten weten, aldus Orhan Opaydin. Twee dingen vallen op: ten eerste dat er, noch bij Turkse juristen, noch in perscommentaren enig begin is van be sef dat er verschil bestaat tussen hard- en softdrugs (Hayes kreeg tenslotte 30 jaar voor twee kilo hasj) - een heilloze verwar ring die mede in de hand wordt gewerkt doordat het Turkse woord hasj nu juist opium betekent -, ten tweede dat het motief van de toestanden in de Turkse gevangenissen zoals dat in de film voor op staat, in de Turkse pers bijna niet wordt aangeroerd. Men kan Turken in het dagelijks leven verschrikkelijke verhalen horen verkon digen in het kader van dat het „buiten gevangenissen erger is” (en de twee waar Hayes heeft vertoefd behoren stellig tot de relatief betere). Maar nu het Amerika nen zijn die daarover hun mond en een film opendoen, komt het bij zowat alle Turken - het anti-Amerikanisme viert hier om diverse redenen weer hoogtij - tot reacties die men een variant zou kun nen noemen op wat Amsterdammers zouden hebben gezegd tijdens de februa ristaking van 1941: „Blijf met jullie rot- fikken van onze rotgevangenis af”. Henk ten Berge/ Telegraaf Voortdurend kwamen andere politieof ficieren binnen, die het dossier bekeken, en dan zeiden dat Sakis vastgehouden diende te worden. De redelijke functiona ris vond dat onzin: vrouw en bambini zaten buiten al uren te wachten. Dan was er maar één oplossing: bewijs van persona non grata, en Italië linea recta verlaten. Intussen waren de twee uur verstreken, waarin iemand vastgehouden mag worden zonder dat een beschuldiging tegen hem wordt ingebracht. Toen kwam eindelijk 'het telefoontje uit Rome: vrijlaten maar. Maar voordat hij kon vertrekken, vroe gen ze nog even welk beroep hij uitoefen de. „Journalist”, zei Sakis, om ze op stang te jagen. Daar schrokken ze inderdaad van. Waarom had hij dat niet meteen ge zegd, dan was er immers niks aan de hand geweest! Maar nu ben ik erachter geko men wat er precies aan de hand is, en'ik vond het erg interessant, zei Sakis. Worden de documenten nu vernietigd?, vroeg Sa kis Xzo’n dossier moet dus aan elke grens plaats klaar liggen). Nee, zolang er geen officieel protest wordt ingediend, blijven ze bestaan, was het antwoord. (Van onze redacteur in Turkije Frans van Hasselt) ISTANBOEL. Er was ingebroken bij een Turkse vriendin van mij. Ze was juwelen kwijt. Een dag of wat later kwam de politie bij haar thuis, met de dief, die precies kon aangeven waar hij alles gepakt had. Lopen kon hij echter nauwelijks meer, hij had de falacca, de voetzolenbehandeling gehad. teberichten blijken dat onder meer Shell, BP en Total op forse schaal de boycot tegen Rhodesië wat de levering van olie en olieprodukten betreft, ontdoken hebben. Dergelijke overtredingen worden ook ge signaleerd door de schrijver Jorge Jardim in diens publikatie „Oil to Rhodesia, sanc tions double crossed”. Volgeris minister Van der Klaauw, die ook antwoordt namens minister Van Aar- denne (Economische Zaken), blijkt uit het boek niet dat de Nederlandse houdster maatschappij Shell Petroleum NV bij het doorbreken van de boycot betrokken is geweest. Hier zou wel de Britse tak, The Shell Petroleum Company Ltd. bij kunnen zijn betrokken, omdat deze de belangen van het concern in Zuidelijk Afrika behar tigt. Wat de rol van de huidige president- directeur van Shell, drs. De Bruyne bij het doorbreken van de boycot betreft, wijst de en andere onmenselijke behandeling ver biedt, stuit op protesten in de Turkse pers, en zeker niet naar aanleiding van de film die nu in Europa draait, en deze week in Nederland in première gaat, Midnight Express. Deze film stuit op felle protesten in Turkije. De Turkse pers van rechts tot links noemt hem een „anti-Turkse” film die allerlei duistere motieven dient. Hij zal in Turkije stellig nooit worden vertoond. Men gaat af op het oordeel van de Turkse ambassadeur in Londen die heeft gepro testeerd dat de film eén „racistisch geïn spireerd” beeld geeft van het hele Turkse volk. Turkse studenten in Londen, die de film hebben bekeken en in het boule vardblad Gun Aydjn (Goede Morgen) worden geïnterviewd, zeiden: „We heb ben geen Amerikaanse film nodig om de Turkse gevangenissen te leren kennen, we kenden ze al. Zoals het hier wordt voorgesteld, is het niet”. Hetzelfde dagblad heeft drie Engelsen opgespoord die met Hayes, de hoofdfi guur uit de film, hebben vastgezeten en die ook zeiden: zo was het niet. Hayes zelf was trouwens een vreemde vogel. Zijn voormalige vriendin die hem in de gevan- Portugese premier I Regering vraagt om rapport regering erop dat de beschuldigingen van Jardim over de betrokkenheid van De Bruyne geen betrekking heeft op diens tegenwoordige functie. Volgens de rege ring heeft een onderzoek naar de rol van Shell Nederland bij het doorbreken van de boycot geen zin, omdat de Britse Shell-tak de belangen heeft behartigd. Ook wijst de regering erop dat in Groot-Brittannië reeds een grondig onderzoek is ingesteld. Op de lijst van de Verenigde Naties met namen van ondernemingen, bankinstellin gen, organisaties en individuelen die er van worden beschuldigd, dat zij politieke, militaire en economische hulp verstrekken aan de blanke minderheidsregeringen in zuidelijk Afrika, komen behalve Shell 16 Nederlandse bedrijven voor die beticht worden van handeldrijven met Rhodesië. Het zijn: AKZO, Berkel’s Patent, Bly- schending Rhodesië-boycot denstein-Willink, Bos-Kalis, Grasso, Hei neken, Hollandsche Beton, Internatio/Mu- eller, Lindeteves-Jacoberg, Mulder’s Rol lend Materieel, Nederlandse Scheepvaart Unie, Nijverdal-Ten Cate, Philips, Unile ver, V.R.G.-Papier en de KLM. De lijst is opgesteld door de speciale gedelegeerde Achmed Chalifa van Egypte, die daarbij gebruik heeft gemaakt van VN-documenten, informatie van anti- apartheids- en vakbondsorganisaties en andere bronnen. In zijn rapport vermeldt Chalifa in to taal 593 westelijke ondernemingen die zich niet aan de in 1968 door de VN afgekon- digde boycot zouden hebben gehouden. Daaronder bevinden zich 444 Britse en 92 Amerikaanse bedrijven. De opsomming is gemaakt ten gerieve van de subcommissie inzake discriminatie en bescherming van minderheden van de VN. Zo erg is het niet die nu nog in de Sangmalcilar-gevange- nis bij Istanboel zit en zegt liever daar te blijven dan naar een Engelse gevangenis te worden gestuurd (wat van Turkse ge vangenissen een lichtpunt lijkt te zijn is het ontbreken van betutteling; net als in ziekenhuizen is er naast onmenselijkheid ook ruimte voor veel menselijkheid; men blijft er mens). Sinds maandag houdt ook Turkijes meest serieuze krant, de links georiën teerde Cumhuriyet, zich met de fpm be zig. Er was een kort interview met Hayes’ vroegere verdediger, die zegt dat zijn cliënt niet gefolterd of geprest kan zijn, omdat hij dat anders zeker wel aan hem zou hebben verteld. En er is een hoofdar tikel van Orhan Opaydin, een van 's lands bekendste advocaten - hij heeft ooit Menderes verdedigd die tot de slotsom komt dat de film gefinancierd moet zijn in het milieu van de westerse narcoticahandelaars die hun „zoete winst” bedreigd zien door consequente preventieve maatregelen zoals Turkije die doorvoert. Er zal wel wat waar zijn van wat de film brengt, aldus Opaydin. Gevangenis sen zijn nergens ter wereld plezierig, en Uit het rapport van de zogenaamde com- missie-Bingham zou volgens Engelse kran- trijfël O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3