Soldaten vechten tegen kinderen misschien blijven Miljoenenfraude in Washington voor rijbewijszwendel L 32 pagina's. vanderpol ZWAGER Marokkanen mogen u Maximaal 18 maanden het woord is aan... VA r te WMNMUNST^- SPECIAL Griffioen vandaag.- Afscheid Erepenning Man kocht methadon op vervalst recept Corporaties willen toezicht provincie op woningverkoop IJmuider Courant airconditioning..? i Iets nieuws VMF-Stork krimpt personeelsbestand met honderd man in Demonstratie massief Ld agenda pagina 7 HET GEHELE BLACK EN DECKER ASSORTIMENT TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN! meaWieii Kennemer danscentrum Enkele buien Strandverwachting n s i J VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 256 2 (Van onze redactie buitenland) GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De rechtbank heeft gisteren negen verdach ten in een omvangrijke zwendel- affaire met bij het provinciehuis gestolen blanco rijbewijzen ver oordeeld tot straffen variërend van zes weken tot ach'ttien maan den met aftrek van voorarrest. De mannen hadden een aandeel ge had in de diefstal, vervalsing en verkoop van rijbewijzen waarmee banken zijn opgelicht en huurau to’s verhandeld. MATAGALPA. De zwaargewapende troepen van de Nationale Garde van Nicaragua zijn er gisteren na uren van bittere straatgevech ten niet in geslaagd de opstandelingen die een belangrijk deeLvan de stad Matagalpa bezet houden, te verdrijven. Met tanks en bulldozers trok de garde woensdag naar Matagalpa om de rebellen „binnen een paar uur uit te roken”. ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. 15 19 20 25,27, 29 .13 ...7 .13 .17 .13 .13 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst Radio en telvisie/Strips Beurs Sport Puzzel Medische diensten Schrijvende lezers Filmpagina Eigenhandig Er even tussen uit Henry S. Haskins: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 IJmuider Courant Nationale Garde in Matagalpa teruggedreven Ooggetuigen spreken I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) Het college van B en W. van Bever wijk moet naar alternatieve bouwloca ties voor het nieuwe politiebureau zoe ken. Een verrassende opdracht van de raad. Inmiddels hebben aartsbisschop Miguel Obando y Bravo en de president van het Rode Kruis van Nicaragua, Ismael Reyes, contact opgenomen met de Nationale Gar de om een wapenstilstand te bereiken. Beiden speelden ook een belangrijke rol bij de gijzelingsactie van het Sandinisti- sche Nationale Bevrijdingsfront, dat er in slaagde een groot aantal politieke gevan genen uit het land te krijgen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 29-jarige Haarlem mer is er donderdag in geslaagd met ver valste recepten in totaal 330 tabletten me thadon los te krijgen van apotheken in Haarlem, Bennebroek en Heemstede. Bij een apotheek in Meerwijk kreeg het perso neel argwaan en waarschuwde de politie, die de Haarlemmer arresteerde. De man bekende woensdag uit de auto van een arts een jasje gestolen te hebben, waar een blanco receptenboek in stak. Met vervalste handtekeningen kreeg hij bij diverse apo theken grote hoeveelheden tabletten van dit medicinale verdovende middel, dat hij voor zichzelf kocht, zo verklaarde de Haar lemmer, want hij betaalde normaal voor de methadon. rf- Een klein meisje voert een witte vlag mee als zij, samen met honderden andere inwoners van Matagalpa, de stad waar al twee dagen hard wordt gevochten, ont vlucht. Een 30-jarige Haarlemmer die samen met de ondernemer vijfhonderd rijbewij zen bij de Zandvoorter terughaalde omdat de prijs veel te laag was en betrokken was geweest bij oplichting van een bank in Alkmaar en Hoorn waarbij tachtigduizend gulden buit werd gemaakt kreeg vijftien maanden. De eis was twaalf maariden. In de zakken van deze man verdween ook een deel van de twintig mille die de onderne mer van een 31-jarige Haarlemse monteur voor de vijfhonderd rijbewijzen had ont vangen. Deze monteur werd veroordeeld tot acht maanden, onder meer wegens het in omloop brengen van de rijbewijzen. Een 46-jarige Haarlemse schilder die had getracht met een vervalst rijbewijs geld van een bankrekening te halen bij een bank in Schagen en twee gehuurde auto’s had verkocht, kreeg acht maanden. Voor medeplichtigheid aan de oplichting van de banken in Hoorn en Alkmaar werd een 24- jarige Haarlemmer zonder beroep veroor deeld tot zes maanden. Wegens het verhan delen van tien rijbewijzen kreeg een 37- jarige Haarlemse handelaar drie maan den. Een 24-jarige Haarlemmer zonder be roep die niet op de rechtzitting verscheen en met een vervalst rijbewijs een auto had bemachtigd kreeg zes weken. Een 26-jari- Het kostte het openbaar ministerie gro te moeite de bewijslast van ieders aan deel in deze bijzonder gecompliceerde op- lichtingszaak te leveren. In totaal werd voor een half miljoen gulden gezwendeld. (Van onze redactie binnenland) ris deelgenomen aan het beraad in de ministerraad. Reeds in april heeft deze organisatie laten weten op het standpunt te staan, dat de goedkeuring door B. en W. van de verkoop van woningwetwoningen door corporaties aan de bewoners, getoetst moet worden op hoger dan gemeentelijk niveau. Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft de ze week bekend gemaakt, dat eventuele verkopp van woningwetwoningen getoetst en gecontroleerd zou kunnen worden door de gemeenten; een opvatting die veel stof heeft doen opwaaien. Een Dansschool kies je met zorg Als het gezellig moet zijn Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend-telefoon: 02550-10519 Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. DE BILT (ANP). Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisves ting (centrale van 360 woningcorporaties) is van mening, dat Gedeputeerde Staten toezicht zouden kunnen uitoefenen op eventuele verkoop van woningwetwonin gen. IJZERHANDEL KENNEMERLAAN 77 - .IJMUIDEN Tel. 02550-15607 b Het legertje van 400 meest kinderen, sommigen zijn niet ouder dan 12 jaar en de meesten niet ouder dan 17, sjoeg de aanval af met pistolen en andere lichte wapens. Hoeveel doden er intussen in deze tweede stad van Nicaragua zijn gevallen, is niet bekend, maar een Rode-Kruiszuster noem de de situatie kritiek. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Elf Beverwijkse raadsleden mochten van de kiezers of van de partijleden niet - meer in de raadszaal terug keren. In Heemskerk namen donderdag acht raadsleden afscheid van hun collegae die de volgende rit van vier jaar wel uitmaken. Het blad publiceert een onderzoek naar het betalen van steekpenningen aan de employé’s van de GSA, een federaal agent schap, dat belast is met de bouw en het onderhoud van openbare gebouwen. Daarin staat dat de federale regering elk jaar voor haar bureaus in het gebied van Washington voor miljoenen aan goederen, zoals papiermanden, potloden en stoelen bestelt. Daarvan is slechts de helft gele verd. Het geld voor het resterende deel verdween onder tafel. WASHINGTON (AFP). Zevenentwintig van de 30 bedrijven in het gebied van Washington die leveran ciers zijn van de federale regering, zijn betrokken in een affaire waarbij fondsen verdwenen waarmee een bedrag van on geveer 140 miljoen gulden gemoeid zou kunnen zijn. Dit schrijft de Washington Post van daag. VELSEN-NOORD. Het personeelsbe stand van VMF-Stork Velsen zal van 275 man worden teruggebracht tot 175 man. De inkrimping met 100 man zal echter niet behoeven te worden gerealiseerd _door middel van gedwongen ontslagen. Er blijkt voor het kwalitatief hoogwaardig vakbekwame personeel voldoende em plooi te zijn in de regio. De industriebonden hadden aanvanke lijk geëist dat het personeelsbestand op 200 zou worden gehandhaafd. Met de toe zegging dat geen gedwongen ontslagen zullen vallen, gingen de vertegenwoordi gers van de bonden uiteindelijk akkoord met het standpunt van de directie van VMF-Stork. Bepaalde bedrijfsactiviteiten zullen worden voortgezet. Daarvoor zijn volgens de directie van het bedrijf niet meer dan 175 werknemers nodig. (ADVERTENTIES) r. rijpma Adviseurs m verzekeringen --en financieringen. Lid N.V.A. DEN HAAG. Er zijn tekenen die erop wijzen dat staatssecretaris me vrouw Haars van Justitie zich niet langer verzet te gen een verblijfsvergun ning voor de groep van 1 182 Marokkanen. In parle mentair Den Haag wordt verwacht dat zij daarover vandaag in overleg met het kabinet een voor de Marokkanen gunstige be slissing neemt Het verloop rond de vertoning van de „hasjfilm Midnight Express bezorgt ac teurs en producent al dan niet gewild steeds meer publiciteit. Nadat bekend werd dat de film zonder coupures giste ren in première kon gaan, hebben som mige Turken dat niet kunnen verkrop pen Het leidde in Amsterdam tot een demonstratie, in Haarlem en andere provinciesteden bleek het verder rustig. Zie de filmpagina het xx/cer Elf van de twaalf raadsleden die in de nieuwe zittingsperiode van de raad niet zullen terugkeren hebben gisteravond handjes geschud. J. Visser (CDA) die boogt op een raadslidmaatschap van 32 jaar, werd onderscheiden met de ere penning van de gemeente Velsen. Zie de plaatselijke pagina's Een 50-jarige Haarlemse ondernemer die in 1976 de 791 rijbewijzen heeft gestolen en verhandeld werd veroordeeld tot acht maanden, de eis was tien maanden. Hij had ze voor 3750 verkocht aan een 31- jarige Zandvoorter die volgens de recht bank een centrale rol in de zwendelaffaire heeft gespeeld en tot de harde kern van de Haarlemse onderwereld behoort. De rechtbank veroordeelde hem tot achttien maanden. De voorzitter van de Industriebond FNV, A. Groenevelt, vond het tijd worden om bij alle elkaar weerstrevende visies op onze economische toekomst weer eens iets geheel anders en nieuws te opperen: de vijfenderigurige werkweek ofwel de vrije maar wel betaalde vrijdagmiddag. Een prettig geluid voor de doe-het-zelvers en liefhebbers van de toeristische weekend trips, maar een schrikbeeld voor kostenbe- rekenaars van het bedrijfsleven. Een ander schrikbeeld is nog niet met name genoemd, maar dat mag dan toch ook wel even onder de aandacht worden gebracht. Het is namelijk, ondanks de steeds maar stijgende werkloosheid, een bekend feit dat tal van bedrijven kampen met de moeilijkheid van een tekort aan personeel, een niet beschikbaar zijn van goedgeschoolde arbeidskrachten. Van daar dat nog steeds buitenlandse werkne mers in ons land welkom zijn en zelfs noodzakelijk, om de produktie op toeren te houden. ■MMZaZa Te' 310413 Geen keus meer voor dames. Jongens, heren, stellen en paren kunnen 's avonds van 7-9 u. nog inschrijven. Haarlem's 1e danscentrum Zijlstraat 24-30 De kwestie Van de Marok kanen stond daar aldus een woordvoerster van Justitie op de agenda. Volgens de Amsterdam se advocaat W. van Benne- kom, de verdediger van een aantal Marokkanen, wijzen de voortekenen op een voor zijn cliënten voorspoedige afronding van de procedu re. Van Bennekom conclu deert dit voorzichtig uit het feit dat Justitie tot op he den nog niet heeft voldaan aan het verzoek van de Raad van State om het dos- Als Groenevelt zou opperen dat in som mige bedrijfstakken wellicht arbeidstijd verkorting zou kunnen worden toegepast om de daar beschikbare arbeidsplaatsen beter te verdelen, dan heeft hij waar schijnlijk gelijk, maar dan beweert hij niets nieuws. Want de bedrijfsgewijze ar beidstijdverkorting is de laatste ja ren schering en inslag. Maar Groenevelt be doelt iets anders. Hij wil de economie gezond maken en de werkloosheid vermin deren door een algemene kostenverhogen de vrijetijds-factor in te voeren, plakt daar meteen de conclusie aan vast dat ongeveer tien percent méér mensen daardoor werk zouden kunnen krijgen en vergeet de on overkomelijke moeilijkheden die door zo’n algemene maatregel zouden worden ge schapen in bedrijven, die niet voor 80 percent drijven op ongeschoolden maar een hoge bezetting aan specialisten en voor het beroep opgeleide krachten heb ben, waaraan ondanks de werkloosheid een nijpend tekort is. Bovendien doet zich de vraag voor, óf de mensen waar het eigenlijk om gaat, wel bereid zouden zijn vrije tijd te „kopen”, want het gehele plan moet toch steunen op een gelijktijdige inlevering van loon. Een zo rigoureuze verlenging van de vrije tijd zonder verhoging van de recreatieve beste dingsmogelijkheden zou een maatschap pelijke ontwrichting kunnen bewerkstelli gen die niet te overzien is. Men kan op zeker moment natuurlijk wel dergelijke algemeenheden op tafel gooien in de hoop dat later zal blijken dat men iets zinnigs en realistisch heeft be dacht, maar ingrijpende maatschappelijke hervormingen worden meestal slechts au sérieux genomen wanneer men eerst de consequenties heeft bestudeerd en het risi- 1 co heeft beseft dat de problemen, die men te lijf wil gaan, er wellicht eerder door worden vergroot dan verminderd. lillllllllllllllllllllllHlllllllllllilllllllHllllllllllllllllllllllllllHH sier van een van de Marok kanen aan te vullen. Volgens de advocaat heeft Justitie stukken die betrekking hadden op cor respondentie en code-be- richten tussen Buitenland se Zaken en de Nederland se ambassadeur in Marok ko met opzet niet aan de Raad van State ter beschik king gesteld. Gisteren ver liep de termijn waarbinnen dat nog kon. „Mogelijk dat Buitenlandse Zaken meer heil ziet in de afgifte van de verblijfsvergunning voor het groepje Marokkanen, dan in het vrijgeven van haar correspondentie”, al dus Van Bennekom. Er is meer bekend over de kos mos dan over reumatiek. Ooggetuigen spreken van honderden slachtoffers, die vooral zouderi zijn geval len nadat het leger een nieuw bombarde ment op Matagalpa had laten uitvoefen. Rode-Kruisfunctionarissen vrezen de komende dagen een slachting in de stad omdat de garde van president Somoza opdracht heeft gekregen „met alles aan te vallen wat beschikbaar is” en de jonge opstandelingen de indruk maken tot de laatste man door te zullen vechten. Somo za zou de rebellen in Matagalpa „punks” hebben genoemd, „zoals die in New York, die oude mensen afrossen". Maar ook in andere delen van Nicaragua gaan de gevechten door. In de hoofdstad Managua durven de mensen niet meer de straat op omdat er overal wordt geschoten. Vrij veel bewolking en enkele buien. Matige tot krac. tige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond 10 graden. Maximumtemperaturen onge veer 15 graden. Onstabiele lucht met nog een enkele bui, afgewisseld door opklaringen, maar door de vrij krachtige zeewind onaange naam strandweer. Overdag 15-16, zee water 16 graden. Vooruitzichten: eerst vanaf maandag afnemende wind, sta bieler en geleidelijk wat meer zon. Mevrouw Haars heeft i vanmorgen tegen de ge- j woonte in als staatssecreta- (Zie verder plaatselijke pagina) tigheid veroordeeld tot zeven maanden. bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1