■i aantrekkelijk I zijn o Hal en g kunne 4’ g 3 C- If e 3 Repareren met fineer Kalender over kind z z i Bordenwarmer ■Siertuin I I t l I i Tuin kalender Verlichting Vloerbedekking I Spiltrap Moestuin Kastenwand if voor ^september Kruiden Jl.\ gi X J J. 1 I §g i: t i J FT- I i u™ JEEE lf| n r! X 1 Jarenlang is in de woningbouw vooral de nadruk gelegd op de economische functie. Comfort en uiterlijk speelden een ondergeschikte rol. Wanneer daar al aandacht aan werd besteed, gold dat hoofd zakelijk de woonkamer. Andere vertrekken, zoals de slaapruimten en de badcel, leken de stiefkinderen in huis. En de entree bijvoorbeeld was veelal niet meer dan een krap bemeten halletje. Of een gang, waarin men nauwelijks ruimte vond voor attributen als kapstok, spiegel of een fraaie dekenkist. Thuisko men was dan ook niet meer dan snel de jas uittrekken en direct door naar de salon. Daar was in de nieuwbouw na ’45 de mooie kamer. i r 'i W ii i i ii V': I I w:i •“l WO -S C3 «I <%*z. fo I I I ■c r :~*«SK #4-'. X september 1978 I 1e jaargang no. 1 c iV ndsen 6,20 she aandacht Vogels in tuin vragen 25 <0 45 -- rsx*' f Informatie 3.90 368,00 teerd 66,00 43,50 38,50 56,70 77,00 Zo kunnen kostbare vierkante meters in de entree beter benut worden. Rechts de trap naar boven met aansluitende bergruimte. Links een grote kastenwand als afscheiding tussen woon ruimte en hal. De bovenkastjes zijn bedoeld voor seizoenartikelen. Een mini-boom, enkele vakken met boeken en wandversieringen zorgen voor de persoonlijke sfeer Wie met de achtergestelde entree niet langer tevreden is, kan als doe-het-zelver echter aan de slag, ook al zal men moeten roeien met de riemen die men heeft. Er zijn nog genoeg mogelijkheden tot verbetering van de ruimte, die eigenlijk heel goed het visitekaartje van het eigen home kan worden. Wanneer de constructie het toestaat, kan in oudere panden een te kleine gang worden verbreed door ver plaatsing van een binnenmuur. De aangrenzende ver trekken zijn meestal ruim genoeg om een halve meter te kunnen missen. Een andere mogelijkheid is het aanbren gen van een open trap. Hetzij vanuit de woonkamer, hetzij als ruimtewinnende spiltrap in de gang. ber minder hard groeien. Kippen hebben de neiging de grond tussen de beplanting los te krabben op zoek naar wormen. Leg daarom een laag twijgen over de grond rond de struiken. De wortels worden dan niet beschadigd. Minder welkom in de tuin zijn woelmui- zen en ratten. Die vinden in deze maanden nog wel voldoende voedsel. Ze zullen dan ook niet van giftige korrels eten. Een speci ale val voor woelratten die, net als voor mollen, onder de grond wordt geplaatst, bewijst betere diensten. Door nu de be strijding aan te pakken, ondervindt men in de winter, wanneer de dieren dichter bij huis op voedsel zouden gaan jagen, weinig last. Het is nu de tijd voor voorjaarsnarcis- sen. De bollen kunnen in september de grond in. Met tulpen kan men beter wach ten tot oktober. Als men vroege soorten heeft, is de laatste week van september tien centimeter diep. De plantdiepte voor tulpen is tien centimeter. Groepen bolge wassen staan het mooist. Daarom moet men ongeveer 15 cm onderlinge plantaf- stand bewaren. Hyacintbollen moeten heel voorzichtig worden behandeld. Bij het po ten ontstaat gauw gevaar voor beschadi ging van de wortelkrans. Vaste planten af gezien van late chry santen en herfstasters worden na de bloei gescheurd. Dat gaat gemakkelijk als men alle bovengrondse delen tot op de grond afsnijdt. Dan wordt de plant uitge graven en de wortels tot op de helft inge kort. Maak de planten niet te klein. Ze zouden dan in het volgend seizoen maar spaarzaam bloeien. Eenjarige zomerge wassen, die tussen vaste planten de lege plekken hebben opgevuld en nu uitge bloeid raken, worden verwijderd. In het rotstuintje hebben de planten de stenen sterk overwoekerd. Daardoor ko- Van bovenaf gezien, is duidelijk de grotere ruimte merkbaar. Links onderaan de voordeur met flinke ruige mat. Naast de voordeur is de garderobekast met gordijn en daarnaast in de hoek een werkkast met stofzuiger, vegers en andere schoonmaakattributen. Bovenaan een diepe scheidingswand tussen hal en woonka- mer. Rechts de deuren naar de woonkamer met Uil open keuken en het toilet men kleinere gewassen doorgaans in het gedrang. Uitdunnen door het wegknippen van lange ranken of zonodig scheuren van de wortels is dan aan te bevelen. De dahlia’s die in bloei staan, kunnen door het eerste nachtvorstje in september al lelijk worden. Bescherm ze tegen de kou door er ’s avonds lichte doeken over te leggen. Veel vocht vragen vooral coniferen en groenblijvende heesters. Ook bij rege nachtig weer kan men deze naaldgewas- sen gerust regelmatig flink water geven. stikstof is, mag daarom niet vergeten wor den. De late bloemkool zal begin septem ber nog een keer bemest moeten worden. Extra voeding verlangt ook Chinese kool, omdat deze groente nu op het hoogtepunt van de groei is. De verwarmingsdeken is nu ook e doorgedrongen tot de eettafel. De de ken dient om de borden te verwarmen. De elektrische bordenwarmer, gepre senteerd door Martex (Koudenhorn 32, Haarlem), kan vier tot twaalf borden op temperatuur houden. De katoenen hoes is afneembaar en wasbaar. De borden warmer kost 49,50. Voor veldsla die men in het voorjaar wil oogsten, is september de beste zaaitijd. Stelt men dit werk tot oktober uit, dan is het blad te klein voor de vorst eenmaal begint. Hetzelfde geldt voor spinazie. 11,48 4,63 15,50 5,00 1 Te veel gaat men uit van één plafondlamp in de gang. De verlichting wordt sfeervoller wanneer men ook enke le wandlampjes gebruikt. Ze kunnen de hele avond blijven branden. Wellicht is er een die via een schakel- klok op een bepaald tijdstip licht gaat geven en de hele nacht blijft doorbranden. Het huis wordt minder toegan kelijk voor inbrekers, wanneer de hal ook ’s nachts verlicht blijft. Is er meer ruimte in de hal vrijgekomen, dan zijn er genoeg leuke kleinmeubelen te koop, die de inrichting smaakvoller maken. Een sober gestoffeerd tweezits- bankje of een lattenbank zonder rugleuning die met kussens wordt bekleed, voldoen goed. Zo’n zitmeubel in de hal is vooral praktisch, omdat men ’s winters wellicht laarzen of overschoenen wil aantrekken voordat men de deur uit moet. Nu de paraplu meer terrein wint, is een standaard met lekbakje onmisbaar. Ook daarin is veel keus. Er zijn heel decoratieve modellen in de winkels voorhanden. Schenk voorts aandacht aan de vloerbedekking. Bij de voordeur past een flinke ruige mat in naturel of aange paste kleur. Die moet minstens 80 cm lang en ruim een meter breed zijn. Heeft men een vestibule, dan kan de vloer daarvan worden bedekt met een ruige mat, die zonodig doorloopt in de garderobekast. Bij hét beleggen van de vloer met tapijttegels hoeft men onder de ruige mat geen tegels te plaatsen. De mat ligt dan verzonken tussen het tapijt en zal niet schuiven. Men voorkomt er bovendien slijtage aan de randen mee. Gastvrijheid begint in de hal. Eigenlijk al eerder: bij het tuinhek. Bij woningen met een grote voortuin is een verlicht huisnummer aan de gevel of aan het hek geen luxe. Een buitenlamp moet de toegang voldoende ver lichten. Met een simpele constructie boven de voordeur kan een luifel worden verkregen, waaronder minstens twee personen droog kunnen staan. Het belknopje met ingebouwde verlichting voorkomt onnodig gezoek voor degene die buiten in het donker staat. en. [Ut euvel 1 I'M A 1 iffl l -LX den, kan het voor de gebruiker van openbaar vervoer geen kwaad de muur achter de kapstok te voorzien van een gelakte schrootjeslaag of pvc-behang, dan wel een andere watervaste wandbekleding. Fietsers en bromfiet sers die hun regenpakken te drogen gillen hangen, kunnen daarvoor beter badcel of berging benutten. Wie een spiltrap kiest, kan deze als kant-en-klaar- bouwpakket aanschaffen. Ziet men tegen het monteren op, dan kan een timmerman worden ingeschakeld. Maar met behulp van een duidelijke werkbeschrijving kan elke doe-het-zelver dit karwei best klaren. De treedragers zijn aan één kant voorzien van korte stukken ronde buis, die om de trapspil worden gescho ven. Na het in de juiste stand plaatsen, worden de treden vastgezet door enkele bouten in de buisdelen te schroe ven. Het voordeel van deze oplossing is dat men alle treden kan verdraaien. Dit is makkelijk als een groot meubelstuk naar boven moet. Een spiltrap bespaart ten opzichte van een vaste steektrap veel ruimte. Ook voor het oog, omdat men dwars door de trap heen kan kijken. Wel moet men bedenken dat „draaiend” naar boven lopen mqeilijker is dan het bestijgen van een rechte trap. De plaats waar de draaitrap vanuit het woonvertrek naar boven gaat, dient nauwkeurig bepaald te worden. De trap moet immers op de eerste verdieping weer op de overloop uitkomen en niet in een van de slaapkamers. i - - iL.ltJU ter. Mocht deze oppervlakte toch nog te klein zijn dan is het bij finiplex vol doende de stroken tegen elkaar te druk ken. Het vastlijmen lukt het best met contactlijm. De vlakken worden daar mee bestreken. Men moet ze eerst wat laten drogen voordat ze worden opge plakt. Verschuiven is daarna niet meer mogelijk. Het aanbrengen is dan ook een secuur werkje. Het droogproces .gaat bijzonder snel. Men kan na een kwartier al afwerken, bijvoorbeeld bij schaven of zagen. Allerlei meubelen, zoals zelfgemaakte stereoboxen, oude piano’s en vensterbanken worden op deze manier weer als nieuw. Heel handig zijn ook gefineerde pa nelen van spaanplaat. Afwerken wordt daardoor vrijwel overbodig. Voorts kan men panelen, afgewerkt met hard- plastic kopen. Die zijn zeer geschikt voor vensterbanken, tafelbladen en keukenkastjes. Dit zuurbestendige ma teriaal is ook nagenoeg kras vrij. Het laat zich probleemloos toepassen. In de eerste twee weken van september wordt begonnen met het zaaien van win- tersla, liefst op een beschutte plqats. Het zaad dient zo gelijkmatig mogelijk ver spreid te worden. Wintersla blijft namelijk tot het uitplanten in het zaaibed staan. Het gewas moet dus evenwichtig kunnen uit groeien. Er wordt nu nog sla uit de zome- roogst gehaald. Wanneer die te klein blijft, kan afdekken met glas of folie het groei proces van de krop versnellen. Boerenkool moet in de komende weken nog flink kunnen uitgroeien, zodat voor de vorst Voldoende blad aan de stronken zit. Een wekelijkse bemesting die rijk aan Vogels in de tuin vragen in september speciaal de aandacht. Hoewel in deze maand nog warme dagen te verwachten zijn, dient toch al vooruitgekeken te wor den naar de winter, in verband met voe- derplaatsen. Vogelhuisjes moeten nu al worden geïspecteerd en zonodig gerepa reerd. Modellen die aan één kant gesloten zijn, verdienen de voorkeur. Men kan ze zo plaatsen, dat er geen hagel of sneeuw in waait. Kies maar rustig verscheidene hoekjes in de tuin uit. Zolang ze voor katten onbereikbaar zijn, komen de vo gels er wel op af. Lijsterbessen in de tuin vormen een spe ciale lekkernij voor vogels. In september zijn de vruchten aan de bomen rijp. Wie die nu plukt en op een luchtige plaats laat drogen, kan ze in de winter door het voer mengen. De dieren krijgen daarmee voldoende vitaminen en mineralen in het voedsel om de koude maanden goed door te komen. Zet op warme herfstdagen van tijd tot tijd nog een drinkbak met helder water klaar. Daarin zullen vogels ook nog graag ook geschikt. Zet narcissen ongeveer vijf- een bad nemen. Wie kippen in de tuin los laat lopen, zal merken dat de vaste planten in de border het vaak moeten ontgelden, zodra de gewassen in de loop van septem- Meubelen, die beschadigd zijn kun nen met fineer grondig worden opge knapt. Het is een flinterdunne houtlaag die op de afgeschuurde oppervlakte gelijmd wordt. Zorg er voor dat het materiaal niet te veel uitgedroogd is wanneer men er mee werkt. De kans op breken of scheuren is dan groter. Om een omvangrijk blad te bedekken moe ten soms twee of drie stroken aan el kaar worden gelijmd. Dat heet ,,voe-' gen”. Voor doe-het-zelvers is dit geen gemakkelijk karwei. In dat geval kan men het best finiplex gebruiken, een fineerkwaliteit die is samengesteld uit drie dunne laagjes. Dit materiaal barst- of scheurt minder snel. Het is met kunsthars geïmpregneerd, zodat lak ken overbodig is. Trouwens gefineerde meubelen zul len alleen gelakt moeten worden wan neer men een hoogglanzend effect wil bereiken. Finiplex is één millimeter dik en wordt verkocht in de formaten 240x60 centimeter en 120x50 centime- In de nieuwbouw kan een oplossing zijn: de scheidings muur tussen gang en salon vervangen door een kasten wand, die geheel of gedeeltelijk aan beide zijden toegan kelijk is. Daarin wordt de garderobe ondergebracht. Desgewenst kunnen er ook andere bestemmingen aan worden gegeven. Bijvoorbeeld als boekenkast. Die hoeft immers niet per se in de salon te staan. Maakt men de kastenwand tot aan het plafond, dan kan men daar heel wat lectuur in kwijt. Een diepte van 18 cm is voldoende. Van belang is dat de constructie stevig aan vloer en plafond wordt vastgezet. Het gewicht aan boeken móet men namelijk niet onderschatten. De indeling kan zo zijn, dat een bergmeubel dwars op de wand wordt gezet. De hal wordt daardoor niet vanuit de woonkamer zichtbaar. Zo ontstaat een hoekje in de entree, dat bijvoorbeeld met een fraai bewerkte spiegel harmonieus aangekleed kan worden. Wat de kledingber- ging betreft, zijn er drie mogelijkheden. Men kan een garderobekast maken, of een kapstok met of zonder kleerhangers, die aan de wand of de zoldering wordt bevestigd. Tenslotte kan men een vrijstaande kapstok benutten. Voor de garderobenis heeft men een diepte van van ten minste 60 cm nodig. De breedte en hoogte moeten elk ongeveer anderhalf tot twee meter zijn. Het principe is duidelijk. In de nis wordt een roe aangebracht. Daarbo- 52,00 52,00 69,00 I 133,00 42,00 47,20 135,00 67,80 46,50 4,50 68,70 154,00 71.50 105,90 185,50 68.50 55,20 128,00 51,00 26,70 72,70 68,00 100,00 60,10 38,00 136,50 95,00 68,00 56,00 185,00 38,90 90,00 112,20 59,50 62,50 49,00 48,40 275,00 177,00 132,00 350,00 I Genoeg ideeën voor een vernieuwde hal. Hier is een open doorgang naar de keuken gemaakt. In het midden een kleine garderobenis met heel handig een uittrekbare roe. Achteraan een grote bergkast met jaloeziedeuren Deze deuren v? zijn ook gebruikt voor keuken en garderobe ven komt nog een plank of schap voor mutsen, hand schoenen en tassen. Het verdient wel de voorkeur de garderobe afsluitbaar te maken. Wie met ruimtegebrek kampt, kan louvredeuren nemen. Die verlangen een kleine draaicirkel. Een vouwwand of eventueel een fraai gordijn zijn vanzelfsprekend ook geslaagde oplossingen. Losse kapstokken zijn veelgevraagd. Ze worden dan ook in allerlei uitvoeringen geleverd, Van fraai bewerkt koper tot het nostalgische manou. Toch moet men zich niet te veel voorstellen van het nuttig effect van een staande kapstok. Eigenlijk kan men er uitsluitend de jassen aan ophangen die men voor dagelijks gebruik nodig heeft. In elk jaargetijde worden echter diverse mantels door elkaar gebruikt. Een lichte ^regenjas, een kort model, de blazer en misschien ook nog een dikkere kwaliteit. Al die kleding aan de kapstok staat slordig in de gang. Een en ander neemt ook te veel ruimte inbeslag. Bij een kapstok die aan de muur bevestigd wordt, ontbreekt het ouderwetse kapstokkleed van vroeger. Iedereen herinnert zich nog wel deze stoffering, die ervoor bedoeld was dat druipnatte regenkleding de gangmuur niet kon bevochtigen. Ofschoon dank zij com fortabel autorijden de jassen niet meer zo erg nat wor- Twee nieuwe publikaties op technisch gebied. Allereerst is er de introductie van het blad „Elektronica ABC”, dat uitgegeven wordt door De Muiderkring in Bussum. Het nieuwe blad wil informatie geven over het boeiende elektronicawe- reldje en met name dan aan jongeren. Het gaat aandacht besteden aan zelfbouw, aan problemen, die bij lezers opduiken bij het zelf knutselen, aan nieuws van de markt enz. Iets anders is het boekje met merkwaardigerwijs dezelfde naam, nl „ABC", dat gewijd is aan solderen, metaallegeringen, metaalbewerkingen, af dich ten, lijmen enz. Deze handige brochure, gebracht door Chemische Fabriek Schie dam (Lange Haven 55, Schiedam) heeft als basis het gebruik van chemische hulpmiddelen. Erg handig voor doe-het-zelvers, omdat het op de praktijk van alle dag is geënt. ■//IJL - I, 1 I - 1 .1 1» De nieuwe kalender van 1979 van de missie en de zending staat in het teken van het jaar van het kind. De titel is dan ook „Kinderen kijken" (niet zo’n gelukkige naam overigens). Het blijft terecht niet alleen bij mooie of ontroerende plaatjes (in meerkleu rendruk), maar er wordt ook beknopt op de pro blemen en mogelijkhe den van de kinderen op de wereld ingegaan. De kalender heeft een goed hanteerbaar formaat, telt dertien platen, van kinderen uit Azië, Afri ka en Zuid-Amerika. De datumcijfering is duide lijk. De prijs is f 5. In lichtingen over het ver krijgen van de kalender bij het Centraal Missie Commissariaat (070-244594) of de Neder landse Zendingsraad (020-717654). Uit de kruidentuin kunnen diverse pro- dukten worden gedroogd. Daardoor profi teert men er ook in de winter van. De lavas (maggiplant) staat nu vol in blad. Droog de blaadjes op een schaduwrijke plaats. Mar jolein kan ook nog tot eind september worden geplukt en gedroogd. In de loop van deze maand wordt de koriander rijp. Men haalt de vruchtschermen eraf, die op doeken in de zon worden gedroogd. Zodra het zaad droog is, kan het gemakkelijk uit de schermen worden geschud. Bewaar kruiden altijd in goedsluitende bussen, zo dat het aroma behouden blijft. Peterselie en bieslook hoeven niet ge droogd te worden. Er is een betere metho de om die voor de winter te bewaren. Vul bloempotten met zanderige compost en zet daarin de planten zo dicht mogelijk bij elkaar, met ongeveer 3 cm ertussen. Graaf »de planten in en geef het gewas dan veel water. Tot aan de vorst blijft dit alles buiten op een zonarme plaats. Flink gieten is noodzakelijk. Eenmaal tegen de winter haalt men de bloempotten in huis en krij gen ze een plekje voor een licht raam, maar uit de felle zon. S-<9/ 60

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21