Onderzoek door weekblad: M Vraagtekens I ziekenfondsen bij Bestek ’81 Gevechten in loonstijging Matagalpa duren voort Benzine twee Lagere eis tegen cent duurder politieagenten CRM zal niet op kunst bezuinigen Onderzoek naar Ontvoerde zoon ook dood ambassadeur vermoord Rijbewijs duurder verscherpte Arabische boycot Legioensoldaat na moord zelf Een miljard meer door extra Damiate Pers Burengerucht meest hinderlijk Pools toestel door echtpaar gekaapt Boek van de Maand over naïeve schilderkunst Interpellatie over woningwetwoningen IJmuider Courant Stichtingen op de buitenlanders A. bres voor „illegale” bi Ve CBS c BINNEN- EN BUITENLAND AUGUSTUS 19 7 8 4 3 1 DONDERDAG D 1 3 C7 1 Ai ■ri 0 I Ne me eer Mii wo het dal de zal be< pa; dri do< vo< Ha de I. sin Sta (SX gel jaa noj cijl ste. onj zet bijl via in Ili (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Gemiddeld twee van de drie vrouwen hebben ronduit een hekel aan huishoudelijk werk. Twaalf jaar geleden liet nog 60 procent van de vrouwen zich lovend uit over dergelijke bezigheden. Het aantal Nederlandse vrouwen dat te kampen heeft met psychische klachten, is sinds die tijd gelijk gebleven: 60 procent. Niettemin zegt 78 procent van de vrouwen tevreden te zijn met haar bestaan. Tevreden heid met een korreltje zout dus. Meeste vrouwen hebben c (Van onze redactie binnenland) I (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) 0,70 145,- w i i i i t E E E E E Terwijl algemeen gesproken 78 procent van de vrouwen zegt tevreden te zijn met haar leven, spitst die tevredenheid zich toe op het contact met de partner (93 procent), met de kinderen (92 procent), op seksuele relaties (85 procent), aandacht die zij huis genoten geeft (85 procent), opvoeding die zij geeft (80 procent), en verkregen gene genheid (80 procent). Iets minder tevreden zijn de vrouwen over hun contact met vriendinnen (75 pro cent), gegeven warmte (70 procent), huis houdelijke zorg (67 procent), en gedrag in gezelschap (62 procent). Over hun uiterlijk en hun intelligentie is slechts de helft van de vrouwen tevreden. Volgens dr. Mary Zeldenrust-Noorda- nus, die aan het onderzoek heeft meege werkt, moet die tevredenheid wel met een korreltje zout genomen worden. Zij denkt dat mensen van zichzelf vinden dat ze tevreden behoren te zijn, en daarom ook vaak zeggen tevredener te zijn dan ze zich in werkelijkheid voelen. Bovendien meent zij dat het moeilijk is jezelf ontevreden over je leven te betonen, als je geen alter natief ziet. Uit het onderzoek blijkt verder dat vrou wen die minder tevreden zijn, meer be hoefte hebben aan contacten, aan kennis uitbreiding en aan activiteiten buitens huis. Zij hebben vaker psychische klach ten dan de tevredenen en veel van hen hebben geen partner. Onvrede met het bestaan, zo concludeert het rapport, lijkt aan te sporen tot activiteiten. De sociaal-psycholoog dr. Jos Frenken voegt daaraan toe, dat deze groep van zgn. rusteloze en zoekende vrouwen (samen 37 procent) moeite hebben om liefde te geven en te ontvangen. Tegelijkertijd beklagen ze zich over een gebrek aan aandacht van hun partner. Evenals in 1976 vindt 68 procent van de vrouwen nu dat ze een goed huwelijk heb ben, terwijl ook evenveel vrouwen nu zeg gen wel eens een echtscheiding overwogen te hebben. Werk buitenshuis stemt 83 procent van de vrouwen tevreden, vrijwil ligerswerk buiten de deur slechts zo’n 56 procent. De helft van de ondervraagde vrouwen vindt dat vrouwen evenveel recht op werk hebben als mannen, 34 procent oefent dat recht ook uit. Volgens prof. G. A. Kooy, gezinssocio- loog, vormt de dubbele belasting van bui tenshuis werkende vrouwen een ernstige belemmering voor de verdere ontwikke ling van de vrouwen in die richting. Hij meent dat vrouwen hun huishouden zo zeer „verinnerlijkt” hebben, dat ze het als hun verantwoordelijkheid blijven zien, ook al hebben ze een volledige baan bui tenshuis. K Belangwekkend in verband met de uit komsten van dit' onderzoek van het week blad „Margriet”, is een onderzoek van het Centraal Bureau van de Statistiek, waar uit blijkt dat bijna de helft van de vrouwen in Nederland ’s avonds de deur niet meer uit durft. Zij zeggen bang te zijn dat huen iets zal overkomen. Zij blijven dan ook om veiligheidsredenen binnen de muren van hun woning. Uit dit driejaarlijkse onderzoek van het CBS naar de leefsituatie van de Neder landse bevolking is voorts gebleken, dat vrouwen denken minder promotie te kun nen maken dan mannen, terwijl eenderde deel van de huisvrouwen meent, dat huis houdelijk werk eenzaamheid veroorzaak' Van Dam vindt dat de minister het laat ste woord moet hebben bij de vraag of woningwetwoningen kunnen worden ver kocht, en niet de gemeentebesturen, zoals Brokx wil. Volgens Van Dam betekent dit dat nog meer goedkope huurwoningen aan de wo ningvoorraad zullen worden onttrokken. De staatssecretaris zal voor de interpella tie zijn China-reis, die hij op uitnodiging van de KNVB maakt, voortijdig beëindi gen. De Nationale Woningraad heeft zich gis teren tot de Tweede Kamer gewend met het klemmende verzoek de staatssecreta ris te bewegen terug te komen op zijn beslissing, omdat die „onverantwoord,’ is. DEN HAAGDe socialist Marcel van Dam zal volgende week donderdag staats- secretatis Brokx van Volkshuisvesting interpelleren over de verkoop van wo ningwetwoningen. De VNZ heeft in het algemeen geen bezwaar tegen voorzetting van het beleid In „Inzet”, het blad van de VNZ, zegt hij dat bij sommige van die maatregelen bij zonder weinig toelichting is verstrekt. Hij betwijfelt, of ze „zo gemakkelijk een op twee nullen afgerond miljoenen bedrag zullen opleveren” als in de regeringsnota. Het gaat om een 48-jarige en een 58- jarige rechercheur, die indertijd wegens onduidelijkheden in de dagvaarding van rechtsvervolging werden ontslagen. De officier had bij die gelegenheid drie maanden tegen hen geëist. Nu volstond hij met een boete van drieduizend gulden de man. Von Meyenfeldt, die het tweetal opnieuw heeft gedagvaard, zei zijn eis te hebben afgezwakt naar aanleiding van de naar verhouding milde vonnissen die de recht bank aan de overige vier agenten heeft opgelegd, die bij de corruptie-affaire be trokken waren. Zij werden destijds ver oordeeld tot boetes tussen de 2500 en 4000 gulden, terwijl er onvoorwaardelijke straf fen tot vier maanden waren geëist. Uit spraak 13 september. (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. In de op twee na groot ste stad van Nicaragua, Matagalpa, duren de gevechten onverminderd voort. Stu denten, het merendeel daarvan is jonger dan 17 jaar, vechten daar al drie dagen tegen de Nationale Garde van president Somoza. De garde kreeg gisteren steun van de luchtmacht, die deze 60.000 inwoners tel lende stad bombardeerde en met raketten beschoot. Het Rode Kruis in Matagalpa vroeg gisteren oni een bestand van twee uur om doden en gewonden van de straat te kunnen halen, maar dit werd genegeerd. De studenten zijn uiterst gebrekkig gewa pend en moeten het met eigengemaakte bommen, machetes en pistolen opnemen tegen de pantserwagens en zware mitrail leurs van de Nationale Garde. Hoewel het verzet tegen het regiem van Somoza in binnen- en buitenland aan dat is gericht op beperking van het aantal ziekenhuisbedden en op afremming van de groei van het aantal (super)specialisti- sche voorzieningen. Maar de heer de Vries betwijfelt of daarmee wel 1130 miljoen gulden kan worden bespaard. Het gaat in totaal om een groep van vijfhonderd mensen, onder wie de 182 Marokkanen. Voor alle regularisatieslachtoffers geldt, dat zij niet konden bewijzen dat zij voor 1 november 1974 in ons land waren. Vaak is dat een gevolg van gebrek aan medewer king van de „illegale” werkgevers. Een soortgelijk verzoek aan kabinet en Kamer is gedaan door de Interkerkelijke Werkgroep Samenleven met Buitenlandse (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Het Nederlands Centrum Buitenlanders te Utrecht heeft zich sa men met alle stichtingen voor buitenland se werknemers, inclusief de Peregrinus- stichting in Beverwijk, met een verzoek aan kabinet en Tweede Kamer gericht om zo spoedig mogelijk aan alle regularisa tieslachtoffers op humanitaire gronden een verblijfsvergunning te verlenen. Het is de tweede prijsverhoging binnen enkele maanden tijd. In juni werd de prijs van benzine ook al met twee centen ver hoogd. Beide keren was de aanleiding voor de prijsstijging de fluctuatie van de dollar koers en veranderingen in de marktnote- ringen. Evenals twee maanden geleden, zijn ook nu weer de prijzen van stookolie en huis brandolie gedaald. De consument zal hier echter betrekkelijk weinig van merken, aangezien vooruitlopend op deze prijsda ling veel leveranciers al forse kortingen gaven. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De prijs van zowel ge wone als superbenzine gaat zaterdag met twee centen omhoog naar respectievelijk 1.08 en 1.10 gulden per liter. Ook de voorgenomen besparingen in het uitgavenpakket ingevolge de Ziekenfonds wet en de AWBZ 210 miljoen gulden zul len, volgens hem, nader moeten worden onderbouwd. Hij vraagt zich af, wat er precies mee wordt bedoeld. „Of zou het kabinet kennis hebben genomen van de in ziekenfondskringen toenemende onlustge voelens omtrent het ruimhartig interprete ren van allerlei verstrekkingen?”. In dit verband stelt hij, dat „de Sinter klaasachtige uitleg die ziekenfondsen vaak op grond van wetteksten en uitspra ken van beroepscolleges moeten toepas sen”, de laatste jaren „bon ton” is in Ne derland. Na overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken zijn de verschuldigde be dragen voor rijexamens, die worden afge nomen na 1 januari 1979, als volgt door de minister van Verkeer en Waterstaat vast gesteld: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Door een extra stijging van de lonen lijkt het kabinet een meeval ler van een miljard gulden te hebben bij de opstelling van de rijksbegroting. Als oorzaak wordt in Den Haag een grotere opbrengst van de inkomstenbelasting ge noemd. Hi IJm gesf tota de v vori sers nen, van| de I reik pek< tuig, thui van vrat verv bevi DEN HAAG (ANP). De kunstensector zal op de begroting 1979 van CRM tenmin ste een gelijk aandeel behouden en niet hoeven in te leveren in het kader van de bezuinigingen. Dit heeft minister Garde- niers (CRM) woensdagmorgen gezegd in een gesprek met het bestuur van de Fede ratie van Kunstenaarsverenigingen. Een woordvoerder van het departement be vestigde deze uitspraak. RIJSWIJK (ANP). Met ingang van 1 januari zal de prijs voor het verkrijgen van een rijbewijs weer omhoog gaan, al dus de directie van de stichting CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen). Dit wordt op zijn beurt veroorzaakt doordat de werkgevers meer incidenteel loon (promoties en dergelijke) hebben uit betaald dan eerder berekend was. Deze meevaller speelt een belangrijke rol in de kabinetsdiscussie over de begro ting. Zo is inmiddels besloten, onder druk van president Zijlstra van de Nederland- sche Bank, om het financieringstekort op de begroting terug te brengen tot 6,25 percent van het nationaal inkomen in plaats van de verwachte 6,5 percent. Deze verlaging van het tekort maakt het nodig dat nog eens 500 miljoen gulden binnen de ontwerpbegroting gevonden wordt. Minister Andriessen (Financiën) heeft voorgesteld het ontbrekende bedrag te vinden door het incidentele loon bij de overheid zelf te beperken en door extra bezuinigingen op de verschillende ministe ries. Na de langdurige discussies over de bezuinigingsnota Bestek ’81 blijken ech ter maar weinig ministers hier iets voor te voelen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H.C. vanderMije HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning WEST-BERLIJN (Reuter/DPA). Het Poolse vliegtuig (zie foto) dat gisteren ge dwongen werd te landen op het Westber- lijnse vliegveld Tempelhof, werd gekaapt door een Oostduits echtpaar met een kind. De kaping gebeurde tussen het Poolse Gdansk en Oost-Berlijn. Tien inzittenden bleven achter toen het toestel, een paar uur later weer terugvloog naar'de Poolse hoofdstad. Het echtpaar is gearresteerd. Alle achtergeblevenen heb ben politiek asiel aangevraagd. Volgens een verklaring van de Federatie deelt de minister het standpunt dat het werkgelegenheidsprobleem onder kunste naars om een bijzondere oplossing vraagt. Hierover heeft de minister al enkele malen gesproken met haar collega Albeda (Socia le Zaken). Resultaten zijn er echter nog niet. De bewindsvrouwe wilde geen toezeg ging doen over het leenrecht voor letter kundigen. Zij onderschrijft het principe wel, aldus de federatie, maar ziet grote problemen bij de financiële „vertaling” ervan. Ook een ander pleidooi van de federatie, een meerjarenplan van het rijk voor de kunsten, leidde niet tot een toezeg ging: het departement heeft er nu de man kracht niet voor. BASTIA (AFP). Een gedeserteerde soldaat van het Franse Vreemdelingenle gioen, die dinsdagavond een man doodde, twee personen zwaar verwondde en met twee kinderen verdween, is gisteren in een ziekenhuis op Corsica overleden. De twee kinderen zijn ongedeerd teruggevon den. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 H. Reel twei vooi tied I D circ Mir Bui reki zak mal van trel de Do« Per drit B Ker len wijl Slei te Has Imt gev brie sen (Van onze kunstredactie) LAREN (NH). „Naïeve schilders zien ons land”. Dat is de titel van het nieuwe Boek van de Maand dat vanaf volgende week donderdag in een oplaag van 112 duizend exemplaren in de boekhandel zal liggen. In het boek wordt een niet com pleet overzicht gegeven van het werk van een groot aantal naïeve schilders van wie de allermeesten van Nederlandse origine zijn. Naïeven zijn schilders die zonder enige vooropleiding en technische kennis wer ken. Veelal gebeurt dat in vrije tijd; de naïef kan even goed èen zondagsschilder worden genoemd. De tekst van het boek is verzorgd door de Duitse, op de Canarische eilanden woonachtige auteur James Krüss. Van alle schilders wordt een korte biografie gege ven die geschreven is door de journalist Rob van den Dobbelsteen. De inleiding, die onder meer een kort historisch over zicht bevat, is van de hand van W. A. Braasem, directeur van het Westfries Mu seum in Hoorn dat zich specialiseert in de naïeve schilders. Het nieuwe Boek van de Maand, een uitgave van Ploegsma, Amsterdam, kost tot en met 7 oktober 18,50 gulden, daarna wordt de prijs 32,50 gulden. Naar aanleiding van de verschijning van dit boek wordt in het Singer Museum in Laren (NH) onder de gelijknamige titel een expositie gehouden waar veel van de origi nelen uit het boek zijn te zien. Deze exposi tie, die gisteren werd geopend, loopt tot en met 1 oktober en is van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 13-17 uur geopend. V nac pari een met een Veil G ma: vis), aan ƒ60 dan een ton ling Di telt, de Inst Haa N; hou mee Hee tuss (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer onderzoekt of er sprake is van een verscherpte Arabische boycot van bedrijven die handel drijven met Is rael. De verontrusting van de socialisten is ontstaan door een bericht in het tijdschrift Netherlands News Dutch Business in the Middle East, waarin staat dat door de houding van Israel bij de vredesonderhan delingen, „de boycotbepalingen van Saoe- di-Arabië, Koeweit, Quatar en de emira ten, nog verscherpt zullen worden”. Indien dit gebeurt zouden veel Neder ig tdse bedrijven kunnen worden getrof fen, zo vreest de PvdA. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 99 53 hekel aan huishouden t ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023-31 92 72 ABONNEMENT! - bij vooruitbetali per maand per kwartaal per post per jaar per post MEXICO STAD (UPI/AP). De zoon van de Mexicaanse ambassadeur in de Verenigde Staten, de 35-jarige Hugo B. Margain, die gisteren werd ontvoerd, is vanmorgen in Chalco, twintig kilometer van de Mexicaanse hoofdstad Mexico Stad, vermoord gevonden. De ontvoerders, leden van de Commu nistische Liga van de 23ste September, hadden eerder ruim vier miljoen gulden losgeld geëist. Dit zijn enkele van de conclusies van „Vrouw ’78”, een landelijk onderzoek naar het gevoel, het gedrag en de moraal van de Nederlandse vrouw. De opdracht tot dit onderzoek werd gegeven door het vrouwenblad „Margriet”, naar aanleiding van zijn 40-jarig bestaan. Een eerste exem plaar van „Vrouw ’78” werd gisteren aan geboden aan de staatssecretaris van Emancipatiezaken, mevr. Kraayeveld. „We hebben de vrouwen niet gevraagd hoe vaak zij afwassen, en in wat voor sopje”, vertelde hoofdredactrice Hanny van der Horst gisteren bij de presentatie van het onderzoek, „maar we hebben haar laten vertellen of zij het leuk vindt om af te wassen”. Ruim 1100 vrouwen tussen de 18 en 65 jaar hebben aan het onderzoek mee gewerkt. Enige resultaten van dit CBS-on- derzoek naar de leefsituatie van de Nederlandse bevolking zijn al eerder bekendgemaakt, zoals het feit, dat driekwart van de bevolking tevreden is met zijn of haar financiële- of maat schappelijke positie. Andere conclusies uit deze publica tie zijn: eenzaamheid wordt vooral ondervonden door 18- tot 24-jarigen; een tiende deel van de beroepsbeoefe naren werkt in ploegendienst; vrijwil ligerswerk komt het meeste voor in sportverenigingen en bij buren- of bejaardenhulp; tweevijfde van de on dervraagden heeft in de twee weken, voorafgaande aan de enquête, medi cijnen gebruikt; vrouwen gebruiken meer medicijnen dan mannen en gaan vaker naar de huisarts. Zij ver tonen tevens meer stress-verschijnse len dan mannen; de woontevreden- heid is tussen 1974 en 1977 toegeno men. De 28-jarige van Malta afkomstige Lan do was gisteren, na een grootscheepse klopjacht die na de overval volgde, gevon den met een schot door zijn hoofd. Hij leefde toen nog. Kennelijk had Lando ge probeerd zichzelf van het leven te beroven. Werknemers in Noord-Holland. AMSTERDAM. De officier bij de rechtbank in Amsterdam, F. von Meyen feldt, beeft gisteren in tweede instantie lagere straffen geëist tegen twee van de zes agenten, die eind mei terechtstonden op verdenking van corruptie. ABONNEMENTEN: ling - 14,35 41,30 f 55,- f 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal UTRECHT (ANP). De algemeen se cretaris van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen, de heer J. de Vries, vraagt zich af of de in „Bestek’81” door de regering voorgestelde maatregelen op het terrein van de gezondheidszorg wel bet beoogde resultaat zullen hebben. De prijs van het formulier eigen verkla ring ter verkrijging van een geneeskundi ge verklaring, wordt per dezelfde datum verhoogd tót 5,25 (was 5). In verband met de looptijd van de exa- menaanvragen dienen de nieuwe examen- tarieven met ingang van 15 september te worden voldaan. DEN HAAG. Burengerucht wordt als de meest voorkomende vorm van geluidshinder ervaren, zo is uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken. Eenvijfde van de ondervraagden heeft hinder van burengerucht. Daar de enquête als representatief wordt beschouwd, komt het er op neer, dat tegen de drie miljoen Nederlanders hun buren te luidruchtig vinden. kracht wint, weigert de president af te treden: „Dat zou zeker een marxistische machtsovername tot gevolg hebben”, al dus Somoza. De familie Somoza regeert Nicaragua al zo’n veertig jaar. De algeme ne staking die vorige week was uitgeroe pen om Somoza tot aftreden te dwingen duurt eveneens voort. Gisteren bezetten in de hoofdstad Managua 2000 mensen de nationale bank. volledig examen categorie BE (personenauto’s)ƒ60,50 (58,50) praktisch herexamen categorie BE56,75 (54,75) volledig examen categorie A (motorfietsen) en CE/DE (vrachtauto’s en autobussen) ƒ56,75 (54,75) praktisch herexamen categorie A en CE/DEƒ45,75 (44,25) theoretisch herexamen35,25 (34,-)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4