NAVO OP VASTE LAND NOG STERK GENOEG GEHEIM AKKOORD IN RHODESÏE: Kenyatta begraven Cuba laat Nieuwe paus ontvangt corps diplomatique Airbus gevangenen naar VS gaan Onenigheid in gelederen politie Spanje British Airways wil belang in 1 Nieuwe regering Ijsland gevormd F4 i BROEKKLEM OVERTOLLIG KETTINGKAST n” SEPTEMBER 1978 BINNEN- EN BUITENLAND 1 door Nico Scheepmaker leid Sterkte irde igen jrug eval eluk seld 4eir tegen. Maar een zegsman van bisschop Moezorewa’s Verenigde Afrikaanse Natio nale Raad (UANC) zei dat zijn organisatie op de hoogte is van de geheime bijeen komst ten de verklaring van de ZANU onderschrijft. 2 VRIJDAG artij Onlangs zocht ik het woord voor dat ding dat je vroeger aan je broekspijp klemde om te voorkomen dat de zoom van je broek tussen je fietsketting kwam. „Fietsklem”, was mijn eerste gedachte, maar dat verwierp ik, omdat hij geen fiets klemde maar een broek. Daarna sprong „Broekklem” uit mijn geheugen te voor schijn en op dat moment besloot ik het woordenboek te raadplegen. „Fietsklem” bleek overal onvindbaar, maar „broekklem” stond in Van Dale van 1976: „Klem om de vouw in een broek te houden”. Dat was niet wat ik zocht, de enige periode waarin ik gedwongen werd een vouw in mijn broek te houden was in militaire dienst, en daar gebruikte ik geen broekklem voor, maar het natuurlijke ge wicht van'mijn matras met mijzelf erop. Zo’n broekklem (Van Dale-1925 maakte er nog geen melding van, Koenen-Ende- pols van 1974 trouwens ook niet) zal wel zo’n dubbel dichtklappend knaapje zijn, meestal met vilt gevoerd aan de binnenzij de van de houtjes, die dichtklappen door het metalen haakje omhoog te trekken, waardoor de beide houtjes de broekzoom vastklemmen. Wat ik zocht, bleek me na enig zoeken, was de „broekveer”. Dat woord althans trof ik aan in Van Dale- 1976: „Metalen veer of klem, die dient om bij het fietsen de broekspijpen van onde ren bijeen te houden, teneinde scheuren te voorkomen”. Voor Van Dale een uitvoerige beschrij ving van een klein ding. Koenen blijkt dit nuttige kleinood, dat in het verleden toch door honderdduizenden Nederlanders is gebruikt, niet te kennen, hoewel ook Van Dale van 1925 er al melding van maakt, zij het in iets andere bewoordingen dan in 1976: „Metalen veer of klem, dienende om bij het fietsen de overtollige ruimte der broekspijpen van onderen bijeen te hou den, teneinde scheuren te voorkomen”. olom- elatie meen voor, onaal lollar eland f lan- m de omen ing in 1, be- n het t Op- voon- ij met obus, op. Meir salem o het geno- lat zij ugke- onoth Meir erder itken- vacht adek- De Amerikaanse autoriteiten over wegen volgens Bell een speciale rege ling te treffen voor de politieke gevan genen. Niettemin zal elk geval onafhan kelijk van deze regeling worden ge toetst. Het aanbod van de Cubaanse rege ring wordt in Washington gezien als een goede methode om de betrekkingen met de Verenigde Staten verder te ver beteren. Maar, zo staat in „Het Militair Even wicht - 1978-’79”, het Atlantisch pact is niet meer in staat tot het beheersen van alle zeeën die voor het Atlantisch bond genootschap van belang zijn in het begin van een oorlog. Om vele zeeën zou ge vochten moeten worden. Dit zou kunnen betekenen dat de NAVO moet vaststellen waar op zee zij wil domineren. In het verslag staat dat er 2.142 Ameri- De defensie van de vijftien NAVO- partners is van een dergelijke omvang en kwaliteit, aldus het rapport, dat een bres in haar te drijven, een aanval van for maat zou vereisen. om een conferentie te beleggen tussen alle bij Rhodesië betrokken partijen. den toestemming gekregen om door te gaan met haar spoedprogramma voor de ontwikkeling van de 535-motor nu van luchtvaartmaatschappijen twee vaste or ders binnen zijn. De minister zei te hebben begrepen dat de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Eastern Airlines eenzelfde, aantal 757’s met Rolls Royce-motoren heeft besteld. De ontwikkelingskosten van de RB211-535 worden geschat op 250 mil joen pond sterling (ruim een miljard gul den), maar de minister zei te verwachten De numerieke sterkte van de Ameri kaanse en Russische krijgsmacht is on geveer gelijk gebleven aan die van vorig jaar: 2,07 en 3,64 miljoen. Medio jaren zestig was het aantal voor beide legers ongeveer 3 miljoen. Op het conventionele vlak wordt de kloof tussen de wapenarsenalen van Warschau-pact en NAVO groter. Het verslag van het Instituut zegt dat de Sovjet-Unie dit jaar 7.000 tanks van alle types aan haar totaal van 50.000 heeft toegevoegd. In het westen is het tankbestand nagenoeg hetzelfde geble ven. De NAVO heeft 11.300 tanks klaar staan voor gebruik, de landen van het Warschau-pact naar schatting 27.900. In het verslag van het Instituut staat dat de militaire begrotingen in een groot aantal landen blijven stijgen onder groei ende druk van oorlogen die gaande zijn of dreigen, vooral in Afrika. De wapenuitvoer naar de derde we reld, als middel om er invloed te behou den of te krijgen, gaat onverminderd verder en stijgt in vrijwel alle gevallen naar kwantiteit en kwaliteit. Het verslag noemt als voorbeeld Libië, dat 2.000 tanks voor een leger van slechts 30.000 man heeft. ETA-Politico-Militar, de pressiegroep van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, heeft een gewapend offensief tegen de politie in Baskenland aangekondigd, die tot doel heeft „de Spaanse bezetters” tot de laatste man uit te roeien. Dit bete kent dat ruim 650 man, voornamelijk in de Baskische provincies Biscaya en Guipuz- coa, yan plan zijn de oorlog te beginnen tegen alles wat maar een Spaans politie- uniform aan heeft in het Baskenland. Premier Adolfo Suarez heeft voor van daag een buitengewone ministerraad bijT eengeroepen om de situatie in Spanje te analyseren en doeltreffende maatregelen te nemen. I zijn en verantwoordelijk werd gesteld voor de wanorde in Spanje. Alle ontsla gen politieagenten hebben hun wapens en hun insignes moeten inleveren. dat verkoop van de motoren uiteindelijk een miljard pond (ruimschoots vier mil jard gulden) in het laatje zal brengen. De negentien Boeings zullen British Air ways vierhonderd miljoen pond (bijna 1’7 miljard gulden) kosten. Deze toestellen, die een smalle romp hebben, dekken de huidige behoeften van de onderneming, maar als zij in de toekomst meent toestel len met een brede romp nodig te hebben, Deze raket, met méér dan één trap, is in 1976 voor het eerst door de Chinezen getest. Het nucleaire wapenarsenaal van Chi na kan grote delen van de Sovjet-Unie en In een aantal andere landen in Afri ka bevinden zich Cubaanse adviseurs en technische deskundigen. Het verslag noemt Algerije, Benin, Kongo, Guinee, Libië, Mozambique, Sierra Leone, Tan zania, Oeganda, Zuid-Jemen en Zambia. Het Instituut acht het mogelijk dat de Chinese volksrepubliek intercontinenta le ballistische raketten met beperkt be reik van tussen de 4.800 en 5.600 kilome ter heeft. Over de rol van Cuba in Afrika zegt het verslag van het Instituut dat in Angola tussen de 23.000 en 25.000 Cubaanse mili tairen het plaatselijke leger opleiden en helpen bij het handhaven van de binnen landse veiligheid. In Ethiopië zijn tussen de 16.000 en 17.000 Cubanen. Cuba heeft daarnaast volgens het ver slag militaire bijstand verleend aan de volksrepubliek Kongo en Guinee. Hij beloofde dat de kerk „fundamentele beginselen die echte beschaving en werke lijke broederschap tussen de volken waar- Israel is nu in staat al zijn strijdkrach ten binnen 24 uur te mobiliseren, tegen binnen 72 uur voorheen, aldus het ver slag. Het wijst ook nog op versterking van het potentieel van Iran, waarvan de mili taire begroting nu 9,9 miljard dollar be draagt, tegenover 7,9 miljard vorig jaar. Azië bestrijken. De voorraad nucleaire wapens van uiteenlopende aard komt waarschijnlijk neer op enkele honderden en kan snel groeien. Gevechtsvliegtuigen kunnen worden gebruikt voor transport. Voor de langere radius is er de TOE-16. Volgens het verslag ziet het er in China naar uit dat veel aandacht wordt gegeven aan een modern leger met meer alge meen doel, om het hoofd te kunnen bie den aan beperkte militaire noodsituaties buiten de extremen van nucleaire af schrikking of oorlog op grote schaal om. In het westen schat men dat China ongeveer 10 procent van zijn bruto natio nale produkt, ongeveer 35 miljard dollar, besteedt aan defensie. borgen” zou bevorderen. „Deze beginselen zijn eerbied voor iemands buur, zijn leven en zijn waardigheid, zorg voor zijn geeste lijke en sociale vooruitgang, geduld en het verlangen naar verzoening in het delicate opbouwen van vrede”. De Italiaanse afdeling van Amnesty In ternational, de organisatie die zich inzet voor politeke gevangenen, heeft giseteren de paus een petitie gezonden waarin bij hem wordt aangedrongen tussenbeide te komen ten gunste van politieke gevange nen in Argentinië. Het Russische persbureau Tass zei dat Brezjnjev „succes wenste bij de pogingen tot versterking van de vrede en internatio nale veiligheid en tot versterking van de vriendschap en samenwerking onder de naties”. De Argentijnse president general Jorge Videla gaat vandaag naar Rome om de plechtigheid rond de openbare ambtsaan vaarding van de paus bij te wonen. De Russische president eri partijleider Brezjnjev, heeft een telegram aan paus Johannes Paulus gezonden, waarin hij hem gelukwenst met zijn verkiezing tot hoofd van de r.k. kerk. s zijn piloot •ij het s nog dzijn j met ugge- tings- zeede it uit- in di ll. De van VATICAANSTAD. (UPI) Paus Jo hannes Paulus de Eerste heeft gisteren op zijn eerste audiëntie voor het corps diplo matique gezegd dat hij tot nu toe alleen pastorale plichten had, maar dat zijn mis sie nu „werkelijk universeel” is gewor den. i 1979 geen i om- Afri- ingen heeft thou- ijtge- haar le ge- CDA setels ierde WASHINGTON (DPA). Cuba is bereid enkele honderden politieke ge vangenen te laten vertrekken naar de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Justitie Griffin Bell zei gisteren in Washington dat de VS op dit moment de toelatingsmogelijkhe- den bezien voor 48 gevangenen en 30 van hun familieleden. De vijf, aldus Kaunda, willen de toe stand in Rhodesië nader bekijken. Op de conferentie zal ook gesproken worden over Namibië, maar de situatie in Rhode sië is het voornaamste onderwerp. Deze voorstellen hebben geleid tot ver deeldheid in de voorlopige regering. Chi- rau, gesteund door James Chikerema, na bisschop Moezorewa de hoogste man in de UANC, is akkoord gegaan met deze voor stellen. Sithole heeft ze verworpen en Smith en Moezorewa hebben nog geen defintief standpunt ingenomen. President Kenneth Kaunda van Zambia deelde gisteren in Nairobi mee dat er van- De vouw van de broek van mijn eerste of tweede grijs smeerde ik op gezag van de pelotonscommandant, die al langer in dienst zat, met een stukje droge zeep in, de broek werd tussen een dubbelgeklapte de ken gelegd, dat geheel kwam onder het matras, en als ik de broek er dan de volgende dag onderuit haalde, bleken de vouwen inderdaad messcherp te zijn, maar niet altijd op de juiste plaats te zitten. Cuba, vanaf tt als se bi- van 1 dit tassa- Ik keer nu even terug tot het doel en nut van de broekveer, die bij moderne broe ken, zoals ik gisteren bij een voorbijfiet sende fietser kon constateren, vervangen is door een lip aan de zoom van de broek, waarmee de broek nauw rond het been boven de enkel kan worden gewonden, om daarna vastgezet te worden aan een knoop. De broekveer was nodig zolang de kettingkast nog niet was uitgevonden, of grote gebreken vertoonde. Welnu, het aar dige is dat het woordenboek van Koenen, dat de broekveer niet vermeldt, wel de kettingkast heeft opgenomen (bescher mende kast om de fietsketting), evenals Van Dale van 1925 wel de broeksveer vermeldt, maar niet de kettingkast. Die was in 1925 blijkbaar nog niet uitgevon den, of nog niet ingeburgerd. Je zou dus kunnen zeggen dat Van Dale-1925 de broekveer had omdat de kettingkast er nog niet was, en dat Koenen-1974 de broek veer niet meer had, omdat inmiddels de kettingkast er was. in de bedoeling, aldus de verklaring van de ZANU, het akkoord te laten bekrachtigen op een conferentie van alle partijen: In de verklaring van de ZANU wordt met nadruk gewezen op de sfeer van arg waan en wantrouwen binnen de over gangsregering van Rhodesië. Deze pro beert tot een duidelijk antwoord te komen Aan deze bijeenkomst werd deelgeno- op de voorstellen van de VS en Engeland men door premier Ian Smith van Rhode sië, president Kenneth Kaunda van Zam bia, Joshua Nkomo en de Nigeriaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Joseph Garba. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) van dominee Sithole, die deel uitmaakt van de overgangsregering in Rhodesië. Een blan ke woordvoerder van deze regering sprak de vërklaring van de ZANU onmiddellijk U ziet het, in een halve eeuw is „overtolli ge ruimte der broekspijpen” gereduceerd tot „de broekspijpen”, en niet ten onrech te. Want wat is de overtollige ruimte der broekspijpen bij het fietsen? Wielrenners bewijzen al jarenlang dat broekspijpen überhaupt overtollig zijn bij het fietsen, zoals Lady Godiva dat eeuwen geleden al voor het paardrijden aantoonde. Die „overtollige ruimte der broekspijpen bij het fietsen” doet sterk denken aan de „maaf”, die in De Encyclopedie van Battus als volgt wordt omschreven: „Het in de ochtend warme, gezellige, slechts voor te nen bewoonbare, gedeelte aan de onder- kant van het ledikant, waar de dekens en lakens, hoe strak de vorige dag ook inge stopt, zich om de bedrand hebben uitge stulpt en daar een behaaglijke zak vor men, waarin broeken, doeken, en alle an dere roerende zaken uit het bed zich verza melen”. SALISBURY. (Reuter) Op een gehei me bijeenkomst, die op 14 augustus in artui- Zambia werd gehouden, is men overeen- t Ver- gekomen Joshua Nkonyo, een van de twee leiders van het Patriottisch Front, het voorzitterschap aan te bieden van de uit voerende raad die Rhodesië naar een rdigd zwart meerderheidsbewind moet leiden. >ep is 1. eder- se ef- i iets van cate- blijkt delde •eurs- ng te lï n» (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. In het Spaanse politieap paraat is een scheuring ontstaan tussen voor- en tegenstanders van de democra tie. Rodolfo Martin Villa, de Spaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft 14 hoge politiefunctionarissen gisteren op staande voet ontslagen, omdat zij direct hebben meegewerkt aan een nota van de beroepsvereniging van politieagenten, waarin de regering werd verweten slap te REYKJAVIK (UPJ). De progressie- ven, sociaal-democraten en communisten hebben gisteren bekendgemaakt een nieu we IJslandse regering, onder oud-premier Olafur Johannesson van de Progressieve Partij, te hebben gevormd. Elke partij krijgt drie kabinetszetels. Buitenlandse Zaken gaat naar de voorzit ter van de Sociaal-democratische Partij, Benedikt Groendal, die Ijsland in de Navo wil houden. De regering staat voor de taak de jaarlijkse inflatie van 40 procent te beteugelen. JohanViesson is van 1971-’74 premier ge weest, toen Ijsland zijn visserijgrenzen uitbreidde tot 50 mijl, waarna de kabeljauwoorlog met Groot-Brittannië uit brak. Hij wordt als bij uitstek kenner van de grondwet beschouwd en was in het vorige kabinet minister van Justitie. zal zij wellicht de Europese luchtbus A310 in overweging nemen. Over de Britse deelneming in Airbus Industrie zei minisster Varley dat de bij drage vijftig miljoen pond (ongeveer 210 miljoen gulden) zal bedragen, maar dat de bijzonderheden nog niet vaststaan omdat de onderhandelingen met Frankrijk en West-Duitsland nog lopen. Varley hoopt dat de deelneming van British Aerospace in Airbus Industrie uiterlijk 1 januari 1979 een feit is. De ZANU, die zich voor dit nieuws be roept op zeer betrouwbare bronnen in Rhodesië zelf en het buitenland, zegt dat Nkomo voorzitter van de uitvoerende raad moét blijven tot er verkiezingen zijn ge houden en dat men in Zambia ook tot de conclusie is gekomen dat er eerste verkie zingen in Rhodesië gehouden moeten wor den wil er sprake kunnen zijn van een echt bestand. De uitvoerende raad is het höogste or gaan van de Rhodesische overgangsrege ring die op 3 maart in Salisbury werd gevormd krachtens een akkoord tussen Ian Smith, bisschop Moezorewa, dominee Sithole en het stamhoofd Jeremiah Chi- rau. Volgens de ZANU heeft het in Zambia bereikte akkoord ook de instemming van de Britse minister van Buitenlandse Za ken, David Owen en de Russische ambas sadeur in Zambia. Het stamhoofd Chirau zou eveneens akkoord zijn gegaan. Het ligt LONDEN (ANP). British Airways heeft negentien vliegtuigen van het type Boeing 757 besteld en de British Aerospa ce Corporation neemt een belang van twintig procent in het Europese luchtbus- consortium, Airbus Industrie. Dat heeft de Britse minister van Industrie gisteren bekendgemaakt. De Boeings worden uitgerust met Rolls R yce-motoren van het type RB211-535 en Rolls Royce heeft van de regering in'Lon- kaanse strategische raketten en bom menwerpers met lange radius zijn, ruim 168 minder dan in 1967. Maar de raket ten en bommenwerpers van nu kunnen 11.000 kernkopwapens afschieten, bijna twee keer zo veel als tien jaar geleden. Hoe dit vermogen er in de toekomst uitziet, zal afhangen van het resultaat van het huidige overleg in Genève over beperking van de Strategische bewape ning (SALT), tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Vergeleken met 837 in 1967, beschikt de Sovjet-Unie nu over ongeveer 2.550 strategische raketten en bommenwer pers met grote radius. Deze macht kan ruw geschat 4.500 kernkopwapens tegen de Verenigde Staten inzetten. Dit totaal zal in het begin van de jaren tachtig stijgen tot ruim 7.500, waarbij men moet bedenken dat de individuele kerhkoppen aanzienlijk grotere lading hebben dan de Amerikaanse. trijfel LONDEN (Reuter). De westerse strijdkrachten van de Noord-Atlanti- sche Verdragsorganisatie (NAVO) zijn nog steeds sterk genoeg om een aanval door de legers van het Pact van War schau onder leiding van de Sovjet-Unie te kunnen weerstaan, maar zij zijn ter zee zwakker, aldus bericht het Internati onale Instituut van Strategische Studies in Londen, in zijn vandaag gepubliceer de jaarverslag. Prins Charles (tweede van links) bekijkt met interesse dictator Idi Amin van Oeganda (rechts). De prins, gekleed in een wit uniform, was in de hoofdstad van Kenia, Nairobi, om daar de begrafenis van president Kenyatta bij te wonen. Eerder draaide de prins zich om toen Amin hem een hand wilde geven. Nkomo krijgt voorzitterschap uitvoerende raad aangeboden daag in Loesaka een topconferentie wordt gehouden van de zogenoemde frontlijnsta ten: Zambia, Botswana, Mozambique, An gola en Tanzania. NAIROBI (UPI). President Jomo Kenyatta van Kenia is gisteren in Nairobi begraven in de tuin van het parlementsge bouw. Tienduizenden Kenianen stonden langs de route. De uitvaart werd ook bijgewoond door de presidenten van Oeganda, Zambia, Tanzania, Sierra Leone, Liberia, de Como ren en Gambia, de Britse kroonprins Charles, de Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen, premier Desai van India en de militaire leider van Pakis tan. Voor de VS was er rechter Thurgood Marshall van het Hooggerechtshof. Tien tallen andere landen waren vertegenwoor digd door een vice-president of minister van Buitenlandse Zaken. Tijdens de begrafenis wilde de Britse kroonprins Charles kennelijk niets met president Idi Amin van Oeganda te maken hebben. Toen Amin, gekleed in tropenuni form, naderde, stond Charles op, draaide zich om en begon een geanimeerd gesprek met een ander lid van de Britse delegatie. Amin wachtte minutenlang op een gele genheid om de prins de hand te schudden, maar ging tenslotte onverrichterzake drie plaatsen verder zitten. Engeland verbrak in 1976 de diplomatie ke betrekkingen met Oeganda na Israels commando-overval bp het vliegveld van Entebbe en de moord in Oeganda op de Brits-Israelische staatsburgers Dora Bloch. Amin heeft geprobeerd de banden weer aan te knopen en hij wilde waar schijnlijk de begrafenis gebruiken om de kwestie met Charles te bespreken. ingen over voor verk- :ichte i met onen. g van huis” 1 arige 1 het s een jn en lader r<

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3