MANIFESTATIE IN HET MIDDEN-OOSTEN Staatsvissershavenbedrijf blijft in de rode cijfers A. Heertje spreekt bij opening HEAO Noodzaak MR. KWINT DROEG „RECHT VAN KOOP” OVER AAN GEMEENTE Verlies vrijwel gelijk aan vorig jaar Kriemhilde EVALUATIEGESPREK SOCIAAL PLAN HOOGOVENS Behoeften Doelmatigheid Auto gestolen 5 19 7 8 AUGUSTUS VELSEN-IJMUIDEN 3 1 DONDERDAG I Q I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Deze woning is me in mei 1946 toegewezen door de Provinciale Raad voor Oor logsslachtoffers in Haarlem. Het was wat je zou kunnen noemen een vervangende woning voor de villa Storm veld die tijdens de oorlog door de Duit sers was gesloopt. Dat pand stond aan de Velser- duinweg 128 en was het laatst bewoond door wat je zou kunnen noemen mijn derde voorganger mr. Ver Loren Termaat. Diens opvolgers Rambonnet en Rij- kens wilden er niet in wonen. Ik kocht het in 1935. Het verkeerde in deplorabele toestand maar was in wezen één van de fraaiste huizen van Kennemer- land. Tijdens het burgemeesterschap van mijn beide voorgangers deed het onder meer dienst als kerk en verkooplokaal”. ft e e a t- ;t 8- 1- n ■r »t n (Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Voor het eerst sinds een aantal jaren heeft het Staatsvissershavenbedrij f (SVHB) een gunstiger resultaat geboekt dan het voorafgaande jaar. Bedroeg het verlies in 1976 nog 2.374.620,70, in 1977 was dat cijfer 2.355.512,53. Weliswaar stegen de exploitatiekosten met ongeveer 8 ton, maar ook de om zet ging omhoog doordat in 1977 bijna 2 miljoen kilogram vis meer via de afslag werd verkocht dan in 1976. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Meer dan 120 Nederlandse ondernemingen ne men begin volgend jaar deel aan een grote tentoonstelling in het Midden-Oosten. De expositie wordt gehouden aan boord van het Zweedse schip Tor Britannia, dat een aantal havenplaatsen aan de Rode Zee en de Perzische Golf zal aandoen. De manifestatie, die bedoeld is als propagandacam pagne voor het Nederlandse be drijfsleven, wordt georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering in Den Haag. Holland Expo is de titel van de groots opgezette actie. 2- De Tor Britannia krijgt voor Holland Expo een echte Nederlandse uitmonstering :e ambtswoning geweest e e I Industriebond NVV wil graag exacte gegevens (Van eeh onzer verslaggevers) i i. Bedrijven voeren grootse campagne met Tor-schip n 8- s- De kosten van de manifestatie bedragen circa tien miljoen gulden, waarvan de Ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken 2,5 miljoen voor hun rekening nemen. Ongeveer vijfhonderd zakenlui zullen de propagandareis mee maken. Zij gaan per vliegtuig naar Cairo, vanwaar de Tor-boot op 18 januari ver trekt. De tocht voert langs Djeddah aan de Rode Zee en Aboe Dhabi, Bahrein, Doebai, Dammaan en Koeweit aan de Perzische Golf. Deze presentatie duurt drie weken. HAARLEM. Burgemeester drs. J. Reehorst opent vrijdag 1 september om twee uur 's middags de nieuwe school voor Hoger Economisch en Administra- tied Onderwijs aan de Veldzigtlaan. Deze nieuwe school, die drie studiejaren telt, vormt samen met de eveneens aan de Veldzigtlaan gevestigde HTS het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs te Haarlem. Na de officiële opening van de school houdt hoogleraar economie aan de Ge meente Universiteit van Amsterdam A. Heertje een inleiding over de synthese tussen techniek en economie. noodzakelijk geacht dat ook buiten Euro pa verkoopmarkten worden veroverd. De rijksoverheid is eveneens van mening dat de handel met niet-Europese landen moet worden gestimuleerd. Vandaar dat de be-- trokken ministeries vrij gul waren met hun financiële bijdragen. „Gezien het suc ces van eerdere tentoonstellingen in Pe king en Moskou, heeft de overheid zelfs aangedrongen op voortzetting van derge lijke acties. Deze expositie heeft de allure gekregen van een nationale manifestatie, die in grootte alle vorige overtreft,” zo stelt Van Basten Batenburg. Volgens de gemeentewet moet een burgemeester gehuisvest worden in- en door de gemeente waar hij is aan gesteld. Dat kan op vele manieren; de gemeente kan de eerste burger be hulpzaam zijn bij het vinden van een koopwoning of (zoals nu het geval is met burgemeester Molendijk) het vinden van een stuk grond waarop de burgemeester zelf een woning kan laten bouwen. In dat geval is het een eigen woning, en geen ambtswoning. Voor het bewonen van die ambtswo ning betaalt een burgemeester 12 procent van zijn bruto jaarinkomen. Op het moment dat de gemeenteraad via een raadsbesluit een ambtswo ning aan wijst, raakt de vorige ambts woning deze status kwijt. Dientenge volge heeft de gemeente Velsen op dit moment slechts één ambtswo ning: de voormalige woning van ex- burgemeester Reehorst. kleuren van de Nederlandse vlag. Alles zal eraan worden gedaan om de Arabieren een reëel beeld te geven van ons land. „Jammer genoeg bestaat er geen schip van een Nederlandse rederij met de noodzake lijke faciliteiten,” zegt Van Basten Baten burg. Een der deelnemende bedrijven uit deze regio is Beverolfabrieken uit Beverwijk. Dit familiebedrijf fabriceert smeermidde len voor de industrie, de scheepvaart en voor landbouwwerktuigen. J D. Waal, ex portmanager van Beverol voor het Mid den-Oosten, onderstreept de noodzaak van de deelname van zijn bedrijf aan Holland Dat zegt mr. M. M. Kwint. De man die met onderbreking van een paar oorlogsjaren, van 1935 tot 1960 burgemeester was. van Velsen. Mr. Kwint toont zich best bereid iets te vertellen over de wijze waarop hij het woongenot van zijn huidige behuizing verkreeg. „De informatie die de wethouder daar onlangs over heeft verstrekt bewijst gewoon dat die man zijn zaken niet beheerst”, merkt hij met enig sarcasme op. „Dit pand is namelijk geen ambtswoning en het ook nooit geweest. Zoals ik zei werd het me aangeboden als rempla^ant voor mijn in de oorlog verloren gegane woning. Ik had in 1946 het recht van koop. Het woonhuis en de daarbij behorende grond. Een stuk van 20 hectaren. Mijn medebestuurderen van de gemeente verzochten mij om de ge- Expo. „Wij onderhouden reeds zakelijke contacten met Saoedi-Arabië, de Verenig de Arabische Emiraten, Qatar en Koeweit. Toch is het voor ons van groot belang om aan deze manifestatie mee te doen. De Arabieren zijn er nu eenmaal op gesteld dat je af en toe je neus laat zien”. Waal streeft ernaar de afzet van Beverol-pro- dukten sterk te vergroten. Van de afzet in het buitenland gaat tien percent naar Ara bische landen. Het moet volgens Waal mo gelijk zijn dit percentage te verdubbelen. Beverol overweegt een fabriek te bou wen in Saoedi-Arabië omdat de vrachtta rieven van de smeermiddelen te zwaar drukken op de totale kosten. Dit zal dienen te gebeuren met medewerking van Arabi sche financiers omdat de daar geldende Refererend aan een uitlating van Hoog ovens-directeur ir. F. E. Mathijsen Gerst van verleden jaar, dat de bedrijfsresulta ten over het derde kwartaal altijd beter waren dan die van de overige kwartalen en dat daar geen verkeerde conclusies aan moesten worden verbonden, hebben de bonden zich nu nieuwsgierig getoond of Hoogovens verwacht dat een dergelijk be drijfsresultaat nu ook uit de bus zou ko men. „Dat betekent”, aldus Krul, „dat wij terecht de voorspelling van Mathijsen Gerst dat in 1978 ook wel weer rekening moest worden gehouden met een verlies De vakbondsvertegenwoordigers heb ben laten weten op de hoogte te willen wordengehouden over de financieel-eco- nomische gang van zaken binnen het staal bedrijf en ook gevraagd naar de strategie die Estel denkt te voeren op langere ter mijn. wetten niet toestaan dat buitenlandse fir ma’s er een honderd procent dochter op richten. In elk bedrijf dat door buitenlan ders wordt gesticht, eisen de Arabieren, een meerderheidsbelang op. De bonden zullen op korte termijn dui delijk worden ingelicht over de aard van de functies en het juiste aantal mensen dat daarbij betrokken zal zijn. Ook zal de Hoogovens-directie een lijst met namen presenteren van werknemers die de gele genheid krijgen op 57 V2-jarige leeftijd ver vroegd met pensioen te gaan. Over de omstreden „aanwijzingsproce dure” voor interne verplaatsing binnen het bedrijf heeft Wilmink woensdag toegezegd dat indien dat noodzakelijk zal zijn het zal gaan om een zeer beperkt aantal mensen op slechts enkele afdelingen. van zo’n slordige 200 miljoen, niet hebben geaccepteerd. In dat kader hebben wij ons uiterst kritisch opgesteld ten opzichte van maatregelen ten behoeve van structurele kostenverlagingen” i- n ie t- g 1- ij Is ■e e- 5) -) ct el 1 n 1- R j- ;e k 1- P 15 n g e Het wegvallen van de veilplicht heeft het IJmuidense bedrijf ook in 1977 parten gespeeld, van minder dan de helft van het totaal aantal binnengelopen schepen werd de vangst via de afslag afgezet. Tijdens het vorige jaar kwamen in totaal 9.618 vis sersschepen de haven van IJmuiden bin nen, slechts 4545 schepen verkochten hun vangst via de veiling. Bij de vis die buiten de IJmuidense afslag om de afnemer be reikte (in totaal 7.479.000 kg) was veel pekelharing, afkomstig van vissersvaar tuigen met Katwijk en Vlaardingen als thuishaven. Deze haring werd in de havens van het SVHB in binnenvaartuigen of op vrachtauto’s overgeladen en naar elders vervoerd. Ook werd een grote hoeveelheid bevroren vis aangevoerd (29.145.000 kg te- Een feit is wel dat de behoeften zich wijzigen. De periode waarin gigantische bouworders voor complete steden en ha vens werden geplaatst, is voorbij. Van belang is nu de aanleg van een net van telefoonverbindingen, om een voorbeeld te noemen. Ook is er in dit stadium van ontwikkeling behoefte aan allerlei duurza me consumptieartikelen. Van Basten Batenburg verwacht pas op iets langere termijn een positieve terug slag van de manifestatie op de positie van het bedrijfsleven van ons land. Nederland verkeert namelijk in een ongunstige con currentiepositie ten opzichte van het bui tenland. De gulden is „hard”, dat wil zeg gen duur in verhouding tot andere valuta. En bovendien blijft de produktiviteit ach ter in vergelijking met de ons omringende landen. Bij het Centrum voqr Handelsbevorde- ring wordt steeds benadrukt hoe belang rijk de export is voor de algemene econo mische situatie in Nederland. Het bedrijfs leven is voor zestig percent afhankelijk van uitvoer. Die export heeft voornamelijk plaats binnen de EEG. Om de economi sche positie te verstevigen, wordt het Met de organisatie is hij al bijna ander half jaar bezig. Dat een schip is gekozen als expositieruimte is niet alleen erg origi neel, maar ook zeer doelmatig. Immers, op deze wijze in korte tijd een aantal plaatsen worden bezocht. De zakenlieden die mee reizen kunnen aan boord slapen en eten, zodat geen gebruik behoeft te worden ge maakt van de peperdure hotels in het Midden-Oosten. Tevens is er op het schip voldoende accommodatie om recepties te houden en lezingen te verzorgen. De autodekken van de Tor-boot zullen worden ingericht voor de standhouders. Deze stallingsruimte beslaat een opper vlakte van ruim drieduizend vierkante me ter. Behalve het gebruikelijke documenta tiemateriaal zal er een gelegenheid zijn toestellen en apparaten te demonstreren. Een deelnemend bedrijf wil zelfs de wer king van een dieselmotor laten zien. Dat betekent dat bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen, zoals aanwezig heid van krachtstroom en installaties voor aan- en afvoer van stoffen. De Tor Britannia krijgt een echte Hol landse uitmonstering. Onderweg van Am sterdam naar Cairo wordt het schip opge tuigd. Het wordt fraai gedecoreerd met bloemen uit de bollenstreek en krijgt de gen 21.511.000 kg. in 1976). Deze vis werd evenmin publiek verkocht. Deze cijfers worden genoemd in het jaarverslag van het SVHB over het boekjaar 1977. Het SVHB betrekt zijn water van een eigen waterleidingnet. Van het geleverde aantal kubieke meters (485.480) werd minder dan 10 procent gebruikt voor het eigen bedrijf, de rest werd doorgeleverd naar schepen en bedrijven op het haven terrein. Bij het visvervoer naar industrie en kleinhandel bleef de trein in 1976 een belangrijke rol spelen. Het totale vervoers- aandeel van dit transportmiddel bedroeg eenachtste van de totale aanvoer, in 1976 was dit aandeel eenzesde. De rest ging per vrachtauto of binnenschip naar de plaats van bestemming. Het SVHB heeft, naast de visafslag en het vissershavencomplex, laad- en losstei gers en bedrijfsterreinen in beheer. In 1977 was ruim 35 ha „eigen grond” in gebruik bij bedrijven die al of niet directe binding hebben met de visserijbranche. Deze ter reinen zijn uitgegeven in erfpacht of ver huurd, de totale opbrengst hiervan be droeg over 1977 bijna 800.000 gulden. Het SVHB heeft in totaal nog 15 ha onbebouw de grond ter beschikking, maatstaf voor de uitgifte van de terreinen is dat vestiging voor de gegadigden direct bij de haven van levensbelang is. Voor een groot deel van deze grond zijn al aanvragen binnen bij het SVHB. Het SVHB wijst echter geen grond toe zonder voorafgaand overleg met de gemeente. Adjunct-directeur J. J. van Basten Ba tenburg, van het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering, vertelt dat het de bedoeling is de zakelijke contacten met de Arabische landen uit te breiden en te intensiveren. Volgens Van Basten Baten burg bestaan er voor het Nederlandse be drijfsleven nog goede afzetmogelijkheden in het Midden-Oosten. „Wij hebben in dat gebied al aanzienlijke belangen verwor ven. Voor enorme bedragen zijn investe ringen gepleegd. Momenteel zijn vele om vangrijke projecten in uitvoering. Voor bedrijven die hier nog geen relaties heb ben, is deze presentatie een unieke kans,” zo stelt deze beursorganisator. Pikante bijzonderheid is overigens dat de als „ambtswoning” gekwalificeerde villa, van origine de orangerie is die behoorde bij de hoofdwoning die elders op het terrein stond. „De werkelijke villa Schoonenberg heb ik nooit gekend”, vertelt mr. Kwint. Behalve deze orangerie gehoorden er nog twee dienstwoningen bij. Die stonden op de plek waar nu ook sportvelden zijn. Aan de hele bouwwijze kun je zien dat ons woonhuis niet als zodanig was bedoeld. De eetkamer was een kalverenstal. Alleen de achterka mer is in een later stadium aangebouwd. Dat is waarschijnlijk gebeurd toen het werd bewoond door mevrouw Van Tuyl van Serooskerken geboren Watson. Die heeft ook op het grondgebied van Schoonenberg, Kriemhilde laten bouwen als weduwewo- ning”. Mr. Kwint wil verder eigenlijk geen commentaar leveren op de discussies rond de problematiek van de ambtswoning voor burge meester Molendijk. Een zaak die de gemoederen nogal bezig houdt. „Ach nee ik houd het maar bij wat ik daar zojuist over heb gezegd”. meente de transactie te laten doen. Daar stemde ik in toe. Men wilde een groot deel van het terrein gebruiken voor de aanleg van sportterreinen. De gemeente betaalde voor de hele zaak 200.000. Jazeker, twee ton. Met enige spijt in zijn stem: het zou nu miljoenen opgebracht hebben. Voor restauratie aan het door oorlogshandelingen gehavende woonhuis werd van dat bedrag 13.000 afgetrokken. De werkelijke prijs bedroeg dus 187.000. Door onpartijdige deskundigen werd een huurprijs voor de woning vastgesteld. Die is sindsdien ettelijke malen verhoogd. Maar van een ambtswoning is nimmer sprake geweest”. VELSEN. Tussen 12 en 8 uur in de nacht van dinsdag op woensdag is op het parkeerterrein aan de Zuiderkruisstraat een rode Mercedes 220 D gestolen. De auto, met kenteken 90-31-UE, is eigendom van een 35-jarige inwoner van de gemeente Velsen. Bij monde van Wilmink kon de Hoog ovens-directie de toezegging doen dat de ingebruikneming van de continue-gietin- stallatie (omstreeks 1981 red.) geen aanlei ding behoeft te zijn voor ongerustheid over het verloren gaan van arbeidsplaat sen. Hoogovens hoopt tegen die tijd toch een begin te maken met de voorgenomen uitbreiding en zal mede in het kader daar van geen personeel behoeven af te stoten. Mocht een burgemeester deze oplos sing om wat voor reden dan ook niet willen, dan moet de gemeente voor woonruimte zorgen. In dat geval is het een ambtswoning, deze wordt via een raadsbesluit aangewezen. Dit kan een bestaande woning zijn die al in het bezit van de gemeente is, het kan ook een bestaande woning zijn die de gemeente met dat doel aan koopt. Een derde mogelijkheid tens lotte is dat de gemeente er een laat bouwen. Kriemhilde bijvoorbeeld is een voorbeeld van een bestaande wo ning die als ambtswoning is aange kocht, terwijl het huis van ex-burge- meesterReehorst speciaal als ambts woning gebouwd is. Juridisch gezien kan een gemeente slechts één ambts woning hebben, en wel de woning waar de burgemeester in woont. Gedurende 1977 werd een omzet ge maakt van ƒ63.292.097,- (30.167.710 kg. vis). In 1976 kwam 28.480.753 kilo vis aan de afslag, de omzet lag toen met 60.176.536,- ruim 3 miljoen gulden lager dan in 1976. Voor het SVHB betekende dit een inkomstenverhoging van bijna een ton aan retributies (3 procent van de vei- lingonzet). Overigens heeft Beverol expliciet geko zen voor handel met het Arabische blok, boven contacten met Israel. Waal: „Wij hebben een boycotverklaring ondertekend dat we geen handel zullen drijven met Israël. Ook mogen we geen gebruik maken van schepen die onder Israëlische vlag varen, of die Israëlische havens aandoen. Verder is er een bepaling dat we geen grondstoffen uit dat land zullen verwer ken in onze produkten.” Bedrijven uit de regio IJmond en Zuid- Kennemerland die vertegenwoordigd zul len zijn, zijn Beverolfabrieken te Bever wijk (produktie van smeeroliën en vetten), Sleepvaart- en Bergingsbedrijf Wijsmuller te IJmuiden, Machinefabriek Figee te Haarlem en de handelsmaatschappijen Imbëma-Holland en Astrimex eveneens gevestigd in Haarlem. Ook de vliegtuigfa briek Fokker te Schiphol zal acte de pré- sence geven. IJMUIDEN. „Hoogovens heeft een belangrijk aandeel gehad in het duidelijk verbeterde bedrijfsresultaat van Estel over het tweede kwartaal van dit jaar”. Dat is de mening van NVV-vakbondsbe- stuurder Henk Krul. „Een mening die”, zoals hij zelf zegt, „woensdag niet is weer legd door Hoogovens-directeur G. Wil mink tijdens een evaluatiegesprek over het Sociaal Plan. „Schoonenberg is nooit NWbondsbestuurder Henk Krul (links) en Hoogovendirecteur G. Wilmink voor de aanvang van het evaluatiegesprek over het sociaal plan. Een gesprek dat overigens slechts enkele uren in beslag nam.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5