in laten pakken Minister: olie op strand kwam niet uit grote vlek 1 Tennisvereniging krijgt toch gemeentesubsidie „Nederland heeft zich Surfwedstrijden in Zandvoort op zee Illegalen” willen politieke druk uitoefenen 55 I ■B VERNIETIGENDE KRITIEK VISSERS HM Wethouder wint laatste debat SirtBBh 11 IJMOND 19 7 8 SEPTEMBER 1 VRIJDAG 10 9 (Van een onzer verslaggevers) inesi Natuurgebied d Regering achter KLM-oordeel over anti-apartheidsuitspraak SPAARNDAM. „Een beetje solidariteit van de bevolking in ruil voor een kennismaking”. Onder dat motto presenteert de aktiegroep De Mooie Nel zich op zondag 3 september tijdens een zogeheten open dag. Iedereen is dan van harte welkom om ken nis te komen maken met de be- woners van dertien woonboten aan de oostzijde van de Mooie Nel. Dertien schepen waarvan het gemeenschappelijk kenmerk is dat geen van de opvarenden over een ligplaatsvergunning be schikt. Om te demonstreren dat het wonen op een schip een vol waardige huisvesting kan bete kenen nodigen de „illegalen” be langstellenden uit het terrein „de Laars” te komen bekijken en een bezoek aan ’n woonboot te bren gen. I 1 I Actiedag bootbewoners aan oostzijde van Mooie Nel ®n en en de md, tüt Willem Spoor: „Iedereen van harte welkom op onze open dag". je- 06 (Van onze Haagse redacteur) Op zaterdag 1 juli kwam bij het Ver- keerscentrum van de Rijkshavendienst in IJmuiden nog een melding binnen uit Cal- landsoog. De bewindsman gaat niet in op de vraag van de kamerleden waarom de kunstgemeenten niet zijn gewaarschuwd, zelfs niet nadat de eerste olie al op het strand in Schoorl was aa'ngespoeld. Inmid dels is uit het laboratoriumonderzoek vast komen te staan, dat de olie niet afkomstig was van eerder met chemicaliën bestreden vlekken. Analyses van de genomen mon sters hebben, aldus Tuijnman, uitgewezen dat het hier om door verschillende sche pen gemorste olie betrof die is verbrok keld en uiteindelijk door de aanhoudende westenwind de kust heeft bereikt. les s - ng an de bij de smand teerde liggen dan op het strand, de deelnemers staan er achter en rennen, na het startschot met ter plekke in elkaar gezet vaartuig naar het water. Wanneer dit niet kan, starten de surfers op het water. Bij windstilte veranderende snelheidswedstrijden in vaar- digheidsproeven. Na de wedstrijden is er zaterdagavond op het strand, een barbecuefeest voor alle deelnemers. Inschrijvingen voor dit weekend bij Branding Surfschool (02507-2880); Windsurfclub (023-327941); VW-Zandvoort (02507-2262) en Citroen Nederland (01620-29876). De kosten, met inbegrip van barbecue, komen op 30 gulden per deelnemer. Het is mogelijk in de buurt te kamperen. tiegebied steeds méér onze plek uitkomt en dat het hoogheemraadschap Rijnland heeft aangekondigd scherper te gaan toe zien op het hebben van lozingsvergun ningen. Die krijgen we namelijk ook niet”. De schepen aan de Laars liggen in een omgeving die als natuurgebied geldt. Bo vendien heeft „Spaarnwoude”, het recre atieschap in oprichting, plannen ontwik keld voor Mooie Nel en omgeving. De bewoners van de schepen willen zondag aan belangstellenden duidelijk maken dat het bewoonbaar maken van een schip zonder de gebruikelijke faciliteiten niet altijd eenvoudig is. Affiches met betrekking tot de open dag zijn verspreid in verschillende woonkernen van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn woude, in Spaarndam West en in de woonbuurt aan de Westzijde van het Spaarne ter hoogte van de Floresstraat. Hij doelt daarmee op de beperkende voorwaarden die Ierland stelt aan de Ne derlandse haringschepen. De Nederlandse vloot mag volgens de Europese regelingen 4000 ton haring halen uit de zee ten westen van Ierland. De Ieren stelden echter vast dat er geen schepen van meer dan 24 meter in dat gebied mogen vissen. Er mogen niet meer dan 15 schepen tegelijk actief zijn, ze mogen niet langer dan vijf dagen achter een vissen en bovendien mag er maximaal slechts 25 ton per keer gevangen worden. Het werd daardoor voor de Nederlandse vissers onmogelijk het contingent op te vissen, alleen al omdat de vloot uitsluitend uit schepen langer dan 24 meter bestaat. Ook voorzitter De Jonge van het Pro ductschap haalde uit naar het ministerie van Landbouw en Visserij. „Het is voor iedereen een raadsel hoe men indertijd die overeenkomst met de Ieren heeft kunnen maken. Het gaat eigenlijk om een loos gebaar, 4000 ton toewijzen, maar tegelij kertijd zorgen dat we die niet kunnen vangen. De betrokken ambtenaren had den dat direct kunnen ontdekken”, aldus De Jonge. Parlevliet: „Ik heb tot nu toe m’n gemak gehouden, op verzoek van de minister om zijn onderhandelingspositie niet af te zwakken, maar nu moet ik dit toch kyzijt”. De gebeurtenissen in de afgelopen week deden bij Parlevliet de emmer overlopen. Vorige week vrijdag kreeg de redersvoor- zitter bericht van Van der Stee dat diens Ierse collega erin had toegestemd vijf Ne derlandse schepen voor vijf dagen te laten vissen in het zeegebied ten westen van Ierland. Van der Stee had er 50.000.- per schip steun voor over om de reis aantrek kelijk te maken. Parlevliet: „Vrijdag kre gen we te horen dat die schepen er maan dag moesten zijn. Vrijwel de hele vloot was op de thuisreis, voor hen was het te laat. Er waren drie schepen die het wel hadden kunnen halen, maar die zagen er niets in”. De reders bedankten voor de eer. Parle vliet ontving daarop afgelopen dinsdag een brief van Van der Stee, waarin hij de vissers verweet geen gebruik van het aan bod te hebben gemaakt. Parlevliet: „Zo probeert hij ons nog in de beklaagdenbank te manoeuvreren. Het is natuurlijk een prachtverhaal als hij binnenkort weer in de Tweede Kamer staat, maar er klopt geen barst van. Dan kan hij ook aanvoeren al het mogelijke te hebben gedaan, zelfs de Tridens is tweemaal naar Ierland geweest om te onderzoeken of er vis zat. Maar intussen hebben de Ieren de zaak net zo lang vertraagd, dat het niet meer hoeft. Haring van goeie kwaliteit kan daar na augustus, begin september niet meer wor den gevangen. De Ieren hebben dit glans rijk gewonnen”. De voorzitter van de redersvereniging hekelde de gebrekkige iAspraak van het bedrijfsleven, waardoor de Nederlandse ambtenaren onvoldoende op de hoogte zouden zijn van de praktijk. „De inspraak van het Nederlandse bedrijfsleven is niet helemaal nul-komma-nul, maar ook niet meer dan nul-komma-één”, aldus Parle vliet, die ook weinig heel liet van de com municatie tussen Brussel en Den Haag. „Het duurt meestal dagen voor ze in Den Haag weten wat er in Brussel besloten is. Daardoor kunnen we nooit snel reageren. Het is om moedeloos van te worden”, aldus de Katwijkse reder. Op 24 september staat opnieuw een ver gadering van de Europese visserijraad op het programm. Praten over de omstreden 4000 ton heeft dan volgens de vissers geen zin meer. Wellicht zullen de visserijminis ters aan regelingen voor het volgend jaar beginnen. Van der Klaauw ontkent dat er sprake zou zijn van een opdracht van de onderne mingsraad aan de directie. De onderne mingsraad heeft er bij de KLM-top slechts „op aangedrongen deze resolutie ter ken nis van de Zuidafrikaanse regering te brengen”, aldus de minister van Buiten landse Zaken. H:j licht voorts toe dat het beleid van de Nederlandse regering, zoals bekend, gericht is op afschaffing van de apartheid in al haar facetten. „In dit kader heeft de regering de gedragscode van de Europese Gemeenschap aanvaard, die ge richt is op gelijke rechten van alle werkne mers en met name de emancipatie van niet-blanke werknemers”, aldus Van der Klaauw. Die code bevat onder meer gedragsre gels inzake gelijkheid van betaling, gelijke promotiekansen en vorming en erkenning van vakbonden van niet-blanke werkne mers. ize )7- gen zullen normaal worden afgehandeld, al zal iedere kwestie nadrukkelijk op z’n mérites worden beoordeeld. Toen de PvdA alsnog op uitstel bleef aandringen werd er een stemming gehou den waaruit wethouder Vervelde als over winnaar naar voren kwam. Alleen de soci alisten, die eerst het sociografisch onder zoek naar het plaatselijke sportgebeuren wilden afwachten, stemden tegen het voor stel. Over de financiële hulp aan een op te richten jeugddrumband en majorette korps bestond daarentegen in de raad geen enkel verschil van mening: alle frac ties verklaarden zich met de plannen ak koord en bleken graag bereid, daar als gemeente hun financiële steentje aan bij te dragen. n het lening Ie een Presi- eraad de 3e ttende k be- ei- ste l- S I- DEN HAAG..De olie die eind juni op de Noordhollandse stranden aanspoelde, was niet afkomstig van één grote olievlek op zee. Er is ook geen sprake van dat al dagen vóór de eerste olie op het strand aanspoelde een olievlek voor de Noordhollandse kust werd gesignaleerd. Dat schrijft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vragen van de WD-kamerleden Waalkens en Blaauw. Zij vroegen de bewindsman begin juli om opheldering over geruchten dat de Rijkswaterstaat in IJmuiden geen aandacht aan meldingen over een gevaarlijk olieveld zou hebben geschonken. Ze wilden van de minister weten waarom er geen luchtverkenningen waren uitgevoerd. Bij dat punt in Haarlem is zondag ook de opstapplaats voor belangstellenden die gratis per boot naar de Laars ver voerd willen worden. Het schip vertrekt ieder heel uur en brengt de opstappers ook weer terug. Ook is er een vervoers mogelijkheid met paard en wagen. Dat span heeft als startpunt de eindhalte van buslijn zes in het dorp Spaarndam. Op het terrein aan de Lagedijk tegen over nummer elf heeft de aktiegroep gezorgd voor een groot aantal activitei ten. Er worden roeiwedstrijden georga niseerd, men kan er touwtrekken, er is een kunst- en fototentoonstelling, film voorstellingen, kinderen kunnen ritjes op een pony maken, ej is een pannekoe- kentent en een biertent. Jazzmusici uit Haarlem zorgen voor „levende” muziek en er wordt een kampvuur gestookt. „Le ve de Boot”, heeft men de aktie gedoopt, een aktie die ondernomen wordt om „te kunnen blijven wonen en varen”. Meer informatie kan Worden verkre gen via de heer W. Spoor, telefoonnum mer (023)-377298. DEN HAAG. De regering is het eens met de KLM-directie dat de resulutie van de ondernemingsraad waarin het apart- heidsbeleid wordt afgewezen, niet naar de Zuidafrikaanse regering hoeft te wor den doorgestuurd. „De regering respec teert het standpunt van de directie van de KLM, die van oordeel is dat het niet op haar weg ligt politieke uitspraken ter kennis te brengen van een buitenlandse regering”, schrijft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken in ant woord op vragen van het PPR-Kamerlid Waltmans. Hij gaf die antwoorden mede namens staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. Volgens Tuijnman zijn er in bedoelde periode wel geregelde patrouillevluchten geweest. Tijdens die controles is echter niets gebleken van voor de kust drijvende olievelden, aldus de minister. Volgens de bewindsman is op vrijdag 30 juni om 11 uur ’s morgens bij het Controle-Informa- tiecentrum van de Rijkswaterstaat in Hoek van Holland de eerste oliemelding binnengekomen. Die was afkomstig van de gemeente Zandvoort, waar toen al zwa re dikke olie in plakkaten en klonten over negen kilometer langs de vloedlijn lag. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Voorzitter N. Parlevliet van de Redersvereniging heeft gisteren vernietigende kritiek geleverd op land bouwminister Van der Stee en diens amb tenaren. In een vergadering van het vis- productschap beschuldigde hij de Neder landse onderhandelaars in de „Ierse vis- serijkwestie” ervan zich op een ongelofe lijke manier te hebben laten inpakken door de Ieren. „De Ieren hebben het spel glad gewonnen”, aldus Parlevliet, „de Ier se ambtenaren die erin geslaagd zijn ons deze overeenkomst op te dringen, verdie nen een tien, cum laude. Die mensen wis ten waar ze over spraken. De Nederlandse onderhandelaars zullen ongetwijfeld ook hun best hebben gedaan, maar tegelijker tijd hebben ze zich in laten pakken. De man die akkoord is gegaan met de Ierse voorwaarden moet onmiddellijk naar de schoolbanken terug. Men had direct moe ten doorzien dat die regeling bedrijfs economisch niet haalbaar was”. Ie aansluitingen voor gas, water en licht ontbreken op de dertien woonschepen van de Laars die ongeveer halverwege ligt tussen Spaarndam-Oost en Pen- ningsveer. —s. „Voor gas en water hebben we onze eigen voorzieningen want dat levert de gemeente niet. Bij het PEN kj?eeg ik te horen dat ik maar een plan voor aanslui ting moest indienen. Dat kost natuurlijk scheppen geld. Vandaar dat wé ook die voorfiening zelf hebben getroffen”, deelt Willem Spoor mee. Zijn collega Van Dam: „De meesten van ons komen uit Haarlem. We willen graag hier blijven en er wat moois van maken. Maar ook moet de mogelijkheid bestaan dat we blijven varen zonder de ligplaats kwijt te raken. In Amsterdam bijvoorbeeld mag je nog wel binnenkomen maar je dan niet meer verplaatsen. In Zaandam komen enorme havengeldverhogingen voor. Wat Provin ciale Waterstaat van plan is, wegslepen of niet, dat moet je ook maar afwachten. We willen graag wat meer zekerheid hebben. Vergeet niet dat ook het rècrea- In het verleden hebben verschillende booteigenaren al eens een aanschrijving van het provinciebestuur gekregen de oostzijde van de Mooie Nel te verlaten. Probleem voor de Noordhollandse over heid is echter dat zij niet weet waar het met de „illegalen” heen moet. In de hele provincie zijn naar schatting vijftienhon derd tot woonboot omgebouwde schepen zonder ligplaatsvergunning. Om die alle maal naar strafhavens of iets dergelijks te verslepen, daar is geen beginnen aan. Over de problemen is overlegd tussen een ambtelijke commissie en het Noord- hollands Woonschepen Overleg waarin de bewoners verenigd zijn. Dat overleg brak af toen bewoners meenden dat de tegenpartij er alleen maar op uit was de provinciale verordening zo goed moge lijk uitgevoerd te krijgen. Henk van Dam, een van de bewoners van de Laars: „Over de' uitgangspunten kon met die heren niet gepraat worden”. Later schortte het provinciebestuur de werkzaamheden van de ambtelijke com missie op. Eerst willen Gedeputeerde Staten een beleid op langere termijn ont wikkelen. De directeur van de Provincia le Planologische Dienst heeft in juni de opdracht gekregen een notitie te schrij ven over de mogelijkheid ligplaatsen op te nemen in streek- en bestemmingsplan nen. Een studie die wel een half jaar kan vergen. In het collegeprogramma van het jonge provinciebestuur is het woonschip genoemd als volwaardige vorm van huis vesting. De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude waarbinnen het gebied van de Laars valt, geeft geen vergunnin gen af omdat het water een provinciale aangelegenheid is. Wel staan de illegalen als inwoners genoteerd op het raadhuis in Halfweg. Reinigingsrechten en dat soort zaken worden ook betaald. Officië- 1 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De laatste klap is een daalder waard; dat gold gistermiddag zeker voor de scheidende VVD-wethoudster mevrouw H. J. Vervelde-Wagenaar, die het voor de laatste maal in haar carrière aan de stok kreeg met de oppositie, maar de PvdA ditmaal op punten versloeg. Aanleiding tot het raadstreffen vormde het collegevoorstel, de tennisvereniging Marquêtte ten behoeve van de uitbreiding van het verenigingsgebouw behalve een gemeentelijke garantie op de geldlening, ook een subsidie van vijfentwintig percent op de totaalkosten te geven. In deze subsi- die stak wat de socialisten betreft het I venijn - de subsidie namelijk spruit voort uit een al jaren bestaande voorlopige ver- ordening, die de basis vormt van een soort gewoonterecht waar de raad zo snel moge lijk een eind aan gemaakt wil zien. Op voorstel van de radicale fractievoor- j zitter ir. J. P. Kroon werd besloten dit j gewoonterecht met ingang van 1 septem ber niet meer van toepassing te verklaren en in overleg met de sportraad nieuwe regels op te stellen. Nog lopende aanvra- De minister ziet vooralsnog geen aanlei ding om de gemeente tegemoet te komen in de onkosten van de verwijdering van de olie. De kwestie wordt volgens de bestaan de regeling afgedaan, aldus Tuijnman. Het Rijk overlegt momenteel met de gemeen ten en de kustprovincies over de vraag in hoeverre in de toekomst bij zware oliever- vuiling het Rijk de lagere overheden kan steunen. Intussen zijn de van het strand gehaalde zandoliemengsels verbrand in de huisvuilverbrandingsovens in Zaanstad en Alkmaar of ter plekke op het strand. De minister merkt hierbij op dat bij de ver branding volgens hem de voorkeur moet worden gegeven aan huisvuilverbran- dingsinstallaties. 'y"5< ZANDVOORT. De branding Surfschool Zandvoort organi seert in het weekend van 2 op 3 september internationale surf wedstrijden, voor mannen en vrouwen, op het Noordstrand, nabij reddingspost Piet Oud. De wedstrijden beginnen zaterdag en zondag om elf uur ’s morgens. Om drie uur zondagmiddag is de prijsuitreiking. De Zandvoort Wave-cup is de hoofdprijs, voor dames is er een aparte prijs en voor de snelste Solar-Star staat een wisselbeker klaar. Er worden bepaalde vaarroutes uitgezet waarbij snelheid het b> langrijkste element is. Wanneer het weer het toelaat is er een zogenoemde „Le Mans-start”. De surfboards, zeilen en gieken J'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11