BEVRIES-TAKTIEK VAN SOCIALISTEN NIET GESLAAGD Geen nieuw overleg met welstandscommissie GROEN LICHT VOOR NIEUWE RAADHUIS CAIJ nu ook door Heemskerk opgeheven bouwplaatsen politiebureau Verkeers studie opkomst 1 Onderzoek naar alternatieve Ere-penning voor M. Menist (PvdA) Mf gg F Veto Verkeersstudie lil iur. W oonwagencentrum aan de Brink INVESTERINGSNOTA MOET IN REVISIE Pleidooi Kleindierendag 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 SEPTEMBER VRIJDAG 1 De Vanwege „Bestek '81” 4- (Van een onzer verslaggeefsters) :ral en (Van een onzer verslaggevers) k HEEMSKERK. Het radicale raadslid ir. J. Kroon is er gistermid dag ondanks verwoede pogingen niet in geslaagd, het college van B. en W. van Heemskerk te overtuigen van de noodzaak om met betrekking tot het door architect D. Zuiderhoek vervaardigde ontwerp voor het nieuwe raadhuis nog eens contact met de Noordhollandse Welstands Commissie op te nemen. Net als het college was ook de overgrote meerderheid van de raad bereid, het licht voor de bouw op groen te zetten. Kroon bleef met zijn bezwaren zitten, maar stemde tenslotte toch maar in met het voorstel, de bouwprocedure voort te zetten, welk voorstel uiteindelijk met algemene stemmen werd aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) ie >k ;n tl BEVERWIJK. Met elf tegen tien stemmen nam de gemeente raad donderdagmiddag een motie van de CPN-fractie aan, waarin het college van B. en W. wordt opgedragen naar andere terrei nen te zoeken waar het nieuwe politiebureau kan worden ge bouwd. BEVERWIJK. huidige PvdA-fractie heeft donderdagmiddag tijdens de gemeente raadsvergadering over de structuurschets een pijnlijke nederlaag gele den. B t CDA drukt PvdA met neus op akkoord over W. Randweg tS- De echtgenotes en echtgenoot van de afgetreden raadsleden. werken in raad IR. J. P KROON (PPR) (Van een onzer verslaggeefsters) jl- C. Berghuis (CPN) Problematisch blijft echter de route op vier jaar Het uitgangspunt van het college, zoals dat als doelstelling aan de raad werd ge presenteerd, werd hiermee akkoord be vonden. Van de zijde van de CPN en de PvdA was verzet tegen een klein woonwa genkamp aan de Brink gerezen. Het CDA hield strikt vast aan het uitgangspunt van het college. Tegen het uitgangspunt stem den Berghuis en Van Jelgershuis van de CPN, Eiff, Speets en Klomp van de WD- fractie, Van Dijk van de PvdA en Hoek stra, Reimes en Aardenburg van het CDA. Ir. Kroon begreep deze gang van zaken niet erg en had de commissie om een nadere uitleg gevraagd. Uit de gesprekken was hem duidelijk geworden, dat er bij de commissie nog wel degelijk interesse voor een gesprek met de architect bestond, maar dat deze door zijn „starre houding” de discussie tot dusverre vrijwel onmoge lijk had gemaakt. De kritiek van de com missie betrof voornamelijk het uiterlijk van het gebouw, dat men „mager”, „niet boeiend”, „saai”, „ouderwets” en „qua ka rakter te massief” noemde. Daarnaast zou den sommigen in het ontwerp opgenomen détails technisch niet uitvoerbaar zijn. Het PPR-raadslid Kroon pleitte op grond van deze informatie hartstochtelijk voor een heropening van de besprekingen C. Berghuis, fractie-voorzitter van de CPN, betoogde, dat het huidige bouwter rein van het politiebureau, aan de Kerk straat, vlakbij de Grote Kerk en de Nieuwe Slof, niet de instemming van de omwonen den heeft. „De burgers hebben tijdens de inspraak over de structuurschets de ge meente duidelijk gemaakt, dat zij dat nieu we bureau daar niet willen hebben”. Hoewel de CPN overtuigd is, van het feit dat de gemeente in tijdnood kan komen te verkeren en dat alsnog moet worden beslo ten bij De Nieuwe Slof/Grote Kerk te gaan bouwen, meende Berghuis dat dat het on derzoek naar andere bouwterreinen niet uitsluit. De raad was het er donderdagmid dag wel unaniem over eens dat het gebouw van de Pedagogische Academie niet ge- Wethouder Vos suggereerde, dat de latere inschakeling van de commis- schikt is om er een politiebureau in te huisvesten. Langer op uitstel aandringen leek Kroon nu de meningen zo vast bleken te staan niet zinvol, schoorvoetend sloot hij zich daarop met zijn tweemansfractie bij de raadsmeerderheid aan. sie wel eens iets met de mate van kritiek te maken zou kunnen hebben, terwijl wet houder Roozen meende dat de toch min of meer Vernietigende reactie best wel eens verband zou kunnen houden met de be kendheid van Zuiderhoek, die aldus Roozen „niet alleen in Nederland, maar ook in hef buitenland een befaamd archi tect is”. De wethouders in het college stemden met hun fracties mee. De elf scheidende raadsleden werden allen door burgemeester Hubers toege sproken. Voor de heer M. F. Menist (PvdA) had hij een verrassing: hem werd de ere penning van de gemeente Beverwijk toe gekend. De heer Menist stapte in septem ber 1962 de raadszaal binnen. „Gedurende die zestien jaar heeft u uw raadswerk met grote toewijding verricht; u deed dat heel nauwgezet, gewetensvol en niet vanwege die 16 jaar, maar voor de bijzondere inzet die u getoond hebt gedurende die jaren, kent het college u de erepenning toe”, aldus burgemeester Hubers. Voorts herdacht hij zes personen, die zich in de lokale politiek een bijzondere plaats hadden verworven en in deze raads periode zijn overleden: burgemeester J.G. S. Bruinsma (27 juli 1975), oud-raadslid en fractievoorzitter J. de Weijer (29 april 1975), oud-raadslid en fractievoorzitter Dirk Koger (4 maart 1978), oud-wethou- der Willem Vessies (6 maart 1978), oud- burgemeester Scholten en oud-commissa- ris van politie L. H. Molenaar. HEEMSKERK. De Heemskerkse raad kon zich gistermiddag geheel verenigen met het voorstel, het CAIJ op te heffen en het vuil voortaan in Zaanstad te gaan verbranden. Wel werd betreurd, dat door de partners in de hiertoe nieuw aan te gane gemeenschappelijke regeling geen overeenstemming over verbranding in de oven van Alkmaar kon worden bereikt. C. Speets, J. van Jelgershuis en ing. H. Janssen jr. CDA’er Sigon was donderdagavond af wezig, evenals de PvdA’er Henk Janssen jr., die met zijn gezondheid worstelt. Hij wenste ing. Janssen een algeheel herstel toe. Volgens burgemeester Hubers had de heer Sigon niet veel vreugde aan zijn raadslidmaatschap beleefd, gezien de toch uitzonderlijke positie die hij in de CDA- fractie innam. Zijn afwezigheid op dit mo ment is daarvoor typerend”. Tegen drs. De Wildt zei burgemeester Hubers te hopen „dat het idealisme om wat voor een ge meenschap te doen niet zal doven nu hij als raadslid niet kon terugkeren. Zijn gro te teleurstelling daarover is mij bekend, en ik deel in die teleurstelling. Ik vertrouw er op dat men dit eerlijk oordeel niet politiek zal vertalen, maar dat ik graag de ruimte heb te zeggen hoe ik de inbreng van een raadslid heb ervaren”. Als blijvende herinnering aan hun lid maatschap van de raad kregen de elf een kristallen bokaal overhandigd. Voor de dames van de scheidende raadsleden had de gemeente bloemen laten komen. Voor de heer Albrecht echter geen kleurig boe ket, wel een fles, „Immers goede wijn behoeft geen krans”, zo besloot burge meester Hubers zijn tot de elf gerichte afscheidsspeech. Zoals bekend kwam de Welstandscom missie, door de gemeente verzocht om de bouwplannen te beoordelen, in eerste in stantie met nogal wat kritiek op het ont werp van architect Zuiderhoek aandra gen. Deze toonde zich in een gesprek met de commissie en later ook nog eens schrif telijk bereid, het ontwerp gedeeltelijk aan te passen. Daarop kwam er bij de gemeente een nieuwe brief van de com missie binnen, waarin veel meer bezwa ren tegen het gebouw werden aangevoerd en tevens de mening werd uitgesproken, dat verder overleg niet zinvol leek. BEVERWIJK. De Kennemer Pluim vee Vereniging houdt zaterdag 2 septem ber weer haar kleindierendag in garage Brakenhof aan de Rietlanden. Te bewon deren zijn onder meer vele konijnensoor ten in verschillende rubrieken. Al het inge- zondene wordt gekeurd door de heer H. Dankelman uit Haarlem. ^3 beleid meer mogelijk”. Kortom, de poging van de PvdA-fractie om het collegeakkoord open te breken, werd door het CDA met klem afgewezen. Akkoord is ak koord, zo merkte men daar op. De PvdA steunde de motie van de CPN. „Blijf zoeken naar alternatieven”, zo ver klaarde men. Drs. De Wildt van het CDA ging niet mee.” „Een wijziging van het bouwterrein roept weer een keten aan planologische reacties op”. Burgemeester Hubers deed een vertwijfelde poging de raad aan zijn kant te krijgen. „Het plan is besteksgereed en na het groene licht van het rijk kunnen we snel met de bouw beginnen. Ik ben bang, dat als de motie wordt aangenomen, er een situatie zal ont staan waarin een langdurige vertraging de kans op financiële steun van het rijk ver kleint. De plaats van het nieuwe bureau is na een lange studie genomen. Wijk daar toch niet van af”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse raad, voor de laatste maal in de oude samenstelling bijeen, is gistermiddag niet meer toegekomen aan de behandeling van de investeringsnota. Volgens wethouder P. Vos van financiën, maken de bezuini gingsplannen van de regering het noodza kelijk, de investeringsnota totaal te her zien. Behandeling van de bestaande nota leek hem op dit moment dan ook niet zinvol. Korte terugblik Tot aan laatstgenoemd tijdstip zullen geen maatregelen ten gunste van de weg genomen worden”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK, iVoor elf raadsleden betekende de donderdagmiddag en -avond gehouden vergadering het einde van het raadswerk. Toen tegen half tien de dames en heren zich door de lange agenda hadden geworsteld, sprak burgemeester A. Hubers de scheidende raadsleden toe en gaf een kort overzicht van de raadsbesluiten gedurende de afgelopen vier jaar. Zijn argumenten vonden echter in de raad weinig weerklank. De PvdA legde zich na enig tegenstribbelen neer bij de raadsmeerderheid die stelde alle vertrou wen in de architect en diens ontwerp te hebben, en ook vanuit het college werd in negatieve zin op de voorstellen van Kroon gereageerd. „Bestek ’817, onder welke noemer de regering de bezuinigingsplannen heeft ge presenteerd, gaat de gemeente Heemskerk naar schatting van wethouder Vos door verlaging van de uitkeringen uit het ge meentefonds jaarlijks circa 180.000 schelen. Dat betekent, dat de prioriteitstel ling drastisch moet worden herzien. De wethouder, die de raad in dit verband meedeelde maandag een gesprek met Be verwijk over de nieuwbouw van „Dé Lichtboei” te zullen hebben waarin waar schijnlijk wel een oplossing voor de pro blemen zal worden gevonden, noemde de mate waarin de bezuinigingsvoorstellen van de regering de gemeenten treffen „te leurstellend”. Hij verklaarde in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aan te zullen dringen op geza menlijke actie. Want, aldus de wethouder, is de financiële situatie voor veel gemeen ten klemmend, voor Heemskerk ziet de toekomst er wel heel zorgwekkend uit. of bestemmingen op gronden worden gelegd, dat aanleg van de Randweg onmogelijk wordt. Aanleg van de weg kan eerst geschieden na vaststelling van een bestemmingsplan waarin ook de bestemming van de aan grenzende gebieden is geregeld. De socialisten hebben het al tijd al moeilijk gehad om de Westelijke Randweg te accepte ren. In het plaatselijk program van de PvdA spreekt men zon dermeer over het niet nodig zijn naar de Zaanse vuilverbrandingsoven. Men heeft de keuze tussen een route via Wormerveer en een zogenoemde „dijk route”, die weliswaar korter en daardoor kostenbesparend is, maar uit een oogpunt van verkeersveiligheid minder aantrekke lijk lijkt. Wethouder Vos beloofde de raad dit aspect goed in de gaten te houden. Tevens zegde hij de liberaal B. ten Haken toe, een onderzoek'te laten instellen naar de wenselijkheid, alle vuiltransportwa- gens uit te rusten met een mobilofoon- installatie. Hierin wordt gesteld, dat er een verkeersstudie moet wor den uitgewerkt, waarin ver schillende alternatieven van de toekomstige wegenstructuur in Beverwijk zijn verwerkt. Er moet tenminste één model wor den opgenomen waarin wordt uitgegaan van de tot standko- ming van de Randweg en één model waarin de Randweg niet wordt aangelegd. De studie komt dan bij de raad ter vast stelling als na vergelijking voor de raad van de diverse alternatieven voldoende dui delijkheid over de wegenstruc tuur wordt verkregen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad heeft donderdagmiddag de terreinen aan de Brink (voormalige Leao-school) aange wezen voor de definitieve vestiging van een klein woonwagencentrum. Maar niets hielp, vooral niet toen Berg huis liet weten, dat zijn motie het bouwen van het bureau naast De Nieuwe Slof niet uitsluit. De fractie van de PvdA, die al eerder in een amandement had laten we ten de lokatie aan de Kerkstraat voorals nog te willen handhaven, steunde de mo tie, evenals G. van Ruyven van de PPR. Samen met de twee communisten wist de motie/amandement elf stemmen te verza melen. Het CDA, dat op dat moment wet houder Hoogeboom en P. Sigon miste en de VVD, die Lindeman niet bij zich had, moesten het onderspit delven, tot grote teleurstelling van burgemeester Hubers. De gemeenteraad nam don derdagmiddag ook een amende ment aan over een verkeersstu die, waarin de W.Randweg is opgenomen. Zowel G. van Ruy ven (PPR) als drs. J. de Wildt (CDA) waren met een amende ment gekomen, maar het leek de raad beter het schrijven van mevrouw Albrecht-de Korte (PvdA) te volgen. De heer Hubers was unaniem in zijn lof voor de vertrekkende raadsleden mr. A. Hoekstra, mr. P. Schipperus, P. Sigon, drs. J. de Wildt, mevrouw W. Albrecht-de Kor te, M. Menist, D. Heinhuis, A. Lindeman, van de W.Randweg. Verdere ontwikkelingen die de aanleg mogelijk maken, dienen dan ook gestaakt te worden. De PvdA-fractie probeerde door middel van het vorige week ingediende amendement de hardheid van regeerakkoord dat tussen het CDA en de PvdA over de weg was bereikt, te tes ten. In dat akkoord staat: „Met als uitgangspunt de leefbaar heid van de woonwijken en de binnenstad dient er een Ver keerscirculatieplan te worden opgesteld, waaraan ook de noodzaak en het effect van de Randweg en mogelijke alterna tieven dienen te worden ge toetst. Vooralsnog zullen geen planologische belemmeringen tegen de W.R. worden opgewor pen. Ondertussen wordt het passieve grondaankoopbeleid voortgezet, alsmede de verwer ving van financiële steun van de hogere overheden, e.e.a. zonder de raad voor een voldongen feit te stellen. De financiële conse quenties van de aanleg van nieuwe wegen mogen een ge zond financieel beleid en een evenwichtige prioriteitenbepa ling niet doorkruisen”. Het door de PvdA ingediende amendement sprak over: „in af wachting van nader onderzoek of het te verwachten feitelijk gebruik van de Randweg tot reële ontlasting van de wegen in de woonwijken en binnenstad zal leiden, kunnen niet zódanige maatregelen worden genomen Toen wethouder ir. J. Camf- ferman zijn veto over dit amen dement had uitgesproken en daarin door de CDA én de WD- fractie werd gesteund, haastte de PvdA-fractie zich de zin „on dertussen kan het passieve grondaankoopbeleid worden voortgezet, alsmede de verwer ving van financiële steun van de hogere overheden”, in te voe gen. De zin „Tot aan werd geschrapt. Mr. A. Hoekstra vroeg zich .gistermiddag af wat de PvdA nu precies bedoelde. „Er is geen passiever Randweg- Een belangrijk facet uit de dis cussie over de wegenstructuur was ook het schrappen van de Verlengde Beneluxlaan. De Wildt van het CDA had hierop aangedrongen en zijn woorden met een amendement kracht bij gezet. De Beneluxlaan wordt dus niet doorgetrokken van de Laan der Nederlanden naar de Alk- maarseweg. In het gebied tussen Bullerlaan-Laan der Nederlan den Spoorsingel-AJkmaarseweg komen drie beschermde routes voor voetgangers en fietsers voor de verbetering van de verbinding tussen centrum en nieuwe wij ken. Een poging van C. Speets (WD) om de Spoorsingel naar het station Heemskerk te laten doortrekken strandde op het har de neen van wethouder Cauffer- man. De partijen inde raad had den er ook niet zo’n trek in. Omdat het college de serie ingediende amendementen over allerlei onderwerpen in studie nam, kwamen de heren na een lange pauze met de op lossing: pak de tekst uit het college-akkoord, aangevuld met de zinsnede van de PvdA- fractie, die handelt over de aan leg van de Randweg, die pas kan geschieden na vaststelling en goedkeuring van een be stemmingsplan. CDA, PvdA, PPR, CPN en VVD konden zich hierin vinden, hoewel de libe rale fractie-voorzitter Eiff op merkte, dat dit niet betekent dat de VVD nu en bloc achter het collegeakkoord van PvdA, CDA en PPR/PSP was gaan staan. tussen architect en commissie. Alsnog zou moeten worden geprobeerd beiden tot el kaar te brengen, in het belang van de gemeente Heemskerk (die in verband met mogelijke precedentwerking niet zomaar een welstandsadvies naast zich neer zou kunnen leggen) en van de architect, „wiens niet geringe reputatie door de uit voering van een dergelijk onvolkomen ontwerp ernstig geschaad zou kunnen worden”, aldus Kroon. Van het vorige week inge diende amendement van me vrouw W. Albrecht-de Korte om de Westelijke Randweg maar te bevriezen door geen maatregelen ten gunste van de aanleg van deze grote randweg meer te nemen, bleef donder dagmiddag niets meer over. Na meerdere wijzigingsteksten te hebben aangebracht, kwam het college met een concept-tekst, die grotendeels ontleend was uit het collegeprogram van het CDA en de PvdA. Die tekst schrijft o.a. een passief Rand- wegbeleid voor, maar veegt de ze verbinding om Beverwijk heen niet van de tekentafel. In tegendeel, het huidige beleid van het college mag worden voortgezet, zonder de raad voor een voldongen feit te zétten. ir Voor de laatste maal binnen de ronde vergadertafels: de raadsleden Hoekstra, Schipperus, De Wildt, Menis, Albrecht-de Korte, Heinhuis, Speet en Van Jelgerhuis. fik 't V.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9