toco-lorto Boete Clarke Noodweer in Rimini Korfbalteams gewijzigd over Damcompetitie van start Spaanse hockeycoach Horst Wein mist faciliteiten „IK HEB wijn’ niet het matje ft a S 3 l Mentaliteit Tl SPORT 19 7 8 SEPTEMBER 1 VRIJDAG 26 SF Harmsen volgt Van Praag op HEUMEN WEL EENS •k Wim van Heumen: „Horst Wein klaagt veel, maar pas op hem”. ^223! voor uitspraken Rini Wagtmans binnen van die voor de tweede keer om uitstel had gevraagd kreeg een positief antwoord op zijn verzoek. ■-Ï „Daarom ben ik blij dat Ajax twee jaar geleden is begonnen met een betere bege leiding voor de jeugd. Van die opleiding kunnen we nu de revenuen krijgen. Dank zij die versterking bestaat de kans dat we veer op het oude niveau kunnen terugke ren. Ik geloof namelijk niet dat je een elftal bij elkaar kunt kopen. Als je spelers uit de jeugd haalt, die over een echt Ajax-hart (Van onze sportredactie) BARCELONA. „Optimaal werken is er in Spanje niet bij. Daar moet je je bij neerleggen. Doe je dat niet, dan word je stapelgek”, aldus Horst Wein, coach van de Spaanse hockeybond en twee dagen per week werkzaam op de universiteit van de Catalaanse hoofstad, waar hij als afgestudeerde van de Sporthochschule van Keulen methodiek en didactiek in grote en kleine terreinspelen doceert. Als Duitser heeft het werk hem in Spanje aanvankelijk enorm gefrustreerd, want in de hete augustusmaand, waarin de overi- De Duitse professor beziet de zaken al tijd van de schaduwzijde. Zijn Nederland se collega, Wim van Heumen, waarschuwt niet voor niets: „Horst heeft altijd iets te klagen, maar: pas op! Je moet niet vreemd opkijken als hij Nederland zondag pakt”. Wein ontkent dat niet. „Als wij van Hol land winnen, verspelen we tegen zwakkere ge elf landen hard trainden om zaterdag beslagen ten ijs te komen op de Europese kampioenschappen te Hannover, heeft hij zijn tijd doorgebracht met het schrijven van een 32.000 dollar kostend boek aan de rand van het zwembad. DKV heeft na eeri jaar Jasper Jaspers weer in de opstelling staan. Hij gaat met Johan Bax Rob Bijl vervangen, die naar het tweede is gegaan. Ook Annette van Spuy is gestopt met spelen. Aurora zal het dit jaar zonder Jan van Eeken, Ruud Udo en Koos Kemper moeten stellen. Ruud Udo is vertrokken naar Wes- terkwartier. Alleen van Harry Haringa kan met zekerheid worden gezegd dat hij naar het eerste gaat. Heemskerk gaat deze competitie zonder Henry en Anita van Stolp en Helga van der Kieft beginnen. Bovendien zijn Hans de Jong naar DSO en Harry van der Geld naar DKV vertrokken. Voor hen zijn in de plaats gekomen Gert Jan Koning, Mark de Boer en Greta Rook. Coach An Mulder heeft plaatsgemaakt voor Joop Ruis. Neptunus heeft dit seizoen weinig wijzi gingen. Van de dames is alleen Jos Broek weggegaan. Zij wordt vervangen door Lo- ny Verkerk. De heren bij Neptunus blijven ongewijzigd. „Overigens, ik geloof alleen in het Ne derlandse hockey. De opleiding van talen ten is zo goed geregeld, dat de wereld er Hoewel Harmsen de lijn van zijn voor ganger Van Praag niet klakkeloos wil doortrekken („Ik zal er bijvoorbeeld ook naar streven dat de service voor alle bezoe kers beter zal worden, omdat iemand net zoals in een bioscoop uitstekend moet wor den bediend”) is hij niet van plan om het gezicht van Ajax drastisch te veranderen: „Ajax moet Ajax blijven. De club, zoals die nu is is voor een belangrijk deel ge maakt door Van Praag. Aan hem heeft Ajax erg veel te danken. Ajax was Van Maar, ook al zijn de financiële voor waarden goed geregeld, de mentaliteit van de Spanjaard verander je nooit, vindt Horst Weip. „Daar heb ik verhitte discus sies over gevoerd met Rinus Michels en mijn studiegenoot Hennes Weisweiler. De Spanjaard zit innerlijk vol onzekerheden, is zo uit het lood geslagen. Dat ervoer Weisweiler bij Barcelona en hij zei me eens: met die lui is niéts te beginnen. Met hockeyers ligt dat iets anders. Zij hebben een andere instelling, komen duidelijk uit een ander milieu”. Praag, Van Praag was Ajax”. Dat Van Praag al dan niet in het belang van hetzelf de Ajax nog wel eens een „leugen om bestwil” de wereld in slingerde, verandert volgens Harmsen aan die stelling niets. Heemstede moet het volgende programma afwerken: Ons Genoegen, Uithoorn, Bussum, Constant, Assen, Groningen 2, VAD 2, Leiden en Houdt Stand. „Ik benijd Van Heumen wel eens. Een grootmeester, die zijn werk over enige jaren met een gerust hart aan Geert van. Eijk kan o ver laten. In hem zie ik een bondscoach die een onverslaanbaar team kan opbouwen uit het Hollandse potenti eel. Ook in Hannover zullen we weer over Oranje struikelen. Wellicht niet in de rechtstreekse confrontatie, want dat is voor ons een puur prestige-duel, maar wel in de groep. Wordep we vierde van Euro pa. Is toch mooi, als je maar 60 procent armslag hebt!” de kern van een serie schriftelijke vragen die de WD-Tweede-Kamerleden Keja en Nijpels tot de Minister van Sociale Zaken hebben gericht. Aanleiding is de gang van zaken rond de contract-beëindi- ging van de betaalde voetballer Kraal bij Telstar. Kraal liet zich bijstaan door Maar ten de Vos, directeur van „Inter-Football”, die niet op de eerder genoemde lijst voor komt. Hier is, volgens de kamerleden, sprake van een onrechtvaardige inbreuk op het recht van een ieder om vrijelijk zijn be roepskeuze te bepalen en zijn beroep onbe lemmerd uit te 'oefenen. Vraagstellers verwijzen naar een brief van de KNVB aan de voetballer Kraal waarin, op verzoek vap Ruud Krol, speler van Ajax en aanvoerder van het Neder lands elftal, wordt meegedeeld dat de bond het geheel met Kraal eens is. (Van onze sportredactie) JSENDAAL. Wegcoach Rini nans hoeft zich bij het dage- HAAG. Mag een betaalde voet- litgesloten worden van uitoefening uit: Jacques Verbrugge, Jan rs, Ad van Peer, Willy Maessen, (agtmans vertrekt nu zondag ploeg naar de Tour de l’Ave- Een hevig onweer was er woensdag avond al oorzaak van dat er in Parma en Bologna niet aan de wedstrijden begonnen kon worden. In Rimini werd wel een aan vang gemaakt met de ontmoeting tussen Zuid-Korea en Nicaragua, maar na 3,5 inning werd de wedstrijd gestaakt. Donderdagmorgen was in Rimini het weer zo mogelijk nog slechter dan de avond tevoren. Binnen een half uur was de hele stad bedekt met een forse laag hagel- beschikken, bereik je volgens mij meer”. Met het overnemen van de voorzittersha mer maakt Harmsen, die in november 1976 door de ledenraad werd gepolst en na een bedenktijd van vijf maanden zijn rriede- werking toezegde, zijn debuut als bestuur der bij Ajax. Harmsen meldde zich welis waar al in 1944 als voetballer bij Ajax aan („ik kwam in die tijd dat Van der Hart daar nog speelde niet verder dan het derde of vierde elftal”), maar hield het vier jaar later al weer voor gezien: „Ik ging een eigen zaak runnen en kreeg het daardoor te druk. Ik ben nog wel een poosje blijven basketballen. Nog twee jaar in het Neder landse team, maar ook dat werd me op een gegeven moment te veel”. De in Amsterdam geboren Harmsen bleef wel lid van Ajax en hield ook via zijn bedrijf in de hoofdstad contact met de club. „Door de jaren heen kreeg ik steeds spelers van Ajax in mijn bedrijf. Jongens als Van der Kuil, Bleyenberg en Schaaphok. In die tijd, en dan praat ik over de jaren zestig, was het natuurlijk nog semi-professionalisme. Als zich ie mand bij Ajax aanmeldde, moest hij nog een baantje naast het voetbal hebben. Vaak werd zo’n jongen dan naar mij ver wezen. Verder dan dat contact is het tot voor twee jaar niet gekomen. Tevoren ben ik nooit voor een functie gevraagd. Van daar dat ik nogal verrast was toen een paar vertegenwoordigers van de leden raad twee jaar geleden plotseling bij me aanklopten. Ervaring met het besturen van een profclub had ik niet, heb ik in feite nog niet”. „Wij speelden eens in India, mijn spelers keken tegen die lui op als tegen een berg. Voordat er een bal was geslagen, kampten ze al met een gigantisch minderwaardig heidscomplex. Mijn ervaring is dan ook dat je met de Spanjaard meer op het psychische vlak moet trainen dan op het technisch-tactische. Je moet de speler als het ware een beetje bedriegen. Hem prij zen, hoewel hij een puur slechte wedstrijd speelt. Zeggen dat hij fantastisch speelt, maar dat zijn medespelers hem laten ver zuipen. Die schuift de verantwoordelijk heid op zijn beurt weer af en tenslotte komen de grieven, die ik zelf heb opgewor pen, bij mij terug”. (Van onze speciale verslaggever) RIMINI. Een nauwelijks te beschrij ven noodweer heeft woensdagavond en donderdag een groot deel van de dag de Italiaanse kustplaats Rimini en omge ving geteisterd. Rimini is een van de drie steden, waar momenteel het 25e wereld kampioenschap honkbal wordt gespeeld. stenen ter grootte van dobbelstenen. De rioleringen konden de enorme hoeveelheid water niet verwerken en het gevolg was dat de stad voor een groot deel onder water kwam te staan. Het honkbalstadion van Rimini, waar donderdag de wedstrijd tussen Nederland en België gespeeld zou worden, was veran derd in een zwembad. In de dug-outs stond een halve meter water en de koelkasten met verfrissingen voor de spelers dreven rond. Het veld was door en door nat en de gravelbanen waren nauwelijks nog zicht baar. Het was dehalve onmogelijk te spelen. En daarmee was er een vierde wedstrijd geschrapt. Het betekent dat de organisato ren duidelijk in moeilijkheden komen. De afgelaste wedstrijden zullen gespeeld moe ten worden, maar de vraag is wanneer. De organisatie, toch al uiterst rommelig en paniekerig, heeft daarover nog geen be slissing genomen. over vier of vijf jaar niet meer aan te pas komt. Jullie hebben nu drie kunstgrasvel den, een leger uitmuntende trainers en spelers, die meedenken. Neem Geert van Eijk, de rechtsachter van het Nederlandse team. Die man is bezig met zijn vak; analy seert zijn eigen spel en dat van de tegen partij. Hij lachte zich rot toen wij in Bue nos Aires de boot in gingen. Dat zag hij aankomen, maar ik kon er niets tegen doen. Mijn betreffende speler begreep er geen snars van. Kijk, dat is optimaal wer ken.” t Van onze dammedewerker) HAARLEM/IJMUIDEN. Het damseizoen voor de eerste tientallen van IJmuiden en streekgenoot Heemstede staat weer voor de deur. Morgen gaat hoofdklasser D.C.IJ. bij Huissen op bezoek, terwijl in de eerste klasse Heemstede een zware thuiswedstrijd tegen Ons Genoegen wacht. Nog voor de competitie van start gaat, is het al zeker dat beide clubs redelijk hoog zullen eindigen. „Zaterdag zal Kortsnoi weer achter het schaakbord zitten”, verklaarde Michael Stean, die sinds woensdag Petra Leeuwe- rick als delegatieleider is opgevolgd. „Bo vendien zijn er nu geen problemen meer over de parapsycholoog Dr. Zoekhar. De organisatie heeft ermee ingestemd dat Dr. Zoekhar plaats zal nemen op .een van de achterste rijen in de zaal waar de anderen van de Karpov-delegatie de tweekamp vol gen. Daarom worden er van onze kant geen problemen meer gemaakt en hoeft er geen spiegel aan te pas te komen”. Nu de zoveelste rel is opgelost heeft ook Kortsnoi water bij de wijn gedaan. Hij zal zijn bril afzetten die Karpov irriteerde. Kortsnoi namelijk had een bril op met donkere glazen opdat Karpov niet in zijn ogen kon zien welke zet hij zou gaan doen. werkt als voorzitter, geen vergadering van die ledenraad mag bijwonen. Dat neemt overigens niet weg dat ik natuurlijk met mijn ervaring in het bedrijfsleven wel weet hoe je de zaken moet leiden”. Oosterkwartier heeft ook enkele ingrij pende wisselingen aangebracht door Rob Jongkind, Ton Pieters, Dien Stringer en Anja Koppen te vervangen door Jaap Fi lippo, Marinus Timmerman, Marion Tu- tert en Grada van Latum. Rob Jongkind en Ton Pieters zijn gestopt met spelen. Watervliet verliest dit seizoen alleen Bert Koopman. Hij is overgestapt naar Stormvogels. Als eventuele plaatsvervan gers zijn er Ronald Redeker, die van Roda Westzaan teruggekomen is en Henk Heij- ink. Bij de dames zijn geen wijzigingen aangebracht. KIOS moest na een jaar eerste klasse terug naar de tweede klasse. Het team van KIOS wordt, na afwezigheid van een jaar, wel weer versterkt door Rinus Jongeneel en zijn vrouw Elly. Door een promotie van het tweede team heeft KIOS een brede basis gekregen met goede vooruitzichten. Haarlem moet het dit seizoen zonder Hans Schönlau en Corry Modderman stel len. Voor Hans Schönlau is Rob Einmahl gekomen en «oor Corry Modderman heeft Haarlem de keuze uit Carla Smit, Inge van Bree en Liesbeth Elferink. Het Nederlandse damesteam heeft donderdag in Minsk tijdens het volleybal toernooi om de wereldtitel met 2-3 van Mexico verloren. De setstanden waren: 16-18, 15-5, 12-15, 15-12, 2-15. ioenschappen in West-Duits- gedaan zou hebben. Op het bureau in Den Haag heeft men teslissing genomen, nadat alle daar nog eens duidelijk op een De achttiende partij in de gen in Baguio worden gespeeld. Kortsnoi imp om de wereldtitel tus- tortsnoi en Karpov zal mor- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De gisteravond laat door de 27 leden tellende ledenraad als nieuwe voorzitter van Ajax gekozen Ton Harmsen is zich er terdege van bewust dat hij geen tweede Jaap van Praag zal kunnen worden. De in Avenhom (bij Hoorn) wonende 53-jarige Harmsen zegt over de periode van vier jaar die hij als eerste man bij de Amsterdamse voetbalclub voor de boeg heeft: „Als ik net zo zou handelen als Van Praag zou het voorzitterschap voor mij een mislukking worden. Ik zal het anders gaan doen, of liever gezegd ik moet het anders doen omdat de jaren van de grote aankopen voorbij zijn. Onze kas is dan wei niet leeg, ik durf zelfs te stellen dat die van ons het best gevuld is van alle Nederlandse clubs, maar we kunnen ons eenvoudig niet meer permitteren om zomaar grote jongens uit het buitenland te halen. Zulke voetballers zouden trouwens de grootste aanpassingsproblemen hebben. Dat geldt zelfs voor jongens uit het noorden of het zuiden van het land”. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM/IJMOND. De korfbalcompetitie, die het komende weekeinde van start gaat, belooft voor de clubs uit Haarlem en omgeving weer erg spannend te worden. Alle teams bebben overigens nogal wat wijzigingen ondergaan. Zo zijn bij Nieuw Flora Rob Terbruggen en Louis Hamelsveld vervangen door Ed Geels en Ton Smit. Vanuit de junioren is Kees Kion overgeheveld naar het eerste team. Nederland heeft geprobeerd om de zaak onderling met België te regelen, maar kon geen overeenstemming bereiken. De vraag is overigens of dat wel zin heeft, want de technische commissie heeft een voor beide partijen prima oplossing voor de woensdagavond verregende wedstrijd tussen Italië en België zonder verklaring naast zich neergelegd. teams als Ierland, Tsjechoslowakije en Rusland weer punten, zodat we nog twee de wórden in onze groep. Ach, dat vind ik eigenlijk al lang mooi, want, wat heb ik mijn ploeg nu kunnen prepareren?” Horst Wein tobt met veel problemen. „De Spaanse bond probeert ons echt te helpen. Uit de toto en lotto vloeien vol doende gelden om de spelers tegemoet te komen. De bond betaalt bijvoorbeeld 60 procent van de reis- en verblijfkosten, de clubs passen de rest bij, terwijl de bond eeri speciaal budget voor de nationale ploeg heeft aangelegd. Tevens krijgt de bond subsidie voor elk van de 3500 leden, maar aangezien er van dat aantal onge veer 3000 ook zaalhockey spelen, denkt de sportfederatie dat de hockeybond 6500 le den heeft. En: daarvoor krijgen we geld. DEN HAAG. De lotto en toto van week 34 (zondag 27 augustus 1978) hebben geen win naars van de eerste prijs opgeleverd. Voor lotto 34 meldden zich vier mensen voor de tweede prijs. Zij krijgen elk een bedrag van 59.810 bruto. De tweede prijs in toto 34 wordt verdeeld over 44 winnaars en is goed voor 1.651,10 bruto de man. De uitslag van lotto 34 van zondag 27 augustus is. in totaal vielen er 16.392 prijzen. Inleg: 2.962.729,-. Ie prijs: Geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat Vs deel naar de jackpot van lotto 35 van zondag a.s., het overige 4/ö deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. 2e prijé: 4 winnaars, die elk bruto 59.810,- ontvangen. 3de prijs: 139 winnaars, die elk burto 2.227,30 ont vangen. 4e prijs: 7246 winnaars, die elk ƒ52,40 ontvangen. 5e prijs: 9003 winnaars, die elk 42,20 ontvangen. Jackpot voor lotto 34 van zondag 3 september a.s. 98.510,74. De uitslag van toto 34 van zondag 27 augustus is: In deze toto vielen in totaal 579 prijzen: inleg 399.000,-. Prijzenbedrag: 189.528,33. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat V3 deel naar jackpot Van toto 35 van zondag ais., het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 44 winnaars die elk bruto 1.651,10 ontvangen. 3e prijs: 535 winnaars, die elk bruto 171,20 ontvan gen. Jackpot voor tot 35 van zondag a.s 25.270,45. De midweekse toto 34 a, van woensdag 30 augus tus, heeft 19 winnaars van de eerste prijs opgei e- verd. Zij zullen elk 2.763,10 ontvangen. De uitslag van toto 34 a is: In totaal vielen in deze tot 5310 prijzen inleg: 276.319,-. Prijzenbe drag: 131.251,53. le prijs: 19 winnaars die elk bruto 2.763,10 ontvangen. 2e prijs: 482 win naars, die elk 68,- ontvangen. 3e prijs: 4809 winnaars, die el^ 9,50 ontvangen. „Tot vanavond had ik nog geen enkele vergadering bijgewoond. Bij Ajax is het namelijk de gewoonte dat iemand die niet deel uitmaakt van de ledenraad, ook al gaat het om iemand die moet worden inge- ZEIST. De gele kaart die hij zaterdag in de uitwedstrijd tegen NAC kreeg, heeft Ajax-spits Ray Clarke een voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd ën een boete van 250 gulden opgeleverd. De tuchtcom- missie van de KNVB veroordeelde Bertus Quaars voor een vergrijp in dezelfde wed strijd tot dezelfde straf. De straflijst van deze week ziet er als volgt uit: R. Clarke (Ajax) 1 wedstrijd voorwaardelijk, 250 gulden, B. Quaars (NAC) een wedstrijd voorwaardelijk, 250 gulden, W. F. van Blijderveen (Eindhoven) 250 gulden, G. M. van Melis (Helmond Sport) een wedstrijd voorwaardelijk, 150 gulden, P. Kamps (FC Den Bosch) een wedstrijd voorwaardelijk, 150 gulden, A. van Oorschot (Telstar) 150 gulden, A. H. van Loon (FC Amersfoort) een wedstrijd voorwaardelijk, 100 gulden, H. Bouwmees ter (FC Amsterdam) een wedstrijd voor waardelijk, U. Hoekstra (PEC) 100 gulden, J. H. van Dijk (FC Groningen) een wed strijd voorwaardelijk, 150 gulden. De volgende spelers kregen een boeking: S. Kurcinac (VW), S. Bish (Wageningen), J. van der Veen (Go Ahead Eagles), F. de Brouwer en P. van Hal (beiden Willem II), R. Bianchi (FC Amsterdam), G. Meijer (Ajax), H. de Vries (Veendam) en J. van Essen (FC Amersfoort). „Over het feit of Van Praag inderdaad wel eens een loopje met de waarheid heeft genomen wil ik niets zeggen. Zelf stel ik mij in ieder geval op het standpunt dat je ook in het voetbal recht tegenover elkaar moet kunnen staan en altijd moet zeggen wat je denkt”. Een van die openhartighe den betreft dan Ajax zelf, waarover hij zegt:'„Ik ben nu 34 jaar lid van Ajax, maar als Ajax verliest kan ik daar niet om huilen. Ik ben koel in die dingen”. JAN PREENEN Dit mag met name voor de damclub IJmuiden een verrassend uitgangspunt genoemd worden, want de laatste jaren slaagden de IJmuidenaren er nooit in om hun verblijf in de hoogste nationale klasse te continueren. Door het aantrekken van absolute topspelers als oud-wereldkampioen Ton Sijbrands" en Rob Clerc, is er uiteraard wel het een en ander veranderd bij DCIJ. De IJmuidenaren zullen in elk geval van dëgradatieperikelen verschoond blijven. Damclub IJmuiden zal achtereenvolgens spelen tegen: Huissen, Lent, Twente’s Eerste, Almelo, VAD, Huizum, Groningen, Davo en RDG. IJmuiden komt in de eerste wedstrijd op volle sterkte aan de borden. Damclub Heemstede mag in haar klasse misschien als licht favoriet van start gaan. Opvallend bij de Heemstedenaren is wel dat routinier Co Sluiter ontbreekt en dat z’n plaats door de jeugdige Joost van Hal is ingenomen, uien belangrijke handicap voor de Heemstedenaren in de eerste ontmoeting zal zijn dat kopbord Theo Tielrooij ontbreekt. De organisator van de Haarlepise Honkbal- week, Gerard Voogd, heeft van de Zuid-Kore- aanse honkbalautoriteiten de eervolle uitnodi ging gekregen het WK in 1982 mee te helpen organiseren. De Koreanen hebben geen hoge pet op van de organisatie van het huidige WK in Italië maar zijn enthousiast over de wijze waar op in Haarlem de Honkbalweek werd georgani seerd. Voogd heeft verklaard het aanbod van de Zuidkoreanen in overweging te zullen nemen. „IK BENIJD WIM VAN De scheidende praeses Jaap van Praag overhandigt zijn opvolger Ton Harmsen de voorzittershamer. dorp. ■O® t'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27